Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D1020(02)

    Решение за изпълнение на Комисията от 19 октомври 2016 година за публикуване в Официален вестник на Европейския съюз на единния документ, посочен в член 94, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета, и на препратката към публикацията на спецификацията на продукта за наименование в лозаро-винарския сектор [Terrasses du Larzac (ЗНП)]

    C/2016/6607

    OB C 386, 20.10.2016, p. 9–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    20.10.2016   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 386/9


    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 19 октомври 2016 година

    за публикуване в Официален вестник на Европейския съюз на единния документ, посочен в член 94, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета, и на препратката към публикацията на спецификацията на продукта за наименование в лозаро-винарския сектор

    [Terrasses du Larzac (ЗНП)]

    (2016/C 386/07)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 на Съвета (1), и по-специално член 97, параграф 3 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Франция е подала заявление за защита на наименованието „Terrasses du Larzac“ в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕС) № 1308/2013 относно защитата на наименованията за произход и географските указания в лозаро-винарския сектор. В съответствие с член 97, параграф 2 от същия регламент, подаденото от Франция заявление беше разгледано от Комисията.

    (2)

    Условията, предвидени в членове 93—96, член 97, параграф 1 и членове 100—102 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, са изпълнени.

    (3)

    С цел да се даде възможност за подаване на декларации за възражение в съответствие с член 98 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, следва да се публикува в Официален вестник на Европейския съюз единният документ, посочен в член 94, параграф 1, буква г) от същия регламент, както и препратката към публикацията на спецификацията на продукта, направена в хода на националната процедура за разглеждане на заявлението за защита на наименованието „Terrasses du Larzac“,

    РЕШИ:

    Член единствен

    Единният документ, посочен в член 94, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) № 1308/2013, и препратката към публикацията на спецификацията на продукта за наименованието „Terrasses du Larzac“ (ЗНП) са поместени в приложението към настоящото решение.

    В съответствие с член 98 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 публикуването на настоящото решение предоставя право на възражение срещу защитата на наименованието, посочено в първа алинея от настоящия член, в срок от два месеца от датата на публикуването му.

    Съставено в Брюксел на 19 октомври 2016 година.

    За Комисията

    Phil HOGAN

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    1.   Наименование за регистрация

    Terrasses du Larzac

    2.   Вид географско означение

    ЗНП — Защитено наименование за произход

    3.   Категории лозаро-винарски продукти

    1.

    Вино

    4.   Описание на виното(ата)

    Става въпрос за червени сухи тихи вина, с пурпурночервен или тъмночервен цвят, понякога с черни оттенъци. Вината, готови за продажба в наливно състояние или бутилирани, са със съдържание на ферментируеми захари < или = 3 g/l. Вината са с фин и комплексен аромат: доминиращи аромати на меки плодове (череши, малини…), черни плодове (къпина, касис…) и подправки (пипер, карамфил…), допълнени от сладък корен/гол сладник, черна маслина, теменуга, както и нотки на печено и аромат на храстовидни растения (червена хвойна, мащерка, дафиново дърво…). Може да се усетят и нотки на кожа, сено или тютюн. В устата вината са със средно плътен вкус и добра танинова структура, но остават изискани. Усещат се и нотки на зрели плодове и подправки.

    Общи аналитични характеристики

    Максимално общо алкохолно съдържание (в об. %)

     

    Минимално действително алкохолно съдържание (в об. %)

    12

    Минимална обща киселинност

    в милиеквиваленти на литър

    Максимално съдържание на летливи киселини (в милиеквиваленти на литър)

     

    Максимално общо съдържание на серен диоксид (в милиграми на литър):

     

    5.   Винопроизводствени практики

    а)   Основни енологични практики

    Енологична практика:

    Всяка топлинна обработка на гроздето при температура над 40 °C е забранена;

    не се допуска използването на парчета дърво.

    Освен разпоредбите, посочени по-горе, по отношение на енологичните практики при вината трябва да са спазени всички задължения, определени на равнището на ЕС и в Кодекса за селското стопанство, за развитието на селските райони и за морския риболов.

