Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0476

    2011/476/ЕС: Решение на Комисията от 27 юли 2011 година относно изискванията за безопасност, на които трябва да отговарят европейските стандарти за неподвижно поставени уреди за тренировка съгласно Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета Текст от значение за ЕИП

    OB L 196, 28.7.2011, p. 16–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/476/oj

    28.7.2011   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 196/16


    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 27 юли 2011 година

    относно изискванията за безопасност, на които трябва да отговарят европейските стандарти за неподвижно поставени уреди за тренировка съгласно Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета

    (текст от значение за ЕИП)

    (2011/476/ЕС)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 3 декември 2001 г. относно общата безопасност на продуктите (1), и по-специално член 4, параграф 1, буква а) от нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    В Директива 2001/95/ЕО се предвижда европейските стандарти да се установяват от европейските органи по стандартизация. Тези стандарти следва да гарантират, че продуктите отговарят на предвидените в директивата общи изисквания за безопасност.

    (2)

    Съгласно Директива 2001/95/ЕО даден продукт се счита за безопасен, ако съответства на доброволните национални стандарти, с които се транспонират европейските стандарти, позовавания на които са били публикувани от Комисията в Официален вестник на Европейския съюз.

    (3)

    В член 4 от Директива 2001/95/ЕО се установява процедурата за изготвяне на европейски стандарти. Съгласно посочената процедура Комисията определя специфичните изисквания за безопасност, на които стандартите трябва да отговарят, и след това въз основа на тези изисквания възлага мандат на европейските органи по стандартизация да изготвят посочените стандарти.

    (4)

    Комисията публикува позоваванията на приетите по този начин европейски стандарти в Официален вестник на Европейския съюз.

    (5)

    Съгласно член 4, параграф 2, втора алинея от Директива 2001/95/ЕО позоваванията на европейски стандарти, приети от европейските органи по стандартизация преди влизането в сила на посочената директива, могат да бъдат публикувани в Официален вестник на Европейския съюз дори без Комисията да е възложила мандат, ако посочените стандарти обезпечават спазването на предвиденото в същата директива общо изискване за безопасност.

    (6)

    В своето Решение 2006/514/ЕО (2) Комисията публикува в Официален вестник на Европейския съюз позоваване (референтните номера) на девет европейски стандарта за безопасност на неподвижно поставени уреди за тренировка (стационарни съоръжения за трениране).

    (7)

    За посочените в Решение 2006/514/ЕО девет европейски стандарта за безопасност на неподвижно поставени уреди за тренировка не е възлаган мандат на Комисията, приет в съответствие с член 4, параграф 1.

    (8)

    Три от посочените стандарти (EN 957-4:1996, EN 957-5:1996 и EN 957-6:2001) бяха заменени с нови — EN 957-4+A1:2010, EN 957-5:2009 и EN 957-6:2010. Тези нови варианти на стандартите бяха приети след влизането в сила на Директива 2001/95/ЕО и поради това техните референтни номера не могат да бъдат публикувани в Официален вестник на Европейския съюз без Комисията да е възложила мандат, с който се определят специфичните изисквания за безопасност.

    (9)

    За да се оцени съответствието на новите и на всички последващи варианти на европейските стандарти за неподвижно поставени уреди за тренировка с определените в Директива 2001/95/ЕО общи изисквания за безопасност, е необходимо да бъде приложена процедурата, предвидена в член 4 от посочената директива.

    (10)

    Поради това Комисията следва да определи специфични изисквания за безопасност на неподвижно поставени уреди за тренировка с оглед възлагане на мандат на европейските органи по стандартизация за изготвянето на съответните европейски стандарти въз основа на споменатите изисквания.

    (11)

    След като бъдат налични съответните стандарти и при условие че Европейската комисия вземе решение да публикува позоваванията на тези стандарти в Официален вестник на Европейския съюз в съответствие с процедурата, определена в член 4, параграф 2 от Директива 2001/95/ЕО, ще се счита, че неподвижно поставените уреди за тренировка, които отговарят на посочените стандарти, отговарят на общите изисквания за безопасност на Директива 2001/95/ЕО, по отношение на изискванията за безопасност, обхванати от стандартите.

    (12)

    Предвидените в настоящото решение мерки са в съответствие със становището на Комитета, създаден съгласно член 15 от Директива 2001/95/ЕО,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    За целите на настоящото решение неподвижно поставен уред за тренировка означава продукт, задвижван с двигател или не, използван за трениране, изпълняване на упражнения, диагностика или рехабилитация, с който се извършват повтарящи се движения и който остава неподвижен по време на употреба. Този уред стои неподвижно на пода или е прикрепен към таван, стена или друга неподвижна основа.

    Член 2

    Специфичните изисквания за безопасност за посочените в член 1 продукти, които трябва да бъдат спазени от европейски стандарти в съответствие с член 4 от Директива 2001/95/ЕО, са посочени в приложението към настоящото решение.

    Член 3

    Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Съставено в Брюксел на 27 юли 2011 година.

    За Комисията

    Председател

    José Manuel BARROSO


    (1)  ОВ L 11, 15.1.2002 г., стр. 4.

    (2)  ОВ L 200, 22.7.2006 г., стр. 35.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    СПЕЦИФИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТ НА НЕПОДВИЖНО ПОСТАВЕНИ УРЕДИ ЗА ТРЕНИРОВКА

    Част I

    Продукт и определение за продукта

    Неподвижно поставените уреди за тренировка, попадащи в обхвата на настоящия мандат, се използват за трениране, изпълняване на упражнения, диагностика или рехабилитация, като при тях се извършват повтарящи се движения. Уредите остават неподвижни по време на употреба. Те стоят неподвижно на пода или са прикрепени към таван, стена или друга неподвижна основа.

