EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010L0048

Директива 2010/48/ЕС на Комисията от 5 юли 2010 година за привеждане в съответствие с техническия прогрес на Директива 2009/40/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно прегледите за проверка на техническата изправност на моторните превозни средства и техните ремаркета (Текст от значение за ЕИП)

OB L 173, 8.7.2010, p. 47–72 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 19/05/2018; отменен от 32014L0045

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2010/48/oj

8.7.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 173/47


ДИРЕКТИВА 2010/48/ЕС НА КОМИСИЯТА

от 5 юли 2010 година

за привеждане в съответствие с техническия прогрес на Директива 2009/40/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно прегледите за проверка на техническата изправност на моторните превозни средства и техните ремаркета

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2009/40/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 май 2009 г. относно прегледите за проверка на техническата изправност на моторните превозни средства и техните ремаркета (1), и по-специално член 6, параграф 1 от нея,

като има предвид, че:

(1)

В интерес на пътната безопасност, опазването на околната среда и лоялната конкуренция е важно да се осигури правилната поддръжка и преглед на използваните търговски превозни средства, за да се запазят техните експлоатационни характеристики на гарантираното от типовото одобрение равнище през цялото времетраене на тяхната експлоатация без прекомерно влошаване.

(2)

Стандартите и методите, посочени в член 6, параграф 1 от Директива 2009/40/ЕО, следва да бъдат доразвити и приведени в съответствие с техническия прогрес с цел прегледите за проверка на техническата изправност на моторните превозни средства в Европейския съюз да бъдат подобрени по икономически ефективен начин.

(3)

Следва да се вземат предвид констатациите от два проекта — Autofore (2) и Idelsy (3), в чиито рамки неотдавна бяха разгледани бъдещите възможности за проверка на техническата изправност, и резултатите от открит диалог по същество със заинтересованите страни.

(4)

Сегашното състояние на технологията на превозните средства налага включването на съвременните електронни системи в списъка на елементите, подлежащи на проверка.

(5)

За по-нататъшно хармонизиране на прегледите за проверка на техническата изправност следва да се въведат методи за проверка по отношение на всеки един от проверяваните елементи.

(6)

За улесняване на по-нататъшната хармонизация и по съображения за съгласуваност между стандартите, сега за всички проверявани елементи следва да се включи неизчерпателен списък на основните причини за неизправности, какъвто вече съществува за спирачните системи.

(7)

Прегледите за проверка на техническата изправност следва да обхващат всички елементи, които са от значение за конкретното техническо решение, конструкция и оборудване на проверяваното превозно средства. Поради това при необходимост следва да бъдат добавени специфични изисквания за отделните категории превозни средства.

(8)

В съответствие с член 5, буква д) от Директива 2009/40/ЕО държавите-членки разшириха обхвата на изискването за периодични прегледи за проверка на техническата изправност и за други категории превозни средства. С цел по-нататъшно хармонизиране на прегледите следва да бъдат въведени методи и стандарти за тези категории превозни средства. Прегледите следва да бъдат извършвани, като се използват налични понастоящем методи и оборудване и без да се използват инструменти за разглобяване или сваляне на каквато и да е част от превозното средство.

(9)

В допълнение към елементите, отнасящи се до безопасността, сигурността и опазването на околната среда, прегледът е необходимо да обхваща и идентификацията на превозното средство, за да се гарантира прилагането на правилните проверки и стандарти, да се позволи регистриране на резултатите от прегледа и да се даде възможност за изпълнение на други правни изисквания.

(10)

С оглед да се улесни функционирането на вътрешния пазар и да се подобрят методите за проверка на техническата изправност, резултатите от прегледа следва да бъдат посочени в удостоверение за техническа изправност, обхващащо определени основни елементи.

(11)

Необходимо е да продължи работата по разработване на алтернативни процедури за проверка на състоянието на дизеловите моторни превозни средства особено по отношение на емисиите на NOx и прахови частици, като се вземат предвид новите системи за допълнителна обработка на емисиите.

(12)

Мерките, предвидени в настоящата директива, са в съответствие със становището на Комитета за привеждане в съответствие с техническия прогрес на Директивата относно прегледите за проверка на техническата изправност на моторните превозни средства и на техните ремаркета, учреден с член 7 от Директива 2009/40/ЕО,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

Приложение I към Директива 2009/40/ЕО се изменя в съответствие с приложението към настоящата директива.

Член 2

1.   Държавите-членки въвеждат в сила необходимите законови, подзаконови и административни разпоредби, за да се съобразят с настоящата директива, не по-късно от 31 декември 2011 г., с изключение на член 3 от приложение II, за който срокът е 31 декември 2013 г. Те незабавно информират Комисията за това.

Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите-членки.

2.   Държавите-членки уведомяват Комисията за текста на разпоредбите на националното законодателство в областта, попадаща в обхвата на настоящата директива.

Член 3

Настоящата директива влиза в сила на двадесетия ден след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 4

Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 5 юли 2010 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 141, 6.6.2009 г., стр. 12.

(2)  Изследване на Autofore относно бъдещите възможности за налагане на техническа изправност в Европейския съюз, http://ec.europa.eu/transport/roadsafety/publications/projectfiles/autofore_en.htm

(3)  Инициатива IDELSY за диагностика на електронните системи в моторни превозни средства за периодичен технически преглед, http://ec.europa.eu/transport/roadsafety/publications/projectfiles/idelsy_en.htm


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложение II към Директива 2009/40/ЕО се заменя със следното:

„ПРИЛОЖЕНИЕ II

ЕЛЕМЕНТИ, КОИТО ПОДЛЕЖАТ НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ПРОВЕРКА

СЪДЪРЖАНИЕ

1.

Увод

2.

Обхват на прегледа

3.

Удостоверение за техническа изправност

4.

Минимални изисквания относно прегледа

0.

Идентификация на превозното средство

1.

Спирачно оборудване

2.

Кормилно управление

3.

Видимост

4.

Осветително оборудване и части от електрическата система

5.

Оси, колела, гуми, окачване

6.

Шаси и приставки на шасито

7.

Друго оборудване

8.

Вредно въздействие

9.

Допълнителни проверки за превозни средства от категории M2 и M3, превозващи пътници

1.   УВОД

В настоящото приложение се определят подлежащите на проверка системи и елементи на превозните средства; в него подробно се описва методът за тяхната проверка и критериите, които трябва да бъдат използвани, за да се определи дали състоянието на превозното средство е приемливо.

В случай на установяване на неизправности по отношение на изброените елементи компетентните органи в държавата-членка трябва да приемат процедура за определяне на условията, при които превозното средство може да се използва, преди да премине друг преглед за проверка на техническата изправност.

Прегледът трябва да обхваща поне изброените по-долу елементи, при условие че те са свързани с оборудването на превозното средство, което се проверява в съответната държава-членка.

Прегледите следва да бъдат извършвани, като се използват налични понастоящем методи и оборудване и без да се използват инструменти за разглобяване или сваляне на каквато и да е част от превозното средство.

Проверката на всички изброени елементи следва да бъде считана за задължителна при периодичния преглед на превозните средства с изключение на елементите с указание (Х), които са свързани със състоянието на превозното средство и неговата годност за използване на пътя, но не са считани за съществени при периодичен преглед.

Указанието „причини за неизправност“ не се прилага в случаите, в които те се отнасят за изисквания, които не са били предписани в съответното законодателство за типово одобрение по времето на първоначалната регистрация или първоначалното въвеждане в експлоатация, както и за изисквания за модернизиране.

Когато е посочен визуален метод за проверка, това означава, че в допълнение към огледа на елементите инспекторът следва при необходимост също и да манипулира с тях, да направи оценка на издавания шум или да използва други подходящи средства за проверка, без да се прилага оборудване.

2.   ОБХВАТ НА ПРЕГЛЕДА

Прегледът трябва да обхваща поне изброените по-долу елементи, при условие че те са свързани с оборудването на проверяваното превозно средство.

0.

Идентификация на превозното средство

1.

Спирачно оборудване

2.

Кормилно управление

3.

Видимост

4.

