EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009L0067

Директива 2009/67/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 година относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на дву- или триколесните моторни превозни средства (Кодифицирана версия) (Текст от значение за ЕИП)

OB L 222, 25.8.2009, p. 1–91 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2015; отменен от 32013R0168

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2009/67/oj

25.8.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 222/1


ДИРЕКТИВА 2009/67/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 13 юли 2009 година

относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на дву- или триколесните моторни превозни средства

(кодифицирана версия)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 95 от него,

като взеха предвид предложението на Комисията,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

в съответствие с процедурата, предвидена в член 251 от Договора (2),

като имат предвид, че:

(1)

Директива 93/92/ЕИО на Съвета от 29 октомври 1993 г. относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на двуколесните или триколесните моторни превозни средства (3) е била съществено изменяна (4). С оглед постигане на яснота и рационалност посочената директива следва да бъде кодифицирана.

(2)

Директива 93/92/ЕИО е една от отделните директиви от системата за ЕО одобрение на типа, предвидена в Директива 92/61/ЕИО на Съвета от 30 юни 1992 г. относно типовото одобрение на дву- или триколесни моторни превозни средства, заменена с Директива 2002/24/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 18 март 2002 г. относно одобрението на типа на дву- и триколесни моторни превозни средства (5), и установява техническите предписания относно дизайна и конструкцията на дву- или триколесните моторни превозни средства по отношение на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация. Тези технически предписания целят сближаване на законодателствата на държавите-членки по начин, който да позволи прилагането за всеки тип превозно средство на процедурата за ЕО одобряване на типа, предвидена в Директива 2002/24/ЕО. Следователно разпоредбите на Директива 2002/24/ЕО, отнасящи се до системите, компонентите и обособените технически възли на дву- или триколесните моторни превозни средства, се прилагат към настоящата директива.

(3)

Във всяка държава-членка устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, монтирани на дву- или триколесните превозни средства, следва да отговарят на определени технически характеристики, установени със задължителни разпоредби. Установяването на хармонизирани изисквания за монтирането на тези устройства е необходимо, за да позволи прилагането към всяко такова превозно средство на процедурата за ЕО одобряване на типа, определена в Директива 2002/24/ЕО.

(4)

Следва да се уточни, че устройствата за осветяване, с одобрен тип за превозните средства от категории M1 и N1 съгласно съответните директиви, могат също да бъдат монтирани на дву- или триколесните моторни превозни средства. Освен това трябва да се позволи незадължителното монтиране на предни фарове против мъгла, задни фарове против мъгла, светлини за обратно виждане и аварийни светлини на триколесните мотопеди и леките четириколесни.

(5)

За да се улесни достъпът до пазарите на страните, които не са членки на Общността, по отношение на двуколесните мотоциклети следва да съществува еквивалентност между изискванията на настоящата директива и тези на Правило № 53 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ-ООН) (6).

(6)

Настоящата директива не следва да засяга задълженията на държавите-членки относно сроковете за транспониране в националното право и за прилагане на директивите, които са посочени в приложение VII, част Б,

ПРИЕХА НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

Настоящата директива се прилага за монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на всички типове превозни средства, посочени в член 1 от Директива 2002/24/ЕО.

Член 2

Процедурата за издаване на ЕО одобрение на типа за компонент по отношение на монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип дву- или триколесно моторно превозно средство, както и условията за свободното движение на тези превозни средства, са установени в Директива 2002/24/ЕО.

Член 3

1.   В съответствие с член 11 от Директива 2002/24/ЕО се признава еквивалентността между изискванията, определени в настоящата директива по отношение на двуколесните мотоциклети и тези, определени в Правило № 53 на ИКЕ-ООН.

2.   Органите на държавите-членки, които издават ЕО одобрение на типа за компонент, приемат одобренията, предоставени в съответствие с изискванията на Правило № 53 на ИКЕ-ООН, както и маркировките за одобрение на типа за компонент, като алтернативни на съответните одобрения, предоставени в съответствие с изискванията на настоящата директива.

Член 4

Измененията, необходими за адаптиране към техническия прогрес на изискванията на приложения I—VI се приемат в съответствие с процедурата, посочена в член 18, параграф 2 от Директива 2002/24/ЕО.

Член 5

1.   Държавите-членки не може, на основания, свързани с монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация:

да отказват издаването на ЕО одобрение на типа по отношение на дву- или триколесни моторни превозни средства, нито

да забраняват регистрацията, продажбата или пускането в употреба на дву- или триколесни моторни превозни средства,

ако монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация отговаря на изискванията на настоящата директива.

2.   Държавите-членки отказват издаването на ЕО одобрение на типа за всеки нов тип дву- или триколесно моторно превозно средство на основания, свързани с монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, когато изискванията на настоящата директива не са изпълнени.

3.   Държавите-членки съобщават на Комисията текста на основните разпоредби от националното законодателство, които те приемат в областта, уредена с настоящата директива.

Член 6

Директива 93/92/ЕИО, изменена с директивата, посочена в приложение VII, част A, се отменя, без да се засягат задълженията на държавите-членки относно сроковете за транспониране в националното право и за прилагане на директивите, които са посочени в приложение VII, част Б.

Позоваванията на отменената директива се считат за позовавания на настоящата директива и се четат съгласно таблицата на съответствието в приложение VIII.

Член 7

Настоящата директива влиза в сила на двадесетия ден след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз.

Тя се прилага от 1 януари 2010 г.

Член 8

Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 13 юли 2009 година.

За Европейския парламент

Председател

H.-G. PÖTTERING

За Съвета

Председател

E. ERLANDSSON


(1)  ОВ C 151, 17.6.2008 г., стр. 12.

(2)  Становище на Европейския парламент от 17 юни 2008 г. (все още непубликувано в Официален вестник) и решение на Съвета от 22 юни 2009 г.

(3)  ОВ L 311, 14.12.1993 г., стр. 1.

(4)  Вж. приложение VII, част А.

(5)  ОВ L 124, 9.5.2002 г., стр. 1.

(6)  Е/ECE/TRANS/505/Add.52/Amend. 1.


СПИСЪК НА ПРИЛОЖЕНИЯТА

ПРИЛОЖЕНИЕ I:

Определения и основни изисквания

Допълнение 1:

Повърхности на светлинното устройство, референтна ос, референтен център и ъгли на геометрична видимост

Допълнение 2:

Определение на цветовете на светлинните устройства

ПРИЛОЖЕНИЕ II:

Изисквания за двуколесните мотопеди

Допълнение 1:

Видимост на червените светлини отпред и на бeлите светлини отзад

Допълнение 2:

Схема на монтиране

Допълнение 3:

Информационен документ относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип двуколесен мотопед

Допълнение 4:

Сертификат за ЕО одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип двуколесен мотопед

ПРИЛОЖЕНИЕ III:

Изисквания за триколесните мотопеди и леките четириколесни

Допълнение 1:

Видимост на червените светлини отпред и на белите светлини отзад

Допълнение 2:

Схема на монтиране

Допълнение 3:

Информационен документ относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип триколесен мотопед

Допълнение 4:

Сертификат за ЕО одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип триколесен мотопед

ПРИЛОЖЕНИЕ IV:

Изисквания за двуколесните мотоциклети

Допълнение 1:

Видимост на червените светлини отпред и на белите светлини отзад

Допълнение 2:

Схема на монтиране

Допълнение 3:

Информационен документ относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип двуколесен мотоциклет

Допълнение 4:

Сертификат за ЕО одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип двуколесен мотоциклет

ПРИЛОЖЕНИЕ V:

Изисквания за мотоциклетите с кош

Допълнение 1:

Видимост на червените светлини отпред и на белите светлини отзад

Допълнение 2:

Схема на монтиране

Допълнение 3:

Информационен документ относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип мотоциклет с кош

Допълнение 4:

Сертификат за ЕО одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип мотоциклет с кош

ПРИЛОЖЕНИЕ VI:

Изисквания за триколесни мотоциклети

Допълнение 1:

Видимост на червените светлини отпред и на белите светлини отзад

Допълнение 2:

Схема на монтиране

Допълнение 3:

Информационен документ относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип триколесен мотоциклет

Допълнение 4:

Сертификат за ЕО одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип триколесен мотоциклет

ПРИЛОЖЕНИЕ VII:

ЧАСТ A: Отменената директива и нейното изменение

ЧАСТ Б: Срокове за транспониране в националното право и за прилагане

ПРИЛОЖЕНИЕ VIII:

Таблица на съответствието

ПРИЛОЖЕНИЕ I

ОПРЕДЕЛЕНИЯ И ОСНОВНИ ИЗИСКВАНИЯ

А.   ОПРЕДЕЛЕНИЯ

За целите на настоящата директива се прилагат следните определения:

1.   тип превозно средство

по отношение на монтирането на устройства за осветяване и светлинна сигнализация означава превозни средства, които не се различават по следните съществени елементи:

1.1.   размери и външна форма на превозното средство;

1.2.   брой и разположение на устройствата;

не се считат за „превозни средства от различен тип“:

1.3.1.   превозни средства, различаващи се по смисъла на точки 1.1 и 1.2, които обаче не водят до изменение на типа, броя, разположението и геометричната видимост на светлинните устройства, предназначени за въпросния тип превозно средство;

1.3.2.   превозни средства, върху които са монтирани или отсъстват светлинни устройства, с одобрение на типа за компонент на основание на директива, когато монтирането им не е задължително;

2.   напречна равнина

означава вертикална равнина, перпендикулярна на средната надлъжна равнина на превозното средство;

3.   ненатоварено превозно средство

означава превозно средство без водач, пътници и товар, но заредено с гориво и с инструментите, които при нормална употреба се намират на борда му;

4.   устройство

означава елемент или комплект от елементи, използвани за осъществяването на една или няколко функции;

5.   светлинно устройство

означава устройство, предназначено за осветяване на пътя или за излъчване на светлинен сигнал към другите ползватели на пътя. Светлините за осветяване на задната регистрационна табела и светлоотражателите също се разглеждат като светлинни устройства;

5.1.   единично светлинно устройство

означава устройство или част от устройство, което има само една функция и само една светеща повърхност, но което може да има няколко светлинни източника. За целите на монтирането върху превозното средство „единично светлинно устройство“ означава също и комплект от две независими или групирани светлинни устройства, еднакви или не, но с една и съща функция, ако те са монтирани, така че проекциите на светещите повърхности на светлинните устройства върху дадена напречна равнина да заемат най-малко 60 % от повърхността на най-малкия правоъгълник, ограждащ проекциите на въпросните светещи повърхности.

В такъв случай всяко от двете светлинни устройства трябва, ако е необходимо одобрение, да е одобрено като светлинно устройство от тип „D“;

5.2.   еквивалентни светлинни устройства

означава светлинни устройства, които имат една и съща функция и са разрешени в страната на регистрация на превозното средство; тези светлинни устройства могат да имат характеристики, различни от тези на светлинните устройства, монтирани на превозното средство при одобрението на типа, при условие че удовлетворяват изискванията на настоящото приложение;

5.3.   независими светлинни устройства

означава светлинни устройства, които имат различни светещи повърхности, различни източници на светлина и различни корпуси;

5.4.   групирани светлинни устройства

означава светлинни устройства, които имат различни светещи повърхности и различни източници на светлина, но общ корпус;

5.5.   комбинирани светлинни устройства

означава светлинни устройства, които имат различни светещи повърхности, но един и същ светлинен източник и общ корпус;

5.6.   съвместени светлинни устройства

означава светлинни устройства, които имат различни източници на светлина или един светлинен източник, работещ при различни условия (например оптически, механични или електрически различия), изцяло или частично общи светещи повърхности и общ корпус;

5.7.   фар за дълга светлина

означава светлинно устройство, служещо за осветяване на пътя на голямо разстояние пред превозното средство;

5.8.   фар за къса светлина

означава светлинно устройство, служещо за осветяване на пътя пред превозното средство, без да заслепява или да затруднява водачите от насрещното движение или другите ползватели на пътя;

5.9.   светлинен пътепоказател

означава светлинно устройство, служещо да покаже на другите ползватели на пътя, че водачът има намерение да измени посоката на движение надясно или наляво;

5.10.   стопсветлина

означава светлинно устройство, служещо да покаже на другите ползватели на пътя, които се намират зад превозното средство, че водачът му е задействал работната спирачка;

5.11.   предна габаритна светлина

означава светлинно устройство, служещо за означаване на наличието на превозното средство, гледано отпред;

5.12.   задна габаритна светлина

означава светлинно устройство, служещо за означаване на наличието на превозното средство, гледано отзад;

5.13.   преден фар против мъгла

означава светлинно устройство, служещо за подобряване на осветяването на пътя при мъгла, снеговалеж, буря или облаци от прах;

5.14.   заден фар против мъгла

означава светлинно устройство, служещо за подобряване на видимостта на превозното средство отзад при гъста мъгла;

5.15.   фар за заден ход

означава светлинно устройство, служещо за осветяване на пътя зад превозното средство и за предупреждаване на другите ползватели на пътя, че превозното средство се движи или ще започне да се движи на заден ход;

5.16.   аварийна сигнализация

означава едновременното действие на всички светлинни пътепоказатели, предназначено за сигнализиране на определена опасност, която временно представлява превозното средство за другите ползватели на пътя;

5.17.   светлина за осветяване на задната регистрационна табела

означава светлинно устройство, служещо за осветяване на мястото, предназначено за задната регистрационна табела; то може да се състои от няколко оптични елемента;

5.18.   светлоотражател

означава устройство, служещо за означаване на наличието на превозното средство чрез отразяване на светлината, излъчвана от несвързан с това превозно средство светлинен източник, когато наблюдателят се намира в съседство в близост до въпросния светлинен източник; по смисъла на настоящото приложение светоотразяващите регистрационни номера не се считат за светлоотражатели;

6.   светеща повърхност (вж. допълнение 1)

6.1.   повърхност на излъчване на светлина на светлинно устройство или на светлоотражател

означава цялата или част от външната повърхност на прозрачния материал така, както е обявена в заявката за одобрение от производителя на устройството върху схемата (вж. допълнение 1);

6.2.   светеща повърхност на устройство за осветяване (вж. точки 5.7, 5.8, 5.13 и 5.15)

означава правоъгълната проекция на целия отвор на отражателя или, в случая на фарове за дълга светлина с елипсоидален отражател, на предпазното стъкло върху напречната равнина. Ако устройството за осветяване няма отражател, тогава се прилага определението от точка 6.3. Ако повърхността на излъчване на светлина покрива само част от целия отвор на отражателя, то се взима под внимание само проекцията на тази част. При фарове за къса светлина светещата повърхност е ограничена от линията, явяваща се сечение на граничната повърхнина на светлинния сноп със стъклото. Ако отражателят и стъклото могат да се регулират един спрямо друг, се използва регулировката в средно положение;

6.3.   светеща повърхност на светлинно-сигнално устройство, което не е светлоотражател (вж. точки от 5.9 до 5.12, 5.14, 5.16 и 5.17)

означава правоъгълната проекция на светлинното устройство върху равнина, перпендикулярна на неговата референтна ос и допираща се до външната му повърхност на излъчване на светлина, ограничена от обвивката на краищата на екраните, разположени в тази равнина, всеки от които оставя само 98 % от пълния светлинен интензитет на светлината от светлинното устройство по направление на референтната ос. За да се определят долните, горните и страничните краища на светещата повърхност, се разглеждат само екраните с хоризонтални и вертикални краища;

6.4.   светеща повърхност на светлоотражател (вж. точка 5.18)

означава правоъгълната проекция на светлоотражател върху равнина, перпендикулярна на неговата референтна ос, ограничена от равнините, допиращи се до външните краища на светоотразяващата повърхност на светлоотражателя и успоредни на тази ос. За да се определят долните, горните и страничните краища на светещата повърхност, се разглеждат само екраните с хоризонтални и вертикални краища;

7.   видима повърхност

в направление на наблюдение, определено в заявката на производителя или неговия надлежно упълномощен представител, е правоъгълната проекция:

на краищата на светещата повърхност, проектирана върху външната повърхност на стъклото (a—b), или

на повърхността на излъчване на светлина (c—d),

върху равнина, перпендикулярна на направлението на наблюдение и допираща се в най-външната точка на стъклото (вж. чертежа в допълнение 1);

8.   референтна ос

означава характерна ос на светлинното устройство, определена от неговия производител, за да служи като начално направление (H = 0°, V = 0°) за отчитане на ъглите при фотометричните измервания и при монтирането върху превозното средство;

9.   референтен център

означава пресечната точка на референтната ос с повърхността на светлинно излъчване; референтният център се определя от производителя на светлинното устройство;

10.   ъгли на геометрична видимост

означава ъглите, които определят зоната на най-малкия телесен ъгъл, в която видимата повърхност на светлинното устройство се вижда. Тази зона се определя от сегментите на сферата, чийто център съвпада с референтния център на светлинното устройство и чийто екватор е успореден на пътя. Тези сегменти се определят във връзка с референтната ос. Хоризонталните ъгли β съответстват на дължината, а вертикалните ъгли α — на широчината. Вътре в ъглите на геометричната видимост не трябва да има никакво препятствие за разпространение на светлината от някоя част на видимата повърхност на светлинното устройство, наблюдавана от безкрайността.

Ако измерванията се извършват по-близо до светлинното устройство, направлението на наблюдение трябва да се премества успоредно, за да се постигне същата точност. Вътре в ъглите на геометричната видимост не трябва да се държи сметка за препятствия, които са се намирали там при одобрението на типа на светлинното устройство.

Ако някоя част на видимата повърхност на светлинното устройство, когато то е монтирано, се закрива от някоя част на превозното средство, трябва да се представят доказателства, че непокритата част на светлинното устройство продължава да съответства на фотометричните стойности, специфични за одобрението на типа на устройството като оптическа единица (вж. допълнение 1);

11.   край на габаритната широчина

от всяка страна на превозното средство означава равнината, успоредна на средната надлъжна равнина на превозното средство, която се допира до страничния му край, като не се взимат под внимание изпъкналостите на:

11.1.   огледалата за обратно виждане;

11.2.   светлинните пътепоказатели;

12.   габаритна широчина

означава разстоянието между двете вертикални равнини, определени в точка 11;

13.   разстояние между две еднакво ориентирани светлинни устройства

означава разстоянието между вертикалните проекции на контурите на светещите повърхности така, както са определени в зависимост от случая в точка 6, върху равнина, перпендикулярна на референтните оси;

14.   сигнализатор за действие

означава сигнализатор, който показва, че дадено устройство е включено и работи изправно;

15.   сигнализатор за включване

означава сигнализатор, който показва, че е включено устройство, без да показва дали то работи или не работи изправно.

