EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0105

Регламент (ЕС) № 105/2010 на Комисията от 5 февруари 2010 година за изменение на Регламент (ЕО) № 1881/2006 за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните във връзка с охратоксин А (Текст от значение за ЕИП)

OB L 35, 6.2.2010, p. 7–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 24/05/2023; заключение отменено от 32023R0915

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/105(1)/oj

6.2.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 35/7


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 105/2010 НА КОМИСИЯТА

от 5 февруари 2010 година

за изменение на Регламент (ЕО) № 1881/2006 за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните във връзка с охратоксин А

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕИО) № 315/93 на Съвета от 8 февруари 1993 г. за установяване на общностни процедури относно замърсителите в храните (1), и по-специално член 2, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията (2) се определят максимално допустимите количества на някои замърсители в храните.

(2)

На 4 април 2006 г. по искане на Комисията Експертната научна група по замърсителите в хранителната верига към Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) прие актуализирано научно становище по отношение на охратоксин А (ОТА) в храните (3), като взе предвид новата научна информация и въведе допустим седмичен прием (ДСП) от 120 ng/kg телесно тегло.

(3)

В Регламент (ЕО) № 1881/2006 е предвидено в светлината на неотдавнашното научно становище на ЕОБХ да бъде проучено доколко е уместно да се установи максимално допустимо количество на ОТА в храни като сушени плодове, различни от сушено грозде, какао и какаови продукти, подправки, месни продукти, зелено кафе, бира и сладник, и дали да бъдат преразгледани съществуващите максимално допустими количества, по-специално за ОТА в сушено грозде и гроздов сок.

(4)

Въз основа на приетото от ЕОБХ становище съществуващите максимално допустими количества изглеждат целесъобразни за опазване на общественото здраве и трябва да бъдат запазени. Що се отнася до храните, които все още не попадат в обхвата на Регламент (ЕО) № 1881/2006, беше счетено за необходимо и целесъобразно за опазването на общественото здраве да се установят максимално допустими количества охратоксин А в тези храни, които са основен фактор за експозицията на ОТА (за цялото население или за дадена уязвима група от населението, или за съществена част от населението) или за такива храни, които не са непременно основен фактор за експозиция на ОТА, но за които има доказателства, че в тях може да бъде открито много голямо количество ОТА. Целесъобразно е в тези случаи да се установи дадено максимално допустимо количество, за да се предотврати влизането в хранителната верига на посочените силно замърсени стоки.

(5)

Въз основа на наличната информация не изглежда необходимо за опазване на общественото здраве да се установи максимално допустимо количество ОТА в сушени плодове, различни от сушено грозде, какао и какаови продукти, месни продукти, включително ядивна карантия и кръвни продукти, и ликьорни вина, тъй като те не са съществен фактор за експозиция на ОТА и защото в посочените стоки рядко са откривани много големи количества ОТА. В случаите на зеленото кафе и бирата наличието на ОТА вече се проверява на друг, по-подходящ стадий в производствената верига (съответно в печеното кафе и малца).

(6)

Много големи количества ОТА са открити при няколко случая в подправки и сладник. Поради това за подправките и сладника е целесъобразно да се установи максимално допустимо количество.

(7)

Налице са скорошни доказателства, че в някои основни страни производители на подправки, които изнасят за Съюза, не съществуват превантивни мерки и официални проверки за откриване на наличието на охратоксин А в подправките. С оглед опазване на общественото здраве е целесъобразно незабавно да бъдат определени максимално допустимите количества охратоксин А в подправките. С цел да се позволи на страните производители да вземат превантивни мерки и за да се предотвратят излишни смущения в търговията, за ограничен период от време се установява по-високо максимално допустимо количество, което става приложимо в кратък срок, преди да започне да се прилага максимално допустимото количество, което отговаря на количеството, постижимо чрез добри практики. Целесъобразно е, преди да започнат да се прилагат по-ниските допустими количества, да се извърши оценка на възможността чрез прилагането на добри практики да се постигнат такива нива охратоксин А в различните производствени райони в света.

(8)

Също така е целесъобразно да продължат да бъдат наблюдавани храните, за които няма установено максимално допустимо количество, и в случай на редовно установяване на необичайно високи нива на ОТА да се определи максимално допустимо количество ОТА в храните, за които бъде сметнато за подходящо.

(9)

Поради това Регламент (ЕО) № 1881/2006 следва да бъде съответно изменен.

(10)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложението към Регламент (ЕО) № 1881/2006 се изменя, както следва:

1.

точка 2.2.11 се заменя със следните точки:

„2.2.11.

Подправки

 

Capsicum spp. (сушени плодове, цели или смлени, включително люти чушки, люти чушки на прах, лют червен пипер и сладък червен пипер)

 

Piper spp. (плодове, включително бял и черен пипер)

 

Myristica fragrans (индийско орехче)

 

Zingiber officinale (джинджифил)

 

Curcuma longa (куркума)

Смеси от подправки, съдържащи една или повече от посочените по-горе подправки

30 μg/kg от 1.7.2010 г. до 30.6.2012 г.

15 μg/kg считано от 1.7.2012 г.

2.2.12.

Сладник (Glycyrrhiza glabra, Glycyrrhiza inflate и други подправки)

 

2.2.12.1.

Сладък корен, съставка за билкова отвара

20 μg/kg

2.2.12.2.

Екстракт от сладник (42) за употреба в храни при определени напитки и сладкарски изделия

80 μg/kg“

2.

добавя се следната бележка под линия:

„(42)

Максимално допустимото количество се прилага за чистия и неразреден екстракт, получено когато 1 kg екстракт е добит от 3 до 4 kg сладък корен).“

Член 2

Заинтересованите страни съобщават на Комисията резултатите от предприетите изследвания, в това число и данните относно честотата на случаите и напредъка по прилагането на превантивните мерки, с които се цели да се избегне замърсяване с охратоксин А на подправките.

Държавите-членки следва да докладват редовно на Комисията за своите констатации относно наличието на охратоксин А в подправките.

Преди да започне да се прилага по-ниското максимално допустимо количество, Комисията ще предостави тази информация на държавите-членки, за да се извърши оценка на възможността чрез прилагането на добри практики в различните производствени райони в света да се постигне по-ниско ниво на охратоксин А в подправките.

Член 3

Настоящият регламент не се прилага за продукти, които са били пуснати на пазара преди 1 юли 2010 г. в съответствие с приложимите към посочената дата разпоредби.

Максимално допустимото количество охратоксин А, установено в точка 2.2.11 от приложението, което се прилага от 1 юли 2012 г., не се прилага за продукти, които са били пуснати на пазара преди 1 юли 2012 г. в съответствие с приложимите към посочената дата разпоредби.

Стопанските субекти в хранителната промишленост носят отговорността за доказване на датата, на която продуктите са пуснати на пазара.

Член 4

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 юли 2010 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 5 февруари 2010 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 37, 13.2.1993 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 364, 20.12.2006 г., стр. 5.

(3)  http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/contam_op_ej365_ochratoxin_a_food_en.pdf


Top