EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R0071

Регламент (ЕО) № 71/2008 на Съвета от 20 декември 2007 година за създаване на съвместно предприятие Чисто небе (Текст от значение за ЕИП)

OB L 30, 4.2.2008, p. 1–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 26/06/2014; отменен от 32014R0558

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/71/oj

4.2.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 30/1


РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 71/2008 НА СЪВЕТА

от 20 декември 2007 година

за създаване на съвместно предприятие „Чисто небе“

(текст от значение за ЕИП)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 171 и член 172 от него,

като взе предвид предложението на Комисията,

като взе предвид становището на Европейския парламент,

като взе предвид становището на Европейския икономически и социален комитет,

като има предвид, че:

(1)

Решение № 1982/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. относно Седмата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2007—2013 г.) (1) (наричана по-долу „Седма рамкова програма“) предвижда принос на Общността за създаване на дългосрочни публично-частни партньорства под формата на съвместни технологични инициативи (наричани по-долу СТИ), които биха могли да бъдат осъществени посредством съвместни предприятия по смисъла на член 171 от Договора. Тези СТИ са резултат от дейността на европейските технологични платформи, които вече са създадени по Шестата рамкова програма и обхващат избрани аспекти на научните изследвания в съответните им области. Те следва да съчетават инвестиции от частния сектор с европейско публично финансиране, включително финансиране от Седмата рамкова програма.

(2)

Решение № 2006/971/ЕО на Съвета от 19 декември 2006 г. относно специфичната програма „Сътрудничество“ в изпълнение на Седмата рамкова програма на Европейската общност за изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2007—2013 г.) (2) (наричана по-долу „специфична програма „Сътрудничество“) подчертава необходимостта от амбициозни паневропейски публично-частни партньорства с цел да се ускори разработването на значими технологии чрез мащабни научноизследователски действия на общностно равнище, включително и по-специално СТИ.

(3)

Лисабонската програма за растеж и заетост подчертава необходимостта от създаване в Общността на благоприятни условия за инвестиране в знания и иновации с цел повишаване на конкурентоспособността, растежа и създаването на работни места в Европейския съюз.

(4)

В своите заключения от 13 май 2003 г., от 22 септември 2003 г. и от 24 септември 2004 г. Съветът изтъкна значението на допълнителни действия за разработване по линия на 3-процентовия план за действие за научноизследователска дейност и иновационна политика, включително развитието на нови инициативи, насочени към засилване на сътрудничеството между промишлеността и публичния сектор при финансирането на научноизследователската дейност за укрепване на транснационалните публично-частни връзки.

(5)

Съветът в своите заключения от 4 декември 2006 г. и от 19 февруари 2007 г. и Европейския съвет в своите заключения от 8—9 март 2007 г. приканиха Комисията да представи предложения за създаване на СТИ за инициативи, които са достигнали подходящ етап на готовност.

(6)

Европейската технологична платформа за аеронавтика Консултативен съвет за научни изследвания по аеронавтика в Европа („ACARE“) е разработила стратегическа научноизследователска програма, която определя намаляването на въздействието на авиацията върху околната среда като един от своите приоритети. Тя също така заключава, че са необходими постепенни технологични промени за постигане до 2020 г. на целите за съкращаване на емисиите на CO2 с 50 %, за намаляване на емисиите на NOx с 80 %, намаляване на доловимия външен шум с 50 % и за постигане на съществен напредък в намаляване на въздействието върху околната среда на производството, поддръжката и освобождаването от въздухоплавателни средства и сродни продукти.

(7)

Степента на нужното усилие за решаване на предизвикателствата на околната среда пред системата за въздушен транспорт, както е определена в стратегическата научноизследователска програма на ACARE, оправдава създаването на съвместно предприятие като подходящ инструмент за координиране на съответните научноизследователски дейности.

(8)

СТИ „Чисто небе“ следва да ограничи ефекта на различните рискове от пазарен неуспех, които водят до отдръпване на частното инвестиране в научноизследователска дейност в аеронавтиката като цяло, и по-специално в екологично чисти технологии за въздушен транспорт. Тя следва да осигури интегриране и демонстриране на нивото на системата като цяло, като по този начин намали риска за частните инвестиции при разработването на нови, екологични въздухоплавателни продукти. Тя следва да стимулира частните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност (НИРД) в сферата на технологии, които не увреждат околната среда, в Европейския съюз, като по този начин въздейства върху страничните последици за НИРД и околната среда.

(9)

СТИ „Чисто небе“ следва да ускори развитието в Европейския съюз на екологично чисти технологии за въздушен транспорт с оглед възможно най-ранно внедряване, което ще спомогне за постигането на стратегическите екологични и социални приоритети на Европа, съчетано с устойчив икономически растеж.