Б.   ОСНОВНИ ИЗИСКВАНИЯ

1.   Устройствата за осветяване и светлинна сигнализация трябва да са монтирани по такъв начин, че при нормални условия на експлоатация и независимо от вибрациите, на които те могат да са подложени, да запазват предписаните характеристики и превозното средство да отговаря на изискванията на настоящата директива. По-специално, трябва да е изключена възможността за непредумишленото нарушаване на регулировката на светлинните устройства.

2.   Устройствата за осветяване трябва да са монтирани по такъв начин, че правилната регулировка на тяхната ориентация да е лесно реализуема.

3.   При всички устройства за светлинна сигнализация референтната ос на светлинното устройство, монтирано на превозното средство, трябва да е перпендикулярна на средната надлъжна равнина на превозното средство, в случая на странични светлоотражатели, и успоредна на тази равнина за всички други устройства за сигнализация. Във всяко направление се допуска отклонение от 3°.

Освен това, ако има специални указания за монтирането от производителя, те трябва да са спазени.

4.   Ако няма специални указания, височината и ориентацията на светлинните устройства се проверяват на ненатоварено превозно средство, разположено върху равна и хоризонтална повърхност, с вертикална средна надлъжна равнина и кормилна уредба или кормилен кръг в положение, съответстващо на праволинейно движение. Налягането в гумите трябва да е равно на предписаното от производителя за определените специални условия на натоварване.

Ако няма специални указания, светлинните устройства, които образуват двойка, трябва:

5.1.   да са монтирани симетрично спрямо средната надлъжна равнина;

5.2.   да са монтирани симетрично помежду си спрямо средната надлъжна равнина;

5.3.   да удовлетворяват едни и същи колориметрични изисквания;

5.4.   да имат практически еднакви фотометрични характеристики.

6.   Ако няма специални указания, светлинните устройства, които имат различни функции, могат да са независими или групирани, комбинирани или съвместени в едно устройство, при условие че всяко светлинно устройство изпълнява приложимите към него изисквания.

7.   Максималната височина над терена се измерва от най-високата точка, а минималната височина — от най-ниската точка на светещата повърхност. При фаровете за къса светлина минималната височина над терена се измерва от долния край на стъклото или на отражателя, ако той е по-високо.

8.   Ако няма специални указания, никое светлинно устройство не трябва да е с прекъснато действие, с изключение на светлинните пътепоказатели и аварийната сигнализация.

Никаква червена светлина не трябва да се вижда отпред и никаква бяла светлина, с изключение на тази от фара за заден ход, ако превозното средство е съоръжено с такъв, не трябва да се вижда отзад. Това условие се проверява, както следва (вж. чертежите според типа на двуколесното или триколесното превозно средство, приведени в допълнение 1 на приложения II—VI):

9.1.   за видимостта на червена светлина отпред: не трябва да има пряка видимост на червено светлинно устройство от наблюдател, който се премества в зона 1 по напречна равнина, разположена на 25 m от предния край на превозното средство;

9.2.   за видимостта на бяла светлина отзад: не трябва да има пряка видимост на бяло светлинно устройство от наблюдател, който се премества в зона 2 по напречна равнина, разположена на 25 m от задния край на превозното средство;

зоните 1 и 2, описвани от окото на наблюдателя, са ограничени в техните съответни равнини, както следва:

9.3.1.   по височина — от две хоризонтални равнини, разположени съответно на 1 m и на 2,20 m над терена;

9.3.2.   по широчина — от две вертикални равнини, сключващи съответно напред и назад ъгъл от 15°, насочен навън спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство. Тези равнини съответно включват вертикалните пресечни линии на вертикалните равнини, успоредни на средната надлъжна равнина на превозното средство и ограничаващи габаритната широчина, с напречните равнини, ограничаващи габаритната дължина на превозното средство.

10.   Електрическите съединения трябва да са такива, че предната габаритна светлина или, при отсъствието на предна габаритна светлина, фарът за къса светлина, задната габаритна светлина и светлината за осветяване на задната регистрационна табела да могат да се запалват и изгасят само едновременно.

11.   Ако няма специални указания, електрическите съединения трябва да са такива, че фарът за дълга светлина, фарът за къса светлина и фарът против мъгла да могат да се запалват само ако светлинните устройства, посочени в точка 10, също са запалени. Това условие обаче не се прилага за фара за дълга светлина или фара за къса светлина, когато те се използват за светлинни сигнали, извършвани чрез прекъснато запалване през малък интервал на фара за къса светлина, или чрез прекъснато запалване през малък интервал на фара за дълга светлина, или чрез прекъснато запалване през малък интервал на фара за дълга светлина и фара за къса светлина.

12.   Светлинни сигнализатори

12.1.   Всеки светлинен сигнализатор трябва да се вижда лесно от водача при неговото нормално положение за управление.

12.2.   Когато е предвиден сигнализатор за включване, той може да е заменен със сигнализатор за действие.

13.   Цветове, излъчвани от светлинните устройства

Цветът, излъчван от светлинните устройства, трябва да е следният:

фар за дълга светлина

:

бял,

преден нетриъгълен светлоотражател

:

бял,

фар за къса светлина

:

бял,

светлинен пътепоказател

:

кехлибареножълт,

стопсветлина

:

червен,

предна габаритна светлина

:

бял,

задна габаритна светлина

:

червен,

преден фар против мъгла

:

бял/жълт,

заден фар против мъгла

:

червен,

фар за заден ход

:

бял,

аварийна сигнализация

:

кехлибареножълт,

светлина за осветяване на задната регистрационна табела

:

бял,

страничен нетриъгълен светлоотражател

:

кехлибареножълт,

заден нетриъгълен светлоотражател

:

червен,

светлоотражател върху педалите

:

кехлибареножълт.

Определението на цветовете на светлинните устройства трябва да съответства на установеното в допълнение 2.

14.   Всяко устройство за осветяване и светлинна сигнализация трябва да има одобрение на типа за компонент. Въпреки това, в очакване на влизането в сила на хармонизирани разпоредби относно осветяването и светлинната сигнализация на мотопедите, съоръжени с двигател, мощността на който не надвишава 0,5 kW, и чиято максимална скорост е по-малка или равна на 25 km/h, тези мотопеди могат да са съоръжени с фарове за къса светлина и/или задни габаритни светлини, които нямат одобрение на типа. В този случай производителят трябва да декларира, че тези устройства съответстват на стандарт ISO 6742/1. Допълнителни специфични изисквания ще бъдат определени според процедурата, посочена в член 18, параграф 2 от Директива 2002/24/ЕО.

Допълнение 1

Повърхности на светлинното устройство, референтна ос, референтен център и ъгли на геометрична видимост

Image

Забележка: Независимо от чертежа, видимата повърхност трябва да се разглежда като допирателна към повърхността на излъчване на светлина.

Допълнение 2

Определение на цветовете на светлинните устройства

ТРИЦВЕТНИ КООРДИНАТИ

Червен

Граница към жълт

y ≤ 0,335

Граница към пурпурен

z ≤ 0,008

Бял

Граница към син

x ≥ 0,310

Граница към жълт

x ≤ 0,500

Граница към зелен

y ≤ 0,150 + 0,640x

Граница към зелен

y ≤ 0,440

Граница към пурпурен

y ≥ 0,050 + 0,750x

Граница към червен

y ≥ 0,382

Жълт

Граница към червен

y ≥ 0,138 + 0,580x

Граница към зелен

y ≤ 1,29x — 0,100

Граница към бял

y ≥ — x + 0,940

y ≥ 0,440

Граница към спектрална стойност

y ≤ — x + 0,992

Кехлибареножълт

Граница към жълт

y ≤ 0,429

Граница към червен

y ≥ 0,398

Граница към бял

z ≤ 0,007

За проверка на границите, посочени по-горе, се използва светлинен източник с цветна температура 2 856 K (еталон А на Международната комисия по осветяване (МКО).

ПРИЛОЖЕНИЕ II

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ДВУКОЛЕСНИТЕ МОТОПЕДИ

Без да се засягат разпоредбите на точка Б.14 от приложение I, всеки двуколесен мотопед трябва да е съоръжен с изброените по-долу устройства за осветяване и светлинна сигнализация:

1.1.   фар за къса светлина;

1.2.   задна габаритна светлина;

1.3.   светлоотражатели върху педалите само за двуколесните мотопеди с неприбиращи се педали;

1.4.   нетриъгълни странични светлоотражатели;

1.5.   заден нетриъгълен светлоотражател;

1.6.   стопсветлина. Това изискване не се прилага за мотопедите, които са обект на изключението, предвидено в точка Б.14 от приложение I.

Всеки двуколесен мотопед може, освен това, да е съоръжен със следните устройства за осветяване и светлинна сигнализация:

2.1.   фар за дълга светлина;

2.2.   светлинни пътепоказатели;

2.3.   светлина за осветяване на задната регистрационна табела;

2.4.   предна габаритна светлина;

2.5.   преден нетриъгълен светлоотражател.

3.   Монтирането на всяко от устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, посочени в точки 1 и 2, трябва да се извършва в съответствие със съответните изисквания на точка 6.

4.   Монтирането на всяко устройство за осветяване и светлинна сигнализация, различно от посочените в точки 1 и 2, е забранено.

5.   Устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, посочени в точки 1 и 2, които имат одобрение на типа за мотоциклети в съответствие с Директива 97/24/ЕО или които имат одобрение на типа за превозни средства от категории M1 и N1 в съответствие с директиви 76/757/ЕИО, 76/758/ЕИО, 76/759/ЕИО, 76/760/ЕИО, 76/761/ЕИО, 76/762/ЕИО, 77/538/ЕИО или 77/539/ЕИО, се допускат също и за мотопедите.

6.   СПЕЦИАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА МОНТИРАНЕ

6.1.   Фар за дълга светлина

6.1.1.   Брой: един или два.

6.1.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.1.3.   Разположение

6.1.3.1.   По широчина:

един независим фар за дълга светлина може да е монтиран над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на фара за дълга светлина трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

един фар за дълга светлина, съвместен с едно друго предно светлинно устройство, трябва да е монтиран така, че неговият референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство. Когато превозното средство обаче е съоръжено с един независим фар за къса светлина, монтиран встрани от фара за дълга светлина, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

два фара за дълга светлина, единият от които или и двата са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.1.3.2.   По дължина: в предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобства на водача нито пряко, нито косвено посредством огледалата за обратно виждане и/или други отразяващи повърхности на превозното средство.

6.1.3.3.   Във всички случаи, при независим фар за дълга светлина разстоянието между края на неговата светеща повърхност и края на тази повърхност на фара за къса светлина не трябва да е по-голямо от 200 mm.

6.1.3.4.   В случая на два фара за дълга светлина разстоянието между краищата на светещите им повърхности не трябва да е по-голямо от 200 mm.

6.1.4.   Геометрична видимост

Видимостта на светещата повърхност, също и в зоните, които не изглеждат осветени в разглежданото направление на наблюдение, трябва да е осигурена във вътрешността на разходящо се пространство, ограничено от образуващите, допиращи се по целия контур на светещата повърхност и сключващи ъгъл най-малко от 5° спрямо референтната ос на фара. Като начало на ъглите на геометрична видимост трябва да се разглежда контурът на проекцията на светещата повърхност върху напречна равнина, допираща се до предната част на стъклото на фара за дълга светлина.

6.1.5.   Ориентация: напред.

Фарът за дълга светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.1.6.   Той може да е групиран с фара за къса светлина и предната габаритна светлина.

6.1.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

Той може да е съвместен:

6.1.8.1.   с фара за къса светлина;

6.1.8.2.   с предната габаритна светлина.

6.1.9.   Електрическо свързване

Запалването на фаровете за дълга светлина трябва да става едновременно. При преминаване от режим на къса светлина към режим на дълга светлина се изисква запалването на всички фарове за дълга светлина. При преминаване от режим на дълга светлина към режим на къса светлина всички фарове за дълга светлина трябва да загаснат едновременно. Фаровете за къса светлина могат да остават запалени заедно с фаровете за дълга светлина.

6.1.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Син светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.2.   Фар за къса светлина

6.2.1.   Брой: един или два.

6.2.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.2.3.   Разположение

6.2.3.1.   По широчина:

един независим фар за къса светлина може да е монтиран над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на фара за къса светлина трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

един фар за къса светлина, съвместен с друго предно светлинно устройство, трябва да е монтиран така, че неговият референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; когато обаче превозното средство е съоръжено с един независим фар за дълга светлина, монтиран встрани от фара за къса светлина, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

два фара за къса светлина, единият от които или и двата са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.2.3.2.   По височина: минимум на 500 mm и максимум на 1 200 mm над терена.

6.2.3.3.   По дължина: в предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобства на водача нито пряко, нито косвено посредством огледалата за обратно виждане и/или други отразяващи повърхности на превозното средство.

6.2.3.4.   В случая на два фара за къса светлина разстоянието между краищата на светещите им повърхности не трябва да е по-голямо от 200 mm.

6.2.4.   Геометрична видимост

Тя е определена от ъглите α и β така, както са дефинирани в точка А.10 от приложение I:

α

=

15° нагоре и 10° надолу,

β

=

45° наляво и надясно, ако има само един фар за къса светлина;

45° навън и 10° навътре, ако има два фара за къса светлина.

Наличието на стени или други елементи в съседство с фара не трябва да предизвиква вторични ефекти, причиняващи неудобства на другите ползватели на пътя.

6.2.5.   Ориентация: напред.

Фарът за къса светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.2.6.   Той може да е групиран с фара за дълга светлина и предната габаритна светлина.

6.2.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

6.2.8.   Той може да е съвместен с фара за къса светлина и с предната габаритна светлина.

6.2.9.   Електрическо свързване

Командата за преминаване в режим на къса светлина трябва да води до едновременно загасване на всички фарове за дълга светлина, докато фарът за къса светлина може да остане запален заедно с фара за дълга светлина.

6.2.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Зелен светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.2.11.   Други изисквания: няма.

6.3.   Светлинни пътепоказатели

6.3.1.   Брой: по два на всяка страна.

6.3.2.   Схема на монтиране: два светлинни пътепоказателя отпред и два светлинни пътепоказателя отзад.

6.3.3.   Разположение

По широчина:

За предните светлинни пътепоказатели трябва едновременно:

6.3.3.1.1.1.   да има минимално разстояние от 240 mm между светещите им повърхности;

6.3.3.1.1.2.   да са разположени навън от вертикалните надлъжни равнини, допиращи се до външните краища на светещата повърхност на фара(овете).

6.3.3.1.1.3.   Минималното разстояние между светещите повърхности на светлинните пътепоказатели и на най-близко разположените фарове за къса светлина да е:

75 mm в случая на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 90 cd,

40 mm в случая на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 175 cd,

20 mm в случая на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 250 cd,

≤ 20 mm в случая на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 400 cd.

6.3.3.1.2.   За задните светлинни пътепоказатели разстоянието между вътрешните краища на двете светещи повърхности трябва да е най-малко 180 mm.

6.3.3.2.   По височина: минимум на 350 mm и максимум на 1 200 mm над терена.

6.3.3.3.   По дължина: разстоянието напред между напречната равнина, съответстваща на задния край на превозното средство, и референтния център на задните светлинни пътепоказатели не трябва да е по-голямо от 300 mm.

6.3.4.   Геометрична видимост

Хоризонтални ъгли: вж. допълнение 2.

Вертикални ъгли: 15° над и под хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинните устройства е по-малка от 750 mm.

6.3.5.   Ориентация

Предните светлинни пътепоказатели могат да се завъртат в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.3.6.   Те могат да са групирани с едно или няколко светлинни устройства.

6.3.7.   Те не могат да са комбинирани с друго светлинно устройство.

6.3.8.   Те не могат да са съвместени с друго светлинно устройство.

6.3.9.   Електрическо свързване

Запалването на светлинните пътепоказатели е независимо от това на другите светлинни устройства. Всички светлинни пътепоказатели, разположени от една и съща страна на превозното средство, се запалват и загасят с една и съща команда.

6.3.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Той може да е оптичен или звуков, или оптичен и звуков. Ако е оптичен, той трябва да е с прекъснато действие и зелен цвят и да се вижда при всички нормални условия на движение. В случай на неизправно действие на някой от светлинните пътепоказатели, той трябва да загасва или да остава запален постоянно, или да изменя забележимо честотата на прекъсването. Ако е звуков, той трябва да се чува ясно и да показва същите условия на работа, както оптичния сигнализатор.

6.3.11.   Други изисквания

Посочените по-долу характеристики трябва да се измерват, когато електрическият генератор захранва само веригите, необходими за функционирането на двигателя и устройствата за осветяване.

6.3.11.1.   Включването на командата за светлинен сигнал трябва да е последвано от запалването на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда и от първото загасване на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда и половина.

За всички превозни средства, при които светлинните пътепоказатели се захранват с постоянен ток:

6.3.11.2.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е 90 ± 30 периода за минута;

6.3.11.2.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство трябва да се извършва с една и съща честота и фаза.

За превозно средство, при което светлинните пътепоказатели се захранват с променлив ток, когато честотата на въртене на двигателя е между 50 % и 100 % от честотата на въртене, съответстваща на максималната скорост на превозното средство:

6.3.11.3.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е 90 ± 30 периода за минута;

6.3.11.3.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство може да се извършва едновременно или последователно. Предните светлинни устройства не трябва да могат да се виждат отзад, а задните светлинни устройства — отпред в зоните, определени в допълнение 1.

За превозно средство, при което светлинните пътепоказатели се захранват с променлив ток, когато честотата на въртене на двигателя е между определената от производителя честота на въртене на празен ход и 50 % от честотата на въртене, съответстваща на максималната скорост на превозното средство:

6.3.11.4.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е между 90 + 30 и 90 – 45 периода за минута;

6.3.11.4.2.   прекъсването при светлинни пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство може да се извършва едновременно или последователно. Предните светлинни устройства не трябва да могат да се виждат отзад, а задните светлинни устройства — отпред в зоните, определени в допълнение 1.

