Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XG1201(02)

    Заключения на Съвета относно цифровото образование в европейските общества на знанието 2020/C 415/10

    OB C 415, 1.12.2020, p. 22–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    1.12.2020   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 415/22


    Заключения на Съвета относно цифровото образование в европейските общества на знанието

    (2020/C 415/10)

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    КАТО ВЗЕМА ПРЕДВИД:

    1.

    политическия контекст, изложен в приложението;

    КАТО ПОДЧЕРТАВА, ЧЕ:

    2.

    Висококачественото и приобщаващо образование и обучение е една от силните страни на Европа и се основава на демократичните ценности и идеята за просвещение. Широкото разпространение на цифрови технологии и достъпът до интернет разкриват нови възможности и предизвикателства.

    3.

    Цифровата трансформация на нашите общества на знанието се ускорява и разполагаме с все повече цифрови услуги и данни. Това включва променящ се пазар на труда, както и нови професионални профили и търсене на компетентности в областта на цифровите технологии (1) в контекста на уменията през 21-и век. Нарастващото влияние на изкуствения интелект (2) ще увеличи последиците от цифровата трансформация на нашите общества на знанието в дългосрочна перспектива и може да предложи обещаващи нови възможности за учене, преподаване и обучение в бъдеще. Висококачественото и приобщаващо образование и обучение е от ключово значение, за да се даде на всички хора и граждани възможност за разбиране, участие и оформяне на това развитие.

    4.

    Пандемията от COVID-19 и продължаващото ѝ въздействие върху системите и институциите за образование и обучение в Европа подчертават спешната необходимост от по-добро разбиране и непрекъсната оценка на използването, ползите и предизвикателствата, свързани с цифровите образователни технологии (3), както и на равнището на цифровите компетентности, включително в контекста на ученето през целия живот.

    5.

    Пандемията от COVID-19 допълнително открои спешната необходимост от цялостен подход към цифровото образование. За да се отговори на търсенето към момента, висококачествено и приобщаващо образование и обучение означава да се използват цифрови и нецифрови форми на учене и преподаване, включително подходи като смесено обучение (4) и дистанционно обучение (5). Това дава възможност за подобряване на образованието и обучението, в чийто център е учещият, в съответствие със специфичните потребности на отделните лица.

    6.

    Цифровото образование (6) е предпоставка за подпомагане на оформянето на цифровата трансформация, осъществяване на продължаващото образование и обучение и ученето през целия живот и създаване на възможности за висококачествено и приобщаващо образование и обучение за всички. Поради това е важно да се вземе предвид неговото обществено измерение и то да се разбира като част от една дълбока културна трансформация. Тази културна трансформация полага основите за това, да се даде на всички лица и граждани възможност да използват данни, цифрови технологии и инфраструктури уверено и безопасно, като същевременно спазват надлежно правилата за защитата на данните, както и да им се даде възможност да участват активно в политическите решения, развитието на обществото и пазара на труда.

    7.

    Цифровото образование следва да бъде ориентирано към учещите и да подкрепя всички хора и граждани да развиват личността си и уменията си уверено, свободно и отговорно. Като неразделна част от висококачественото и приобщаващо образование и обучение цифровото образование следва да се придържа към принципа на обективността и доверието във високото му качество. То следва също така да допринесе за по-добрата достъпност на образователното съдържание и педагогическите методи, за по-голямото социално приобщаване, както и за по-доброто придобиване на компетентности, като насърчава успеха в образованието за всички. Цифровото образование следва да отчита новите технологии, например изкуствения интелект, и тяхното безопасно, педагогически издържано и етично прилагане.

    8.

    Цифровото образование следва също така да отчита благосъстоянието на учещите, учителите, специалистите в обучението и образованието, както и на родителите и полагащите грижи лица, например по отношение на безопасната учебна среда. То следва също така да допринесе за улесняване на достъпа до информация за всички граждани и за насърчаване на активното културно, икономическо и социално участие в европейските общества на знанието.

    9.

