Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009L0138

    Застраховане и презастраховане

    Застраховане и презастраховане

     

    РЕЗЮМЕ НА:

    Директива 2009/138/ЕО относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност II)

    КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

    • Тази директива е известна като „Платежоспособност II“ и съгласно нея застрахователните и презастрахователните дружества в Европейския съюз (ЕС) трябва да разполагат с достатъчно финансови ресурси.
    • С директивата се определят също така и правила относно управлението, управлението на рисковете, прозрачността и надзора.

    ОСНОВНИ АСПЕКТИ

    Обхват

    Директивата обхваща застрахователни, животозастрахователни и презастрахователни дружества.

    Лиценз

    Застрахователно дружество може да осъществява дейностите си, след като е получило лиценз от надзорния орган в своята държава — членка на ЕС. Лицензът е валиден в целия ЕС.

    Капиталови изисквания

    Застрахователните дружества трябва да поддържат капитал в зависимост от рисковия си профил, за да гарантират, че разполагат с достатъчно финансови ресурси, за да издържат на финансови затруднения. Те трябва да отговарят на следните капиталови изисквания:

    • Минималното капиталово изискване. Минималното ниво на капитала, под което притежателите на полици биха били изложени на високо ниво на риск.
    • Капиталовото изискване за платежоспособност. Капиталът, от който се нуждае едно застрахователно дружество в случаите, когато трябва да се поемат значителни загуби. Размерът на капитала се изчислява, като се вземат под внимание различните рискове, като например:
      • пазарният риск: рискът от загуба или промяна на финансовото състояние в резултат на колебания на пазара;
      • застрахователният или подписваческият риск: рискът от заделяне на недостатъчно средства за изплащане на бъдещи застрахователни претенции или обезщетения;
      • оперативният риск: рискът от загуба, произтичаща от неадекватни или недобре функциониращи вътрешни процеси, персонал или системи, или от външни събития.

    Ако дадено застрахователно дружество не спазва някое от двете изисквани капиталови суми, надзорният орган трябва да предприеме действия.

    Условия, уреждащи застрахователната дейност

    • Адекватна система на управление. Застрахователните дружества трябва да въведат адекватна и прозрачна система на управление с ясно разпределение на отговорностите. Те трябва да имат административен капацитет, за да се справят с различни проблеми, включително управление на риска, спазване на законодателството и вътрешен одит.
    • Собствена оценка на риска и платежоспособността. Застрахователните дружества трябва да изготвят редовно своя собствена оценка на риска и платежоспособността. Това включва оценка на съвкупните нужди по отношение на платежоспособността спрямо рисковите профили на съответните дружества, както и непрекъснатото спазване от тяхна страна на изискванията за финансовите ресурси.

    Надзор

    • Преглед от страна на надзорните органи. Със законодателството се определя процес на надзорен преглед, който дава възможност на надзорните органи да проверяват и оценяват спазването на правилата от страна на застрахователните дружества. За тази цел застрахователните дружества трябва да докладват на надзорните органи подробна информация за своята дейност и рискове. Целта е да се помогне на надзорните органи да определят дружествата, които може да изпаднат в затруднение. Застрахователните дружества също трябва да оповестят информацията публично.
    • Орган за групов надзор. Всяка група от застрахователни дружества трябва да има орган за групов надзор, който има специфични отговорности в тясно сътрудничество със съответните национални надзорни органи.

    Изменения на Директива 2009/138/EО

    Директива 2009/138/ЕО е изменяна неколкократно.

    • За да се гарантира лоялна конкуренция между институциите, с Директива за изменение (ЕС) 2016/2341 относно дейностите и надзора на институциите за професионално пенсионно осигуряване (вж. резюмето) се удължава преходният период, за да се позволи на застрахователните дружества, обхванати от Директива 2009/138/ЕО, да извършват дейността си по професионално пенсионно осигуряване до 31 декември 2022 г.
    • С Регламент (ЕС) 2017/2402 относно секюритизациите (вж. резюмето) се изменя Директива 2009/138/ЕО, за да се осигури съгласуваност между настоящия регламент и правилата, свързани със секюритизациите, чиято основна цел е създаването и функционирането на вътрешния пазар, по-специално като се гарантират еднакви условия на конкуренция на вътрешния пазар за всички институционални инвеститори.
    • Съгласно Директива за изменение (ЕС) 2018/843 от застрахователните дружества се изисква да докладват на публичните органи подозрения за изпиране на пари или финансиране на тероризма с оглед предотвратяване на използването на финансовата система за тези цели съгласно Директива (ЕС) 2015/849 (вж. резюмето).
    • С Директива за изменение (ЕС) 2019/2177 на Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (ЕОЗППО) се предоставя по-голяма роля в допринасянето за сближаването на надзорните практики в областта на вътрешните модели. С нея се определят по-строги изисквания за уведомяване в случай на значителна трансгранична застрахователна дейност или в кризисни ситуации, както и условията за създаване на платформи за сътрудничество*, ако предвижданата трансгранична застрахователна дейност е значителна.
    • С Директива за изменение на Директива (ЕС) 2022/2556 се привеждат в съответствие разпоредбите на директивата и на няколко други свързани с нея директиви с изискванията относно риска, свързан с ИКТ, за финансовите субекти, посочени в Регламента относно цифровата оперативна устойчивост на финансовия сектор (DORA), Регламент (ЕС) 2022/2254 (вж. резюмето).