(10)

СТИ „Чисто небе“ следва да бъде публично-частно партньорство, обединяващо всички ключови участници. Като се отчита дългосрочното естество на това партньорство, необходимото обединяване и наличие на финансови средства, на високи научни и технически експертни знания, включително управлението на голям обем от знание, както и съответни разпоредби за интелектуална собственост, жизнено важно е да се създаде правно образувание, способно да осигури координираното използване и ефикасното управление на средствата, предоставени на СТИ „Чисто небе“. Следователно е уместно да бъде създадено съвместно предприятие в съответствие с член 171 от Договора (наричано по-долу „съвместно предприятие „Чисто небе“).

(11)

Целите на съвместното предприятие „Чисто небе“ са прилагане на иновационни екологични технологии във всички области на гражданския въздушен транспорт, включително големи търговски въздухоплавателни средства, регионална авиация и хеликоптери, и във всички поддържащи технологии като двигатели, жизнен цикъл на системи и материали. Съвместното предприятие „Чисто небе“ ще предостави мащабни демонстрационни системи във всички области на научноизследователски дейности, които трябва да се тестват в летателни или наземни условия, като следствие от напълно интегриран подход и мониторинг на технологичния напредък и въздействие.

(12)

Съвместното предприятие „Чисто небе“ следва да бъде създадено за срок до 31 декември 2017 г., за да се гарантира подходящо управление на научноизследователските дейности, включително използването на резултатите от членовете на съвместното предприятие „Чисто небе“ и от участниците, започнати, но неприключили в срока на Седмата рамкова програма. Използването на резултатите обаче няма да се финансира със средствата от съвместното предприятие.

(13)

Членове на съвместното предприятие „Чисто небе“ следва да бъдат Европейската общност, представлявана от Комисията като обществен представител, ръководителите на Интегрирани технологични демонстрационни системи (наричани по-долу „ИТДС“) и асоциираните членове на отделните ИТДС.

(14)

Съвместното предприятие „Чисто небе“ следва да бъде отворено за нови членове.

(15)

Съвместното предприятие „Чисто небе“ следва да бъде орган, създаден от Общностите и освобождаването от отговорност за изпълнението на бюджета му следва да се извършва от Европейския парламент по препоръка на Съвета, като се отчитат особеностите, произтичащи от характера на СТИ като публично-частни партньорства, и по-специално тези, произтичащи от вноските на частния сектор в бюджета.

(16)

Ръководителите на ИТДС подписаха меморандум за разбирателство, с който обвързват своите съответни дружества за техническо, управленско и финансово участие в съвместното предприятие „Чисто небе“ за пълния му срок на дейност. Всички асоциирани членове са поели задължение за прагово финансово участие за целия срок на дейност на съвместно предприятие „Чисто небе“.

(17)

Научноизследователските дейности следва да бъдат финансирани от Общността и най-малко в същия обем — от средства на другите членове. Може да се използват и други възможности за финансиране, inter alia от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), и по-специално чрез механизма за финансиране с поделяне на риска, разработен съвместно от ЕИБ и Комисията съгласно приложение III към Решение 2006/971/ЕО.

(18)

Текущите разходи на съвместното предприятие „Чисто небе“ следва да бъдат поети по равно от Общността и от другите членове.

(19)

Ръководителите на ИТДС и асоциираните членове на отделните ИТДС следва да получат подкрепа от съвместното предприятие „Чисто небе“ при осъществяване на научноизследователските дейности, за които отговарят.

(20)

Съвместното предприятие „Чисто небе“ следва да може да организира покани за предложения на състезателна основа, за спомагателни научноизследователски дейности, където е уместно.

(21)

Научноизследователските дейности, осъществявани в рамките на съвместното предприятие „Чисто небе“, следва да зачитат основните етични принципи, приложими в Седмата рамкова програма.

(22)

В съответствие с член 185, параграф 1 от Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета от 25 юни 2002 г. относно Финансовия регламент, приложим за общия бюджет на Европейските общности (3) и след получаване на предварително съгласие от Комисията, съвместното предприятие „Чисто небе“ следва да приеме специални финансови правила, които отчитат особените оперативни нужди, произтичащи по-специално от необходимостта да се съчетае финансиране от Общността и от частния сектор за ефикасна и своевременна подкрепа на научноизследователските и развойни дейности. С цел да се осигури хармонизирано третиране на участниците в научноизследователските и развойни дейности на съвместното предприятие и тези в непреките действия по Седмата рамкова програма, е целесъобразно ДДС да не се признава за допустим разход за финансирането от Общността, в съответствие с Регламент (ЕО) № 1906/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. за определяне на правила за участието на предприятия, научноизследователски центрове и университети в дейности по Седмата рамкова програма и за разпространение на резултатите от научните изследвания (2007—2013 г.) (4).

