Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0178

Регламент (ЕС) № 178/2010 на Комисията от 2 март 2010 година за изменение на Регламент (ЕО) № 401/2006 по отношение на фъстъци, други маслодайни семена, черупкови плодове, кайсиеви ядки, сладник и растително масло (Текст от значение за ЕИП)

OB L 52, 3.3.2010, p. 32–43 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/03/2024; заключение отменено от 32023R2782

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/178/oj

3.3.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 52/32


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 178/2010 НА КОМИСИЯТА

от 2 март 2010 година

за изменение на Регламент (ЕО) № 401/2006 по отношение на фъстъци, други маслодайни семена, черупкови плодове, кайсиеви ядки, сладник и растително масло

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 882/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно официалния контрол, провеждан с цел осигуряване на проверка на съответствието със законодателството в областта на фуражите и храните и правилата за опазване здравето на животните и хуманното отношение към животните (1), и по-специално член 11, параграф 4 от него,

като има предвид, че:

(1)

Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията от 19 декември 2006 г. за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните (2) установява максимално допустимите количества на определени микотоксини в определени храни.

(2)

Вземането на проби е от решаваща роля при точността на определяне на нивата на микотоксини, които са много хетерогенно разпределени във всяка една партида. Поради това е необходимо да се установят общи критерии, на които следва да съответства методът за вземане на проби.

(3)

Регламент (ЕО) № 401/2006 на Комисията от 23 февруари 2006 г. за установяване на методи за вземане на проби и за анализ за целите на официалния контрол на нивата за микотоксини в храни (3) установява критериите за вземане на проби за целите на контрола на нивата на микотоксини.

(4)

Необходимо е да бъдат изменени някои разпоредби относно вземането на проби за афлатоксини в определени храни, за да се отчетат промените в Кодекс алиментариус, както и неотдавна установените максимално допустими количества на микотоксини за нови категории храни.

(5)

С Кодекс алиментариус беше установен нов план за вземане на проби от фъстъци, бадеми, лешници и шамфъстъци, предназначени за по-нататъшна преработка, както и нов план за вземане на проби от готови за консумация бадеми, лешници и шамфъстъци (4).

(6)

За да се улесни прилагането на максимално допустимите нива на афлатоксини, е целесъобразно разпоредбите, установени от Кодекс алиментариус, във връзка с вземането на проби от фъстъци, бадеми, лешници и шамфъстъци, предназначени за по-нататъшна преработка, да се прилагат също и за други черупкови плодове, предназначени за по-нататъшна преработка, а разпоредбите, установени от Кодекса, във връзка с вземането на проби от готови за консумация бадеми, лешници и шамфъстъци, да се прилагат и за други готови за консумация черупкови плодове и фъстъци. Процедурата за вземане на проби от черупкови плодове следва също така да бъде приложена и за кайсиевите ядки. Следователно част Г от приложение I към Регламент (ЕО) № 401/2006 следва да бъде съответно изменена, за да бъде включена в нея единствено процедурата за вземане на проби от сушени смокини, която следва да остане непроменена, а новите процедури за вземане на проби от фъстъци, други маслодайни семена, кайсиеви ядки и черупкови плодове следва да бъдат установени в отделна част от приложението.

(7)

Бяха установени максимално допустими нива на афлатоксини в маслодайните семена, различни от фъстъци (5), и за охратоксин А в подправки, корен от сладник и екстракт от сладник (6). Целесъобразно е да се предвидят специфични разпоредби относно вземането на проби за тези нови категории храни и да се направи препратка към съществуващите разпоредби, където е приложимо.

(8)

Вземането на проби от растителни масла за контрол на микотоксини има специфични характеристики и поради това е целесъобразно да се предвидят специфични правила за вземане на проби.

(9)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложение I към Регламент (ЕО) № 401/2006 се изменя, както следва:

1.

Част Г се заменя с текста, изложен в приложение I към настоящия регламент.

2.

В част Д първото изречение се заменя със следното:

„Този метод за вземане на проби се прилага за целите на официалния контрол на максимално допустимите нива, установени за охратоксин А, афлатоксин В1 и общо афлатоксини в подправки.“

3.

Част Ж се заменя с текста, изложен в приложение II към настоящия регламент.

4.

Добавя се част К, както е изложена в приложение III към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на десетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от датата на влизането му в сила.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 2 март 2010 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 165, 30.4.2004 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 364, 20.12.2006 г., стр. 5.

(3)  ОВ L 70, 9.3.2006 г., стр. 12.

