Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R0106

Регламент (ЕО) № 106/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 15 януари 2008 година относно програма на Общността за етикетиране на енергийната ефективност на офис оборудване (преработен вариант)

OB L 39, 13.2.2008, p. 1–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 26/03/2013

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/106/oj

13.2.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 39/1


РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 106/2008 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 15 януари 2008 година

относно програма на Общността за етикетиране на енергийната ефективност на офис оборудване

(преработен вариант)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПEЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 175, параграф 1 от него,

като взеха предвид предложението на Комисията,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

след консултации с Комитета на регионите,

в съответствие с процедурата, предвидена в член 251 от Договора (2),

като имат предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕО) № 2422/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 6 ноември 2001 г. относно програма на Общността за етикетиране на енергийната ефективност на офис оборудване (3) е необходимо да бъдат внесени известен брой съществени изменения. От съображения за яснота посоченият регламент следва да бъде преработен.

(2)

На офис оборудването се дължи значителен дял от общото потребление на електроенергия. Наличните на пазара на Общността различни модели се характеризират с различно ниво на потребление на енергия при сходни функции и съществува значителен потенциал за оптимизиране на енергийната им ефективност.

(3)

Подобряването на енергийната ефективност на офис оборудването следва да допринесе за подобряване на конкурентоспособността на Общността и сигурността на нейните енергийни доставки, както и за защитата на околната среда и потребителите.

(4)

Важно е да се насърчават мерки, целящи нормалното функциониране на вътрешния пазар.

(5)

Желателно е да се координират националните инициативи за етикетиране на енергийната ефективност, за да се сведе до минимум отрицателното въздействие върху промишлеността и търговията на мерките, предприети с цел тяхното изпълнение.

(6)

Тъй като целите на предложеното действие, а именно да се създадат правила за програма на Общността за етикетиране на енергийната ефективност на офис оборудване, не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен от държавите-членки, и следователно могат да бъдат по-добре постигнати на общностно равнище, Общността може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тази цел.

(7)

Протоколът към Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации по изменение на климата, приет в Киото на 11 декември 1997 г., призовава към намаляване на емисиите на парникови газове на Общността с 8 % най-късно в периода 2008—2012 г. За постигането на тази цел се изискват по-строги мерки за намаляване на емисиите на въглероден двуокис в рамките на Общността.

(8)

Освен това Решение № 2179/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 24 септември 1998 г. относно преразглеждането на програмата на Европейската общност за политика и действие във връзка с околната среда и устойчивото развитие „Към устойчиво развитие“ (4) посочва предвиждането на етикетиране на енергийната ефективност на уредите като основен приоритет за включването на екологични изисквания, свързани с енергетиката.

(9)

Резолюцията на Съвета от 7 декември 1998 г. относно енергийната ефективност в Европейската общност (5) призовава за увеличаване употребата на етикетирането на уреди и оборудване.

(10)

Желателно е да се координират изискванията за енергийна ефективност, етикетите и методите за тестване, когато е уместно.

(11)

По-голямата част от офис оборудването, което е енергийно ефективно, се предлага на ниска цена или без допълнително оскъпяване и поради това в много случаи може да изплати всякакви допълнителни разходи чрез икономии на електроенергия за сравнително кратък период от време. Следователно целите за спестяване на електроенергия и намаляване на въглеродния двуокис могат да се постигнат по рентабилен начин, без неудобства за потребителите или промишлеността.

(12)

С офис оборудване се търгува в световен мащаб. Споразумението между правителството на Съединените американски щати и Европейската общност от 20 декември 2006 г. за координирането на енергоефективни програми за етикетиране на офис оборудване (6) (по-нататък „споразумението“) следва да улесни международната търговия и опазването на околната среда във връзка с това оборудване. Споразумението следва да се прилага в Общността.

