EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Споразумение на ЕС за търговия с Колумбия, Перу и Еквадор

Споразумение на ЕС за търговия с Колумбия, Перу и Еквадор

 

РЕЗЮМЕ НА:

Решение 2012/735/ЕС за подписване на Споразумението за търговия между ЕС и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна

Споразумение за търговия между ЕС и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна

Решение (ЕС) 2016/2369 за подписване и за временно прилагане на Протокола за присъединяване към Споразумението за търговия между ЕС и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна, с оглед на присъединяването на Еквадор

Протокол за присъединяване към Споразумението за търговия между ЕС и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна, с оглед на присъединяването на Еквадор

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕШЕНИЯТА И НА СПОРАЗУМЕНИЕТО ЗА ТЪРГОВИЯ?

  • С Решение 2012/735/ЕС се одобрява от името на ЕС Споразумението за търговия (СТ) между Европейския съюз (ЕС) и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна.
  • Със СТ между ЕС и Колумбия и Перу се цели да се създадат пазари и за двете страни и да се повиши стабилността на търговските взаимоотношения между партньорите. То осигурява прогресивно и реципрочно либерализиране посредством амбициозна и балансирана свободна търговска зона.
  • С Решение (ЕС) 2016/2369 се приема Протоколът за присъединяване на Еквадор към СТ, което съдържа всички съответни правила, с оглед на присъединяването на Еквадор.
  • Общата цел на СТ е да се повишат търговията и инвестициите между двата региона, като се интегрират производствени вериги за създаване на стойност* и като се помага на местните предприятия да се развиват на регионалния си пазар, за да могат да се конкурират на международно равнище.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Ползи от споразумението за търговия за партньорите

  • Основната полза от СТ е осигуряването на стабилни и предвидими условия за предприятията, които им позволяват да търгуват и да инвестират уверено. СТ създава значителни възможности за предприятията и за потребителите от двете страни.
  • Другите очаквани ползи включват:
    • отворени пазари за стоки, услуги, държавни обществени поръчки и инвестиции;
    • спестяване на 500 млн. евро на година от вносни мита (такси, събирани за внос на стоки от митническите органи на основата на стойността на стоките или на някои други критерии, като напр. тяхното тегло) в края на даден преходен период,
    • по-добри условия за търговия чрез улесняване на процедурите (напр. правила за произход, санитарни и фитосанитарни условия, митнически процедури), увеличаване на конкуренцията, повишаване на прозрачността и гарантиране на защитата на правата върху интелектуалната собственост,
    • една по-прозрачна бизнес среда, която улеснява живота на предприятията и гражданите,
    • ново сътрудничество по отношение на конкурентоспособността, иновациите, модернизирането на производството, улесняването на търговията и трансфера на технологии.
  • СТ има за цел също така да се насърчи регионалната интеграция сред държавите от региона на Андите. В този контекст през юли 2014 г. бяха приключени преговорите за присъединяването на Еквадор към СТ, което доведе до присъединяването му през януари 2017 г.
  • Боливия, член на Андската общност, също има възможност да поиска присъединяване към СТ.

Човешки права и устойчиво развитие

Спазването на човешките права и правовата държава са определени като основни елементи на СТ. Освен това СТ включва елементи за насърчаване на устойчивото развитие чрез прилагането на международни конвенции относно трудовите права и опазването на околната среда. Гражданското общество участва системно в контрола върху тези ангажименти.