(4)  Codex General Standard for Contaminants and toxins in foods (CODEX STAN 193-1995 — Общ стандарт на Кодекса за замърсителите и токсините в храните) http://www.codexalimentarius.net/download/standards/17/CXS_193e.pdf

(5)  Регламент (ЕС) № 165/2010 на Комисията от 26 февруари 2010 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 1881/2006 за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните по отношение на афлатоксини (ОВ L 50, 27.2.2010 г., стр. 8).

(6)  Регламент (ЕС) № 105/2010 на Комисията от 5 февруари 2010 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 1881/2006 за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните по отношение на охратоксин А (ОВ L 35, 6.2.2010 г., стр. 7).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

„Г.1.   Метод за вземане на проби от сушени смокини

Този метод за вземане на проби се прилага за целите на официалния контрол на максимално допустимите нива, установени за афлатоксин В1 и общо афлатоксини в сушени смокини.

Г.1.1.   Тегло на единичната проба

Теглото на единичната проба е около 300 g, освен ако не е посочено друго в част Г.1 от приложение I.

В случай на партиди с опаковки за продажба на дребно теглото на единичната проба зависи от теглото на опаковката за продажба на дребно.

В случай на опаковки за продажба на дребно, по-големи от 300 g, това дава сборни проби с тегло над 30 kg. Ако теглото на единична опаковка за продажба на дребно е много повече от 300 g, тогава като единична проба се вземат 300 g от всяка индивидуална опаковка за продажба на дребно. Това може да се направи или при вземането на пробата, или в лабораторията. В случаите обаче, когато такъв метод за вземане на проби би довел до неприемливи търговски последствия, произтичащи от увреждането на партидата (поради начините на опаковане, средствата за транспорт и т.н.), се прилага алтернативен метод за вземане на проби. Например при ценен продукт, търгуван в опаковки за продажба на дребно от 500 g или 1 kg, сборната проба може да се получи чрез сумирането на определен брой единични проби, който е по-малък от броя, посочен в таблици 1, 2 и 3, при условие че теглото на сборната проба съответства на изискваното тегло на сборната проба съгласно таблици 1, 2 и 3.

Когато опаковката за продажба на дребно е по-малка от 300 g и ако разликата не е много голяма, една опаковка за продажба на дребно се счита за единична проба, което дава сборна проба с тегло, по-малко от 30 kg. Ако теглото на опаковката за продажба на дребно е много по-малко от 300 g, единичната проба се състои от две или повече опаковки за продажба на дребно, при което максимално се доближават 300 g.

Г.1.2.   Общ преглед на метода за вземане на проби от сушени смокини

Таблица 1

Разделяне на партиди на подпартиди в зависимост от продукта и теглото на партидата

Продукт

Тегло на партидата (тонове)

Тегло или брой на подпартидите

Брой единични проби

Тегло на сборната проба (kg)

Сушени смокини

≥ 15

15—30 тона

100

30

< 15

10—100 (1)

≤ 30

Г.1.3.   Метод за вземане на проби от сушени смокини (партиди ≥ 15 тона)

При условие че подпартидата може да бъде разделена физически, всяка партида се разделя на подпартиди съгласно таблица 1. Като се има предвид, че теглото на партидата не винаги е точно кратно число на теглото на подпартидите, теглото на подпартидата може да надвишава посоченото тегло с максимум 20 %.

От всяка подпартида се вземат проби отделно.

Брой на единичните проби: 100.

Тегло на сборната проба = 30 kg, която се смесва и се разделя на три еднакви лабораторни проби по 10 kg преди смилане (такова разделяне на три лабораторни проби не е необходимо при сушени смокини, които подлежат на по-нататъшно сортиране или друга физическа обработка, и при наличност на оборудване, което е в състояние да хомогенизира проба от 30 kg).

Всяка лабораторна проба от 10 kg се смила фино отделно и се смесва много добре, за да се получи пълна хомогенизация в съответствие с разпоредбите, определени в приложение II.

Ако не е възможно да се приложи описаният по-горе метод за вземане на проби поради неприемливи търговски последствия, произтичащи от увреждането на партидата (поради начините на опаковане, средствата за транспорт и т.н.), може да се приложи алтернативен метод за вземане на проби, при условие че този метод е максимално представителен и е напълно описан и документиран.

Г.1.4.   Метод за вземане на проби от сушени смокини (партиди < 15 тона)

Броят на единичните проби, които трябва да се вземат, зависи от теглото на партидата и варира от минимум 10 до максимум 100.