(13)

Етикетът за енергийна ефективност „Energy Star“ се използва в световен мащаб. За да повлияе на изискванията по програмата за етикетиране „Energy Star“, Общността следва да участва в програмата и в изготвянето на необходимите технически спецификации. При определянето на тези технически спецификации, съвместно с Агенцията за опазване на околната среда на САЩ (USEPA), Комисията следва да се стреми към високо равнище на енергийна ефективност, с оглед на политиката на Общността за енергийна ефективност и нейните цели в тази област.

(14)

Необходима е ефективна система, която да гарантира, че програмата за етикетиране на енергийната ефективност на офис оборудване се изпълнява правилно, да гарантира справедливи условия на конкуренция между производителите и да защитава правата на потребителите.

(15)

Настоящият регламент следва да се прилага единствено за офис оборудване.

(16)

Директива 92/75/ЕИО на Съвета от 22 септември 1992 г. относно посочване на консумацията на енергия и други ресурси от домакински уреди в етикети и стандартна информация, свързана с продуктите (7), не е най-подходящият инструмент във връзка с офис оборудването. Най-рентабилната мярка за насърчаване на енергийната ефективност на офис оборудването е програма за доброволно етикетиране.

(17)

Задачата за съдействие при определянето и преразглеждането на общите технически спецификации следва да се възложи на подходящ орган — Съвета „Energy Star“ на Европейската общност — за да се постигне ефикасно и безпристрастно изпълнение на програмата за етикетиране на енергийната ефективност. Този съвет следва да се състои от национални представители и представители на заинтересованите страни.

(18)

Необходимо е да се гарантира, че програмата за етикетиране на енергийната ефективност на офис оборудване е съвместима и се съгласува с приоритетите на политиката на Общността и с други схеми на Общността за етикетиране или за сертифициране на качеството, като тези, установени с Директива 92/75/ЕИО и с Регламент (ЕИО) № 880/92 на Съвета от 23 март 1992 г. относно схема на Общността за присъждане на знака за екомаркировка (8).

(19)

Програмата за етикетиране на енергийната ефективност следва също така да допълва мерките, предприети по смисъла на Директива 2005/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2005 г. за създаване на рамка за определяне на изискванията за екодизайн към енергоемките продукти (9). Следователно е необходимо да се гарантира, че програмата „Energy Star“ и схемата за екодизайн са съвместими и съгласувани помежду си.

(20)

Желателно е да се координират програмата на Общността „Energy Star“, която се основава на споразумението, и другите схеми за доброволно етикетиране на енергийната ефективност на офис оборудване в Общността, за да се избегне объркване от страна на потребителите и евентуални смущения на пазара.

(21)

Необходимо е да се гарантира прозрачност при изпълнението на програмата „Energy Star“ и да се осигури нейната съвместимост със съответните международни стандарти, за да се улеснят достъпът и участието в схемата на производители и износители от страни извън Общността.

(22)

Настоящият регламент взема предвид опита, натрупан по време на първоначалния период от изпълнението на програмата „Energy Star“ в Общността,

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Цел

Настоящият регламент създава правилата за програмата на Общността за етикетиране на енергийната ефективност на офис оборудване (наричана по-нататък програмата „Energy Star“) в съответствие със споразумението.

Член 2

Обхват

Настоящият регламент се прилага за продуктовите групи офис оборудване, определени в приложение В към споразумението, съгласно неговите изменения в съответствие с член XII от споразумението.

Член 3

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

а)

„общо лого“ е марката, изобразена в приложение A към споразумението;

б)

„участници в програмата“ означава производители, монтажници, износители, вносители, търговци на дребно и други лица или органи, които се ангажират да популяризират определени продукти за офис оборудване, които са енергийно ефективни и отговарят на общите спецификации, определени в буква в), и които са избрали да участват в програмата „Energy Star“, като са се регистрирали в Комисията;

в)

„общи спецификации“ означава изискванията за енергийна ефективност и експлоатационни характеристики, включително методите за тестване, използвани за определяне на пригодността на енергийно ефективни продукти за офис оборудване за общото лого.

