Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Организация на работното време

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2008/88/ЕО — някои аспекти на организацията на работното време

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Директивата определя минимални изисквания за безопасност и здраве по отношение на организацията на работното време на работниците в Европейския съюз (ЕС). Те обхващат:

  • минимална продължителност на междудневната почивка, междуседмичната почивка и годишния отпуск, на почивките в работно време и максималната продължителност на седмично работно време;
  • някои аспекти на нощния труд и работата на смени.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Държавите членки на ЕС

  • Държавите членки трябва да гарантират, че всички работници имат право на:
    • минимална междудневна почивка от 11 последователни часа за всеки 24-часов период;
    • почивка по време на работа в рамките на работен ден, по-дълъг от 6 часа;
    • почивка без прекъсване от 24 часа на всеки 7-дневен период плюс междудневната почивка от 11 часа;
    • платен годишен отпуск от най-малко 4 седмици;
    • средна максимална работна седмица от 48 часа, включително извънредния труд, за всеки период от 7 дни.
  • Обичайната продължителност на нощния труд не трябва да надвишава средно 8 часа за всеки период от 24 часа.
  • Работниците, които полагат нощен труд, имат право на безплатни прегледи на здравословното състояние през редовни интервали.

Национални органи

  • Националните органи могат:
    • да използват референтни периоди, които не надвишават 14 дни, за да изчислят седмичните периоди на почивка, и не надвишават 4 месеца, за да изчислят средното максимално седмично работно време;
    • да освободят от части от законодателството ръководни кадри, други служители на висша длъжност с правомощия за вземане на решения, семейни работници и служители, които извършват религиозни обреди.
  • Дерогации от определени разпоредби могат да се предоставят и във всеки един от следните случаи:
    • дейности по охрана и надзор, които изискват постоянно присъствие с цел опазване на лица или имущество;
    • дейности, свързани с непрекъснато обслужване или производство, по-конкретно при болници, пристанища, летища, медиите и селското стопанство;
    • Предвидими скокове в дейността (по-специално в селското стопанство, туризма, пощенските услуги, железопътния транспорт и случаите на злополуки);
    • дерогации, договорени в колективни споразумения между работодатели и служители.
  • Законодателството не се прилага за моряците, а така също и за работници, обхванати от по-специфични правила (като например мобилни работници в секторите на автомобилния транспорт, гражданското въздухоплаване, трансграничния железопътен транспорт или вътрешноводния транспорт).
  • Ако желаят, държавите членки могат да приложат по-благоприятни разпоредби относно здравето и безопасността.

Тълкователно съобщение

Правото на справедливи условия на труд е подчертано в принцип 10 (необходимост от осигуряване на здравословна и безопасна работна среда) от Европейския стълб на социалните права и в член 31 от Хартата на основните права на Европейския съюз (условия на труд, които зачитат здравето, безопасността и достойнството на работниците и които определят максимална продължителност на работното време, дневна и седмична почивка и годишен платен отпуск).

С цел да се повиши осведомеността на работниците за техните социални права, в началото на 2023 г. Европейската комисия прие тълкувателно съобщение за повишаване на правната сигурност и яснота по отношение на тълкуването на Директива 2003/88/ЕО. В съобщението се разглеждат член по член директивата и съответната съдебна практика на Съда на ЕС (до 22 септември 2022 г. ), за да се подпомогнат органите на държавите членки, практикуващите юристи и социалните партньори при тълкуването ѝ. Тя актуализира подобно съобщение от 2017 г.

През март 2023 г. беше публикуван и последният доклад на Комисията относно прилагането на Директива 2003/88/ЕО.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ ПРАВИЛАТА?

Директива 2003/88/EО отменя и кодифицира Директива 93/104/ЕО. Поради тази причина не е определен краен срок за транспонирането ѝ в националното законодателство. Правилата от директивата се прилагат от 2 август 2004 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителни подробности вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2003/88/EC на Европейския Парламент и на Съвета от 4 ноември 2003 година относно някои аспекти на организацията на работното време (ОВ L 299, 18.11.2003 г., стр. 9—19).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Комисията: Тълкувателно съобщение относно Директива 2003/88/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно някои аспекти на организацията на работното време (2023/C 143/06) (ОВ L 143, 26.4.2023 г., стр. 8—77).

Доклад на Комисията до Европейския парламент, Съвета и Европейския икономически и социален комитет: Доклад относно изпълнението от държавите членки на Директива 2003/88/ЕО относно някои аспекти на организацията на работното време (COM(2023) 72 final, 15.3.2023 г.).

Работен документ на службите на Комисията — Подробен доклад относно изпълнението от държавите членки на Директива 2003/88/ЕО относно някои аспекти на организацията на работното време — придружаващ документа „Доклад на Комисията до Европейския парламент, Съвета и Европейския икономически и социален комитет — Доклад относно изпълнението от държавите членки на Директива 2003/88/ЕО относно някои аспекти на организацията на работното време“ (SWD(2023) 40 final, 15.3.2023 г.).

последно актуализация 15.02.2024

Top