Осветително оборудване и части от електрическата система

5.

Оси, колела, гуми, окачване

6.

Шаси и приставки на шасито

7.

Друго оборудване

8.

Вредно въздействие

9.

Допълнителни проверки за превозни средства от категории M2 и M3, превозващи пътници

3.   УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ТЕХНИЧЕСКА ИЗПРАВНОСТ

Операторът или водачът на превозното средство трябва да бъде уведомен в писмена форма за неизправностите, резултата от прегледа и правните последици.

Удостоверенията за техническа изправност, издадени в случай на задължителни периодични прегледи на превозни средства, трябва да съдържат поне следните елементи:

1.

идентификационен номер на превозното средство (VIN);

2.

регистрационен номер върху табелите и обозначение на държавата на регистрация;

3.

място и дата на прегледа;

4.

показание на километражния брояч, ако има такъв, към момента на прегледа;

5.

клас на превозното средство, ако има такъв;

6.

установени неизправности (препоръчва се придържане към числовата последователност в параграф 5 от настоящото приложение) и тяхната категория;

7.

обща оценка на превозното средство;

8.

дата на следващия периодичен преглед (ако тази информация не се предоставя по друг начин);

9.

наименование на организацията, извършваща прегледа, и подпис или идентификация на инспектора, отговарящ за прегледа.

4.   МИНИМАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ ОТНОСНО ПРЕГЛЕДА

Прегледът трябва да обхваща поне изброените по-долу елементи, като се използват посочените минимални стандарти и методи. Като причини за неизправност са посочени недостатъци, които е възможно да бъдат установени.

Елемент

Метод

Причини за установена неизправност

0.   ИДЕНТИФИКАЦИЯ НА ПРЕВОЗНОТО СРЕДСТВО

0.1.

Табели с регистрационния номер (ако са необходими съгласно изискванията (8)

Визуална проверка

а)

Липсваща/и табела/и или несигурни/закрепени така че има вероятност да паднат

б)

Липсващ или нечетлив надпис

в)

Не е в съответствие с документите или регистрацията на превозното средство.

0.2.

Идентификационен номер на превозното средство/шаси/сериен номер

Визуална проверка

а)

Липсва или не може да бъде открит

б)

Непълен, нечетлив

в)

Не е в съответствие с документите или регистрацията на превозното средство.

1.   СПИРАЧНО ОБОРУДВАНЕ

1.1.

Механично състояние и функциониране

1.1.1.

Ос на педала на работната спирачка/ос на лоста на ръчната спирачка (за паркиране)

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

Забележка: превозни средства със спирачни системи със сервоусилвател следва да бъдат проверявани при загасен двигател

а)

Оста е прекалено стегната.

б)

Прекомерно износване или хлабина

1.1.2.

Състояние на педала/ръчния лост и ход на задвижващото спирачно устройство

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

Забележка: превозни средства със спирачни системи със сервоусилвател следва да бъдат проверявани при загасен двигател

а)

Прекомерен или недостатъчен свободен ход

б)

Спирачният механизъм не отделя правилно.

в)

Липсващо, разлепено или износено покритие против хлъзгане на педала

1.1.3.

Вакуумпомпа или компресор и резервоари

Визуална проверка на елементите при нормално работно налягане. Проверка на времето, необходимо за постигане на сигурна работна стойност на вакуума или въздушното налягане, както и на надеждно функциониране на предупредителното устройство, многокръговия предпазен клапан и предпазния клапан

а)

Недостатъчно налягане/вакуум за подпомагане поне на две задействания на спирачката след задействане на предупредителното устройство (или небезопасни показания на манометъра)

б)

Времето, необходимо за постигане на сигурна работна стойност на въздушното налягане или вакуума, не отговаря на изискванията (8)

в)

Многокръговият предпазен клапан или предпазният клапан не функционира.

г)

Изпускане на въздух, причиняващо забележим спад в налягането, или шумно изпускане на въздух

д)

Външно повреждане, което е вероятно да повлияе отрицателно върху функционирането на спирачната система.

1.1.4.

Предупредителен индикатор или манометър за ниско налягане

Проверка на функционирането

Неизправен или повреден манометър или индикатор

1.1.5.

Ръчно задействан клапан за контрол на спирачката

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)

Органът за управление е счупен, повреден или прекомерно износен.

б)

Органът за управление не е надеждно закрепен към клапана или несигурен клапан.

в)

Хлабави съединения или течове в системата

г)

Незадоволително функциониране

1.1.6.

Ръчна спирачка (за паркиране): лост за управление, храпов механизъм, електронна спирачка за паркиране

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)

Храповият механизъм на спирачката не задържа правилно.

б)

Прекомерно износване на оста на лоста или на храповия механизъм

в)

Твърде голям ход на лоста, показващ неправилно регулиране

г)

Липсващ, повреден или нефункциониращ лост за управление

д)

Неправилно функциониране — предупредителният индикатор показва неизправност

1.1.7.

Спирачни клапани (педално управлявани, разтоварващи, регулиращи клапани)

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)

Повреден клапан или прекомерно изпускане на въздух

б)

Прекомерно изтичане на масло от компресора

в)

Клапанът е ненадежден или неправилно монтиран.

г)

Изтичане на хидравлична (спирачна) течност

1.1.8.

Съединения за спирачки на ремаркета (електрически и пневматични)

Разединяване и свързване наново на всички съединения на спирачната система между теглещото превозно средство и ремаркето

а)

Дефектен кран или самозатварящ се клапан

б)

Кранът или клапанът е ненадежден или неправилно монтиран.

в)

Прекомерни течове

г)

Неправилно функциониране

1.1.9.

Резервоар за сгъстен въздух

Визуална проверка

а)

Резервоарът е повреден, корозирал или изпуска.

б)

Нефункциониращо дренажно устройство

в)

Резервоарът е ненадежден или неправилно монтиран.

1.1.10.

Спирачни сервомеханизми, главен спирачен цилиндър (хидравлични системи)

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)

Дефектен или нефункциониращ сервомеханизъм

б)

Дефектен или изпускащ главен спирачен цилиндър

в)

Ненадежден главен спирачен цилиндър

г)

Недостатъчно спирачна течност

д)

Липсва капачката на резервоара на главния спирачен цилиндър

е)

Светеща или неизправна предупредителна лампа за спирачната течност

ж)

Неправилно функциониране на предупредителното устройство за нивото на спирачната течност

1.1.11.

Твърди спирачни въздухопроводи

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)

Неизбежен риск от повреда или счупване

б)

Изпускащи въздухопроводи или съединения

в)

Повредени или прекалено корозирали въздухопроводи

г)

Неправилно поставени въздухопроводи

1.1.12.

Гъвкави спирачни маркучи

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)

Голям риск от повреда или счупване

б)

Повредени, износени, усукани или прекалено къси маркучи

в)

Изпускащи маркучи или съединения

г)

Издуване на маркучите под налягане

д)

Маркучите са порести

1.1.13.

Спирачни накладки за дискови и челюстни спирачки

Визуална проверка

а)

Прекомерно износена накладка за дискова или челюстна спирачка

б)

Замърсена накладка за дискова или челюстна спирачка (с масло, грес и др.)

в)

Липсва накладка за дискова или челюстна спирачка

1.1.14.

Спирачни барабани, спирачни дискове

Визуална проверка

а)

Прекомерно износен, корозирал, надраскан или пукнат, ненадежден или напукан барабан или диск

б)

Замърсен барабан или диск (с масло, грес и др.)

в)

Липсва барабан или диск

г)

Ненадеждна задна накладка

1.1.15.

Спирачни жила, щанги, лостове, връзки

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)

Повредено или усукано жило

б)

Прекомерно износен или корозирал елемент

в)

Ненадеждно жило, щанга или свързване

г)

Дефектна броня на жило

д)

Ограничаване на свободното движение на спирачната система

е)

Неправилно движение на лостове/щанги, показващо лошо регулиране или прекомерно износване

1.1.16.

Задвижващи спирачни механизми (включително спирачни пружини и хидравлични цилиндри)

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)

Пукнат или повреден задвижващ механизъм

б)

Теч от задвижващия механизъм

в)

Задвижващият механизъм е ненадежден или неправилно монтиран.