Член 4

Общи принципи

1.   Програмата „Energy Star“ се координира по целесъобразност с други разпоредби на Oбщността относно етикетирането или сертифицирането на качеството, както и със схеми, като например схемата на Общността за присъждане на знака за екомаркировка, установена с Регламент (ЕИО) № 880/92, със схемата за посочване на консумацията на енергия и на други ресурси от домакинските уреди чрез етикетиране и стандартна информация за продукта, която е установена с Директива 92/75/ЕИО, и с мерките по прилагане на Директива 2005/32/ЕО.

2.   Общото лого може да се използва от участници в програмата върху собствените им продукти за офис оборудване и свързаните с тях рекламни материали.

3.   Участието в програмата „Energy Star“ е доброволно.

4.   За продукти за офис оборудване, за които USEPA е разрешила да използват общото лого, се счита, че отговарят на изискванията на настоящия регламент, освен ако няма доказателства за противното.

5.   Без да се засягат някакви правила на Общността за оценка на съответствието и маркиране на съответствието и/или някое международно споразумение, сключено между Общността и трети държави по отношение на достъпа до пазара на Общността, продуктите, обхванати от настоящия регламент, които се предлагат на пазара на Общността, могат да бъдат тествани от Комисията или държавите-членки с цел да се провери дали отговарят на изискванията на настоящия регламент.

Член 5

Регистриране на участниците в програмата

1.   Заявленията на кандидатите за участие в програмата се подават до Комисията.

2.   Решението да се разреши на определен кандидат да стане участник в програмата се взема от Комисията, след като се увери, че кандидатът е съгласен да се придържа към указанията за използване на общото лого, съдържащи се в приложение Б към споразумението. Комисията публикува на интернет страницата на „Energy Star“ актуализиран списък на участниците в програмата и го изпраща редовно на държавите-членки.

Член 6

Популяризиране на критериите за енергийна ефективност

За срока на действие на споразумението, и без да се засягат общностните и националните правни и икономически критерии, Комисията и другите институции на Общността, както и централни правителствени органи по смисъла на Директива 2004/18/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 г. относно координирането на процедурите за възлагане на обществени поръчки за строителство, услуги и доставки (10), определят изисквания за енергийна ефективност, не по-малко стриктни от общите спецификации за обществените поръчки за доставка на стойност, равна или по-голяма от праговете, предвидени в член 7 от посочената директива.

Член 7

Други схеми за доброволно етикетиране на енергийната ефективност

1.   Други съществуващи или нови схеми за доброволно етикетиране на енергийната ефективност на продукти за офис оборудване в държавите-членки могат да съществуват едновременно с програмата „Energy Star“.

2.   Комисията и държавите-членки действат за осигуряване на необходимата координация между програмата „Energy Star“ и националните схеми за етикетиране и други схеми за етикетиране в Общността или в държавите-членки.

Член 8

Съвет „Energy Star“ на Европейската общност

1.   Комисията учредява Съвет „Energy Star“ на Европейската общност („ECESB“), който се състои от национални представители, както е посочено в член 9, и от други представители на заинтересовани страни. ECESB прави преглед на изпълнението на програмата „Energy Star“ в рамките на Общността и също така предоставя съвети и помощ на Комисията, както е уместно, за да ѝ даде възможност да изпълнява ролята си на ръководно тяло съгласно член IV от споразумението.

2.   Доколкото е възможно при извършване на своите дейности Комисията гарантира, че ECESB наблюдава по отношение на всяка продуктова група офис оборудване балансираното участие на всички съответни заинтересовани страни, свързани с тази продуктова група, като производители, търговци на дребно, вносители, групи по опазването на околната среда и организации на потребителите.

3.   Комисията, подпомагана от ECESB, следи за навлизането на пазара на продукти, които носят общото лого, както и за развитието на енергийната ефективност на офис оборудването, с оглед навременната ревизия на общите спецификации.

4.   Комисията създава процедурния правилник на ECESB, като взема предвид становищата на национални представители в ECESB.

