13.12.2014   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 358/13


KOMISIJAS REGULA (ES) Nr. 1327/2014

(2014. gada 12. decembris),

ar ko groza Regulu (EK) Nr. 1881/2006 attiecībā uz pieļaujamo policiklisko aromātisko ogļūdeņražu (PAO) koncentrāciju tradicionāli kūpinātā gaļā un gaļas produktos un tradicionāli kūpinātās zivīs un zivsaimniecības produktos

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Padomes 1993. gada 8. februāra Regulu (EEK) Nr. 315/93, ar ko nosaka Kopienas procedūras attiecībā uz piesārņotājiem pārtikā (1), un jo īpaši tās 2. panta 3. punktu,

tā kā:

(1)

Ar Komisijas Regulu (EK) Nr. 1881/2006 (2) ir noteikta pieļaujamā policiklisko aromātisko ogļūdeņražu (PAO) koncentrācija pārtikas produktos, tostarp tradicionāli kūpinātā gaļā un gaļas produktos un tradicionāli kūpinātās zivīs un zivsaimniecības produktos.

(2)

Saskaņā ar minēto regulu pieļaujamajai PAO koncentrācijai jābūt drošai un iespējami zemai saprātīgi sasniedzamajā līmenī (ALARA), pamatojoties uz labu ražošanas un lauksaimniecības/zivsaimniecības praksi. Dati par 2011. gadu attiecībā uz kūpinātām zivīm un kūpinātu gaļu liecina, ka ir sasniedzams zemāks pieļaujamās koncentrācijas līmenis. Tomēr dažos gadījumos izmantotā kūpināšanas tehnoloģija bija jāpielāgo. Tāpēc attiecībā uz kūpinātu gaļu un gaļas produktiem un kūpinātām zivīm un zivsaimniecības produktiem bija piešķirts trīs gadu pārejas periods, pirms 2014. gada 1. septembrī sāk piemērot zemākus pieļaujamās koncentrācijas līmeņus.

(3)

Tomēr jaunākās liecības pierāda, ka, neraugoties uz cik vien iespējams labiem kūpināšanas paņēmieniem, vairākās dalībvalstīs zemāku PAO koncentrāciju dažos gadījumos nav iespējams sasniegt attiecībā uz tradicionāli kūpinātu gaļu un gaļas produktiem un tradicionāli kūpinātām zivīm un zivsaimniecības produktiem, jo šādos gadījumos nevar mainīt kūpināšanas praksi, ievērojami nemainot pārtikas produkta organoleptiskās īpašības. Līdz ar to šādi tradicionāli kūpināti produkti vairs nebūtu pieejami tirgū un daudzi mazie un vidējie uzņēmumi (MVU) tiktu slēgti.

(4)

Tāpēc attiecībā uz dažām dalībvalstīm ir lietderīgi paredzēt atkāpi no pieļaujamo PAO koncentrācijas līmeņu piemērošanas no 2014. gada 1. septembra – trīs gadus vietēji ražotai un patērētai tradicionāli kūpinātai gaļai un gaļas produktiem un/vai zivīm un zivsaimniecības produktiem. Attiecībā uz šiem kūpinātajiem produktiem būtu jāturpina piemērot pašreiz piemērojamos pieļaujamos līmeņus. Šī atkāpe būtu vispārēji jāattiecina uz visu gaļu un gaļas produktiem un/vai zivīm un zivsaimniecības produktiem, nenorādot konkrētu pārtikas produktu nosaukumus.

(5)

Attiecīgajām dalībvalstīm būtu jāturpina pārraudzīt PAO klātbūtni šajos produktos un izstrādāt programmas labas kūpināšanas prakses īstenošanai, kur vien tas iespējams.

(6)

Trīs gadu laikā pēc šīs regulas piemērošanas stāvoklis būtu atkārtoti jānovērtē, pamatojoties uz visu pieejamo informāciju un, ja iespējams, jāsagatavo īsāks un sīki izstrādāts saraksts ar tādu kūpinātu gaļu un gaļas produktiem, zivīm un zivsaimniecības produktiem, kuriem tad atkāpi attiecībā uz vietējo ražošanu un patēriņu varētu piešķirt bez laika ierobežojuma.

