Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R1247

    Регламент за изпълнение (ЕС) № 1247/2012 на Комисията от 19 декември 2012 година за установяване на технически стандарти за изпълнение по отношение на формата и периодичността на отчетите за трансакциите, предавани на регистрите на трансакции съгласно Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на трансакции текст от значение за ЕИП

    OB L 352, 21.12.2012, p. 20–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 28/04/2024; отменен от 32022R1860

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2012/1247/oj

    21.12.2012   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 352/20


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) № 1247/2012 НА КОМИСИЯТА

    от 19 декември 2012 година

    за установяване на технически стандарти за изпълнение по отношение на формата и периодичността на отчетите за трансакциите, предавани на регистрите на трансакции съгласно Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на трансакции

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид становището на Европейската централна банка (1),

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2012 година относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на трансакции (2), и по-специално член 9, параграф 6 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    За да не се допусне непоследователност, всички данни, изпращани на регистрите на трансакции съгласно член 9 от Регламент (ЕС) № 648/2012, следва да отговарят на едни и същи правила и стандарти и да са в еднаква форма за всички регистри на трансакции, всички контрагенти и всички видове деривати. Следователно за описанието на всички сделки с деривати следва да се използва единен набор от данни.

    (2)

    Тъй като извънборсовите деривати обикновено не могат да бъдат идентифицирани еднозначно чрез съществуващите кодове, които са широко използвани на финансовите пазари, например международните идентификационни номера на ценни книжа (ISIN номера), нито могат да бъдат описани чрез кодовете за класификация на финансовите инструменти (CFI кодове) на Международната организация по стандартизация (ISO), трябва да бъде разработен нов универсален метод за идентификация. Ако има единен идентификационен код на продуктите, който е съобразен с принципите на единност, неутралност, надеждност, отворен код, възможност за допълнително разширяване, достъпност, който може да се ползва при разумни разходи, който се предлага в рамките на подходящи разпоредби за управление и който е приет за използване в Съюза, той следва да се използва. Ако няма единен идентификационен код на продуктите, отговарящ на тези изисквания, следва да бъде използвана временна класификация.

    (3)

    Базовият актив следва да бъде идентифициран чрез единен идентификационен код, но понастоящем няма общоприета стандартизирана система от кодове за идентифициране на базовите активи в дадена кошница активи. Ето защо от контрагентите следва да се изисква поне да посочват, че базовите активи са кошница от активи, и да използват ISIN номерата за стандартизираните индекси, когато това е възможно.

    (4)

    За да се осигури последователност, всички страни по договор за дериватив следва да бъдат идентифицирани с единен код. За идентифицирането на всички финансови и нефинансови контрагенти, брокери, централни контрагенти и ползващи се лица следва да се използва система от глобални идентификационни кодове на правните субекти или система от временни идентификационни кодове на субектите — когато вече има такава система — която трябва да бъде определена съгласно разпоредби за управлението, съвместими с препоръките на Съвета за финансова стабилност относно изискванията за данните, и да бъде приета за използване в Съюза; целта по-конкретно е да бъде взет предвид докладът на Комитета по платежните и сетълмент системите и Международната организация на комисиите по ценни книжа, който се отнася до предаването на данни за извънборсовите деривати и изискванията за агрегирането и в който системите от идентификационни кодове на правните субекти са посочени като средство за агрегиране. При трансакциите с посредник ползващите се лица следва да бъдат идентифицирани като физическото или юридическото лице, за чиято сметка е сключен договорът.