6.3.11.5.   В случай на неизправност на единия светлинен пътепоказател, която не е от късо съединение, другият трябва да продължи прекъснатото си действие или да остане запален, но в тези условия честотата на прекъсването може да се различава от предписаната.

6.4.   Стопсветлина

6.4.1.   Брой: една или две.

6.4.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.4.3.   Разположение

6.4.3.1.   По широчина: ако има само една стопсветлина, нейният референтен център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство или, ако има две стопсветлини, те трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.4.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 1 500 mm над терена.

6.4.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.4.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 45° наляво и надясно.

Вертикален ъгъл: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл обаче под хоризонталата може да се намали до 5°, ако височината на светлинните устройства е по-малка от 750 mm.

6.4.5.   Ориентация: назад от превозното средство.

6.4.6.   Стопсветлината може да е групирана с едно или няколко задни светлинни устройства.

6.4.7.   Тя не може да е комбинирана с друго светлинно устройство.

6.4.8.   Тя може да е съвместена с друго задно светлинно устройство.

6.4.9.   Електрическо свързване: тя трябва да се запалва при всяко използване на най-малко една от работните спирачки.

6.4.10.   Сигнализатор за включване: забранен.

6.5.   Предна габаритна светлина

6.5.1.   Брой: една или две.

6.5.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.5.3.   Разположение

6.5.3.1.   По широчина:

една независима предна габаритна светлина може да е монтирана над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на предната габаритна светлина трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

една предна габаритна светлина, съвместена с едно друго предно светлинно устройство, трябва да е монтирана така, че нейният референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство,

две предни габаритни светлини, едната от които или и двете са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.5.3.2.   По височина: минимум на 350 mm и максимум на 1 200 mm над терена.

6.5.3.3.   По дължина: отпред на превозното средство.

6.5.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 80° наляво и надясно, ако има една габаритна светлина; 80° навън и 45° навътре, ако има две габаритни светлини.

Вертикален ъгъл: 15° над и под хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинното устройство е по-малка от 750 mm.

6.5.5.   Ориентация: напред.

Предната габаритна светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.5.6.   Тя може да е групирана с всяко друго предно светлинно устройство.

6.5.7.   Тя може да е съвместена с всяко друго предно светлинно устройство.

6.5.8.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.5.9.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Зелен светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.5.10.   Други изисквания: няма.

6.6.   Задна габаритна светлина

6.6.1.   Брой: една или две.

6.6.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.6.3.   Разположение

6.6.3.1.   По широчина: ако има само една задна габаритна светлина, нейният референтен център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство, или ако има две задни габаритни светлини, те трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.6.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 1 500 mm над терена.

6.6.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.6.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 80° наляво и надясно, ако има една габаритна светлина; 80° навън и 45° навътре, ако има две габаритни светлини.

Вертикален ъгъл: 15° над и под хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинното устройство е по-малка от 750 mm.

6.6.5.   Ориентация: назад.

6.6.6.   Задната габаритна светлина може да е групирана с всяко друго задно светлинно устройство.

6.6.7.   Тя може да е съвместена със стопсветлина или със задния нетриъгълен светлоотражател, или с двата.

6.6.8.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.6.9.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Неговата функция трябва да се извършва от устройството, предвидено за предната габаритна светлина, ако има такова.

6.6.10.   Други изисквания: няма.

6.7.   Странични нетриъгълни светлоотражатели

6.7.1.   Брой на всяка страна: един или два от клас IА (1).

6.7.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.7.3.   Разположение

6.7.3.1.   По широчина: няма специално изискване.

6.7.3.2.   По височина: минимум на 300 mm и максимум на 900 mm над терена.

6.7.3.3.   По дължина: тя трябва да е такава, че при нормални условия устройството да не може да се закрива от водача или пътника, нито от техните дрехи.

6.7.4.   Геометрична видимост

Хоризонтални ъгли: 30° напред и назад.

Вертикални ъгли: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлоотражателя е по-малка от 750 mm.

6.7.5.   Ориентация: референтната ос на светлоотражателите трябва да е перпендикулярна на средната надлъжна равнина на превозното средство и насочена навън.

Разположените отпред светлоотражатели могат да се завъртат в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.7.6.   Страничният нетриъгълен светлоотражател може да е групиран с други устройства за сигнализация.

6.8.   Заден нетриъгълен светлоотражател

6.8.1.   Брой: един от клас IА (2).

6.8.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.8.3.   Разположение

6.8.3.1.   По широчина: референтният център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.8.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 900 mm над терена.

6.8.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.8.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 30° наляво и надясно.

Вертикален ъгъл: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлоотражателя е по-малка от 750 mm.

6.8.5.   Ориентация: назад.

6.8.6.   Задният нетриъгълен светлоотражател може да е групиран с всяко друго светлинно устройство.

6.8.7.   Други изисквания:

Светещата повърхност на светлоотражателя може да има общи части със светещата повърхност на всяко друго червено светлинно устройство, разположено отзад.

6.9.   Светлоотражатели върху педалите

6.9.1.   На всеки педал на двуколесния мотопед трябва да има монтирани два светлоотражателя.

6.9.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.9.3.   Други изисквания:

Плоскостта на светещата повърхност на светлоотражателя трябва да потъва в рамката. Светлоотражателите трябва да са монтирани в корпуса на педала, така че да се виждат добре отпред и отзад на превозното средство. Референтната ос на светлоотражателите, чиято форма трябва да е пригодена към формата на корпуса на педала, трябва да е перпендикулярна на оста на педала. Светлоотражателите върху педалите трябва да се монтират само върху педалите на превозното средство, които, посредством колена или други подобни средства, могат да служат като средство за придвижване вместо двигателя. Те не трябва да се монтират върху педали, които служат за команди в превозното средство или които служат само за опори на краката на водача или на пътника.

6.10.   Преден нетриъгълен светлоотражател

6.10.1.   Брой: един от клас IА (2).

6.10.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.10.3.   Разположение

6.10.3.1.   По широчина: референтният център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство;

6.10.3.2.   По височина: минимум на 400 mm и максимум на 1 200 mm над терена;

6.10.3.3.   По дължина: отпред на превозното средство.

6.10.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 30° наляво и надясно.

Вертикален ъгъл: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлоотражателя е по-малка от 750 mm.

6.10.5.   Ориентация: напред.

Предният нетриъгълен светлоотражател може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.10.6.   Той може да е групиран с едно или няколко светлинни устройства.

6.10.7.   Други изисквания: няма специално изискване.

6.11.   Светлина за осветяване на задната регистрационна табела

6.11.1.   Брой: един.

Устройството може да е съставено от различни оптични елементи, предназначени за осветяване на мястото на табелата.

6.11.2.

Схема на монтиране

Такива, че устройството да осветява мястото, предназначено за регистрационната табела.

6.11.3.

Разположение

6.11.3.1.

По широчина:

6.11.3.2.

По височина:

6.11.3.3.

По дължина:

6.11.4.

Геометрична видимост

6.11.5.

Ориентация

6.11.6.   Светлината за осветяване на задната регистрационна табела може да е групирана с едно или няколко задни осветителни устройства.

6.11.7.   Тя може да е комбинирана със задната габаритна светлина.

6.11.8.   Тя не може да е съвместена с друго осветително устройство.

6.11.9.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.11.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Неговата функция трябва да се извършва от същия сигнализатор, който е предвиден за габаритната светлина.

6.11.11.   Други изисквания: няма.


(1)  Съгласно класификацията, фигурираща в Директива 76/757/ЕИО.

(2)  Съгласно класификацията, фигурираща в Директива 76/757/ЕИО.

Допълнение 1

Видимост на червените светлини отпред и на бeлите светлини отзад

(вж. точка Б.9 от приложение I и точка 6.3.11.4.2 от настоящото приложение)

Image

Image

Допълнение 2

Схема на монтиране

Image

Допълнение 3

Информационен документ относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип двуколесен мотопед

(Прилага се към заявлението за ЕО одобрение на типа за компонент, когато то е представено отделно от заявлението за одобрение на типа на превозното средство)

Референтен номер (определя се от заявителя): …

Заявлението за одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип двуколесен мотопед трябва да съдържа информацията, определена в следните точки от приложение II към Директива 2002/24/ЕО, част А:

0.1,

0.2,

от 0.4 до 0.6,

от 8 до 8.4.

Допълнение 4

Наименование на администрацията

Сертификат за ЕО одобрение на типа за компонент на ЕО относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип двуколесен мотопед

ОБРАЗЕЦ

Протокол № … на техническа служба … от … (дата) …

№ на ЕО одобрението на типа за компонент на ЕО … № на разширението …

1.   Марка или търговско наименование на превозното средство: …

2.   Тип на превозното средство: …

3.   Име и адрес на производителя: …

4.   Име и адрес на представителя на производителя, при необходимост: …

Задължителни устройства за осветяване, монтирани върху превозното средство, подложено на проверките (1)

5.1.   Фар за къса светлина

5.2.   Фар за дълга светлина

5.3.   Странични нетриъгълни светлоотражатели

5.4.   Заден нетриъгълен светлоотражател

5.5.   Светлоотражатели върху педалите (2)

5.6.   Стопсветлина (3)

Незадължителни устройства за осветяване, монтирани върху превозното средство, подложено на проверките (1)

6.1.   ФАР за дълга светлина: да/не (4)

6.2.   Светлинни пътепоказатели: да/не (4)

6.3.   Светлина за осветяване на задната регистрационна табела: да/не (4)

6.4.   Предна габаритна светлина: да/не (4)

6.5.   Преден нетриъгълен светлоотражател: да/не (4)

7.   Варианти: …

8.   Превозното средство е представено за ЕО одобрение на типа за компонент на … (дата)

9.   ЕО одобрението на типа за компонент е предоставено/отказано (4)

10.   Място: …

11.   Дата: …

12.   Подпис: …


(1)  Да се посочи за всяко устройство на отделен лист точното обозначение на типа на устройствата, удовлетворяващи изискванията за монтиране на настоящото приложение.

(2)  Само за двуколесни мотопеди, съоръжени с педали.

(3)  С изключение на мотопедите, които са обект на освобождаването, предвидено в точка Б.14 от приложение I.

(4)  Ненужното се зачерква.

ПРИЛОЖЕНИЕ III

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ТРИКОЛЕСНИТЕ МОТОПЕДИ И ЛЕКИТЕ ЧЕТИРИКОЛЕСНИ МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Всеки триколесен мотопед трябва да е оборудван със следните устройства за осветяване и светлинна сигнализация:

1.1.   фар за къса светлина;

1.2.   предна габаритна светлина;

1.3.   задна габаритна светлина;

1.4.   заден нетриъгълен светлоотражател;

1.5.   светлоотражатели върху педалите само за триколесните мотопеди, съоръжени с педали;

1.6.   стопсветлина;

1.7.   светлинни пътепоказатели за триколесните мотопеди със затворена каросерия.

Всеки триколесен мотопед може, освен това, да е оборудван със следните устройства за осветяване и светлинна сигнализация:

2.1.   фар за дълга светлина;

2.2.   светлинни пътепоказатели за триколесните мотопеди без затворена каросерия;

2.3.   светлина за осветяване на задната регистрационна табела;

2.4.   странични нетриъгълни светлоотражатели;

2.5.   преден фар против мъгла;

2.6.   заден фар против мъгла;

2.7.   фар за заден ход;

2.8.   аварийна сигнализация.

3.   Монтирането на всяко от устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, посочени в точки 1 и 2, трябва да се извършва в съответствие със съответните изисквания на точка 6.

4.   Монтирането на устройство за осветяване и светлинна сигнализация, различно от посочените в точки 1 и 2, е забранено.

5.   Устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, посочени в точки 1 и 2, които имат одобрение на типа за мотоциклети в съответствие с Директива 97/24/ЕО или които имат одобрение на типа за превозни средства от категории M1 и N1 в съответствие с директиви 76/757/ЕИО, 76/758/ЕИО, 76/759/ЕИО, 76/760/ЕИО, 76/761/ЕИО, 76/762/ЕИО, 77/538/ЕИО или 77/539/ЕИО, се допускат също и за триколесните мотопеди и леките четириколесни.

6.   СПЕЦИАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ МОНТИРАНЕТО

6.1.   Фар за дълга светлина

6.1.1.   Брой: един или два.

Въпреки това, за триколесните мотопеди, чиято максимална широчина надвишава 1 300 mm, се изискват два фара за дълга светлина.

6.1.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.1.3.   Разположение

6.1.3.1.   По широчина:

един независим фар за дълга светлина може да е монтиран над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на фара за дълга светлина трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

един фар за дълга светлина, съвместен с друго предно светлинно устройство, трябва да е монтиран така, че неговият референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; когато обаче превозното средство е съоръжено с един независим фар за къса светлина, монтиран встрани от фара за дълга светлина, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

два фара за дълга светлина, единият от които или и двата са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.1.3.2.   По дължина: в предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобства на водача нито пряко, нито косвено посредством огледалата за обратно виждане и/или други отразяващи повърхности на превозното средство.

6.1.3.3.   В случай на един независим фар за дълга светлина, разстоянието между края на неговата светеща повърхност и края на тази повърхност на фара за къса светлина не трябва да по-голямо от 200 mm за всяка двойка светлинни устройства.

6.1.4.   Геометрична видимост

Видимостта на светещата повърхност, също и в зоните, които не изглеждат осветени в разглежданото направление на наблюдение, трябва да е осигурена във вътрешността на едно разходящо се пространство, ограничено от образуващите, допиращи се по целия контур на светещата повърхност и сключващи ъгъл най-малко от 5° спрямо референтната ос на фара. Като начало на ъглите на геометрична видимост трябва да се разглежда контурът на проекцията на светещата повърхност върху напречна равнина, допираща се до предната част на стъклото на фара за дълга светлина.

6.1.5.   Ориентация: напред.

Фарът за дълга светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.1.6.   Той може да е групиран с фара за къса светлина и предната габаритна светлина.

6.1.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

Той може да е съвместен:

6.1.8.1.   с фара за къса светлина;

6.1.8.2.   с предната габаритна светлина.

6.1.9.   Електрическо свързване

Запалването на фаровете за дълга светлина трябва да става едновременно. При преминаване от режим на къса светлина към режим на дълга светлина се изисква запалването на всички фарове за дълга светлина. При преминаване от режим на дълга светлина към режим на къса светлина всички фарове за дълга светлина трябва да загасват едновременно. Фаровете за къса светлина могат да остават запалени заедно с фаровете за дълга светлина.

6.1.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Син светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.2.   Фар за къса светлина

6.2.1.   Брой: един или два.

Въпреки това, за триколесните мотопеди, чиято максимална широчина надвишава 1 300 mm, се изискват два фара за къса светлина.

6.2.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.2.3.   Разположение

6.2.3.1.   По широчина:

един независим фар за къса светлина може да е монтиран над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на фара за къса светлина трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

един фар за къса светлина, съвместен с едно друго предно светлинно устройство трябва да е монтиран така, че неговият референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство. Въпреки това, когато превозното средство е съоръжено с един независим фар за дълга светлина, монтиран встрани от фара за къса светлина, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

два фара за къса светлина, единият от които или и двата са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

В случай на превозно средство с два фара за къса светлина:

най-отдалечените от средната надлъжна равнина на превозното средство краища на светещите повърхности не трябва да се намират на повече от 400 mm от края на габаритната широчина на превозното средство,

вътрешните краища на светещите повърхности трябва да се намират на разстояние не по-малко от 500 mm. Това разстояние може да се намали до 400 mm, ако максималната широчина на превозното средство е по-малка от 1 300 mm.

6.2.3.2.   По височина: минимум на 500 mm и максимум на 1 200 mm над терена.

6.2.3.3.   По дължина: в предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобства на водача нито пряко, нито косвено посредством огледалата за обратно виждане и/или други отразяващи повърхности на превозното средство.

6.2.4.   Геометрична видимост

Тя е определена от ъглите α и β така, както са определени в точка А.10 от приложение I:

α

=

15° нагоре и 10° надолу;

β

=

45° наляво и надясно, ако има само един фар за къса светлина;

45° навън и 10° навътре, ако има два фара за къса светлина.

6.2.5.   Ориентация: напред.

Фарът за къса светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.2.6.   Той може да е групиран с фара за дълга светлина и предната габаритна светлина.

6.2.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

6.2.8.   Той може да е съвместен с фара за дълга светлина и с предната габаритна светлина.

6.2.9.   Електрическо свързване

Командата за преминаване в режим на къса светлина трябва да осигурява едновременно загасване на всички фарове за дълга светлина, докато фарът за къса светлина може да остава запален заедно с фара за дълга светлина.

6.2.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Зелен светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.2.11.   Други изисквания: няма.

6.3.   Светлинни пътепоказатели

6.3.1.   Брой: по два на всяка страна.

6.3.2.   Схема на монтиране: два светлинни пътепоказателя отпред и два светлинни пътепоказателя отзад.

6.3.3.   Разположение

6.3.3.1.   По широчина:

най-отдалечените от средната надлъжна равнина краища на светещите повърхности не трябва да се намират на повече от 400 mm от края на габаритната широчина на превозното средство,

вътрешните краища на светещите повърхности трябва да се намират на разстояние най-малко от 500 mm,

трябва да има минимално разстояние между светещите повърхности на светлинните пътепоказатели и на най-близко разположените фарове за къса светлина от:

75 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 90 cd,

40 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 175 cd,

20 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 250 cd,

≤ 20 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 400 cd.

6.3.3.2.   По височина: минимум на 350 mm и максимум на 1 500 mm над терена.

6.3.4.   Геометрична видимост

Хоризонтални ъгли: вж. допълнение 2.

Вертикални ъгли: 15° над и под хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинните устройства е по-малка от 750 mm.

6.3.5.   Ориентация

Предните светлинни пътепоказатели могат да се завъртат в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.3.6.   Те могат да са групирани с едно или няколко светлинни устройства.

6.3.7.   Те не могат да са комбинирани с друго светлинно устройство.

6.3.8.   Те не могат да са съвместени с друго светлинно устройство.

