Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Продукти в готови опаковки — пълнене и етикетиране на опаковката

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 76/211/ЕИО относно определянето на теглото и обема на някои продукти в готови опаковки

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

С нея се въвежда единно законодателство във всички държави — членки на Европейския съюз (EС), в което се определят условията за пълнене на предварително маркирани със знака „℮“ готови опаковки*. Тя има за цел да гарантира, че количеството, изписано върху опаковката на продукт в готова опаковка* е вярно и че е подходящо етикетирано.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

През годините директивата е изменяна многократно и настоящото резюме отразява нейното съдържание в сегашния му вид.

Приложно поле

Директивата се отнася до готовите опаковки, съдържащи продукти, продавани отделно с постоянно тегло или обем, предварително определено от опаковчика, и не падат под 5 грама или 5 милилитра и не надхвърлят 10 килограма или 10 литра.

Маркировката „℮“

  • В директивата се определят условията, при които продукт в готова опаковка може да носи маркировка „℮“. Маркировката „℮“, поставена до номиналното количество*, потвърждава съответствието с правилата на ЕС за обозначаване на обема или теглото и за методите за измерване, които трябва да използват продавачите на продукти в готова опаковка. Въпреки че маркировката „℮“ не е задължителна, поставянето ѝ върху даден продукт означава, че продуктът може да се продава във всички държави членки, без да е необходимо да се проверява съответствието с отделните национални изисквания.
  • За да се гарантира, че показаното количество е правилно, опаковките с маркировка „℮“ трябва да отговарят на следните изисквания:
    • средното количество на продукта в опаковките, произхождащи от една и съща партида, трябва да е равно или по-голямо от количеството, посочено върху опаковката;
    • номиналното количество се отнася само за продукта. То не включва опаковката или други материали, използвани за защита, обработка или съхранение на продукта, или които служат като помощно средство при използването му;
    • Само в много ограничена част от предварително опакованите продукти от една и съща партида количеството на продукта може да е по-малко от посоченото върху опаковката, известно като „допустима отрицателна грешка“. В точка 2.4 от приложение 1 към директивата този въпрос е разгледан по-подробно.
  • С поставянето на маркировката „℮“ върху продукта опаковчикът или вносителят удостоверява, че готовите опаковки отговарят на изискванията на настоящата директива по отношение на контрола на качеството и метрологичния контрол (за повече подробности вж. приложение I, раздел 5 приложение II към директивата).
  • Буквата „e“ трябва да бъде поставена в същото зрително поле, в което се намира обозначението на номиналното тегло или номиналния обем, и трябва да бъде с височина най-малко 3 милиметра.

Обозначение на теглото или обема

  • Етикетът трябва да съдържа обозначение на обема в случай на течни продукти и обозначение на теглото в случай на други продукти.
  • Етикетът на продукта в готова опаковка трябва да съдържа също така обозначенията за тегло и обем, използвани в търговската практика, или трябва да отговаря на вътрешната нормативна уредба на държавата на местоназначение, ако тези обозначения се различават в отделните държави членки.
  • Държавите членки не могат нито да забраняват, нито да ограничават пускането на пазара на опаковки, които отговарят на изискванията на директивата за обозначаване на обема или масата и използваните метрологични методи, както и ако носят маркировка „℮“.

Делегирани актове

Регламент за изменение (ЕС) 2019/1243 оправомощава Европейската комисия да приема делегирани актове с цел адаптиране на Директива 76/211/EИО към техническия прогрес.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ ПРАВИЛАТА?

  • Директива 76/211/EИO трябваше да бъде транспонирана в националното законодателство до 22 юли 1977 г.
  • В Белгия и Ирландия трябваше да бъде транспонирана в националното законодателство на 31 декември 1979 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Готова опаковка. Комбинацията от продукта и индивидуалната опаковка, в която той е предварително опакован.
Продукт в готова опаковка. Даден продукт е готово опакован тогава, когато е поставен в опаковка от какъвто и да е характер, без купувачът да присъства на опаковането, а количеството продукт, което се съдържа в опаковката, е с предварително определена стойност и не може да бъде променяно без опаковката да бъде отворена или да претърпи осезаема промяна.
Номинално количество. Номиналното количество (номиналното тегло или номиналният обем) на съдържанието на една готова опаковка е теглото или обемът, посочени върху готовата опаковка, т.е. количеството на продукта, което се предполага, че се съдържа в готовата опаковка.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 76/211/EИО на Съвета от 20 януари 1976 година относно сближаване на законодателствата на държавите членки относно определянето на теглото и обема на някои продукти в готови опаковки (ОВ L 46, 21.2.1976 г., стр. 1—11).

Последващите изменения на Директива 76/211/EИО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) № 1169/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2011 година за предоставянето на информация за храните на потребителите, за изменение на регламенти (ЕО) № 1924/2006 и (ЕО) № 1925/2006 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 87/250/ЕИО на Комисията, Директива 90/496/ЕИО на Съвета, Директива 1999/10/ЕО на Комисията, Директива 2000/13/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, директиви 2002/67/ЕО и 2008/5/ЕО на Комисията и на Регламент (ЕО) № 608/2004 на Комисията (ОВ L 304, 22.11.2011 г., стр. 18—63).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕО) № 1830/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2003 година относно проследяването и етикетирането на генетично модифицирани организми и проследяването на храни и фуражи от генетично модифицирани продукти и за изменение на Директива 2001/18/ЕО (ОВ L 268, 18.10.2003 г., стр. 24—28).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 10.05.2022

Top