EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0852

Решение 2008/852/ПВР на Съвета от 24 октомври 2008 година относно мрежа от звена за контакт срещу корупцията

OB L 301, 12.11.2008, p. 38–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/852/oj

12.11.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 301/38


РЕШЕНИЕ 2008/852/ПВР НА СЪВЕТА

от 24 октомври 2008 година

относно мрежа от звена за контакт срещу корупцията

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейския съюз, и по-специално член 29, член 30, параграф 1, член 31 и член 34, параграф 2, буква в) от него,

като взе предвид инициативата на Федерална република Германия (1),

като взе предвид становището на Европейския парламент (2),

като има предвид, че:

(1)

Член 29 от Договора посочва, че целта на Съюза за осигуряване на гражданите на висока степен на сигурност в пространство на свобода, сигурност и правосъдие следва да се постигне чрез превенция и борба с организираната или друга престъпност, в това число корупцията и измамите.

(2)

Стратегията на Европейския съюз за превенция и контрол на организираната престъпност за началото на новото хилядолетие изтъква необходимостта от разработване на цялостна политика на ЕС срещу корупцията.

(3)

В резолюцията си от 14 април 2005 г. за цялостна политика на ЕС против корупцията, която се позовава на съобщението на Комисията до Съвета, Европейския парламент и Европейския икономически и социален комитет от 28 май 2003 г. относно цялостна политика на ЕС срещу корупцията, Съветът потвърждава отново значението на ролята и дейността на държавите-членки в разработването на цялостна и многостранна политика срещу корупцията както в обществения, така и в частния сектор, в сътрудничество с всички заинтересовани участници от гражданското общество и бизнеса.

(4)

Европейският съвет приветства разработването в рамките на Програмата от Хага (3) (точка 2.7) на стратегическа концепция относно трансграничната организирана престъпност и корупцията на равнище ЕС и поиска от Съвета и Комисията да доразвият концепцията и да я направят оперативна.

(5)

Ръководителите и ключовите представители на националните полицейски органи за наблюдение и контрол от държавите-членки на ЕС, както и на ведомствата им с разширени правомощия за борба с корупцията се срещнаха във Виена през ноември 2004 г. по време на конференцията на Рамковата програма относно полицейското и съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси (AGIS), на тема засилване оперативното сътрудничество в борбата срещу корупцията в Европейския съюз. Те подчертаха важността на по-нататъшното засилване на сътрудничеството помежду им чрез, inter alia, годишни срещи и приветстваха идеята за европейска мрежа срещу корупцията, която да се опира на съществуващите структури. След конференцията във Виена тези европейски партньори срещу корупцията (EPAC) се срещнаха през ноември 2006 г. в Будапеща на своята шеста годишна среща, на която със значително мнозинство те потвърдиха ангажимента си да подкрепят инициативата за създаване на по-формална мрежа срещу корупцията.

(6)

С цел да се използват за основа съществуващите структури, органите и учрежденията, за да вземат участие в европейската мрежа срещу корупцията, могат да включват организации-членки на EPAC.

(7)

Засилването на международното сътрудничество е всеобщо (4) признато като основен елемент в борбата срещу корупцията. Борбата срещу всички форми на корупция следва да бъде подобрена чрез ефективно сътрудничество, откриване на благоприятни възможности, размяна на добри практики и разработване на високи професионални стандарти. Създаването на антикорупционна мрежа на равнище ЕС е важен принос за подобряването на това сътрудничество,

РЕШИ:

Член 1

Цел

С цел подобряване на сътрудничеството между органите и учрежденията за превенция и борба с корупцията в Европа се изгражда мрежа от звена за контакт в държавите-членки на Европейския съюз (наричана по-долу „мрежата“). Европейската комисия, Европол и Евроюст напълно се присъединяват към дейността на мрежата.

Член 2

Състав на мрежата

Мрежата се състои от органи и учреждения от държавите-членки на Европейския съюз, които са натоварени с превенция и борба с корупцията. Членовете се определят от държавите-членки. Държавите-членки посочват най-малко една, но не повече от три организации. Европейската комисия посочва своите представители. В рамките на съответните им правомощия Европол и Евроюст могат да участват в дейностите на мрежата.

Член 3

Задачи на мрежата

1.   Мрежата има по-специално следните задачи:

1.

тя представлява форум за обмен на информация в целия ЕС по отношение на ефективните мерки и опит в областта на превенцията и борбата с корупцията;

2.

тя улеснява установяването и активното поддържане на контакти между членовете си.

За тези цели се поддържа, inter alia, актуализиран списък на звената за контакт и функционира интернет страница.

2.   За изпълнение на задачите си членовете на мрежата се срещат не по-рядко от веднъж годишно.

Член 4

Обхват

Полицейското и съдебното сътрудничество между държавите-членки се подчиняват на съответните правила. Изграждането на мрежата не засяга действието на тези правила, нито ролята на Европейския полицейски колеж (CEPOL).

Член 5

Организация на мрежата

1.   Мрежата организира сама дейността си, използвайки съществуващото неформално сътрудничество между EPAC.

2.   Държавите-членки и Европейската комисия поемат всички разходи на членовете или на представителите, посочени от тях. Същото правило се прилага и за Европол и Евроюст.

Член 6

Влизане в сила

Настоящото решение поражда действие в деня след приемането му.

Съставено в Люксембург на 24 октомври 2008 година.

За Съвета

Председател

M. ALLIOT-MARIE


(1)  ОВ C 173, 26.7.2007 г., стр. 3.

(2)  Становище от 5 юни 2008 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(3)  Програма от Хага за укрепване на свободата, сигурността и правосъдието в Европейския съюз (ОВ C 53, 3.3.2005 г., стp. 1).

(4)  Конвенция на ООН срещу корупцията, приета с Резолюция 58/4 на Общото събрание на ООН от 31 октомври 2003 г.


Top