6.3.9.   Електрическо свързване

Запалването на светлинните пътепоказатели е независимо от това на другите светлинни устройства. Всички светлинни пътепоказатели, разположени от една и съща страна на превозното средство, се запалват и загасят с една и съща команда.

6.3.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Той може да е оптичен или звуков, или оптичен и звуков. Ако е оптичен, той трябва да е с прекъснато действие и зелен цвят; той трябва да се вижда при всички нормални условия на движение; в случай на неизправно действие на някой от светлинните пътепоказатели той трябва да загасва или да остава запален постоянно, или да изменя забележимо честотата на прекъсването. Ако е звуков, той трябва да се чува ясно и да показва същите условия на работа, както оптичния сигнализатор.

6.3.11.   Други изисквания

Посочените по-долу характеристики трябва да се измерват, когато електрическият генератор захранва само веригите, необходими за функционирането на двигателя и устройствата за осветяване.

6.3.11.1.   Включването на командата за светлинен сигнал трябва да е последвано от запалването на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда, и от първото загасване на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда и половина.

За всички превозни средства, при които светлинните пътепоказатели се захранват с постоянен ток:

6.3.11.2.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е 90 ± 30 периода за минута;

6.3.11.2.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство трябва да се извършва с една и съща честота и фаза.

За превозно средство, при което светлинните пътепоказатели се захранват с променлив ток, когато честотата на въртене на двигателя е между 50 % и 100 % от честотата на въртене, съответстваща на максималната скорост на превозното средство:

6.3.11.3.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е 90 ± 30 периода за минута;

6.3.11.3.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство може да се извършва едновременно или последователно. Предните светлинни устройства не трябва да могат да се виждат отзад, а задните светлинни устройства — отпред, в зоните, определени в допълнение 1.

За превозно средство, при което светлинните пътепоказатели се захранват с променлив ток, когато честотата на въртене на двигателя е между определената от производителя честота на въртене на празен ход и 50 % от честотата на въртене, съответстваща на максималната скорост на превозното средство:

6.3.11.4.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е между 90 + 30 и 90 – 45 периода за минута;

6.3.11.4.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство може да се извършва едновременно или последователно. Предните светлинни устройства не трябва да могат да се виждат отзад, а задните светлинни устройства — отпред, в зоните, определени в допълнение 1.

6.3.11.5.   В случай на неизправност на единия светлинен пътепоказател, която не е от късо съединение, другият трябва да продължи прекъснатото си действие или да остане запален, но в тези условия честотата на прекъсването може да се различава от предписаната.

6.4.   Стопсветлина

6.4.1.   Брой: една или две.

Въпреки това, за триколесните мотопеди, чиято максимална широчина надвишава 1 300 mm, се изискват две стопсветлини.

6.4.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.4.3.   Разположение

6.4.3.1.   По широчина: ако има само една стопсветлина, нейният референтен център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство, или ако има две стопсветлини, те трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство. При превозните средства с две задни колела, между двете светлинни устройства трябва да има минимум 600 mm. Това разстояние може да се намали до 400 mm, ако габаритната широчина на превозното средство е по-малка от 1 300 mm.

6.4.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 1 500 mm над терена.

6.4.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.4.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 45° наляво и надясно.

Вертикален ъгъл: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинните устройства е по-малка от 750 mm.

6.4.5.   Ориентация: назад от превозното средство.

6.4.6.   Стопсветлината може да е групирана с едно или няколко задни светлинни устройства.

6.4.7.   Тя не може да е комбинирана с друго светлинно устройство.

6.4.8.   Тя може да е съвместена с друго задно светлинно устройство.

6.4.9.   Електрическо свързване: тя трябва да се запалва при всяко използване на поне една от работните спирачки.

6.4.10.   Сигнализатор за включване: забранен.

6.5.   Предна габаритна светлина

6.5.1.   Брой: една или две.

Въпреки това, за триколесните мотопеди, чиято максимална широчина надвишава 1 300 mm, се изискват две предни габаритни светлини.

6.5.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.5.3.   Разположение

6.5.3.1.   По широчина:

една независима предна габаритна светлина може да е монтирана над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на предната габаритна светлина трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

една предна габаритна светлина, съвместена с едно друго предно светлинно, устройство трябва да е монтирана така, че нейният референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство,

две предни габаритни светлини, едната от които или и двете са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

В случай на превозно средство с две предни габаритни светлини:

най-отдалечените от средната надлъжна равнина краища на светещите повърхности не трябва да се намират на повече от 400 mm от края на габаритната широчина на превозното средство,

вътрешните краища на светещите повърхности трябва да са разположени на разстояние най-малко от 500 mm един от друг. Това разстояние може да се намали до 400 mm, ако максималната широчина на превозното средство е по-малка от 1 300 mm.

6.5.3.2.   По височина: минимум на 350 mm и максимум на 1 200 mm над терена.

6.5.3.3.   По дължина: отпред на превозното средство.

6.5.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 80° наляво и надясно, ако има една габаритна светлина; 80° навън и 45° навътре, ако има две габаритни светлини.

Вертикален ъгъл: 15° над и под хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинното устройство е по-малка от 750 mm.

6.5.5.   Ориентация: напред.

Предната габаритна светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.5.6.   Тя може да е групирана с всяко друго предно светлинно устройство.

6.5.7.   Тя може да е съвместена с всяко друго предно светлинно устройство.

6.5.8.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.5.9.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Зелен светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.5.10.   Други изисквания: няма.

6.6.   Задна габаритна светлина

6.6.1.   Брой: една или две.

Въпреки това, за триколесните мотопеди, чиято максимална широчина надвишава 1 300 mm, се изискват две задни габаритни светлини.

6.6.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.6.3.   Разположение

6.6.3.1.   По широчина: ако има само една задна габаритна светлина, нейният референтен център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако има две задни габаритни светлини, те трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство. При превозните средства с две задни колела, между двете светлинни устройства трябва да има минимум 600 mm. Това разстояние може да се намали до 400 mm, ако габаритната широчина на превозното средство е по-малка от 1 300 mm.

6.6.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 1 500 mm над терена.

6.6.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.6.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 80° наляво и надясно, ако има една габаритна светлина; 80° навън и 45° навътре, ако има две габаритни светлини.

Вертикален ъгъл: 15° над и под хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинното устройство е по-малка от 750 mm.

6.6.5.   Ориентация: назад.

6.6.6.   Задната габаритна светлина може да е групирана с всяко друго задно светлинно устройство.

6.6.7.   Тя може да е съвместена със стопсветлина или със задния нетриъгълен светлоотражател, или с двата.

6.6.8.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.6.9.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Неговата функция трябва да се извършва от устройството, предвидено за предната габаритна светлина, ако има такова.

6.6.10.   Други изисквания: няма.

6.7.   Заден нетриъгълен светлоотражател

6.7.1.   Брой на всяка страна: един или два от клас IА (1).

Въпреки това, за триколесните мотопеди, чиято максимална широчина надвишава 1 000 mm, се изискват два задни нетриъгълни светлоотражатели.

6.7.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.7.3.   Разположение

6.7.3.1.   По широчина: ако има само един светлоотражател, неговият референтен център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство или, ако има два светлоотражателя, те трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

В случай на превозно средство с два задни светлоотражателя:

най-отдалечените от средната надлъжна равнина краища на светещите повърхности не трябва да се намират на повече от 400 mm от края на габаритната широчина на превозното средство,

вътрешните краища на светлоотражателите трябва да се намират на разстояние най-малко от 500 mm. Това разстояние може да е намалено до 400 mm, ако максималната широчина на превозното средство е по-малка от 1 300 mm.

6.7.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 900 mm над терена.

6.7.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.7.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 30° наляво и надясно.

Вертикален ъгъл: 15° под и над хоризонталата.

Въпреки това, вертикалният ъгъл под хоризонталата може да се намали до 5°, ако височината на светлоотражателя е по-малка от 750 mm.

6.7.5.   Ориентация: назад.

6.7.6.   Задният нетриъгълен светлоотражател може да е групиран с всяко друго светлинно устройство.

6.7.7.   Други изисквания:

Светещата повърхност на светлоотражателя може да има общи части със светещата повърхност на всяко друго червено светлинно устройство, разположено отзад.

6.8.   Светлоотражатели върху педалите

Всеки педал на триколесния мотопед трябва да е оборудван с два светлоотражателя. Те трябва да са монтирани така, че работните им повърхности да са външни спрямо самия педал, да са перпендикулярни на опорната равнина на педала, като тяхната оптична ос е успоредна на средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.8.1.   Брой: четири светлоотражателя или групи светлоотражатели.

6.8.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.8.3.   Други изисквания:

Плоскостта на светещата повърхност на светлоотражателя трябва да е по-навътре от плоскостта на рамката. Светлоотражателите трябва да са монтирани в корпуса на педала, така че да се виждат добре отпред и отзад на превозното средство. Референтната ос на светлоотражателите, чиято форма трябва да е нагодена към формата на корпуса на педала, трябва да е перпендикулярна на оста на педала. Светлоотражатели върху педалите трябва да се монтират само върху педалите на превозното средство, които, посредством колена или други подобни средства, могат да служат като средство за придвижване вместо двигателя. Те не трябва да се монтират върху педали, които служат за команди в превозното средство или които служат само за опори на краката на водача или пътника.

6.9.   Странични нетриъгълни светлоотражатели

6.9.1.   Брой на всяка страна: един или два от клас IА (2).

6.9.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.9.3.   Разположение

6.9.3.1.   По широчина: няма специално изискване.

6.9.3.2.   По височина: минимум на 300 mm и максимум на 900 mm над терена.

6.9.3.3.   По дължина: тя трябва да е такава, че при нормални условия устройството да не може да се закрива от водача или пътника, нито от техните дрехи.

6.9.4.   Геометрична видимост

Хоризонтални ъгли: 30° напред и назад.

Вертикални ъгли: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлоотражателя е по-малка от 750 mm.

6.9.5.   Ориентация: референтната ос на светлоотражателите трябва да е перпендикулярна на средната надлъжна равнина на превозното средство и ориентирана навън. Разположените отпред светлоотражатели могат да се завъртат в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.9.6.   Страничният нетриъгълен светоотражател може да е групиран с други устройства за сигнализация.

6.10.   Светлина за осветяване на задната регистрационна табела

6.10.1.   Брой: един.

Устройството може да е съставено от различни оптични елементи, предназначени за осветяване на мястото на табелата.

6.10.2.

Схема на монтиране

Такива, че устройството да осветява мястото, предназначено за регистрационната табела.

6.10.3.

Разположение

6.10.3.1.

По широчина

6.10.3.2.

По височина

6.10.3.3.

По дължина

6.10.4.

Геометрична видимост

6.10.5.

Ориентация

6.10.6.   Светлината за осветяване на задната регистрационна табела може да е групирана с едно или няколко задни осветителни устройства.

6.10.7.   Тя може да е комбинирана със задната габаритна светлина.

6.10.8.   Тя не може да е съвместена с друго осветително устройство.

6.10.9.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.10.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Неговата функция трябва да се извършва от същия сигнализатор, който е предвиден за габаритната светлина.

6.10.11.   Други изисквания: няма.

6.11.   Преден фар против мъгла

6.11.1.   Разпоредби, идентични с предвидените в точки 6.7.1—6.7.11 от приложение VI.

6.12.   Заден фар против мъгла

6.12.1.   Разпоредби, идентични с предвидените в точки 6.8.1—6.8.11 от приложение VI.

6.13.   Фар за заден ход

6.13.1.   Разпоредби, идентични с предвидените в точки 6.9.1—6.9.10 от приложение VI.

6.14.   Аварийна сигнализация

6.14.1.   Разпоредби, идентични с предвидените в точки 6.10.1—6.10.4 от приложение VI.


(1)  Съгласно класификацията, фигурираща в Директива 76/757/ЕИО.

(2)  Съгласно класификацията, фигурираща в Директива 76/757/ЕИО.

Допълнение 1

Видимост на червените светлини отпред и на бeлите светлини отзад

(вж. точка Б.9 от приложение I и точка 6.3.11.4.2 от настоящото приложение)

Image

Image

Допълнение 2

Схема на монтиране

Светлинен пътепоказател — геометрична видимост

Image

Допълнение 3

Информационен документ относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип триколесен мотопед

(Прилага се към заявлението за ЕО одобрение на типа за компонент, когато то е представено отделно от заявлението за одобрение на типа на превозното средство)

Референтен номер (определя се от заявителя): …

Заявлението за одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип триколесен мотопед трябва да съдържа информацията, определена в следните точки от приложение II към Директива 2002/24/ЕО, част А:

0.1,

0.2,

от 0.4 до 0.6,

от 8 до 8.4.

Допълнение 4

Наименование на администрацията

Сертификат за ЕО одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип триколесен мотопед

ОБРАЗЕЦ

Протокол № … на техническа служба … от … (дата) …

№ на ЕО одобрението на типа за компонент … № на разширението …

1.   Марка или търговско наименование на превозното средство: …

2.   Тип на превозното средство: …

3.   Име и адрес на производителя: …

4.   Име и адрес на представителя на производителя, при необходимост: …

Задължителни устройства за осветяване, монтирани върху превозното средство, подложено на проверките (1): …

5.1.   Фар за къса светлина

5.2.   Фар за дълга светлина

5.3.   Задна габаритна светлина

5.4.   Заден нетриъгълен светлоотражател

5.5.   Светлоотражатели върху педалите (2)

5.6.   Светлинни пътепоказатели за триколесните мотопеди със затворена каросерия

5.7.   Стопсветлина

Незадължителни устройства за осветяване, монтирани върху превозното средство, подложено на проверките (1)

6.1.   Фар за дълга светлина: да/не (3)

6.2.   Светлинни пътепоказатели за триколесните мотопеди без затворена каросерия: да/не (3)

6.3.   Странични нетриъгълни светлоотражатели: да/не (3)

6.4.   Светлина за осветяване на задната регистрационна табела: да/не (3)

7.   Варианти: …

8.   Превозното средство е представено за ЕО одобрение на типа за компонент на … (дата)

9.   ЕО одобрението на типа за компонент е предоставено/отказано (3)

10.   Място: …

11.   Дата: …

12.   Подпис: …


(1)  Да се посочи за всяко устройство на отделен лист точното обозначение на типа на устройствата, удовлетворяващи изискванията за монтиране на настоящото приложение.

(2)  Само за триколесни мотопеди, съоръжени с педали.

(3)  Ненужното се зачерква.

ПРИЛОЖЕНИЕ IV

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ДВУКОЛЕСНИТЕ МОТОЦИКЛЕТИ

Всеки двуколесен мотоциклет трябва да е съоръжен със следните устройства за осветяване и светлинна сигнализация:

1.1.   фар за дълга светлина;

1.2.   фар за къса светлина;

1.3.   светлинни пътепоказатели;

1.4.   стопсветлина;

1.5.   предна габаритна светлина;

1.6.   задна габаритна светлина;

1.7.   светлина за осветяване на задната регистрационна табела;

1.8.   заден нетриъгълен светлоотражател.

Всеки двуколесен мотоциклет може, освен това, да е съоръжен със следните устройства за осветяване и светлинна сигнализация:

2.1.   преден фар против мъгла;

2.2.   заден фар против мъгла;

2.3.   аварийна сигнализация;

2.4.   странични нетриъгълни светлоотражатели.

3.   Монтирането на всяко от устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, посочени в точки 1 и 2, трябва да се извършва в съответствие със съответните изисквания на точка 6.

4.   Монтирането на устройство за осветяване и светлинна сигнализация, различно от посочените в точки 1 и 2, е забранено.

5.   Устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, посочени в точки 1 и 2, които имат одобрение на типа за превозни средства от категории M1 и N1 в съответствие с директиви 76/757/ЕИО, 76/758/ЕИО, 76/759/ЕИО, 76/760/ЕИО, 76/761/ЕИО, 76/762/ЕИО, 77/538/ЕИО или 77/539/ЕИО, се допускат също и за мотоциклетите.

6.   СПЕЦИАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ МОНТИРАНЕТО

6.1.   Фар за дълга светлина

6.1.1.   Брой: един или два.

6.1.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.1.3.   Разположение

6.1.3.1.   По широчина:

един независим фар за дълга светлина може да е монтиран над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на фара за дълга светлина трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

един фар за дълга светлина, съвместен с друго предно светлинно устройство, трябва да е монтиран така, че неговият референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; когато превозното средство обаче е съоръжено с един независим фар за къса светлина, монтиран встрани от фара за дълга светлина, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

два фара за дълга светлина, единият от които или и двата са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.1.3.2.   По дължина: в предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобства на водача нито пряко, нито косвено посредством огледалата за обратно виждане и/или други отразяващи повърхности на превозното средство.

6.1.3.3.   Във всички случаи, при независим фар за дълга светлина, разстоянието между края на неговата светеща повърхност и края на тази повърхност на фара за къса светлина не трябва да е по-голямо от 200 mm.

6.1.3.4.   В случая на два фара за дълга светлина, разстоянието между краищата на светещите им повърхности не трябва да е по-голямо от 200 mm.

6.1.4.   Геометрична видимост

Видимостта на светещата повърхност, също и в зоните, които не изглеждат осветени в разглежданото направление на наблюдение, трябва да е осигурена във вътрешността на едно разходящо се пространство, ограничено от образуващите, допиращи се по целия контур на светещата повърхност и сключващи ъгъл най-малко от 5° спрямо референтната ос на фара. Като начало на ъглите на геометрична видимост трябва да се разглежда контурът на проекцията на светещата повърхност върху напречна равнина, допираща се до предната част на стъклото на фара за дълга светлина.

6.1.5.   Ориентация: напред.

Фарът за дълга светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.1.6.   Той може да е групиран с фара за къса светлина и с други предни светлинни устройства.

6.1.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

Той може да е съвместен:

6.1.8.1.   с фара за къса светлина;

6.1.8.2.   с предната габаритна светлина;

6.1.8.3.   с предния фар против мъгла.

6.1.9.   Електрическо свързване

Запалването на фаровете за дълга светлина трябва да става едновременно. При преминаване от режим на къса светлина към режим на дълга светлина се изисква запалването на всички фарове за дълга светлина. При преминаване от режим на дълга светлина към режим на къса светлина всички фарове за дълга светлина трябва да загасват едновременно. Фаровете за къса светлина могат да остават запалени заедно с фаровете за дълга светлина.