г)

Прекомерно корозирал задвижващ механизъм

д)

Недостатъчен или прекомерен ход на работното бутало или на диафрагмения механизъм

е)

Липсващ или прекомерно повреден прахозащитен капак

1.1.17.

Клапан за регулиране на спирачното налягане за задните колела в зависимост от товара

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)

Дефектна връзка

б)

Неправилно регулиране на връзката

в)

Клапанът е блокирал или не функционира.

г)

Клапанът липсва.

д)

Липсваща табелка с данни

е)

Данните са нечетливи или не отговарят на изискванията (8)

1.1.18.

Устройства за регулиране на хлабина и съответни индикатори

Визуална проверка

а)

Устройството за регулиране е повредено, блокирало или с неправилно движение, прекомерно износено или неправилно регулирано.

б)

Дефектно устройство за регулиране

в)

Неправилно монтирано или подменено

1.1.19.

Износоустойчива спирачна система (когато е монтирана или се изисква)

Визуална проверка

а)

Ненадеждно свързване или закрепване

б)

Системата очевидно е дефектна или липсва.

1.1.20.

Автоматично действие на спирачките на ремаркето

Разединяване на връзката в спирачната система между теглещото превозно средство и ремаркето

Спирачката на ремаркето не се задейства автоматично при разединяване на връзката.

1.1.21.

Цялостна спирачна система

Визуална проверка

а)

Други устройства от системата (например помпа за антифриз, апарат за сушене на въздуха и т.н.) са увредени външно или са прекомерно корозирали по начин, който влияе неблагоприятно върху спирачната система.

б)

Изпускане на въздух или антифриз

в)

Ненадежден или неправилно монтиран елемент

г)

Неправилен ремонт или изменение на елемент (1)

1.1.22.

Контролни съединения (където са монтирани или се изискват)

Визуална проверка

а)

Липсват

б)

Повредени, неизползваеми или изпускат

1.2.

Показатели и ефективност на работната спирачка

1.2.1.

Показатели

По време на проверка на стенд за статично изпитване на спирачки, а ако това е невъзможно — по време на проверка на пътя постепенно се задействат спирачките до максимално спирачно усилие

а)

Неподходящо спирачно усилие върху едно или повече колела

б)

Спирачното усилие от някое колело е по-малко от 70 % от максималното регистрирано усилие в другото колело на същата ос. Или в случай на проверка на пътя — прекалено голямо отклонение на превозното средство от правата линия.

в)

Липсва постепенна промяна на спирачното усилие (блокиране).

г)

Прекомерно закъснение в задействането на спирачката за което и да е колело

д)

Прекомерно колебание на спирачното усилие през периода на един оборот на колелото

1.2.2.

Ефективност

Проверка на стенд за статично изпитване на спирачки, а ако не може да бъде използван такъв по технически причини — проверка на пътя с използване на записващ измерител на отрицателни ускорения. Превозни средства или ремаркета с максимално разрешена маса над 3 500 kg трябва да бъдат проверявани съгласно предписанията на ISO 21069 или по равностойни методи.

Проверката на пътя следва да се извършва при сухи условия на равен, прав път.

Не се постига поне следната минимална стойност

 

Превозни средства с първоначална регистрация след влизане в сила на настоящата директива:

Категория N1: 50 %

Категория М1: 58 %

Категории M2 и M3: 50 %

Категории N2 и N3: 50 %

Категории O2 (XX) (10), O3 и O4:

за полуремаркета: 45 %

за ремаркета с тегличи: 50 %

 

Превозни средства, регистрирани преди влизане в сила на настоящата директива:

 

Категория N1: 45 %

 

Категория M1, M2 и M3: 50 % (2)

 

Категория N2 и N3: 43 % (3)

 

Категория O2 (XX) (10)O3 и O4: 40 % (4)

 

Други категории (XX (10):

Категории L (двете спирачки):

Категория L1e: 42 %

Категория L2e, L6e: 40 %

Категория L3e: 50 %

Категория L4e: 46 %

Категория L5e, L7e: 44 %

Категории L (спирачка на задните колела):

всички категории: 25 %

1.3.

Показатели и ефективност на вторичната (аварийна) спирачка (ако представлява отделна система)

1.3.1.

Показатели

Ако вторичната спирачна система е отделна от системата на работната спирачка, да се използва методът, посочен в т. 1.2.1.

а)

Неподходящо спирачно усилие върху едно или повече колела

б)

Спирачното усилие от някое колело е по-малко от 70 % от максималната регистрирано усилие в друго колело на същата посочена ос. Или в случай на проверка на пътя — прекалено голямо отклонение на превозното средство от права линия.

в)

Липсва постепенна промяна на спирачната сила (блокиране).

1.3.2.

Ефективност

Ако вторичната спирачна система е отделена от системата на работната спирачка, да се използва методът, посочен в т. 1.2.2.

Спирачната сила е по-малко от 50 % (5) от полезното действие на работната спирачка, определено в 1.2.2. спрямо максимално допустимата маса, а при полуремаркетата — спрямо сбора от допустимите сили на една ос

(с изключение на L1e и L3e).

1.4.

Показатели и ефективност на ръчната спирачка

1.4.1.

Показатели

Задействане на спирачката по време на проверка на стенд за статично изпитване на спирачки и/или по време на проверка на пътя с измерител на отрицателни ускорения.

Спирачката не действа от едната страна или в случай на проверка на пътя — прекалено голямо отклонение на превозното средство от правата линия.

1.4.2.

Ефективност

Проверка на стенд за статично изпитване на спирачки или проверка на пътя, като се използва индикаторен или записващ измерител на отрицателни ускорения, или превозното средство се движи по склон с известен наклон. Товарните превозни средства следва по възможност да се проверяват натоварени.

За всички категории превозни средства постигнатият спирачен коефициент спрямо максимално разрешената маса е под 16 %, а за моторни превозни средства — 12 % спрямо максимално разрешената комбинирана маса на превозното средство, като се взема по-голямата от двете стойности

(с изключение на L1e и L3e).

1.5.

Показатели на износоустойчивата спирачна система

Визуална проверка и по възможност изпитване дали системата функционира

а)

Без плавна промяна на ефективността (не се прилага за моторни спирачни системи)

б)

Системата не функционира

1.6.

Антиблокираща спирачна система

Визуална проверка на предупредителното устройство

а)

Предупредителното устройство не функционира нормално.

б)

Предупредителното устройство показва неизправност на системата.

в)

Липсващи или повредени датчици за оборотите на колелата

г)

Повредени електрически връзки

д)

Липсващи или повредени други елементи

1.7.

Електронна спирачна система (EBS)

Визуална проверка на предупредителното устройство

а)

Предупредителното устройство не функционира нормално.

б)

Предупредителното устройство показва неизправност на системата.

2.   КОРМИЛНО УПРАВЛЕНИЕ

2.1.

Механично състояние

2.1.1.

Състояние на кормилния механизъм

При поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство, така че колелата да не докосват повърхността или да са върху въртящи опори, кормилното колело се завърта от едното крайно положение до другото. Визуална проверка на функционирането на кормилния механизъм.

а)

Механизмът не функционира гладко.

б)

Кормилният вал е усукан или шлицовете са износени

в)

Прекомерно износване на кормилния вал

г)

Прекомерно движение на кормилния вал

д)

Теч

2.1.2.

Закрепване на кормилната кутия

При поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство, така че тежестта на колелата да пада върху повърхността, кормилното колело/кормилото се завърта по посока на часовниковата стрелка и след това в обратна посока или се използва специално пригоден детектор за свободния ход на колелото. Визуална проверка на закрепването на кормилната кутия към шасито.

а)

Кормилната кутия не е закрепена добре.

б)

Удължени отвори за закрепване в шасито

в)

Липсващи или пукнати скрепителни болтове

г)

Кормилната кутия е пукната.

2.1.3.

