Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Вътреобщностна търговия с домашни птици и яйца за люпене

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Законодателство на ЕС за здравеопазването на животните' for an updated information about the subject.

Вътреобщностна търговия с домашни птици и яйца за люпене

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2009/158/EО относно ветеринарно-санитарните изисквания за вътреобщностната търговия и вноса от трети държави на домашни птици и яйца за люпене

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Тя определя изисквания за здраве на животните във връзка с живи домашни птици и техните яйца за люпене, когато с тях се извършва търговия между държави от Европейския съюз или те се внасят от държава извън ЕС в ЕС с цел предотвратяване на появата и разпространението на инфекция на домашни птици.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Настоящата директива се прилага за:
    • домашни птици: домашни птици на възраст над 72 часа (включително кокошки, пуйки, токачки, патици, гъски, пъдпъдъци, гълъби, фазани, яребици и щраусови птици), отглеждани или държани затворени за разплод, производство на месо или яйца за консумация или за попълване на дивечовите запаси;
    • еднодневни пилета: незахранени домашни птици на възраст под 72 часа; въпреки това мускусните патици може да са захранени;
    • яйца за люпене.
  • Директивата не обхваща птици, предназначени за участие в изложения, изложби или конкурси.
  • Живи домашни птици и яйца за люпене могат да се търгуват в рамките на ЕС, ако идват от учреждения, които:
    • отговарят на строгите хигиенни условия, определени в директивата;
    • прилагат програма за наблюдение на болестите, включваща ветеринарни инспекции и докладване при подозрения за болест;
    • водят отчет на стадото за до 2 години.
  • Отглеждането трябва да следва доколкото е възможно принципа „all in/all out“ (всички птици влизат в производството и напускат производството едновременно, в една процедура). Между отделните партиди трябва да се провежда очистване, дезинфекция и опразване от животни.
  • Яйцата трябва да се събират най-малко веднъж на ден, да бъдат почистени и дезинфекцирани колкото е възможно по-скоро, и поставени в нов или почистен и дезинфекциран опаковъчен материал. Люпилните трябва да бъдат отделени от съоръженията за отглеждане.
  • Яйцата за люпене трябва да идват от стада, които са отглеждани повече от 6 седмици в одобрени учреждения и трябва да са дезинфекцирани.
  • Еднодневните пилета трябва да са били излюпени от яйца за люпене, които отговарят на горните условия и не пораждат съмнение за болест.
  • Домашните птици за разплод трябва да са били държани от излюпването си или повече от 6 седмици в одобрени предприятия, трябва да отговарят на условията за ваксиниране и трябва да преминат ветеринарна проверка в рамките на 48 часа преди изпращането (т.е. преди подбора за изпращане).
  • Домашните птици за клане и птиците, предназначени за попълване на дивечовите запаси, трябва да идват от стопанство, в което са били държани от излюпването си или повече от 21 дни и което не е обект на ограничения. Стадото трябва да премине ветеринарен преглед в рамките на 5 дни (48 часа за дивеч) преди изпращането.
  • Не толкова строги изисквания се прилагат за пратки от домашни птици и яйца за люпене, по-малки от 20 единици.
  • Транспортирането на домашни птици и яйца за люпене трябва да съответства на специфични условия, свързани с използваните контейнери и превозни средства. Пратките трябва да се придружават от ветеринарен сертификат, подписан от официален ветеринар.
  • Домашни птици и яйца за люпене могат да се внасят в ЕС само от одобрени държави с ветеринарно-санитарни изисквания, които са най-малко равни на тези в ЕС, като например задължително уведомяване за инфлуенца по птиците и нюкасълска болест.
  • За да се гарантира, че директивата се прилага правилно, ветеринарни експерти от държавите от ЕС и от Европейската комисия извършват инспекции на място.
  • При управлението на изискванията за здраве на животните, приложими за търговията и вноса на домашни птици и яйца за люпене, определени в тази директива, Комисията се подпомага от Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите.
  • Директивата ще бъде отменена и заменена с Регламент (EС) 2016/429, считано от 20 април 2021 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 1 януари 2010 г. Тя кодифицира Директива 90/539/EО относно ветеринарно-санитарните изисквания за вътреобщностната търговия и вноса от трети държави на домашни птици и яйца за люпене.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/466 на Комисията от 30 март 2020 година относно временни мерки за ограничаване на рисковете за здравето на хората, животните и растенията и хуманното отношение към животните при някои сериозни сривове в системите за контрол на държавите членки поради болестта, причинена от коронавирус (COVID-19)

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2009/158/EО на Съвета от 30 ноември 2009 година относно ветеринарно-санитарните изисквания за вътреобщностната търговия и вноса от трети държави на домашни птици и яйца за люпене (OВ L 343, 22.12.2009 г., стр. 74—113)

Последващите изменения на Директива 2009/158/EО са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (EО) № 798/2008 на Комисията от 8 август 2008 година за установяване на списък от трети страни, територии, зони или подразделения, от които са разрешени вносът и транзитът през Общността на домашни птици и продукти от домашни птици, и относно изискванията за ветеринарно сертифициране (OВ L 226, 23.8.2008 г., стр. 1—94)

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 година за заразните болести по животните и за изменение и отмяна на определени актове в областта на здравеопазването на животните (Законодателство за здравеопазването на животните) (ОВ L 84, 31.3.2016 г., стр. 1—208)

последно актуализация 04.05.2020

Top