Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007A0329(06)

    Становище на Съвета от 27 февруари 2007 година относно актуализираната програма за сближаване на Обединеното кралство, 2006/2007 г.-2011/2012 г.

    OB C 72, 29.3.2007, p. 20–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    29.3.2007   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 72/20


    СТАНОВИЩЕ НА СЪВЕТА

    от 27 февруари 2007 година

    относно актуализираната програма за сближаване на Обединеното кралство, 2006/2007 г.-2011/2012 г.

    (2007/C 72/06)

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за засилване на надзора върху състоянието на бюджета и на надзора и координацията на икономическите политики (1), и по-специално член 9, параграф 3 от него,

    като взе предвид препоръката на Комисията,

    след консултации с Икономическия и финансов комитет,

    ИЗРАЗИ НАСТОЯЩОТО СТАНОВИЩЕ:

    (1)

    На 27 февруари 2007 г. Съветът разгледа актуализираната програма за сближаване на Обединеното кралство за периода от финансовата 2006-2007 година до финансовата 2011/2012 година (2).

    (2)

    Програмата съдържа два макроикономически сценария: централен сценарий и алтернативен сценарий, който се базира на движение на растежа с четвърт процентен пункт по-ниско от това в централния сценарий. Предвижданията за публичните финанси при актуализирането на програмата за сближаване се базират на втория сценарий, който е по-предпазлив в своя замисъл от централния сценарий и се счита за референтен сценарий за целите на настоящата оценка. Той предвижда ръст на реалния БВП от 2,75 % през 2006 и 2007 г., а след това понижение до 2,5 % средно за останалия период на програмата. С оглед на наличната към момента информация, този сценарий изглежда се базира на реалистични предвиждания за растежа. Предвижданията за инфлацията, която се очаква да намалее от 2,5 % през 2006 г. до 2 % от 2007 г. нататък, изглеждат занижени в краткосрочен план в светлината на наскоро публикуваните резултати, но иначе са реалистични.

    (3)

    За периода 2006/2007 г. общият бюджетен дефицит се оценява на 3,0 % от БВП в прогнозите на службите на Комисията от есента на 2006 г. Настоящата актуализация на програмата за сближаване предвижда дефицит от 2,8 % от БВП за същата година, което предполага последните тенденции, отчитащи силен ръст на приходите и по-бавен ръст на разходите, да се задържат в оставащите месеци от финансовата година.

    (4)

    Основните цели за фискалната политика, изложени в актуализацията на програмата за сближаване, следва да осигурят дългосрочна устойчивост, справедливост в и между поколенията и, във връзка с това, да подкрепят паричната политика, по-конкретно като оставят автоматичните стабилизатори да улеснят развитието на икономиката. Програмата предвижда намаление на дефицита под 3 % от БВП до 2006-2007 г. (2,8 %) и до 1,4 % от БВП до края на прогнозния период през 2011-2012 г. Първичното салдо, изчислено като дефицит от 0,6 % от БВП през 2005-2006 г., се очаква да се върне на нула до 2008-2009 г. и да достигне излишък от 0,7 % от БВП до 2011-2012 г. Бюджетната корекция през прогнозния период се разпределя поравно между приходите и разходите. Увеличението на коефициента на приходите се очаква през първите две години на прогнозния период, отчасти дължащо се на мерки, предприемани по усмотрение, докато съществена корекция на коефициента на разходите се очаква от 2008-2009 г. нататък посредством умереност в нарастването на текущите разходи. Публичните инвестиции по дефиницията, използвана в програмата за сближаване (3), се очаква да се стабилизират на ниво 2,25 % от БВП от 2006-2007 г. нататък, така че от 2007-2008 г. дефицитът се предвижда да служи изцяло за финансиране на публичните инвестиции. Планът за корекции до голяма степен съответства на предвидения в актуализацията от 2005 г., на фона на по-благоприятна макроикономическа перспектива в краткосрочен план.

    (5)

    Структурното салдо (т.е. коригираното според промените в икономическата конюнктура салдо, без да бъдат взети предвид еднократни и други временни мерки), изчислено по общоприетата методология, се очаква да се подобри от 2,5 % от БВП през 2006-2007 г. до около 1,25 % от БВП през последната година от програмата, т.е. 2011-2012 г. На базата на тези изчисления, това изменение е по-отчетливо между 2006-2007 г. и 2008-2009 г., след което се забавя. Както и в актуализацията от 2005 г., не се посочва количествена средносрочна цел за структурното салдо. Програмата се позовава на фискални цели по националните правила, които са в съответствие със стабилизирането на съотношението дълг-БВП на сравнително ниско равнище и биха осигурили резерв по отношение на прага на бюджетния дефицит от 3 % от БВП само при определени условия.