    Цифровото образование следва да допринася за развитието на осведоменост за гражданството, включително цифровото гражданство (7), чрез насърчаване на гражданските компетентности. Те включват критичен подход към информацията, така че гражданите да могат да се ориентират в един цифров свят и да развиват разбиране за основните ценности на демокрацията и свободата на изразяване.

    10.

    На всеки европеец следва да бъде осигурена възможност да участва активно в цифровата трансформация на обществото и да се възползва от подходяща, достъпна и безопасна учебна среда. Както е посочено в Европейския стълб на социалните права и гарантирано от Хартата на основните права на Европейския съюз, правото на човека на качествено и приобщаващо образование, обучение и учене през целия живот трябва да бъде гарантирано по всяко време.

    11.

    За да се преодолее цифровото разделение между половете в областите, свързани с ИКТ, и НТИМ, от решаващо значение е да се възприеме съобразен с пола подход във всички видове и равнища на образованието и обучението.

    12.

    От решаващо значение е достъпът до цифрово подпомагани висококачествени и приобщаващи възможности за образование и обучение. Независимо от решаващата роля и ползите от форматите на учене и преподаване лице в лице, достъпът до висококачествено и приобщаващо образование и обучение със и чрез цифрови образователни технологии е предпоставка за бъдещата жизнеспособност на европейските общества на знанието, както и за една европейска система за иновации, която дава възможност за екологична и цифрова трансформация, осигурява устойчив растеж, работни места и възможности и насърчава личностното развитие.

    13.

    Една силна Европа се основава на културата на общи ценности, споделянето, обновяването и отвореността към нови форми на обмен, както и на участието и сътрудничеството между гражданите, институциите за образование и обучение, частния сектор и различните национални образователни системи. Практиките за споделяне на онлайн общностите (8) (на местно, регионално и национално равнище и на равнището на Съюза) са по-видими и ще нарастват в бъдеще.

    КАТО СЪЗНАВА, че:

    14.

    В съответствие с принципа на субсидиарност държавите членки носят отговорността за учебното съдържание и за организацията на системите за образование.

    15.

    Цифровото образование се прилага в различна степен в различните видове и нива на образование и обучение в държавите членки и в целия Съюз. Опитът с цифровите образователни технологии в Съюза се различава и зависи до голяма степен от политическите и управленските рамки, инфраструктурата и техническите съоръжения, както и от финансовите и човешките ресурси. Те включват по-конкретно добре подготвени учители, обучители, преподаватели и друг педагогически и административен персонал, в това число ръководители на институции в областта на образованието и обучението.

    16.

    Пандемията от COVID-19 предизвика бърз отговор на извънредната ситуация. Държавите членки затвориха повечето от местата си за образование и обучение и изискаха институциите да осигурят приемственост в преподаването, обучението, ученето и оценяването главно чрез дистанционни подходи.

    17.

    Мерките, предприети от държавите членки и техните институции за образование и обучение в съответствие с националните условия, откроиха значението на разбиране за цифровото образование, спомогнаха за повишаване на цифровите способности на системите за образование и обучение и предоставиха възможности за професионално развитие на учителите, обучителите, преподавателите и другия педагогически персонал.

    18.

    Въпреки големите усилия, положени от всички държави членки, предприетите в отговор на извънредната ситуация действия за улесняване на дистанционните подходи разкриха общи предизвикателства и слабости в системите за образование и обучение в Съюза –

    а)

    по време на пандемията от COVID-19 често се оказваше, че редица учещи – в различна степен в различните държави членки, не могат да упражнят изцяло правото си на образование и обучение поради липсата на подходящ физически и технологичен достъп (9).

    б)

    Безпрецедентното предизвикателство, свързано с пандемията от COVID-19, разкри спешна необходимост от по-добро предоставяне на цифрови компетентности за всички, за да се гарантира равен достъп до образование и обучение за всички лица и граждани, особено в ситуации, при които образованието и обучението се предоставят дистанционно. Учещите със специални потребности срещат особени трудности.

    в)

    Въпреки че преминаването към цифрово образование се ускори по време на пандемията от COVID-19, разработването и използването на нови форми на разпространение на знания може, когато се осъществява без разбиране и целенасоченост, да възпроизвежда по-традиционни форми на преподаване и учене.

