This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32022Q0502(01)
Code of Conduct for the Members and former Members of the Court
Кодекс за поведение на настоящите и бившите членове на Европейската сметна палата
Кодекс за поведение на настоящите и бившите членове на Европейската сметна палата
OB L 128, 2.5.2022, p. 102–113
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
In force
2.5.2022 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
L 128/102 |
Кодекс за поведение на настоящите и бившите членове на Европейската сметна палата
ЕВРОПЕЙСКАТА СМЕТНА ПАЛАТА („Сметната палата“),
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално членове 285, 286 и 339 от него,
като взе предвид Процедурния правилник на Сметната палата, по-специално член 3 и член 34, параграф 1 от него, и Правилата за прилагане на Процедурния правилник на Сметната палата, по-специално член 81, параграф 4 от тях,
като има предвид, че членовете на Сметната палата са длъжни, в общия интерес на Съюза, да бъдат напълно независими при изпълнението на своите функции, да не търсят и да не приемат указания от никое правителство, нито друг орган, и да се въздържат от всякаква дейност, несъвместима с естеството на техните функции,
като има предвид, че при встъпването си в длъжност членовете на Сметната палата тържествено полагат клетва, че както по време на мандата си, така и след неговото приключване, ще изпълняват задълженията, произтичащи от тази длъжност,
като има предвид, че членовете носят специална отговорност по въпроси от етично естество, тъй като поради примера, който дават, те оказват значително влияние върху културата на организацията и изграждането на добра работна среда,
като има предвид, че този Кодекс за поведение отразява основните етични ценности и принципи, заложени например в Етичния кодекс на Международната организация на върховните одитни институции (МСВОИ 130), като почтеност, независимост и обективност, компетентност, професионално поведение, поверителност и прозрачност,
като има предвид, че Кодексът за поведение на членовете на Сметната палата от 8 февруари 2012 г. следва да бъде преразгледан, за да се отчете опитът, придобит при неговото прилагане, Сметната палата да може да осигури възможно най-високите етични стандарти, прилагани по отношение на членовете ѝ, както и за да се вземат предвид заключенията от доклада за партньорската проверка относно етичната рамка на Сметната палата, извършена от върховните одитни институции на Полша и Хърватия през 2019 г.,
като има предвид, че с цел да се постигне повече прозрачност и последователност, всички разпоредби, свързани с етичните задължения на членовете следва да бъдат включени в този Кодекс за поведение, който съставлява важна част от Правилата за прилагане на Процедурния правилник на Сметната палата,
като има предвид, че Сметната палата е приела политика за поддържане на приемлива работна среда и борба с психическия и сексуалния тормоз,
като има предвид, че някои задължения, произтичащи от този Кодекс за поведение, които се отнасят до членовете на Сметната палата, следва също така да се отнасят и до бившите членове, за да бъдат максимално ефективни,
реши да приеме следния Кодекс за поведение на настоящите и бившите членове на Европейската сметна палата:
Член 1
Приложно поле
Настоящият Кодекс за поведение се прилага спрямо членовете на Сметната палата и, когато това е изрично посочено, спрямо нейните бивши членове.
I. ЦЕННОСТИ И ПРИНЦИПИ
Член 2
Общи разпоредби
1. Членовете спазват най-високите стандарти на етично поведение и чрез своите действия поддържат нивото на стандартите високо.
2. Членовете спазват следните етични ценности и принципи: почтеност, независимост, обективност, компетентност, професионално поведение, поверителност и прозрачност, достойнство, лоялност и ангажираност, както и въздържаност и колегиалност.
Член 3
Почтеност
1. Членовете изпълняват поетите от тях задължения почтено, надеждно, добросъвестно и само в публичен интерес.
2. Членовете се въздържат от приемането на каквито и да е подаръци или подобни облаги на стойност над 150 евро. Членовете се въздържат също от приемането от трети страни на явно непропорционално големи суми за покриването на режийни или пътни разходи.
3. Членовете не могат да приемат заплащане под каквато и да е форма за извършването на външни дейности или за работа, публикувана по време на техния мандат.
4. Членовете използват инфраструктурата и ресурсите, които са на тяхно разположение, при пълно спазване на общите и специалните правила, определени за тази цел, и по-специално на решенията на Сметната палата, които са в сила относно процедурата за назначаване на служители в кабинетите на членовете, разходите за представителни цели и разходите за приеми, както и използването на служебните превозни средства на Сметната палата.