    (5)

    Следва да бъде отчетен подходът, който се възприема в трети държави и от самите регистри на трансакции при започването на дейността им. Ето защо за да се осигури икономически ефективно решение за контрагентите и да се ограничи операционният риск за регистрите на трансакции, за различните класове деривати следва да се предвиди постепенно въвеждане на отчитането, като се започне от най-стандартизираните класове активи и се премине към другите класове. Договорите за деривати, сключени преди, на или след датата на влизане в сила на Регламент (ЕС) № 648/2012, които са били изпълнени до началната дата на отчитането, не са от голямо значение за регулаторни цели. Въпреки това те трябва да бъдат отчетени съгласно член 9, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) № 648/2012. За да се осигури ефикасен и пропорционален ред за отчитане в тези случаи и като се има предвид, че е трудно да се събират данни за договори с приключило изпълнение, за предаването на тези отчети следва да се предвиди по-дълъг срок.

    (6)

    Настоящият регламент е изготвен въз основа на проектите на технически стандарти за изпълнение, представени на Комисията от Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП).

    (7)

    Съгласно член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 година за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари) (3) ЕОЦКП проведе открити обществени консултации по тези проекти на технически стандарти за изпълнение, анализира потенциалните свързани с тях разходи и ползи и поиска становището на Групата на участниците от сектора на ценните книжа и пазарите, създадена в съответствие с член 37 от посочения регламент,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Форма на отчетите за договорите за деривати

    Информацията в отчетите по член 9 от Регламент (ЕС) № 648/2012 се представя във формата, изложена в приложението към настоящия регламент.

    Член 2

    Периодичност на отчетите за договорите за деривати

    Оценките на договорите по пазарна стойност или оценките им на базата на модел се отчитат пред регистрите на трансакции ежедневно, когато това е предвидено в член 11, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 648/2012. Всички други данни за отчитане, предвидени в приложението към настоящия регламент и приложението към делегирания акт относно регулаторните технически стандарти за определяне на минимално изискваните данни за отчитане пред регистрите на трансакции съгласно член 9, параграф 5 от Регламент (ЕС) № 648/2012, се предават текущо и съобразно срока по член 9 от Регламент (ЕС) № 648/2012, по-специално във връзка със сключването, изменението или приключването на договорите.

    Член 3

    Идентифициране на контрагентите и други субекти

    1.   Във всеки отчет се използва идентификационен код на правния субект, за да се идентифицира:

    а)

    ползващо се лице, което е юридическо лице;

    б)

    посредник;

    в)

    централен контрагент;

    г)

    клирингов член, който е юридическо лице;

    д)

    контрагент, който е юридическо лице;

    е)

    предаващ отчета субект.

    2.   Когато няма идентификационен код на правния субект, в отчета се посочва временен идентификационен код на субекта, който е определен на равнището на Съюза и който е:

    а)

    единен;

    б)

    неутрален;

    в)

    надежден;

    г)

    с отворен код;

    д)

    с възможност за допълнително разширяване;

    е)

    достъпен;

    ж)

    с възможност за ползване при разумни разходи;

    з)

    уреден от подходящи разпоредби за управление.

    3.   Когато няма нито идентификационен код на правния субект, нито временен идентификационен код на субекта, в отчета се използва бизнес идентификационен код съгласно стандарта ISO 9362, ако има такъв.

    Член 4

    Идентификация на дериватите

    1.   Във всеки отчет договорите за деривати се идентифицират чрез единен идентификационен код на продукта, който е:

    а)

    единен;

    б)

    неутрален;

    в)

    надежден;

    г)

    с отворен код;

    д)

    с възможност за допълнително разширяване;

    е)

    достъпен;

    ж)

    с възможност за ползване при разумни разходи;

    з)

    уреден от подходящи разпоредби за управление.

    2.   Когато не съществува единен идентификационен код на продукта, във всеки отчет договорите за деривати се идентифицират чрез използване на комбинация от определения международен идентификационен номер на ценни книжа (ISIN номер) съгласно стандарта ISO 6166 или алтернативен идентификационен код на продукта и съответстващия код за класификация на финансовите инструменти (CFI код) съгласно стандарта ISO 10962.

