Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Гарантиране на съответствието на споразуменията за трансфер на технологии с правилата за конкуренция

Гарантиране на съответствието на споразуменията за трансфер на технологии с правилата за конкуренция

Споразуменията за лицензиране, които ограничават конкуренцията, противоречат на правилата за конкуренция на Европейския съюз (ЕС). Такива споразумения обаче могат да имат също и положителни въздействия, които превишават техните ограничителни последици за конкуренцията. С един нов регламент за „групово освобождаване“* и насоки относно споразуменията за трансфер на технологии* се създава една област на сигурност за много споразумения за лицензиране.

АКТ

Регламент (ЕС) № 316/2014 на Комисията от 21 март 2014 година относно прилагането на член 101, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз по отношение на категории споразумения за трансфер на технологии.

ОБОБЩЕНИЕ

Съгласно правото на интелектуалната собственост притежателите на права върху интелектуална собственост получават определени изключителни права. Те им позволяват да предотвратяват неразрешено използване на тяхната интелектуална собственост, както и да експлоатират своята собственост, по-специално като предоставят лиценз на трети страни. Споразуменията за трансфер на технологии се отнасят за лицензирането на технологии и те могат да бъдат двустранни или многостранни („групиране на патенти“*).

През март 2014 г. Европейската комисия прие Регламент за групово освобождаване на трансфер на технологии (РГОТТ), който замени текста от 2004 г. Той пояснява как конкурентното право на ЕС (в този случай член 101 от Договора за функционирането на ЕС) се прилага за определени категории споразумения за лицензиране, както и критериите, които се използват за оценяването на тези споразумения. Също както неговия предшественик, към регламента са изготвени насоки за прилагането на правилата.

Обхват и изключения

РГОТТ освобождава споразуменията за лицензиране между дружества, които имат ограничена пазарна мощ (т.е. пазарен дял по-малък от 20 %, за споразумения между конкуренти, и по-малък от 30 %, за споразумения между неконкуренти) и които отговарят на определени условия. Счита се, че те нямат антиконкурентни последици или ако имат такива, положителните въздействия надвишават отрицателните и поради това не противоречат на антитръстовите правила на ЕС.

РГОТТ се прилага само за споразумения за изследвания и разработки, ако специфичните регламенти за групово освобождаване (РГО) относно споразуменията за изследвания и разработки и относно споразуменията за специализация* не са приложими.

РГОТТ се прилага само за двустранни споразумения; насоките обхващат също така групирането на патенти.

Основните промени, които са въведени:

  • нов тест за установяване дали определени клаузи в споразумение за трансфер на технологии (по-специално относно закупуването на суровини или оборудване от лицензодател или използването на търговската марка на лицензодателя) са освободени от член 101 от ДФЕС, заедно със самото споразумение за трансфер на технологии;
  • ограничения за пасивни продажби* между лицензополучателите се добавят към списъка на съществените ограничения в член 4 (практики, които се считат за толкова сериозни, че те, заедно с останалата част от споразумението, в което са заложени, са изключени от защитената област на РГО) и те не могат никога да бъдат освобождавани по силата на РГОТТ;
  • всички изключителни задължения за преотстъпване на подобрения* попадат извън обхвата на защитената област на РГОТТ (неизключителните задължения за преотстъпване на подобрения обаче са обхванати);
  • клаузите за прекратяване, които позволяват на лицензодателя да прекрати споразумението за лицензиране, ако другата страна оспори валидността на лицензираната технология, попадат извън обхвата на защитената област на РГОТТ.

Приложение

Новите правила се прилагат само за споразумения, които са сключени след влизането в сила на регламента (1 май 2014 г.). Споразуменията, сключени в контекста на предишния режим, трябваше да бъдат адаптирани към новите правила до 30 април 2015 г..

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

*Споразумение за трансфер на технологии: споразумение, с което се урежда трансферът на умения, технологии, техники, между две или повече страни.

* Групово освобождаване: съгласно тези регламенти Европейската комисия може да обяви определени категории държавна помощ за несъвместими с Договора за функционирането на ЕС, ако те отговорят на определени условия. По този начин те се освобождават от изискването за предварително уведомление и одобрение от Комисията.

* Групиране на патенти: споразумение между двама или повече собственици на патенти за предоставяне на лиценз за един или няколко от техните патенти един на друг или на трети страни.

* Споразумения за специализация: те имат за цел да насърчат сътрудничеството между фирмите в областта на специализация при производството на стоки и доставката на услуги.

* Ограничения за пасивни продажби: пасивна продажба е налице, когато дадена страна задоволява неотправени искания от отделни клиенти.

* Задължения за преотстъпване на подобрения: в рамките на споразумение за лицензиране от лицензополучателя може да бъде изискано да разкрие и прехвърли всички направени подобрения (включително придобито свързано ноу-хау) в лицензираната технология по време на периода на лицензиране.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Регламент (ЕС) № 316/2014

1.5.2014 г.

-

OВ L 93, 28.3.2014 г., стр. 17-23

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Съобщение на Комисията - Насоки за прилагането на член 101 от Договора за функционирането на Европейския съюз към споразумения за трансфер на технологии (ОВ C 89, 28.3.2014 г., стр. 3-50).

последно актуализация 29.07.2015

Top