5. Членовете на Сметната палата избират членове на своите кабинети, като вземат предвид отговорното естество на работната длъжност, изискванията за професионалния профил и необходимостта от установяване на отношения на взаимно доверие между тях и членовете на техните кабинети. Съпрузи, партньори и преки членове на семейството не могат да участват в кабинетите на членовете на Сметната палата.
Член 4
Независимост
1. Членовете следва да не се поддават на обстоятелства или влияния, които могат да компрометират или да бъдат счетени за компрометиращи за тяхната професионална преценка.
2. Членовете нямат право да искат или да приемат указания от никоя институция, орган, служба или агенция на Европейския съюз, правителство или който и да е публичен или частен орган.
3. Членовете са независими от политическо влияние. По-специално, те не могат да заемат никаква политическа длъжност.
4. Отношенията на членовете с групите, подкрепящи определени интереси, следва да бъдат в съответствие с необходимостта от запазване на тяхната независимост.
Член 5
Обективност
1. Членовете действат по безпристрастен и непредубеден начин.
2. Членовете избягват всички ситуации, които могат да доведат до възникване на конфликт на интереси, или които може обективно да бъдат възприети като такива. Конфликт на интереси възниква в случай, когато личен интерес повлиява на независимото изпълнение на задълженията на члена на Сметната палата. Личните интереси включват, но не се ограничават до всяко потенциално облагодетелстване или предимство в полза на самите членове, техните съпрузи, партньори или преки членове на семейството.
Член 6
Компетентност
Членовете развиват и поддържат знанията и уменията, свързани с работните им задължения, и действат съобразно приложимите стандарти и с необходимото внимание.
Член 7
Професионално поведение
1. Членовете спазват приложимите правила, определени в Договорите, във вторичното законодателство и от Сметната палата. Те избягват всяко поведение, което би могло да дискредитира Сметната палата.
2. Членовете на Сметната палата осъзнават важността на своите задължения и отговорности; със своето поведение те демонстрират публичното естество на своите задължения и се държат по начин, който поддържа и насърчава общественото доверие към Сметната палата.
Член 8
Поверителност и прозрачност
1. Членовете спазват поверителността на работа, наложена от Сметната палата. Те не разкриват поверителна информация, включена в обхвата на задължението за опазване на професионална тайна, съгласно член 339 от ДФЕС.
2. Членовете отговарят за правилното третиране на всички класифицирани, поверителни или чувствителни документи и информация, с които те или техните кабинети работят при изпълнение на задълженията си.
3. Членовете не използват за лични цели нито от свое име, нито от името на други лица каквато и да е информация, до която имат достъп по силата на работните си функции и която не е била оповестена на широката общественост.
4. Членовете съзнават добре, че обществената служба изисква повишена прозрачност и отчетност пред обществото. Те следва да спазват баланс между изграждането на прозрачност и изискванията за поверителност.
Член 9
Достойнство
1. Членовете опазват престижа на службата и не правят изявления по какъвто и да е канал за комуникация, които уронват престижа ѝ пред обществото.
2. Членовете се държат по вежлив начин и с уважение. Те създават и поддържат работна среда, в която не се допуска поведение, уронващо достойнството на служителите.
Член 10
Ангажираност и лоялност
1. Членовете на Сметната палата се ангажират да изпълняват своя мандат. Те пребивават там, където е седалището на ЕСП.
2. Членовете присъстват на заседанията на Сметната палата, съставите и комисиите, на които са членове, съгласно член 6 от Правилата за прилагане на Процедурния правилник на Сметната палата.
3. В дух на лоялност те подпомагат Сметната палата при спазването на нейните прерогативи.
Член 11
Въздържаност и колегиалност
1. В рамките на институцията и извън нея членовете действат и се изказват с необходимата въздържаност, произтичаща от поверените им функции.
2. Членовете спазват колегиалния дух в организацията на Сметната палата при всякакви обстоятелства, а също така спазват всички приети решения на Сметната палата, както и поемат колективна отговорност за тях. Членовете обаче могат да се възползват от съдебните инструменти, налични в правото на ЕС, ако считат, че в резултат на тези решения са понесли вреди.