Състояние на кормилното задвижване

При поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство, така че колелата да са върху повърхността, кормилното колело се разклаща по посока на часовниковата стрелка и в обратна посока или се използва специално пригоден детектор за свободния ход на колелото. Визуална проверка на елементите на кормилния механизъм за износване, пукнатини и сигурност.

а)

Хлабина между елементите, която следва да бъде регулирана.

б)

Прекомерно износване на местата на свързване

в)

Пукнатини или деформация на елемент

г)

Отсъствие на заключващи приспособления

д)

Несъосност на елементи (например напречна кормилна щанга или надлъжната кормилна щанга)

е)

Неправилен ремонт или изменение

ж)

Липсващ, увреден или силно повреден прахозащитен капак

2.1.4.

Функциониране на кормилното задвижване

При поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство, така че колелата да са върху повърхността и двигателят да работи (сервоуправление), и кормилното колело се завърта от едното крайно положение до другото. Визуална проверка на функционирането на задвижването.

а)

При движението си елемент от кормилното задвижване опира в неподвижна част на шасито.

б)

Нефункциониращи или липсващи кормилни ограничители

2.1.5.

Сервоуправление

Проверка на кормилната система за течове и за нивото на хидравлична течност в резервоара (ако се вижда). Проверява се дали системата за сервоуправление функционира при опрени върху повърхността колела и работещ двигател.

а)

Изтичане на течност

б)

Недостатъчно течност

в)

Механизмът не функционира.

г)

Механизмът е пукнат или несигурен.

д)

Несъосност или опиране на елементи

е)

Неправилен ремонт или изменение

ж)

Повредени или прекалено корозирали кабели (маркучи

2.2.

Кормилно колело, кормилна колона и кормило от мотоциклетен тип

2.2.1.

Състояние на кормилното колело/кормилото

При опрени върху повърхността колела, кормилното колело се разклаща от едната до другата страна под прав ъгъл към колоната, като се упражнява лек натиск надолу и нагоре. Визуална инспекция на хлабината.

а)

Относително движение на кормилното колело спрямо колоната, показващо хлабина

б)

Отсъствие на ограничител върху главината на кормилното колело

в)

Счупване или хлабавост на главината, венеца или спица на кормилното колело

2.2.2.

Кормилна колона/вилки

При поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство, така че масата на превозното средство да пада върху повърхността, кормилното колело се бута и дърпа по посока на колоната, а после кормилното колело/кормилото се бута в различни посоки под прав ъгъл спрямо колоната/вилките. Визуална проверка на хлабината и състояние на гъвкавите връзки или на карданните шарнири.

а)

Прекомерен ход на центъра на кормилното колело нагоре или надолу

б)

Прекомерен ход на върха на колоната радиално от оста на колоната.

в)

Повредена гъвкава връзка

г)

Дефектно закрепване

д)

Неправилен ремонт или изменение

2.3.

Кормилна хлабина

При поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство, така че масата на превозното средство да пада върху колелата, работещ двигател за превозни средства със сервоуправление и колела в положение за движение право напред, кормилното колело леко се завърта по посока на часовниковата стрелка и в обратна посока, доколкото това е възможно, без това да води до движение на колелата. Визуална проверка на свободния ход.

Прекомерен свободен ход на кормилния механизъм (например движение на точка върху венеца, превишаващо една пета от диаметъра на кормилното колело или не в съответствие с изискванията (8).

2.4.

Регулировка на колелата (X) (9)

Проверка на реглажа на управляемите колела с подходящо оборудване.

Регулировката не е в съответствие със спецификациите на производителя или с изискванията (8).

2.5.

Въртяща опора за управляемата ос на ремаркето

Визуална проверка или използване на специално пригоден детектор за свободния ход на колелото

а)

Повреден или пукнат елемент

б)

Прекомерна хлабина

в)

Неизправно закрепване

2.6.

Електронно сервоуправление (EPS)

Визуална проверка и проверка за съответствие между ъгъла на кормилното колело и ъгъла на колелата при включване/изключване на двигателя

а)

Съответната индикаторна лампа показва някаква неизправност на системата.

б)

Несъответствие между ъгъла на кормилното колело и ъгъла на колелата

в)

Сервоуправлението не функционира

3.   ВИДИМОСТ

3.1.

Полезрение

Визуална проверка от седалката на водача

Препятствие в полезрението на водача, което му пречи да вижда напред или встрани

3.2.

Състояние на стъклата

Визуална проверка

а)

Пукнато или променило цвета си стъкло или прозрачна плоскост (ако е разрешена)

б)

Стъкло или прозрачна плоскост (включително светлоотражателно или цветно фолио), което не отговаря на спецификациите в изискванията (8) (XX) (10).

в)

Стъкло или прозрачна плоскост в неприемливо състояние

3.3.

Огледала или устройства за виждане назад

Визуална проверка

а)

Липсващо огледало или устройство или то не е монтирано съгласно изискванията (8).

б)

Огледалото или устройството не функционира или е повредено, или е хлабаво, или е несигурно.

3.4.

Стъклочистачки на предното стъкло

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Стъклочистачките не функционират или са повредени.

б)

Липсва или явно дефектна четка на стъклочистачка

3.5.

Устройство за миене на стъклата

Визуална проверка и проверка на функционирането

Устройството за миене на стъклата не функционира съгласно изискванията.

3.6.

Система срещу изпотяване на стъклата (X) (9)

Визуална проверка и проверка на функционирането

Системата не функционира или явно е неизправна.

4.   ЛАМПИ, СВЕТЛООТРАЖАТЕЛИ И ЕЛЕКТРИЧЕСКО ОБОРУДВАНЕ

4.1.

Предни фарове

4.1.1.

Състояние и функциониране

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Неподходяща или липсваща светлина/светлинен източник

б)

Дефектна или липсваща защитна система (светлоотражател и леща)

в)

Лампата не е закрепена надеждно.

4.1.2.

Регулиране

Определя се хоризонталната насоченост на всеки преден фар на къси светлини, като се използва съответно устройство за насочването или екран.

Насочеността на преден фар не е в границите, определени в изискванията (8).

4.1.3.

Превключване

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Превключвателят не функционира в съответствие с изискванията (8) (брой на едновременно светещите предни фарове).

б)

Устройството за управление не функционира нормално.

4.1.4.

Съответствие с изискванията (8).

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Лампата, излъчваният цвят, позицията или интензитетът не са в съответствие с изискванията (8).

б)

Продукти върху лещите или светлинния източник, които явно намаляват светлинния интензитет или променят излъчвания цвят.

в)

Светлинният източник и лампата са несъвместими помежду си.

4.1.5.

Устройства за регулиране на височината (когато са задължителни)

Визуална проверка и проверка на функционирането, ако е възможна

а)

Устройството не функционира.

б)

Не може да се работи с устройството от седалката на водача.

4.1.6.

Устройство за чистене на предните фарове (когато е задължително)

Визуална проверка и проверка на функционирането, ако е възможна

Устройството не функционира.

4.2.

Предни и задни габаритни светлини, странични габаритни светлини и светлини за обозначаване на най-външния габарит

4.2.1.

Състояние и функциониране

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Дефектен светлинен източник

б)

Дефектна леща

в)

Лампата не е закрепена надеждно.

4.2.2.

Превключване

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Превключвателят не функционира в съответствие с изискванията (8).

б)

Устройството за управление не функционира нормално.

4.2.3.

Съответствие с изискванията (8).

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Лампата, излъчваният цвят, позицията или силата на светлината не са в съответствие с изискванията (8).

б)

Продукти върху лещите или светлинния източник, които намаляват силата на светлината или променят излъчвания цвят.

4.3.

Стопове

4.3.1.

Състояние и функциониране

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Дефектен светлинен източник

б)

Дефектна леща

в)

Лампата не е закрепена надеждно.

4.3.2.

Превключване

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Превключвателят не функционира в съответствие с изискванията (8).

б)

Устройството за управление не функционира нормално.

4.3.3.

Съответствие с изискванията (8).

Визуална проверка и проверка на функционирането

Лампата, излъчваният цвят, позицията или светлинният интензитет не са в съответствие с изискванията (8).

4.4.

Пътепоказател и аварийни светлини

4.4.1.