6.1.10.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Син светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.1.11.   Други изисквания: максималната интензивност на фаровете за дълга светлина, които могат да са запалени едновременно, не трябва да надвишава 225 000 cd (стойност при ЕО одобрение на типа за компонент).

6.2.   Фар за къса светлина

6.2.1.   Брой: един или два.

6.2.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.2.3.   Разположение

6.2.3.1.   По широчина:

един независим фар за къса светлина може да е монтиран над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на фара за къса светлина трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

един фар за къса светлина, съвместен с друго предно светлинно устройство, трябва да е монтиран така, че неговият референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; когато превозното средство обаче е съоръжено с един независим фар за дълга светлина, монтиран встрани от фара за къса светлина, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

два фара за къса светлина, единият от които или и двата са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.2.3.2.   По височина: минимум на 500 mm и максимум на 1 200 mm над терена.

6.2.3.3.   По дължина: в предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобства на водача нито пряко, нито косвено посредством огледалата за обратно виждане и/или други отразяващи повърхности на превозното средство.

6.2.3.4.   В случая на два фара за къса светлина, разстоянието между краищата на светещите им повърхности не трябва да е по-голямо от 200 mm.

6.2.4.   Геометрична видимост

Тя е определена от ъглите α и β така, както са дефинирани в точка А.10 от приложение I:

α

=

15° нагоре и 10° надолу,

β

=

45° наляво и надясно, ако има само един фар за къса светлина;

45° навън и 10° навътре, ако има два фара за къса светлина.

Наличието на стени или други елементи в съседство с фара не трябва да предизвиква вторични ефекти, причиняващи неудобства на другите ползватели на пътя.

6.2.5.   Ориентация: напред.

Фарът за къса светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

Вертикалната ориентация на светлинния сноп на късата светлина трябва да остава между –0,5 % и –2,5 %, освен ако е монтирано външно устройство за регулиране.

6.2.6.   Той може да е групиран с фара за дълга светлина и с други предни светлинни устройства.

6.2.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

6.2.8.   Той може да е съвместен с фара за къса светлина и с други предни светлинни устройства.

6.2.9.   Електрическо свързване

Командата за преминаване в режим на къса светлина трябва да осигурява едновременно загасване на всички фарове за дълга светлина, докато фарът за къса светлина може да остава запален заедно с фара за дълга светлина.

6.2.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Зелен светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.2.11.   Други изисквания: няма.

6.3.   Светлинни пътепоказатели

6.3.1.   Брой: по два на всяка страна.

6.3.2.   Схема на монтиране: два светлинни пътепоказателя отпред и два светлинни пътепоказателя отзад.

6.3.3.   Разположение

По широчина:

за предните светлинни пътепоказатели трябва едновременно:

6.3.3.1.1.1.   да има минимално разстояние от 240 mm между светещите им повърхности;

6.3.3.1.1.2.   да са разположени навън от вертикалните надлъжни равнини, допиращи се до външните краища на светещата повърхност на фара(овете);

6.3.3.1.1.3.   минималното разстояние между светещите повърхности на светлинните пътепоказатели и на най-близко разположените фарове за къса светлина да е:

75 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 90 cd,

40 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 175 cd,

20 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 250 cd,

≤ 20 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 400 cd;

6.3.3.1.2.   За задните светлинни пътепоказатели разстоянието между вътрешните краища на двете светещи повърхности трябва да е най-малко 180 mm, при условие че се спазват изискванията на точка А.10 от приложение I включително и когато задната регистрационна табела е монтирана.

6.3.3.2.   По височина: минимум на 350 mm и максимум на 1 200 mm над терена.

6.3.3.3.   По дължина: разстоянието напред между напречната равнина, съответстваща на задния край на превозното средство, и референтния център на задните светлинни пътепоказатели не трябва да е по-голямо от 300 mm.

6.3.4.   Геометрична видимост

Хоризонтални ъгли: вж. допълнение 2.

Вертикални ъгли: 15° над и под хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинните устройства е по-малка от 750 mm.

6.3.5.   Ориентация

Предните светлинни пътепоказатели могат да се завъртат в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.3.6.   Те могат да са групирани с едно или няколко светлинни устройства.

6.3.7.   Те не могат да са комбинирани с друго светлинно устройство.

6.3.8.   Те не могат да са съвместени с друго светлинно устройство.

6.3.9.   Електрическо свързване

Запалването на светлинните пътепоказатели е независимо от това на другите светлинни устройства. Всички светлинни пътепоказатели, разположени от една и съща страна на превозното средство, се запалват и загасят с една и съща команда.

6.3.10.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Той може да е оптичен или звуков, или оптичен и звуков. Ако е оптичен, той трябва да е с прекъснато действие и зелен цвят; той трябва да се вижда при всички нормални условия на движение; в случай на неизправно действие на някой от светлинните пътепоказатели, той трябва да загасва или да остава запален постоянно, или да изменя забележимо честотата на прекъсването. Ако е звуков, той трябва да се чува ясно и да показва същите условия на работа, както оптичния сигнализатор.

6.3.11.   Други изисквания

Посочените по-долу характеристики трябва да се измерват, когато електрическият генератор захранва само веригите, необходими за функционирането на двигателя и устройствата за осветяване.

6.3.11.1.   Включването на командата за светлинен сигнал трябва да е последвано от запалването на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда, и от първото загасване на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда и половина.

За всички превозни средства, при които светлинните пътепоказатели се захранват с постоянен ток:

6.3.11.2.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е 90 ± 30 периода за минута;

6.3.11.2.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство трябва да се извършва с една и съща честота и фаза.

За превозно средство, при което светлинните пътепоказатели се захранват с променлив ток, когато честотата на въртене на двигателя е между 50 % и 100 % от честотата на въртене, съответстваща на максималната скорост на превозното средство:

6.3.11.3.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е 90 ± 30 периода за минута;

6.3.11.3.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство може да се извършва едновременно или последователно. Предните светлинни устройства не трябва да могат да се виждат отзад, а задните светлинни устройства — отпред, в зоните, определени в допълнение 1.

За превозно средство, при което светлинните пътепоказатели се захранват с променлив ток, когато честотата на въртене на двигателя е между определената от производителя честота на въртене на празен ход и 50 % от честотата на въртене, съответстваща на максималната скорост на превозното средство:

6.3.11.4.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е между 90 + 30 и 90 – 45 периода за минута;

6.3.11.4.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство може да се извършва едновременно или последователно. Предните светлинни устройства не трябва да могат да се виждат отзад, а задните светлинни устройства — отпред в зоните, определени в допълнение 1.

6.3.11.5.   В случай на неизправност на единия светлинен пътепоказател, която не е от късо съединение, другият трябва да продължи прекъснатото си действие или да остане запален, но в тези условия честотата на прекъсването може да се различава от предписаната.

6.4.   Стопсветлина

6.4.1.   Брой: една или две.

6.4.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.4.3.   Разположение

6.4.3.1.   По широчина: ако има само една стопсветлина, нейният референтен център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство или, ако има две стопсветлини, те трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.4.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 1 500 mm над терена.

6.4.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.4.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 45° наляво и надясно.

Вертикален ъгъл: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинните устройства е по-малка от 750 mm.

6.4.5.   Ориентация: назад от превозното средство.

6.4.6.   Стопсветлината може да е групирана с едно или няколко задни светлинни устройства.

6.4.7.   Тя не може да е комбинирана с друго светлинно устройство.

6.4.8.   Тя може да е съвместена със задната габаритна светлина.

6.4.9.   Електрическо свързване: тя трябва да се запалва при всяко използване на поне една от работните спирачки.

6.4.10.   Сигнализатор за включване: забранен.

6.5.   Предна габаритна светлина

6.5.1.   Брой: една или две.

6.5.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.5.3.   Разположение

6.5.3.1.   По широчина:

една независима предна габаритна светлина може да е монтирана над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на предната габаритна светлина трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

една предна габаритна светлина, съвместена с едно друго предно светлинно устройство, трябва да е монтирана така, че нейният референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство,

две предни габаритни светлини, едната от които или и двете са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.5.3.2.   По височина: минимум на 350 mm и максимум на 1 200 mm над терена.

6.5.3.3.   По дължина: отпред на превозното средство.

6.5.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 80° наляво и надясно, ако има една габаритна светлина; 80° навън и 45° навътре, ако има две габаритни светлини.

Вертикален ъгъл: 15° над и под хоризонталата.

Въпреки това, вертикалният ъгъл под хоризонталата може да се намали до 5°, ако височината на светлинното устройство е по-малка от 750 mm.

6.5.5.   Ориентация: напред.

Предната габаритна светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.5.6.   Тя може да е групирана с всяко друго предно светлинно устройство.

6.5.7.   Тя може да е съвместена с всяко друго предно светлинно устройство.

6.5.8.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.5.9.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Зелен светлинен сигнализатор с непрекъснато действие; този сигнализатор не се изисква, ако осветлението на бордното табло се запалва или загасва само едновременно с габаритната светлина.

6.5.10.   Други изисквания: няма.

6.6.   Задна габаритна светлина

6.6.1.   Брой: една или две.

6.6.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.6.3.   Разположение

6.6.3.1.   По широчина: ако има само една задна габаритна светлина, нейният референтен център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство, или ако има две задни габаритни светлини, те трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.6.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 1 500 mm над терена.

6.6.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.6.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 80° наляво и надясно, ако има една габаритна светлина; 80° навън и 45° навътре, ако има две габаритни светлини.

Вертикален ъгъл: 15° над и под хоризонталата.

Въпреки това, вертикалният ъгъл под хоризонталата може да се намали до 5°, ако височината на светлинното устройство е по-малка от 750 mm.

6.6.5.   Ориентация: назад.

6.6.6.   Задната габаритна светлина може да е групирана с всяко друго задно светлинно устройство.

6.6.7.   Тя може да е комбинирана със светлината за осветяване на задната регистрационна табела.

6.6.8.   Тя може да е съвместена със стопсветлина или със задния нетриъгълен светлоотражател, или с двата, или със задния фар против мъгла.

6.6.9.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.6.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Неговата функция трябва да се извършва от устройството, предвидено за предната габаритна светлина, ако има такова.

6.6.11.   Други изисквания: няма.

6.7.   Преден фар против мъгла

6.7.1.   Брой: един или два.

6.7.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.7.3.   Разположение

6.7.3.1.   По широчина:

един преден фар против мъгла може да е монтиран над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на предния фар против мъгла трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

един преден фар против мъгла, съвместен с едно друго предно светлинно устройство, трябва да е монтиран така, че неговият референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство,

два предни фара против мъгла, единият от които или и двата са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.7.3.2.   По височина: минимум на 250 mm над терена. Никоя точка от светещата повърхност не трябва да се намира над най-високата точка от светещата повърхност на фара за къса светлина.

6.7.3.3.   По дължина: в предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобства на водача нито пряко, нито косвено посредством огледалата за обратно виждане и/или други отразяващи повърхности на превозното средство.

6.7.4.   Геометрична видимост

Тя е определена от ъглите α и β така, както са дефинирани в точка А.10 от приложение I:

α

=

5° нагоре и надолу,

β

=

45° наляво и надясно, освен за нецентрално светлинно устройство, в който случай вътрешният ъгъл β трябва да бъде равен на 10°.

6.7.5.   Ориентация: напред.

Предният фар против мъгла може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.7.6.   Той може да е групиран с други предни светлинни устройства.

6.7.7.   Той не може да е комбиниран с друго предно светлинно устройство.

6.7.8.   Той може да е съвместен с фара за дълга светлина и с предната габаритна светлина.

6.7.9.   Електрическо свързване

Предният фар против мъгла трябва да може да се запалва или загасва независимо от фара за дълга светлина или фара за къса светлина.

6.7.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Зелен светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.7.11.   Други изисквания: няма.

6.8.   Заден фар против мъгла

6.8.1.   Брой: един или два.

6.8.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.8.3.   Разположение

6.8.3.1.   По широчина: един независим заден фар против мъгла може да е монтиран над или под, или встрани от друго задно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на задния фар против мъгла трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство. Задният фар против мъгла, съвместен с друго задно светлинно устройство, трябва да е монтиран така, че неговият референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.8.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 900 mm над терена.

6.8.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.8.3.4.   Разстоянието между светещата повърхност на задния фар против мъгла и тази на стопсветлината трябва да бъде най-малко 100 mm.

6.8.4.   Геометрична видимост

Тя е определена от ъглите α и β така, както са дефинирани в точка А.10 от приложение I:

α

=

5° нагоре и 5° надолу,

β

=

25° наляво и надясно.

6.8.5.   Ориентация: назад.

6.8.6.   Задният фар против мъгла може да е групиран с всяко друго задно светлинно устройство.

6.8.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

6.8.8.   Той може да е съвместен със задната габаритна светлина.

6.8.9.   Електрическо свързване

Светлинното устройство може да се запалва само ако едно или няколко от следните светлинни устройства са запалени: фар за дълга светлина, фар за къса светлина или преден фар против мъгла.

Ако е монтиран преден фар против мъгла, загасването на задния фар против мъгла трябва де е възможно независимо от това на предния фар против мъгла.

6.8.10.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Кехлибареножълт светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.8.11.   Други изисквания: няма.

6.9.   Аварийна сигнализация

6.9.1.   Изисквания, идентични с посочените в точки 6.3—6.3.8.

6.9.2.   Електрическо свързване

Включването в действие на сигнализацията трябва да се извършва с отделна команда, позволяваща едновременното захранване на всички светлинни пътепоказатели.

6.9.3.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Червен светлинен сигнализатор с прекъснато действие или, ако не съществува отделен сигнализатор, едновременно действие на сигнализаторите, предписани в точка 6.3.10.

6.9.4.   Други изисквания

Светлинно устройство с прекъснато действие с честота 90 ± 30 периода в минута. Включването на командата за светлинен сигнал трябва да е последвано от запалването на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда, и от първото загасване на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда и половина.

Аварийната сигнализация трябва да може да се включва дори когато устройството, което командва пускането в ход или спирането на двигателя, се намира в положение, при което функционирането на двигателя е невъзможно.

6.10.   Светлина за осветяване на задната регистрационна табела

6.10.1.   Брой: един.

Устройството може да е съставено от различни оптични елементи, предназначени за осветяване на мястото на табелата.

6.10.2.

Схема на монтиране

Такива, че устройството да осветява мястото, предназначено за регистрационната табела.

6.10.3.

Разположение

6.10.3.1.

По широчина

6.10.3.2.

По височина

6.10.3.3.

По дължина

6.10.4.

Геометрична видимост

6.10.5.

Ориентация

6.10.6.   Светлината за осветяване на задната регистрационна табела може да е групирана с едно или няколко задни осветителни устройства.

6.10.7.   Тя може да е комбинирана със задната габаритна светлина.

6.10.8.   Тя не може да е съвместена с друго осветително устройство.

6.10.9.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.10.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Неговата функция трябва да се извършва от същия сигнализатор, който е предвиден за габаритната светлина.

6.10.11.   Други изисквания: няма.

6.11.   Странични нетриъгълни светлоотражатели

6.11.1.   Брой на всяка страна: един или два от клас IА (1).

6.11.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.11.3.   Разположение

6.11.3.1.   По широчина: няма специално изискване.

6.11.3.2.   По височина: минимум на 300 mm и максимум на 900 mm над терена.

6.11.3.3.   По дължина: тя трябва да е такава, че при нормални условия устройството да не може да се закрива от водача или пътника, нито от техните дрехи.

6.11.4.   Геометрична видимост

Хоризонтални ъгли: 30° напред и назад.

Вертикални ъгли: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлоотражателя е по-малка от 750 mm.

6.11.5.   Ориентация: референтната ос на светлоотражателите трябва да е перпендикулярна на средната надлъжна равнина на превозното средство и насочена навън. Разположените отпред светлоотражатели могат да се завъртат в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.11.6.   Страничният нетриъгълен светлоотражател може да е групиран с други устройства за сигнализация.

6.12.   Заден нетриъгълен светлоотражател

6.12.1.   Брой: един от клас IА (1).

6.12.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.12.3.   Разположение

6.12.3.1.   По широчина: референтният център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.12.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 900 mm над терена.

6.12.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.12.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 30° наляво и надясно.

Вертикален ъгъл: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлоотражателя е по-малка от 750 mm.

6.12.5.   Ориентация: назад.

6.12.6.   Задният нетриъгълен светлоотражател може да е групиран с всяко друго светлинно устройство.

6.12.7.   Светещата повърхност на светлоотражателя може да има общи части със светещата повърхност на всяко друго червено светлинно устройство, разположено отзад.


(1)  Съгласно класификацията, фигурираща в Директива 76/757/ЕИО.

Допълнение 1

Видимост на червените светлини отпред и на бeлите светлини отзад

(вж. точка Б.9 от приложение I и точка 6.3.11.4.2 от настоящото приложение)

Image

Image

Допълнение 2

Схема на монтиране

Image

Допълнение 3

Информационен документ относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип двуколесен мотоциклет

(Прилага се към заявлението за ЕО одобрение на типа за компонент, когато то е представено отделно от заявлението за одобрение на типа на превозното средство)

Референтен номер (определя се от заявителя): …

Заявлението за одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип двуколесен мотоциклет трябва да съдържа информацията, определена в следните точки от приложение II към Директива 2002/24/ЕО, част А:

0.1,

0.2,

от 0.4 до 0.6,

от 8 до 8.4.