(23)

С оглед осигуряване на стабилни условия за труд и равнопоставено отношение към персонала и за привличане на специализиран научен и технически персонал от най-голяма величина, спрямо целия персонал, нает от съвместното предприятие „Чисто небе“, следва да бъдат прилагани Правилникът за длъжностните лица и Условията за работа на други служители на Европейските общности, определени в Регламент (ЕИО, Евратом) № 259/68 (5) на Съвета („Правилник за длъжностните лица“).

(24)

Правилата за организацията и дейността на съвместното предприятие „Чисто небе“ следва да бъдат установени с устава на съвместното предприятие „Чисто небе“, приложен към настоящия регламент.

(25)

На Комисията следва да бъдат поверени конкретни задачи, свързани с наблюдението на публичните средства и защита на интересите на Общността в съвместното предприятие.

(26)

Съвместното предприятие „Чисто небе“ следва да представя редовни доклади за своя напредък на Европейския парламент и на Съвета.

(27)

Съвместното предприятие „Чисто небе“ следва да разчита на няколко външни консултативни органа, включващи държавите и Европейската технологична платформа за аеронавтика „ACARE“, и следва да поддържа редовни контакти с държавите.

(28)

Като орган, притежаващ юридическа правосубектност, съвместното предприятие „Чисто небе“ следва да носи отговорност за своите дейности. Що се отнася до решаването на спорове по договорни въпроси, всички споразумения за безвъзмездни средства или договори, сключени от съвместното предприятие „Чисто небе“, могат да предвиждат клауза, съгласно която е компетентен Съдът на Европейските общности.

(29)

Политиката по отношение на правата върху интелектуалната собственост на съвместното предприятие „Чисто небе“ следва да насърчава създаването и използването на знания.

(30)

Следва да се вземат подходящи мерки за предотвратяване на нередностите и измамите и да се предприемат необходимите стъпки за възстановяване на средства, които са загубени, неправилно платени или използвани погрешно в съответствие с Регламент (ЕО, Евратом) № 2988/95 на Съвета от 18 декември 1995 г. относно защитата на финансовите интереси на Европейските общности (6) и Регламент (ЕО, Евратом) № 2185/96 на Съвета от 11 ноември 1996 г. относно контрола и проверките на място, извършвани от Комисията за защита на финансовите интереси на Европейските общности срещу измами и други нередности (7), както и Регламент (ЕО) № 1073/1999 на Европейския парламент и на Съвета от 25 май 1999 г. относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (OLAF) (8).

(31)

С цел да бъде улеснено създаването на съвместното предприятие „Чисто небе“, Комисията следва да отговаря за създаването и първоначалната дейност на съвместното предприятие „Чисто небе“, докато то придобие оперативните способности за изпълнението на собствения си бюджет.

(32)

Съвместното предприятие „Чисто небе“ следва да бъде установено в Брюксел, Белгия. Следва да се сключи споразумение за установяване на седалището между съвместното предприятие „Чисто небе“ и Белгия относно помещенията за служебно ползване, привилегиите и имунитетите, както и друго съдействие, предоставено от Белгия на съвместното предприятие „Чисто небе“.

(33)

Тъй като целта на настоящия регламент, а именно създаването на съвместното предприятие „Чисто небе“ не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите-членки поради транснационалния характер на съществуващото голямо предизвикателство в областта на научноизследователската област, което изисква секторно и трансгранично обединяване на допълващи се знания и финансови средства и следователно може по-добре да се постигне на общностно равнище, Общността може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тази цел,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Създаване на съвместно предприятие

1.   За изпълнението на съвместната технологична инициатива „Чисто небе“ се създава съвместно предприятие по смисъла на член 171 от Договора, за срок до 31 декември 2017 г. (наричано по-долу „съвместно предприятие „Чисто небе“).

2.   Седалището му е в Брюксел, Белгия.

Член 2

Цели на съвместното предприятие

1.   Съвместното предприятие „Чисто небе“ допринася за изпълнението на Седмата рамкова програма и по-специално на тематична област 7, Транспорт (включително „Аеронавтика“) на специфичната програма „Сътрудничество“.