Състояние и функциониране

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Дефектен светлинен източник

б)

Дефектна леща

в)

Лампата не е закрепена надеждно.

4.4.2.

Превключване

Визуална проверка и проверка на функционирането

Превключвателят не функционира в съответствие с изискванията (8).

4.4.3.

Съответствие с изискванията (8).

Визуална проверка и проверка на функционирането

Лампата, излъчваният цвят, позицията или светлинният интензитет не са в съответствие с изискванията (8).

4.4.4.

Честота на мигане

Визуална проверка и проверка на функционирането

Честотата на мигане не е в съответствие с изискванията (8).

4.5.

Предни и задни фарове против мъгла

4.5.1.

Състояние и функциониране

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Дефектен светлинен източник

б)

Дефектна леща

в)

Лампата не е закрепена надеждно.

4.5.2.

Регулиране (X) (9)

Според функционирането и с използване на устройство за насочване на предните фарове

Предният фар за мъгла не е регулиран правилно хоризонтално при наличие на ясно изразена граница между светло и тъмно.

4.5.3.

Превключване

Визуална проверка и проверка на функционирането

Превключвателят не функционира в съответствие с изискванията (8).

4.5.4.

Съответствие с изискванията (8).

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Лампата, излъчваният цвят, позицията или светлинният интензитет не са в съответствие с изискванията (8)

б)

Превключвателят не функционира в съответствие с изискванията (8)

4.6.

Светлини за заден ход

4.6.1.

Състояние и функциониране

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Дефектен светлинен източник

б)

Дефектна леща

в)

Лампата не е закрепена надеждно.

4.6.2.

Съответствие с изискванията (8)

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Лампата, излъчваният цвят, позицията или светлинният интензитет не са в съответствие с изискванията (8).

б)

Превключвателят не функционира в съответствие с изискванията (8).

4.6.3.

Превключване

Визуална проверка и проверка на функционирането

Превключвателят не функционира в съответствие с изискванията (8).

4.7.

Осветител на задната табела с регистрационния номер

4.7.1.

Състояние и функциониране

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Лампата излъчва пряка светлина назад.

б)

Дефектен светлинен източник

в)

Лампата не е закрепена надеждно.

4.7.2.

Съответствие с изискванията (8)

Визуална проверка и проверка на функционирането

Превключвателят не функционира в съответствие с изискванията (8).

4.8.

Задни светлоотражатели, странични светлоотражатели и задни табели за обозначаване

4.8.1.

Състояние

Визуална проверка

а)

Светлоотражателното оборудване е дефектно или повредено.

б)

Светлоотражателят не е закрепен надеждно.

4.8.2.

Съответствие с изискванията (8)

Визуална проверка

Устройство, отразен цвят или местоположение не са в съответствие с изискванията (8).

4.9.

Контролно-сигнални устройства, задължителни за осветително оборудване

4.9.1.

Състояние и функциониране

Визуална проверка и проверка на функционирането

Не функционират

4.9.2.

Съответствие с изискванията (8)

Визуална проверка и проверка на функционирането

Не са в съответствие с изискванията (8).

4.10.

Електрически връзки между теглещото превозно средство и ремаркето или полуремаркето

Визуална проверка: проверява се по възможност непрекъснатостта на електрическата връзка.

а)

Ненадеждно закрепени неподвижни елементи

б)

Повредена или влошена изолация

в)

Неизправни електрически връзки в ремаркето или теглещото превозно средство

4.11.

Електрическа инсталация

Визуална проверка при поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство, включително във вътрешността на двигателното отделение в някои случаи

а)

Електрическите връзки са несигурни или не са надлежно обезопасени.

б)

Влошени електрически връзки

в)

Повредена или влошена изолация

4.12.

Незадължителни лампи и задни светлоотражатели (X) (9)

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Лампа или заден светлоотражател, които не са монтирани съгласно изискванията (8).

б)

Лампата не функционира в съответствие с изискванията (8).

в)

Лампа или заден светлоотражател, които не са закрепени надеждно.

4.13.

Акумулатор(и)

Визуална проверка

а)

Ненадежден

б)

Има течове

в)

Дефектен превключвател (ако се изисква такъв)

г)

Дефектни предпазители (ако се изискват)

д)

Неподходяща вентилация (ако се изисква)

5.   ОСИ, КОЛЕЛА, ГУМИ И ОКАЧВАНЕ

5.1.

Оси

5.1.1.

Оси

Визуална проверка при поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство. Може да се използват детектори за хлабината на колелата, а за превозни средства с обща маса на превозното средство над 3,5 тона използването им е препоръчително.

а)

Пукната или деформирана ос

б)

Несигурно закрепване към превозното средство

в)

Неправилен ремонт или изменение

5.1.2.

Шенкели

Визуална проверка при поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство. Може да се използват детектори за хлабината на колелата, а за превозни средства с обща маса на превозното средство над 3,5 тона използването им е препоръчително. Прилага се вертикално или странично насочена сила към всяко едно колело и се отбелязва размерът на движението между предния мост и шенкела.

а)

Пукнат шенкел

б)

Прекомерно износване на шенкелния болт и/или втулките

в)

Прекомерно движение между предния мост и шенкела

г)

Шенкелният болт е хлабав в оста.

5.1.3.

Лагери на колелата

Визуална проверка при поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство. Може да се използват детектори за хлабината на колелата, а за превозни средства с обща маса на превозното средство над 3,5 тона използването им е препоръчително. Колелото се разклаща или се прилага странично насочена сила към всяко едно колело и се отбелязва размерът на движението нагоре на колелото спрямо шенкела.

а)

Прекомерна хлабина на лагер на колело

б)

Твърде стегнат, блокирал лагер на колело

5.2.

Колела и гуми

5.2.1.

Главина на колелата

Визуална проверка

а)

Липсваща гайка или шпилка за колело

б)

Износена или повредена главина

5.2.2.

Колела

Визуална проверка на двете страни на всяка гума при поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство.

а)

Пукнатина или дефектна заварка

б)

Монтирани неправилно осигурителни пръстени за гумите

в)

Силно деформирано или износено колело

г)

Размерът или типът на колелата не в съответствие с изискванията (8) и оказват влияние върху пътната безопасност.

5.2.3.

Гуми

Визуална проверка на цялата гума или чрез завъртане на колелото, когато то не докосва повърхността и превозното средство е над канал или върху повдигателен механизъм, или чрез движение на превозното средство назад и напред над канал.

а)

Размерът, товароносимостта, знакът за одобрение или категорията за скорост на колелата не са в съответствие с изискванията (8) и оказват влияние върху пътната безопасност.

б)

Гуми с различен размер на една и съща ос или сдвоено колело

в)

Гуми от различен конструктивен тип (радиални/диагонални) на една и съща ос

г)

Сериозна повреда или срязване на гума

д)

Дълбочината на протектора на гума не е в съответствие с изискванията (8).

е)

Триене на гумата с други елементи

ж)

Гуми с регенериран протектор, които не са в съответствие с изискванията (8).

з)

Системата за следене на налягането на въздуха не функционира нормално или явно не работи въобще.

5.3.

Система на окачване

5.3.1.

Ресори/пружини и стабилизатор

Визуална проверка при поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство. Може да се използват детектори за хлабината на колелата, а за превозни средства с обща маса на превозното средство над 3,5 тона използването им е препоръчително.

а)

Несигурно закрепване на ресорите/пружините към шасито или ос

б)

Повреден или счупен елемент на ресор/пружина

в)

Липсва ресор/пружина

г)

Неправилен ремонт или изменение

5.3.2.

Амортисьори

Визуална проверка при поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство или използване на специално оборудване, ако е налично.

а)

Несигурно закрепване на амортисьори към шасито или ос

б)

Повреден амортисьор, показващ признаци на силен теч или неизправност

5.3.2.1.

Проверка на ефективността на амортизиране (X) (9)

Да се използва специално оборудване и да се сравнят различията между ляво и дясно и/или абсолютните стойности, посочени от производителя.

а)

Значително различие между ляво и дясно

б)

Не са постигнати специфицираните минимални стойности.