За определянето на броя на единичните проби, които трябва да се вземат, и за последващото разделяне на сборната проба може да се използват стойностите в таблица 2 по-долу.

Таблица 2

Брой единични проби, които трябва да се вземат в зависимост от теглото на партидата и броя на подразделенията на сборната проба

Тегло на партидата (тонове)

Брой единични проби

Тегло на сборната проба (kg) (при опаковки за продажба на дребно теглото на сборната проба може да има отклонения — вж. точка Г.1.1)

Брой лабораторни проби от сборната проба

≤ 0,1

10

3

1 (без подразделяне)

> 0,1 — ≤ 0,2

15

4,5

1 (без подразделяне)

> 0,2 — ≤ 0,5

20

6

1 (без подразделяне)

> 0,5 — ≤ 1,0

30

9 (— < 12 kg)

1 (без подразделяне)

> 1,0 — ≤ 2,0

40

12

2

> 2,0 — ≤ 5,0

60

18 (— < 24 kg)

2

> 5,0 — ≤ 10,0

80

24

3

> 10,0 — ≤ 15,0

100

30

3

Тегло на сборната проба ≤ 30 kg, която се смесва и се разделя на две или три еднакви лабораторни проби ≤ 10 kg преди смилане (такова разделяне на две или три лабораторни проби не е необходимо при сушени смокини, които подлежат на по-нататъшно сортиране или друга физическа обработка, и при наличие на оборудване, което е в състояние да хомогенизира проби до 30 kg).

В случаите, когато теглото на сборните проби е по-малко от 30 kg, сборната проба се разделя на лабораторни проби съгласно следните насоки:

< 12 kg: не се разделя на лабораторни проби;

≥ 12 — < 24 kg: разделя се на две лабораторни проби;

≥ 24 kg: разделя се на три лабораторни проби.

Всяка лабораторна проба се смила фино отделно и се смесва много добре, за да се получи пълна хомогенизация в съответствие с разпоредбите, определени в приложение II.

Ако не е възможно да се приложи описаният по-горе метод за вземане на проби поради неприемливи търговски последствия, произтичащи от увреждането на партидата (поради начините на опаковане, средствата за транспорт и т.н.), може да се приложи алтернативен метод за вземане на проби, при условие че този метод е максимално представителен и е напълно описан и документиран.

Г.1.5.   Метод за вземане на проби от производни (преработени) продукти и храни с няколко съставки

Г.1.5.1.   Производни продукти с много малко тегло на частиците (хомогенно разпределяне на афлатоксина)

Брой на единичните проби: 100; за партиди под 50 тона броят на единичните проби е от 10 до 100 в зависимост от теглото на партидата (вж. таблица 3).

Таблица 3

Брой единични проби, които трябва да се вземат в зависимост от теглото на партидата

Тегло на партидата (тонове)

Брой единични проби

Тегло на сборната проба (kg)

≤ 1

10

1

> 1 — ≤ 3

20

2

> 3 — ≤ 10

40

4

> 10 — ≤ 20

60

6

> 20 — ≤ 50

100

10

Теглото на единичната проба е около 100 g. В случай на партиди с опаковки за продажба на дребно теглото на единичната проба зависи от теглото на опаковката за продажба на дребно.

Тегло на сборната проба = 1—10 kg, добре смесена.

Г.1.5.2.   Други производни продукти с относително голям размер на частиците (хетерогенно разпределяне на афлатоксина)

Методът за вземане на проби и приемането са същите както при сушени смокини (Г.1.3 и Г.1.4).

Г.1.6.   Вземане на проби на етапа на продажбата на дребно

Когато това е възможно, се вземат проби от храни на етапа на продажбата на дребно в съответствие с разпоредбите, определени в настоящата част от приложение I.

Когато това не е възможно, може да се използват други ефективни методи за вземане на проби на етапа на продажбата на дребно, при условие че те гарантират, че сборната проба е достатъчно представителна за партидата, от която е взета, и е напълно описана и документирана. При всички случаи сборната проба е с тегло най-малко 1 kg (2).

Г.1.7.   Специфичен метод за вземане на проби от сушени смокини и производни продукти, продавани във вакуумни опаковки

Г.1.7.1.   Сушени смокини

За партиди, по-големи или равни на 15 тона, се вземат най-малко 50 единични проби, което дава сборна проба с тегло 30 kg, а за партиди, по-малки от 15 тона, се вземат 50 % от броя на единичните проби, посочен в таблица 2, което дава сборна проба, чието тегло съответства на теглото на партидата, от която се вземат пробите (вж. таблица 2).