3. Без да се засяга отговорността на председателя за външните отношения, членовете имат правомощия извън Сметната палата да съобщават и коментират всички доклади, становища или информация, които Сметната палата е решила да оповести публично, при спазване на условията, посочени в параграф 4 по-долу.
4. Членовете се въздържат от всякакви коментари извън Сметната палата, които може:
а) |
да поставят под въпрос дадено решение на Сметната палата; |
б) |
да уронят репутацията на Сметната палата; |
в) |
да се изтълкуват като изразяване на позиция от страна на Сметната палата по въпроси извън нейната институционална компетентност или по които тя не е изразила становище; или |
г) |
да въвлекат Сметната палата в спор, дори след прекратяване на техните функции като членове. |
Член 12
Външни дейности
1. Членовете не извършват никаква друга професионална дейност извън Сметната палата, нито друга външна дейност, платена или не, която не е съвместима с техните работни задължения, съгласно член 286, параграфи 3 и 4 от ДФЕС.
2. При условията, предвидени в настоящия член, членовете могат да получат разрешение да заемат неплатени длъжности във фондации или подобни организации в правната, научната, културната, художествената, социалната, спортната или благотворителната сфера или в учебни заведения. Тези длъжности следва да не бъдат свързани с управленски роли, вземане на решения, отговорност за или контрол върху операциите на съответния орган или организация, и следва да имат единствено представителна или консултативна роля. Под „фондация или подобна организация“ се разбира всяка организация или сдружение с нестопанска цел, занимаващо се с дейности от обществен интерес в горепосочените области. Членовете избягват всякакъв конфликт на интереси, който може да възникне или обективно да се възприеме като възникнал в резултат на тази длъжност особено ако въпросният орган получава някакъв вид финансиране от бюджета на ЕС.
3. Членовете могат също да участват в следните външни дейности, при условие че спазват член 2 и член 10:
а) |
провеждане на курсове в интерес на европейската интеграция, принципите на правовата държава или етиката, изнасяне на речи или участие в конференции, при условие че не се извършва заплащане или, ако бъде извършено заплащане, то да е заплатено пряко от организатора в полза на благотворителна организация, избрана от члена; |
б) |
издаване на книги или писане на статии, при условие че всички авторски възнаграждения от произведения, публикувани във връзка с функциите на члена, се изплащат пряко от издателя в полза на благотворителна организация, избрана от члена; |
4. Външните дейности следва да не:
а) |
нарушават безпристрастността на Сметната палата; |
б) |
създават конфликт на интереси или обективно да се възприемат като водещи до възникването на конфликт на интереси; |
в) |
отнемат твърде много време, като се вземе предвид кумулативното време на всички външни дейности на члена; |
г) |
са свързани с получаването от члена на някакви парични облаги. |
Член 13
Задължения на членовете след приключване на тяхната служба
1. След приключването на тяхната служба бившите членове спазват ограниченията, произтичащи от работните им задължения, които продължават да бъдат в сила след края на мандата им, по-специално задължението да действат почтено и дискретно по отношение на приемането на определени назначения или облаги в съответствие с член 286, параграф 4 от ДФЕС, както и задълженията, посочени в настоящия Кодекс за поведение.
2. Те продължават да бъдат обвързани със задълженията за дискретност и колегиалност, предвидени в член 11, по отношение на дейностите, извършвани по време на тяхната служба. В съответствие с член 339 от ДФЕС задължението за опазване на професионална тайна остава в сила и след приключване на функциите на членовете.
II. ПРОЦЕДУРНИ ПРАВИЛА
Член 14
Декларация за интереси
1. Членовете представят декларация за интереси:
а) |
най-късно до края на първия месец от встъпването им в длъжност; |
б) |
ежегодно на 31 януари; |
в) |
когато се наложи, в случай че настъпят значителни промени в информацията, която трябва да се декларира (в т.ч. нови външни дейности съгласно параграф 10); и |
г) |
при напускане на длъжността. |
2. Декларацията за интереси се подава до председателя, като се използва формулярът от приложение I в Кодекса за поведение.
3. В декларацията за интереси се включва информация, изисквана съгласно параграфи 4—11 от настоящия член.
4. Членовете на Сметната палата декларират всички финансови участия, активи и пасиви, които могат да предизвикат или обективно да бъдат възприети като причина за възникването на конфликт на интереси при изпълнението на техните задължения.
