EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Задължения за издръжка

Задължения за издръжка

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 4/2009 относно компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на съдебни решения и сътрудничеството по въпроси, свързани със задължения за издръжка

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

С него се въвеждат правила за улесняване на плащането на трансгранични искове за издръжка. Такива искове произтичат от задължението за подпомагане на членовете на семейството и могат да включват например издръжка, изплатена на дете или на бивш съпруг след развод.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Регламентът се прилага за задължения за издръжка, произтичащи от:

  • семейни отношения;
  • родствени отношения;
  • брак или сватовство.

Компетентност

  • Компетентни по искове за задължения за издръжка са:
    • съдът по обичайно местопребиваване на ответника или взискателя, или
    • съдът, който е компетентен да разглежда иск за гражданското състояние на лице (развод например) или иск за родителска отговорност, ако искането за издръжка е свързано с този иск (при условие, че компетентността не се основава единствено на гражданството на едната от страните).
  • При определени условия страните могат да се договорят, че съдът или съдилищата в дадена държава — членка на Европейския съюз (EС) са компетентни да решат спора, освен ако той не е свързан със задължение за издръжка на детена възраст под 18 години.
  • Когато ответникът се яви пред съд на държава членка, този съд има компетентност, освен ако ответникът не оспорва неговата компетентност.
  • Ако нито едно от условията, посочени по-горе, не е изпълнено, спорът може, при спазване на определени условия, да бъде предявен пред съдилищата на държава членка, на която са граждани и двете страни.
  • Когато нито едно от посочените по-горе условия не е изпълнено, въпросът може да бъде отнесен пред съда на държава членка, с която делото има достатъчна връзка, ако не може в рамките на разумното да се образува в държава, с която спорът има тясна връзка.
  • Докато взискателят продължава да пребивава в държавата членка, в която е постановено решението относно задълженията за издръжка, длъжникът не може, при определени изключения, да заведе дело за промяна на решението в друга държава членка. Взискателят може все пак да се съгласи спорът да бъде решен от друг съд.
  • Ако производствата, отнасящи се до едни и същи страни и с едно и също основание, са заведени в съдилищата на различни държави членки, компетентността се поема от първия съд, в който е заведено делото.
  • Независимо от съда, компетентен да се произнася по съществото на делото, заявления за временни и охранителни мерки могат да бъдат подавани до всеки съд във всяка една държава членка.

Признаване и изпълнение на решенията

  • Решение относно задълженията за издръжка, издадено в една държава членка трябва да се признава в друга държава членка, без каквато и да било процедура.
  • Всички държави членки, с изключение на Дания, са обвързани от Хагския протокол от 23 ноември 2007 г. относно приложимото право към задълженията за издръжка.
  • Когато решението е взето от държава членка, обвързана от Хагския протокол от 2007 г., неговото признаване не може да се оспорва. Това важи само ако държавата членка е била обвързана от Хагския протокол в началото на производството.
  • Когато решението е взето от държава членка, която не е обвързана от Хагския протокол от 2007 г, неговото признаване може да бъде отказано в определени случаи и може да се приложи само в друга държава членка, ако е била получена декларация за изпълняемост на решението в тази държава членка. Това се отнася и за случаите, когато първоначалното съдебно производство е започнало преди Регламентът за издръжката да е станал приложим (18 юни 2011 г.), но не и преди тази държава членка да е била обвързана от Регламент „Брюксел I“ (Регламент (EО) № 44/2001).
  • Във всички случаи съдът по произход може да обяви решението за временно изпълняемо. Когато решението следва да бъде изпълнено в държава от ЕС, различна от тази, в която първоначално решението е било взето, изпълнението се урежда от законодателството на тази държава членка.
  • Решението, взето в държава членка, не може да се преразглежда по същество в държавата членка, в която е поискано признаването, изпълняемостта или изпълнението му.
  • Безплатна правна помощ може да бъде предоставена за искове за задължения за издръжка, произтичащи от отношението родител—дете, за лице ненавършило 21 години, при условие че тези искове са подадени чрез централните органи.