    г)

    Пандемията от COVID-19 е предизвикателство за непрекъснатостта на транснационалните дейности за образование и обучение. Това засяга трансграничното образование и обучение, както и мобилността по програма „Еразъм+“, по-специално по отношение на мобилността на студенти и преподаватели в областта на висшето образование и професионалното образование и обучение (ПОО).

    д)

    Преустановяването на дейността на институциите за образование и обучение, предизвикано от COVID-19, промени ролята на учителите, обучителите, преподавателите и другите педагози, които трябваше да намерят нови начини да поддържат контакт с учещите и да ги подпомагат да работят самостоятелно, независимо дали в среда за съвместно учене или другояче. То показа също така необходимостта от сътрудничество, изграждане на капацитет, специално професионално обучение за цифрово преподаване, както и от мерки за подпомагане между учителите, обучителите и мрежите за подготовка на преподаватели, както и между институциите за образование и обучение.

    КАТО ПРИЗНАВА, ЧЕ:

    19.

    Цифровото разделение в рамките на държавите членки и в Съюза като цяло продължава да бъде предизвикателство, тъй като може да засили други, съществуващи отпреди това структурни неравенства, включително социално-икономическото неравенство и неравенството между половете.

    20.

    Защитата на данните и цифровият суверенитет на държавите членки и на техните граждани трябва да бъдат гарантирани в контекста на цифровите образователни технологии, независимо от извънредната ситуация. Освен това, в контекста на засиленото създаване и разпространение на образователно цифрово съдържание, трябва да бъдат признати правните и етичните принципи, на които се основава интелектуалната собственост.

    21.

    Новите форми на трансфер на знания и учебна среда, включително под формата на съвместно създаване, насърчават по-широката връзка между формалното образование и обучение и неформалното и информалното учене. Обменът на добри практики на местно, регионално и национално равнище и на равнището на Съюза предоставя възможности за ускоряване на интегрирането на цифровите образователни технологии във всички форми на учене и за насърчаване на високо качество и приобщаване в преподаването и ученето.

    22.

    Цифровите образователни технологии разкриват нови възможности за учене и преподаване и са важен фактор за осигуряване на висококачествено и приобщаващо образование и обучение. Те могат да допълват прякото взаимодействие под формата на преподаване и обучение лице в лице, както и нецифровите добри практики и медии за преподаване и учене, които продължават да са важни и не могат да бъдат изцяло заменени с виртуални формати.

    23.

    За да могат технологиите да допринасят за качеството и приобщаването в образованието, те трябва да вървят ръка за ръка с безопасността в учебната среда и педагогическите подходи. Дружествата за образователни технологии, включително стартиращи предприятия и МСП, играят съществена роля за разработването на иновативни и достъпни цифрови образователни технологии, като по този начин допринасят както за цифровото образование, така и за цифровата трансформация на европейските икономики. Благоприятните за иновациите условия и подходящите възможности за финансиране са от ключово значение за процъфтяването на тези дружества.

    24.

    Необходимо е цифровото образование да подчертае значението на педагогическите концепции, на инструментите и методите за учене и преподаване. Образователните изследвания могат да допринесат за разработването на иновативни концепции в образованието и обучението и да дадат възможност за по-широко разбиране на въздействието на цифровата трансформация върху ученето и преподаването, както и върху системите за образование и обучение.

    25.

    Предоставянето на цифрови компетентности на всички видове и равнища на образование и обучение следва винаги да върви ръка за ръка със съответната комбинация от свързани ключови компетентности, включително житейски умения, и следва да бъде подкрепено с най-модерните и достъпни инфраструктура, оборудване и технологии. По-специално програмите за професионално образование и обучение, включително програмите за повишаване на квалификацията и за преквалификация, изискват подходяща комбинация от цифрови, професионални и технологични умения и компетентности, които могат да допринесат за пригодността за заетост.

    26.

    Една конкурентоспособна в международен план и устойчива европейска система за иновации зависи от висококачествените и приобщаващи системи за образование и обучение. Тя разчита и на отлична система за научни изследвания, която в идеалния случай е тясно свързана с образованието и обучението. Поради това ранният трансфер на резултатите от научните изследвания и иновациите, например от научните изследвания в образованието, както и съвместното създаване и изпитване на иновативни решения в областта на цифровото образование ще имат добавена стойност в образованието и обучението, например в области като създаването на политики или прилагането на педагогически подходи.

