Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0915

    2008/915/ЕО: Решение на Комисията от 30 октомври 2008 година за установяване съгласно Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета на определените в резултат от вътрешнокалибрационна процедура класификационни стойности на мониторинговите системи на държавите-членки (нотифицирано под номер С(2008) 6016) (текст от значение за ЕИП)

    OB L 332, 10.12.2008, p. 20–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 22/09/2013; отменен от 32013D0480

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/915/oj

    10.12.2008   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 332/20


    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 30 октомври 2008 година

    за установяване съгласно Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета на определените в резултат от вътрешнокалибрационна процедура класификационни стойности на мониторинговите системи на държавите-членки

    (нотифицирано под номер С(2008) 6016)

    (текст от значение за ЕИП)

    (2008/915/ЕО)

    КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

    като взе предвид Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2000 г. за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите (1), и по-специално раздел 1.4.1, подточка ix) от приложение V към нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    Член 4, параграф 1, буква a), подточка ii) от Директива 2000/60/ЕО изисква държавите-членки да опазват, увеличават и възстановяват всички повърхностни водoеми с цел постигане на добро състояние на повърхностните води най-късно петнадесет години след датата на влизане в сила на директивата, при определени изключения в съответствие с разпоредбите, предвидени в приложение V към нея. Член 4, параграф 1, буква a), подточка iii) от Директива 2000/60/ЕО изисква държавите-членки да опазват и подобряват всички изкуствени и силно изменени водоеми с цел постигане на добър екологичен потенциал и добро химично състояние на повърхностните води най-късно 15 години след датата на влизане в сила на директивата, при определени изключения в съответствие с разпоредбите, предвидени в приложение V към нея. В съответствие с раздел 1.4.1, подточка i) от приложение V към Директива 2000/60/ЕО еталонните условия за екологично състояние трябва да се разбират по отношение на изкуствените и силно изменените водоеми като еталонни условия за екологичен потенциал.

    (2)

    Раздел 1.4.1 от приложение V към Директива 2000/60/ЕО предвижда процедура за осигуряване на сравнимост между държавите-членки по отношение на резултатите от биологичния мониторинг, които представляват централен елемент от класификацията на екологичното състояние. За тази цел е необходимо резултатите от мониторинговите и класификационните системи на държавите-членки да бъдат сравнявани чрез вътрешнокалибрационна мрежа, образувана от мониторингови пунктове във всяка държава-членка и във всеки екологичен район на Общността. Директива 2000/60/ЕО изисква държавите-членки да събират, както е целесъобразно, необходимата информация за пунктовете, включени във вътрешнокалибрационната мрежа, с цел оценка на съответствието на националната система за класификация с нормативните определения в раздел 1.2 от приложение V към Директива 2000/60/ЕО и на сравнимостта между резултатите от класификационните системи на държавите-членки.

    (3)

    С Решение 2005/646/ЕО на Комисията от 17 август 2005 г. за създаване на регистър на местата, които образуват вътрешнокалибрационна мрежа в съответствие с Директива 2000/60/EО на Европейския парламент и на Съвета (2) бе създаден регистър на пунктовете, които образуват вътрешнокалибрационната мрежа, посочена в раздел 1.4.1, подточка vii) от приложение V към Директива 2000/60/ЕО.

    (4)

    За провеждането на вътрешнокалибрационната процедура, държавите-членки са организирани в географски вътрешнокалибрационни групи, състоящи се от такива държави-членки, в които съществуват еднакви типове повърхностни водоеми, съгласно определеното в раздел 2 от Решение 2005/646/ЕО. Това осигури възможност на всяка група да сравни своите резултати и да извърши вътрешното калибриране сред своите членове.

    (5)

    Вътрешното калибриране се извършва на равнище биологичен елемент чрез сравняване на класификационните резултати от националните мониторингови системи за всеки биологичен елемент и за всеки общ тип повърхностен водоем, присъстващи в държави-членки от една и съща географска вътрешнокалибрационна група, както и чрез оценка на съответствието на резултатите с гореспоменатите нормативни определения.

    (6)

    В подготвения „Технически доклад относно вътрешнокалибрационната процедура съгласно Рамковата директива за водите“ се описва подробно как е проведена вътрешнокалибрационната процедура за съответните категории води и елементи на биологично качество, включени в приложението към горепосоченото решение.

    (7)

    Комисията улесни провеждането на вътрешнокалибрационни процедури посредством Института за околната среда и устойчивото развитие към Съвместния изследователски център в Испра (Италия), който координира съответните технически дейности.

    (8)

    Вътрешнокалибрационната процедура представлява сложна научно-техническа задача. Отделните географски вътрешнокалибрационни групи използваха различни методики за провеждане на процедурата в зависимост от наличието на мониторингови данни за различните елементи на биологично качество и състоянието на развитие на националните мониторингови и класификационни системи. С цел подобряване на статистическата представителност на резултатите повечето от използваните географски вътрешнокалибрационни групи използват колкото е възможно повече мониторингови пунктове, покриващи цялата скала от класове на състоянието от отлично до лошо. Ето защо бяха използвани и мониторингови данни от пунктове, които не са включени във вътрешнокалиобрационната мрежа, тъй като в нея има само ограничен брой пунктове с отлично, добро или средно състояние.

    (9)

    Комисията получи вътрешнокалибрационни резултати за редица елементи на биологично качество, които обуславят определянето на екологичното състояние. В някои случаи са дадени резултати само за част от параметрите на биологичните елементи или информацията се отнася само за част от държавите-членки, участващи в дадена географска вътрешнокалибрационна група. Следователно Комисията смята, че в тези случаи не е напълно осигурена сравнимост на данните. По тези причини е възможно следващите вътрешнокалибрационни резултати да са предмет на бъдещо решение, когато държавите-членки предоставят съответната информация в съответствие с раздел 1.4.1 от приложение V към Директива 2000/60/ЕО.

    (10)

    Необходимо е наличните резултати от вътрешнокалибрационната процедура да бъдат възприети навреме, за да могат да послужат като информация при разработването на първите планове за управление на речни басейни и програмите за мерки в съответствие с членове 11 и 13 от Директива 2000/60/ЕО.

    (11)

    Като резултат от вътрешнокалибрационната процедура стойностите на отношенията на показателите за екологично качество, които маркират границите между класовете на екологичното състояние в класификационните системи на отделните държави-членки, следва да изразяват еквивалентно екологично състояние. Разликите в стойностите за един и същ елемент на биологично качество се дължат на различия в националните методи. Също така, поради различия в изчислителните методи и поради други причини, не е възможно да бъдат сравнявани стойностите на отношенията на показателите за екологично качество, отговарящи на различни елементи на биологично качество.

    (12)

    Параметри като съдържание на хлорофил-а, биологичен обем на фитопланктона, процент на цианобактериите или дълбочинни граници на наличие на макроводорасли и покритосеменни растения не изчерпват изцяло елементите на биологично качество. Но поради наличието на съответни данни и методи за оценка те са едни от основните показатели на настоящите вътрешнокалибрационни показатели за езера и крайбрежни води. Стойностите на тези показатели от различни държави-членки могат директно да бъдат сравнявани, при условие че са отчетени различията във вземането на проби и в методите за анализ. По тези причини освен отношенията на показателите за екологично качество в приложението към настоящото решение следва да бъдат включени и абсолютните стойности на тези показатели като част от резултатите вътрешнокалибрационната процедура.

    (13)

    Резултатите следва да насочват към съответно екологично състояние. Ако водоемите, съответстващи на вътрешно калибрираните типове, са определени като силно изменени водоеми в съответствие с член 4, параграф 3 от Директива 2000/60/ЕО, представените в приложението към настоящото решение резултати могат да бъдат използвани за установяване на техния добър екологичен потенциал, като бъдат отчетени техните физически изменения и съответното водоползване в съответствие с нормативните определения в раздел 1.2.5 от приложение V към Директива 2000/60/ЕО.