    3.   Когато не е възможно да се използва съчетанието по параграф 2, видът на деривата се определя по следния начин:

    а)

    класът на деривата се идентифицира като един от следните:

    i)

    дериват върху стоки;

    ii)

    дериват върху кредит;

    iii)

    дериват върху чуждестранна валута;

    iv)

    дериват върху капиталов инструмент;

    v)

    дериват върху лихвен процент;

    vi)

    друг.

    б)

    видът на деривата се идентифицира като един от следните:

    i)

    договори за разлики;

    ii)

    споразумения за форуърдния курс;

    iii)

    форуърдни договори;

    iv)

    фючърсни договори;

    v)

    опции;

    vi)

    суапи;

    vii)

    друг.

    в)

    при деривати, които не могат да бъдат отнесени към определен клас или вид, в отчета се посочва класът или видът, на който договорът за дериват най-много прилича по общото мнение на контрагентите.

    Член 5

    Начална дата на отчитането

    1.   Договорите за деривати върху кредити и върху лихвени проценти се отчитат, както следва:

    а)

    до 1 юли 2013 г., когато за съответния клас деривати има регистриран преди 1 април 2013 г. регистър на трансакции съгласно член 55 от Регламент (ЕС) № 648/2012;

    б)

    90 дни след регистрацията на регистър на трансакции за съответния клас деривати съгласно член 55 от Регламент (ЕС) № 648/2012, когато за съответния клас деривати към 1 април 2013 г. включително няма регистриран регистър на трансакции;

    в)

    до 1 юли 2015 г., когато за съответния клас деривати няма регистриран до 1 юли 2015 г. регистър на трансакции съгласно член 55 от Регламент (ЕС) № 648/2012. Задължението за отчитане започва на тази дата, а договорите се отчитат пред ЕОЦКП съгласно член 9, параграф 3 от посочения регламент до регистрацията на регистър на трансакции за съответния клас деривати.

    2.   Договорите за деривати извън посочените в параграф 1 се отчитат, както следва:

    а)

    до 1 януари 2014 г., когато за съответния клас деривати има регистриран преди 1 октомври 2013 г. регистър на трансакции съгласно член 55 от Регламент (ЕС) № 648/2012;

    б)

    90 дни след регистрацията на регистър на трансакции за съответния клас деривати съгласно член 55 от Регламент (ЕС) № 648/2012, когато за съответния клас деривати към 1 октомври 2013 г. включително няма регистриран регистър на трансакции;

    в)

    до 1 юли 2015 г., когато за съответния клас деривати няма регистриран до 1 юли 2015 г. регистър на трансакции съгласно член 55 от Регламент (ЕС) № 648/2012. Задължението за отчитане започва на тази дата, а договорите се отчитат пред ЕОЦКП съгласно член 9, параграф 3 от посочения регламент до регистрацията на регистър на трансакции за съответния клас деривати.

    3.   Договорите за деривати, чието изпълнение не е било приключило към 16 август 2012 г. включително и все още не е приключило към началната дата на отчитането, се отчитат пред регистър на трансакции в срок от 90 дни от началната дата на отчитане за определен клас деривати.

    4.   Договорите за деривати, които:

    а)

    са сключени преди 16 август 2012 г. и чието изпълнение не е приключило към 16 август 2012 г. включително, или

    б)

    които са сключени на или след 16 август 2012 г.,

    и чието изпълнение е приключило преди началната дата на отчитането, се отчитат пред регистър на трансакции в срок от 3 години от началната дата на отчитане за определен клас деривати.

    5.   Началната дата на отчитането се отлага със 180 дни по отношение на информацията по член 3 от делегирания акт относно регулаторните технически стандарти за определяне на минимално изискваните данни за отчитане пред регистрите на трансакции съгласно член 9, параграф 5 от Регламент (ЕС) № 648/2012.

    Член 6

    Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 19 декември 2012 година.

    За Комисията

    Председател

    José Manuel BARROSO


    (1)  Все още непубликувана в Официален вестник

    (2)  ОВ L 201, 27.7.2012 г.

