Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Предизвикателствата пред младите хора: подобряване на междусекторното сътрудничество в областта на политиката

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Предизвикателствата пред младите хора: подобряване на междусекторното сътрудничество в областта на политиката

Министрите на ЕС разглеждат сътрудничеството в различни области на политиката като жизненоважно за преодоляването на социално-икономическите проблеми, пред които са изправени младите хора.

АКТ

Заключения на Съвета относно подобряване на междусекторното сътрудничество в областта на политиката за ефективното преодоляване на социално-икономическите предизвикателства пред младите хора (ОВ C 172, 27.5.2015 г., стр. 3-7)

ОБОБЩЕНИЕ

Министрите на ЕС разглеждат сътрудничеството в различни области на политиката като жизненоважно за преодоляването на социално-икономическите проблеми, пред които са изправени младите хора.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ЗАКЛЮЧЕНИЯТА НА СЪВЕТА?

В заключенията са разгледани стратегии за засилване на междусекторния подход по отношение на проблемите на младите хора, така че политиците да могат да реагират по-ефективно и своевременно при проблеми, като използват най-добре всички налични средства и програми на ЕС в тази област.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Междусекторна политика

За прилагане на широкообхватна междусекторна политика за младежта държавите от ЕС следва:

  • да отчетат въпросите, свързани с младежта, при разработването на политиката в области като образование, обучение, заетост и други, които оказват влияние върху младите хора. За да бъде ефективна тази политика, е необходимо сътрудничество между институциите на местно, регионално и национално равнище;
  • да прилагат комплексни стратегии за младежта, обединяващи съответните действия на политиката за разрешаване на въпроси, пред които са изправени младите хора, и да ангажират младите хора и младежките организации;
  • да създадат механизми за наблюдение на положението на младите хора, които да вземат предвид основани на факти и знания политики.

Те приканват Европейската комисия:

  • да обмисли как да прилага ефективно координиран групов подход при преодоляването на предизвикателствата пред младите хора;
  • да оценява по какъв начин се отчитат въпросите на младежта в други области на политиката, които имат въздействие върху младите хора.

Държавите от ЕС и Комисията се приканват:

  • да се възползват пълноценно от програмата„Еразъм+“ , за да засилят междусекторното сътрудничество;
  • да събират доказателства относно начина, по който междусекторното сътрудничество може да доведе до положителни резултати.

Подходи според конкретните условия

Необходими са специално разработени междусекторни подходи за програмите за преодоляване на социално-икономическите предизвикателства пред младите хора.

Държавите от ЕС се приканват:

  • да засилят партньорския подход във връзка с прилагането на мерки, като например Гаранцията за младежта;
  • да потърсят подкрепа за изпълнение на дейности в сектора на младежта, които се финансират по инициативите на Гаранцията за младежта;
  • да засилят сътрудничеството между институциите за формално образование (например училища и колежи) и доставчиците на неформално учене (например младежки и спортни клубове) с цел да се преодолее преждевременното напускане на училище;
  • да насърчава сътрудничеството между службите за работа с младежта и социалните служби с цел повишаване на социалното приобщаване на младите хора.

Комисията се приканва да улеснява взаимодействието на европейско равнище между лицата, определящи политиката за младежта, и неправителствените организации (НПО), участващи в прилагането на Гаранцията за младежта.

Държавите от ЕС и Комисията се приканват:

  • да обмислят използването на европейските структурни фондове и програма „Еразъм+“, за да преодолеят предизвикателствата пред младите хора;
  • да разгледат повдигнатите въпроси на предстоящото партньорско обучение между държавите от ЕС относно активизирането на междусекторната политика за младежта на национално равнище, организирано в рамките на работния план на ЕС за младежта.

Работа с младежта

Съветът на ЕС изисква държавите от ЕС и Комисията да подчертаят значението на работата с младежта за справянето с предизвикателствата пред младите хора като:

  • насърчават признаването на работата с младежта и на инструментите за неформално учене, например сертификата Youthpass в сектори като заетостта, образованието, обучението и културата;
  • проучване на възможностите за интегриране на сертификата Youthpass като национален инструмент за признаване.

За допълнителна информация, вж.:

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Резолюция на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, от 20 май 2014 г. относно европейски работен план за младежта за периода 2014-2015 г. (ОВ C 183, 14.6.2014 г., стр. 5-11)

последно актуализация 24.09.2015

Top