5.3.3.

Карданни валове, надлъжни реактивни щанги, кобилици и напречни рамена

Визуална проверка при поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство. Може да се използват детектори за хлабината на колелата, а за превозни средства с обща маса на превозното средство над 3,5 тона използването им е препоръчително.

а)

Несигурно закрепване на елемент към шасито или ос

б)

Повреден, пукнат или прекомерно корозирал елемент

в)

Неправилен ремонт или изменение

5.3.4.

Шарнири на окачването

Визуална проверка при поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство. Може да се използват детектори за хлабината на колелата, а за превозни средства с обща маса на превозното средство над 3,5 тона използването им е препоръчително.

а)

Прекомерно износване на шенкелен болт и/или втулки в шарнири на окачването

б)

Липсващ или силно повреден прахозащитен капак

5.3.5.

Въздушно окачване

Визуална проверка

а)

Системата е неизползваема

б)

Елемент, който е повреден, изменен или дефектен до такава степен, че оказва влияние върху функционирането на системата

в)

Слухово доловимо изпускане от системата

6.   ШАСИ И ПРИСТАВКИ НА ШАСИТО

6.1.

Шаси или рама и приставки

6.1.1.

Общо състояние

Визуална проверка при поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство.

а)

Счупване или деформация на надлъжна или напречна греда

б)

Ненадеждни усилващи плочи или скрепления

в)

Прекомерна корозия, която влошава стабилността на монтажния блок.

6.1.2.

Тръби и шумозаглушители на системата за отвеждане на отработили газове

Визуална проверка при поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство.

а)

Ненадеждна или изпускаща система за отвеждане на отработили газове

б)

Влизане на пушек в кабината на водача или в купето за пътници

6.1.3.

Резервоар за гориво и тръби (включително резервоар за гориво за отопление и тръби)

Визуална проверка при поставено над канал или върху повдигателен механизъм превозно средство; използване на устройства за откриване на теч при системи на втечнен нефтен газ/сгъстен природен газ (ВНГ/СНГ)

а)

Несигурен резервоар за гориво или тръби

б)

Теч на гориво, липсваща или неефективна капачка на резервоара

в)

Повредени или износени тръби

г)

Проходният спирателен кран за гориво (ако се изисква такъв) не функционира правилно.

д)

Опасност от пожар поради:

теч на гориво;

лошо изолиран резервоар за гориво или изпускателен тръбопровод;

състояние на двигателното отделение

е)

Системата на ВНГ/СНГ или водород не е в съответствие с изискванията (8).

6.1.4.

Брони, странични защити и защита срещу вклиняване на превозно средство, идващо отзад

Визуална проверка

а)

Хлабавост или повреда, която е вероятно да причини нараняване при докосване или контакт.

б)

Устройство, което явно не е в съответствие с изискванията (8).

6.1.5.

Опора за резервно колело (ако е монтиран)

Визуална проверка

а)

Опората не е в добро състояние.

б)

Опората е счупена или несигурна.

в)

Ненадеждно закрепено на опората резервно колело, поради което има вероятност то да падне.

6.1.6.

Прикачни механизми и оборудване за теглене

Визуална проверка за износване и правилно функциониране, като се обърне особено внимание на монтираните устройства за безопасност и/или на използването на измервателен уред.

а)

Повреден, дефектен или пукнат елемент

б)

Прекомерно износване на елемент

в)

Дефектно закрепване

г)

Липсващо или нефункциониращо правилно устройство за безопасност

д)

Нефункциониращ индикатор

е)

Закриване (когато не се използва) на табелата с регистрационния номер или на лампа

ж)

Неправилен ремонт или изменение

6.1.7.

Силово предаване

Визуална проверка

а)

Хлабави или липсващи скрепителни болтове

б)

Прекомерно износване на главния скоростен вал

в)

Прекомерно износване на карданните шарнири

г)

Повредени гъвкави връзки

д)

Повреден или изкривен вал

е)

Пукнато или несигурно тяло на лагер

ж)

Липсващ или силно повреден прахозащитен капак

з)

Незаконно изменение на силовото предаване

6.1.8.

Опорни елементи за двигателя

Визуална проверка, без превозното средство непременно да е над канал или върху повдигателен механизъм

Дефектни, явно и силно повредени, хлабави или счупени опорни елементи

6.1.9.

Параметри на двигателя

Визуална проверка

а)

Незаконно изменение на контролно устройство

б)

Незаконно изменение на двигател

6.2.

Кабина и каросерия

6.2.1.

Състояние

Визуална проверка

а)

Хлабава или повредена плоскост или част, която може да причини нараняване

б)

Несигурна стойка на каросерията

в)

Влизане на пушек от двигателя или от отработилите газове

г)

Неправилен ремонт или изменение

6.2.2.

Рама

Визуална проверка над канал или върху повдигателен механизъм

а)

Каросерията или кабината са несигурни.

б)

Каросерията/кабината явно не е разположена точно върху шасито.

в)

Несигурно или липсващо закрепване на каросерията/кабината към шасито или към напречни греди

г)

Прекомерна корозия на местата на закрепване върху носещата каросерия

6.2.3.

Врати и брави на вратите

Визуална проверка

а)

Отварянето или затварянето на врата не е както трябва.

б)

Вероятност врата да се отвори внезапно или да не остане затворена

в)

Липсваща, хлабава или повредена врата, панта, брава, стойка

6.2.4.

Под

Визуална проверка над канал или върху повдигателен механизъм

Подът е несигурен или силно повреден.

6.2.5.

Седалка на водача

Визуална проверка

а)

Хлабава седалка или седалка с дефектна структура

б)

Механизмът за регулиране не функционира правилно.

6.2.6.

Други седалки

Визуална проверка

а)

Седалките са дефектни или несигурни.

б)

Седалките не са монтирани в съответствие с изискванията (8).

6.2.7.

Органи за управление

Визуална проверка и проверка на функционирането

Орган за управление, необходим за безопасната експлоатация на превозното средство, не функционира безупречно.

6.2.8.

Стъпала за кабината

Визуална проверка

а)

Несигурно стъпало или площадка на стъпало

б)

Стъпало или площадка на стъпало е в такова състояние, че е вероятно да причини нараняване на ползвателите.

6.2.9.

Други вътрешни и външни приспособления и оборудване

Визуална проверка

а)

Дефектно закрепване на друго приспособление или оборудване

б)

Друго приспособление или оборудване, което не е в съответствие с изискванията (8).

в)

Теч от хидравлично оборудване

6.2.10.

Калобрани, устройства за предотвратяване на пръскането

Визуална проверка

а)

Липсващи, хлабави или силно кородирали

б)

Недостатъчно отстояние от колело

в)

Не са в съответствие с изискванията (8).

7.   ДРУГО ОБОРУДВАНЕ

7.1.

Предпазни колани/закопчалки и системи за обезопасяване

7.1.1.

Надеждност на монтажа на предпазните колани/закопчалки

Визуална проверка

а)

Силно повредена точка

б)

Точката на закрепване е хлабава.

7.1.2.

Състояние на предпазните колани/закопчалки

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Липсващ или немонтиран задължителен предпазен колан

б)

Повреден предпазен колан

в)

Предпазен колан, не функциониращ в съответствие с изискванията (8).

г)

Повреден ли нефункциониращ нормално предпазен колан/закопчалка

д)

Повредено ли нефункциониращ нормално механизъм за прибиране на предпазен колан

7.1.3.

Ограничител на натоварването от предпазните колани

Визуална проверка

Явно липсващ или неподходящ за превозното средство ограничител на натоварването

7.1.4.

Обтегачи за предпазните колани

Визуална проверка

Явно липсващ или неподходящ за превозното средство обтегач

7.1.5.

Въздушна възглавница

Визуална проверка

а)

Явно липсващи или неподходящи за превозното средство въздушни възглавници

б)

Явно нефункционираща въздушна възглавница

7.1.6.

Допълнителни предпазни системи

Визуална проверка на индикаторната лампа за неизправност

Съответната индикаторна лампа показва някаква неизправност на системата.