Изпълнение на СТ

  • В Перу СТ представлява важна възможност за износа на перуанското земеделие и рибарство (една трета от целия износ на страната за ЕС). ЕС е най-големият инвеститор в Перу, предимно в областта на далекосъобщенията, добивната промишленост, банковото дело и финансите.
  • В Колумбия СТ дава възможност на страната да диверсифицира своя износ за ЕС, не само с продукти на земеделието и рибарството, но и с колумбийски промишлени продукти. ЕС е един от най-големите инвеститори в Колумбия и участва предимно в секторите на земеделието, горивата и минното дело.
  • Съгласно Петия „годишен доклад относно изпълнението на споразумението за търговия с Колумбия/Еквадор/Перу“ резултатите от СТ продължават да са положителни. СТ оказва стабилизиращо въздействие върху търговията въпреки спада на цените на стоките и продължава да насърчава диверсификацията на търговията. Благодарение на СТ секторите са се отворили за инвестиции от ЕС и се е повишила правната сигурност за инвеститорите по отношение на бъдещи промени в политиката. СТ е насърчило и участието на микро-, малки и средни предприятия в двустранната търговия между страните; това се дължи основно на тарифните преференции и ефикасната работа на митниците. Селскостопанският износ вече представлява почти половината от целия износ за ЕС. Споразумението повлия положително и на търгуващите с ЕС сектори по отношение на заетостта, благосъстоянието, намаляването на бедността и сивата икономика. Пълното изпълнение на споразумението остава приоритет, за да се извлекат допълнителни ползи за предприятията и потребителите, към които е насочено. Предстои още много работа по санитарните и фитосанитарните въпроси, що се отнася до хармонираните процедури (сертификати и предварително регистриране), и по въпросите, свързани с търговията и устойчивото развитие, по-специално околната среда, човешките права и трудовите права.

ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

  • СТ с Перу се прилага временно от 1 март 2013 г., а това с Колумбия — от 1 август 2013 г. То ще влезе изцяло в сила след ратифицирането му от държавите членки.
  • СТ с Еквадор се прилага временно от 1 януари 2017 г. То ще влезе изцяло в сила след ратифицирането му от държавите членки.
  • Решение 2012/735/ЕС се прилага от 31 май 2012 г.
  • Решение 2016/2369/ЕС се прилага от 11 ноември 2016 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Верига за създаване на стойност: набор от бизнес дейности, които създават стойност за клиентите на дадена фирма. На всеки етап от тази верига от дейности продуктът придобива известна стойност благодарение на добавено вложение или процес.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Решение 2012/735/EС на Съвета от 31 май 2012 година за подписване от името на Съюза и за временно прилагане на Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна (ОВ L 354, 21.12.2012 г., стр. 1—2)

Споразумение за търговия между Европейския съюз и неговите държави членки от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна (ОВ L 354, 21.12.2012 г., стр. 3—2607)

Последващите изменения на споразумението са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Решение (ЕС) 2016/2369 на Съвета от 11 ноември 2016 година за подписване от името на Съюза и за временно прилагане на Протокола за присъединяване към Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна, с оглед на присъединяването на Еквадор (ОВ L 356, 24.12.2016 г., стр. 1—2)

Протокол за присъединяване към Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна, с оглед на присъединяването на Еквадор (ОВ L 356, 24.12.2016 г., стр. 3—1456)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Доклад на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно изпълнението на споразуменията за свободна търговия 1 януари 2018 г.—31 декември 2018 г. (COM(2019) 455 final, 14.10.2019 г.)

Работен документ на службите на Комисията — Индивидуални доклади и информационни листове за изпълнението на споразуменията за свободна търговия на ЕС — придружаващ документ „Доклад на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно изпълнението на споразуменията за свободна търговия 1 януари 2018 г.—31 декември 2018 г.“ (SWD(2019) 370 final, 14.10.2019 г.)

Известие във връзка с временното прилагане между Европейския съюз и Република Еквадор на Протокола за присъединяване към Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна, с оглед на присъединяването на Еквадор (ОВ L 358, 29.12.2016 г., стр. 1).

Известие във връзка с временното прилагане между Европейския съюз и Колумбия на Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна (ОВ L 201, 26.7.2013 г., стр. 7)

Известие във връзка с временното прилагане между Европейския съюз и Перу на Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна (ОВ L 56, 28.2.2013 г., стр. 1)

последно актуализация 30.06.2021

Top