    КАТО ОТБЕЛЯЗВА, ЧЕ:

    27.

    Европейската комисия публикува обновен План за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г. – приспособяване на образованието и обучението към цифровата ера (10), който да бъде последван от процес на съвместно създаване заедно с държавите членки, когато това е целесъобразно и уместно.

    28.

    Неговите основни цели за насърчаване на развитието на високоефективна цифрова образователна екосистема и за повишаване на цифровите умения и компетентности за цифровата трансформация могат да допринесат за по-стратегически подход към цифровото образование на равнището на Съюза.

    29.

    Една високоефективна цифрова образователна екосистема (11)следва да даде възможност за висококачествено и приобщаващо образование и обучение чрез съответните инфраструктура, свързаност, планиране на цифровия капацитет и организационни способности, които могат да улеснят един по-гъвкав достъп до образование и обучение за всички лица на всички места. Тя е основата за успешното осъществяване на цифровото образование и предпоставка за структурна трансформация на системите за образование и обучение.

    30.

    Необходими са цифрови умения и подходящи педагогически подходи за учителите, обучителите, преподавателите и другите педагози и за учещите от всички възрасти във всички видове и нива на образование и обучение, за да се използват пълноценно цифровите технологии в образованието. Предоставянето на цифрови компетентности следва да бъде съобразено с възрастта и принципа за равенството между половете и следва да обхваща и медийната грамотност, цифровата грамотност и грамотността по отношение на данните, критичното мислене и борбата срещу невярната информация и дезинформацията, враждебната и вредната реч, както и кибертормоза и пристрастяването, и да разглежда въпроси, свързани със сигурността, например защитата на неприкосновеността на личния живот, защитата на данните и правата върху интелектуална собственост.

    31.

    Неформалното и информалното учене следва да бъдат насърчавани като важни пътища, по които да се предоставя на хората от всички възрасти, които са извън официалната образователна система, необходимото ниво на цифрова компетентност, за да се подпомогне тяхното професионално и личностно развитие, включително по отношение на фактори като социалните взаимоотношения и физическото и психичното здраве, както и цифровото благосъстояние. В това отношение е важно наличието на цифрови среди и култура на съдържателно и етично използване на цифровите инструменти. Възможностите за цифрово неформално и информално учене са особено важни за младите хора, но и за възрастните, които са особено засегнати от последиците от пандемията от COVID-19.

    ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ, В СЪОТВЕТСТВИЕ С НАЦИОНАЛНИТЕ УСЛОВИЯ:

    32.

    Да утвърждават внедряването на цифрови образователни технологии и придобиването на цифрови компетентности с цел подобряване на преподаването, обучението и ученето във всички видове и равнища на образование и обучение, както и от гледна точка на ученето през целия живот.

    33.

    Да насърчават оценяването, осигуряването на качеството и валидирането на учебните резултати при иновативните начини на учене, включително цифровите компоненти.

    34.

    Да обмислят педагогическите модели и образованието и обучението на учителите, обучителите и преподавателите и другите педагози, за да се възползват по-добре от различните възможности, предлагани от цифровите образователни технологии.

    35.

    Да създадат възможности и да мотивират учители, обучители, преподаватели и други педагози, например подготвящите преподаватели, да предприемат начално и продължаващо професионално развитие, така че да развиват и усъвършенстват собствените си цифрови умения и компетентности и основни знания за ИКТ до ниво, което ги прави способни да работят уверено с цифрови образователни технологии и да предоставят висококачествено образование и обучение. По този начин те следва да получат възможността да участват в създаването на иновативни и ориентирани към учещите методи на преподаване и обучение и на приложна дидактика, които стимулират критичното и творческото мислене, както и да създават безопасна висококачествена и приобщаваща учебна среда и съдържание. Добре обучените учители, които могат да използват цифровите технологии по съдържателен и съобразен с възрастта и принципа за равенството между половете педагогически начин, са ключов фактор за създаването на висококачествено и приобщаващо цифрово образование за всички.

