EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Схема за мониторинг на зоната без граници на ЕС

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Оценка и наблюдение по Шенген' for an updated information about the subject.

Схема за мониторинг на зоната без граници на ЕС

Това законодателство създава рамка за специфичен мониторингов механизъм, който има за цел да провери прилагането на така нареченото „шенгенско“ законодателство на Европейския съюз. То има за цел да гарантира, че държавите от Европейския съюз (ЕС) в Шенгенската зона - зона, която включва 26 държави, 22 от които са от ЕС и четири са държави извън ЕС - прилагат на практика високи единни стандарти. В тази зона не се извършват вътрешни гранични проверки.

АКТ

Регламент (ЕС) № 1053/2013 на Съвета от 7 октомври 2013 година за създаването на механизъм за оценка и наблюдение с цел проверка на прилагането на достиженията на правото от Шенген и за отмяна на решението на изпълнителния комитет от 16 септември 1998 г. за оценка и прилагане на Споразумението от Шенген

ОБОБЩЕНИЕ

Основната цел на механизма за оценка и мониторинг е да осигури висока степен на взаимно доверие между държавите от „Шенгенската зона“ по отношение на техните възможности за правилно прилагане на съответните правила във всички области на законодателството на ЕС относно Шенген („ достиженията на правото от Шенген“).

ОБХВАТ НА МЕХАНИЗМА

Механизмът за оценка обхваща всички аспекти от законодателството в тази област. По отношение на границите той има за цел да обхване както ефективността на проверките по външните граници, така и липсата на вътрешен граничен контрол.

Държавите от ЕС и Комисията следва да поемат обща отговорност за прилагането на целия механизъм, като Комисията осигурява цялостното координиране.

ПРЕДВАРИТЕЛНО ОБЯВЕНИ И ВНЕЗАПНИ ИНСПЕКЦИИ

С цел прилагането на механизма за оценка следва да се изготви многогодишна (5-годишна) и ежегодна програма за инспекции, координирана от Комисията. Тези оценки следва да се извършват редовно на територията на всички шенгенски държави под формата на предварително обявени и внезапни инспекции.

ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА СПРАВЯНЕ С НЕДОСТАТЪЦИТЕ

Оценките на място трябва да се извършват от специално обучени експерти, назначени от държавите от ЕС и подбрани безпристрастно, на основата на анализ на риска от Агенцията Frontex (по отношение на външните граници) и с подкрепата на Европол, Евроюст и други съответни органи на ЕС в областите, обхванати от техните мандати.

След извършването на този анализ и представянето на резултатите от инспекцията на място експертите изготвят доклад под координацията на Комисията. След това на инспектираните държави от ЕС може да бъде изпратен набор от препоръки. Когато прилагането на законодателството на дадена държава липсва или се наблюдава сериозно неизпълнение на нейните задължения, тя трябва да представи план за действие, който разглежда тези въпроси.

МОНИТОРИНГ И ПОСЛЕДВАЩО ПРОСЛЕДЯВАНЕ

Доклад за изпълнението на този план за действие трябва да се представя на всеки 6 месеца до Комисията и до останалите държави от ЕС, за да се потвърди, че наблюдаваната държава от ЕС е предприела необходимите мерки и стъпки за отстраняване на нередностите. Може да се представи и набор от други периодични доклади, за да се проследи прилагането на мерките. При необходимост Комисията може да организира нови инспекции за проверка.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Регламент (ЕС) № 1053/2013

26.11.2013 г.

-

OВ L 295, 6.11.2013 г., стр. 27-37

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Регламент (ЕС) № 1051/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 22 октомври 2013 година за изменение на Регламент (ЕО) № 562/2006 с цел да се предвидят общи правила за временното повторно въвеждане на граничен контрол на вътрешните граници при извънредни обстоятелства (ОВ L 295, 6.11.2013 г., стр. 1-10).

последно актуализация 06.10.2014

Top