EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012H0810(01)

Препоръка № S1 от 15 март 2012 година относно финансовите аспекти на трансграничното донорство на органи текст от значение за ЕИП и за Споразумението между ЕО и Швейцария

OB C 240, 10.8.2012, p. 3–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

10.8.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 240/3


ПРЕПОРЪКА № S1

от 15 март 2012 година

относно финансовите аспекти на трансграничното донорство на органи

(текст от значение за ЕИП и за Споразумението между ЕО и Швейцария)

2012/C 240/04

АДМИНИСТРАТИВНАТА КОМИСИЯ ЗА КООРДИНАЦИЯ НА СИСТЕМИТЕ ЗА СОЦИАЛНА СИГУРНОСТ,

като взе предвид член 72, буква а) от Регламент (ЕО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. за координация на системите за социална сигурност (1), съгласно който Административната комисия е натоварена с разглеждането на всички административни въпроси или въпроси, свързани с тълкуването, произтичащи от разпоредбите на Регламент (ЕО) № 883/2004 и Регламент (ЕО) № 987/2009 (2),

като взе предвид член 168, параграф 7 от ДФЕС,

като взе предвид член 48 от ДФЕС,

като действа в съответствие с условията, определени в член 71, параграф 2, втора алинея от Регламент (ЕО) № 883/2004,

като има предвид, че:

(1)

Действията на Съюза са съобразени изцяло с отговорностите на държавите-членки, що се отнася до определянето на тяхната здравна политика, както и до организирането и предоставянето на здравни услуги и медицински грижи.

(2)

Действията на Съюза не засягат националните разпоредби за донорството или медицинската употреба на органи и кръв.

(3)

Регламент (ЕО) № 883/2004 не предвижда решение за възстановяване на разходи за обезщетения за болест при живия донор, когато приложимото към него законодателство изключва или не предвижда възстановяване на разходи, а законодателството, приложимо към реципиента на орган, не покрива разходите на донора.

(4)

Известно е, че трансплантацията на органи е икономически ефективно лечение, което е донесло неоценима полза на пациентите и донорството от живи донори трябва да се прилага по начин, който минимизира социалния риск за конкретния донор.

(5)

Компетентната институция следва да намери хуманитарно решение за реципиента на орган ad hoc и да възстанови сумите за обезщетенията, които са били необходими за трансгранично донорство от жив донор, ако приложимото законодателство за донора на орган не предвижда възстановяване на разходи за жив донор на органи или по принцип за даряване на орган от жив донор.

(6)

Живият донор трябва да може да вземе независимо решение въз основа на цялата значима информация, да бъде предварително информиран за здравноосигурителните права и възстановяването на разходи във връзка с трансграничното донорство, както и за възможната загуба на средства, които да бъдат компенсирани от паричните обезщетения за болест,

ПРЕПОРЪЧВА:

1.

Когато подготвят или разрешават донорство от жив донор, при което органът произхожда от жив донор, осигурен в друга държава-членка компетентните институции на реципиента на орган следва да предвидят достъп на живия донор до системата за здравеопазване за проблеми, свързани с процедурата по даряване;

2.

Компетентните институции на реципиента на орган следва да намерят хуманитарно решение и да възстановят разходите за обезщетения, които са били необходими за донора за трансграничното донорство, ако приложимото по отношение на донора на орган законодателство не дава право на донора да получава обезщетения.

3.

Компетентната институция на донора следва да изплати парични обезщетения за болест в съответствие със законодателството, което прилага, независимо от това, в коя държава-членка е реализирано даряването на орган или кой е бил реципиентът на орган. Възможните загуби на доход на донора, свързани с донорството, следва да се третират от приложимото към донора законодателство като всяка друга нетрудоспособност, тъй като няма причина свързаната с донорството на орган нетрудоспособност да бъде третирана различно от другите видове нетрудоспособност, дължащи се на медицински причини.

Председател на Административната комисия

Karin MØHL LARSEN


(1)  ОВ L 166, 30.4.2004 г., стр. 1 (Поправка ОВ L 200, 7.6.2004 г., стр. 1).

(2)  Регламент (ЕО) № 987/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 г. за установяване процедурата за прилагане на Регламент (ЕО) № 883/2004 за координация на системите за социална сигурност, (ОВ L 284, 30.10.2009 г., стр. 1).


Top