    36.

    Да насърчават приобщаването на всички учещи, преодоляването на социалните неравенства и цифровото разделение, както и осигуряването на равен достъп до подходящи възможности и среди за цифрово обучение за всички.

    37.

    Да обмислят инвестиции в цифрово образование чрез използване на възможностите на новия Инструмент за възстановяване и устойчивост, по-специално водещите инициативи „Свързване“ и „Преквалификация и повишаване на квалификацията“, така че да допринесат за възстановяването чрез модернизиране и укрепване на висококачественото и приобщаващо образование и обучение. Да обмислят също така използването на други възможности за финансиране от Съюза, например „Еразъм+“, „Хоризонт Европа“, „Цифрова Европа“, Механизъм за свързване на Европа II, InvestEU, ЕФРР и ЕСФ+.

    ПРИКАНВА КОМИСИЯТА, В СЪОТВЕТСТВИЕ С ДОГОВОРИТЕ И ПРИ НАДЛЕЖНО ЗАЧИТАНЕ НА ПРИНЦИПА НА СУБСИДИАРНОСТ И НА НАЦИОНАЛНИТЕ УСЛОВИЯ:

    38.

    Да осигури в рамките на Комисията координиран подход в областта на цифровото образование и да започне, заедно с държавите членки и съответните заинтересовани страни, процес на стратегически размисъл относно факторите, благоприятстващи успешното цифрово образование, включително свързаност и цифрова педагогика, инфраструктура, цифрово оборудване, цифрови умения на преподавателите и обучаваните, стандарти за оперативната съвместимост и за данните, като се вземат предвид технологичният суверенитет, неприкосновеността на личния живот, защитата на данните и етиката, като същевременно се цели висококачествено и приобщаващо образование и обучение. Освен това в рамките на този процес да предприеме последващи действия, в тясно сътрудничество с държавите членки и въз основа на доказателства, във връзка със заключенията на Съвета относно мерките за противодействие на кризата, предизвикана от COVID-19 в областта на образованието, с цел споделено разбиране на равнището на Съюза относно подходите за ефективни, приобщаващи и ангажиращи процеси на дистанционно обучение.

    39.

    Да проучи начини за насърчаване на по-интегриран подход при разработването на политика за цифровото образование чрез евентуално създаване на Европейски център за цифрово образование въз основа на съществуващите мрежи и други имащи отношение действия, за да може да се реагира по-добре на скоростта на цифровата трансформация, в контекста на европейското пространство за образование и във взаимодействие и допълване с други съответни политики.

    40.

    Да подкрепя развитието на цифровото образование в Европа и да изтъква неговата роля чрез Европейската програма за умения, Европейското пространство за образование и новата стратегическа рамка за европейско сътрудничество, която ще замени „Образование и обучение 2020“.

    41.

    Да предоставя информация относно разработването на методи за цифрово образование и да обменя добри практики, по-специално чрез партньорско обучение между държавите членки, както и информация относно международното сътрудничество и сравнителния анализ, например със Съвета на Европа, ЮНЕСКО и ОИСР.

    42.

    Да подкрепя държавите членки в продължаващата цифрова трансформация в областта на образованието и обучението, по-специално чрез междусекторно сътрудничество в рамките на различните национални инициативи и стратегии в областта на цифровото образование, и да обединява органите, експертите, изследователите в сферата на образованието, предоставящите услуги в областта на образованието и обучението, гражданското общество (съюзи на учителите, сдружения на учещи и родители) и частния сектор.

    43.

    Да работи в тясно сътрудничество с държавите членки и съответните заинтересовани страни за използването на съществуващите национални и европейски екосистеми за цифрово образование, като същевременно се отчита, че за една високоефективна цифрова образователна екосистема се изисква образователно съдържание, платформи, услуги и инструменти, в чийто център трябва да бъдат поставени учещите и които да бъдат надеждни, безопасни, педагогически издържани, достъпни и когато е уместно – многоезични, както и разработени по открит начин и с високо качество. Това включва справянето с етични аспекти, включително в областта на изкуствения интелект, и насърчаването на защитата на личните данни на учещите и ползвателите, както и гарантиране на сигурен международен обмен, чрез оперативна съвместимост в съответствие с европейското законодателство за защита на данните.

