Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R1003

Регламент (ЕС) № 1003/2010 на Комисията от 8 ноември 2010 година относно изискванията за одобрение на типа по отношение на мястото за монтиране и закрепването на задните регистрационни табели на моторните превозни средства и техните ремаркета и за прилагане на Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно изискванията за одобрение на типа по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства, техните ремаркета и системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за тях Текст от значение за ЕИП

OB L 291, 9.11.2010, p. 22–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 05/07/2022; отменен от 32019R2144

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/1003/oj

9.11.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 291/22


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 1003/2010 НА КОМИСИЯТА

от 8 ноември 2010 година

относно изискванията за одобрение на типа по отношение на мястото за монтиране и закрепването на задните регистрационни табели на моторните превозни средства и техните ремаркета и за прилагане на Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно изискванията за одобрение на типа по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства, техните ремаркета и системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за тях

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно изискванията за одобрение на типа по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства, техните ремаркета и системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за тях (1), и по-специално член 14, параграф 1, буква а) от него,

като има предвид, че:

(1)

Регламент (ЕО) № 661/2009 е отделен регламент за целите на процедурата по одобрение на типа, предвидена в Директива 2007/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 5 септември 2007 г. за създаване на рамка за одобрение на моторните превозни средства и техните ремаркета, както и на системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за такива превозни средства (Рамкова директива) (2).

(2)

Регламент (ЕО) № 661/2009 отменя Директива 70/222/ЕИО на Съвета от 20 март 1970 г. за сближаването на законодателствата на държавите-членки относно местоположението и монтирането на задните регистрационни табели на моторните превозни средства и техните ремаркета (3). Изискванията на посочената директива следва да бъдат включени в настоящия регламент, а при необходимост — изменени, за да бъде отчетено развитието на научните и техническите познания.

(3)

С Регламент (ЕО) № 661/2009 се установяват основните разпоредби относно изискванията за одобрение на типа на моторните превозни средства и техните ремаркета по отношение на мястото за монтиране и закрепването на задните регистрационни табели. Следователно е необходимо също така да бъдат определени конкретните процедури, изпитвания и изисквания за това одобрение на типа.

(4)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Техническия комитет по моторните превозни средства,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

(1)

„тип превозно средство по отношение на мястото за монтиране и закрепването на задните регистрационни табели“ означава превозни средства, които не се различават по такива съществени аспекти, като:

размерите на мястото за монтиране и закрепване на задната регистрационна табела;

местоположението на мястото за монтиране и закрепване на задната регистрационна табела;

формата на повърхността за монтиране и закрепване на задната регистрационна табела.

(2)

„практически плоска повърхност“ означава повърхност от твърд материал, която може да се състои и от структурирана мрежа или решетка, с радиус на кривината минимум 5 000 mm.

(3)

„повърхност от структурирана мрежа“ означава повърхност, която се състои от равномерно разположен модел от фигури като например кръгли, овални, ромбовидни, правоъгълни или квадратни отвори, разположени равномерно на разстояние непревишаващо 15 mm.

(4)

„повърхност от решетка“ означава повърхност, която се състои от успоредно наредени железни пластини, разпределени равномерно и отстоящи на не повече от 15 mm една от друга.

(5)

„номинална повърхност“ означава теоретичната геометрично най-подходяща повърхност, без да се вземат предвид неравностите като издатини и вдлъбнатини.

(6)

„средна надлъжна равнина на превозното средство“ означава равнината на симетрия на превозното средство или, ако превозното средство е несиметрично, вертикалната надлъжна равнина, минаваща през средата на неговите оси.

(7)

„наклон“ означава степента на ъгловото отклонение по отношение на вертикалната равнина;

Член 2

Разпоредби за ЕО одобрение на типа на моторните превозни средства и техните ремаркета по отношение на мястото за монтиране и закрепването на задните регистрационни табели

1.   Производителят или негов представител подават до органа по одобряването на типа заявление за ЕО одобрение на типа на превозно средство по отношение на мястото за монтиране и закрепването на задните регистрационни табели на моторните превозни средства и техните ремаркета.

2.   Заявлението се изготвя в съответствие с образеца на информационния документ, установен в приложение I, част 1.

3.   Ако са изпълнени съответните изисквания по приложение II към настоящия регламент, органът по одобряването издава ЕО одобрение на типа и определя номер на одобрението на типа в съответствие със системата за номериране, установена в приложение VII към Директива 2007/46/ЕО.

Съответната държава-членка не може да предоставя същия номер на друг тип превозно средство.

4.   За целите на параграф 3 органът по одобряването на типа издава сертификат за ЕО одобрение на типа в съответствие с образеца, установен в приложение I, част 2.