    (6)

    Рисковете за бюджетните прогнози в програмата изглеждат до голяма степен балансирани до 2007-2008 г., но бюджетните резултати по-нататък може да се окажат по-неблагоприятни от прогнозираните в програмата. Прогнозираното увеличение на съотношението данъци-БВП отчасти разчита на относително изменчиви фактори, като например печалби от финансовия и нефтодобивния сектори. Въпреки това, относително добрите перспективи за приходите изглежда се подкрепят от икономическото развитие в последно време, включително от високата рентабилност. От 2008-2009 г. нататък обаче постигането на планирания в програмата дефицит ще зависи от изпълнение на прогнозираната умереност в увеличаването на разходите и от активния мониторинг с цел въвеждане на разходни лимити. Цялостното изпълнение на намаляването на ръста на разходите, което се очаква от Подробния преглед на разходите, ще бъде ключово за постигане на целите на програмата. Правителството на Обединеното кралство предварително обяви намаление на бюджетните отчисления за редица от по-малките министерства и се ангажира с постигане на 5 % годишно реално намаление в бюджета на администрацията и рационално използване на средствата с цел икономии. По-голямата част от умереното намаление на ръста на разходите от 2008-2009 г. нататък обаче все още не е подкрепено с конкретни бюджетни отчисления, които подлежат на одобрение в правителствения Подробен преглед на разходите, планиран за лятото на 2007 г., който ще обяви твърди планове за разходите до 2010-2011 г. Налице е положителен опит в активния мониторинг с цел въвеждане на разходни ограничения.

    (7)

    Предвид настоящата оценка на риска, бюджетната ориентация на програмата като цяло съответства на препоръчаната от съвета корекция на прекомерния дефицит до 2006-2007 г. Тя осигурява достатъчен резерв срещу надхвърляне на прага на дефицита от 3 % от БВП при нормални макроикономически колебания само за периода около 2009-2010 г., когато прогнозите зависят от резултата от Подробния преглед на разходите. В годините след коригирането на прекомерния дефицит темпът на фискална консолидация следва да бъде засилен.

    (8)

    Коефициентът на брутния дълг, който беше 42,1 % от БВП през 2005-2006 г., въпреки че остава значително под референтната стойност от 60 % от БВП по Договора, се очаква бавно да се покачва през прогнозния период, като достигне връхна точка малко над 44 % от БВП през 2008-2009 г. След това се очаква коефициентът да се стабилизира и да започне да спада в края на периода на програмата.

    (9)

    Дългосрочното влияние върху бюджета от застаряването на населението в Обединеното кралство е близо до средното за ЕС, като разходите за пенсионната система се покачват малко по-ограничено от средното увеличение в ЕС, отчасти в резултат на историческите традиции в страната за относително по-голям дял на частните пенсионни схеми, отколкото в другите държави от ЕС. Предлаганите реформи в пенсионното осигуряване целят да разсеят безпокойството от потенциално неадекватно осигуряване в бъдеще, като засилят стимулите за спестявания в частни пенсионни фондове и увеличат предоставянето на държавни пенсии, като по този начин се завиши леко увеличението на разходите свързани с това в сравнение с предварително предвиденото; реформата също така включва планирано постепенно увеличаване на установената със закон възраст за пенсиониране. Първоначалното състояние на бюджета, макар и по-добро в сравнение с 2005 г., все още би представлявало риск за устойчивостта на публичните финанси, ако не се наблюдава значително намаление на дефицита в средносрочен план, дори преди да се вземе предвид дългосрочното отражение на застаряването на населението върху бюджета. Следователно, консолидирането на публичните финанси чрез укрепване на състоянието на бюджета в по-голяма степен от планираното в програмата за сближаване би допринесло за намаляване на рисковете за дългосрочната устойчивост на публичните финанси. Като цяло, за Обединеното кралство съществува средно голям риск по отношение на устойчивостта на публичните финанси.

    (10)

    Програмата за сближаване съдържа качествена оценка на общия ефект от доклада за изпълнение на националната програма за реформи от октомври 2006 г. в рамките на средносрочната фискална стратегия. Освен това тя предоставя систематична информация за преките бюджетни разходи или икономии вследствие на основните реформи, предвидени в националната програма за реформи и нейните прогнози за бюджета изрично вземат под внимание отражението на действията, посочени в националната програма за реформи върху публичните финанси Мерките в областта на публичните финанси, предвидени в програмата за сближаване, са в съответствие с предвидените в националната програма за реформи. По-специално, и двете програми предвиждат постепенно изпълнение на целите на правителството за повишаване на ефективността и получаване на качество срещу цената при публичните услуги, докато дългосрочните предвиждания за публичните финанси включват предполагаемата стойност на предлаганата пенсионна реформа.