2.   Целите на съвместното предприятие „Чисто небе“ са следните:

а)

ускоряване на развитието, одобряването и демонстрирането на екологично чисти технологии за въздушен транспорт в ЕС с цел възможно най-ранното им внедряване;

б)

осигуряване на съгласувано прилагане на европейските научноизследователски усилия, които си поставят за цел екологични подобрения в областта на въздушния транспорт;

в)

създаване на изцяло новаторска система на въздушен транспорт на базата на интеграцията между модерни технологии и широкомащабни демонстрационни системи с цел да се ограничи влиянието на въздушния транспорт върху околната среда чрез значително намаляване на шума и газовите емисии, и да намали разхода на гориво от въздухоплавателни средства;

г)

ускоряване на създаването на нови знания, иновации и предприемането на изследвания за доказване на съответните технологии и на напълно интегрираната система от системи, в подходяща операционна среда, което води до засилване на конкурентоспособността в промишления сектор.

Член 3

Правен статус

Съвместното предприятие „Чисто небе“ е орган на Общността с юридическа правосубектност. Във всички държави-членки на Общността то се ползва от възможно най-широката юридическа правоспособност, предоставена на юридическите лица в съответствие със законите на тези държави. То може по-специално да придобива или да се разпорежда с движимо и недвижимо имущество и да бъде страна в съдебни производства.

Член 4

Устав

Приема се уставът на съвместното предприятие „Чисто небе“, който е даден в приложение I и представлява неразделна част от настоящия регламент.

Член 5

Вноска на Общността

1.   Максималната вноска на Общността в съвместното предприятие „Чисто небе“ за текущи разходи и научноизследователски дейности ще бъде в размер на 800 милиона EUR, платими от бюджетните кредити, разпределени за тематична област „Транспорт“ на специфичната програма „Сътрудничество“, в съответствие с член 54, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент.

2.   Когато е уместно, вноската на Общността в съвместното предприятие „Чисто небе“ за финансиране на научноизследователски дейности включва финансиране на предложения, подбрани в резултат на открити покани за представяне на предложения на състезателна основа.

Процесът на оценка и подбор гарантира, че разпределянето на публичните средства на съвместното предприятие „Чисто небе“ за покани за предложения на състезателна основа става в съответствие с принципите за стремеж към високи постижения и за конкуренция, и ако е необходимо, се извършва със съдействието на независими експерти.

Всяко публично или частно образувание, установено в държава-членка или в страна, което е асоцииран член на Седмата рамкова програма, може да се ползва от такова финансиране.

3.   Правилата относно финансовата вноска на Общността се определят чрез общо споразумение и годишни споразумения за финансово изпълнение, които се сключват между Комисията, от името на Общността, и съвместното предприятие „Чисто небе“.

4.   Останалите членове на съвместното предприятие внасят средства, равни най-малко на вноската на Общността, с изключение на разпределените посредством покани за предложения за осъществяване на научноизследователските дейности на съвместно предприятие „Чисто небе“.

Член 6

Финансови правила

1.   Съвместното предприятие „Чисто небе“ приема специални финансови правила в съответствие с член 185, параграф 1 от Регламент (ЕО, Евратом) 1605/2002. Те могат да се отклоняват от правилата, установени в Регламент (ЕО, Евратом) № 2343/2002 на Комисията от 23 декември 2002 г. относно рамковия Финансов регламент за органите, посочени в член 185 от Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета относно Финансовия регламент, приложим за общия бюджет на Европейските общности (9), когато това се налага от особените оперативни нужди на съвместното предприятие „Чисто небе“, и с предварителното съгласие на Комисията.

2.   Съвместното предприятие „Чисто небе“ има свой собствен капацитет за вътрешен одит.

Член 7

Персонал

1.   Правилникът за длъжностните лица и правилата, приети съвместно от институциите на Общностите за целите на прилагането му, се прилагат по отношение на персонала на съвместното предприятие „Чисто небе“ и на неговия изпълнителен директор.

2.   Без да се засягат разпоредбите на параграф 3 от настоящия член и член 7, параграф 3 от устава, по отношение на своя персонал съвместното предприятие „Чисто небе“ упражнява правомощията, предоставени на органа по назначаването съгласно Правилника за длъжностните лица на Европейските общности и на органа, оправомощен да сключва договори — съгласно Условията за работа на други служители на Европейските общности.

3.   Управителният съвет, съгласувано с Комисията, приема необходимите мерки за прилагане, посочени в член 110 от Правилника за длъжностните лица.

4.   Персоналът се определя в щатното разписание на съвместното предприятие „Чисто небе“, включено в неговия годишен бюджет.

5.   Персоналът на съвместното предприятие „Чисто небе“ се състои от срочно наети и назначени по договор служители, наети с временни договори, които могат да бъдат подновявани еднократно за нов определен срок. Общият период на назначаване не следва да надхвърля седем години и в никакъв случай не трябва да превишава срока на дейност на съвместното предприятие.