(7)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Regulas (EK) Nr. 1881/2006 grozījumi

Regulas (EK) Nr. 1881/2006 7. pantam pievieno šādu 6. un 7. punktu:

“6.   Atkāpjoties no 1. panta, Īrija, Spānija, Horvātija, Kipra, Latvija, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Somija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste var atļaut laist to tirgū tradicionāli kūpinātu gaļu un kūpinātus gaļas produktus, kuri ir kūpināti to teritorijā un ir paredzēti patēriņam to teritorijā un kuru PAO koncentrācijas līmeņi pārsniedz pielikuma 6.1.4. punktā noteiktos, taču ar nosacījumu, ka šie produkti atbilst maksimālajiem līmeņiem, kas bija piemērojami pirms 2014. gada 1. septembra, t. i., 5,0 μg/kg benzo(a)pirēna un 30,0 μg/kg benzo(a)pirēna, benzo(a)antracēna, benzo(b)fluorantēna un krizēna summai.

Minētās dalībvalstis turpina pārraudzīt PAO klātbūtni tradicionāli kūpinātā gaļā un kūpinātos gaļas produktos un izstrādā programmas labas kūpināšanas prakses īstenošanai, kur vien tas iespējams, taču rīkojoties saimnieciski saprātīgā veidā un tā, lai šie produkti nezaudētu tiem raksturīgās organoleptiskās īpašības.

Trīs gadu laikā pēc šīs regulas piemērošanas stāvokli novērtē atkārtoti, pamatojoties uz visu pieejamo informāciju, lai sagatavotu sarakstu ar tādu kūpinātu gaļu un gaļas produktiem, kuriem atkāpe attiecībā uz vietējo ražošanu un patēriņu saglabājas bez laika ierobežojuma.

7.   Atkāpjoties no 1. panta, Īrija, Latvija, Rumānija, Somija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste var atļaut laist to tirgū tradicionāli kūpinātas zivis un kūpinātus zivsaimniecības produktus, kuri ir kūpināti to teritorijā un ir paredzēti patēriņam to teritorijā un kuru PAO koncentrācijas līmeņi pārsniedz pielikuma 6.1.5. punktā noteiktos, taču ar nosacījumu, ka šie kūpinātie produkti atbilst maksimālajiem līmeņiem, kas bija piemērojami pirms 2014. gada 1. septembra, t. i., 5,0 μg/kg benzo(a)pirēna un 30,0 μg/kg benzo(a)pirēna, benzo(a)antracēna, benzo(b)fluorantēna un krizēna summai.

Minētās dalībvalstis turpina pārraudzīt PAO klātbūtni tradicionāli kūpinātās zivīs un kūpinātos zivsaimniecības produktos, kā arī izstrādā programmas labas kūpināšanas prakses īstenošanai, kur vien tas iespējams, taču rīkojoties saimnieciski saprātīgā veidā un tā, lai šie produkti nezaudētu tiem raksturīgās organoleptiskās īpašības.

Trīs gadu laikā pēc šīs regulas piemērošanas stāvokli novērtē atkārtoti, pamatojoties uz visu pieejamo informāciju, lai sagatavotu sarakstu ar tādām kūpinātām zivīm un zivsaimniecības produktiem, kuriem atkāpe attiecībā uz vietējo ražošanu un patēriņu saglabājas bez laika ierobežojuma.”

2. pants

Stāšanās spēkā un piemērošana

Šī regula stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šo regulu piemēro no 2014. gada 1. septembra.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2014. gada 12. decembrī

Komisijas vārdā –

priekšsēdētājs

Jean-Claude JUNCKER


(1)  OV L 37, 13.2.1993., 1. lpp.

(2)  Komisijas 2006. gada 19. decembra Regula (EK) Nr. 1881/2006, ar ko nosaka konkrētu piesārņotāju maksimāli pieļaujamo koncentrāciju pārtikas produktos (OV L 364, 20.12.2006., 5. lpp.).