    ПРИКАНВА КОМИСИЯТА И ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ, В СЪОТВЕТСТВИЕ С ОБЛАСТИТЕ СИ НА КОМПЕТЕНТНОСТ И ПРИ НАДЛЕЖНО ЗАЧИТАНЕ НА ПРИНЦИПА НА СУБСИДИАРНОСТ:

    44.

    Да използват ефективно цифровото измерение на „Еразъм+“ и, когато е целесъобразно, полезните взаимодействия с други имащи отношение програми на Съюза, за да подкрепят плановете за цифрова трансформация на институциите за образование и обучение. Допълнително да подкрепят чрез проекти по програма „Еразъм +“ професионалното развитие на учителите, както и развитието на цифрови умения, компетентности и капацитет, ефективното прилагане на образователните и обучителните методи и инструменти, както и разработването на образователни ресурси със свободен достъп във всички области на образованието и обучението с оглед на ученето през целия живот. Да проучат потенциалния принос на „Еразъм+“ за подобряване на достъпността на съдържанието на цифровото образование и за по‐голямо социално приобщаване, както и за насърчаване на образователния успех на всички учещи.

    45.

    Да проучат укрепването на полезните взаимодействия между различните европейски, национални и регионални програми, инициативи и проекти в подкрепа на социалното приобщаване; да подпомагат развиването на цифрови умения и компетентности у учещите и учителите, обучителите и педагозите, по-специално у хората, изложени на риск от бедност или социално изключване, включително най-нуждаещите се; да подкрепят усиленото разработване на иновативни методи и инструменти за учене и преподаване и предоставянето на възможности на всички учещи да се възползват от висококачествено и приобщаващо образование и обучение.

    46.

    Да продължат да подкрепят инициативата за европейските университети чрез „Еразъм+“ и „Хоризонт Европа“, както и центровете за високи постижения в областта на професионалното образование и да използват техния потенциал за развитие на цифровото образование; да насърчават разпространението, използването и възможностите за разрастване на резултатите от имащи отношение проекти по програма „Еразъм+“ , така че да се осигури информираност за това на създателите на политики и специалистите в областта на образованието.

    47.

    Да проучат използването на цифровите технологии, за да предложат по-широк набор от смесени и виртуални възможности за мобилност, както и допълнителни гъвкави възможности за учене в образованието и обучението; да подпомагат обмена на добри практики за усъвършенстване на ученето и преподаването, да насърчават услугите за подкрепа и цифровите административни процеси, например разработените в контекста на инициативата за европейска студентска карта или Europass.

    48.

    Допълнително да засилят и увеличат максимално полезните взаимодействия между инструментите за самооценка (напр. SELFIE, HEInnovate), рамките (европейската рамка за цифрова компетентност), проявите за участие и дейностите за популяризиране (напр. хакатона в областта на цифровото образование, Европейската седмица на програмирането) и съществуващите платформи (напр. eTwinning, портала за училищно образование и EPALE); да продължават съвместната работа чрез мрежи като Коалицията за умения и работни места в областта на цифровите технологии и подкрепата за мрежата за интелектуална собственост в образованието, управлявана от Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост.

    49.

    Да използват научните изследвания, включително резултатите от европейските проекти, финансирани по линия на „Еразъм+“ и „Хоризонт Европа“ и програмата „Цифрова Европа“, за да се засилят полезните взаимодействия между европейското пространство за образование и европейското научноизследователско пространство в процеса на постигане на амбициите за цифрово образование, да се подкрепят и използват научните изследвания, да се стимулират новаторски педагогически решения и да се предоставя информация за формирането, изпълнението и оценката на политиките.

    50.

    Да използват резултатите от съответните публикации и проучвания в областта на цифровото образование, направени от държавите членки и от международни организации, по-специално ОИСР, ЮНЕСКО и Съвета на Европа.