Член 3

Валидност и изменение на одобренията на типа, издадени съгласно Директива 70/222/ЕИО

Националните органи разрешават продажбата и пускането в експлоатация на превозни средства от тип, одобрен преди датата, посочена в член 13, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 661/2009, и продължават да издават изменения на одобренията за тези превозни средства в съответствие с условията от Директива 70/222/ЕИО.

Член 4

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 8 ноември 2010 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 200, 31.7.2009 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 263, 9.10.2007 г., стр. 1.

(3)  ОВ L 76, 6.4.1970 г., стр. 25.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Административни документи за ЕО одобрение на типа на моторните превозни средства и техните ремаркета по отношение на мястото за монтиране и закрепването на задните регистрационни табели

ЧАСТ 1

Информационен документ

ОБРАЗЕЦ

Информационен документ № … относно ЕО одобрение на типа на моторните превозни средства и техните ремаркета по отношение на мястото за монтиране и закрепването на задните регистрационни табели.

Следната информация трябва да бъде представена в три екземпляра и да включва списък на съдържанието. Всички чертежи трябва да бъдат представени в подходящ мащаб и достатъчно детайлно в размер А4 или в папка формат А4. На снимките, ако има такива, трябва да са показани достатъчно детайли.

Ако системите, компонентите или отделните технически възли, посочени в настоящия информационен документ, имат електронни механизми за управление, трябва да бъде представена информация относно тяхната работа.

0.   ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

0.1.   Марка (търговско наименование на производителя): …

0.2.   Тип: …

0.2.1.   Търговско(и) наименование(я) (когато има): …

0.3.   Начини за идентификация на типа, ако е маркиран на превозното средство (1): …

0.3.1.   Местоположение на тази маркировка: …

0.4.   Категория на превозното средство (2): …

0.5.   Наименование и адрес на производителя: …

0.8.   Наименование(я) и адрес(и) на монтажния(те) завод(и): …

0.9.   Наименование и адрес на представителя на производителя (ако има такъв): …

1.   ОБЩИ КОНСТРУКТИВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПРЕВОЗНОТО СРЕДСТВО

1.1.   Снимки и/или чертежи на представително превозно средство: …

2.   МАСИ И РАЗМЕРИ (3)  (4)

2.4.   Външни размери на превозното средство (габаритни)

2.4.2.   За шаси с каросерия

2.4.2.3.   Височина (в готовност за движение) (5) (при окачване, регулиращо височината, да се посочи нормалното положение при движение): …

2.6.   Маса в готовност за движение

Маса на превозното средство с каросерията и в случай на теглещо превозно средство от категория, различна от М1, с теглително-прикачно устройство, когато е монтирано от производителя, в готовност за движение, или масата на шаси или шаси с кабина, без каросерия и/или теглително-прикачно устройство, когато производителят не монтира каросерия и/или теглително-прикачно устройство (включително течности, инструменти, резервно колело – когато има, и водач, а за градски и туристически автобуси и служебно лице, когато има седалка за него в превозното средство) (6) (максимум и минимум за всеки вариант):

9.   КАРОСЕРИЯ

9.14.   Място за монтиране на задните регистрационни табели (при наличие на размер той се посочва и когато е приложимо - чертежи): …

9.14.1.   Височина на горния край на табелата над пътя: …

9.14.2.   Височина на долния край на табелата над пътя: …

9.14.3.   Разстояние между центъра на табелата и надлъжната средна равнина на превозното средство: …

9.14.4.   Разстояние от левия край на превозното средство: …

9.14.5.   Размери (дължина × широчина): …

9.14.6.   Наклон на равнината на табелата спрямо вертикалната ос: …

9.14.7.   Ъгъл на видимост в хоризонталната равнина: …

Обяснителни бележки

ЧАСТ 2

Сертификат за ЕО одобрение на типа

ОБРАЗЕЦ

Формат: А4 (210 × 297 mm)

СЕРТИФИКАТ ЗА ЕО ОДОБРЕНИЕ НА ТИПА

Информация, отнасяща се до:

ЕО одобрение на типа (7)

изменение на ЕО одобрение на типа (7)

отказ за ЕО одобрение на типа (7)

отнемане на ЕО одобрение на типа (7)

на моторно превозно средство или ремарке по отношение на мястото за поставяне и монтиране на задната табела с регистрационен номер

по отношение на Регламент (ЕС) № 1003/2010 [настоящия регламент], последно изменен с Регламент (ЕС) № …/… (7)

Номер на ЕО одобрение на типа: …

Основание за изменението: …

РАЗДЕЛ I

0.1.   Марка (търговско наименование на производителя): …

0.2.   Тип: …

0.2.1.   Търговско(и) наименование(я) (когато има): …

0.3.   Начини за идентификация на типа, когато се маркира на превозното средство (8): …