Г.1.7.2.   Продукти, получени от сушени смокини с малък размер на частиците

За партиди, по-големи или равни на 50 тона, се вземат най-малко 25 единични проби, което дава сборна проба с тегло 10 kg, а за партиди, по-малки от 50 тона, се вземат 25 % от броя на единичните проби, посочен в таблица 3, което дава сборна проба, чието тегло съответства на теглото на партидата, от която се вземат пробите (вж. таблица 3).

Г.1.8.   Приемане на партида или подпартида

За сушени смокини, които се подлагат на сортиране или друга физическа обработка:

приема се, ако сборната проба или средноаритметичното от лабораторните проби съответства на максимално допустимата граница, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването;

отхвърля се, ако сборната проба или средноаритметичното от лабораторните проби надвишава максимално допустимата граница извън разумното съмнение, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването.

За сушени смокини, предназначени за пряка консумация от човека:

приема се, ако никоя от лабораторните проби не надвишава максимално допустимата граница, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването,

отхвърля се, ако една или повече от лабораторните проби превишават максимално допустимата граница извън разумното съмнение, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването.

В случаите, когато сборната проба е 12 kg или по-малко:

приема се, ако лабораторната проба съответства на максимално допустимата граница, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването;

отхвърля се, ако лабораторната проба превишава максимално допустимата граница извън разумното съмнение, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването.

Г.2.   Метод за вземане на проби от фъстъци, други маслодайни семена, кайсиеви ядки и черупкови плодове

Този метод за вземане на проби се прилага за целите на официалния контрол на максимално допустимите нива, установени за афлатоксин В1 и общо афлатоксини във фъстъци, други маслодайни семена, кайсиеви ядки и черупкови плодове.

Г.2.1.   Тегло на единичната проба

Теглото на единичната проба е около 200 g, освен ако не е посочено друго в част Г.2 от приложение I.

В случай на партиди с опаковки за продажба на дребно теглото на единичната проба зависи от теглото на опаковката за продажба на дребно.

В случай на опаковки за продажба на дребно, по-големи от 200 g, това дава сборни проби с тегло над 20 kg. Ако теглото на единична опаковка за продажба на дребно е много повече от 200 g, тогава като единична проба се вземат 200 g от всяка индивидуална опаковка за продажба на дребно. Това може да се направи или при вземането на пробата, или в лабораторията. В случаите обаче, когато такъв метод за вземане на проби би довел до неприемливи търговски последствия, произтичащи от увреждането на партидата (поради начините на опаковане, средствата за транспорт и т.н.), се прилага алтернативен метод за вземане на проби. Например при ценен продукт, търгуван в опаковки за продажба на дребно от 500 g или 1 kg, сборната проба може да се получи чрез сумирането на определен брой единични проби, който е по-малък от броя, посочен в таблици 1, 2 и 3, при условие че теглото на сборната проба съответства на изискваното тегло на сборната проба съгласно таблици 1, 2 и 3.

Когато опаковката за продажба на дребно е по-малка от 200 g и ако разликата не е много голяма, една опаковка за продажба на дребно се счита за единична проба, което дава сборна проба с тегло, по-малко от 20 kg. Ако теглото на опаковката за продажба на дребно е много по-малко от 200 g, единичната проба се състои от две или повече опаковки за продажба на дребно, при което се доближават максимално 200 g.

Г.2.2.   Общ преглед на метода за вземане на проби от фъстъци, други маслодайни семена, кайсиеви ядки и черупкови плодове

Таблица 1

Разделяне на партиди на подпартиди в зависимост от продукта и теглото на партидата

Продукт

Тегло на партидата (тонове)

Тегло или брой на подпартидите

Брой единични проби

Тегло на сборната проба (kg)

Фъстъци, други маслодайни семена, кайсиеви ядки и черупкови плодове

≥ 500

100 тона

100

20

> 125 и < 500

5 подпартиди

100

20

≥ 15 и ≤ 125

25 тона

100

20

< 15

10—100 (3)

≤ 20

Г.2.3.   Метод за вземане на проби от фъстъци, други маслодайни семена, кайсиеви ядки и черупкови плодове (партиди ≥ 15 тона)

При условие че подпартидата може да бъде разделена физически, всяка партида се разделя на подпартиди съгласно таблица 1. Като се има предвид, че теглото на партидата не винаги е точно кратно число на теглото на подпартидите, теглото на подпартидата може да надвишава посоченото тегло с максимум 20 %.

От всяка подпартида се вземат проби отделно.

