EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017Y0131(06)

Предупреждение на Европейския съвет за системен риск от 22 септември 2016 година относно средносрочните уязвимости в сектора на жилищните недвижими имоти в Люксембург (ECCP/2016/09)

OJ C 31, 31.1.2017, p. 51–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

31.1.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 31/51


ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ ЗА СИСТЕМЕН РИСК

от 22 септември 2016 година

относно средносрочните уязвимости в сектора на жилищните недвижими имоти в Люксембург

(ECCP/2016/09)

(2017/C 31/06)

ГЕНЕРАЛНИЯТ СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ ЗА СИСТЕМЕН РИСК,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1092/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за пруденциалния надзор върху финансовата система на Европейския съюз на макроравнище и за създаване на Европейски съвет за системен риск (1), и по-специално членове 3 и 16 от него,

като има предвид, че:

(1)

Опитът от миналото в много държави показва, че проявата на уязвимости в сектора на жилищните недвижими имоти може да доведе до значителни рискове за вътрешната финансова стабилност, сериозни отрицателни последици за реалната икономика и евентуално до отрицателни ефекти на преноса към други държави.

(2)

Европейският съвет за системен риск (ЕССР) наскоро завърши систематична оценка в перспектива на уязвимостите на равнището на Съюза, свързани със сектора на жилищните недвижими имоти. В този контекст ЕССР установи, че някои средносрочни уязвимости в осем държави са източник на системен риск за финансовата стабилност, който може да има сериозни отрицателни последици за реалната икономика.

(3)

Направената от ЕССР оценка на уязвимостите показва следното за Люксембург:

а)

От известно време насам цените на жилищните недвижими имоти в Люксембург постоянно растат. В момента цените са безпрецедентно високи и растат както по отношение на дохода, така и по отношение на наемите. Тези ценови промени се поддържат от структурен дисбаланс между силното търсене на жилища, предизвикано inter alia от демографски фактори и политически стимули, и ограниченията в предлагането, свързани с наличността на жилища.

б)

Растящите цени на жилищните недвижими имоти биха могли да си взаимодействат с уязвимости, изразяващи се в задлъжнялост на домакинствата, и да доведат до допълнително увеличение на цялостната задлъжнялост и на дела на уязвимите домакинства. Ипотечното кредитиране нарасна бързо през последните години и равнището на ипотечния дълг е високо по отношение на разполагаемия доход на люксембургските домакинства. Освен това домакинствата имат експозиция към лихвен риск, тъй като тенденцията е ипотечните кредити да са с променлив лихвен процент. Като цяло, съотношенията кредит/стойност на недвижимия имот и обслужване на дълга/доход в Люксембург са умерени и могат да действат като смекчаващ фактор срещу загуби във финансовата система, ако уязвимостите се материализират. Разпределението на тези съотношения за новите и съществуващите ипотечни кредити обаче предполага ясно открояващ се дял ипотекарни длъжници, чиито дълг и разходи по обслужването му са високи спрямо дохода им.

в)

Уязвимостите в сектора на жилищните недвижими имоти заедно с вече завишените и силно нарастващи цени на недвижимите имоти излагат реалната икономика на Люксембург на рискове за финансовата стабилност. В случай на икономически или финансов шок – като растеж на безработицата и/или спад в растежа на доходите или цените на жилищните недвижими имоти – за силно задлъжнелите домакинства може да бъде особено трудно да обслужват дълговете си и броят на неизпълненията по ипотечните кредити може да се увеличи, като доведе до преки кредитни загуби за банките, особено в случай на спад на цените на жилищните недвижими имоти. Освен това, ако наистина се материализира неблагоприятен за икономиката сценарий, произтичащите от него отрицателни ефекти върху дохода и благосъстоянието на домакинствата могат да засилят първоначалния шок, като подчертаят допълнително отрицателните преки и непреки ефекти върху финансовата стабилност (напр. ако на домакинствата им се налага да намалят потреблението си, за да обслужват ипотечните си кредити). Този проблем може да стане по-ясно изразен, ако тенденцията за растеж на дълга на домакинствата в Люксембург продължи. Следва да се отбележи, че и равнищата на финансовите активи на люксембургските домакинства са високи, въпреки че те отбелязват спад спрямо дълга, което може да действа като смекчаващ фактор в случай на шок, ако домакинствата желаят и имат възможност да използват тези източници на богатство.

г)

ЕССР отдава внимание на прилаганите от люксембургските органи мерки в сектора на жилищните недвижими имоти. До момента тези мерки се съсредоточават върху увеличаването на устойчивостта на банковия сектор, като се увеличават рисковите тегла на ипотечните кредити с високо съотношение кредит/стойност на недвижимия имот и като се прилагат капиталови буфери както в целия банков сектор, така и спрямо системно значимите институции. Като цяло, банките в Люксембург са добре капитализирани и експозициите им към сектора на жилищни недвижими имоти са относително ниски. Предвид тези мерки изглежда, че в момента преките рискове за банковата система, свързани с уязвимостите в сектора на жилищните недвижими имоти, са ограничени.

д)

Освен въвеждането на микропруденциални мерки, с които от банките се изисква да имат подходящо вътрешно управление и правила по отношение на пазара на ипотечни кредити, не са предприети макропруденциални мерки за намаляване на уязвимостите, свързани с евентуално отрицателното взаимодействие между задлъжнялостта на домакинствата и динамиката на цените на жилищните недвижими имоти. Поради тази причина прилаганите от люксембургските органи мерки могат да се окажат неподходящи с оглед на пълното преодоляване на констатираните уязвимости,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:

ЕССР установи, че наличието на средносрочни уязвимости в сектора на жилищните недвижими имоти в Люксембург е източник на системен риск за финансовата стабилност, който може да има сериозни отрицателни последици за реалната икономика. От макропруденциална гледна точка ЕССР счита, че основните уязвимости се изразяват в комбинацията от високи цени на жилищните недвижими имоти и растящата задлъжнялост на домакинствата.

Съставено във Франкфурт на Майн на 22 септември 2016 година.

Francesco MAZZAFERRO

Ръководител на секретариата на ЕССР

От името на Генералния съвет на ЕССР


(1)  ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 1.


Top