    (14)

    Както е определено в раздел 1.4.1, подточка iii) от приложение V към Директива 2000/60/ЕО, държавите-членки следва да отразят резултатите от вътрешнокалибрационната процедура в техните национални квалификационни системи с цел установяване на граничната стойност между отлично и добро състояние или между добро и средно състояние за всички техни национални типове водоеми. Бяха разработени насоки за отразяване на вътрешнокалибрационните резултати в националните класификационни системи и за извеждане на еталонни условия с оглед улесняване на използването на резултатите.

    (15)

    Информацията, която ще бъде установена чрез изпълнението на програмите за мониторинг, предвидени в член 8 от Директива 2000/60/ЕО, както и прегледът и актуализирането на характеристиките на районите на речните басейни, предвидени в член 5 от Директива 2000/60/ЕО, може да съдържат нови данни, които да доведат до съгласуване с научно-техническия прогрес на мониторинговите и класификационните системи на държавите-членки, както и евентуално до преразглеждане на резултатите от вътрешната калибрационна процедура, с оглед подобряване на тяхното качество.

    (16)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на комитета, посочен в член 21, параграф 1 от Директива 2000/60/ЕО,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    За целите на раздел 1.4.1, подточка iii) от приложение V към Директива 2000/60/ЕО държавите-членки следва да използват при класификацията в своите мониторингови системи посочените в приложението към настоящото решение гранични стойности между отделните класове.

    Член 2

    Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

    Съставено в Брюксел на 30 октомври 2008 година.

    За Комисията

    Stravros DIMAS

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 327, 22.12.2000 г., стр. 1.

    (2)  ОВ L 243, 19.9.2005 г., стр. 1.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: реки

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: алпийска

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Тип

    Характеризиране на реките

    Водосборен район (km2)

    Височина и геоморфология

    Алкалност

    Режим на оттока

    R-A1

    Малки до средни реки, с голяма надморска височина, варовиков тип

    10—1 000

    800—2 500 m (водосборен район), скално-едропясъчна структура

    Висока (но не много висока) алкалност

     

    R-A2

    Малки до средни реки, с голяма надморска височина, силикатен тип

    10—1 000

    500—1 000 m (макс. височина на водосборния район 3 000 m, средна височина 1 500 m), скална структура

    Неваровикова среда (гранит, метаморфни скали). Средна до ниска алкалност

    Снежно-ледников режим на оттока

    Страни, в които съществуват такива вътрешно калибрирани типове:

    Вид R-A1:

    Германия, Австрия, Франция, Италия, Словения

    Вид R-A2:

    Австрия, Франция, Италия, Испания, Словения

    РЕЗУЛТАТИ

    Елемент на биологично качество: дънна (бентична) фауна от безгръбначни

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Тип и страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологични качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Тип R-A1

    Австрия

    Австрийска система за оценка на екологичното състояние на реките (показател за най-тежък случай сред многостранните показатели за обща деградация и сапробен индекс)

    0,80

    0,60

    Франция

    Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Френска класификация DCE за общ нормализиран биологичен показател). Norme (стандарт) AFNOR NF T 90 350 (1992) и циркулярно писмо MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 № 14 от 28 юли 2005 г., изменено на 13 юни 2007 г.

    0,93

    0,79

    Германия

    PERLODES — Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos (Метод за оценка на водоеми с течаща вода въз основа на дънната макрофауна)

    0,80

    0,60

    Италия

    Общ вътрешно калибриран измервателен показател STAR (STAR_ICMi)

    0,97

    0,73

    Словения

    Словенска система за оценка на дънните (бентични) безгръбначни:

    многостранен показател (хидроморфология/обща деградация), сапробен индекс

    0,80

    0,60

    Тип R-A2

    Австрия

    Австрийска система за оценка на екологичното състояние на реките (показател за най-тежък случай сред многостранните показатели за обща деградация и сапробен индекс)

    0,80

    0,60

    Франция (Алпи)

    Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Френска класификация DCE за общ нормализиран биологичен показател). Norme (стандарт) AFNOR NF T 90 350 (1992) и циркулярно писмо MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 № 14 от 28 юли 2005 г., изменено на 13 юни 2007 г.

    0,93

    0,71

    Франция (Пиринеи)

    Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Френска класификация DCE за общ нормализиран биологичен показател). Norme (стандарт) AFNOR NF T 90 350 (1992) и циркулярно писмо MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 № 14 от 28 юли 2005 г., изменено на 13 юни 2007 г.

    0,94

    0,81

    Италия

    Общ вътрешно калибриран измервателен показател STAR (STAR_ICMi)

    0,95

    0,71

    Испания

    Иберийски BMWP (IBMWP)

    0,83

    0,53

    Елемент на биологично качество: дънна растителност (фитобентос)

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Тип и страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологични качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Тип R-A1

    Австрия

    Множественопоказателен метод, състоящ се от 3 модула/показателя (трофичен индекс, сапробен индекс, еталонни видове)

    0,87

    0,56

    Франция

    Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) (Френска класификация DCE, биологичен показател за кремъчни водорасли) Norme (стандарт) AFNOR NF T 90-354 (2000) и циркулярно писмо MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 № 14 от 28 юли 2005 г., изменено на 13 юни 2007 г.

    0,86

    0,71

    Германия

    Deutsches Bewertungsverfahren für Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB) (Германски метод за оценка на макрофити и на фитобентоса)

    0,73

    0,54

    Словения

    Множественопоказателен метод, състоящ се от два модула/показателя

    0,80

    0,60

    Тип R-A2

    Австрия

    Множественопоказателен метод, състоящ се от 3 модула/показателя (трофичен индекс, сапробен индекс, еталонни видове)

    0,87

    0,56

    Франция

    Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) (Френска класификация DCE, биологичен показател за кремъчни водорасли) Norme (стандарт) AFNOR NF T 90-354 (2000) и циркулярно писмо MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 № 14 от 28 юли 2005 г., изменено на 13 юни 2007 г.

    0,86

    0,71

    Испания

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Показател за специфична чувствителност към замърсяване) (Lenoir &Coste, 1996)

    0,94

    0,74

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: реки

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: централна/балтийска

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Тип

    Характеризиране на реките

    Водосборен район

    (km2)

    Надморска височина и геоморфология

    Алкалност

    (meq/l)

    R-C1

    Малки реки, на малка надморска височина, силикатен тип, пясък

    10 — 100

    Малка надморска височина, с преобладаващи пясъчни пластове (с малък размер на частиците), с ширина 3 — 8 m (при пълноводие)

    > 0,4

    R-C2

    Малки реки, на малка надморска височина, силикатен тип, скали

    10 — 100

    Малка надморска височина, скална структура, с ширина 3 — 8 m (при пълноводие)

    < 0,4

    R-C3

    Малки реки, на средна надморска височина, силикатен тип

    10 — 100

    Средна надморска височина, скално (гранитни) — едропясъчни пластове, с ширина 2 — 10 m (при пълноводие)

    < 0,4

    R-C4

    Средни реки, малка надморска височина, смесен тип

    100 — 1 000

    Малка надморска височина, пясъчни до едропясъчни пластове, с ширина 8 — 25 m (при пълноводие)

    > 0,4

    R-C5

    Големи реки, малка надморска височина, смесен тип

    1 000—10 000

    Малка надморска височина, зона на мрените, с променлива скорост на течението, максимална височина на водосборния район: 800 m, ширина > 25 m (при пълноводие)

    > 0,4

    R-C6

    Малки реки, малка надморска височина, варовиков тип

    10 — 300

    Малка надморска височина, едропясъчни пластове (варовик), с ширина 3 — 10 m (при пълноводие)

    > 2

    Страни, в които съществуват такива вътрешнокалибрирани типове:

    Тип R-С1:

    Белгия (Фландрия), Германия, Дания, Франция, Италия, Литва, Нидерландия, Полша, Швеция, Обединено кралство

    Тип R-С2:

    Испания, Франция, Ирландия, Португалия, Швеция, Обединено кралство

    Тип R-С3:

    Австрия, Белгия (Валония), Чешка република, Германия, Полша, Португалия, Испания, Швеция, Франция, Латвия, Люксембург, Обединено кралство

    Тип R-С4:

    Белгия (Фландрия), Чешка република, Германия, Дания, Естония, Испания, Франция, Ирландия, Италия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Полша, Швеция, Обединено кралство

    Тип R-С5:

    Чешка република, Естония, Франция, Германия, Испания, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Полша, Швеция, Обединено кралство

    Тип R-С6:

    Дания, Естония, Испания, Франция, Ирландия, Италия, Полша, Литва, Люксембург, Швеция, Обединено кралство

    РЕЗУЛТАТИ

    Елемент на биологично качество: дънна (бентична) фауна от безгъбначни

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Посочените по-долу резултати се отнасят за всички гореописани типове.

    Страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Австрия

    Австрийска система за оценка на екологичното състояние на реките (показател за най-тежък случай сред многостранните показатели за обща деградация и сапробен индекс)

    0,80

    0,60

    Белгия (Фландрия)

    Многостранен показател за макробезгръбначни във Фландрия (MMIF)

    0,90

    0,70

    Белгия (Валония)

    Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Общ биологичен нормализиран показател) Norme (стандарт) AFNOR NF T 90 350, 1992) и „Временно определение за добро състояние“, Министерство на област Валония (2007 г.)

    0,97

    0,74

    Дания

    Датски показател за фауната в течащи води (DSFI)

    1,00

    0,71

    Германия

    PERLODES — Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos (Метод за оценка на водоеми с течащи води въз основа на дънната макрофауна)

    0,80

    0,60

    Франция

    Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Френска класификация DCE за общ нормализиран биологичен показател). Norme (стандарт) AFNOR NF T 90 350 (1992) и циркулярно писмо MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 № 14 от 28 юли 2005 г., изменено на 13 юни 2007 г.

    0,94

    0,80

    Ирландия

    Система за измерване на качеството (Q-стойност)

    0,85

    0,75

    Италия

    Общ вътрешно калибриран измервателен показател STAR (STAR_ICMi)

    0,96

    0,72

    Люксембург

    Classification luxembourgeoise DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Люксембургска класификация DCE, общ стандартизиран биологичен показател) Norme (стандарт) AFNOR NF T 90 350, 1992) и циркулярно писмо MEDD/DE/MAGE/BEMA 07 № 4 от 11 април 2007 г.

    0,96

    0,72

    Нидерландия

    KRW-maatlat

    0,80

    0,60

    Полша

    BMWP (BMWP-PL), проверено чрез модифицирания показател за разнообразие Margalef

    0,89

    0,68

    Испания

    Многостранни показатели за Северна Испания

    0,93

    0,70

    Швеция

    Показател DJ (Dahl и Johnson, 2004 г.)

    0,80

    0,60

    Обединено кралство

    Класификационен инструмент за речните безгръбначни (RICT)

    0,97

    0,86

    Елемент на биологично качество: дънна растителност (фитобентос)

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Тип

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Австрия

    Множественопоказателен метод, състоящ се от 3 модула/показателя (трофичен индекс, сапробен индекс, еталонни видове)

    Всички типове, височина < 500 m

    0,70

    0,42

    Всички типове, височина > 500 m

    0,71

    0,42

    Белгия (Фландрия)

    Пропорции на чувствителни към въздействие и на свързани с въздействие кремъчни водорасли

    Всички типове

    0,80

    0,60

    Белгия (Валония)

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Показател за специфична чувствителност към замърсители) AFNOR Norme (стандарт) NF T 90-354 (2000 г.) и „Временно определение за добро състояние“, Министерство на област Валония (2007 г.)

    Всички типове

    0,93

    0,68

    Естония

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Показател за специфична чувствителност към замърсители)

    Всички типове

    0,85

    0,70

    Франция

    Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) (Френска класификация DCE, биологичен показател за кремъчни водорасли) Norme (стандарт) AFNOR NF T 90-354(2000) и циркулярно писмо MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 № 14 от 28 юли 2005 г., изменено на 13 юни 2007 г.

    Национални типове 1, 2 и 4

    0,93

    0,80

    Национален тип 3

    0,92

    0,77

    Германия

    Deutsches Bewertungsverfahren für Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB) (Германски метод за оценка на макрофити и дънна растителност)

    R-C1

    0,67

    0,43

    R-C3

    0,67

    0,43

    R-C4

    0,61

    0,43

    R-C5

    0,73

    0,55

    Ирландия

    Преработен вид на трофичния показател за кремъчни водорасли (TDI)

    Всички типове

    0,93

    0,78

    Люксембург

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Показател за специфична чувствителност към замърсители)

    Всички типове

    0,85

    0,70

    Нидерландия

    KRW-maatlat

    Всички типове

    0,80

    0,60

    Испания

    Многостранен показател за кремъчни водорасли (MDIAT)

    Всички типове

    0,93

    0,70

    Швеция

    Шведски методи за оценка, съгласно наредбите на шведската агенция за околна среда (NFS 2008:1). Методите се базират на показател за специфична чувствителност към замърсители (IPS)

    Всички типове

    0,89

    0,74

    Обединено кралство

    Оценка въз основа на кремъчните водорасли на екологичното състояние на реките (DARES)

    Всички типове

    0,93

    0,78

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: реки

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: източноконтинентална

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Tип

    Характеризиране на реките

    Екорегион

    Водосборен район

    (km2)

    Надморска височина

    (m)

    Геология

    Геоморфологични пластове

    R-E1

    В Карпатите: малки до средни реки, на средна надморска височина

    10

    10 — 1 000

    500 — 800

    Силикатна среда

    Гравий и скали

    R-E2

    В равнините: реки със среден размер, на малка надморска височина

    11 и 12

    100 — 1 000

    < 200

    Смесена среда

    Пясък и тиня

    R-E4

    В равнините: реки със среден размер, на средна надморска височина

    11 и 12

    100 — 1 000

    200 — 500

    Смесена среда

    Пясък и гравий

    Страни, в които присъстват вътрешно калибрираните типове:

    Тип R-E1:

    Чешка република, Унгария, Румъния, Словакия

    Тип R-E2:

    Чешка република, Унгария, Румъния, Словакия

    Тип R-E4:

    Австрия, Чешка република, Унгария, Словакия, Словения

    РЕЗУЛТАТИ

    Елемент на биологично качество: дънна (бентична) фауна от безгръбначни

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Тип и страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Тип R-E1, R-E2, R-E4

    Словакия

    Словашка система за оценка на екологичното състояние на реките

    0,80

    0,60

    Тип R-E4

    Австрия

    Австрийска система за оценка на екологичното състояние на реките (показател за най-тежък случай сред многостранните показатели за обща деградация и сапробен индекс)

    0,80

    0,60

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: реки

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: средиземноморска

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Tип

    Характеризиране на реките

    Водосборен район (km2)

    Надморска височина (m)

    Геология

    Режим на оттока

    R-M1

    Малки средиземноморски реки на средна надморска височина

    10 — 100

    200 — 800

    Смесена среда

    С големи сезонни колебания

    R-M2

    Малки средиземноморски реки на средна надморска височина

    10 — 1 000

    < 400

    Смесена среда

    С големи сезонни колебания

    R-M4

    Малки средиземноморски реки на средна надморска височина

    10 — 1 000

    400 — 1 500

    Несиликатна среда

    С големи сезонни колебания

    R-M5

    Малки реки, на малка надморска височина, пресъхващи

    10 — 100

    < 300

    Смесена среда

    С временен отток

    Страни, в които присъстват вътрешно калибрираните типове:

    Тип R-M1:

    Франция, Гърция, Италия, Португалия, Словения, Испания

    Тип R-М2:

    Франция, Гърция, Италия, Португалия, Испания

    Тип R-М4:

    Кипър, Франция, Гърция, Италия, Испания

    Тип R-M5:

    Кипър, Италия, Португалия, Словения, Испания

    РЕЗУЛТАТИ

    Елемент на биологично качество: дънна (бентична) фауна от безгръбначни

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Тип и страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    R-M1

    Франция

    Classification française DCE (Френска класификация DCE) Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Общ нормализиран биологичен показател). Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) (Френска класификация DCE, биологичен показател за кремъчни водорасли) Norme (стандарт) AFNOR NF T 90 350 (1992) и циркулярно писмо MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 № 14 от 28 юли 2005 г., изменено на 13 юни 2007 г.