Централни органи

  • Всяка държава членка трябва да назначи един централен орган, отговорен за подпомагането на страните в установяването и събирането на вземания. По-специално, те ще изпращат и получават молби, предвидени по силата на регламента, и ще вземат всички необходими мерки за въвеждане или улесняване на въвеждането на необходимите процедури.
  • Централните органи ще сътрудничат помежду си, ще насърчават сътрудничеството между компетентните органи на своята държава и ще търсят решения на проблеми, които могат да възникнат при прилагането на настоящия регламент. За тази цел те трябва да използват Европейската съдебна мрежа по граждански и търговски дела, създадена с Решение 2001/470/EО.

Заключителни разпоредби

Настоящият регламент заменя разпоредбите относно задълженията за издръжка на Регламент (ЕО) № 44/2001 относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела. Той също така заменя Регламент (ЕО) № 805/2004 за въвеждане на европейско изпълнително основание при безспорни вземания, с изключение на европейските изпълнителни основания относно задълженията за издръжка, издадени в държави членки, които не са обвързани от Хагския протокол от 2007 г. (вж. резюмето).

Изменение на законодателните актове

Регламент (ЕО) № 4/2009 е изменян 4 пъти:

  • В Регламент за изпълнение (EU) № 1142/2011 са включени нови приложения (приложения X и ХI), в които са изброени административните и компетентните органи на държавите членки;
  • С Регламент (ЕС) № 517/2013 бяха изменени редица регламенти и решения на ЕС, включително Регламент (EC) № 4/2009, поради присъединяването на Хърватия към ЕС;
  • С Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/228 се заменят приложения I—VII, за да се вземат предвид:
    • присъединяването на Хърватия към ЕС,
    • промените във валутата на Естония, Латвия и Литва,
    • желанието на Обединеното кралство да участва в прилагането на Регламент (ЕО) № 4/2009,
    • необходимостта да се включат позовавания за Дания в приложения II и IV с оглед на нейното желание да прилага частично Регламент (ЕО) № 4/2009,
    • изменения на някои раздели от приложения VI и VII с цел улесняване на тяхното приложение;
  • С Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/1937 се заменя приложение X, за да се вземат предвид промените в административните органи, за които Европейската комисия е била уведомена от Обединеното кралство и Латвия.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Регламентът се прилага от 18 юни 2011 г. Той се прилага за Дания, въпреки че тя не е включена в пространството на свобода, сигурност и правосъдие на ЕС.

Дания потвърди намерението си да прилага регламента, доколкото той изменя Регламент (ЕО) № 44/2001, посредством декларация, основана на паралелно споразумение, сключено с Европейската общност.

През 2013 г. Дания потвърди намерението си да прилага акта за изпълнение (Регламент за изпълнение (ЕС) № 1142/2011), с който се създават приложения X и XI към Регламент (ЕО) № 4/2009.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 4/2009 на Съвета от 18 декември 2008 година относно компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на съдебни решения и сътрудничеството по въпроси, свързани със задължения за издръжка (ОВ L 7, 10.1.2009 г., стр. 1—79)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 4/2009 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Споразумение между Европейската общност и Кралство Дания относно компетентността и признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела (OВ L 195, 18.7.2013 г., стр. 1)

Решение 2011/432/EС на Съвета от 9 юни 2011 година за одобряване от името на Европейския съюз на Хагската конвенция от 23 ноември 2007 г. за международното събиране на издръжка на деца и на други членове на семейството (OВ L 192, 22.7.2011 г., стр. 39—50)

Вж. консолидираната версия.

Решение 2011/220/EС на Съвета от 31 март 2011 година за подписване от името на Европейския съюз на Хагската конвенция от 23 ноември 2007 г. за международното събиране на издръжка на деца и на други членове на семейството (OВ L 93, 7.4.2011 г., стр. 9)

Решение 2009/451/EО на Комисията от 8 юни 2009 година относно намерението на Обединеното кралство да приеме Регламент (ЕО) № 4/2009 на Съвета относно компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на съдебни решения и сътрудничеството по въпроси, свързани със задължения за издръжка (OВ L 149, 12.6.2009 г., стр. 73)

Споразумение между Европейската общност и Кралство Дания относно компетентността и признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела (OВ L 149, 12.6.2009 г., стр. 80)

Решение 2006/325/EO на Съвета от 27 април 2006 година за сключване на споразумение между Европейската общност и Кралство Дания относно компетентността, признаването и изпълнението на решения по граждански и търговски дела (OВ L 120, 5.5.2006 г., стр. 22)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 22.09.2021

Top