6.   Всички свързани с персонала разходи се поемат от съвместното предприятие „Чисто небе“.

Член 8

Привилегии и имунитети

Протоколът относно привилегиите и имунитетите на Европейските общности се прилага по отношение на съвместното предприятие „Чисто небе“ и неговия персонал.

Член 9

Отговорност

1.   Договорната отговорност на съвместното предприятие „Чисто небе“ се урежда от съответните договорни разпоредби и от правото, приложимо към съответното споразумение или договор.

2.   В случай на извъндоговорна отговорност съвместното предприятие „Чисто небе“, в съответствие с основните принципи, които са общи за законите на държавите-членки, възстановява всяка вреда, причинена от негови служители при изпълнение на техните задължения.

3.   Всяко плащане от съвместното предприятие „Чисто небе“ по отношение на отговорността, посочена в параграфи 1 и 2, и разходите и разноските, направени във връзка с нея, се приемат за разходи на съвместното предприятие „Чисто небе“ и се покриват от средствата на съвместното предприятие „Чисто небе“.

4.   Съвместното предприятие „Чисто небе“ е самостоятелно отговорно за изпълнението на своите задължения.

Член 10

Компетентност на Съда на Европейските общности и приложимо право

1.   Съдът на Европейските общности е компетентен:

а)

по всякакви спорове между членовете, които се отнасят до предмета на този регламент и/или до устава, посочен в член 4;

б)

съгласно всякакви арбитражни клаузи, съдържащи се в сключените от съвместното предприятие „Чисто небе“ споразумения и договори;

в)

по искове, предявени срещу съвместното предприятие „Чисто небе“, включително срещу решения на неговите органи, при условията на членове 230 и 232 от Договора;

г)

по спорове, свързани с обезщетение за вреди, причинени от служители на съвместното предприятие „Чисто небе“ при изпълнение на техните задължения.

2.   По отношение на всеки въпрос, който не попада в приложното поле на настоящия регламент или на други актове на Общностното право, се прилага правото на държавата, в която се намира седалището на съвместното предприятие „Чисто небе“.

Член 11

Доклад, оценка и освобождаване от отговорност

1.   Комисията представя на Европейския парламент и на Съвета годишен доклад за напредъка, постигнат от съвместното предприятие „Чисто небе“. В този доклад се дава подробна информация за изпълнението, включително брой на представените предложения, брой на избраните за финансиране, вид на участниците, включително МСП, както и статистически данни с разбивка по страни. В този годишен доклад по-специално се включват, когато е уместно, резултатите от оценката на Системата за технологично оценяване, посочена в член 8, параграф 1 от устава.

2.   Три години след приемането на настоящия регламент (но във всеки случай не по-късно от 31 декември 2010 г.), а впоследствие до 31 декември 2013 г., Комисията извършва оценка със съдействието на независими експерти въз основа на задание, установено след консултация със съвместното предприятие. Тези оценки се отнасят до качеството и ефективността на съвместното предприятие „Чисто небе“ и постигнатия напредък по пътя към осъществяване на набелязаните цели. Комисията съобщава на Съвета заключенията от тях, придружени със забележки и, където е уместно, с предложения за изменение на настоящия регламент, включително и за възможно преждевременно прекратяване на съвместното предприятие.

3.   Не по-късно от шест месеца след прекратяването на съвместното предприятие, Комисията извършва окончателна оценка на съвместното предприятие „Чисто небе“ със съдействието на независими експерти. Резултатите от окончателната оценка се предоставят на Европейския парламент и Съвета.

4.   Освобождаването от отговорност за изпълнението на бюджета на съвместното предприятие „Чисто небе“ се предоставя от Европейския парламент по препоръка на Съвета, в съответствие с отделна процедура, предвидена от финансовите правила на съвместното предприятие „Чисто небе“.

Член 12

Защита на финансовите интереси на членовете и мерки за борба с измамите

1.   Съвместното предприятие „Чисто небе“ осигурява подходяща защита на финансовите интереси на своите членове, като осъществява или като позволява осъществяване на подходящ вътрешен и външен контрол.

2.   В случай че членове открият някакви нередности, те си запазват правото да намалят или да спрат всякакви последващи вноски за съвместното предприятие „Чисто небе“ или да възстановят неправомерно изразходваните суми.

3.   За целите на борбата с измамите, корупцията и други незаконни актове се прилага Регламент (ЕО) № 1073/1999.

4.   Съвместното предприятие „Чисто небе“ извършва проверки на място и финансови одити на получателите на публичните средства на съвместното предприятие „Чисто небе“.