    0,94

    0,81

    Гърция

    Общ вътрешно калибриран измервателен показател STAR (STAR_ICMi)

    0,95

    0,71

    Италия

    Общ вътрешно калибриран измервателен показател STAR (STAR_ICMi)

    0,97

    0,72

    Португалия

    Севернопортугалски показател за безгръбначни, IPtIN

    0,92

    0,69

    Испания

    IBMWP

    0,78

    0,48

    R-M2

    Гърция

    Общ вътрешно калибриран измервателен показател STAR (STAR_ICMi)

    0,94

    0,71

    Италия

    Общ вътрешно калибриран измервателен показател STAR (STAR_ICMi)

    0,94

    0,70

    Португалия

    Севернопортугалски показател за безгръбначни, IPtIN

    0,87

    0,66

    R-M4

    Кипър

    Общ вътрешно калибриран измервателен показател STAR (STAR_ICMi)

    0,97

    0,73

    Гърция

    Общ вътрешно калибриран измервателен показател STAR (STAR_ICMi)

    0,96

    0,72

    Италия

    Общ вътрешно калибриран измервателен показател STAR (STAR_ICMi)

    0,94

    0,70

    Испания

    IBMWP

    0,83

    0,51

    R-M5

    Италия

    Общ вътрешно калибриран измервателен показател STAR (STAR_ICMi)

    0,97

    0,73

    Португалия

    Южнопортугалски показател за безгръбначни, IPtIN

    0,98

    0,72

    Испания

    IBMWP

    0,91

    0,55

    Елемент на биологично качество: дънна растителност (фитобентос)

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Тип и страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    R-M1

    Франция

    Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) (Френска класификация DCE, биологичен показател за кремъчни водорасли) Norme (стандарт) AFNOR NF T 90-354(2000) и циркулярно писмо MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 № 14 от 28 юли 2005 г., изменено на 13 юни 2007 г.

    0,93

    0,80

    Португалия

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Показател за специфична чувствителност към замърсители)

    0,84

    0,62

    Испания

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Показател за специфична чувствителност към замърсители)

    0,90

    0,67

    R-M2

    Франция

    Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) (Френска класификация DCE, биологичен показател за кремъчни водорасли) Norme (стандарт) AFNOR NF T 90-354 (2000) и циркулярно писмо MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 № 14 от 28 юли 2005 г., изменено на 13 юни 2007 г.

    0,93

    0,80

    Португалия

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Показател за специфична чувствителност към замърсители)

    0,84

    0,62

    Испания

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Показател за специфична чувствителност към замърсители)

    0,93

    0,70

    R-M4

    Испания

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Показател за специфична чувствителност към замърсители)

    0,91

    0,68

    R-M5

    Португалия

    Европейски показател (СЕЕ)

    0,85

    0,64

    Испания

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Показател за специфична чувствителност към замърсители)

    0,95

    0,71

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: реки

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: северна

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Tип

    Характеризиране на реките

    Водосборен район (на съответния участък)

    Надморска височина и геоморфология

    Алкалност

    meq/l)

    Органичен материал

    (mg Pt/l)

    R-N1

    Малки реки, на малка надморска височина, с умерена алкалност

    10 — 100 km2

    < 200 m или под най-високата точка на морския бряг

    0,2—1

    < 30

    (< 150 в Ирландия)

    R-N3

    Малки до средни реки, на малка надморска височина, със съдържание на органични вещества

    10 — 1 000 km2

    < 0,2

    > 30

    R-N4

    Средни реки, на малка надморска височина, с умерена алкалност

    100 — 1 000 km2

    0,2—1

    < 30

    R-N5

    Малки реки, на средна надморска височина, силикатен тип

    10 — 100 km2

    Между висока и ниска част

    < 0,2

    < 30

    Страни, в които присъстват вътрешно калибрираните типове:

    Тип R-N1:

    Финландия, Ирландия, Норвегия, Швеция, Обединено кралство

    Тип R-N3:

    Финландия, Ирландия, Норвегия, Швеция, Обединено кралство

    Тип R-N4:

    Финландия, Норвегия, Швеция, Обединено кралство

    Тип R-N5:

    Финландия, Норвегия, Швеция, Обединено кралство

    РЕЗУЛТАТИ

    Елемент на биологично качество: дънна (бентична) фауна от безгръбначни

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Следните резултати се отнасят за всички горепосочени типове

    Страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Финландия

    Множественопоказателна система, първа установена версия

    0,80

    0,60

    Ирландия

    Система за оценка на качеството (Q стойност)

    0,85

    0,75

    Норвегия

    Average score per taxon (ASPT)

    0,99

    0,87

    Швеция

    Показател DJ (Dahl и Johnson, 2004 г.)

    0,80

    0,60

    Обединено кралство

    Класификационен инструмент за речните безгръбначни (RICT)

    0,97

    0,86

    Елемент на биологично качество: дънна растителност (фитобентос)

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Посочените по-долу резултати се отнасят за всички горепосочени типове.

    Страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Финландия

    Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Показател за специфична чувствителност към замърсители)

    0,91

    0,80

    Ирландия

    Преработен вид на трофичния показател за кремъчни водорасли (TDI)

    0,93

    0,78

    Швеция

    Шведски методи за оценка, съгласно наредбите на шведската агенция за околна среда (NFS 2008:1). Методите се базират на показател за специфична чувствителност към замърсители (IPS)

    0,89

    0,74

    Обединено кралство

    Оценка въз основа на кремъчните водорасли на екологичното състояние на реките (DARES)

    0,93

    0,78

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: езера

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: атлантическа

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Tип

    Характеризиране на езерата

    Надморска височина

    (m)

    Средна дълбочина

    (m)

    Алкалност

    (meq/l)

    LA1/2

    На малка надморска височина, плитки, варовиков тип, малки и големи езера

    < 200

    3—15

    > 1

    Страни, в които присъстват вътрешно калибрираните типове:

    Ирландия и Обединеното кралство

    РЕЗУЛТАТИ

    Елемент на биологично качество: фитопланктон

    Фитопланктонов индикативен параметър за биологична маса (хлорофил-а)

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество

    Следните резултати се отнасят за средните стойности през сезона на растежа и важат за всички страни, в които присъства разглежданият тип

    Tип

    Отношения на показателите за екологично качество

    Концентрации на хлорофил-а

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    LA1/2

    0,55

    0,32

    4,6—7,0

    8,0—12,0

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: езера

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: алпийска

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Tип

    Характеризиране на езерата

    Надморска височина

    (m)

    Средна дълбочина

    (m)

    Алкалност

    (meq/l)

    Водосборен район

    (km2)

    L-AL3

    На малка или средна надморска височина, дълбоки, с умерена до висока алкалност (под влияние на Алпите), големи

    50—800

    > 15

    > 1

    > 0,5

    L-AL4

    На средна надморска височина, плитки, с умерена до висока алкалност (под влияние на Алпите), големи

    200—800

    3—15

    > 1

    > 0,5

    Страни, в които присъстват вътрешно калибрираните типове:

    Типове L-AL3 и L-AL4:

    Австрия, Франция, Германия, Италия и Словения

    РЕЗУЛТАТИ

    Елемент на биологично качество: фитопланктон

    Фитопланктон: индикативни параметри за биологична маса

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметрите

    Следните резултати се отнасят за средните годишни стойности и важат за всички страни, в които присъства разглежданият тип. Държавите-членки могат да изберат дали да използват хлорофил-а, общия биологичен обем или и двата параметъра.