Допълнение 4

Наименование на администрацията

Сертификат за ЕО одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип двуколесен мотоциклет

ОБРАЗЕЦ

Протокол № … на техническа служба … от … (дата)

№ на ЕО одобрението на типа за компонент … № на разширението …

1.   Марка или търговско наименование на превозното средство: …

2.   Тип на превозното средство: …

3.   Име и адрес на производителя: …

4.   Име и адрес на представителя на производителя, при необходимост: …

Задължителни устройства за осветяване, монтирани върху превозното средство, подложено на проверките (1):

5.1.   Фар за дълга светлина

5.2.   Фар за къса светлина

5.3.   Светлинни пътепоказатели

5.4.   Стопсветлина

5.5.   Предна габаритна светлина

5.6.   Задна габаритна светлина

5.7.   Светлина за осветяване на задната регистрационна табела

5.8.   Заден нетриъгълен светлоотражател

Незадължителни устройства за осветяване, монтирани върху превозното средство, подложено на проверките (1):

6.1.   Преден фар против мъгла: да/не (2)

6.2.   Заден фар против мъгла: да/не (2)

6.3.   Аварийна сигнализация: да/не (2)

6.4.   Странични нетриъгълни светлоотражатели: да/не (2)

7.   Варианти: …

8.   Превозното средство е представено за ЕО одобрение на типа за компонент на … (дата)

9.   ЕО одобрението на типа за компонент е предоставено/отказано (2)

10.   Място: …

11.   Дата: …

12.   Подпис: …


(1)  Да се посочи за всяко устройство на отделен лист точното обозначение на типа на устройствата, удовлетворяващи изискванията за монтиране на настоящото приложение.

(2)  Ненужното се зачерква.

ПРИЛОЖЕНИЕ V

ИЗИСКВАНИЯ ЗА МОТОЦИКЛЕТИТЕ С КОШ

Всеки мотоциклет с кош трябва да е оборудван със следните устройства за осветяване и светлинна сигнализация:

1.1.   фар за дълга светлина;

1.2.   фар за къса светлина;

1.3.   светлинни пътепоказатели;

1.4.   стопсветлина;

1.5.   предна габаритна светлина;

1.6.   задна габаритна светлина;

1.7.   светлина за осветяване на задната регистрационна табела;

1.8.   заден нетриъгълен светлоотражател.

Всеки мотоциклет с кош може, освен това, да е оборудван със следните устройства за осветяване и светлинна сигнализация:

2.1.   преден фар против мъгла;

2.2.   заден фар против мъгла;

2.3.   аварийна сигнализация;

2.4.   странични нетриъгълни светлоотражатели.

3.   Монтирането на всяко от устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, посочени в точки 1 и 2, трябва да се извършва в съответствие със съответните изисквания на точка 6.

4.   Монтирането на устройство за осветяване и светлинна сигнализация, различно от посочените в точки 1 и 2, е забранено.

5.   Устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, посочени в точки 1 и 2, които имат одобрение на типа за превозни средства от категории M1 и N1 в съответствие с директиви 76/757/ЕИО, 76/758/ЕИО, 76/759/ЕИО, 76/760/ЕИО, 76/761/ЕИО, 76/762/ЕИО, 77/538/ЕИО или 77/539/ЕИО, се допускат също и за мотоциклетите с кош.

6.   СПЕЦИАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ МОНТИРАНЕТО

6.1.   Фар за дълга светлина

6.1.1.   Брой: един или два.

6.1.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.1.3.   Разположение

6.1.3.1.   По широчина:

един независим фар за дълга светлина може да е монтиран над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на фара за дълга светлина трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

един фар за дълга светлина, съвместен с едно друго предно светлинно устройство, трябва да е монтиран така, че неговият референтни център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство. Когато превозното средство обаче е съоръжено с един независим фар за къса светлина, монтиран встрани от фара за дълга светлина, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

два фара за дълга светлина, единият от които или и двата са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.1.3.2.   По дължина: в предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобства на водача нито пряко, нито косвено посредством огледалата за обратно виждане и/или други отразяващи повърхности на превозното средство.

6.1.3.3.   Във всички случаи, при независим фар за дълга светлина разстоянието между края на неговата светеща повърхност и края на тази повърхност на фара за къса светлина не трябва да е по-голямо от 200 mm.

6.1.3.4.   В случая на два фара за дълга светлина, разстоянието между краищата на светещите им повърхности не трябва да е по-голямо от 200 mm.

6.1.4.   Геометрична видимост

Видимостта на светещата повърхност, също и в зоните, които не изглеждат осветени в разглежданото направление на наблюдение, трябва да е осигурена във вътрешността на разходящо се пространство, ограничено от образуващите, допиращи се по целия контур на светещата повърхност и сключващи ъгъл най-малко от 5° спрямо референтната ос на фара. Като начало на ъглите на геометрична видимост трябва да се разглежда контурът на проекцията на светещата повърхност върху напречна равнина, допираща се до предната част на стъклото на фара за дълга светлина.

6.1.5.   Ориентация: напред.

Фарът за дълга светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.1.6.   Той може да е групиран с фара за къса светлина и с предната габаритна светлина.

6.1.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

Той може да е съвместен:

6.1.8.1.   с фара за къса светлина;

6.1.8.2.   с предната габаритна светлина;

6.1.8.3.   с предния фар против мъгла.

6.1.9.   Електрическо свързване

Запалването на фаровете за дълга светлина трябва да става едновременно. При преминаване от режим на къса светлина към режим на дълга светлина се изисква запалването на всички фарове за дълга светлина. При преминаване от режим на дълга светлина към режим на къса светлина всички фарове за дълга светлина трябва да загаснат едновременно. Фаровете за къса светлина могат да остават запалени заедно с фаровете за дълга светлина.

6.1.10.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Син светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.1.11.   Други изисквания: максималната интензивност на фаровете за дълга светлина, които могат да са запалени едновременно, не трябва да надвишава 225 000 cd (стойност при ЕО одобрение на типа за компонент).

6.2.   Фар за къса светлина

6.2.1.   Брой: един или два.

6.2.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.2.3.   Разположение

6.2.3.1.   По широчина:

един независим фар за къса светлина може да е монтиран над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на фара за къса светлина трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

един фар за къса светлина, съвместен с друго предно светлинно устройство, трябва да е монтиран така, че неговият референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; когато превозното средство обаче е съоръжено също с един независим фар за дълга светлина, монтиран встрани от фара за къса светлина, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

два фара за къса светлина, единият от които или и двата са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.2.3.2.   По височина: минимум на 500 mm и максимум на 1 200 mm над терена.

6.2.3.3.   По дължина: в предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобства на водача нито пряко, нито косвено посредством огледалата за обратно виждане и/или други отразяващи повърхности на превозното средство.

6.2.3.4.   В случая на два фара за къса светлина разстоянието между краищата на светещите им повърхности не трябва да е по-голямо от 200 mm.

6.2.4.   Геометрична видимост

Тя е определена от ъглите α и β така, както са дефинирани в точка A.10 от приложение I:

α

=

15° нагоре и 10° надолу;

β

=

45° наляво и надясно, ако има само един фар за къса светлина;

45° навън и 10° навътре, ако има два фара за къса светлина.

Наличието на стени или други елементи в съседство с фара не трябва да предизвиква вторични ефекти, причиняващи неудобства на другите ползватели на пътя.

6.2.5.   Ориентация: напред.

Фарът за къса светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

Вертикалната ориентация на светлинния сноп на късата светлина трябва да остава между –0,5 % и –2,5 %, освен ако е монтирано външно устройство за регулиране.

6.2.6.   Той може да е групиран с фара за дълга светлина и с други предни светлинни устройства.

6.2.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

6.2.8.   Той може да е съвместен с фара за къса светлина и с други предни светлинни устройства.

6.2.9.   Електрическо свързване

Командата за преминаване в режим на къса светлина трябва да осигурява едновременно загасване на всички фарове за дълга светлина, докато фарът за къса светлина може да остава запален заедно с фара за дълга светлина.

6.2.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Зелен светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.2.11.   Други изисквания: няма.

6.3.   Светлинни пътепоказатели

6.3.1.   Брой: по два на всяка страна.

6.3.2.   Схема на монтиране: два светлинни пътепоказателя отпред и два светлинни пътепоказателя отзад.

6.3.3.   Разположение

6.3.3.1.   По широчина:

най-отдалечените от средната надлъжна равнина краища на светещите повърхности не трябва да се намират на повече от 400 mm от края на габаритната широчина на превозното средство,

вътрешните краища на светещите повърхности трябва да се намират на разстояние най-малко от 600 mm,

трябва да има едно минимално разстояние между светещите повърхности на светлинните пътепоказатели и на най-близко разположените фарове за къса светлина от:

75 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 90 cd,

40 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 175 cd,

20 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 250 cd,

≤ 20 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 400 cd.

6.3.3.2.   По дължина: разстоянието напред между напречната равнина, съответстваща на задния край на превозното средство, и референтния център на задните светлинни пътепоказатели не трябва да е по-голямо от 300 mm. Върху коша предният светлинен пътепоказател трябва да бъде пред оста на коша, а задният пътепоказател трябва да бъде зад оста на коша.

6.3.4.   Геометрична видимост

Хоризонтални ъгли: вж. допълнение 2.

Вертикални ъгли: 15° над и под хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинните устройства е по-малка от 750 mm.

6.3.5.   Ориентация

Предните светлинни пътепоказатели могат да се завъртат в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.3.6.   Те могат да са групирани с едно или няколко светлинни устройства.

6.3.7.   Те не могат да са комбинирани с друго светлинно устройство.

6.3.8.   Те не могат да са съвместени с друго светлинно устройство.

6.3.9.   Електрическо свързване

Запалването на светлинните пътепоказатели е независимо от това на другите светлинни устройства. Всички светлинни пътепоказатели, разположени от една и съща страна на превозното средство, се запалват и загасят с една и съща команда.

6.3.10.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Той може да е оптичен или звуков, или оптичен и звуков. Ако е оптичен, той трябва да е с прекъснато действие и зелен цвят; трябва да се вижда при всички нормални условия на движение; в случай на неизправно действие на някой от светлинните пътепоказатели той трябва да загасва или да остава запален постоянно или да изменя забележимо честотата на прекъсването. Ако е звуков, той трябва да се чува ясно и да показва същите условия на работа, както оптичния сигнализатор.

6.3.11.   Други изисквания

Посочените по-долу характеристики трябва да се измерват, когато електрическият генератор захранва само веригите, необходими за функционирането на двигателя и устройствата за осветяване.

6.3.11.1.   Включването на командата за светлинен сигнал трябва да е последвано от запалването на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда, и от първото загасване на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда и половина.

За превозно средство, при което светлинните пътепоказатели се захранват с постоянен ток:

6.3.11.2.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е 90 ± 30 периода за минута;

6.3.11.2.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство трябва да се извършва с една и съща честота и фаза.

За превозно средство, при което светлинните пътепоказатели се захранват с променлив ток, когато честотата на въртене на двигателя е между 50 % и 100 % от честотата на въртене, съответстваща на максималната скорост на превозното средство:

6.3.11.3.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е 90 ± 30 периода за минута;

6.3.11.3.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство може да се извършва едновременно или последователно. Предните светлинни устройства не трябва да могат да се виждат отзад, а задните светлинни устройства — отпред в зоните, определени в допълнение 1.

За превозно средство, при което светлинните пътепоказатели се захранват с променлив ток, когато честотата на въртене на двигателя е между определената от производителя честота на въртене на празен ход и 50 % от честотата на въртене, съответстваща на максималната скорост на превозното средство:

6.3.11.4.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е между 90 + 30 и 90 – 45 периода за минута;

6.3.11.4.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство може да се извършва едновременно или последователно. Предните светлинни устройства не трябва да могат да се виждат отзад, а задните светлинни устройства — отпред в зоните, определени в допълнение 1.

6.3.11.5.   В случай на неизправност на единия светлинен пътепоказател, която не е от късо съединение, другият трябва да продължи прекъснатото си действие или да остане запален, но при тези условия честотата на прекъсването може да се различава от предписаната.

6.4.   Стопсветлина

6.4.1.   Брой: две или три (само една върху коша).

6.4.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.4.3.   Разположение

6.4.3.1.   По широчина: страничното разстояние между най-външния край на светещите повърхности на най-външните стопсветлини и краищата на габаритната широчина не трябва да надвишава 400 mm. Когато е монтирана трета стопсветлина, тя трябва да е симетрична спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство на стопсветлината, която не е монтирана върху коша.

6.4.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 1 500 mm над терена.

6.4.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.4.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 45° наляво и надясно. За стопсветлина, монтирана върху коша: 45° навън и 10° навътре.

Вертикален ъгъл: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинните устройства е по-малка от 750 mm.

6.4.5.   Ориентация: назад от превозното средство.

6.4.6.   Стопсветлината може да е групирана с едно или няколко задни светлинни устройства.

6.4.7.   Тя не може да е комбинирана с друго светлинно устройство.

6.4.8.   Тя може да е съвместена със задната габаритна светлина.

6.4.9.   Електрическо свързване: тя трябва да се запалва при всяко използване на поне една от работните спирачки.

6.4.10.   Сигнализатор за включване: забранен.

6.5.   Предна габаритна светлина

6.5.1.   Брой: две или три (само една върху коша).

6.5.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.5.3.   Разположение

6.5.3.1.   По широчина: страничното разстояние между най-външния край на светещите повърхности на двете предни габаритни светлини и края на габаритната широчина не трябва да надвишава 400 mm. Когато е монтирана трета предна габаритна светлина, тя трябва да е симетрична спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство на предната габаритна светлина, която не е монтирана върху коша.

6.5.3.2.   По височина: минимум на 350 mm и максимум на 1 200 mm над терена.

6.5.3.3.   По дължина: отпред на превозното средство.

6.5.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 80° навън и 45° навътре.

Вертикален ъгъл: 15° над и под хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинното устройство е по-малка от 750 mm.

6.5.5.   Ориентация: напред.

Предната габаритна светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.5.6.   Тя може да е групирана с всяко друго предно светлинно устройство.

6.5.7.   Тя може да е съвместена с всяко друго предно светлинно устройство.

6.5.8.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.5.9.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Зелен светлинен сигнализатор с непрекъснато действие; този сигнализатор не се изисква, ако осветлението на бордното табло се запалва или загасва само едновременно с габаритната светлина.

6.5.10.   Други изисквания: няма.

6.6.   Задна габаритна светлина

6.6.1.   Брой: две или три (само една върху коша).

6.6.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.6.3.   Разположение

6.6.3.1.   По широчина: страничното разстояние между най-външния край на светещите повърхности на двете задни габаритни светлини и края на габаритната широчина не трябва да надвишава 400 mm. Когато е монтирана трета задна габаритна светлина, тя трябва да е симетрична спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство на задната габаритна светлина, която не е монтирана върху коша.

6.6.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 1 500 mm над терена.

6.6.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.6.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 80° навън и 45° навътре.

Вертикален ъгъл: 15° над и под хоризонталата.

Въпреки това, вертикалният ъгъл под хоризонталата може да се намали до 5°, ако височината на светлинното устройство е по-малка от 750 mm.

6.6.5.   Ориентация: назад.

6.6.6.   Задната габаритна светлина може да е групирана с всяко друго задно светлинно устройство.

6.6.7.   Тя може да е комбинирана със светлината за осветяване на задната регистрационна табела.

6.6.8.   Тя може да е съвместена със стопсветлина или със задния нетриъгълен светлоотражател, или с двата, или със задния фар против мъгла.

6.6.9.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.6.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Неговата функция трябва да се извършва от устройството, предвидено за предната габаритна светлина, ако има такова.

6.6.11.   Други изисквания: няма.

6.7.   Преден фар против мъгла

6.7.1.   Брой: един или два.

6.7.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.7.3.   Разположение

6.7.3.1.   По широчина:

един независим преден фар против мъгла може да е монтиран над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на предния фар против мъгла трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

един преден фар против мъгла, съвместен с едно друго предно светлинно устройство, трябва да е монтиран така, че неговият референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство,

два предни фара против мъгла, единият от които или и двата са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.7.3.2.   По височина: минимум на 250 mm над терена. Никоя точка от светещата повърхност не трябва да се намира над най-високата точка от светещата повърхност на фара за къса светлина.

6.7.3.3.   По дължина: в предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобства на водача нито пряко, нито косвено посредством огледалата за обратно виждане и/или други отразяващи повърхности на превозното средство.

6.7.4.   Геометрична видимост

Тя е определена от ъглите α и β така, както са дефинирани в точка А.10 от приложение I:

α

=

5° нагоре и надолу,

β

=

45° навън и 10° навътре.

6.7.5.   Ориентация: напред.

Предният фар против мъгла може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.7.6.   Той може да е групиран с други предни светлинни устройства.

6.7.7.   Той не може да е комбиниран с друго предно светлинно устройство.

6.7.8.   Той може да е съвместен с фара за дълга светлина и с предната габаритна светлина.

6.7.9.   Електрическо свързване

Предният фар против мъгла трябва да може да се запалва или загасва независимо от фара за дълга светлина или фара за къса светлина.

6.7.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Зелен светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.7.11.   Други изисквания: няма.

6.8.   Заден фар против мъгла

6.8.1.   Брой: един или два.

6.8.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.8.3.   Разположение

6.8.3.1.   По широчина: когато е монтиран само един заден фар против мъгла, неговото положение спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство трябва да е от противоположната страна на страната, предписана като посока за движение в държавата-членка, където превозното средство ще бъде регистрирано.

6.8.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 900 mm над терена.

6.8.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.8.3.4.   Разстоянието между светещата повърхност на задния фар против мъгла и тази на стопсветлината трябва да бъде най-малко 100 mm.

6.8.4.   Геометрична видимост

Тя е определена от ъглите α и β така, както са дефинирани в точка A.10 от приложение I:

α

=

5° нагоре и 5° надолу,

β

=

25° наляво и надясно.

6.8.5.   Ориентация: назад.

6.8.6.   Задният фар против мъгла може да е групиран с всяко друго задно светлинно устройство.

6.8.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

6.8.8.   Той може да е съвместен със задната габаритна светлина.

6.8.9.   Електрическо свързване

Светлинното устройство може да се запалва само ако едно или няколко от следните светлинни устройства са запалени: фар за дълга светлина, фар за къса светлина или преден фар против мъгла.

Ако е монтиран преден фар против мъгла, загасянето на задния фар против мъгла трябва да е възможно независимо от това на предния фар против мъгла.

6.8.10.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Кехлибареножълт светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.8.11.   Други изисквания: няма.

6.9.   Аварийна сигнализация

6.9.1.   Изисквания, идентични с посочените в точки 6.3—6.3.8.

6.9.2.   Електрическо свързване

Включването в действие на сигнализацията трябва да се извършва с отделна команда, позволяваща едновременното захранване на всички светлинни пътепоказатели.