5.   Комисията и/или Сметната палата могат при необходимост да извършват проверки на място на получателите на средства от съвместното предприятие „Чисто небе“ и служителите, които отговарят за тяхното разпределяне. За тази цел Съвместното предприятие „Чисто небе“ гарантира, че в споразуменията и договорите във връзка с отпускането на безвъзмездни средства е предвидено правото на Комисията и Сметната палата да осъществяват необходимия контрол, а при откриване на нередности — и да налагат пропорционални и възпиращи санкции.

6.   Европейската служба за борба с измамите (OLAF) (10) разполага със същите правомощия по отношение на съвместното предприятие и неговия персонал, както по отношение на службите на Комисията. От създаването си съвместното предприятие се присъединява към Междуинституционалното споразумение от 25 май 1999 г. между Европейския парламент, Съвета и Комисията относно вътрешни разследвания, провеждани от OLAF. Съвместното предприятие „Чисто небе“ приема мерките, необходими за улесняване на вътрешните разследвания, провеждани от OLAF.

Член 13

Поверителност

Без да се засягат разпоредбите на член 14, съвместното предприятие „Чисто небе“ гарантира защитата на чувствителна информация, разгласяването на която може да засегне интересите на неговите членове или на участниците в дейностите на съвместното предприятие „Чисто небе“.

Член 14

Прозрачност

1.   Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 година относно достъпа до документи на Европейския парламент, Съвета и Комисията (11), се прилага по отношение на документи, съхранявани от съвместното предприятие „Чисто небе“.

2.   Съвместното предприятие „Чисто небе“ приема практически разпоредби за прилагане на Регламент (ЕО) № 1049/2001 до 7 август 2008 г.

3.   Решенията, взети от съвместното предприятие „Чисто небе“ съгласно член 8 от Регламент (ЕО) № 1049/2001, могат да бъдат предмет на жалба пред Омбудсмана или на дело пред Съда на Европейските общности, в съответствие с условията, предвидени съответно в членове 195 и 230 от Договора.

4.   Съвместното предприятие „Чисто небе“ приема практическите разпоредби за изпълнението на Регламент (ЕО) № 1367/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 6 септември 2006 г. относно прилагането на разпоредбите на Орхуската конвенция за достъп до информация, публично участие в процеса на вземане на решения и достъп до правосъдие по въпроси на околната среда към институциите и органите на Общността (12) преди 7 август 2008 г.

Член 15

Интелектуална собственост

Съвместното предприятие „Чисто небе“ приема отделни правила, уреждащи защитата, използването и разпространяването на резултатите от научноизследователска дейност въз основа на принципите на Регламент (ЕО) № 1906/2006, както е предвидено в член 23 от устава, с които се гарантира, когато е уместно, защитата на интелектуална собственост, създадена в резултат от научноизследователски дейности по настоящия регламент, и използването и разпространяването на резултатите от научноизследователската дейност.

Член 16

Подготвителни действия

1.   Комисията отговаря за създаването и първоначалната дейност на съвместното предприятие „Чисто небе“, докато то придобие оперативните способности за изпълнението на собствения си бюджет. Тя извършва всички необходими действия в съответствие с правото на Общността и в сътрудничество с другите учредители, както и с участието на управителния съвет.

2.   За тази цел до заемането на длъжността на изпълнителния директор след назначаването му от управителния съвет в съответствие с член 7, параграф 3, буква а) от устава, Комисията може временно да назначи ограничен брой свои служители, включително такъв, който да изпълнява функциите на изпълнителния директор.

3.   Временно изпълняващият длъжността „изпълнителен директор“ има право да разрешава всички плащания, извършвани с бюджетните кредити, предвидени в бюджета на съвместното предприятие „Чисто небе“, след като тези плащания бъдат одобрени от управителния съвет, и може да сключва договори, включително договори за наемане на персонал, след приемането на щатното разписание на съвместното предприятие „Чисто небе“. Разпоредителят с бюджетни кредити на Комисията има право да разрешава всички плащания, извършвани с бюджетните кредити, постъпили в общия бюджет на съвместното предприятие „Чисто небе“.

Член 17

Подпомагане от приемащата държава

Сключва се споразумение за установяване на седалището между съвместното предприятие „Чисто небе“ и Белгия относно помещенията, привилегиите и имунитетите и друго съдействие, което Белгия предоставя на съвместното предприятие „Чисто небе“.

Член 18

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 20 декември 2007 година.

За Съвета

Председател

F. NUNES CORREIA


(1)  ОВ L 412, 30.12.2006 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 400, 30.12.2006 г., стр. 86.