Член 9

Национални представители

Всяка държава-членка определя, както е уместно, национални експерти, органи или лица, работещи по въпросите на енергийната политика (наричани по-долу „национални представители“), които отговарят за изпълнението на задачите, предвидени в настоящия регламент. Когато е посочен повече от един национален представител, държавата-членка определя съответните правомощия на тези представители и изискванията за координацията между тях.

Член 10

Работен план

В съответствие с целта, определена в член 1, Комисията изготвя работен план. Работният план включва стратегия за развитие на програмата „Energy Star“, която определя за три последователни години:

а)

целите за подобряване на енергийната ефективност, като се вземат предвид нуждата от стремеж към висок стандарт на защита на потребителите и на околната среда, както и навлизането на пазара, което програмата „Energy Star“ трябва да се стреми да постигне на равнище на Общността;

б)

неизчерпателен списък на продукти за офис оборудване, които се считат за приоритетни по отношение на включването в програмата „Energy Star“;

в)

образователни и рекламни инициативи;

г)

предложения за координация и сътрудничество между програмата „Energy Star“ и други схеми за доброволно етикетиране на енергийната ефективност в държавите-членки.

Комисията преразглежда своя работен план най-малко веднъж годишно и го прави публичен.

Член 11

Процедури по подготовка на ревизията на техническите критерии

1.   С оглед подготовка на ревизията на общите спецификации и продуктовите групи офис оборудване, включени в приложение В към споразумението, и преди представянето на проектопредложение или на отговор на USEPA в съответствие с процедурите, установени в споразумението и в Решение 2006/1005/ЕО на Съвета от 18 декември 2006 г. относно сключването на Споразумение между правителството на Съединените американски щати и Европейската общност за координирането на енергоефективни програми за етикетиране на офис оборудване (11), се предприемат стъпките, посочени в параграфи 2—5.

2.   Комисията може да поиска от ECESB да направи предложение за ревизията на споразумението или на общите спецификации за даден продукт. Комисията може да направи предложение до ECESB за ревизията на общите спецификации за даден продукт или на споразумението. ECESB може да направи предложение до Комисията по своя собствена инициатива.

3.   Комисията се консултира с ECESB, когато получи предложение за ревизия на споразумението от USEPA.

4.   Когато членовете на ECESB представят становищата си на Комисията, те отчитат резултатите от проучванията за приложимост и пазарните проучвания, както и наличните технологии за намаляване на потреблението на енергия.

5.   Комисията обръща особено внимание на целта за изготвяне на общи спецификации на амбициозно равнище, както е предвидено в член I, параграф 3 от споразумението, с цел намаляване на потреблението на енергия и държи надлежно сметка за наличните технологии и свързаните с тях разходи. По-специално преди да представи становищата си относно нови общи спецификации, ECESB взема под внимание последните резултати от проучванията в областта на екодизайна.

Член 12

Надзор на пазара и контрол на злоупотребите

1.   Общото лого се използва само във връзка с продуктите, обхванати от споразумението, и в съответствие с указанията за използване на общото лого, съдържащи се в приложение Б към споразумението.

2.   Всяка фалшива или подвеждаща реклама или използването на етикети или лого, водещи до объркване с общото лого, се забраняват.

3.   Комисията гарантира правилната употреба на общото лого, като предприема или координира действията, описани в член IX, параграфи 2, 3 и 4 от споразумението. Държавите-членки предприемат подходящи действия за осигуряване спазването на разпоредбите на настоящия регламент на тяхна територия и уведомяват Комисията. Държавите-членки могат да предават на Комисията, с цел предприемане на първоначални действия, доказателства за неспазване от страна на участници в програмата.

Член 13

Преразглеждане

Една година преди изтичане на срока на действие на споразумението Комисията изготвя и представя на Европейския парламент и на Съвета доклад, съдържащ наблюдения за енергийната ефективност на пазара на офис оборудване в Общността и оценка за ефективността на програмата „Energy Star“. Докладът включва както данни за качеството, така и количествени данни, а също така и данни относно ползите, произтичащи от програмата „Energy Star“, а именно енергоспестяване и ползи за околната среда във връзка с намаляването на емисиите на въглероден двуокис.