Брой на единичните проби: 100.

Тегло на сборната проба = 20 kg, която се смесва и се разделя на две еднакви лабораторни проби по 10 kg преди смилане (такова разделяне на две лабораторни проби не е необходимо при фъстъци, други маслодайни семена, кайсиеви ядки и черупкови плодове, които подлежат на по-нататъшно сортиране или друга физическа обработка, и при наличност на оборудване, което е в състояние да хомогенизира проба от 20 kg).

Всяка лабораторна проба от 10 kg се смила фино отделно и се смесва много добре, за да се получи пълна хомогенизация в съответствие с разпоредбите, определени в приложение II.

Ако не е възможно да се приложи описаният по-горе метод за вземане на проби поради неприемливи търговски последствия, произтичащи от увреждането на партидата (поради начините на опаковане, средствата за транспорт и т.н.), може да се приложи алтернативен метод за вземане на проби, при условие че този метод е максимално представителен и е напълно описан и документиран.

Г.2.4.   Метод за вземане на проби от фъстъци, други маслодайни семена, кайсиеви ядки и черупкови плодове (партиди < 15 тона)

Броят на единичните проби, които трябва да се вземат, зависи от теглото на партидата и варира от минимум 10 до максимум 100.

За определянето на броя на единичните проби, които трябва да се вземат, и за последващото разделяне на сборната проба може да се използват стойностите в таблица 2 по-долу.

Таблица 2

Брой единични проби, които трябва да се вземат в зависимост от теглото на партидата и броя на подразделенията на сборната проба

Тегло на партидата (тонове)

Брой единични проби

Тегло на сборната проба (kg) (при опаковки за продажба на дребно теглото на сборната проба може да има отклонения — вж. точка Г.2.1)

Брой лабораторни проби от сборната проба

≤ 0,1

10

2

1 (без подразделяне)

> 0,1 — ≤ 0,2

15

3

1 (без подразделяне)

> 0,2 — ≤ 0,5

20

4

1 (без подразделяне)

> 0,5 — ≤ 1,0

30

6

1 (без подразделяне)

> 1,0 — ≤ 2,0

40

8 (— < 12 kg)

1 (без подразделяне)

> 2,0 — ≤ 5,0

60

12

2

> 5,0 — ≤ 10,0

80

16

2

> 10,0 — ≤ 15,0

100

20

2

Тегло на сборната проба ≤ 20 kg, която се смесва и ако е необходимо, се разделя на две еднакви лабораторни проби по ≤ 10 kg преди смилане (такова разделяне на две лабораторни проби не е необходимо при фъстъци, други маслодайни семена, кайсиеви ядки и черупкови плодове, които подлежат на по-нататъшно сортиране или друга физическа обработка, и при наличност на оборудване, което е в състояние да хомогенизира проби до 20 kg).

В случаите, когато теглото на сборните проби е по-малко от 20 kg, сборната проба се разделя на лабораторни проби съгласно следните насоки:

< 12 kg: не се разделя на лабораторни проби;

≥ 12 kg: разделя се на две лабораторни проби.

Всяка лабораторна проба се смила фино отделно и се смесва много добре, за да се получи пълна хомогенизация в съответствие с разпоредбите, определени в приложение II.

Ако не е възможно да се приложи описаният по-горе метод за вземане на проби поради неприемливи търговски последствия, произтичащи от увреждането на партидата (поради начините на опаковане, средствата за транспорт и т.н.), може да се приложи алтернативен метод за вземане на проби, при условие че този метод е максимално представителен и е напълно описан и документиран.

Г.2.5.   Метод за вземане на проби от производни (преработени) продукти, с изключение на растително масло, и храни с няколко съставки

Г.2.5.1.   Производни продукти (различни от растително масло) с малък размер на частиците, напр. брашно, фъстъчено масло (хомогенно разпределяне на афлатоксина)

Брой на единичните проби: 100; за партиди под 50 тона броят на единичните проби е от 10 до 100 в зависимост от теглото на партидата (вж. таблица 3).

Таблица 3

Брой единични проби, които трябва да се вземат в зависимост от теглото на партидата

Тегло на партидата (тонове)

Брой единични проби

Тегло на сборната проба (kg)

≤ 1

10

1

> 1 — ≤ 3

20

2

> 3 — ≤ 10

40

4

> 10 — ≤ 20

60

6

> 20 — ≤ 50

100

10

Теглото на единичната проба е около 100 g. В случай на партиди с опаковки за продажба на дребно теглото на единичната проба зависи от теглото на опаковката за продажба на дребно.