    Хлорофил-а

    Tип

    Отношения на показателите за екологично качество

    Концентрации на хлорофил-а (μg/l)

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    L-AL3

    0,70

    0,40

    2,1—2,7

    3,8—4,7

    L-AL4

    0,75

    0,41

    3,6—4,4

    6,6—8,0


    Общ биологичен обем

    Tип

    Отношения на показателите за екологично качество

    Стойности на общия биологичен обем (mm3/l)

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    L-AL3

    0,60

    0,25

    0,3—0,5

    0,8—1,2

    L-AL4

    0,64

    0,26

    0,8—1,1

    1,9—2,7

    Фитопланктон: индикативни параметри за таксономичен състав и изобилност

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Страна

    Национални параметри — вътрешно калибрирани

    Tип

    Отношения на показателите за екологично качество

    Граници между класовете

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Австрия

    Словения

    Brettum индекс

    L-AL3

    0,94

    0,83

    4,12—4,34

    3,64—3,83

    L-AL4

    0,94

    0,81

    3,69—3,87

    3,20—3,34

    Германия

    PTSI (показател за таксономичност — фитопланктон в езера)

    L-AL3

    0,60

    0,43

    1,25

    1,75

    L-AL4

    0,71

    0,56

    1,75

    2,25

    Италия

    PTIot (показател за таксономичност — фитопланктон)

    L-AL 3 (средна дълбочина < 100 m)

    0,95

    0,89

    3,43

    3,22

    L-AL4

    0,95

    0,85

    3,37

    3,01

    PTIspecies (показател за таксономичност — фитопланктон)

    L-AL 3 (средна дълбочина > 100 m)

    0,93

    0,82

    4,00

    3,50

    Елемент на биологично качество: макрофити

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Тип и страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Австрия

    Типове L-AL3 и L-AL4

    Австрийска система за оценка на макрофитите: австрийски показател за макрофити в езера (AIM за езера), модул 1

    0,80

    0,60

    Германия

    Тип L-AL3

    Германска система за оценка на макрофити/дънна растителност: модул 1

    0,78

    0,51

    Германия

    Тип L-AL4

    Германска система за оценка на макрофити/дънна растителност: модули 1 и 2

    0,71

    0,47

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: езера

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: централна/балтийска

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Tип

    Характеризиране на езерата

    Надморска височина (m)

    Средна дълбочина (m)

    Алкалност (meq/l)

    Хидрологично време на престой (години)

    L-CB1

    На малка надморска височина, плитки, варовиков тип

    < 200

    3—15

    > 1

    1—10

    L-CB2

    На малка надморска височина, плитки, варовиков тип

    < 200

    < 3

    > 1

    0,1—1

    L-CB3

    На малка надморска височина, плитки, силикатен тип (с умерена алкалност)

    < 200

    3—15

    0,2—1

    1—10

    Страни, в които присъстват вътрешно калибрираните типове:

    Типове L-CB1 и L-CB2:

    Белгия, Германия, Дания, Естония, Франция, Литва, Латвия, Нидерландия, Полша, Обединено кралство.

    Тип L-CB3:

    Белгия, Дания, Естония, Франция, Латвия, Полша.

    РЕЗУЛТАТИ

    Елемент на биологично качество: фитопланктон

    Фитопланктон: индикативен параметър за биологична маса

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметрите

    Следните резултати се отнасят за средните стойности през сезона на растежа и важат за всички страни, в които присъства разглежданият тип

    Tип

    Отношения на показателите за екологично качество

    Концентрации на хлорофил-а (μg/l)

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    L-CB1

    0,55

    0,32

    4,6—7,0

    8,0—12,0

    L-CB2

    0,63

    0,30

    9,9—11,7

    21,0—25,0

    L-CB3

    0,57

    0,31

    4,3—6,5

    8,0—12,0

    Елемент на биологично качество: макрофити

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Следните резултати се отнасят за типове LCB1 и LCB2

    Страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Белгия

    Фламандска система за оценка на макрофитите

    0,80

    0,60

    Германия

    Германска система за оценка на макрофитите: еталонен индекс

    0,75

    0,50

    Естония

    Естонска система за оценка на макрофитите

    0,80

    0,60

    Латвия

    Латвийска система за оценка на макрофитите

    0,80

    0,60

    Нидерландия

    Нидерландска система за оценка на макрофитите (KRW Maatlat)

    0,80

    0,60

    Обединено кралство

    Британска система за оценка на макрофитите: LEAFPACS

    0,80

    0,60

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: езера

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: средиземноморска

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Tип

    Характеризиране на езерата

    Надморска височина

    (m)

    Средногодишни валежи (mm) и температура ( oC)

    Средна дълбочина

    (m)

    Алкалност

    (meq/l)

    Големина на езерото

    (km2)

    L-M5/7

    Резервоари, дълбоки, големи, силикатен тип, „влажни зони“, водосборен район < 20 000 km2

    0—800

    > 800 или < 15

    > 15

    < 1

    > 0,5

    L-M8

    Резервоари, дълбоки, големи, варовиков тип, водосборен район < 20 000 km2

    0—800

    > 15

    > 1

    > 0,5

    Страни, в които присъстват вътрешно калибрираните типове:

    Тип L-M5/7:

    Гърция, Франция, Португалия, Испания, Румъния.

    Тип L-M8:

    Кипър, Гърция, Франция, Италия, Испания, Румъния.

    РЕЗУЛТАТИ

    Елемент на биологично качество: фитопланктон

    Фитопланктон: индикативни параметри за биологична маса

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметрите

    Следните резултати се отнасят за средните летни стойности до евфотична дълбочина и важат за всички страни, в които присъства разглежданият тип. Държавите-членки могат да изберат дали да използват хлорофил-а, общия биологичен обем или и двата параметъра.

    Хлорофил-а

    Tип

    Отношения на показателите за екологично качество

    Концентрации на хлорофил-а (μg/l)

    Гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    L-M5/7

    0,21

    6,7—9,5

    L-M8

    0,43

    4,2—6,0


    Общ биологичен обем

    Tип

    Отношения на показателите за екологично качество

    Стойности на общия биологичен обем (mm3/l)

    Гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    L-M5/7

    0,19

    1,9

    L-M8

    0,36

    2,1

    Фитопланктон: индикативни параметри за таксономичен състав и изобилност

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметрите

    Следните резултати се отнасят за средните летни стойности до евфотична дълбочина и важат за всички страни, в които присъства разглежданият тип. Държавите-членки трябва да използват поне един от вътрешно калибрираните параметри (процент на цианобактерии, Catalan индекс, Med PTI индекс)

    Процент на цианобактерии

    Тип и страна

    Отношения на показателите за екологично качество

    Процент на цианобактерии

    Гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Тип L-M5/7

    Всички страни, в които присъства този тип

    0,91

    9,2

    Тип L-M8

    Всички страни, в които присъства този тип

    0,72

    28,5

    Съотношенията за екологично качество следва да са изчислени по формулата: EQR = (100 — граничната стойност)/(100 — еталонната стойност)

    Catalan индекс

    Тип и страна

    Отношения на показателите за екологично качество

    Catalan индекс

    Гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Тип L-M5/7

    Всички страни, в които присъства този тип

    0,97

    10,6

    Тип L-M8

    Всички страни, в които присъства този тип

    0,98

    7,7

    Съотношенията за екологично качество следва да са изчислени по формулата: EQR = (400 — граничната стойност)/(400 — еталонната стойност)