Член 14

Ревизия

Преди страните по споразумението да обсъдят подновяването му в съответствие с член XIV, параграф 2 от него, Комисията оценява програмата „Energy Star“ в контекста на опита, натрупан по време на нейното действие.

Член 15

Отмяна

Регламент (ЕО) № 2422/2001 се отменя.

Позоваванията на отменения регламент се разглеждат като позовавания на настоящия регламент и се четат в съответствие с таблицата на съответствието в приложението.

Член 16

Заключителни разпоредби

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Страсбург на 15 януари 2008 година.

За Европейския парламент

Председател

H.-G. PÖTTERING

За Съвета

Председател

J. LENARČIČ


(1)  ОВ C 161, 13.7.2007 г., стр. 97.

(2)  Становище на Европейския парламент от 10 юли 2007 г. (все още непубликувано в Официален вестник) и решение на Съвета от 17 декември 2007 г.

(3)  ОВ L 332, 15.12.2001 г., стр. 1.

(4)  ОВ L 275, 10.10.1998 г., стр. 1.

(5)  ОВ C 394, 17.12.1998 г., стр. 1.

(6)  ОВ L 381, 28.12.2006 г., стр. 26.

(7)  ОВ L 297, 13.10.1992 г., стр. 16. Директива, изменена с Регламент (ЕО) № 1882/2003 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 284, 31.10.2003 г., стр. 1).

(8)  ОВ L 99, 11.4.1992 г., стр. 1. Регламент, отменен с Регламент (ЕО) № 1980/2000 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 237, 21.9.2000 г., стр. 1).

(9)  ОВ L 191, 22.7.2005 г., стр. 29.

(10)  ОВ L 134, 30.4.2004 г., стр. 114. Директива, последно изменена с Регламент (ЕО) № 1422/2007 на Комисията (ОВ L 317, 5.12.2007 г., стр. 34).

(11)  ОВ L 381, 28.12.2006 г., стр. 24.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Регламент (ЕО) № 2422/2001

Настоящият регламент

Член 1

Член 1

Член 1, последно изречение

Член 2

Член 2

Член 3

Член 3

Член 4, параграф 1

Член 4, параграф 1

Член 4, параграф 2

Член 4, параграф 2

Член 4, параграф 3

Член 4, параграф 3

Член 4, параграф 4

Член 4, параграф 4

Член 4, параграф 5

Член 5

Член 5

Член 6, параграф 1

Член 6, параграф 2

Член 6, параграф 3

Член 6

Член 7

Член 7

Член 8, параграф 1

Член 8, параграф 1

Член 8, параграф 2

Член 8, параграф 3

Член 8, параграф 2

Член 8, параграф 3

Член 8, параграф 4

Член 8, параграф 4

Член 8, параграф 5

Член 9

Член 9

Член 10, първи параграф, уводна част

Член 10, първи параграф, уводна част

Член 10, първи параграф, първо тире

Член 10, първи параграф, буква а)

Член 10, първи параграф, второ тире

Член 10, първи параграф, буква б)

Член 10, първи параграф, трето тире

Член 10, първи параграф, буква в)

Член 10, първи параграф, четвърто тире

Член 10, първи параграф, буква г)

Член 10, втори параграф, първо изречение

Член 10, втори параграф

Член 11, първи параграф

Член 11, параграф 1

Член 11, точка 1

Член 11, параграф 2

Член 11, точка 2

Член 11, параграф 3

Член 11, точка 3, първо изречение

Член 11, параграф 4

Член 11, точка 3, второ изречение

Член 11, параграф 5, първо изречение

Член 11, параграф 5, последно изречение

Член 12

Член 12

Член 13

Член 13

Член 14, първи параграф

Член 14

Член 14, втори параграф

Член 15

Член 15

Член 16

Приложение


Top