0.3.1.   Местоположение на тази маркировка: …

0.4.   Категория на превозното средство (9): …

0.5.   Наименование и адрес на производителя: …

0.8.   Наименование(я) и адрес(и) на монтажния(те) завод(и): …

0.9.   Наименование и адрес на представителя на производителя (ако има такъв): …

РАЗДЕЛ II

1.   Допълнителна информация: виж добавката

2.   Техническа служба, отговорна за провеждане на изпитванията: …

3.   Дата на протокола от изпитванията: …

4.   Номер на протокола от изпитванията: …

5.   Забележки (когато има): виж добавката

6.   Място: …

7.   Дата: …

8.   Подпис: …

Приложения

:

Техническо досие

Протокол от изпитванията


(1)  Когато начинът за идентификация на типа съдържа знаци, които не са подходящи за описване на превозното средство, компонента или отделния технически възел, което е предмет на настоящия информационен документ, такива знаци трябва да се отбележат в документацията със символа „?“ (например АВС??123??).

(2)  Класифицирано съгласно определенията, посочени в част А. на приложение II към Директива 2007/46/ЕО.

(3)  Когато съществуват версии с нормална и със спална кабина, се описват и двете.

(4)  Стандарт ISO 612: 1978 — Пътни превозни средства - размери на моторните превозни средства и прикачните превозни средства - термини и определения.

(5)  

(ж8)

Термин № 6.3.

(6)  Масата на водача и когато е приложимо, за членове на екипажа, се приема за 75 kg (подразделя се на 68 kg маса на един пътник и 7 kg багаж, съгласно стандарт ISO 2416—1992), резервоарът за горивото е напълнен 90 %, и другите системи, съдържащи течности (освен тези, използващи вода), със 100 % от обема, определен от производителя.

(7)  Излишното се зачертава.

(8)  Когато начинът за идентификация на типа съдържа знаци, които не са подходящи за описване на превозното средство, компонента или отделния технически възел, което е предмет на настоящия информационен документ, такива знаци трябва да се отбележат в документацията със символа „?“ (например АВС??123??).

(9)  Както е определена в част А на приложение II към Директива 2007/46/ЕО.

Добавка

към сертификата за ЕО одобрение на типа № …

1.

Допълнителна информация:

1.1.

Кратко описание на типа превозно средство по отношение на неговата конструкция, размери, очертания и съставни материали: …

1.2.

Описание на мястото за задната регистрационна табела: …

2.

Мястото за задната регистрационна табела е подходящо за закрепване на табела с регистрационен номер с размер до (mm): 520 × 120/340 × 240 (1)

3.

Местоположение на мястото за задна регистрационна табела: в ляво от центъра/в центъра (1)

4.

Мястото за задна регистрационна табела е закрито, когато е монтирано прикачно устройство: да/не (1)

5.

Забележки: …


(1)  Излишното се зачертава.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Изисквания за мястото за монтиране и закрепването на задните регистрационни табели

1.   ИЗИСКВАНИЯ

1.1.   Форма и размери на мястото за монтиране на задните регистрационни табели.

1.1.1.

Мястото за монтиране обхваща плоска или практически плоска правоъгълна повърхност със следните минимални

размери:

широчина

:

520 mm

височина

:

120 mm

или

широчина

:

340 mm

височина

:

240 mm

1.1.2.

Повърхността, която ще бъде покрита от регистрационната табела може, може да има отвори или пролуки.

1.1.2.1.

При превозните средства от категория M1 широчината на отвора или на пролуката не може да превишава 40 mm, като не се взема предвид дължината.

1.1.3.

Повърхността, която ще бъде покрита от регистрационната табела, може да има издатини, стига те да не излизат на повече от 5,0 mm спрямо номиналната повърхност. Подложките, направени от много меки материали като пяна или филц, поставени с цел да се избегне вибрирането на регистрационната табелата, не се вземат предвид.

1.2.   Монтиране и закрепване на задната регистрационна табела.

1.2.1.

Мястото за монтиране трябва да бъде такова, че регистрационната табела, след закрепване според инструкциите на производителя, да има следните характеристики:

1.2.1.1.

Положение на табелата по отношение на средната надлъжна равнина на превозното средство:

1.2.1.1.1.

Центърът на табелата не може да бъде вдясно от средната надлъжна равнина на превозното средство.

1.2.1.2.

Положение на табелата по отношение на вертикалната надлъжна равнина на превозното средство

1.2.1.2.1.

Табелата е перпендикулярна на надлъжната равнина на превозното средство.

1.2.1.2.2.

