EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ролята на Европейската централна банка за извършване на надзор на банките

Ролята на Европейската централна банка за извършване на надзор на банките

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 1024/2013 за възлагане на Европейската централна банка на конкретни задачи относно политиките, свързани с пруденциалния надзор над кредитните институции

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Финансовата криза демонстрира как проблемите могат да се разпространяват във финансовата система и да засягат пряко живота на хората. За да се засили надзорът на системата, беше създаден Единният надзорен механизъм (ЕНМ) за извършване на надзор на банките в еврозоната и в други участващи държави — членки на Европейския съюз (ЕС).

С регламента се създава ЕНМ като нова система за надзор на банките в еврозоната и в други участващи държави членки. ЕНМ се състои от Европейската централна банка (ЕЦБ) и националните надзорни органи.

Съгласно регламент ЕЦБ в сътрудничество с националните надзорни органи носи отговорността за ефективното и последователно функциониране на ЕНМ.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

ЕЦБ:

  • извършва пряк надзор на значими банки. Дадена банка може да се счита за значима в зависимост от нейния размер и важност за вътрешния банков сектор или в зависимост от това дали е била рекапитализирана с публични средства. ЕЦБ има правомощия:
    • да извършва надзорни прегледи, инспекции на място и разследвания;
    • да издава и отнема банкови лицензи;
    • да оценява придобиването и освобождаването от квалифицирани дялови участия на банката;
    • да определя по-високи капиталови изисквания („буфери“), за да противодейства на текущи или бъдещи финансови кризи;
    • да налага санкции за нарушаване на законодателството на ЕС на кредитни институции, финансови холдинги* и смесени финансови холдинги*.
  • индиректно извършва надзор на банките, които се считат за по-малко значими. Такива банки са под пряк надзор на техните национални надзорни органи.

ЕЦБ налага годишни такси за надзор на поднадзорните кредитни институции за покриване на разходите, направени от ЕЦБ във връзка с надзорните ѝ задачи.

Държавите членки, чиято парична единица не е еврото, могат да участват в ЕНМ, като поискат установяване на тясно сътрудничество между ЕЦБ и техния национален компетентен орган

Паричната политика и надзорните задачи на ЕЦБ са разделени, за да се избегне конфликт на интереси между двете. Разделението се извършва чрез строги ограничения — например обменът на чувствителна информация се разрешава само ако са спазени определени гаранции.

Националните надзорни органи носят отговорност за въпроси като защита на потребителите, изпиране на пари, платежни услуги и надзор на клонове на банки в държавите членки, които не са част от ЕНМ.

ЕНМ е първият стълб от банковия съюз на ЕС. Вторият е Единният механизъм за преструктуриране, който има за цел бързо и ефективно справяне с проблемни банки.

Със създаването на ЕНМ бяха направени промени в договореностите за гласуване на Европейския банков орган (ЕБО), за да се гарантира, че държавите членки, участващи в ЕНМ, няма да доминират прекомерно в рамките на Съвета на надзорниците на ЕБО.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 3 ноември 2013 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Създаването на един истински европейски надзорен механизъм отслабва връзката между банките и националните суверени*. Това спомага косвено за възстановяване на доверието в банков сектор в ЕС.

Скорошната финансова криза демонстрира колко заразни могат да бъдат проблемите във финансовия сектор на една държава, особено в паричен съюз, и как тези проблеми могат директно да засегнат гражданите в еврозоната.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Финансов холдинг. Финансова институция, чиито дъщерни дружества са само или предимно кредитни институции или финансови институции.
Смесен финансов холдинг. Предприятие майка, различно от регулиран субект (т.е. кредитна институция, застрахователно предприятие или инвестиционен посредник), което заедно със своите дъщерни дружества, от които поне едно е регулиран субект със седалище в ЕС, и други субекти, съставлява финансов конгломерат.
Национални суверени. Национални правителства и техните агенции.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 1024/2013 на Съвета от 15 октомври 2013 година за възлагане на Европейската централна банка на конкретни задачи относно политиките, свързани с пруденциалния надзор над кредитните институции (ОВ L 287, 29.10.2013 г., стр. 63—89)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) № 1022/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 22 октомври 2013 година за изменение на Регламент (ЕС) № 1093/2010 за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски банков орган) във връзка с предоставянето на конкретни задачи на Европейската централна банка съгласно Регламент (ЕС) № 1024/2013 (ОВ L 287, 29.10.2013 г., стр. 5—14)

Регламент (ЕС) № 806/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 юли 2014 година за установяването на еднообразни правила и еднообразна процедура за преструктурирането на кредитни институции и някои инвестиционни посредници в рамките на Единния механизъм за преструктуриране и Единния фонд за преструктуриране и за изменение на Регламент (ЕС) № 1093/2010 (ОВ L 225, 30.7.2014 г., стр. 1—90)

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 806/2014 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 08.10.2021

Top