5. Това включва индивидуални дялови участия в дружествен капитал, по-специално акции, и други форми на участие, като конвертируеми облигации или инвестиционни сертификати. Дяловите единици в дялови тръстове, които не представляват пряко участие в капитала на дружеството, не трябва да се декларират.
6. Всяко имущество, притежавано пряко или чрез дружество за недвижими имоти, се декларира и се посочва приблизителното му местонахождение и вид, с изключение на жилищата, запазени за изключително ползване от собственика и неговото семейство. Това не включва движимата собственост.
7. Тези задължения важат и по отношение на финансовите участия на съпрузите, партньорите (1) и непълнолетните деца, където може обективно да бъде счетено, че тези участия могат да породят конфликт на интереси.
8. В началото на встъпването си в длъжност членовете декларират всички свои дейности, професионални и почетни, в които са участвали през изминалите три години.
9. За да се избегне всякакъв потенциален риск от конфликт на интереси, членовете декларират всички професионални дейности на своите съпрузи или партньори (2).
10. Членовете декларират всички текущи външни дейности в допълнение към декларирането им в съответствие със специалната процедура, предвидена в член 16, параграф 1. На деклариране не подлежат външните дейности, попадащи в обхвата на член 12, параграф 3.
11. Членовете декларират всички отличия, награди или почетни отличия, които са им връчени.
12. Членовете отговарят за собствените си декларации.
13. Председателят на Сметната палата разглежда декларациите от формална гледна точка, с помощта на Правната служба. Декларацията за интереси, направена от председателя, се разглежда от следващия по старшинство член след председателя съгласно член 5 от Процедурния правилник.
14. След като бъде разгледана и при надлежно спазване на защитата на личните данни, декларацията за интереси се публикува на уебсайта на Сметната палата.
15. С цел да се избегнат потенциални рискове от възникване на конфликт на интереси, председателят взема предвид декларациите при назначаването на членовете в одитните състави или комисиите в Сметната палата.
16. Ако членовете са изправени пред ситуация извън обхвата на декларацията за интереси, която може да доведе до конфликт на интереси, те уведомяват председателя на Сметната палата. След разглеждане от Комисията по етика въпросът се отнася до Сметната палата, която взема всички мерки, които счете за необходими.
Член 14а
Задължения на членовете във връзка с някои договорни отношения
1. Всички дългосрочни договорни отношения между членовете и служители на Сметната палата, независимо дали са свързани с възнаграждение, трябва да бъдат декларирани пред Комисията по етика, която следва да ги разгледа.
2. Членовете не могат да сключват дългосрочни споразумения за отдаване под наем, вторично отдаване под наем или заем със служители на Сметната палата.
Член 15
Приемане на подаръци и подобни облаги
1. Ако по необходимост от спазване на дипломатичност или учтивост членовете получат подаръци или подобни облаги на стойност над 150 евро, те ги предават на генералния секретар. В случай на съмнение те декларират пред генералния секретар всички получени при изпълнението на техните служебни задължения подаръци с искане за оценка на тяхната стойност.
2. Секретариатът на Сметната палата води регистър на подаръците и подобни облаги на стойност над 150 евро, в който е посочен дарителят и който е на публично разположение на уебсайта на Сметната палата.
3. Настоящият член не се прилага при разрешени официални командировки, включващи участието на члена в събития, при които организаторът поема определени разходи (например пътни разходи или разходи за хотел).
Член 16
Задължения на членовете във връзка с външни дейности
1. Членовете декларират незабавно всички външни дейности или промени в декларирана вече дейност пред председателя на Сметната палата, като използват формуляра от приложение II. Членовете описват външните дейности възможно най-точно според всички критерии, изброени в параграф 3.
2. Председателят изпраща всички декларации за външни дейности на Комисията по етика, която отговаря за тяхното разглеждане.
3. За тази цел Комисията по етика разглежда всяка външна дейност, извършвана понастоящем или за която е поискано разрешение, в контекста на общите критерии, определени в член 12, параграф 4.
4. По изключение външните дейности съгласно член 12, параграф 3, букви а) и б) се декларират пред председателя, като се използва формулярът в приложение II и се изпращат за сведение на Комисията по етика, която не изготвя становище, освен ако сметне за необходимо.