Тегло на сборната проба = 1—10 kg, добре смесена.

Г.2.5.2.   Производни продукти с относително голям размер на частиците (хетерогенно разпределяне на афлатоксина)

Методът за вземане на проби и приемането са същите както при фъстъци, други маслодайни семена, кайсиеви ядки и черупкови плодове (Г.2.3 и Г.2.4).

Г.2.6.   Вземане на проби на етапа на продажбата на дребно

Когато това е възможно, се вземат проби от храни на етапа на продажбата на дребно в съответствие с разпоредбите, определени в настоящата част от приложение I.

Когато това не е възможно, може да се използват други ефективни методи за вземане на проби на етапа на продажбата на дребно, при условие че те гарантират, че сборната проба е достатъчно представителна за партидата, от която е взета, и е напълно описана и документирана. При всички случаи сборната проба е с тегло най-малко 1 kg (2).

Г.2.7.   Специфичен метод за вземане на проби от фъстъци, други маслодайни семена, кайсиеви ядки и черупкови плодове и производни продукти, продавани във вакуумни опаковки

Г.2.7.1.   Шамфъстъци, фъстъци, бразилски орехи

За партиди, по-големи или равни на 15 тона, се вземат най-малко 50 единични проби, което дава сборна проба с тегло 20 kg, а за партиди, по-малки от 15 тона, се вземат 50 % от броя на единичните проби, посочен в таблица 2, което дава сборна проба, чието тегло съответства на теглото на партидата, от която се вземат пробите (вж. таблица 2).

Г.2.7.2.   Кайсиеви ядки, черупкови плодове, различни от шамфъстъци и бразилски орехи, други маслодайни семена

За партиди, по-големи или равни на 15 тона, се вземат най-малко 25 единични проби, което дава сборна проба с тегло 20 kg, а за партиди, по-малки от 15 тона, се вземат 25 % от броя на единичните проби, посочен в таблица 2, което дава сборна проба, чието тегло съответства на теглото на партидата, от която се вземат пробите (вж. таблица 2).

Г.2.7.3.   Продукти, получени от черупкови плодове, кайсиеви ядки и фъстъци с малък размер на частиците

За партиди, по-големи или равни на 50 тона, се вземат най-малко 25 единични проби, което дава сборна проба с тегло 10 kg, а за партиди, по-малки от 50 тона, се вземат 25 % от броя на единичните проби, посочен в таблица 3, което дава сборна проба, чието тегло съответства на теглото на партидата, от която се вземат пробите (вж. таблица 3).

Г.2.8.   Приемане на партида или подпартида

За фъстъци, други маслодайни семена, кайсиеви ядки и черупкови плодове, които се подлагат на сортиране или друга физическа обработка:

приема се, ако сборната проба или средноаритметичното от лабораторните проби съответства на максимално допустимата граница, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването;

отхвърля се, ако сборната проба или средноаритметичното от лабораторните проби надвишава максимално допустимата граница извън разумното съмнение, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването.

За фъстъци, други маслодайни семена, кайсиеви ядки и черупкови плодове, предназначени за пряка консумация от човека:

приема се, ако никоя от лабораторните проби не надвишава максимално допустимата граница, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването,

отхвърля се, ако една или и двете лабораторни проби превишават максимално допустимата граница извън разумното съмнение, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването.

В случаите, когато сборната проба е 12 kg или по-малко:

приема се, ако лабораторната проба съответства на максимално допустимата граница, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването;

отхвърля се, ако лабораторната проба превишава максимално допустимата граница извън разумното съмнение, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването.


(1)  В зависимост от теглото на партидата — вж. таблица 2 от настоящата част Г.1 от настоящото приложение.

(2)  В случаите, когато частта, от която се взема проба, е толкова малка, че не може да се получи сборна проба 1 kg, теглото на сборната проба може да бъде по-малко от 1 kg.“

(3)  В зависимост от теглото на партидата — вж. таблица 2 от настоящата част Г.2 от настоящото приложение.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

„Ж.   МЕТОД ЗА ВЗЕМАНЕ НА ПРОБИ ОТ КАФЕ, ПРОДУКТИ ОТ КАФЕ, КОРЕН ОТ СЛАДНИК И ЕКСТРАКТ ОТ СЛАДНИК

Този метод за вземане на проби се прилага за целите на официалния контрол на максимално допустимите нива, установени за охратоксин А в печено кафе на зърна, печено мляно кафе, разтворимо кафе, корен от сладник и екстракт от сладник.

