Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31986R2930

    Регламент (ЕИО) № 2930/86 на Съвета от 22 септември 1986 година определящ характеристиките на риболовните кораби

    OB L 274, 25.9.1986, p. 1–2 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT)

    Този документ е публикуван в специално издание (FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 19/07/2017; отменен и заместен от 32017R1130

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1986/2930/oj

    04/ 01

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    203


    31986R2930


    L 274/1

    ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


    РЕГЛАМЕНТ (ЕИО) № 2930/86 НА СЪВЕТА

    от 22 септември 1986 година

    определящ характеристиките на риболовните кораби

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската икономическа общност и по-специално член 43 от него,

    като взе предвид предложението на Комисията (1),

    като взе предвид становището на Европейския парламент (2),

    като има предвид, че в рамките на общата политика в областта на рибарството се посочват характеристиките на риболовните кораби като дължина, ширина, тонаж, дата на влизане в експлоатация и мощност на двигателите;

    като има предвид, че е от съществено значение да бъдат прилагани еднакви правила за определяне характеристиките на риболовните кораби, за да бъдат уеднаквени условията, в които се осъществяват дейностите на Общността;

    като има предвид, че приетите определения следва да отразяват в колкото се може по-висока степен определенията на характеристиките на корабите, прилагани понастоящем в държавите-членки; че поради това действията на Общността в тази област следва да се основават на вече предприети инициативи от страна на специализирани международни организации;

    като има предвид, че Международната конвенция от Торемолинос за безопасността на риболовните кораби (1977 г.), съставена под егидата на Международната морска организация (ММО), е вече ратифицирана от няколко държави-членки и следва да бъде ратифицирана от други в съответствие с Препоръка 80/907/ЕИО (3);

    като има предвид, че Международната конвенция за измерване тонажа на плавателните съдове, съставена в Лондон през 1969 г. под егидата на посочената по-горе организация, е вече ратифицирана от всички държави-членки с изключение на Великото херцогство Люксембург и Република Португалия;

    като има предвид, че Международната организация по стандартизация е съставила стандарти за двигателите с вътрешно горене, които вече се прилагат широко в държавите-членки,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Обща разпоредба

    Определенията за характеристиките на риболовните кораби, приети с настоящия регламент, се прилагат за всички разпоредби на Общността, отнасящи се до рибарството.

    Член 2

    Дължина

    1.   За дължина на кораба се взема общата му дължина, определена като разстоянието по права линия между челната точка на носовата част и крайната точка на кърмата.

    По смисъла на това определение:

    а)

    носовата част включва водонепропускливата част на корпуса, бака, форщевена и предния фалшборд, ако има такъв, но не включва бушпритите и предпазните парапети;

    б)

    кърмата включва водонепропускливата част на корпуса, кърмовата греда, кърмовата надстройка, траловата рампа и фалшборд, но не включва предпазните парапети, бумкините, силовата уредба, кормилата и кормилния механизъм и траповете и площадките за водолази.

    Общата дължина се изразява в метри с точност до два знака след десетичната запетая.

    2.   Когато в законодателството на Общността е посочена дължината между перпендикуляри, тя се определя като разстоянието между предните и задните перпендикуляри по смисъла на Международната конвенция за безопасността на риболовните кораби.

    Дължината между перпендикулярите се изразява в метри с точност до два знака след десетичната запетая.

    Член 3

    Ширина

    Ширината на кораба е неговата максимална ширина по смисъла на приложение I към Международната конвенция за измерване тонажа на плавателните съдове.

    Общата ширина се изразява в метри с точност до два знака след десетичната запетая.

    Член 4

    Тонаж

    1.   Тонажът на кораба е неговият брутен тонаж по смисъла на приложение I към Международната конвенция за измерване тонажа на плавателните съдове.

    2.   Когато в разпоредби на Общността е посочен нетният тонаж, той се определя съгласно посоченото по-горе приложение I.

    Член 5

    Мощност на двигателите

    1.   Мощността на двигателите е сборът от максималните продължителни мощности, които могат да бъдат получени при маховика на всеки от двигателите и които по механичен, електрически, хидравличен или друг начин могат да бъдат приложени за задвижване на кораба. Когато обаче в двигателя е вградена скоростна кутия, мощността се измерва при изходящия фланец на същата.

    Не се допуска намаляване на така измерената мощност с консумацията на спомагателни машини задвижвани от двигателя.

    Мощността на двигателите се изразява в киловати (KW).

    2.   Продължителната мощност се определя в съответствие с изискванията, приети от Международната организация по стандартизация в издадения от нея препоръчителен стандарт ISO 3046/1, 2-ро издание, октомври 1981 г.

    3.   Измененията, необходими за адаптиране към постиженията на техническия прогрес на изискванията по параграф 2 , се приемат по реда на член 14 от Регламент (ЕИО) № 170/83 (4).

    Член 6

    Дата на влизане в експлоатация

    Дата на влизане в експлоатация е датата на първия издаден официален сертификат за безопасност.

    Ако не е издаден официален сертификат за безопасност, датата на влизане в експлоатация е датата на първото вписване в официален корабен регистър.

    Въпреки това, за риболовните кораби, които са влезли в експлоатация преди датата на влизане в сила на настоящия регламент, датата на влизане в експлоатация е датата на първото вписване в официален корабен регистър.

    Член 7

    Заключителни разпоредби

    1.   Настоящият регламент влиза в сила на първия ден от третия месец след публикуването му в Официален вестник на Европейските общности.

    2.   Въпреки това, членове 2, 3, 4 и 5 стават приложими за корабите, влезли в експлоатация преди датата на влизане в сила на настоящия регламент, от 18 юли 1994 г., като преди тази дата се прилагат само за онези характеристики на тези кораби, които са модифицирани след датата на влизане на настоящия регламент в сила.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

    Съставено в Брюксел на 22 септември 1986 година.

    За Комисията

    M. JOPLING

    Председател


    (1)  OJ C 356, 31.12.1985, стр. 64.

    (2)  OJ C 88, 14.4.1986, стр. 103.

    (3)  OJ L 259, 2.10.1980, стр. 29.

    (4)  OJ L 24, 27.1.1983, стр. 1.


    Top