5. Дейностите, попадащи в обхвата на решението на Сметната палата относно командировъчните разходи на членовете ѝ, не могат да представляват „външни дейности“ по смисъла на членове 12 и 16 от настоящия Кодекс. По собствена преценка членовете могат да предоставят всяка информация, която считат за уместна, на Комисията по етика за сведение. Освен това външна дейност, която е декларирана съгласно настоящия Кодекс, не може да се ползва от компенсации съгласно решението на Сметната палата относно командировъчните разходи на членовете ѝ.
Член 17
Упражняване на професионална дейност от членовете след приключване на тяхната служба
1. Когато членове или бивши членове на Сметната палата възнамеряват да упражняват професионална дейност през първите две години след прекратяване на работните си функции, те декларират това пред председателя на Сметната палата, като изпратят формуляра от приложение III, веднага щом решат да практикуват тази дейност и по възможност с предизвестие от най-малко два месеца.
2. В контекста на настоящия Кодекс под „професия“ се разбира всяка професионална дейност, независимо дали е платена или не. В нея не се включват:
а) |
почетни, неплатени длъжности във фондации или подобни организации, несвързани с дейностите на Европейския съюз, в политическата, правната, научната, културната, художествената, социалната, спортната или благотворителната сфера или в учебни заведения; |
б) |
самото управление (в лично качество) на активи или холдинги или лично или семейно състояние; и |
в) |
подобни дейности. |
3. Председателят изпраща тези декларации на Комисията по етика за разглеждане. Комисията по етика проверява дали планираната професия е в съответствие с член 286, параграф 4 от ДФЕС и с настоящия Кодекс, дали нарушава безпристрастността на Сметната палата и дали е налице конфликт на интереси.
4. В случаите, когато това е необходимо, при извършването на тази проверка по параграф 3 Комисията по етика установява и оценява дали съществуват конкретни и реални рискове за критериите по параграф 3, произтичащи от доклади, за които членът е действал като докладващ член през последните две години от своя мандат. Комисията също така взема предвид член 15 от Хартата на основните права на ЕС относно свободата при избор на професия и право на труд.
5. Ако Комисията по етика счете, че професията не е в съответствие с член 286, параграф 4 от ДФЕС и с настоящия Кодекс, председателят информира за това бившия член, който следва да се въздържи от извършването на тази дейност.
6. По изключение, в случаите когато бившият член възнамерява да заеме публична длъжност, по принцип не може да се очаква конфликт на интереси.
III. ОРГАНИЗАЦИОННА РАМКА
Член 18
Комисия по етика
1. Сметната палата създава Комисия по етика, която разглежда всички въпроси от етично естество, свързани със стандартите, определени в настоящия Кодекс, и с репутацията на Сметната палата, както и тяхното по-нататъшно развитие.
2. Съставът на комисията се определя в член 33 от Правилата за прилагане на Процедурния правилник на Сметната палата.
3. Комисията избира председател измежду своите членове.
4. Комисията заседава по искане на председателя ѝ или след искане за становище, подадено до нея от председателя или от някой от членовете на Сметната палата. Разискванията на комисията са поверителни.
5. Тя представя своето становище в 30-дневен срок от подаване на искането. По предложение на председателя на комисията, тя може да даде становище чрез писмена процедура. По изключение, когато се иска консултация по член 17, тя представя становище във възможно най-кратък срок.
6. Комисията приема своето становище чрез гласуване с мнозинство. Становището на комисията е добре обосновано и се посочват всички различаващи се мнения. То се предоставя незабавно на всеки член или бивш член, който може да бъде засегнат от него, и се изпраща за сведение до председателя и Сметната палата.
7. В случаите когато комисията трябва да разгледа декларация за интереси или декларация за външна дейност на някой от своите членове, този член се замества от друг член на комисията и не участва в обсъждането по този въпрос.
8. Комисията по етика изпълнява ролята, която ѝ е възложена в решението за определяне на политиката на Сметната палата за поддържане на задоволителна работна среда и борба с психическия и сексуалния тормоз.
9. Правната служба подпомага Комисията по етика при изпълнението на нейните задачи и осигурява секретарска помощ.
10. Между Сметната палата и външния член на комисията се подписва договор, в който се определят неговите/нейните права и задължения по време на мандата, както и размерът на заплащането му/ѝ.
Член 19
Отношения между членовете, Комисията по етика и Сметната палата
1. Председателят, членовете и бившите членове на Сметната палата могат да изискат мнение от комисията по всякакви етични въпроси, по-специално във връзка с тълкуването на настоящия Кодекс за поведение.
