Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R1008

    Извършване на въздухоплавателни услуги: правила за ЕС

    Извършване на въздухоплавателни услуги: правила за ЕС

     

    РЕЗЮМЕ НА:

    Регламент (ЕО) № 1008/2008 относно общите правила за извършване на въздухоплавателни услуги в ЕС

    КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

    С него се определят общи правила за извършването на въздухоплавателни услуги в Европейския съюз (ЕС), включително за лицензирането на въздушните превозвачи от ЕС и за прозрачността при ценообразуването.

    ОСНОВНИ АСПЕКТИ

    Оперативни лицензи и лизинг на въздухоплавателни средства

    • Критериите за предоставянето и срока на действие на оперативни лицензи на въздушните превозвачи в ЕС са хармонизирани.
    • Условията за предоставянето и срока на действие на оперативен лиценз в ЕС включват:
      • притежаването на валидно свидетелство за авиационен оператор, което определя включените в оперативния лиценз дейности;
      • собственост и контрол от държави от ЕС и граждани на държави от ЕС; и
      • спазване на редица финансови условия.
    • Неспазването на условията на оперативния лиценз може в крайна сметка да доведе до спиране на действието и отнемането на лиценза.
    • Разрешен е лизинг на въздухоплавателни средства, регистрирани в ЕС. Лизингът на въздухоплавателни средства от трети държави обаче е възможен само при специални обстоятелства, например за сезонните потребности от капацитет. В този случай съответният въздушен превозвач от ЕС трябва да бъде в състояние да докаже на съответния компетентен орган, че въздухоплавателните средства отговарят на всички стандарти на ЕС за безопасност.

    Прозрачност при ценообразуването

    • Въздушните превозвачи са свободни да определят цената на своите въздухоплавателни услуги на територията на ЕС.
    • Крайната цена на въздухоплавателната услуга, заедно с реда и условията на превоза, трябва да се публикува и тя трябва да включва всички данъци, летищни такси и допълнителни такси, които няма как да бъдат избегнати и които могат да се предвидят към момента на публикуването. Освен това въздушните превозвачи трябва да представят разбивка на всички тези неизбежни и предвидими елементи, които съставляват крайната цена.
    • Незадължителните ценови добавки трябва да се съобщят по ясен, прозрачен и недвусмислен начин в началото на всеки процес на резервация, като приемането трябва да става въз основа на „възможност за избор“.
    • Забранена е ценова дискриминация по отношение на гражданството или мястото на пребиваване на клиента и по отношение на мястото на установяване на представителя на въздушния превозвач или друго продаващо билети лице.
    • Държавите от ЕС трябва да следят за спазването на правилата за ценообразуване; санкциите за нарушения трябва да бъдат ефективни, съразмерни и възпиращи.

    Задължения за предоставяне на обществена услуга

    • Дадена държава от ЕС може да наложи задължение за предоставяне на обществена услуга за осигуряване на редовна въздушна линия между летище в ЕС и летище, което обслужва отдалечен и развиващ се регион на нейна територия, или по отношение на слаб маршрут до кое да е летище на нейна територия, ако осигуряването на минимални услуги по всеки такъв маршрут се счита за жизненоважно за икономическото и социално развитие на региона, който се обслужва от летището.
    • Държавата от ЕС трябва да оцени необходимостта и адекватността на предвидено задължение за предоставяне на обществена услуга.
    • В случай че нито един въздушен превозвач не проявява интерес към обслужването на маршрута, по отношение на който са наложени задълженията, съответната държава може да ограничи достъпа до маршрута до един единствен въздушен превозвач за период до 4 години и да компенсира неговите оперативни загуби, произтичащи от задължението за предоставяне на обществена услуга. Изборът на оператор трябва да се извърши чрез публичен търг на равнище ЕС.

    Разпределение на въздушното движение между летищата

    Държавите от ЕС могат да регулират разпределението на въздушното движение между летищата, по-специално при условие че:

    • те обслужват един и същи град или агломерация;
    • те се обслужват от подходяща транспортна инфраструктура и са свързани едно с друго, а също и с града или агломерацията, които обслужват, чрез редовни, надеждни и ефикасни линии на обществения транспорт;
    • решението за регулиране на разпределението на въздушното движение зачита принципите на пропорционалност и прозрачност и се основава на обективни критерии.

    COVID-19 — специални мерки

    Регламент (ЕС) 2020/696 и Делегирани регламенти (ЕС) 2020/2114 и 2020/2115 на Комисията временно изменят Регламент (ЕО) № 1008/2008, за да се помогне на авиокомпаниите и летищата да се справят с рязкото намаляване на въздушния трафик, причинено от пандемията от COVID-19.

    Тези регламенти:

    • временно изменят правилата за лицензиране на въздушните превозвачи в случай на финансови затруднения поради пандемията от COVID-19. Те временно ще спрат задължението на държавите от ЕС да прекратят или отнемат оперативния лиценз на всеки превозвач, който е изправен пред финансови затруднения, или да го заменят с временен лиценз, при условие че безопасността не е изложена на риск. Това ще избегне създаването на ненужна административна тежест за органите и въздушните превозвачи;
    • въвеждат временна дерогация от процедурите, които се прилагат, когато държавите от ЕС искат да откажат или да наложат условия за упражняване на правата за трафик, за да се справят с извънредни ситуации с кратка продължителност. Държавите от ЕС могат временно да поддържат спешна мярка за период по-дълъг от 14 дни, но такава мярка може да остане в сила, стига да има ясни рискове за общественото здраве, свързани с пандемията. Всички спешни мерки трябва да зачитат принципите на пропорционалност и прозрачност и да се основават на обективни и недискриминационни критерии;
    • въвеждат нови временни правила за предоставяне на наземни услуги за подпомагане на летищата да продължат дейността си в контекста на пандемията от COVID-19:
      • като позволява на летищата да удължат съществуващите договори за доставчици на наземно обслужване до 31 декември 2022 г. и
      • в случай на фалит на дружество за наземно обслужване, като позволява на летището директно да избере нов доставчик на наземно обслужване за максимален период от 6 месеца или до 31 декември 2021 г.

    ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

    Той се прилага от 1 ноември 2008 г.

    ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    За допълнителна информация вж.:

    ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

    Регламент (ЕО) № 1008/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 24 септември 2008 година относно общите правила за извършване на въздухоплавателни услуги в Общността (преработен текст) (ОВ L 293, 31.10.2008 г., стр. 3—20)

    Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 1008/2008 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

    последно актуализация 14.01.2021

    Нагоре