    Med PTI индекс

    Тип и страна

    Отношения на показателите за екологично качество

    Med PTI

    Гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Тип L-M5/7

    Всички страни, в които присъства този тип

    0,75

    2,32

    Тип L-M8

    Всички страни, в които присъства този тип

    0,77

    2,38

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: езера

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: северна

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Tип

    Характеризиране на езерата

    Надморска височина

    (m)

    Средна дълбочина

    (m)

    Алкалност

    (meq/l)

    Цвят

    (mg Pt/l)

    LN1

    На малка надморска височина, плитки, с умерена алкалност, бистри

    < 200

    3—15

    0,2—1

    < 30

    LN2a

    На малка надморска височина, плитки, с умерена алкалност, бистри

    < 200

    3—15

    < 0,2

    < 30

    LN2b

    На малка надморска височина, дълбоки, с ниска алкалност, бистри

    < 200

    > 15

    < 0,2

    < 30

    LN3a

    На малка надморска височина, плитки, с ниска алкалност, мезохумидни

    < 200

    3—15

    < 0,2

    30—90

    LN5

    На средна надморска височина, плитки, с ниска алкалност, бистри

    200—800

    3—15

    < 0,2

    < 30

    LN6a

    На средна надморска височина, плитки, с ниска алкалност, мезохумидни

    200—800

    3—15

    < 0,2

    30—90

    LN8a

    На малка надморска височина, плитки, с умерена алкалност, мезохумидни

    < 200

    3—15

    0,2—1

    30—90

    Страни, в които присъстват вътрешно калибрираните типове:

    Типове LN1, LN2a, LN3a, LN8a:

    Ирландия, Финландия, Норвегия, Швеция, Обединено кралство

    Типове LN2b, LN5 и LN6a:

    Норвегия, Швеция, Обединено кралство.

    Елемент на биологично качество: фитопланктон

    Фитопланктон: индикативен параметър за биологична маса

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметрите

    Следните резултати се отнасят за средните стойности през сезона на растежа и важат за всички страни, в които присъства разглежданият тип

    Tип

    Отношения на показателите за екологично качество

    Концентрации на хлорофил-а (μg/l)

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    LN1

    0,50

    0,33

    5,0—7,0

    7,5—10,5

    LN2a

    0,50

    0,29

    3,0—5,0

    5,0—8,5

    LN2b

    0,50

    0,33

    3,0—5,0

    4,5—7,5

    LN3a

    0,50

    0,30

    5,0—7,0

    8,0—12,0

    LN5

    0,50

    0,33

    2,0—4,0

    3,0—6,0

    LN6a

    0,50

    0,33

    4,0—6,0

    6,0—9,0

    LN8a

    0,50

    0,33

    7,0—10,0

    10,5—15,0

    Елемент на биологично качество: макрофити

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Tип

    Характеризиране на езерата

    Алкалност (meq/l)

    Цвят (mg Pt/l)

    101

    С ниска алкалност, бистри

    0,05—0,2

    < 30

    102

    С ниска алкалност, хумидни

    0,05—0,2

    > 30

    201

    С умерена алкалност, бистри

    0,2—1,0

    < 30

    202

    С умерена алкалност, хумидни

    0,2—1,0

    > 30

    301

    С висока алкалност, бистри

    > 1,0

    < 30

    302

    С висока алкалност, хумидни

    > 1,0

    > 30

    Страни, в които присъстват вътрешно калибрираните типове:

    Типове 101, 102, 201 и 202:

    Ирландия, Финландия, Норвегия, Швеция, Обединено кралство.

    Тип 301:

    Ирландия, Норвегия, Швеция, Обединено кралство.

    Тип 302:

    Ирландия, Норвегия, Швеция, Обединено кралство.

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Tип

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Ирландия

    Показател за свободните макрофити

    Всички вътрешно калибрирани типове

    0,90

    0,68

    Швеция

    Показател за макрофитна трофичност (Ecke)

    Тип 101

    0,98

    0,79

    Тип 102

    0,98

    0,88

    Тип 201

    0,94

    0,83

    Тип 202

    0,96

    0,83

    Норвегия

    Показател за макрофитна трофичност (Mjelde)

    Тип 101

    0,94

    0,61

    Тип 102

    0,96

    0,65

    Тип 201

    0,91

    0,72

    Тип 202

    0,9

    0,77

    Тип 301

    0,92

    0,69

    Обединено кралство

    Британска система за оценка на макрофитите: LEAFPACS

    Всички вътрешно калибрирани типове

    0,80

    0,60

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: крайбрежни и преходни

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: Балтийско море

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Tип

    Соленост psu

    Откритост

    Дълбочина

    Дни на заледяване

    Други характеристики

    CW B0

    0,5—3

    Заслонени

    Плитки

    > 150

    Райони в Ботническия залив (Северен Quark)

    CW B2

    3—6

    Заслонени

    Плитки

    90—150

    Райони в Ботническо море

    CW B3 a

    3—6

    Заслонени

    Плитки

    ~ 90

    Райони, простиращи се от южно Ботническо море до Финландския архипелаг (и западната част на Финския залив)

    CW B3 b

    3—6

    Открити

    Плитки

    ~ 90

    CW B12 a

    Източно Балтийско море

    5—8

    Заслонени

    Плитки

    Райони в Рижкия залив

    CW B12 b

    Западно Балтийско море

    8—22

    Заслонени

    Плитки

    Райони покрай южното шведско крайбрежие и покрай откритите датски и германски брегове в югозападната част на Балтийско море

    CW B13

    6—22

    Открити

    Плитки

    Райони покрай бреговете на Естония, Латвия и Литва, полския бряг и датския остров Борнхолм

    CW B 14

    6—22

    Заслонени

    Плитки

    Лагуни

    TW B 13

    6—22

    Открити

    Плитки

    Преходни води. Райони покрай бреговете на Литва и Полша

    Страни, в които присъстват вътрешно калибрираните типове:

    Tипове CWB0, CWB2, CWB3a, CWB3b:

    Финландия, Швеция.

    Тип CWB12a:

    Естония.

    Тип CWB12b:

    Германия, Дания, Швеция.

    Тип CWB13:

    Дания, Естония, Литва, Латвия, Полша.

    Тип CWB14:

    Дания, Полша.

    Тип ТWB13:

    Литва, Полша.

    РЕЗУЛТАТИ

    Елемент на биологично качество: дънна (бентична) фауна от безгръбначни

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Тип и страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    CW B0

    Финландия

    BBI — финландски показател за дънна фауна в слабосолени (brakish) води

    0,99

    0,59

    Швеция

    BQI — шведски многостранен показател за биологично качество (инфауна в меки седименти)

    0,77

    0,31

    CW B2

    Финландия

    BBI — финландски индекс за дънна фауна в слабосолени (brakish) води

    0,95

    0,57

    Швеция

    BQI — шведски многостранен показател за биологично качество (инфауна в меки седименти)

    0,76

    0,29

    CW B3 a

    Финландия

    BBI — финландски индекс за дънна фауна в слабосолени (brakish) води

    0,89

    0,53

    Швеция

    BQI — шведски многостранен показател за биологично качество (инфауна в меки седименти)

    0,76

    0,29

    CW B3 b

    Финландия

    BBI — финландски индекс за дънна фауна в слабосолени (brakish) води

    0,90

    0,54

    Швеция

    BQI — шведски многостранен показател за биологично качество (инфауна в меки седименти)

    0,76

    0,29

    Елемент на биологично качество: фитопланктон

    Фитопланктон: индикативен параметър за биологична маса (хлорофил-а)

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметрите

    Следните резултати представляват средни стойности за летния сезон (май/юни—септември)

    Тип и страна

    Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Стойности/интервали на параметрите Концентрации на хлорофил-а (μg/l)

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    CW B0

     

     

     

     