(3)  ОВ L 248, 16.9.2002 г., стр. 1. Регламент, изменен с Регламент (ЕО) № 1995/2006 (ОВ L 390, 30.12.2006 г., стр. 1).

(4)  ОВ L 391, 30.12.2006 г., стр. 1.

(5)  ОВ L 56, 4.3.1968 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО, Евратом) № 337/2007 (ОВ L 90, 30.3.2007 г., стр. 1).

(6)  ОВ L 312, 23.12.1995 г., стр. 1.

(7)  ОВ L 292, 15.11.1996 г., стр. 2.

(8)  ОВ L 136, 31.5.1999 г., стр. 1.

(9)  ОВ L 357, 31.12.2002 г., стр. 72.

(10)  Решение 1999/352/ЕО, ЕОВС, Евратом на Комисията от 28 април 1999 г. за създаване на Европейска служба за борба с измамите (OLAF) (ОВ L 136, 31.5.1999 г., стр. 20).

(11)  ОВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43.

(12)  ОВ L 264, 25.9.2006, стр. 13.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

УСТАВ НА СЪВМЕСТНОТО ПРЕДПРИЯТИЕ „ЧИСТО НЕБЕ“

Член 1

Определения

За целите на настоящия устав се прилагат следните определения:

а)

„Асоцииран член“ означава еднолично правно образувание, избрано след покана за членство и което се ангажира с участие през целия срок на дейност на съвместното предприятие и с минимален фиксиран дял от бюджета на ИТДС.

б)

„Покана за предложения“ означава отворена покана за конкретни задачи, в резултат на която се подбират партньори на състезателна основа.

в)

„Покана за участие в търг“ означава покана за сключване на договор с подизпълнител за конкретни задачи, обявена от ръководители на ИТДС или асоциирани членове.

г)

„Интегрирана технологична демонстрационна система (ИТДС)“ означава една от шестте технологични области, които ще бъдат обхванати от съвместното предприятие „Чисто небе“.

д)

„Ръководител на ИТДС“ означава съвместен ръководител на една от шестте ИТДС.

е)

„Държави“ означава държави-членки и страни, асоциирани към Седмата рамкова програма.

ж)

„Партньор“ означава правно образувание, избрано в хода на СТИ за изпълнението на конкретни задачи и което не е непременно ангажирано за целия срок на съвместното предприятие.

з)

„Подизпълнител“ означава правно образувание, което изпълнява задачи по договор с ръководител на ИТДС или асоцииран член.

и)

„Система за технологично оценяване (СТО)“ означава централната дейност, установена в съответствие с член 8, параграф 1.

Член 2

Задачи и дейности

За постигане на целите на съвместното предприятие „Чисто небе“ неговите задачи и дейности са следните:

а)

да обедини редица ИТДС, като се обърне специално внимание върху иновационните технологии и разработване на широкомащабни демонстрационни системи;

б)

в рамките на ИТДС да насочва усилията върху ключови продукти, спомагащи за постигане на целите на околната среда и на конкурентоспособността на Европа;

в)

да насърчава процеса на технологична проверка, за да се установят и отстранят пречките пред бъдещо навлизане в пазара;

г)

да обединява потребителските изисквания за насочване на инвестирането към научноизследователска дейност и развитие към оперативни и пазарни решения;

д)

да осъществява нужните научноизследователски и развойни дейности, при необходимост чрез предоставяне на безвъзмездни средства вследствие на покани за предложения;

е)

да предоставя безвъзмездни средства за подпомагане на научноизследователската дейност, извършвана от членовете му и от други образувания, избрани след покани за предложения в съответствие с открити критерии, приети от управителния съвет;

ж)

да публикува информация за проектите, включително имената на получателите на средства и размера на финансовата вноска на съвместното предприятие „Чисто небе“, отпусната за всеки получател;

з)

да осигурява договори за услуги и доставки, когато е уместно, посредством покани за участие в търгове;

и)

да мобилизира необходимите средства от публичния и частния сектор;

й)

да поддържа връзка с национални и международни дейности в техническата област на съвместното предприятие, по-специално със съвместното предприятие „SESAR“ (1);

к)

да информира посредством периодични срещи групата на представителите на националните държави и да включва „ACARE“;

л)

да уведомява правните образувания, сключили споразумение за безвъзмездни средства със съвместното предприятие „Чисто небе“, относно възможностите за заеми от Европейската инвестиционна банка, по-специално финансовия инструмент за поделяне на риска, създаден в съответствие със Седмата рамкова програма;

м)

да стимулира участието на МСП в своите дейности, в съответствие с целите на Седмата рамкова програма за научни изследвания; в тази връзка съвместното предприятие „Чисто небе“ установява съответните количествени цели в съответствие с определените в Седмата рамкова програма;

н)

да развива тясно сътрудничество и да гарантира координацията със свързани европейски (по-специално тези по Рамковата програма) национални и транснационални дейности.

