Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Информация за околната среда — участие на обществеността и достъп до правосъдие (Орхуска конвенция)

Информация за околната среда — участие на обществеността и достъп до правосъдие (Орхуска конвенция)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 1367/2006 относно прилагането на разпоредбите на Орхуската конвенция

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Регламентът изисква институциите и различните органи на Европейския съюз (ЕС) да изпълняват задълженията, предвидени в Орхуската конвенция (вж. резюмето). Конвенцията дава на обществеността правото на:

  • достъп до информация за околната среда;
  • участие във вземането на решения;
  • достъп до правосъдие по въпроси на околната среда.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Достъп до информация за околната среда

Институциите и органите на ЕС трябва:

  • да гарантират публичен достъп до съхраняваната от тях информация за околната среда при условията, определени в регламента;
  • да гарантират, че информацията за околната среда се предоставя непрекъснато и се разпространява сред обществеността;
  • да организират информацията в бази данни, лесно достъпни за обществеността;
  • да актуализират информацията по подходящ начин и да гарантират, че е вярна и сравнима;
  • да отговаря на всички искания за информация за околната среда в рамките на 15 работни дни.

Базите данни или регистрите с информация за околната среда включват:

  • текстове от международни договори, конвенции или споразумения, както и от политики, планове и програми;
  • доклади за напредъка при изпълнението на горните текстове;
  • предприети стъпки в съдебно производство за нарушение на законодателството на ЕС;
  • информация за състоянието на околната среда;
  • данни от мониторинга на дейностите, които вероятно да окажат въздействие върху околната среда;
  • разрешения, които имат значимо въздействие върху околната среда;
  • проучвания за въздействието върху околната среда и оценка на риска.

Исканията за информация могат да бъдат отказани само при специални обстоятелства, напр. текущи съдебни производства или ако това ще окаже неблагоприятно въздействие върху околната среда, като например разкриване на размножителните места на редки видове.

Участие на обществеността при вземането на решения за околната среда

Институциите и органите на ЕС трябва да предоставят на обществеността ранни и ефективни възможности за участие в процеса на вземане на решения във връзка с екологични планове или програми. Когато Европейската комисия подготвя план или програма, които да бъдат представени на други органи на ЕС за вземане на решение, тя трябва да осигури участието на обществеността през този подготвителен етап.

Институциите и органите на ЕС трябва да определят обществеността, която е вероятно да бъде засегната от даден план или програма, и да гарантират, че тя е информирана за:

  • проектопредложението;
  • съответната информация за околната среда;
  • практически разпоредби за обществено участие, включително:
    • където може да се получи допълнителна информация,
    • на когото могат да се изпращат коментари, мнения или въпроси,
    • разумни срокове, които да позволят на обществеността да се подготви и да участва ефективно в процеса на вземане на решения.

Определен е срок от поне 8 седмици за получаване на коментари, като за всички срещи или изслушвания се уведомява поне 4 седмици предварително.

Институциите и органите на ЕС трябва надлежно да вземат предвид резултатите от участието на обществеността и да информират обществеността за всички решения и въз основа на какво са взети, включително информация за участието на обществеността.

Вътрешно преразглеждане и достъп до правосъдие

Членовете на обществеността, при определени условия, имат право да заявят искане за вътрешно преразглеждане до институцията или органа на ЕС, който е приел административен акт или, в случай на бездействие, е трябвало да приеме такъв акт, на основание на това, че този акт или бездействие противоречи на законодателството в областта на околната среда.

Неправителствена организация (НПО) може да заяви искане, ако:

  • е независимо юридическо лице с нестопанска цел в съответствие с националното законодателство или практика на държава — членка на ЕС;
  • нейната основна цел е да насърчава опазването на околната среда в контекста на законодателството относно околната среда;
  • съществува от повече от 2 години;
  • Съответната тема е обхваната от нейната цел и дейности.

Искане за вътрешно преразглеждане може да бъде заявено и от други членове на обществеността, ако те могат:

  • да демонстрират, че техните права са пряко засегнати от предполагаемото нарушение на правото на ЕС в областта на околната среда в сравнение с обществеността като цяло; или
  • да демонстрират достатъчен обществен интерес, подкрепен от поне 4000 членове на обществеността от поне пет държави членки, като поне 250 членове на обществеността са от всяка от тези държави членки.

Исканията трябва да бъдат подадени или от екологична НПО, отговаряща на горепосочените критерии, или от адвокат, който има право да практикува в държава членка.

Такива искания трябва да бъдат подадени в срок от 8 седмици от приемането, уведомяването за или публикуването на административния акт, в зависимост от това коя от двете дати е по-късна.

Институциите и органите на ЕС трябва да публикуват всички искания за вътрешно преразглеждане във възможно най-кратък срок след получаването им, както и всички окончателни решения по тези искания във възможно най-кратък срок след вземането им.

Институцията или органът на ЕС трябва да предприеме действия в срок от 22 седмици след изтичането на 8-седмичния срок за подаване на документи. Когато институцията или органът на ЕС не предприеме действия по искане за вътрешно преразглеждане или когато искането е отхвърлено, неправителствената организация или други представители на обществеността могат да заведат дело пред Съда на Европейския съюз.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 28 юни 2007 г. Някои изменени правила, главно относно достъпа до правосъдие, се прилагат от 28 октомври 2021 г. Правилата относно достъпа на други членове на обществеността, освен на екологичните НПО, ще започнат да се прилагат от 29 април 2023 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 1367/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 6 септември 2006 година относно прилагането на разпоредбите на Орхуската конвенция за достъп до информация, публично участие в процеса на вземане на решения и достъп до правосъдие по въпроси на околната среда към институциите и органите на Общността (ОВ L 264, 25.9.2006 г., стр. 13—19).

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 1367/2006 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение (ЕС) 2023/748 на Комисията от 11 април 2023 година относно установяването на подробни правила за прилагането на Регламент (ЕО) № 1367/2006 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на искания за вътрешно преразглеждане на административни актове или бездействия (ОВ L 99, 12.4.2023 г., стр. 23—27).

Директива 2003/35/ЕО на Европейския Парламент и на Съвета от 26 май 2003 година за осигуряване участието на обществеността при изготвянето на определени планове и програми, отнасящи се до околната среда и за изменение по отношение на участието на обществеността и достъпа до правосъдие на Директиви 85/337/ЕИО и 96/61/ЕО на Съвета (ОВ L 156, 25.6.2003 г., стр. 17—25).

Вж. консолидираната версия.

Директива 2003/4/EО на Европейския парламент и на Съвета от 28 януари 2003 година относно обществения достъп до информация за околната среда и за отмяна на Директива 90/313/ЕИО на Съвета (OВ L 41, 14.2.2003 г., стр. 26—32).

последно актуализация 22.06.2023

Top