    Отглеждане на лозята:

    лозята са с минимална гъстотата на насажденията от 4 400 растения на хектар,

    при тези лозя не се допуска междуредово разстояние над 2,25 метра,

    на всяко растение се осигурява максимална площ от 2,25 квадратни метра. Тази площ се определя като междуредовото разстоянието се умножава по разстоянието между растенията от един и същи ред,

    напояването може да бъде разрешено.

    б)   Максимални добиви

    45 хектолитра от хектар

    6.   Определен район

    Беритбата на гроздето, винификацията, настойването и обработването преди бутилиране на вината се извършват на територията на следните общини от департамент Hérault: Aniane, Arboras, Argelliers, Le Bosc, Brissac, Causse-de-la-Selle, Ceyras, Gignac, Jonquières, Lagamas, Lauroux, Mérifons, Montoulieu, Montpeyroux, Moulès-et-Baucels, Murles, Octon, Pégairolles-de-Buègues, Pégairolles-de-l’Escalette, Poujols, Puéchabon, Saint-André-de-Buègues, Saint-André-de-Sangonis, Saint-Félix-de-Lodez, Saint-Guiraud, Saint-Jean-de-Buèges, Saint-Jean-de-Fos, Saint-Jean-de-la-Blaquière, Saint-Privat, Saint-Saturnin-de-Lucian, Soubès, Usclas-du-Bosc.

    Площта на определения район е 61 713 ha.

    7.   Основни винени сортове грозде

     

    Grenache N

     

    Carignan N

     

    Mourvèdre N

     

    Syrah N

    8.   Описание на връзката (връзките)

    Географската област обхваща 32 общини от департамент Hérault, и е очертана:

    на север от варовиковите скали, които заобикалят Larzac, чиято надморска височина варира от 700 до 800 метра,

    на юг от устието на Lergue и от Hérault, където обширната долина на Hérault се простира към морето.

    Лозето е защитено от северните ветрове от платото Larzac. Средното годишно количество на валежите е 800—900 mm, а температурите са по-ниски, отколкото в останалата част на лозарския район в провинция Лангедок. През летните месеци разликата между дневните и нощните температури е значителна и се отразява на фенолната зрялост на гроздовите зърна. Почвите в тази област са слабо плодородни, с добър дренаж, силно чакълести и с ограничен воден резерв, разпределен в дълбочина.

    Отглеждането на лозя на „Terrasses du Larzac“ датира от римската епоха, но за първи път се радва на значителен разцвет през Средновековието и достига значителен ръст през XVIII век, с развитието на търговията. Историята на „Terrasses du Larzac“ се развива паралелно с тази на лозарството в Лангедок, но трябвало да се признае, че моделът на интензивно производство е неподходящ за този регион, доколкото по-неплодородните почви и малко по-голямата надморска височина естествено ограничават добива. Също така, доколкото вината от „Terrasses du Larzac“ произхождат от девет традиционни за Лангедок сорта, винопроизводителите са извлекли полза от това разнообразие благодарение на задълбочено познаване на района, като за всеки сорт избират най-подходящото разположение и правят своите ферментационни смеси от поне три сорта, така че да запазят при всяка реколта характеристиките на своите вина.

    Качеството и особеностите на вината, произведени от „Terrasses du Larzac“ са признати още от края на 50-те години на миналия век, когато са класирани като наименование за произход на висококачествени вина от обособени области „Coteaux du Languedoc“.

    Производителите на „Terrasses du Larzac“, които си дават сметка за качеството и спецификата на естествената среда, са се стремили от почти 20 години да получат признание на идентичността на лозовите насаждения, като важен етап от процеса е признаването, считано от реколта 2004 г., на допълнителното географско наименование „Terrasses du Larzac“ в рамките на контролираното наименование за произход „Coteaux du Languedoc“.