    (3)  ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 84.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Таблица 1

    Данни за контрагентите

     

    Поле

    Форма

     

    Страни по договора

     

    1

    Дата и час на отчитането

    Формат за представяне на дата по ISO 8601/ формат за представяне на час като координирано универсално време (UTC).

    2

    Идентификационен код на контрагента

    Идентификационен код на правния субект (ИКПС) (20 буквено-цифрови знака), временен идентификационен код на субекта (20 буквено-цифрови знака), бизнес идентификационен код (BIC) (11 буквено-цифрови знака) или клиентски код (50 буквено-цифрови знака).

    3

    Идентификационен код на другия контрагент

    Идентификационен код на правния субект (ИКПС) (20 буквено-цифрови знака),

    временен идентификационен код на субекта (20 буквено-цифрови знака),

    бизнес идентификационен код (BIC) (11 буквено-цифрови знака) или

    клиентски код (50 буквено-цифрови знака).

    4

    Наименование на контрагента

    100 цифрено-буквени знака; не се попълва, когато е посочен идентификационен код на правния субект (ИКПС)

    5

    Седалище и адрес на контрагента

    500 цифрено-буквени знака; не се попълва, когато е посочен идентификационен код на правния субект (ИКПС)

    6

    Сектор на контрагента

    Класификация:

    А

    =

    животозастрахователно предприятие, лицензирано по Директива 2002/83/ЕО;

    С

    =

    кредитна институция, лицензирана по Директива 2006/48/ЕО;

    F

    =

    инвестиционен посредник, лицензиран по Директива 2004/39/ЕО;

    I

    =

    застрахователно предприятие, лицензирано по Директива 73/239/ЕИО;

    L

    =

    алтернативен инвестиционен фонд, управляван от ЛУАИФ, лицензирано или регистрирано по Директива 2011/61/ЕС;

    O

    =

    институция за професионално пенсионно осигуряване по смисъла на член 6, буква a) от Директива 2003/41/ЕО;

    R

    =

    презастрахователно предприятие, лицензирано по Директива 2005/68/ЕО;

    U

    =

    предприятие за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) и неговото управляващо дружество, лицензирани по Директива 2009/65/ЕО;

    не се попълва, когато е посочен идентификационен код на правния субект (ИКПС), и в случаите на нефинансови контрагенти.

    7

    Финансов или нефинансов контрагент

    F=финансов контрагент, N=нефинансов контрагент.

    8

    Идентификационен код на брокера

    Идентификационен код на правния субект (ИКПС) (20 буквено-цифрови знака),

    временен идентификационен код на субекта (20 буквено-цифрови знака),

    бизнес идентификационен код (BIC) (11 буквено-цифрови знака) или клиентски код (50 буквено-цифрови знака).

    9

    Идентификационен код на отчитащия се субект

    Идентификационен код на правния субект (ИКПС) (20 буквено-цифрови знака),

    временен идентификационен код на субекта (20 буквено-цифрови знака),

    бизнес идентификационен код (BIC) (11 буквено-цифрови знака) или

    клиентски код (50 буквено-цифрови знака).

    10

    Идентификационен код на клиринговия член

    Идентификационен код на правния субект (ИКПС) (20 буквено-цифрови знака),

    временен идентификационен код на субекта (20 буквено-цифрови знака),

    бизнес идентификационен код (BIC) (11 буквено-цифрови знака) или

    клиентски код (50 буквено-цифрови знака).

    11

    Идентификационен код на ползващото се лице

    Идентификационен код на правния субект (ИКПС) (20 буквено-цифрови знака),

    временен идентификационен код на субекта (20 буквено-цифрови знака),

    бизнес идентификационен код (BIC) (11 буквено-цифрови знака) или

    клиентски код (50 буквено-цифрови знака).

    12

    Качество, в което се извършва трансакцията

    P=възложител, A=посредник.

    13

    Роля на контрагента

    B=купувач, S=продавач.

    14

    Трансакция с контрагент извън Европейското икономическо пространство

    Y=да, N=не.