Страничният ляв ръб на табелата не може да е разположен вляво от вертикалната равнина, която е успоредна на средната надлъжна равнина на превозното средство и се допира до най-външния ръб на превозното средство.

1.2.1.3.

Положение на табелата спрямо вертикалната напречна равнина

1.2.1.3.1.

Табелата може да бъде наклонена спрямо вертикалата:

1.2.1.3.1.1.

На не по-малко от – 5° и не повече от 30°, ако височината на горния ръб на табелата не превишава 1,20 m от земната повърхност;

1.2.1.3.1.2.

На не по-малко от – 15° и не повече от 5°, ако височината на горния ръб на табелата превишава 1,20 m от земната повърхност.

1.2.1.4.

Разстояние между табелата и земната повърхност:

1.2.1.4.1.

Височината на долния ръб на табелата спрямо земната повърхност не трябва да е по-малко от 0,30 m.

1.2.1.4.2.

Височината на горния ръб на табелата спрямо земната повърхност не трябва да превишава 1,20 m. Когато е невъзможно, обаче, поради конструкцията на превозното средство, на практика да се изпълни изискването за височината на табелата, тя може да надвиши 1,20 m, при условие че е възможно най-близко до тази граница, доколкото конструктивните характеристики на превозното средство го позволяват и в никакъв случай не трябва да надвишава 2,00 m.

1.2.1.5.

Геометрична видимост:

1.2.1.5.1.

Ако височината на горния ръб на табелата не превишава 1,20 m от земната повърхност, табелата трябва да бъде напълно видима, включително и от следните четири равнини:

двете вертикални равнини, допирателни към двата странични ръба на табелата и сключващи със средната надлъжна равнина на превозното средство ъгъл 30°, измерен навън от нея;

равнината, допирателна към горния ръб на табелата и сключваща с хоризонталата ъгъл 15°, измерен нагоре;

хоризонталната равнина през долния ръб на табелата.

1.2.1.5.2.

Ако височината на горния ръб на табелата превишава 1,20 m от земната повърхност, табелата трябва да бъде напълно видима, включително и от следните четири равнини:

двете вертикални равнини, допирателни към двата странични ръба на табелата и сключващи със средната надлъжна равнина на превозното средство ъгъл 30°, измерен навън от нея;

равнината, допирателна към горния ръб на табелата и сключваща с хоризонталата ъгъл 15°, измерен нагоре;

равнината, допирателна към долния ръб на табелата и сключваща с хоризонталата ъгъл 15°, измерен надолу;

1.2.1.6.

Разстоянието от ръбовете на монтираната и закрепена регистрационна табела до ръбовете на самата повърхност на мястото за монтиране на табелата не трябва да превишава 5,0 mm по целия контур на табелата.

1.2.1.6.1.

На места може да се превишава определеното максимално разстояние, в случай че се измерва при отвор или пролука в рамките на площта от структурирана мрежа или между успоредните железни пластини на решетката.

1.2.2.

Действителното положение и форма на монтираната и закрепена регистрационна табела, определено съгласно параграф 1.2, и по-специално полученият радиус на кривината, трябва да се вземе предвид при определяне на изискванията към устройството за осветяване на задната регистрационна табела.

1.2.3.

Ако мястото за монтиране на задната регистрационна табела е закрито в рамките на равнините на геометрична видимост поради прикачване на механично прикачно устройство, това следва да се отбележи в протокола от изпитването и да се впише в сертификата за ЕО одобрение на типа.

2.   МЕТОДИКА НА ИЗПИТВАНЕ

2.1.   Определяне на вертикалния наклон и височината на регистрационна табела от земната повърхност

2.1.1.

Превозното средство е поставено на равна земна повърхност, като масата на превозното средство трябва да се регулира до декларираната от производителя маса в готовност за движение, но без водач, преди извършване на измерването.

2.1.2.

Ако превозното средство е оборудвано с хидропневматично, хидравлично или пневматично окачване или с устройство за автоматично коригиране на нивото в зависимост от товара, то трябва да бъде изпитвано с окачване или устройство за автоматично коригиране на нивото в нормалното състояние на движение, зададено от производителя.

2.1.3.

Ако регистрационната табелата е наклонена надолу, резултатите от измерванията на наклона се означават с минус.

2.2.   Проекционните измервания трябва да се извършват перпендикулярно и директно към номиналната повърхност, която ще бъде покрита от регистрационната табела.

2.3.   Измерването на разстоянието между ръбовете на монтираната и закрепена регистрационна табела и самата повърхност трябва да се извършва перпендикулярно и директно към номиналната повърхност, която ще бъде покрита от регистрационната табела.

2.4.   Регистрационната табела, използвана за проверка на съответствието, трябва да е с един от двата размера, определени в параграф 1.1.1.


Top