    (11)

    Бюджетната стратегия в програмата съответства до голяма степен на общите насоки на икономическата политика, съдържащи се в интегрираните насоки за периода 2005-2008 г.

    (12)

    Относно изискванията за данните, посочени в етичния кодекс за програмите за стабилност и сближаване, програмата съдържа пропуски в предоставянето на задължителните и незадължителните данни (4)

    Съветът счита, че програмата като цяло съответства на коригирането на прекомерния дефицит в срока, поставен от Съвета (финансовата 2006-2007 г.). Съветът приканва Обединеното кралство да продължи консолидирането след 2009-2010 г. Постигането на бюджетните цели след 2007-2008 г. зависи от ефективното изпълнение на планираното ограничаване на разходите.

    С оглед на горната оценка, Съветът приканва Обединеното кралство да се стреми да постигне бюджетна консолидация през периода на програмата, най-вече чрез прилагане на планираното намаляване на ръста на разходите след 2007-2008 г., и да укрепи допълнително фискалното си състояние, за да противодейства на рисковете пред дългосрочната устойчивост на публичните финанси.

    Обединеното кралство също така се приканва да съблюдава изискванията на етичния кодекс относно информацията.

    Сравнение на ключови макроикономически и бюджетни прогнози

     

    2005/06

    2006/07

    2007/08

    2008/09

    2009/10

    2010/11

    2011/12

    Реален БВП

    (промяна в %)

    ПС декември 2006 г.  (5)

    1 Formula

    2 Formula

    2 Formula

    2 Formula

    2 Formula

    2 Formula

    2 Formula

    КOM ноември 2006 г. (6)

    1,9

    2,7

    2,6

    2,4

    неприложимо

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.  (5)

    1Formula

    2Formula

    3

    2Formula

    2Formula

    2Formula

    неприложимо

    Инфлация според Хармонизирания индекс на потребителските цени

    (%)

    ПС декември 2006 г.  (5)

    2

    2 Formula

    2

    2

    2

    2

    2

    КOM ноември 2006 г. (6)

    2,1

    2,4

    2,2

    2,0

    неприложимо

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.

    2Formula

    2

    2

    2

    2

    2

    неприложимо

    Потенциален-реален БВП

    (% от потенциалния БВП)

    ПС декември 2006 г.  (7)

    – 0,5

    – 0,6

    – 0,6

    – 0,6

    – 0,5

    – 0,4

    – 0,3

    КOM ноември 2006 г. (6)  (8)

    – 0,3

    – 0,4

    – 0,5

    – 0,7

    неприложимо

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.  (9)

    – 0,5

    – 1,0

    – 0,8

    – 0,5

    – 0,6

    – 0,6

    неприложимо

    Бюджетно салдо

    (% от БВП)

    ПС декември 2006 г.  (9)  (10)

    – 2,9

    – 2,8

    – 2,3

    – 1,9

    – 1,7

    – 1,6

    – 1,4

    КOM ноември 2006 г. (10)  (11)

    – 2,9

    – 3,0

    – 2,7

    – 2,5

    неприложимо

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.  (9)

    – 3,1

    – 2,8

    – 2,4

    – 1,9

    – 1,7

    – 1,5

    неприложимо

    Първично салдо

    (% от БВП)

    ПС декември 2006 г.  (12)

    – 0,8

    – 0,6

    – 0,2

    – 0,1

    – 0,3

    – 0,5

    – 0,7

    КOM ноември 2006 г.

    – 0,9

    – 1,0

    – 0,6

    – 0,4

    неприложимо

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.  (12)

    – 1,0

    – 0,7

    – 0,3

    неприложимо

    неприложимо

    неприложимо

    неприложимо

    Салдо, коригирано с промените в икономическата конюнктура

    (% от БВП)

    ПС декември 2006 г.  (7)  (9)

    – 2,7

    – 2,5

    – 2,1

    – 1,7

    – 1,5

    – 1,4

    – 1,3

    КOM ноември 2006 г. (8)

    – 2,8

    – 2,8

    – 2,4

    – 2,2

    неприложимо

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.  (7)

    – 2,9

    – 2,3

    – 2,1

    – 1,7

    – 1,5

    – 1,3

    неприложимо

    Структурно салдо (13)

    (% от БВП)

    ПС декември 2006 г.  (7)  (9)

    – 3,0

    – 2,5

    – 2,1

    – 1,7

    – 1,5

    – 1,4

    – 1,3

    КOM ноември 2006 г. (8)

    – 3,1

    – 2,8

    – 2,4

    – 2,2

    неприложимо

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.