    15

    Пряка връзка с търговската дейност или с финансовото управление

    Y=да, N=не.

    16

    Клирингов праг

    Y=над прага, N=под прага.

    17

    Пазарна оценка на договора

    До 20 цифрови знака във формат хххх,yyyy.

    18

    Валута на пазарната оценка на договора

    Код на валутата по ISO 4217, 3 буквени знака.

    19

    Дата на оценката

    Формат на датата по ISO 8601.

    20

    Час на оценката

    Формат на часа по координирано универсално време (UTC).

    21

    Вид на оценката

    M=пазарна оценка/ O=оценка по модел.

    22

    Обезпеченост

    U=необезпечен, PC= частично обезпечен, OC=едностранно обезпечен или FC=напълно обезпечен.

    23

    Портфейл от обезпечения

    Y=да, N=не.

    24

    Код на портфейла от обезпечения

    До 10 цифрови знака.

    25

    Стойност на обезпечението

    Посочва се общата стойност на предоставеното обезпечение; до 20 цифрови знака във формат хххх,yyyy.

    26

    Валута на стойността на обезпечението

    Посочва се валутата на стойността от поле 25; код на валутата по ISO 4217, 3 буквени знака.


    Таблица 2

    Общи данни

     

    Поле

    Форма

    Видове договори за деривати, за които се посочват данни

     

    Раздел 2a – Вид на договора

     

    Всички договори

    1

    Използвана класификация

    Идентифициране на използваната класификация:

    U= идентификационен код на продукта [по система, одобрена в Европа]

    Formula

    E= временна класификация

     

    2

    Идентификационен код на продукт 1

    Когато за класификацията е посочено U

    идентификационен код на продукта, който трябва да бъде определен

    Когато за класификацията е посочено I

    международен идентификационен номер на ценни книжа (ISIN) или алтернативен идентификационен код на инструмента,

    12-значен буквено-цифров код

    Когато за класификацията е посочено Е:

    Клас на деривата

    CO

    =

    дериват върху стоки

    CR

    =

    дериват върху кредит

    CU

    =

    дериват върху валута

    EQ

    =

    дериват върху капиталов инструмент

    IR

    =

    дериват върху лихвен процент

    OT

    =

    друг

     

    3

    Идентификационен код на продукт 2

    Когато за класификацията е посочено U

    не се попълва

    Когато за класификацията е посочено I

    код за класификация на ценни книжа (CFI) — 6-значен буквен код

    Когато за класификацията е посочено Е:

    Вид на деривата

    CD

    =

    договор за разлики

    FR

    =

    споразумение за форуърдния курс

    FU

    =

    фючърсен договор

    FW

    =

    форуърден договор

    OP

    =

    опция

    SW

    =

    суап

    OT

    =

    друг

     

    4

    Базов актив

    международен идентификационен номер на ценни книжа (ISIN) (12 буквено-цифрови знака);

    идентификационен код на правния субект (ИКПС) (20 буквено-цифрови знака);

    временен идентификационен код на субекта (20 буквено-цифрови знака);

    идентификационен код на продукта (UPI) (трябва да бъде определен);

    B= кошница;

    I= индекс.

     

    5

    Условна валута 1

    Код на валутата по ISO 4217, 3 буквени знака.

     

    6

    Условна валута 2

    Код на валутата по ISO 4217, 3 буквени знака.

     

    7

    Валута на доставката

    Код на валутата по ISO 4217, 3 буквени знака.

     

     

    Раздел 2б – Подробни данни за трансакцията

     

    Всички договори

    8

    Идентификационен код на трансакцията

    До 52 буквено-цифрови знака.

     

    9

    Референтен номер на трансакцията

    Поле с до 40 буквено-цифрови знака

     

    10

    Място на изпълнение

    Идентификационен код на пазара по ISO 10383 — 4 буквени знака.

