EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R1327

Регламент (ЕС) № 1327/2014 на Комисията от 12 декември 2014 година за изменение на Регламент (ЕО) № 1881/2006 по отношение на максимално допустимите количества на полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ) в месо и месни продукти, пушени по традиционен начин, и риба и рибни продукти, пушени по традиционен начин Текст от значение за ЕИП

OB L 358, 13.12.2014, p. 13–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 24/05/2023; заключение отменено от 32023R0915

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/1327/oj

13.12.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 358/13


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 1327/2014 НА КОМИСИЯТА

от 12 декември 2014 година

за изменение на Регламент (ЕО) № 1881/2006 по отношение на максимално допустимите количества на полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ) в месо и месни продукти, пушени по традиционен начин, и риба и рибни продукти, пушени по традиционен начин

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕИО) № 315/93 на Съвета от 8 февруари 1993 г. за установяване на общностни процедури относно замърсителите в храните (1), и по-специално член 2, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията (2) се определят максимално допустимите количества на полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ, в регламента посочени като „хидрокарбони“ или „ПАХ“) в храните, включително в пушено месо и пушени месни продукти, както и в пушена риба и пушени рибни продукти.

(2)

Съгласно посочения регламент максимално допустимите количества на ПАВ трябва да са определени така, че да се гарантира безопасност и да се постига възможно най-ниското ниво, което е разумно достижимо въз основа на добрите практики в производството и в земеделието/рибарството. През 2011 г. получените по отношение на пушената риба и пушеното месо данни показаха, че е възможно да бъдат постигнати по-ниски максимално допустими количества. В някои случаи обаче това налага промени в технологията за опушване. Поради това бе определен преходен период от три години, преди от 1 септември 2014 г. да започнат да се прилагат по-ниските максимално допустими количества за пушено месо и пушени месни продукти и пушена риба и пушени рибни продукти.

(3)

Неотдавна получените данни обаче сочат, че — независимо от прилагането на добри практики за опушване, доколкото това е възможно — по-ниските максимално допустими количества на ПАВ не могат да бъдат достигнати в редица държави членки в някои случаи на месо и месни продукти, пушени по традиционен начин, и риба и рибни продукти, пушени по традиционен начин, тъй като в тези случаи практиките за опушване не могат да бъдат променени, без това да доведе до съществени промени в органолептичните характеристики на храните. Вследствие на това продуктите, пушени по традиционен начин, биха изчезнали от пазара, което би довело до затваряне на голям брой малки и средни предприятия (МСП).

(4)

Поради това е целесъобразно да се предвиди дерогация от изискването за прилагане на по-ниските максимално допустими количества на ПАВ от 1 септември 2014 г., която да се прилага за определени държави членки за срок от 3 години по отношение на местното производство и потребление на пушени по традиционен начин месо и месни продукти и/или риба и рибни продукти. За тези пушени продукти следва да продължат да се прилагат приложимите понастоящем максимално допустими количества. Тази дерогация следва да се отнася по принцип за всички видове месо и месни продукти и/или риба и рибни продукти, без да са посочени конкретни наименования на хранителни продукти.

(5)

Съответните държави членки следва да продължават да контролират наличието на ПАВ в тези продукти и да изготвят програми за прилагане на добри практики за опушване, където това е възможно.

(6)

В срок от три години от датата на прилагане на настоящия регламент ситуацията следва да се подложи на повторна оценка въз основа на цялата налична информация, което може да доведе до изготвяне на по-ограничен и подробен списък на пушените меса и месни продукти, риба и рибни продукти, за които тогава би могло да се предостави безсрочна дерогация по отношение на местното производство и потребление.

(7)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Изменение на Регламент (ЕО) № 1881/2006

В член 7 от Регламент (ЕО) № 1881/2006 се добавят следните параграфи 6 и 7:

„6.   Чрез дерогация от член 1 Ирландия, Испания, Хърватия, Кипър, Латвия, Полша, Португалия, Румъния, Словашката република, Финландия, Швеция и Обединеното кралство могат да разрешават пускане на своя пазар на месо и месни продукти, пушени по традиционен начин, които са опушени на тяхната територия и са предназначени за консумация на тяхната територия, със съдържание на ПАВ, по-високо от посоченото в точка 6.1.4 от приложението, при условие че тези продукти отговарят на изискванията за максимално допустимите количества, приложими преди 1 септември 2014 г., т.е. 5,0 μg/kg за бензо(а)пирен и 30,0 μg/kg за сбора от бензо(a)пирен, бенз(a)антрацен, бензо(b)флуорантен и хризен.

Тези държави членки продължават да контролират наличието на ПАВ в месо и месни продукти, пушени по традиционен начин, и изготвят програми за прилагане на добри практики за опушване, когато е възможно, в рамките на това, което е икономически постижимо и възможно без загуба на типични органолептични характеристики на тези продукти.

В срок от три години от датата на прилагане на регламента ситуацията се подлага на повторна оценка въз основа на цялата налична информация с цел да се изготви списък на пушено месо и пушени месни продукти, за които дерогацията да се продължи безсрочно по отношение на местното производство и потребление.

7.   Чрез дерогация от член 1 Ирландия, Латвия, Румъния, Финландия, Швеция и Обединеното кралство могат да разрешават пускане на своя пазар на риба и рибни продукти, пушени по традиционен начин, които са опушени на тяхната територия и са предназначени за консумация на тяхната територия, със съдържание на ПАВ, по-високо от посоченото в точка 6.1.5 от приложението, при условие че тези пушени продукти отговарят на изискванията за максимално допустимите количества, приложими преди 1 септември 2014 г., т.е. 5,0 μg/kg за бензо(а)пирен и 30,0 μg/kg за сбора от бензо(a)пирен, бенз(a)антрацен, бензо(b)флуорантен и хризен.

Тези държави членки продължават да контролират наличието на ПАВ в риба и рибни продукти, пушени по традиционен начин, и изготвят програми за прилагане на добри практики за опушване, когато е възможно, в рамките на това, което е икономически постижимо и възможно без загуба на типични органолептични характеристики на тези продукти.

В срок от три години от датата на прилагане на регламента ситуацията се подлага на повторна оценка въз основа на цялата налична информация с цел да се изготви списък на пушена риба и пушени рибни продукти, за които дерогацията да се продължи безсрочно по отношение на местното производство и потребление.“

Член 2

Влизане в сила и дата на прилагане

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 септември 2014 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 12 декември 2014 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 37, 13.2.1993 г., стр. 1.

(2)  Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията от 19 декември 2006 г. за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните (ОВ L 364, 20.12.2006 г., стр. 5).


Top