    (1)  Както е посочено в приложението към Препоръката на Съвета относно ключовите компетентности за учене през целия живот (2018/C 189/01), цифровата компетентност означава уверено, критично и отговорно ползване и ангажираност с цифровите технологии за учене, на работното място и за участие в обществото. Тя включва информационна грамотност и грамотност по отношение на данните, общуване и сътрудничество, медийна грамотност, създаване на цифрово съдържание (включително програмиране), безопасност (включително благосъстояние в цифрова среда и компетентности във връзка с киберсигурността), свързани с интелектуалната собственост въпроси, решаване на проблеми и критично мислене.

    (2)  Изкуствен интелект (ИИ) означава ИТ система, която показва интелигентно поведение, като анализира своята среда и – с известна степен на самостоятелност – предприема действия за постигане на конкретни цели.

    (3)  За целите на настоящите заключения цифровите образователни технологии се определят като технологии, които правят възможна практиката на улесняване, учене и подобряване на резултатите на учещите чрез създаване, използване и управление на подходящи технологични процеси и ресурси.

    (4)  В този контекст смесеното обучение се разбира като педагогически подход на смесване на обучението лице в лице и онлайн обучението, с известна степен на контрол на учещите върху времето, мястото, курса и темпото.

    (5)  За целите на настоящите заключения дистанционното обучение означава начин на учене, който позволява организирането и осъществяването на дейности за преподаване и учене от разстояние (например чрез използване на радио, телевизия, интернет или електронни ресурси).

    (6)  Цифровото образование включва два различни, но допълващи се аспекта: педагогическото използване на цифровите технологии за подпомагане и подобряване на преподаването, ученето и оценяването и развиването на цифрови компетентности от учещите и персонала в сферата на образованието и обучението.

    (7)  Цифровото гражданство е набор от ценности, умения, нагласи, знания и критично разбиране, който е необходим на гражданите в цифровата ера. Цифровият гражданин знае как да използва технологиите и е в състояние да си служи с тях компетентно и положително.

    (8)  Учителите, обучаващите, преподавателите и другите педагози често участват в различни електронни портали и онлайн общности, например европейски електронни платформи като EPALE, портала за училищно образование, e-Twinning и др. Те могат да участват и в по-широки международни електронни общности, например чрез международни организации и многонационални предприятия.

    (9)  EURYDICE (2020). Impact of COVID-19: closure of education systems in Europe.

    (10)  COM(2020) 624 final.

    (11)  За целите на настоящите заключения цифровите образователни екосистеми може да се разглеждат като необходимата среда и условия за гарантиране на висококачествено приобщаващо цифрово образование. Става дума основно за висококачествено съдържание, лесни за ползване инструменти, услуги с добавена стойност и сигурни платформи.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Политически контекст

    1.   

    Препоръка на Съвета от 20 декември 2012 г. относно валидирането на неформалното и самостоятелното учене

    2.   

    Заключения на Съвета относно инвестициите в образование и обучение — отговор на съобщението „Преосмисляне на образованието: инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати“ и на годишния обзор на растежа за 2013 г.“ (1)

    3.   

    Заключения на Съвета относно ролята на образованието в ранна детска възраст и на началното образование за стимулиране на творчеството, иновациите и компетентностите в областта на цифровите технологии (2)

    4.   

    Заключения на Съвета относно цифровата младежка работа (3)

    5.   

    Съвместен доклад за 2015 г. на Съвета и на Комисията относно прилагането на стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението („Образование и обучение 2020“) – Нови приоритети на европейското сътрудничество в областта на образованието и обучението (4)

    6.   

    Заключения на Съвета относно развиване на медийна грамотност и критично мислене чрез образование и обучение (5)

    7.   

    Резолюция на Съвета относно Нова програма за умения за приобщаваща и конкурентна Европа (6).

    8.   

    Заключения на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно приобщаване в условията на многообразие с цел постигане на висококачествено образование за всички (7).

    9.   

    Препоръка на Съвета от 22 май 2017 г. относно Европейската квалификационна рамка за учене през целия живот и за отмяна на препоръката на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2008 г. за създаване на Европейска квалификационна рамка за обучение през целия живот (8).

    10.   