    В съответните случаи се посочва XOFF за допуснатите до търговия на регулиран пазар деривати, които се търгуват извънборсово, или XXXX за извънборсовите деривати.

     

    11

    Компресиране

    Y = ако договорът е резултат от компресиране; N= ако договорът не е резултат от компресиране.

     

    12

    Цена/процент

    До 20 цифрови знака във формат хххх,ууууу.

     

    13

    Изражение на цената

    Напр. код на валутата по ISO 4217, 3 буквени знака, процент.

     

    14

    Условна стойност

    До 20 цифрови знака във формат хххх,ууууу.

     

    15

    Множител на цената

    До 10 цифрови знака.

     

    16

    Количество

    До 10 цифрови знака.

     

    17

    Предварително плащане

    До 10 цифрови знака във формат хххх,ууууу за плащания, извършени от отчитащия се контрагент, и във формат хххх,ууууу за плащания, получени от отчитащия се контрагент.

     

    18

    Вид на доставката

    C=с парични средства, P=физическа доставка, O=по избор на контрагента.

     

    19

    Дата и час на изпълнението

    Формат за представяне на дата по ISO 8601/ формат за представяне на час като координирано универсално време (UTC).

     

    20

    Дата на влизане в сила

    Формат за представяне на дата по ISO 8601.

     

    21

    Падеж

    Формат за представяне на дата по ISO 8601.

     

    22

    Дата на приключване

    Формат за представяне на дата по ISO 8601.

     

    23

    Дата на сетълмент

    Формат за представяне на дата по ISO 8601.

     

    24

    Вид на рамковия договор

    Свободен текст, с обем до 50 знака, в който се посочва заглавието на използвания рамков договор, ако има такъв.

     

    25

    Версия на рамковия договор

    Година, xxxx.

     

     

    Раздел 2в – Ограничаване на риска / отчитане

     

    Всички договори

    26

    Дата и час на потвърждението

    Формат за представяне на дата по ISO 8601/ формат за представяне на час като координирано универсално време (UTC).

     

    27

    Вид на потвърждението

    Y=потвърдено не по електронен път, N=непотвърдено, E=потвърдено по електронен път.

     

     

    Раздел 2г - Клиринг

     

    Всички договори

    28

    Задължение за клиринг

    Y=да, N=не.

     

    29

    Клиринг извършен

    Y=да, N=не.

     

    30

    Дата и час на клиринга

    Формат за представяне на дата по ISO 8601/ формат за представяне на час като координирано универсално време (UTC).

     

    31

    Идентификационен код на централния контрагент

    Идентификационен код на правния субект (ИКПС) (20 буквено-цифрови знака) или — ако няма такъв — временен идентификационен код на субекта (20 буквено-цифрови знака), или — ако няма такъв — бизнес идентификационен код (BIC) (11 буквено-цифрови знака).

     

    32

    Вътрешногрупов

    Y=да, N=не.

     

     

    Раздел 2д – Лихвени проценти

     

    Деривати върху лихвени проценти

    33

    Фиксиран лихвен процент на компонент 1

    Цифрови знаци във формат хххх,ууууу.

     

    34

    Фиксиран лихвен процент на компонент 2

    Цифрови знаци във формат хххх,ууууу.

     

    35

    Брой дни с фиксиран лихвен процент

    Действителен брой дни/365, 30В/365 или друг

     

    36

    Периодичност на плащанията по компонента с фиксиран лихвен процент

    Множител — цяло число, съчетан с времеви период, за обозначаване на периодичността на плащанията между контрагентите, напр. 10D, 3M, 5Y.

     

    37

    Периодичност на плащанията по компонента с променлив лихвен процент

    Множител — цяло число, съчетан с времеви период, за обозначаване на периодичността на плащанията между контрагентите, напр. 10D, 3M, 5Y.

     

    38

    Периодичност на преразглеждането на променливия лихвен процент

    D= Множител — цяло число, съчетан с времеви период, за обозначаване на периодичността на плащанията между контрагентите, напр. 10D, 3M, 5Y.