2. Членовете съобщават незабавно в писмен вид на председателя и на съответния ръководител за всяко предполагаемо неправомерно въздействие или оказана заплаха за тяхната независимост от страна на външен за Сметната палата орган.
3. Членовете и бившите членове на Сметната палата оказват пълно съдействие на Комисията по етика, по-специално във връзка с предоставянето на всяка информация и подкрепящи документи, които тя е поискала. Те имат право да бъдат изслушани.
4. Член или бивш член на Сметната палата, който не е съгласен със становище на Комисията по етика, което го засяга неблагоприятно, представя писмено, в срок от пет работни дни от датата на получаване на становището, причините за това несъгласие до председателя, който незабавно отнася въпроса до Сметната палата за разглеждане и окончателно решение. Когато случаят се отнася до предвидена професия по член 17, Сметната палата разглежда незабавно въпроса.
5. Временно се спира действието на становището на комисията, представено пред Сметната палата. Сметната палата предоставя временни указания по отнесения случай, каквито счете за уместни, докато приеме окончателно решение. Съответният настоящ или бивш член се съобразява незабавно с указанията на Сметната палата и с окончателното решение.
6. Председателят на Сметната палата следи за изпълнението на становищата на Комисията по етика и на всички произтичащи от тях указания и решения на Сметната палата.
7. Всяка година Сметната палата приема доклад за прилагането на настоящия Кодекс за поведение, включително за работата на Комисията по етика. Той се публикува на уебсайта на Сметната палата.
Член 20
Сътрудничество с Европейска прокуратура и Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ)
Без да се засягат съответните разпоредби на Договора за функционирането на Европейския съюз, по-специално Протокола за привилегиите и имунитетите, както и текстовете, свързани с тяхното прилагане, по-специално процесуалните гаранции, предвидени в Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета (3) и Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета (4), членовете на Сметната палата си сътрудничат изцяло с Европейската прокуратура и Европейската служба за борба с измамите в контекста на проверките и разследванията, извършвани от тях.
IV. ОБЩИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Член 21
Прилагане на Кодекса за поведение
1. Председателят и членовете на Сметната палата следят настоящият Кодекс за поведение да се спазва и да се прилага добросъвестно и при надлежно зачитане на принципа на пропорционалност. Съществуващите вътрешни и външни проверки на Сметната палата се прилагат за дейностите по настоящия Кодекс.
2. При тълкуването на настоящия Кодекс и без да се засягат неговите разпоредби, които съдържат пълен набор от права и задължения, следва да се вземат предвид всички съответни европейски и международни практики и стандарти.
Член 22
Заключителни разпоредби
1. Настоящият Кодекс за поведение е част от Правилата за прилагане на Процедурния правилник на Сметната палата, към които той се включва като приложение.
2. Той отменя и заменя Кодекса за поведение на членовете на Сметната палата от 10 февруари 2022 г.
3. Кодексът влиза в сила незабавно.
4. Член 14, параграф 8 от преразгледания Кодекс за поведение не се отнася до членове, чиито мандати текат към момента на приемане на настоящия Кодекс.
5. За настоящия Кодекс за поведение се уведомяват бившите членове на Сметната палата, той се изпраща на Европейския парламент и на Съвета за сведение, и се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.
Съставено в Люксембург на 7 април 2022 година.
За Сметната палата
Klaus-Heiner LEHNE
Председател
(1) Под „постоянен небрачен партньор“ се разбира определението съгласно член 1, точка 2, буква в) от приложение VII в Правилника за длъжностните лица.
(2) Пак там.
(3) Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета от 12 октомври 2017 г. за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура (OВ L 283, 31.10.2017 г., стр. 1).
(4) Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 септември 2013 г. относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (OLAF), и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1073/1999 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (Евратом) № 1074/1999 на Съвета (OВ L 248, 18.9.2013 г., стр. 1).