7.2.

Пожарогасител (X) (9)

Визуална проверка

а)

Липсва

б)

Не е в съответствие с изискванията (8).

7.3.

Ключалки и устройство против кражба

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Устройството не функционира, за да предотврати привеждането в движение на превозното средство.

б)

Дефектно или внезапно заключване или блокиране

7.4.

Предупредителен триъгълник (ако се изисква) (X) (9)

Визуална проверка

а)

Липсващ или некомплектован

б)

Не е в съответствие с изискванията (8).

7.5.

Аптечка (ако се изисква) (X) (9)

Визуална проверка

Липсваща, некомплектована или не е в съответствие с изискванията (8).

7.6.

Фиксиращи клинове (трупчета) за колелата (ако се изискват) (X) (9)

Визуална проверка

Липсват или не са в добро състояние

7.7.

Звуково предупредително устройство

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Не функционира

б)

Несигурен орган за управление

в)

Не е в съответствие с изискванията (8).

7.8.

Скоростомер

Визуална проверка или проверка на функционирането по време на изпитване на пътя или чрез електронни средства

а)

Не е монтиран в съответствие с изискванията (8).

б)

Не функционира

в)

Не е възможно осветяването му.

7.9.

Тахограф (ако е монтиран) изисква се)

Визуална проверка

а)

Не е монтиран в съответствие с изискванията (8).

б)

Не функционира

в)

Повредени или липсващи пломби

г)

Липсваща, нечетлива или неактуална калибровъчна табелка

д)

Явно вмешателство или манипулация

е)

Размерът на гумите е несъвместим с параметри на калибриране

7.10.

Устройство за ограничаване на скоростта (ако е монтирано/изисква се)

Визуална проверка и проверка на функционирането, ако се разполага със съответно оборудване.

а)

Не е монтирано в съответствие с изискванията (8).

б)

Явно не функционира

в)

Неправилно зададена скорост (ако се проверява)

г)

Повредени или липсващи пломби

д)

Липсваща, нечетлива или неактуална калибровъчна табелка

е)

Размерът на гумите е несъвместим с параметри на калиброване

7.11.

Километражен брояч, ако има такъв (X) (9)

Визуална проверка

а)

Явно е манипулиран (измама)

б)

Явно не функционира

7.12.

Електронно управление на стабилността (ESC), ако е монтирано/изисква се

Визуална проверка

а)

Липсващи или повредени датчици за оборотите на колелата

б)

Повредени електрически връзки

в)

Липсващи или повредени други елементи

г)

Повреден или нефункциониращ нормално превключвател

д)

Съответната индикаторна лампа показва някаква неизправност на системата.

8.   ВРЕДНО ВЪЗДЕЙСТВИЕ

8.1.

Шум

8.1.1.

Система за намаляване на шума

Субективна оценка (освен ако инспекторът сметне, че нивото на шума може да е на границата на допустимото — в този случай може да бъде проведеноо изпитване за шум на място (не в движение), като се използва шумомер)

а)

Нивото на шума превишава позволеното съгласно изискванията (8).

б)

Част от системата за намаляване на шума е хлабава, има вероятност да падне, повредена, неправилно монтирана, липсваща или явно изменена по начин, който би оказал неблагоприятно въздействие върху нивото на шума.

8.2.

Емисии на отработили газове

8.2.1.

Емисии от бензинови двигатели

8.2.1.1.

Оборудване за контрол на емисиите на отработили газове

Визуална проверка

а)

Липсващо, изменено или явно дефектно оборудване за контрол на емисиите, монтирано от производителя

б)

Изпускания, които биха повлияли значително върху измерванията на емисиите

8.2.1.2.

Газови емисии

Измерване с газоанализатор за отработили газове в съответствие с изискванията (8). Като алтернатива за оборудвани с подходящи системи за бордова диагностика (СБД) превозни средства, правилното функциониране на системата за емисиите може да бъде проверено чрез съответно прочитане на данните от СБД и проверка на правилното функциониране на СБД, вместо да се измерват емисиите при работа на двигателя на празен ход в съответствие с препоръките на производителя за привеждане на двигателя в работен режим и други изисквания (8).

а)

Или газовите емисии превишават специфичното равнище, посочено от производителя;

б)

или, ако липсва такава информация, емисиите на CO превишават:

i)

за превозни средства, които са без усъвършенствана система за контрол на емисиите

4,5 %, или

3,5 %

според датата на първоначална регистрация или въвеждане в експлоатация, както е посочено в изискванията (8).

ii)

за превозни средства с усъвършенствана система за контрол на емисиите:

при работа на двигателя на празен ход: 0,5 %;

при работа на двигателя на празен ход с високи обороти: 0,3 %;

или

при работа на двигателя на празен ход: 0,3 % (6)

при работа на двигателя на празен ход с високи обороти: 0,2 %

според датата на първоначална регистрация или въвеждане в експлоатация, както е посочено в изискванията (8).

в)

Ламбда е извън диапазона 1 ± 0,03 или не е в съответствие със спецификацията на производителя

г)

Показанието на СБД сочи значителна неизправност.

8.2.2.

Емисии от дизелови двигатели

8.2.2.1.

Оборудване за контрол на емисиите на отработили газове

Визуална проверка

а)

Липсва или явно е дефектно монтираното от производителя оборудване за контрол на емисиите.

(б)

Изпускания, които биха повлияли значително върху измерванията на емисиите

8.2.2.2.

Димност

Превозни средства, регистрирани или въведени в експлоатация преди 1 януари 1980 г., са освободени от това изискване

а)

Измерване на димността на отработилите газове в режим на свободно ускоряване (ненатоварен двигател, от обороти на празен ход до обороти на прекратяване на подаването на гориво) със скоростен лост в неутрално положение и включен съединител.

б)

Привеждане на превозното средство в работно състояние

1.

Проверката на превозните средства може да бъде извършена без предварително привеждане към работна температура, въпреки че по съображения за безопасност трябва да се провери дали двигателят е горещ и е в задоволително състояние от механична гледна точка.

2.

Изисквания за привеждане към работна температура

i)

двигателят трябва да е напълно загрял: с други думи, температурата на маслото на двигателя, измерена посредством сонда в тръбата за контролиране на нивото на маслото, трябва да е най-малко 80 °C или да съответства на нормалната температура на работа, ако тя е по-ниска, или пък температурата на блока на двигателя, измерена според нивото на инфрачервеното излъчване, трябва да достигне поне еквивалентна стойност. Ако поради конфигурацията на превозното средство не е възможно да се извършат тези измервания, нормалната температура на работа на двигателя може да бъде установена по друг начин — например въз основа на работата на вентилатора за охлаждане на двигателя.

ii)

Изпускателната система трябва да се прочисти чрез поне три цикъла на свободно ускоряване или по равностоен метод.

в)

Процедура на проверка:

1.

Двигателят и турбокомпресорът, ако има такъв, трябва да работят на празен ход преди началото на всеки цикъл на свободно ускоряване. За двигателите на тежкотоварните дизелови автомобили това означава, че трябва да се изчака най-малко 10 секунди след отпускането на газта.

2.

В началото на всеки цикъл на свободно ускоряване педалът на газта трябва напълно да се натисне бързо и плавно (за по-малко от една секунда), но не и прекалено рязко, така че да се постигне максимален дебит на горивонагнетателната помпа.

3.

По време на всеки цикъл на свободно ускоряване двигателят трябва да достигне оборотите, при които се прекратява подаването на гориво, или — за превозни средства с автоматична скоростна кутия — до оборотите, определени от производителя, или ако те не са известни, две трети от оборотите, при които се прекратява подаването на гориво, преди педалът на газта да бъде отпуснат. Това може да се разбере, например, като се наблюдава режимът на работа на двигателя или като се остави да изтече достатъчен промеждутък от време между момента, в който се натиска педалът на газта, и момента, в който той се отпуска, тоест най-малко две секунди за превозните средства от категория 1 и 2 от Приложение I.

4.