     

    39

    Променлив лихвен процент на компонент 1

    Название на индекса, от който зависи променливият лихвен процент, напр. 3M Euribor (3-месечен Euribor).

     

    40

    Променлив лихвен процент на компонент 2

    Название на индекса, от който зависи променливият лихвен процент, напр. 3M Euribor (3-месечен Euribor).

     

     

    Раздел 2е – Чуждестранна валута

     

    Деривати върху валута

    41

    Валута 2

    Код на валутата по ISO 4217, 3 буквени знака.

     

    42

    Валутен курс 1

    До 10 цифрови знака във формат хххх,ууууу.

     

    43

    Форуърден валутен курс

    До 10 цифрови знака във формат хххх,ууууу.

     

    44

    База на валутния курс

    Напр. EUR/USD или USD/EUR.

     

     

    Раздел 2ж - Стоки

    Ако е посочен единен идентификационен код на продукта (ЕИКП), който съдържа цялата долупосочена информация, тези данни не се изискват, освен ако трябва да бъдат отчетени съгласно Регламент (ЕС) № 1227/2011.

    Деривати върху стоки

    Общи данни

    45

    Категория на стоката

    AG= селскостопански продукти

    EN= енергийни продукти

    FR= превозвани товари

    ME= метали

    IN= индекс

    EV= продукти, свързани с околната среда

    EX= екзотични продукти

     

    46

    Подробни сведения за вида на стоката

    Селскостопански стоки

    GO= зърнени и маслодайни култури

    DA= мляко и млечни продукти

    LI= селскостопански животни

    FO= горскостопанска продукция

    SO= Други селскостопански продукти като кафе, какао, захар и т.н. (softs)

    Енергийни продукти

    OI= нефт

    NG= природен газ

    CO= въглища

    EL= електроенергия

    IE= спредове между енергийни продукти (inter-energy)

    Метали

    PR= скъпоценни метали

    NP= нескъпоценни метали

    Околна среда

    WE= време

    EM= емисии

     

    Енергийни продукти

    47

    Място или зона на доставката

    Код по системата за идентифициране на енергийните продукти (EIC код), 16 буквено-цифрови знака.

     

    48

    Точка на взаимно свързване

    Свободен текст до 50 знака.

     

    49

    Вид на натоварването

    Повтарящ се раздел от полета 50—54 за идентифициране на профила на доставка на продукта в съответствие с периодите на доставка в рамките на деня;

    BL= базов (дневен) товар

    PL= върхов товар

    OP= извънвърхов товар

    BH= почасови блокове

    OT= друго

     

    50

    Начална дата и час на доставката

    Формат за представяне на дата по ISO 8601 / формат за представяне на час като координирано универсално време (UTC).

     

    51

    Крайна дата и час на доставката

    Формат за представяне на дата по ISO 8601 / формат за представяне на час като координирано универсално време (UTC).

     

    52

    Договорен капацитет

    Свободен текст до 50 знака.

     

    53

    Брой единици

    10 цифрови знака във формат хххх,ууууу.

     

    54

    Цена за количества за времеви интервали

    10 цифрови знака във формат хххх,ууууу.

     

     

    Раздел 2з - Опции

     

    Договори, съдържащи опция

    55

    Вид на опцията

    P=опция за продажба, C=опция за покупка.

     

    56

    Тип на опцията според начина на упражняването ѝ

    A=американски, B=бермудски, E=европейски, S=азиатски.

     

    57

    Цена на упражняване (максимална/минимална)

    До 10 цифрови знака във формат хххх,ууууу.

     

     

    Изменения на договора Раздел 2и -

     

    Всички договори

    58

    Вид на действието

    N= нов

    M= изменение

    E= грешка

    C= отмяна

    Z= компресиране

    V= актуализиране на оценката

    O= друго.

     

    59

    Подробни сведения за вида на действието

    Свободен текст до 50 знака.

     


    Top