Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Рамка за колективна защита (групови искове)

Рамка за колективна защита (групови искове)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Препоръка 2013/396/ЕС за общи принципи на механизмите за колективни искове за преустановяване на нарушения и колективни искове за обезщетение в държавите — членки на Европейския съюз

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ТАЗИ ПРЕПОРЪКА?

  • Тя определя поредица от общи необвързващи принципи за националните механизми за колективна защита*.
  • Целта е да се даде възможност на гражданите и дружествата да защитят своите права, предоставени им съгласно правото на Европейския съюз (ЕС), в случай на нарушение на тези права.
  • Такива механизми за защита трябва да има в различни области, при които правото на ЕС предоставя права на гражданите и дружествата, като защита на потребителите, конкуренция, опазване на околната среда и финансови услуги.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Основните принципи са определени в препоръка на Европейската комисия, публикувана паралелно със съобщение, с което се предлага всички държави — членки на ЕС да въведат механизми за колективна защита въз основа на договорени принципи. Тези принципи са следните:

  • ищците трябва да могат да поискат съдебно решение за преустановяване на нарушенията на техните права, предоставени им от правото на ЕС („иск за преустановяване на нарушения“) и да предявят иск за обезщетение за вреди, претърпени от такива нарушения („иск за обезщетение“) в случай, когато голям брой лица претърпяват вреди в резултат на една и съща незаконна практика;
  • производствата за колективна защита трябва да бъдат равноправни, справедливи, своевременни и да не са недостъпно скъпи;
  • системите за колективна защита трябва да се основават на принципа „възможност за участие“. Съгласно този принцип потенциалните ищци, които не са изразили директно своето съгласие, не са членове на групата и поради това те не могат да се ползват пряко от благоприятния резултат от производството за колективна защита;
  • следва да има процесуални гаранции за избягване на злоупотреби със системите за колективна защита, като:
    • забрана за наказателни (т.е. прекомерно високи) обезщетения и лихва;
    • ищците не трябва да се представляват от субекти със стопанска цел;
    • забрана за плащане на адвокатски хонорари на адвокати;
  • страната, загубила делото, е длъжна да заплати съдебните разноски на спечелилата страна;
  • Съдията играе ключова роля в груповия/колективния спор* за ефективното управление на случая и трябва да бъде бдителен срещу всякакви възможни злоупотреби.
  • Ищците трябва да могат да уредят случая чрез колективни механизми за разрешаване на спорове чрез консенсус (т.е. процедури, с които страните постигат единодушие относно дадено решение).

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ПРЕПОРЪКАТА?

Държавите членки бяха приканени да приложат тези принципи не по-късно от 26 юли 2015 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Колективната защита улеснява достъпа до правосъдие за тези, чиито права са нарушени от един и същ субект. Тя им дава възможност да защитят своите права колективно, когато те не биха могли да направят това поотделно поради свързаните с това разноски или време.

Европейската рамка за колективна защита допълва съществуващите механизми на европейско равнище, а именно:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Колективна защита: механизъм, който има за резултат прекратяване или предотвратяване на незаконна стопанска практика, която засяга група от ищци, или осигуряване на обезщетение за вредата, нанесена от такива практики.
Групов/колективен спор: съдебен процес, заведен от група от ищци.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Препоръка на Комисията 2013/396/EС от 11 юни 2013 година за общи принципи на механизмите за колективни искове за преустановяване на нарушения и колективни искове за обезщетение в държавите членки, свързани с нарушения на правата, предоставени съгласно правото на Европейския съюз (OВ L 201, 26.7.2013 г., стр. 60—65)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Доклад на Комисията до Европейския парламент, Съвета и Европейския икономически и социален комитет относно изпълнението на Препоръката на Комисията от 11 юни 2013 г. за общи принципи на механизмите за колективни искове за преустановяване на нарушения и колективни искове за обезщетение в държавите членки, свързани с нарушения на правата, предоставени съгласно правото на Европейския съюз (2013/396/EС) (COM(2018) 40 final, 25 януари 2018 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: „Към европейска хоризонтална рамка за колективна защита“ (COM(2013) 401 final, 11 юни 2013 г.)

последно актуализация 26.08.2021

Top