    – 2,9

    – 2,3

    – 2,1

    – 1,7

    – 1,5

    – 1,3

    неприложимо

    Брутен държавен дълг

    (% от БВП)

    ПС декември 2006 г.

    42,7

    43,7

    44,1

    44,2

    44,2

    44,0

    43,6

    КОМ ноември 2006 г.

    42,1

    42,5

    43,4

    44,1

    неприложимо

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.

    43,3

    44,4

    44,8

    44,7

    44,6

    44,4

    неприложимо

    Актуализация от 2006 г. на програмата за сближаване на Обединеното кралство, прогноза на службите на Комисията.


    (1)  ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 1. Регламент, изменен с Регламент (ЕО) № 1055/2005 (ОВ L 174, 7.7.2005 г., стр.1). Документите цитирани в настоящия текст се намират на следния електронен адрес:

    http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

    (2)  Финансовата година в Обединеното кралство е от месец април до месец март.

    (3)  Дефиницията за публични инвестиции в програмата за сближаване на Обединеното кралство, която не представлява ЕСС (ESA) понятие, обхваща всички инвестиции в публичния сектор (тоест публичните дружества, както и правителството) и включва капиталови грантове за частния сектор без амортизационните отчисления.

    (4)  По-конкретно, не е предоставена информация относно прогнозите за заетостта, безработицата, инфлацията на заплащането, нито подробна разбивка на прогнозите за приходите и разходите на база държавна администрация след 2007-2008 г. В сравнение с актуализацията от 2005 г., периодът на разбивка на разходите на база държавна администрация е по-кратък в настоящата актуализация, която е последната актуализация преди да се уточнят новите подробни планове в Подробния преглед на разходите през юли 2007 г.

    (5)  Прогноза за БВП и инфлацията, на която се основават предвижданията на правителството за публичните финанси; изведена от сценария, в който тенденцията на растежа е с една четвърт процентни пункта по-висока.

    (6)  Прогнозата на службите на Комисията е на база календарна година.

    (7)  Изчисления за съотношението реален-потенциален БВП според всеобщо приетата методология на база информацията, представена в програмата за сближаване. Изчисления за съотношението реален-потенциален БВП се базират на информацията, на която се основава централния сценарий за тенденцията на растежа.

    (8)  Съотношението реален-потенциален БВП на основата на оценките за потенциален ръст от 2,8 % през 2006 г., 2,7 % през 2007 г. и 2,6 % през 2008 г.

    (9)  Стойности в програмата за сближаване, адаптирани за интерпретиране на постъпленията от Универсалната система за мобилни телекомуникации (UMTS). Правителството на Обединеното кралство включва в предвижданията си за бюджетното салдо годишни постъпления от около 1 милиард английски лири от продажба на UMTS лицензии през 2000 г. Тази корекция, за прехвърляне на предвижданията на база електронна обработка на данните, е равнозначна на изваждане на близо 0,1 процентен пункт от салдото (т.е. увеличение на дефицита) ежегодно. Цялата информация, изложена в настоящата таблица е представена след тази корекция, от страна на службите на Комисията, относно информацията в програмата.

    (10)  След обсъжданията между Евростат и Службата за национална статистика на Обединеното кралство съществува вероятност опростяването на нигерийския дълг да бъде прекласифицирано в бюджета като увеличаващо дефицита се с около 0,1 % от БВП както през 2005-2006 г., така и през 2006-2007 г.

    (11)  Прогнозата на службите на Комисията предхожда мерките предприемани по усмотрение, обявени в Предбюджетния доклад от декември 2006 г. и включени в програмата за сближаване. При липсата на обявени планове за разходите от 2008-2009 г. нататък, есенната прогноза на службите на Комисията допуска технически, че разходите остават с постоянна стойност като процент от БВП, докато програмата за сближаване използва работно предвиждане, предполагащо спад на съотношението разходи-БВП.

    (12)  Информация от програмата за сближаване, адаптирана съобразно дефиницията за първичното салдо, служеща си с брутни, а не с нетни лихвени плащания.

    (13)  Салдо, коригирано според промените в икономическата конюнктура (изчислено според всеобщо приетата методология), без да се включват извънредни и други временни мерки. Еднократни и други временни мерки, взети от прогнозата на службите на Комисията от есента на 2006 г., и основаващи се на информацията, предоставена от Службата за национална статистика (0,3 % от БВП през 2005/06 г.).

    Източник:

    Актуализация от 2006 г. на програмата за сближаване на Обединеното кралство, прогноза на службите на Комисията.


    Top