    Всички страни, в които присъства този тип

    0,76

    0,56

    1,7 (1,5—1,8)

    2,3 (2,0—2,7)

    CW B2

     

     

     

     

    Всички страни, в които присъства този тип

    0,78

    0,56

    1,8

    2,5 (2,3—2,6)

    CW B3 a

     

     

     

     

    Заслонени райони

    Всички страни, в които присъства този тип

    0,71

    0,49

    2,4 (2,2—2,6)

    3,5 (2,9—4,0)

    CW B3 b

     

     

     

     

    Открити райони

    Всички страни, в които присъства този тип

    0,81

    0,68

    1,5

    1,8

    CW B 12 a

     

     

     

     

    Източно Балтийско море

    Соленост 5 — 8 psu

    Всички страни, в които присъства този тип

    0,82

    0,66

    2,2

    2,7

    CW B 12 b

     

     

     

     

    Западно Балтийско море

    Соленост 8 — 22 psu

    Всички страни, в които присъства този тип

    0,92

    0,63

    1,3 (1,1—1,5)

    1,9

    CW B 13

     

     

     

     

    Дания, Естония и Латвия

    0,92

    0,75

    1,3

    1,6

    CW B 14

     

     

     

     

    Дания

    0,82

    0,56

    1,1

    1,6

    TW B 13

     

     

     

     

    Всички страни, в които присъства този тип

    0,90

    0,66

    4,2

    5,8

    Елемент на биологично качество: покритосеменни

    Покритосеменни: индикативен параметър за изобилие (дълбочинна граница на морска трева — Zostera marina)

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметрите

    Тип и страна

    Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Стойности/интервали на параметрите

    Дълбочинна граница (m) на морска трева — Zostera marina

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    CW B 12 b

     

     

     

     

    Дания и Германия

    Открити брегове

    0,90

    0,74

    8,5 (8,0—9,4)

    7 (6,6—7,1)

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: крайбрежни и преходни

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: североизточна атлантическа

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Tип

    Характеризиране

    Соленост (psu)

    Височинен интервал на приливите (m)

    Дълбочина (m)

    Скорост на течението (възли)

    Откритост

    Смесване

    Време на престой

    NEA1/26a

    Открит океан, открити или заслонени райони, солени (euhaline), плитки

    > 30

    Среднa височинa на приливите 1 — 5

    < 30

    Среднa 1 — 3

    Открити или заслонени

    Пълно смесване

    Дни

    NEA1/26b

    Затворени морета, открити или заслонени райони, солени (euhaline), плитки

    > 30

    Среднa височинa на приливите 1 — 5

    < 30

    Среднa 1 — 3

    Открити или заслонени

    Пълно смесване

    Дни

    NEA1/26c

    Затворени морета, открити или заслонени райони, солени (euhaline), частично стратифицирани

    > 30

    Малкa/среднa височинa на приливите < 1 — 5

    < 30

    Среднa 1 — 3

    Открити или заслонени

    Частично стратифицирани

    Дни до седмици

    NEA1/26d

    Скандинавския бряг, открити или заслонени райони, плитки

    > 30

    Малка височина на приливите < 1

    < 30

    Ниска < 1

    Открити или умерено открити райони

    Частично стратифицирани

    Дни до седмици

    NEA1/26е

    Райони на възходящи течения, открити или заслонени, солени (euhaline), плитки

    > 30

    Среднa височинa на приливите 1 — 5

    < 30

    Среднa 1 — 3

    Открити или заслонени

    Пълно смесване

    Дни

    NEA3/4

    Ниска към средна соленост (рolyhaline) Открити или умерено открити) От типа на Ваденско море (Wadden Sea)

    Ниска към средна соленост 18 — 30

    Среднa височинa на приливите 1 — 5

    < 30

    Среднa 1 — 3

    Открити или умерено открити райони

    Пълно смесване

    Дни

    NEA7

    Дълбоки фиордни или устийно-заливни (loch) системи

    > 30

    Среднa височинa на приливите 1 — 5

    > 30

    Ниска < 1

    Заслонени райони

    Пълно смесване

    Дни

    NEA8

    От типа на вътрешната дъга на Скагерак, с ниска към средна соленост (polyhaline), с ниски приливи, заслонени, плитки

    Ниска към средна соленост 18 — 30

    Малка височина на приливите < 1

    < 30

    Ниска < 1

    Заслонени райони

    Частично стратифицирани

    Дни до седмици

    NEA9

    Фиорди с плитък праг на изхода, много голяма максимална дълбочина в централния им басейн и слаб обмен на дълбочинната вода

    Ниска към средна соленост 18 — 30

    Малка височина на приливите < 1

    > 30

    Ниска < 1

    Заслонени райони

    Частично стратифицирани

    Седмици

    NEA10

    От типа на външната дъга на Скагерак, с ниска към средна соленост (polyhaline), с ниски приливи, открити, дълбоки

    Ниска към средна соленост 18 — 30

    Малка височина на приливите < 1

    > 30

    Ниска < 1

    Открити райони

    Частично стратифицирани

    Дни

    NEA11

    Преходни води

    Ниска соленост (оligohaline) 0 — 35

    Малка до голяма височина на приливите

    < 30

    Променлива

    Заслонени или умерено открити райони

    Частично или постоянно стратифицирани

    Дни до седмици

    Страни, в които присъстват вътрешно калибрираните типове:

    Тип NEA1/26a:

    Испания, Франция, Ирландия, Норвегия, Обединено кралство

    Тип NEA1/26b:

    Белгия, Франция, Нидерландия, Обединено кралство

    Тип NEA1/26с:

    Германия, Дания

    Тип NEA1/26d:

    Дания

    Тип NEA1/26e:

    Португалия, Испания

    Тип NEA3/4:

    Германия, Нидерландия

    Тип NEA7:

    Норвегия, Обединено кралство

    Тип NEA8:

    Дания, Норвегия, Швеция

    Тип NEA9:

    Норвегия, Швеция

    Тип NEA10:

    Норвегия, Швеция

    Тип NEA11:

    Белгия, Германия, Испания, Франция, Ирландия, Нидерландия, Португалия, Обединено кралство

    РЕЗУЛТАТИ

    Елемент на биологично качество: дънна (бентична) фауна от безгръбначни

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Резултатите са валидни само за хабитати от меки седименти (хабитати от приливна кал/пясък).

    Тип и страна

    Национални класификационни системи

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Типове NEA1/26, NEA 3/4 и NEA 7 (показатели, отнасящи се преди всичко за въздействия от обогатяване с органични вещества и токсични замърсявания в хабитати от меки седименти)

    Дания

    DKI

    0,67

    0,53

    Франция

    M-AMBI

    0,77

    0,53

    Германия

    M-AMBI

    0,85

    0,70

    Ирландия

    IQI

    0,75

    0,64

    Норвегия

    NQI

    0,92

    0,81

    Португалия

    P-BAT

    0,79

    0,58

    Испания

    M-AMBI

    0,77

    0,53

    Обединено кралство

    IQI

    0,75

    0,64

    Типове NEA1/26 и NEA3/4 (показател, отнасящ се за много въздействия в много хабитати)

    Белгия

    BEQI

    0,80

    0,60

    Нидерландия

    BEQI

    0,80

    0,60

    Типове NEA8/9/10

    Дания

    DKI

    0,82

    0,63

    Норвегия

    NQI

    0,92

    0,81

    Швеция

    BQI

    0,89

    0,68

    Елемент на биологично качество: фитопланктон

    Фитопланктон: индикативен параметър за биологична маса (хлорофил-а)

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметрите

    Следните резултати се отнасят за всички страни, в които присъстват съответните типове. Стойностите на параметъра са изразени в μg/l като деветдесетия процентил, изчислен за определен сезон на растежа през шестгодишен период. Резултатите се отнасят за географски райони в рамките на съответните зони на типовете, както са описани в техническия доклад.