6.9.3.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Червен светлинен сигнализатор с прекъснато действие или, ако не съществува отделен сигнализатор, едновременно действие на сигнализаторите, предписани в точка 6.3.10.

6.9.4.   Други изисквания

Светлинно устройство с прекъснато действие с честота 90 ± 30 периода в минута. Включването на командата за светлинен сигнал трябва да е последвано от запалването на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда, и от първото загасване на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда и половина.

Аварийната сигнализация трябва да може да се включва и когато устройството, което командва пускането в ход или спирането на двигателя, се намира в положение, при което функционирането на двигателя е невъзможно.

6.10.   Светлина за осветяване на задната регистрационна табела

6.10.1.   Брой: една.

Устройството може да е съставено от различни оптични елементи, предназначени за осветяване на мястото на табелата.

6.10.2.

Схема на монтиране

Такива, че устройството да осветява мястото, предназначено за регистрационната табела.

6.10.3.

Разположение

6.10.3.1.

По широчина

6.10.3.2.

По височина

6.10.3.3.

По дължина

6.10.4.

Геометрична видимост

6.10.5.

Ориентация

6.10.6.   Светлината за осветяване на задната регистрационна табела може да е групирана с едно или няколко задни осветителни устройства.

6.10.7.   Тя може да е комбинирана със задната габаритна светлина.

6.10.8.   Тя не може да е съвместена с друго осветително устройство.

6.10.9.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.10.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Неговата функция трябва да се извършва от същия сигнализатор, който е предвиден за габаритната светлина.

6.10.11.   Други изисквания: няма.

6.11.   Странични нетриъгълни светлоотражатели

6.11.1.   Брой на всяка страна: един или два от клас IА (1).

6.11.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.11.3.   Разположение

6.11.3.1.   По широчина: няма специално изискване.

6.11.3.2.   По височина: минимум на 300 mm и максимум на 900 mm над терена.

6.11.3.3.   По дължина: тя трябва да е такава, че при нормални условия устройството да не може да се закрива от водача или пътника, нито от техните дрехи.

6.11.4.   Геометрична видимост

Хоризонтални ъгли: 30° напред и назад.

Вертикални ъгли: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче, може да се намали до 5°, ако височината на светлоотражателя е по-малка от 750 mm.

6.11.5.   Ориентация: референтната ос на светлоотражателите трябва да е перпендикулярна на средната надлъжна равнина на превозното средство и насочена навън. Разположените отпред светлоотражатели могат да се завъртат в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.11.6.   Страничният нетриъгълен светлоотражател може да е групиран с други устройства за сигнализация.

6.12.   Заден нетриъгълен светлоотражател

6.12.1.   Брой: един от клас IА (1).

6.12.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.12.3.   Разположение

6.12.3.1.   По широчина:

най-отдалечените от средната надлъжна равнина краища на светещите повърхности не трябва да се намират на повече от 400 mm от края на габаритната широчина на превозното средство,

вътрешните краища на светлоотражателите трябва да се намират на разстояние най-малко от 500 mm. Това разстояние може да бъде намалено до 400 mm, ако максималната широчина на превозното средство е по-малка от 1 300 mm.

6.12.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 900 mm над терена.

6.12.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.12.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 30° наляво и надясно.

Вертикален ъгъл: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлоотражателя е по-малка от 750 mm.

6.12.5.   Ориентация: назад.

6.12.6.   Задният нетриъгълен светлоотражател може да е групиран с всяко друго светлинно устройство.

6.12.7.   Светещата повърхност на светлоотражателя може да има общи части със светещата повърхност на всяко друго червено светлинно устройство, разположено отзад.


(1)  Съгласно класификацията, фигурираща в Директива 76/757/ЕИО.

Допълнение 1

Видимост на червените светлини отпред и на бeлите светлини отзад

(вж. точка Б.9 от приложение I и точка 6.3.11.4.2 от настоящото приложение)

Image

Image

Допълнение 2

Схема на монтиране

По два светлинни пътепоказателя отпред и отзад

Image

Допълнение 3

Информационен документ относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип мотоциклет с кош

(Прилага се към заявлението за ЕО одобрение на типа за компонент, когато то е представено отделно от заявлението за одобрение на типа на превозното средство)

Референтен номер (определя се от заявителя): …

Заявлението за одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип мотоциклет с кош трябва да съдържа информацията, определена в следните точки от приложение II към Директива 2002/24/ЕО, част А:

0.1,

0.2,

от 0.4 до 0.6,

от 8 до 8.4.

Допълнение 4

Наименование на администрацията

Сертификат за ЕО одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип мотоциклет с кош

ОБРАЗЕЦ

Протокол № … на техническа служба … от … (дата)

№ на ЕО одобрението на типа за компонент … № на разширението …

1.   Марка или търговско наименование на превозното средство: …

2.   Тип на превозното средство: …

3.   Име и адрес на производителя: …

4.   Име и адрес на представителя на производителя, при необходимост: …

Задължителни устройства за осветяване, монтирани върху превозното средство, подложено на проверките (1): …

5.1.   Фар за дълга светлина

5.2.   Фар за къса светлина

5.3.   Светлинни пътепоказатели

5.4.   Две стопсветлини

5.5.   Предна габаритна светлина

5.6.   Задна габаритна светлина

5.7.   Светлина за осветяване на задната регистрационна табела

5.8.   Заден нетриъгълен светлоотражател

Незадължителни устройства за осветяване, монтирани върху превозното средство, подложено на проверките (1)

6.1.   Преден фар против мъгла: да/не (2)

6.2.   Заден фар против мъгла: да/не (2)

6.3.   Аварийна сигнализация: да/не (2)

6.4.   Странични нетриъгълни светлоотражатели: да/не (2)

7.   Варианти: …

8.   Превозното средство е представено за ЕО одобрение на типа за компонент на … (дата)

9.   ЕО одобрението на типа за компонент е предоставено/отказано (2)

10.   Място: …

11.   Дата: …

12.   Подпис: …


(1)  Да се посочи за всяко устройство на отделен лист точното обозначение на типа на устройствата, удовлетворяващи изискванията за монтиране на настоящото приложение.

(2)  Ненужното се зачерква.

ПРИЛОЖЕНИЕ VI

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ТРИКОЛЕСНИТЕ МОТОЦИКЛЕТИ

Всеки триколесен мотоциклет трябва да е оборудван със следните устройства за осветяване и светлинна сигнализация:

1.1.   фар за дълга светлина;

1.2.   фар за къса светлина;

1.3.   светлинни пътепоказатели;

1.4.   две стопсветлини;

1.5.   предна габаритна светлина;

1.6.   задна габаритна светлина;

1.7.   светлина за осветяване на задната регистрационна табела;

1.8.   заден нетриъгълен светлоотражател;

1.9.   аварийна сигнализация.

Всеки триколесен мотоциклет може, освен това, да е оборудван със следните устройства за осветяване и светлинна сигнализация:

2.1.   преден фар против мъгла;

2.2.   заден фар против мъгла;

2.3.   фар за заден ход;

2.4.   странични нетриъгълни светлоотражатели.

3.   Монтирането на всяко от устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, посочени в точки 1 и 2, трябва да се извършва в съответствие със съответните изисквания на точка 6.

4.   Монтирането на устройство за осветяване и светлинна сигнализация, различно от посочените в точки 1 и 2, е забранено.

5.   Устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, посочени в точки 1 и 2, които имат одобрение на типа за превозни средства от категории M1 и N1 в съответствие с директиви 76/757/ЕИО, 76/758/ЕИО, 76/759/ЕИО, 76/760/ЕИО, 76/761/ЕИО, 76/762/ЕИО, 77/538/ЕИО или 77/539/ЕИО, се допускат също и за триколесните мотоциклети.

6.   СПЕЦИАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ МОНТИРАНЕТО

6.1.   Фар за дълга светлина

6.1.1.   Брой: един или два.

Въпреки това, за триколесните мотоциклети, чиято максимална широчина надвишава 1 300 mm, се изискват два фара за дълга светлина.

6.1.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.1.3.   Разположение

6.1.3.1.   По широчина:

един независим фар за дълга светлина може да е монтиран над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на фара за дълга светлина трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

един фар за дълга светлина, съвместен с едно друго предно светлинно устройство, трябва да е монтиран така, че неговият референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; когато превозното средство обаче е съоръжено с един независим фар за къса светлина, монтиран встрани от фара за дълга светлина, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

два фара за дълга светлина, единият от които или и двата са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.1.3.2.   По дължина: в предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобства на водача нито пряко, нито косвено посредством огледалата за обратно виждане и/или други отразяващи повърхности на превозното средство.

6.1.3.3.   В случай на един независим фар за дълга светлина, разстоянието между края на неговата светеща повърхност и края на тази повърхност на фара за къса светлина не трябва да е по-голямо от 200 mm.

6.1.4.   Геометрична видимост

Видимостта на светещата повърхност, също и в зоните, които не изглеждат осветени в разглежданото направление на наблюдение, трябва да е осигурена във вътрешността на едно разходящо се пространство, ограничено от образуващите, допиращи се по целия контур на светещата повърхност и сключващи ъгъл най-малко от 5° спрямо референтната ос на фара. Като начало на ъглите на геометрична видимост трябва да се разглежда контурът на проекцията на светещата повърхност върху напречна равнина, допираща се до предната част на стъклото на фара за дълга светлина.

6.1.5.   Ориентация: напред.

Фарът за дълга светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.1.6.   Той може да е групиран с фара за къса светлина и с други предни светлинни устройства.

6.1.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

Той може да е съвместен:

6.1.8.1.   с фара за къса светлина;

6.1.8.2.   с предната габаритна светлина;

6.1.8.3.   с предния фар против мъгла.

6.1.9.   Електрическо свързване

Запалването на фаровете за дълга светлина трябва да става едновременно. При преминаване от режим на къса светлина към режим на дълга светлина се изисква запалването на всички фарове за дълга светлина. При преминаване от режим на дълга светлина към режим на къса светлина всички фарове за дълга светлина трябва да загаснат едновременно. Фаровете за къса светлина могат да остават запалени заедно с фаровете за дълга светлина.

6.1.10.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Син светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.1.11.   Други изисквания: максималната интензивност на фаровете за дълга светлина, които могат да са запалени едновременно, не трябва да надвишава 225 000 cd (стойност при ЕО одобрение на типа за компонент).

6.2.   Фар за къса светлина

6.2.1.   Брой: един или два.

Въпреки това, за триколесните мотоциклети, чиято максимална широчина надвишава 1 300 mm, се изискват два фара за къса светлина.

6.2.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.2.3.   Разположение

6.2.3.1.   По широчина:

един независим фар за къса светлина може да е монтиран над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на фара за къса светлина трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

един фар за къса светлина, съвместен с едно друго предно светлинно устройство, трябва да е монтиран така, че неговият референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; когато превозното средство обаче е съоръжено също с един независим фар за дълга светлина, монтиран встрани от фара за къса светлина, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

два фара за къса светлина, единият от които или и двата са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

В случай на превозно средство с два фара за къса светлина:

най-отдалечените от средната надлъжна равнина на превозното средство краища на светещите повърхности не трябва да се намират на повече от 400 mm от края на габаритната широчина на превозното средство,

вътрешните краища на светещите повърхности трябва да се намират на разстояние не по-малко от 500 mm. Това разстояние може да се намали до 400 mm, ако максималната широчина на превозното средство е по-малка от 1 300 mm.

6.2.3.2.   По височина: минимум на 500 mm и максимум на 1 200 mm над терена.

6.2.3.3.   По дължина: в предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобства на водача нито пряко, нито косвено посредством огледалата за обратно виждане и/или други отразяващи повърхности на превозното средство.

6.2.4.   Геометрична видимост

Тя е определена от ъглите α и β така, както са дефинирани в точка A.10 от приложение I:

α

=

15° нагоре и 10° надолу,

β

=

45° наляво и надясно, ако има само един фар за къса светлина;

45° навън и 10° навътре, ако има два фара за къса светлина.

Наличието на стени или други елементи в близост до фара не трябва да предизвикват вторични ефекти, причиняващи неудобства на другите ползватели на пътя.

6.2.5.   Ориентация: напред.

Фарът за къса светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

Вертикалната ориентация на светлинния сноп на късата светлина трябва да остава между –0,5 % и –2,5 %, освен ако е монтирано външно устройство за регулиране.

6.2.6.   Той може да е групиран с фара за дълга светлина и с други предни светлинни устройства.

6.2.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

6.2.8.   Той може да е съвместен с фара за дълга светлина и с други предни светлинни устройства.

6.2.9.   Електрическо свързване

Командата за преминаване в режим на къса светлина трябва да осигурява едновременно загасване на всички фарове за дълга светлина, докато фарът за къса светлина може да остава запален заедно с фара за дълга светлина.

6.2.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Зелен светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.2.11.   Други изисквания: няма.

6.3.   Светлинни пътепоказатели

6.3.1.   Брой: по два на всяка страна.

Допуска се по един страничен светлинен пътепоказател на страна.

6.3.2.   Схема на монтиране: два светлинни пътепоказателя отпред и два светлинни пътепоказателя отзад.

6.3.3.   Разположение

6.3.3.1.   По широчина:

най-отдалечените от средната надлъжна равнина краища на светещите повърхности не трябва да се намират на повече от 400 mm от края на габаритната широчина на превозното средство,

вътрешните краища на светещите повърхности трябва да се намират на разстояние най-малко от 500 mm,

трябва да има минимално разстояние между светещите повърхности на светлинните пътепоказатели и на най-близко разположените фарове за къса светлина от:

75 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 90 cd,

40 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 175 cd,

20 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 250 cd,

≤ 20 mm в случай на светлинен пътепоказател с минимален интензитет от 400 cd;

6.3.3.2.   По височина: минимум на 350 mm и максимум на 1 500 mm над терена.

6.3.4.   Геометрична видимост

Хоризонтални ъгли: вж. допълнение 2.

Вертикални ъгли: 15° над и под хоризонталата.

Въпреки това, вертикалният ъгъл под хоризонталата може да се намали до 5°, ако височината на светлинните устройства е по-малка от 750 mm.

6.3.5.   Ориентация:

Предните светлинни пътепоказатели могат да се завъртат в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.3.6.   Те могат да са групирани с едно или няколко светлинни устройства.

6.3.7.   Те не могат да са комбинирани с друго светлинно устройство.

6.3.8.   Те не могат да са съвместени с друго светлинно устройство.

6.3.9.   Електрическо свързване

Запалването на светлинните пътепоказатели е независимо от това на другите светлинни устройства. Всички светлинни пътепоказатели, разположени от една и съща страна на превозното средство, се запалват и загасят с една и съща команда.

6.3.10.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Той може да е оптичен или звуков, или оптичен и звуков. Ако е оптичен, той трябва да е с прекъснато действие и зелен цвят; той трябва да се вижда при всички нормални условия на движение; в случай на неизправно действие на някой от светлинните пътепоказатели, той трябва да загасва или да остава запален постоянно, или да изменя забележимо честотата на прекъсването. Ако е звуков, той трябва да се чува ясно и да показва същите условия на работа, както оптичния сигнализатор.

6.3.11.   Други изисквания

Посочените по-долу характеристики трябва да се измерват, когато електрическият генератор захранва само веригите, необходими за функционирането на двигателя и устройствата за осветяване.

6.3.11.1.   Включването на командата за светлинен сигнал трябва да е последвано от запалването на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда, и от първото загасване на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда и половина.

За превозно средство, при което светлинните пътепоказатели се захранват с постоянен ток:

6.3.11.2.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е 90 ± 30 периода за минута;

6.3.11.2.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство трябва да се извършва с една и съща честота и фаза.

За превозно средство, при което светлинните пътепоказатели се захранват с променлив ток, когато честотата на въртене на двигателя е между 50 % и 100 % от честотата на въртене, съответстваща на максималната скорост на превозното средство:

6.3.11.3.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е 90 ± 30 периода за минута;

6.3.11.3.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство може да се извършва едновременно или последователно. Предните светлинни устройства не трябва да могат да се виждат отзад, а задните светлинни устройства — отпред в зоните, определени в допълнение 1.

За превозно средство, при което светлинните пътепоказатели се захранват с променлив ток, когато честотата на въртене на двигателя е между определената от производителя честота на въртене на празен ход и 50 % от честотата на въртене, съответстваща на максималната скорост на превозното средство:

6.3.11.4.1.   честотата на прекъсването на светлината трябва да е между 90 + 30 и 90 – 45 периода за минута;

6.3.11.4.2.   прекъсването при светлинните пътепоказатели от една и съща страна на превозното средство може да се извършва едновременно или последователно. Предните светлинни устройства не трябва да могат да се виждат отзад, а задните светлинни устройства — отпред в зоните, определени в допълнение 1.

6.3.11.5.   В случай на неизправност на единия светлинен пътепоказател, която не е от късо съединение, другият трябва да продължи прекъснатото си действие или да остане запален, но при тези условия честотата на прекъсването трябва да се различава от предписаната, освен ако превозното средство е съоръжено със сигнализатор.

6.4.   Две стопсветлини

6.4.1.   Брой: една или две.

Въпреки това, за триколесни мотоциклети, чиято максимална широчина надвишава 1 300 mm, се изискват две стопсветлини.

6.4.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.4.3.   Разположение

6.4.3.1.   По широчина: ако има само една стопсветлина, нейният референтен център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство или, ако има две стопсветлини, те трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

За превозните средства с две задни колела: минимално разстояние 600 mm между двете светлинни устройства. Това разстояние може да се намали до 400 mm, ако максималната широчина на превозното средство е по-малка от 1 300 mm.

6.4.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 1 500 mm над терена.

6.4.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.4.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 45° наляво и надясно.

Вертикален ъгъл: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинните устройства е по-малка от 750 mm.

6.4.5.   Ориентация: назад от превозното средство.

6.4.6.   Стопсветлината може да е групирана с едно или няколко задни светлинни устройства.

6.4.7.   Тя не може да е комбинирана с друго светлинно устройство.

6.4.8.   Тя може да е съвместена със задната габаритна светлина.

6.4.9.   Електрическо свързване: тя трябва да се запалва при всяко използване на поне една от работните спирачки.

6.4.10.   Сигнализатор за включване: забранен.