    Тези уреди обикновено се използват във фитнес центрове, хотели, спортни обекти, възстановителни центрове или у дома. Мястото, където се използват посочените уреди, представлява „зона за тренировки“, достъпът до която може да бъде ограничен до ползватели и професионален персонал (напр. треньори, медицински лица).

    Задвижваните с двигател уреди попадат в обхвата на тези изисквания що се отнася до рисковете, които не влизат в обхвата на директивата за машините (Директива 2006/42/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (1)).

    За някои по-специфични уреди за тренировка са предвидени допълнителни изисквания за безопасност в допълнение към общите изисквания.

    Ако предназначението на неподвижно поставените уреди за тренировка попада също в обхвата на Директива 93/42/ЕИО на Съвета от 14 юни 1993 г. (2) относно медицинските изделия, трябва да бъдат спазени приложимите допълнителни изисквания.

    Неподвижно поставените уреди за тренировка, попадащи в обхвата на настоящия мандат, се класират според специфичния им клас на точност и на употреба, съобразно предназначението на уреда:

    Класове на точност

    Клас A: висока точност;

    Клас B: средна точност;

    Клас C: минимална точност.

    Класове употреба

    Клас S (фитнес центрове): употреба за професионални и/или търговски цели;

    Клас H (у дома): домашна употреба;

    Клас I: употреба за професионални и/или търговски цели, включително ползване от хора със специални нужди (напр. хора със зрителни, слухови, физически или когнитивни увреждания)

    Част II

    А.   Общи изисквания за безопасност

    Продуктите трябва да отговарят на посочените в Директива 2001/95/ЕО общи изисквания за безопасност и да бъдат „безопасни“ по смисъла на член 2, буква б) от нея. По-специално, продуктът трябва да бъде безопасен при нормални и предвидими условия на употреба (сред които напр. съхранение, транспорт до мястото на съхранение, инсталиране, демонтаж и поддръжка) през целия си жизнен цикъл. Уредът трябва също да бъде безопасен за професионални ползватели (напр. треньори, преподаватели).

    При нормални и разумно предвидими условия на употреба на неподвижно поставения уред за тренировка рисковете от нараняване или увреждане на здравето трябва да бъдат сведени до минимум. Нито една част, до която ползвателят — или трети лица — има достъп при нормална употреба или употреба по предназначение, не трябва да причинява физически наранявания или да оказва неблагоприятно въздействие върху здравето на ползвателя.

    Ползвателите трябва да бъдат информирани за евентуалните рискове и опасности и за начините, по които те могат да бъдат предотвратени.

    Макар че уредите за тренировка не са предназначени за деца, популярността им за домашно ползване нараства и това улеснява достъпът на деца до тях. Свързаните с уреди за домашно ползване злополуки с деца могат да причинят сериозни наранявания (основно на пръстите на ръцете и краката), както и изгаряния, разкъсвания и прищипвания. Ако тези рискове не могат да бъдат сведени до минимум при конструирането на уреда или с помощта на предпазни мерки, родителите или детегледачите трябва да бъдат информирани за остатъчния риск при използването на продукта.

    Б.   Специфични изисквания за безопасност

    При прилагане на общото изискване за безопасност, посочено в Директива 2001/95/ЕО, трябва да се вземе предвид най-малко следното:

    а)

    стабилност на свободно поставения (неприкрепен) уред;

    б)

    остри ръбове и грапавини;

    в)

    накрайници;

    г)

    извършващите смачкване, срязване, въртене и възвратно-постъпателни движения точки в достъпната зона;

    д)

    тегло;

    е)

    достъп до уреда и възможности за отдалечаване от него;

    ж)

    механизми за регулиране и заключване;

    з)

    въжета, ремъци и вериги;

    и)

    стоманени въжета и шайби;

    й)

    водачи за въжета и ремъци;

    к)

    точки на теглене;

    л)

    позиции на хващане;

    м)

    вградени ръкохватки;

    н)

    прикачени ръкохватки;

    о)

    въртящи се ръкохватки;

    п)

    електробезопасност;

    р)

    грижи и поддръжка;

    с)

    инструкции за монтаж;

    т)

    общи инструкции за експлоатация;

    у)

    основни биомеханични изисквания;

    ф)

    обозначения;

    х)

    предупреждения, по-специално относно рисковете за децата;

    ц)

    блок за спиране на движението чрез изключване на захранването (специално за осигуряване на безопасността на децата).

    При прилагане на общото изискване за безопасност, посочено в Директива 2001/95/ЕО, трябва да се вземат предвид най-малко следните изпитвания:

    а)

    проверка на размерите;

    б)

    визуална проверка;

    в)

    тактилно изследване;

    г)

    експлоатационно изпитване;

    д)

    сертификат на производителя;

    е)

    изпитване на точките на теглене;

    ж)

    условия на изпитването;

    з)

    изпитване на устойчивост;

    и)

    определяне на усилието на скъсване на въжета, ремъци и вериги;

    й)

    изпитване на маховиците;

    к)

    определяне на силата, необходима за отстраняване на прикачените ръкохватки;

    л)

    изпитване на достъпа до уреда и възможността за отдалечаване от него;

    м)

    изпитване на издръжливостта на натоварване;

    н)

    изпитване на режима за контрол на сърдечния ритъм;

    о)

    изпитване на точността на показанията за физическо натоварване;

    п)

    оценка на инструкциите и предупрежденията;

    р)

    протокол от изпитването.


    (1)  ОВ L 157, 9.6.2006 г., стр. 24.

    (2)  ОВ L 169, 12.7.1993 г., стр. 1.


    Top