    Tип

    Отношения на показателите за екологично качество

    Стойности (μg/l, деветдесети процентил)

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    NEA1/26a

    0,67

    0,33

    1 — 5

    2 — 10

    NEA1/26b

    0,67

    0,44

    6 — 10

    9 — 15

    NEA1/26c

    0,67

    0,44

    5

    7,5

    NEA1/26d

    0,67

    0,50

    3

    4

    NEA1/26е

    0,67

    0,44

    6 — 8

    9 — 12

    NEA8

    0,67

    0,33

    1,5

    3

    NEA9

    0,67

    0,33

    2,5

    5

    NEA10

    0,67

    0,33

    3

    6

    Фитопланктон: индикативен параметър за случаи на цъфтеж

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметрите

    Тип и страна

    Национални параметри — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    Стойности ( % на единични таксономични отчитания над праговете)

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    NEA1/26a/b, NEA3/4

    Белгия

     

     

     

     

     

    Германия

     

     

     

     

     

    Нидерландия

     

     

     

     

     

    Обединено кралство

    Случаи на цъфтеж Phaeocystis

    0,92

    0,49

    9

    17

    NEA1/26a/b

    Испания

     

     

     

     

     

    Франция

     

     

     

     

     

    Ирландия

     

     

     

     

     

    Обединено кралство

    Отчитания на таксономични клетки

    0,84

    0,43

    20

    39

    NEA1/26е

    Португалия

     

     

     

     

     

    Испания

    Отчитания на таксономични клетки

    0,83

    0,51

    30

    49

    Елемент на биологично качество: макроводорасли

    Макроводорасли: индикативен параметър за състав

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Тип и страна

    Национални параметри — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    NEA1/26

    Ирландия

    Множественопоказателна система за скалисти брегове с редуциран списък на видовете

    0,80

    0,60

    Норвегия

    Множественопоказателна система за скалисти брегове с редуциран списък на видовете

    0,80

    0,60

    Обединено кралство

    Множественопоказателна система за скалисти брегове с редуциран списък на видовете

    0,80

    0,60

    Испания

    Множественопоказателна система CFR

    0,81

    0,57

    Португалия

    Множественопоказателна система p-MarMAT

    0,82

    0,64

    Ирландия

    Обединено кралство

    Множественопоказателна система на възможностите за макроводорасли

    0,80

    0,60

    NEA8/9/10

    Норвегия

    Швеция

    Подприливни водорасли (дълбочинна граница на видове макроводорасли)

    0,81

    0,61

    Елемент на биологично качество: покритосеменни

    Покритосеменни: индикативни параметри за таксономичен състав и изобилност

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Тип и страна

    Национални параметри — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    Стойности на параметъра (1)

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    NEA1/26, NEA 3/4, NEA11

    Ирландия

    Нидерландия

    Обединено кралство

    Множествен показател за изобилие (гъстота) на междуприливна морска трева и видов състав

    0,90

    0,70

    Не се прилагат

    Не се прилагат

    NEA1/26, NEA3/4

    Германия

    Ирландия

    Нидерландия

    Обединено кралство

    Междуприливна морска трева (площ: акри/разпростиране на зоната)

    0,90

    0,70

    10

    30

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: крайбрежни и преходни

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: средиземноморска

    Резултатите се отнасят само за крайбрежни води.

    Типологията е разработена само за определени качествени елементи (вж. по-долу).

    РЕЗУЛТАТИ

    Елемент на биологично качество: дънна (бентична) фауна от безгръбначни

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Следните резултати се отнасят само за меки седименти

    Страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Кипър

    Bentix

    0,75

    0,58

    Гърция

    Bentix

    0,75

    0,58

    Словения

    M-AMBI

    0,83

    0,62

    Испания

    MEDOCC индекс

    0,73

    0,47

    Елемент на биологично качество: фитопланктон

    Описание на вътрешно калибрираните типове (отнася се само за фитопланктон)

    Tип

    Описание

    Гъстота (kg/m3)

    Средногодишна соленост (psu)

    Тип I

    Със силно влияние от приток на прясна вода

    < 25

    < 34,5

    Тип IIA

    С умерено влияние от приток на прясна вода (континентално влияние)

    25—27

    34,5—37,5

    Тип IIIW

    Континентално крайбрежие, неповлияно от приток на прясна вода (западния басейн)

    > 27

    > 37,5

    Тип IIIE

    Неповлияно от приток на прясна вода (източния басейн)

    > 27

    > 37,5

    Страни, в които присъстват вътрешно калибрираните типове:

    Тип I:

    Франция, Италия

    Тип IIA:

    Франция, Испания, Италия, Словения

    Тип IIIW:

    Франция, Испания, Италия

    Тип IIIE:

    Гърция, Кипър

    Фитопланктон: индикативен параметър за биологична маса (хлорофил-а)

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметрите

    Следните резултати се отнасят за всички страни, в които присъстват съответните типове. Стойностите на параметъра са изразени в μg/l съдържание на хлорофил-а за деветдесетия процентил, изчислен за цяла година през поне петгодишен период. Резултатите се отнасят за географски райони в рамките на съответните зони на типовете, както са описани в техническия доклад.

    Тип

    Отношения на показателите за екологично качество

    Стойности (μg/l, деветдесети процентил)

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Тип IIA

    0,80

    0,53

    2,4

    3,6

    Тип IIIW

    0,80

    0,50

    1,1

    1,8

    Тип IIIE

    0,80

    0,20

    0,1

    0,4

    Елемент на биологично качество: макроводорасли

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Следните резултати се отнасят само за горната инфралиторална зона (3,5—0,2 m дълбочина) край скалисти брегове:

    Страна

    Национални класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Кипър

    EEI — показател за екологична оценка

    0,75

    0,50

    Франция

    CARLIT — картография на крайбрежието и на съобществата в горните подбрежни скалисти зони

    0,75

    0,60

    Гърция

    EEI — показател за екологична оценка

    0,75

    0,50

    Словения

    EEI — показател за екологична оценка

    0,75

    0,50

    Испания

    CARLIT-BENTHOS

    0,75

    0,60

    КАТЕГОРИЯ ВОДИ: крайбрежни и преходни

    ГЕОГРАФСКА ВЪТРЕШНОКАЛИБРАЦИОННА ГРУПА: черноморска

    Описание на вътрешно калибрираните типове

    Тип

    Описание

    CW-BL1

    Ниска до средна соленост (mesohaline), с малки приливи (< 1 m), плитки зони (< 30 m), умерено открити, смесени геоморфологични пластове

    Страни, в които присъстват вътрешно калибрираните типове:

    България и Румъния

    РЕЗУЛТАТИ

    Елемент на биологично качество: фитопланктон

    Фитопланктон: индикативен параметър за биологична маса

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметрите

    Сезон

    Отношения на показателите за екологично качество

    Стойности на биологичната маса (mg/m3)

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Зима

    0,93

    0,78

    1 770

    3 420

    Пролет

    0,93

    0,78

    3 515

    5 690

    Лято

    0,93

    0,78

    1 281

    2 526

    Есен

    0,93

    0,78

    1 840

    3 640

    Елемент на биологично качество: дънна (бентична) фауна от безгръбначни

    Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — вътрешно калибрирани

    Държавите-членки трябва да използват поне един от вътрешно калибрираните параметри (индекс за разнообразие H' на Shannon, AMBI, M-AMBI)

    Национални параметри — вътрешно калибрирани

    Отношения на показателите за екологично качество

    гранични стойности между класовете за отлично и добро състояние

    гранични стойности между класовете за добро и средно състояние

    Индекс за разнообразие H' на Shannon

    0,89

    0,69

    AMBI

    0,83

    0,53

    M-AMBI

    0,85

    0,55


    (1)  Стойности за междуприливната морска трева, изразени като процентна загуба на площ спрямо еталонната площ.


    Top