6.5.   Предна габаритна светлина

6.5.1.   Брой: една или две.

Въпреки това, за триколесни мотоциклети, чиято максимална широчина надвишава 1 300 mm, се изискват две предни габаритни светлини.

6.5.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.5.3.   Разположение

6.5.3.1.   По широчина:

една независима предна габаритна светлина може да е монтирана над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на предната габаритна светлина фара трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

една предна габаритна светлина, съвместена с едно друго предно светлинно устройство, трябва да е монтирана така, че нейният референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство,

две предни габаритни светлини, едната от които или и двете са съвместени с едно друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство.

В случай на превозно средство с две предни габаритни светлини:

най-отдалечените от средната надлъжна равнина на превозното средство краища на светещите повърхности не трябва да се намират на повече от 400 mm от края на габаритната широчина на превозното средство,

вътрешните краища на светещите повърхности трябва да са разположени на разстояние най-малко от 500 mm един от друг. Това разстояние може да се намали до 400 mm, ако максималната широчина на превозното средство е по-малка от 1 300 mm.

6.5.3.2.   По височина: минимум на 350 mm и максимум на 1 200 mm над терена.

6.5.3.3.   По дължина: отпред на превозното средство.

6.5.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 80° наляво и надясно, ако има само една габаритна светлина; 80° навън и 45° навътре, ако има две габаритни светлини.

Вертикален ъгъл: 15° над и под хоризонталата.

Въпреки това, вертикалният ъгъл под хоризонталата може да се намали до 5°, ако височината на светлинното устройство е по-малка от 750 mm.

6.5.5.   Ориентация: напред.

Предната габаритна светлина може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.5.6.   Тя може да е групирана с всяко друго предно светлинно устройство.

6.5.7.   Тя може да е съвместена с всяко друго предно светлинно устройство.

6.5.8.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.5.9.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Зелен светлинен сигнализатор с непрекъснато действие; този сигнализатор не се изисква, ако осветлението на бордното табло се запалва или загасва само едновременно с габаритната светлина.

6.5.10.   Други изисквания: няма.

6.6.   Задна габаритна светлина

6.6.1.   Брой: една или две.

Въпреки това, за триколесни мотоциклети, чиято максимална широчина надвишава 1 300 mm, се изискват две задни габаритни светлини.

6.6.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.6.3.   Разположение

6.6.3.1.   По широчина: ако има само една габаритна светлина, нейният референтен център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство, или ако има две габаритни светлини, те трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство. За превозните средства с две задни колела: минимално разстояние 600 mm между двете светлинни устройства. Това разстояние може да се намали до 400 mm, ако максималната широчина на превозното средство е по-малка от 1 300 mm.

6.6.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 1 500 mm над терена.

6.6.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.6.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 80° наляво и надясно, ако има само една габаритна светлина; 80° навън и 45° навътре, ако има две габаритни светлини.

Вертикален ъгъл: 15° над и под хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлинното устройство е по-малка от 750 mm.

6.6.5.   Ориентация: назад.

6.6.6.   Задната габаритна светлина може да е групирана с всяко друго задно светлинно устройство.

6.6.7.   Тя може да е комбинирана със светлината за осветяване на задната регистрационна табела.

6.6.8.   Тя може да е съвместена със стопсветлина или със задния нетриъгълен светлоотражател, или с двата, или със задния фар против мъгла.

6.6.9.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.6.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Неговата функция трябва да се извършва от устройството, предвидено за предната габаритна светлина, ако има такова.

6.6.11.   Други изисквания: няма.

6.7.   Преден фар против мъгла

6.7.1.   Брой: един или два.

6.7.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.7.3.   Разположение

6.7.3.1.   По широчина:

един преден фар против мъгла може да е монтиран над или под, или встрани от друго предно светлинно устройство; ако тези светлинни устройства са едно над друго, референтният център на предния фар против мъгла трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство; ако тези светлинни устройства са едно до друго, техните референтни центрове трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

един преден фар против мъгла, съвместен с едно друго предно светлинно устройство, трябва да е монтиран така, че неговият референтен център да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство,

два предни фара против мъгла, единият от които или и двата са съвместени с друго предно светлинно устройство, трябва да са монтирани така, че техните референтни центрове да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство,

най-отдалечените от средната надлъжна равнина на превозното средство краища на светещата повърхност не трябва да се намират на повече от 400 mm от най-външната част на превозното средство.

6.7.3.2.   По височина: минимум на 250 mm над терена. Никоя точка от светещата повърхност не трябва да се намира над най-високата точка от светещата повърхност на фара за къса светлина.

6.7.3.3.   По дължина: в предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобства на водача нито пряко, нито косвено посредством огледалата за обратно виждане и/или други отразяващи повърхности на превозното средство.

6.7.4.   Геометрична видимост

Тя е определена от ъглите α и β така, както са дефинирани в точка A.10 от приложение I:

α

=

5° нагоре и надолу,

β

=

45° наляво и надясно при нецентрално светлинно устройство, като в този случай вътрешният ъгъл β трябва да бъде равен на 10°.

6.7.5.   Ориентация: напред.

Предният фар против мъгла може да се завърта в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.7.6.   Той може да е групиран с други предни светлинни устройства.

6.7.7.   Той не може да е комбиниран с друго предно светлинно устройство.

6.7.8.   Той може да е съвместен с фара за дълга светлина и с предната габаритна светлина.

6.7.9.   Електрическо свързване

Предният фар против мъгла трябва да може да се запалва или загасва независимо от фара за дълга светлина или фара за къса светлина.

6.7.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Зелен светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.7.11.   Други изисквания: няма.

6.8.   Заден фар против мъгла

6.8.1.   Брой: един или два.

6.8.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.8.3.   Разположение

6.8.3.1.   По широчина: ако има само един фар против мъгла, неговият референтен център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство, или ако има два фара против мъгла, те трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство. За превозните средства с две задни колела: минимално разстояние 600 mm между двете светлинни устройства. Това разстояние може да се намали до 400 mm, ако максималната широчина на превозното средство е по-малка от 1 300 mm.

6.8.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 1 000 mm над терена.

6.8.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство. Ако има само един фар против мъгла, той трябва да бъде от обратната страна на нормалната посока на движение спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство; референтният център може също да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство.

6.8.3.4.   Разстоянието между светещата повърхност на задния фар против мъгла и тази на стопсветлината трябва да бъде най-малко 100 mm.

6.8.4.   Геометрична видимост

Тя е определена от ъглите α и β така, както са дефинирани в точка A.10 от приложение I:

α

=

5° нагоре и 5° надолу,

β

=

25° наляво и надясно.

6.8.5.   Ориентация: назад.

6.8.6.   Задният фар против мъгла може да е групиран с всяко друго задно светлинно устройство.

6.8.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

6.8.8.   Той може да е съвместен със задната габаритна светлина.

6.8.9.   Електрическо свързване

Светлинното устройство може да се запалва само ако едно или няколко от следните светлинни устройства са запалени: фар за дълга светлина, фар за къса светлина или преден фар против мъгла.

6.8.10.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Кехлибареножълт светлинен сигнализатор с непрекъснато действие.

6.8.11.   Други изисквания: няма.

6.9.   Фар за заден ход

6.9.1.   Брой: един или два.

6.9.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.9.3.   Разположение

6.9.3.1.   По широчина: няма специално изискване.

6.9.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 1 200 mm над терена.

6.9.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.9.4.   Геометрична видимост

Тя е определена от ъглите α и β така, както са дефинирани в точка A.10 от приложение I:

α

=

15° нагоре и 5° надолу;

β

=

45° наляво и надясно, ако има само един фар за заден ход;

β

=

45° навън и 30° навътре, ако има два фара за заден ход.

6.9.5.   Ориентация: назад.

6.9.6.   Фарът за заден ход може да е групиран с всяко друго задно светлинно устройство.

6.9.7.   Той не може да е комбиниран с друго светлинно устройство.

6.9.8.   Той не може да е съвместен с друго светлинно устройство.

6.9.9.   Електрическо свързване

Фарът за заден ход може да се запалва само ако предавката за заден ход е включена и устройството за управление на работата или спирането на двигателя е в положение, при което е възможна работата на двигателя. Светлинното устройство не трябва да може да се запалва или да остава запалено, ако едно от предшестващите условия не е изпълнено.

6.9.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

6.10.   Аварийна сигнализация

6.10.1.   Изисквания, идентични с посочените в точки 6.3—6.3.8.

6.10.2.   Електрическо свързване

Включването в действие на сигнализацията трябва да се извършва с отделна команда, позволяваща едновременното захранване на всички светлинни пътепоказатели.

6.10.3.   Сигнализатор за включване: задължителен.

Червен светлинен сигнализатор с прекъснато действие или, ако не съществува отделен сигнализатор, едновременно действие на сигнализаторите, предписани в точка 6.3.10.

6.10.4.   Други изисквания

Светлинно устройство с прекъснато действие с честота 90 ± 30 периода в минута. Включването на командата за светлинен сигнал трябва да е последвано от запалването на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда, и от първото загасване на светлинното устройство със закъснение, не по-голямо от една секунда и половина.

Аварийната сигнализация трябва да може да се включва и когато устройството, което командва пускането в ход или спирането на двигателя, се намира в положение, при което функционирането на двигателя е невъзможно.

6.11.   Светлина за осветяване на задната регистрационна табела

6.11.1.   Брой: един.

Устройството може да е съставено от различни оптични елементи, предназначени за осветяване на мястото на табелата.

6.11.2.

Схема на монтиране

Такива, че устройството да осветява мястото, предназначено за регистрационната табела.

6.11.3.

Разположение

6.11.3.1.

По широчина

6.11.3.2.

По височина

6.11.3.3.

По дължина

6.11.4.

Геометрична видимост

6.11.5.

Ориентация

6.11.6.   Светлината за осветяване на задната регистрационна табела може да е групирана с едно или няколко задни осветителни устройства.

6.11.7.   Тя може да е комбинирана със задната габаритна светлина.

6.11.8.   Тя не може да е съвместена с друго осветително устройство.

6.11.9.   Електрическо свързване: няма специално изискване.

6.11.10.   Сигнализатор за включване: не е задължителен.

Неговата функция трябва да се извършва от същият сигнализатор, който е предвиден за габаритната светлина.

6.11.11.   Други изисквания: няма.

6.12.   Заден нетриъгълен светлоотражател

6.12.1.   Брой: един или два от клас IА (1).

Въпреки това, за триколесните мотоциклети, чиято максимална широчина надвишава 1 000 mm, се изискват два задни нетриъгълни светлоотражатели.

6.12.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.12.3.   Разположение

6.12.3.1.   По широчина: ако има само един светлоотражател, неговият референтен център трябва да е разположен в средната надлъжна равнина на превозното средство или, ако има два светлоотражателя, те трябва да са симетрични спрямо средната надлъжна равнина на превозното средство. В случай на превозно средство с два задни светлоотражателя, най-отдалечените от средната надлъжна равнина на превозното средство краища на светещите повърхности не трябва да се намират на повече от 400 mm от най-външната част на превозното средство. Вътрешните краища на светлоотражателите трябва да се намират на разстояние не по-малко от 500 mm. Това разстояние може да се намали до 400 mm, ако максималната широчина на превозното средство е по-малка от 1 300 mm.

6.12.3.2.   По височина: минимум на 250 mm и максимум на 900 mm над терена.

6.12.3.3.   По дължина: отзад на превозното средство.

6.12.4.   Геометрична видимост

Хоризонтален ъгъл: 30° наляво и надясно.

Вертикален ъгъл: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлоотражателя е по-малка от 750 mm.

6.12.5.   Ориентация: назад.

6.12.6.   Задният нетриъгълен светлоотражател може да е групиран с всяко друго светлинно устройство.

6.12.7.   Други изисквания:

Светещата повърхност на светлоотражателя може да има общи части със светещата повърхност на всяко друго червено светлинно устройство, разположено отзад.

6.13.   Странични нетриъгълни светлоотражатели

6.13.1.   Брой на всяка страна: един или два от клас IА (1).

6.13.2.   Схема на монтиране: няма специално изискване.

6.13.3.   Разположение

6.13.3.1.   По широчина: няма специално изискване.

6.13.3.2.   По височина: минимум на 300 mm и максимум на 900 mm над терена.

6.13.3.3.   По дължина: тя трябва да е такава, че при нормални условия устройството да не може да се закрива от водача или пътника, нито от техните дрехи.

6.13.4.   Геометрична видимост

Хоризонтални ъгли: 30° напред и назад.

Вертикални ъгли: 15° под и над хоризонталата.

Вертикалният ъгъл под хоризонталата обаче може да се намали до 5°, ако височината на светлоотражателя е по-малка от 750 mm.

6.13.5.   Ориентация: референтната ос на светлоотражателите трябва да е перпендикулярна на средната надлъжна равнина на превозното средство и насочена навън. Разположените отпред светлоотражатели могат да се завъртат в зависимост от завъртането на кормилната уредба.

6.13.6.   Страничният нетриъгълен светлоотражател може да е групиран с други устройства за сигнализация.


(1)  Съгласно класификацията, фигурираща в Директива 76/757/ЕИО.

Допълнение 1

Видимост на червените светлини отпред и на бeлите светлини отзад

(вж. точка Б.9 от приложение I и точки 6.3.11.3.2 и 6.3.11.4.2 от настоящото приложение)

Image

Image

Допълнение 2

Схема на монтиране

Светлинен пътепоказател — геометрична видимост

Image

Допълнение 3

Информационен документ относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип триколесен мотоциклет

(Прилага се заявлението за ЕО одобрение на типа за компонент, когато то е представено отделно от заявлението за одобрение на типа на превозното средство)

Референтен номер (определя се от заявителя): …

Заявлението за одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип мотоциклет с кош трябва да съдържа информацията, определена в следните точки от приложение II към Директива 2002/24/ЕО, част А:

0.1,

0.2,

от 0.4 до 0.6,

от 8 до 8.4.

Допълнение 4

Наименование на администрацията

Сертификат за ЕО одобрение на типа за компонент относно монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация на тип триколесен мотоциклет

ОБРАЗЕЦ

Протокол № … на техническа служба … от … (дата) …

№ на ЕО одобрението на типа за компонент … № на разширението …

1.   Марка или търговско наименование на превозното средство: …

2.   Тип на превозното средство: …

3.   Име и адрес на производителя: …

4.   Име и адрес на представителя на производителя, при необходимост: …

Задължителни устройства за осветяване, монтирани върху превозното средство, подложено на проверките (1): …

5.1.   Фар за дълга светлина

5.2.   Фар за къса светлина

5.3.   Светлинни пътепоказатели

5.4.   Стопсветлина

5.5.   Предна габаритна светлина

5.6.   Задна габаритна светлина

5.7.   Светлина за осветяване на задната регистрационна табела

5.8.   Заден нетриъгълен светлоотражател

Незадължителни устройства за осветяване, монтирани върху превозното средство, подложено на проверките (1)

6.1.   Преден фар против мъгла: да/не (2)

6.2.   Заден фар против мъгла: да/не (2)

6.3.   Аварийна сигнализация: да/не (2)

6.4.   Фар за заден ход: да/не (2)

6.5.   Странични нетриъгълни светлоотражатели: да/не (2)

7.   Варианти: …

8.   Превозното средство е представено за ЕО одобрение на типа за компонент на … (дата)

9.   ЕО одобрението на типа за компонент е предоставено/отказано (2)

10.   Място: …

11.   Дата: …

12.   Подпис: …


(1)  Да се посочи за всяко устройство на отделен лист точното обозначение на типа на устройствата, удовлетворяващи изискванията за монтиране на настоящото приложение.

(2)  Ненужното се зачерква.

ПРИЛОЖЕНИЕ VII

ЧАСТ A

Отменената директива и нейното изменение

(посочени в член 6)

Директива 93/92/ЕИО на Съвета

(ОВ L 311, 14.12.1993 г., стр. 1)

Директива 2000/73/ЕО на Комисията

(ОВ L 300, 29.11.2000 г., стр. 20)

ЧАСТ Б

Срокове за транспониране в националното право и за прилагане

(посочени в член 6)

Директива

Срок за транспониране

Дата на прилагане

93/92/ЕИО

1 май 1995 г.

1 ноември 1995 г. (1)

2000/73/ЕО

31 декември 2001 г.

1 януари 2002 г. (2)


(1)  В съответствие с член 6, параграф 1, трета алинея от Директива 93/92/ЕИО:

„Считано от датата, посочена в първа алинея, държавите-членки не могат да забраняват на основания, свързани с монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, първоначалното пускане в движение на превозните средства, които съответстват на настоящата директива.“

(2)  В съответствие с член 2 от Директива 2000/73/ЕО:

„1.   Считано от 1 януари 2002 г. държавите-членки на основания, свързани с монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, не могат:

да отказват да издадат ЕО одобрение на типа на тип двуколесно или триколесно моторно превозно средство, или

да забраняват регистрацията, продажбата или пускането в движение на двуколесни или триколесни моторни превозни средства,

ако монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация отговаря на изискванията на Директива 93/92/ЕИО така, както е изменена с настоящата директива.

2.   Считано от 1 юли 2002 г. държавите-членки отказват ЕО одобрение на типа за всеки нов тип двуколесно или триколесно моторно превозно средство по причини, свързани с монтирането на устройствата за осветяване и светлинна сигнализация, ако не са изпълнени изискванията на Директива 93/92/ЕИО така, както е изменена с настоящата директива.“

ПРИЛОЖЕНИЕ VIII

ТАБЛИЦА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО

Директива 93/92/ЕИО

Директива 2000/73/ЕО

Hастоящата директива

Членове 1 и 2

 

Членове 1 и 2

Член 3, първа алинея

 

Член 3, параграф 1

Член 3, втора алинея

 

Член 3, параграф 2

Член 4

 

Член 4

Член 5

 

Член 6, параграф 1

 

 

Член 2, параграф 1

Член 5, параграф 1

 

Член 2, параграф 2

Член 5, параграф 2

Член 6, параграф 2

 

Член 5, параграф 3

 

Членове 6 и 7

Член 7

 

Член 8

Приложения I—VI

 

Приложения I—VI

 

Приложение VII

 

Приложение VIII


Top