Ж.1.   Тегло на единичната проба

Теглото на единичната проба е около 100 g, освен ако не е посочено друго в настоящата част Ж от приложение I.

В случай на партиди с опаковки за търговия на дребно теглото на единичната проба зависи от теглото на опаковката за продажба на дребно.

В случай на опаковки за продажба на дребно, по-големи от 100 g, това дава сборни проби с тегло над 10 kg. Ако теглото на единична опаковка за продажба на дребно е много повече от 100 g, тогава като единична проба се вземат 100 g от всяка индивидуална опаковка за продажба на дребно. Това може да се направи или при вземането на пробата, или в лабораторията. В случаите обаче, когато такъв метод за вземане на проби би довел до неприемливи търговски последствия, произтичащи от увреждането на партидата (поради начините на опаковане, средствата за транспорт и т.н.), се прилага алтернативен метод за вземане на проби. Например при ценен продукт, търгуван в опаковки за продажба на дребно от 500 g или 1 kg, сборната проба може да се получи чрез сумирането на определен брой единични проби, който е по-малък от броя, посочен в таблици 1 и 2, при условие че теглото на сборната проба съответства на изискваното тегло на сборната проба съгласно таблици 1 и 2.

Когато опаковката за продажба на дребно е по-малка от 100 g и ако разликата не е много голяма, една опаковка за продажба на дребно се счита за единична проба, което дава сборна проба с тегло, по-малко от 10 kg. Ако теглото на опаковката за продажба на дребно е много по-малко от 100 g, единичната проба се състои от две или повече опаковки за продажба на дребно, при което се доближават максимално 100 g.

Ж.2.   Общ преглед на метода за вземане на проби от печено кафе, печено мляно кафе, разтворимо кафе, корен от сладник и екстракт от сладник

Таблица 1

Разделяне на партиди на подпартиди в зависимост от продукта и теглото на партидата

Продукт

Тегло на партидата (тонове)

Тегло или брой на подпартидите

Брой единични проби

Тегло на сборната проба (kg)

Печено кафе на зърна, печено мляно кафе, разтворимо кафе, корен от сладник и екстракт от сладник

≥ 15

15—30 тона

100

10

< 15

10—100 (1)

1—10

Ж.3.   Метод за вземане на проби от печено кафе на зърна, печено мляно кафе, разтворимо кафе, корен от сладник и екстракт от сладник (партиди ≥ 15 тона)

При условие че подпартидата може да бъде разделена физически, всяка партида се разделя на подпартиди съгласно таблица 1. Като се вземе предвид, че теглото на партидата не винаги е точно кратно на теглото на подпартидите, то теглото на подпартидата може да надвишава споменатото тегло с максимум 20 %.

От всяка подпартида се вземат проби отделно.

Брой на единичните проби: 100.

Тегло на сборната проба = 10 kg.

Ако не е възможно да се приложи описаният по-горе метод за вземане на проби поради неприемливи търговски последствия, произтичащи от увреждането на партидата (поради начините на опаковане, средствата за транспорт и т.н.), може да се приложи алтернативен метод за вземане на проби, при условие че този метод е максимално представителен и е напълно описан и документиран.

Ж.4.   Метод за вземане на проби от печено кафе на зърна, печено мляно кафе, разтворимо кафе, корен от сладник и екстракт от сладник (партиди < 15 тона)

За партиди от печено кафе на зърна, печено мляно кафе, разтворимо кафе, корен от сладник и екстракт от сладник под 15 тона се използва план за вземане на проби с 10 до 100 единични проби в зависимост от теглото на партидата, което дава сборна проба с тегло от 1 до 10 kg.

За определяне на броя на единичните проби, които трябва да се вземат, може да се използват стойностите в таблицата по-долу.

Таблица 2

Брой единични проби, които трябва да се вземат в зависимост от теглото на партидата печено кафе на зърна, печено мляно кафе, разтворимо кафе, корен от сладник и екстракт от сладник

Тегло на партидата (тонове)

Брой единични проби

Тегло на сборната проба (kg)

≤ 0,1

10

1

> 0,1 — ≤ 0,2

15

1,5

> 0,2 — ≤ 0,5

20

2

> 0,5 — ≤ 1,0

30

3

> 1,0 — ≤ 2,0

40

4

> 2,0 — ≤ 5,0

60

6

> 5,0 — ≤ 10,0

80

8

> 10,0 — ≤ 15,0

100

10

Ж.5.   Метод за вземане на проби от печено кафе на зърна, печено мляно кафе, разтворимо кафе, корен от сладник и екстракт от сладник, продавани във вакуумни опаковки

За партиди, по-големи или равни на 15 тона, се вземат най-малко 25 единични проби, което дава сборна проба с тегло 10 kg, а за партиди, по-малки от 15 тона, се вземат 25 % от броя на единичните проби, посочен в таблица 2, което дава сборна проба, чието тегло съответства на теглото на партидата, от която се вземат пробите (вж. таблица 2).