Превозните средства се обявяват за неизправни, само ако средноаритметичната от измерените стойности поне за трите последни цикъла на свободно ускоряване надвишава пределната допустима стойност. Тя може да се изчисли, като не се вземат предвид наблюдаваните стойности, които се отклоняват значително от измерената средна стойност, или да се получи по друг статистически метод, при който се отчита разсейването на измерените стойности. Държавите-членки могат да ограничат броя на циклите, включени в проверката.

5.

За избягване на ненужни проверки, държавите-членки могат да обявяват за неизправни превозните средства, за които измерените стойности значително превишават пределно допустимите, след по-малко от три цикъла на свободно ускоряване или след циклите на прочистване. Пак за избягване на ненужни проверки, държавите-членки могат да обявяват за изправни превозните средства, за които измерените стойности са значително по-ниски от пределно допустимите, след по-малко от три цикъла на свободно ускоряване или след циклите на прочистване.

а)

За превозните средства с първоначална регистрация или въвеждане в експлоатация след датата, посочена в изискванията (8):

димността превишава равнището, посочено върху табелката със спецификациите на превозното средство от производителя

б)

Когато липсва такава информация или изискванията (8) не позволяват използването на сравнителни стойности:

 

за двигатели с атмосферно пълнене: 2,5 m-1,

 

за двигатели с турбокомпресор: 3,0 m-1,

 

или за превозните средства, посочени в изискванията (8) или с първоначална регистрация или въвеждане в експлоатация след датата, посочена в изискванията (8):

 

1,5 m-1  (7).

8.3.

Намаляване на електромагнитните смущения

Радиосмущения (X) (9)

Визуална проверка

Неизпълнени изисквания (8).

8.4.

Други елементи, свързани с околната среда

8.4.1.

Изтичане на течност

Визуална проверка

Прекомерно изтичане на течност, което е вероятно да навреди на околната среда или да породи риск за безопасността на други ползватели на пътя

9.   ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПРОВЕРКИ ЗА ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ОТ КАТЕГОРИИ M2 И M3, ПРЕВОЗВАЩИ ПЪТНИЦИ

9.1.

Врати

9.1.1.

Входни и изходни врати

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Неправилно функциониране

б)

Лошо състояние

в)

Неизправно аварийно управление

г)

Неизправно дистанционно управление на врати или неизправни предупредителни устройства

д)

Не са в съответствие с изискванията (8).

9.1.2.

Аварийни изходи

Визуална проверка и проверка на функционирането (ако е необходима)

а)

Неправилно функциониране

б)

Липсващи или нечетливи обозначения за аварийните изходи

в)

Липсва чукче за счупване на стъклото

г)

Не са в съответствие с изискванията (8).

9.2.

Система срещу изпотяване на стъклата и срещу обледеняване (X) (9)

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Не функционират нормално

б)

Емисия на токсични или отработили газове в кабината на водача или в купето за пътници

в)

Системата срещу обледеняване не функционира добре (ако е задължителна)

9.3.

Вентилационна и отоплителна система (X) (9)

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Неправилно функциониране

б)

Емисия на токсични или отработили газове в кабината на водача или в купето за пътници

9.4.

Седалки

9.4.1.

Седалки за пътници (включително седалки за придружаващ персонал)

Визуална проверка

а)

Седалките са дефектни или несигурни.

б)

Не функциониращи автоматично сгъваеми седалки (ако са позволени)

в)

Не са в съответствие с изискванията (8).

9.4.2.

Седалка на водача (допълнителни изисквания)

Визуална проверка

а)

Неизправни специални устройства, като например екран срещу заслепяване

б)

Защитата на водача не е надеждна или не е в съответствие с изискванията (8).

9.5.

Вътрешно осветление и устройства за показване на местоназначението (X) (9)

Визуална проверка и проверка на функционирането

Неизправно устройство или не в съответствие с изискванията (8).

9.6.

Проходи, пространство за правостоящи пътници

Визуална проверка

а)

Несигурен под

б)

Неизправни релси или дръжки за хващане

в)

Не са в съответствие с изискванията (8).

9.7.

Стълби и стъпала

Визуална проверка и проверка на функционирането (ако е необходима)

а)

В повредено или лошо състояние

б)

Прибиращи се стъпала не функционират правилно

в)

Не в съответствие с изискванията (8).

9.8.

Система за комуникация с пътниците (X) (9)

Визуална проверка и проверка на функционирането

Неизправна система

9.9.

Надписи (X) (9)

Визуална проверка

а)

Липсващ, грешен или нечетлив надпис

б)

Не са в съответствие с изискванията (8).

9.10.

Изисквания относно превоза на деца (X) (9)

9.10.1.

Врати

Визуална проверка

Защитата на вратите не е в съответствие с изискванията (8) за тази форма на превоз.

9.10.2.

Сигнално и специално оборудване

Визуална проверка

Липсва сигнално или специално оборудване или то не е в съответствие с изискванията (8).

9.11.

Изисквания относно превоза на лица с увреждания (X) (9)

9.11.1.

Врати, рампи и подемници

Визуална проверка и проверка на функционирането

а)

Неправилно функциониране

б)

Влошено състояние

в)

Неизправен орган/органи за управление

г)

Неизправно предупредително устройство/а

д)

Не са в съответствие с изискванията (8).

9.11.2.

Приспособления за обездвижване на инвалидни колички

Визуална проверка и проверка на функционирането, ако е необходима

а)

Неправилно функциониране

б)

Влошено състояние

в)

Неизправен орган/органи за управление

г)

Не са в съответствие с изискванията (8).

9.11.3.

Сигнално и специално оборудване

Визуална проверка

Липсва сигнално или специално оборудване или то не е в съответствие с изискванията (8).

9.12.

Друго специално оборудване (X) (9)

9.12.1.

Инсталации за приготвяне на храна

Визуална проверка

а)

Инсталацията не е в съответствие с изискванията (8).

б)

Инсталацията е повредена до такава степен, че е опасна за ползване.

9.12.2.

Санитарна инсталация

Визуална проверка

Инсталацията не е в съответствие с изискванията (8).

9.12.3.

Други устройства (например аудиовизуални системи)

Визуална проверка

Не са в съответствие с изискванията (8).


(1)  Неправилен ремонт или изменение на елемент означава ремонт или изменение, водещи до намалена безопасност на движение на превозното средство по пътищата или оказващи отрицателно въздействие върху околната среда.

(2)  48 % за превозни средства, които не са оборудвани с антиблокираща спирачна система (ABS) или са преминали типово одобрение преди 1 октомври 1991 г.

(3)  45 % за превозни средства, регистрирани след 1988 г. или от датата, посочена в изискванията — взема се по-късната от двете дати.

(4)  43 % за полуремаркета и ремаркета с тегличи, регистрирани след 1988 г., или от датата, посочена в изискванията — взема се по-късната от двете дати.

(5)  2,2 m/s2 за превозни средства от категории N1, N2 и N3.

(6)  Одобрено за съответния тип съгласно пределно допустимите стойности в ред А или Б, раздел 5.3.1.4 от приложение I към Директива 70/220/ЕИО, изменена с Директива 98/69/ЕО или по-късна, или за превозни средства, първоначално регистрирани или въведени в експлоатация след 1 юли 2002 г.

(7)  Одобрено за съответния тип съгласно пределно допустимите стойности в ред Б, раздел 5.3.1.4 от приложение I към Директива 70/220/ЕИО, изменена с Директива 98/69/ЕО или по-късна; ред Б1, Б2 или В, раздел 6.2.1 от приложение I към Директива 88/77/ЕИО, изменена с Директива 1999/96/ЕО или по-късна, или за превозни средства, първоначално регистрирани или въведени в експлоатация след 1 юли 2008 г.

(8)  Под „изисквания“ се имат предвид изискванията за типово одобрение към датата на първоначалната регистрация или при първоначалното въвеждане в експлоатация, както и задълженията за модернизиране или националното законодателство на държавата на регистрация.

(9)  (Х) указва елементи, които са свързани със състоянието на превозното средство и неговата годност за използване на пътя, но не са считани за съществени при периодичен преглед.

(10)  (XX) Тази причина за неизправност е валидна, само ако проверката се изисква от националното законодателство.“


Top