    Заключения на Съвета относно засилени мерки за намаляване на хоризонталната полова сегрегация в образованието и заетостта (7 декември 2017 г.).

    11.   

    Заключения на Съвета относно училищното развитие и върховите постижения в областта на преподаването (9).

    12.   

    Заключения на Съвета относно нов тласък за висшето образование в ЕС (10).

    13.   

    Препоръка на Съвета от 22 май 2018 година относно ключовите компетентности за учене през целия живот (11).

    14.   

    Препоръка на Съвета от 22 май 2019 година относно всеобхватен подход към преподаването и изучаването на езици (12).

    15.   

    Препоръка на Съвета от 19 декември 2016 г. относно повишаване на уменията: нови възможности за възрастните (13); и заключенията на Съвета от 22 май 2019 г. относно изпълнението на препоръката (14).

    16.   

    Заключения на Съвета „Към визия за европейско образователно пространство“ (15).

    17.   

    Заключения на Съвета от 9 април 2019 г.„Към все по-устойчив Съюз до 2030 г.“ (16).

    18.   

    Заключения на Съвета от 7 юни 2019 г.„Бъдещето на високо цифровизирана Европа след 2020 г.: стимулиране на цифровата и икономическата конкурентоспособност в Съюза и на сближаването в цифровата област“ (17).

    19.   

    Резолюция на Съвета относно по-нататъшното развитие на европейското пространство за образование в подкрепа на ориентирани към бъдещето системи за образование и обучение (18).

    20.   

    Заключения на Съвета относно ключовата роля на политиките за учене през целия живот за овластяване на обществата с цел осъществяване на технологичния и екологичен преход в подкрепа на приобщаващия и устойчив растеж (19).

    21.   

    Резолюция на Съвета относно образованието и обучението в рамките на европейския семестър: осигуряване на информирани дебати за реформите и инвестициите (20).

    22.   

    Заключения на Съвета относно европейските учители и обучители за бъдещето (21).

    23.   

    Заключения на Съвета относно мерките за противодействие на кризата, предизвикана от COVID-19 в областта на образованието и обучението (22).

    24.   

    Заключения на Европейския съвет от 1–2 октомври 2020 г. (23).

    25.   

    Заключения на Съвета относно изграждането на цифровото бъдеще на Европа (24).

    26.   

    Заключения на Съвета относно преквалификацията и повишаването на квалификацията като основа за повишаване на устойчивостта и пригодността за заетост, в контекста на подкрепата за икономическото възстановяване и социалното сближаване – заключения на Съвета (8 юни 2020 г.).


    (1)  ОВ C 64, 5.3.2013 г., стр. 5

    (2)  ОВ C 172, 27.5.2015 г., стр. 17

    (3)  ОВ C 414, 10.12.2019 г., стр. 2

    (4)  ОВ C 417, 15.12.2015 г., стр. 25

    (5)  ОВ C 212, 14.6.2016 г., стр. 5

    (6)  ОВ C 467, 15.12.2016 г., стр. 1

    (7)  ОВ C 62, 25.2.2017 г., стр. 3

    (8)  ОВ C 189, 15.6.2017 г., стр. 15

    (9)  ОВ C 421, 8.12.2017 г., стр. 2

    (10)  ОВ C 429, 14.12.2017 г., стр. 3

    (11)  ОВ C 189, 4.6.2018 г., стр. 1

    (12)  ОВ C 189, 5.6.2019 г., стр. 15

    (13)  ОВ C 484, 24.12.2016 г., стр. 1

    (14)  ОВ C 189, 5.6.2019 г., стр. 23

    (15)  ОВ C 195, 7.6.2018 г., стр. 7

    (16)  8286/19

    (17)  10102/19

    (18)  ОВ C 389, 18.11.2019 г., стр. 1

    (19)  ОВ C 389, 18.11.2019 г., стр. 12

    (20)  ОВ C 64, 27.2.2020 г., стр. 1

    (21)  ОВ C 193, 9.6.2020 г., стр. 11

    (22)  ОВ C 212 I, 26.6.2020 г., стр. 9

    (23)  EUCO 13/20

    (24)  ОВ C 202 I, 16.6.2020 г., стр. 1


    Top