    Нюансите, които внасят в средиземноморския климат надморската височина и отдалечеността от морето, също играят важна роля за постигане на типичните характеристики на вината. Редуването на горещи дни и хладни нощи в периода на узряване на гроздето допринася за постигане на ароматите, по-конкретно тези на подправки и на меки плодове. Температурите, които са по-ниски от тези по бреговата ивица, позволяват по-късни реколти, като при това се запазва финият аромат и свежестта на вината. Силното слънцегреене и мекият климат позволяват на сортовете да разгърнат пълния си потенциал: така тези вина, с пурпурночервен или тъмночервен цвят, понякога с черни оттенъци, са с фин и комплексен аромат. Преобладаващите аромати на меки плодове, черни плодове и подправки се комбинират хармонично с нотки на сладък корен/гол сладник, черна маслина, теменуга, както и нотки на печено и аромат на храстовидни растения. Понякога в процеса на зреене се появяват нотки на кожа, сено или тютюн, дори на трюфели. В устата вината са със средно плътен вкус и добра танинова структура, както и специфичен балансиращ вкус, съчетаващ наситеност и свежест. Усещат се и нотки на зрели плодове и подправки.

    Това са основно вина, които са предназначени за отлежаване, като някои от тях разкриват напълно качествата си след 15 и дори 20 или повече години.

    В обобщение може да се каже, че вината се отличават със своята балансираност, приятна комплексност и способността да подобряват качествата си с времето, без при това да губят своята характерна изтънченост.

    Богатата история на лозарството е позволила с поколенията да се натрупат опит и задълбочени познания за природната среда в района. Тези познания са способствали за адаптиране на различните сортове грозде към почвите и тяхното микролокализиране. Това са вина, получени чрез смесване на сортове грозде (най-малко 3 сорта), винифицирани по традиционен начин, с продължителност на винената ферментация често над 15, а дори и над 30 дни. Структурата на вината изисква известен период на обработване, след ферментация, с цел получаване на сложна гама от ароматни съставки, а също така и за да се омекотят танините.

    Съгласуваността на представяните продукти се основава на напредъка на производителите, както в областта на лозарството, така и в областта на винопроизводството, но и върху тяхното колективно участие, което им позволява да определят заедно профила и идентичността на дадено вино, носещо наименованието „Terrasses du Larzac“.

    В заключение, особеното географско положение, което съчетава щедростта на средиземноморския климат и прохладния климат на платото Larzac, допринася за специфичния характер на вината с контролирано наименование за произход „Terrasses du Larzac“, доразвит благодарение на уменията на производителите.

    9.   Основни допълнителни условия

    Област в непосредствена близост

    Правна рамка:

    Национална правна уредба

    Вид допълнително условие:

    Дерогация относно производството в определения географски район

    Описание на условието:

    Областта в непосредствена близост, определена чрез дерогация за винификацията, настойването и обработването преди бутилиране на вината, се състои от територията на община La Vacquerie-et-Saint-Martin-de-Castries (департамент Hérault).

    По-голяма географска единица

    Правна рамка:

    Национална правна уредба

    Вид допълнително условие:

    Допълнителни разпоредби относно етикетирането

    Описание на условието:

    Етикетите на вината с контролирано наименование за произход може да съдържат уточнение на по-голямата географска единица „Languedoc“.

    Размерите на буквите за тази по-голяма географска единица не надвишават, нито на височина, нито на ширина, половината на размерите на буквите на контролираното наименование за произход.

    По-малка географска единица

    Правна рамка:

    Национална правна уредба

    Вид допълнително условие:

    Допълнителни разпоредби относно етикетирането

    Описание на условието:

    Всички незадължителни термини, чието използване, по силата на разпоредбите на Съюза, може да се регламентира от държавите членки, се изписват с букви, чиито размери не надвишават, нито на височина, нито на ширина, половината на размерите на буквите на контролираното наименование за произход.

    Препратка към публикуваната спецификация

    https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-28398d7f-8879-48ac-a46c-16573436bdbd


    Top