Ж.6.   Вземане на проби на етапа на продажбата на дребно

Когато това е възможно, се вземат проби от храни на етапа на продажбата на дребно в съответствие с разпоредбите, определени в настоящата част от приложение I.

Когато това не е възможно, може да се използва алтернативен метод за вземане на проби на етапа на продажбата на дребно, при условие че той осигурява достатъчна представителност за партидата, от която се вземат пробите, и е напълно описан и документиран. При всички случаи сборната проба е с тегло най-малко 1 kg (2).

Ж.7.   Приемане на партида или подпартида

приема се, ако лабораторната проба съответства на максимално допустимата граница, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването;

отхвърля се, ако лабораторната проба превишава максимално допустимата граница извън разумното съмнение, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването.


(1)  В зависимост от теглото на партидата — вж. таблица 2 от настоящата част от настоящото приложение.

(2)  В случаите, когато частта, от която се взема проба, е толкова малка, че не може да се получи сборна проба 1 kg, теглото на сборната проба може да бъде по-малко от 1 kg.“.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

„К.   МЕТОД ЗА ВЗЕМАНЕ НА ПРОБИ ОТ РАСТИТЕЛНИ МАСЛА

Този метод за вземане на проби се прилага за целите на официалния контрол на максимално допустимите нива, установени за микотоксини, и по-специално за афлатоксин В1, общо афлатоксини и зеараленон в растителни масла.

К.1.   Метод за вземане на проби от растителни масла

Теглото на единичната проба е поне 100 g (ml) (в зависимост от вида на пратката, например при растително масло в наливно състояние трябва да се вземат поне 3 единични проби от около 350 ml), което дава сборна проба с тегло най-малко 1 kg (l).

Минималният брой единични проби, които трябва да се вземат от партидата, е посочен в таблица 1. Партидата следва да бъде много добре смесена, ръчно или механично, доколкото това е възможно, непосредствено преди вземане на пробата. В този случай разпределението на афлатоксина в дадена партида се приема за хомогенно, поради което е достатъчно да се вземат три единични проби от партидата, за да се получи сборната проба.

Таблица 1

Минимален брой единични проби, които трябва да се вземат от партидата

Търговска форма

Тегло на партида (в kg)

Обем на партида (в литри)

Минимален брой единични проби, които трябва да се вземат

Наливна (1)

3

Опаковки

≤ 50

3

Опаковки

> 50—500

5

Опаковки

> 500

10


Таблица 2

Разделяне на партиди на подпартиди в зависимост от теглото на партидата

Продукт

Тегло на партидата (тонове)

Тегло или брой на подпартидите

Брой единични проби

Тегло на сборната проба (kg)

Растителни масла

≥ 1 500

500 тона

3

1

> 300 и < 1 500

3 подпартиди

3

1

≥ 50 и ≤ 300

100 тона

3

1

< 50

3

1

К.2.   Метод за вземане на проби от растителни масла на етапа на продажбата на дребно

Когато това е възможно, се вземат проби от храни на етапа на продажбата на дребно в съответствие с разпоредбите, определени в настоящата част от приложение I.

Когато това не е възможно, може да се използват други ефективни методи за вземане на проби на етапа на продажбата на дребно, при условие че те гарантират, че сборната проба е достатъчно представителна за партидата, от която е взета, и е напълно описана и документирана. При всички случаи сборната проба е с тегло най-малко 1 kg (2).

К.3.   Приемане на партида или подпартида

приема се, ако лабораторната проба съответства на максимално допустимата граница, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването;

отхвърля се, ако лабораторната проба превишава максимално допустимата граница извън разумното съмнение, като се отчитат корекцията за аналитичен добив и неопределеността на измерването.


(1)  При условие че подпартидата може да бъде разделена физически, големите пратки/партиди растително масло в наливно състояние се разделят на подпартиди съгласно таблица 2 от настоящата част.

(2)  В случаите, когато частта, от която се взема проба, е толкова малка, че не може да се получи сборна проба 1 kg, теглото на сборната проба може да бъде по-малко от 1 kg.“


Top