This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Agreement on the European Economic Area
Споразумение за Европейското икономическо пространство
Споразумение за Европейското икономическо пространство
Решение 94/1/ЕО, ЕОВС за сключване на Споразумението за Европейското икономическо пространство
Споразумение за Европейското икономическо пространство
Обхват
Съвместни органи
Със споразумението бяха създадени няколко съвместни органа на ЕИП, които до голяма степен са огледални на институциите на ЕС:
Освен това:
Как законодателството на ЕС се превръща в законодателство на ЕИП?
Участие в програми и агенции на ЕС
Финансови аспекти
По силата на споразумението членовете на ЕАСТ допринасят за намаляването на икономическите и социални различия между регионите на ЕИП — понастоящем 16 държави от ЕС се възползват от това. Тези безвъзмездни помощи на ЕИП се финансират съвместно от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, като всяка предоставя средства в зависимост от своя размер и богатство.
В допълнение към вноските на трите държави от ЕАСТ за оперативните разходи по програмата на ЕС те плащат административни разходи на Комисията (например офис пространство, срещи и т.н.).
Споразумението за ЕИП беше подписано през 1992 г. между тогавашните 12 държави от ЕС и 6 държави от ЕАСТ: Австрия, Финландия, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Швеция и Швейцария, въпреки че по-късно Швейцария реши да отхвърли споразумението. То влезе в сила през 1994 г. През 1995 г. три от държавите от ЕАСТ (Австрия, Финландия и Швеция) се присъединиха към ЕС. Споразумението постепенно беше адаптирано, така че да се отчете присъединяването на 10-те държави към ЕС през 2004 г., на другите две през 2007 г. и най-накрая — на Хърватия през 2013 г.
За допълнителна информация, вж.:
Решение 94/1/ЕО, ЕОВС на Съвета и на Комисията от 13 декември 1993 година за сключване на Споразумението за Европейското икономическо пространство между Европейските общности, техните държави членки и Република Австрия, Република Финландия, Република Исландия, Княжество Лихтенщайн, Кралство Норвегия, Кралство Швеция и Конфедерация Швейцария (ОВ L 1, 3.1.1994 г., стр. 1)
Споразумение за Европейското икономическо пространство — Заключителен акт — Съвместни декларации — Декларации от правителствата на държавите членки на Общността и държавите от ЕАСТ — Договорености — Съгласувани протоколи — Декларации от една или няколко от договарящите се страни на Споразумението за Европейското икономическо пространство (ОВ L 1, 3.1.1994 г., стр. 3—522)
Последващите изменения на споразумението са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
последно актуализация 24.05.2016
(1) Обединеното кралство напуска Европейския съюз и става трета държава (държава извън ЕС) от 1 февруари 2020 г.