ПРИЛОЖЕНИЕ I
ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ИНТЕРЕСИ
(съгласно член 14)
Пълно име:
I. |
Финансови участия, активи и пасиви (съгласно чл. 14, параграфи 4 и 5 от Кодекса за поведение) Посочете всяка информация, която може да породи или обективно да бъде възприета като причина за възникването на конфликт на интереси при изпълнението на Вашите задължения. За всяко участие посочете:
|
II. |
Финансови участия на съпруг/а, партньор/ка и непълнолетни деца, които може обективно да бъдат възприети като причина за пораждане на конфликт на интереси (съгласно чл. 14, параграф 7 от Кодекса за поведение) Посочете пълното име на съпруг/ата, партньор/ката или непълнолетните деца, както и информацията, изисквана в точка I. |
III. |
Недвижими имоти (съгласно чл. 14, параграф 6 от Кодекса за поведение) Всяко имущество, притежавано пряко или чрез дружество за недвижими имоти, като се посочи неговото приблизително местонахождение и вид (1) . Не е задължително да се посочва стойността на имота. |
IV. |
Предишни дейности (съгласно чл. 14, параграф 8 от Кодекса за поведение) (2) Моля, посочете вида на длъжността/ите, наименованието на органа и неговите цели/дейност. |
V. |
Настоящи външни дейности (съгласно чл. 14, параграф 10 от Кодекса за поведение) (3) (4) Моля, посочете наименованието на всяка дейност и опишете нейното естество и цел. |
VI. |
Професионална дейност на съпруга/ата или партньора/ката (съгласно чл. 14, параграф 9 от Кодекса за поведение) |
VII. |
Отличия, награди, почетни отличия и допълнителна информация в тази област (съгласно чл. 14, параграф 11 от Кодекса за поведение) |
Декларирам, че информацията, предоставена по-горе от мен, е вярна.
Дата:
Подпис:
Тази декларация ще бъде публично оповестена съгласно член 14, параграф 14 от Кодекса за поведение.
(1) Съгласно член 14, параграф 6, тук не се включват жилищата, запазени за изключително ползване от собственика и неговото семейство.
(2) Декларацията по този параграф се подава от нови членове при започването на техния първи мандат. В случаите когато е необходима актуализация на информацията от декларацията, тази част се копира без промяна. Членовете, които започват нов (втори или трети) 6-годишен мандат, когато няма прекъсване между мандатите, са освободени от задължението да попълват декларация по този параграф.
(3) Външните дейности, изброени в член 12, параграф 3, букви а) и б), не се декларират тук, а вместо това се разглеждат в съответствие с член 16, параграф 4.
(4) Ако току-що сте започнали първия си мандат и една или повече от Вашите външни дейности все още са в процес на разглеждане след подаването на Вашата декларация по член 16, трябва пак да ги изброите изцяло и да добавите следната бележка под линия: „Тази външна дейност понастоящем се разглежда от Комисията по етика на Сметната палата“. След приключване на процедурата по член 16, параграф 3, моля, представете актуализирана декларация за интереси, в която са отразени резултатите от процедурата.
ПРИЛОЖЕНИЕ II
ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ВЪНШНА ДЕЙНОСТ
(съгласно членове 12 и 16)
Пълно име:
Наименование на външната дейност:
Описание:
Моля, опишете дейността възможно най-точно, като приложите съответната документация.
Информация:
Моля, за целите на извършване на оценка предоставете информация за това дали дейността:
а) |
нарушава безпристрастността на Сметната палата; |
б) |
поражда риск от възникване на конфликт на интереси; |
в) |
отнема твърде много време (сама по себе си и спрямо кумулативното време на всички Ваши външни дейности); |
г) |
позволява да получавате каквито и да са парични облаги. |
Планирана дата за външната дейност:
Посочете всички разходи за командировка или режийни разходи, изплатени от трети страни:
Декларирам, че информацията, предоставена по-горе от мен, е вярна.
Дата:
Подпис:
ПРИЛОЖЕНИЕ III
ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНА ДЕЙНОСТ
(съгласно член 17 (1))
Пълно име:
Планирана професионална дейност:
Описание:
Моля, опишете професионалната дейност възможно най-пълно и точно, като прикрепите съответната документация като приложения:
Информация:
Моля, предоставете информация, за целите на извършване на оценка, за това дали професионалната дейност:
а) |
нарушава безпристрастността на Сметната палата; |
б) |
поражда риск от възникване на конфликт на интереси; |
Планирана дата за започване на професионалната дейност:
Декларирам, че информацията, предоставена по-горе от мен, е вярна.
Дата:
Подпис:
(1) Моля отбележете, че не е необходимо да се декларират дейности, които попадат в обхвата на изключението, предвидено в член 17, параграф 2, буква а), б) или в).