    Делегирани актове и актове за изпълнение

    • С Директивата „Платежоспособност II“ се предоставя на Европейската комисия правото да приема делегирани актове и актове за изпълнение. Те се отнасят до въпроси като техническите стандарти и информацията за изчисляването на техническите резерви и основните собствени средства.
    • Делегиран регламент (ЕС) 2015/35 (известен като Делегиран регламент „Платежоспособност II“ и изменян неколкократно) определя подробни изисквания за прилагане на рамката „Платежоспособност II“ и служи като единен наръчник с пруденциални правила за застрахователните и презастрахователните дружества. Делегираният регламент „Платежоспособност II“ обхваща:
      • оценка на активите и пасивите, включително дългосрочни гаранционни мерки;
      • начина на определяне на нивото на необходимия капитал за класове активи, в които застрахователят може да инвестира;
      • допустимостта на позициите от собствени средства на застрахователите за покриване на капиталовите изисквания;
      • как следва да се администрират и управляват застрахователните дружества;
      • оценка на еквивалентността на режимите за платежоспособност на държави извън ЕС с правилата на ЕС;
      • правила за използването на вътрешни модели за изчисляване на капиталовото изискване за платежоспособност;
      • специфични правила, свързани със застрахователните групи; и
      • опростени методи и изключения за улесняване на прилагането на „Платежоспособност II“ за по-малките застрахователи и за такива с по-опростена структура.

    ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ ПРАВИЛАТА?

    Директива 2009/138/EO трябваше да бъде транспонирана в националното законодателство до 31 март 2015 г. Тези правила се прилагат от 01 януари 2016 г.

    ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    За допълнителна информация вж.:

    ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

    Платформа за сътрудничество. Такава платформа се създава, когато ЕОЗППО и съответните национални надзорни органи преценят, че е целесъобразно да се засили сътрудничеството в случай на значителен трансграничен бизнес, за да се осигури стабилен вътрешен пазар в ЕС. Платформите позволяват на надзорните органи на държавата по произход да използват експертния опит и знанията на надзорните органи на приемащата държава членка за специфичните особености на местния пазар.

    ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

    Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 година относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност II) (преработен текст) (ОВ L 335, 17.12.2009 г., стр. 1—155).

    Последващите изменения и допълнения на Директива 2009/138/ЕО са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

    СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

    Регламент (ЕС) 2022/2554 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2022 година относно оперативната устойчивост на цифровите технологии във финансовия сектор и за изменение на регламенти (ЕО) № 1060/2009, (ЕС) № 648/2012, (ЕС) № 600/2014, (ЕС) № 909/2014 и (ЕС) 2016/1011 (ОВ L 333, 27.12.2022 г., стр. 1—79).

    Директива (ЕС) 2022/2556 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2022 година за изменение на директиви 2009/65/EО, 2009/138/EО, 2011/61/EС, 2013/36/EС, 2014/59/EС, 2014/65/EС, (ЕС) 2015/2366 и (ЕС) 2016/2341 по отношение на оперативната устойчивост на цифровите технологии във финансовия сектор (текст от значение за ЕИП) (ОВ L 333, 27.12.2022 г., стр. 153—163).

    Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2015 година за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 2005/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Директива 2006/70/ЕО на Комисията (ОВ L 141, 5.6.2015 г., стр. 73—117).

    Вж. консолидираната версия.

    Делегиран регламент (ЕС) 2015/35 на Комисията от 10 октомври 2014 година за допълнение на Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност II) (ОВ L 12, 17.1.2015 г., стр. 1—797).

    Вж. консолидираната версия.

    последно актуализация 20.06.2023

    Нагоре