Член 3

Членове

1.   Учредителите на съвместното предприятие „Чисто небе“ са следните:

а)

Европейската общност, представлявана от Комисията; и,

б)

след приемане на устава на съвместното предприятие „Чисто небе“, 12 ръководители на ИТДС и асоциираните членове.

Комисията и ръководителите на ИТДС разполагат с възможност да наблюдават изцяло дейностите на СТИ и отговарят за вземането на общи стратегически решения.

Асоциираните членове участват в една или повече ИТДС и определят заедно техническите решения, които ще се вземат относно тези ИТДС, като имат достатъчно голямо участие в общата работна програма на тези ИТДС.

Учредителите-ръководители на ИТДС и асоциирани членове са изброени в приложение II, при спазване на условията на първа алинея.

2.   Всяко публично или частно образувание в държава-членка или в държава, асоциирана към Седмата рамкова програма, може да кандидатства за членство в съвместното предприятие „Чисто небе“, при условие че:

а)

в качеството им на ръководители на ИТДС те се ангажират да предоставят ресурси, пропорционални и съответстващи на цялостните дейности на СТИ;

б)

в качеството им на асоциирани членове техният ангажимент е пропорционален на бюджета на ИТДС, в която участват, и е в съответствие с изискванията на ИТДС.

3.   Учредителите, посочени в параграф 1, и новите членове, посочени в параграф 2, се наричат по-долу „членове“.

Член 4

Присъединяване и промени в членството

Правила за присъединяване

Всяко публично или частно правно образувание, установено в държава-членка или в държава, асоциирана към Седмата рамкова програма, може да кандидатства за членство в съвместното предприятие „Чисто небе“, съгласно посочените по-долу условия:

правните образувания, които кандидатстват за ръководители на ИТДС или асоциирани членове, приемат устава на съвместното предприятие „Чисто небе“,

правните образувания, които кандидатстват за ръководители на ИТДС, с оглед на използването на последващи резултати от тях поемат ангажимент за финансово участие в текущите разходи на съвместното предприятие „Чисто небе“ със съразмерен ангажимент към общия размер на бюджета му, и да допринасят за ръководените от тях ИТДС;

правните образувания, които кандидатстват за асоциирани членове, поемат ангажимент за финансово участие в съвместното предприятие „Чисто небе“ в една или повече ИТДС в съответствие с предварително определен праг, пропорционален на бюджета на тази ИТДС, както и да се включат с финансово участие в текущите разходи на съвместното предприятие „Чисто небе“.

Поканите за асоциирани членове се определят от необходимостта от ключови способности в рамките на различните ИТДС. Свободните работни места се публикуват на електронната страница на „Чисто небе“, като се съобщават чрез групата на представителите на държавите или по други начини, когато е уместно.

Решения на управителния съвет

Всяко заявление за ново членство в съвместното предприятие „Чисто небе“ се представя на управителния съвет за одобрение съобразно процедурата, описана в член 5, и се изпраща на групата на представителите на държавите за сведение.

Решенията на управителния съвет относно присъединяване на други правни образувания се вземат, като се отчитат значението и потенциала за добавена стойност на кандидатите за постигане на целите на съвместното предприятие „Чисто небе“, както и техните способности за използване на разработваните технологии. За всички заявления за ново членство Комисията своевременно предоставя информация на Съвета относно оценката, и където е приложимо, относно решението на управителния съвет.

3.   Членството в съвместното предприятие „Чисто небе“ не може да се прехвърля на трети лица без предварителното писмено съгласие на управителния съвет.

При извънредни обстоятелства и със съгласието на управителния съвет и ръководния комитет на всяка съответна ИТДС всеки член може да се оттегли от съвместното предприятие „Чисто небе“. След оттеглянето бившият член се освобождава от всички задължения, освен от вече поетите като страна по сключените договори със съвместното предприятие „Чисто небе“ и с други членове в съответствие с настоящия устав преди оттеглянето му.

Член 5

Органи на съвместното предприятие „Чисто небе“

1.   Органите на съвместното предприятие „Чисто небе“ са:

управителният съвет,

изпълнителният директор,

ръководните комитети на ИТДС,

ръководният комитет на Системата за технологично оценяване, както и

общият форум.

Групата на представителите на държавите е външен консултативен орган на съвместното предприятие „Чисто небе“.

2.   В случай че конкретна задача не е възложена на някой от органите, компетентен е управителният съвет.

3.   Съвместното предприятие създава консултативен съвет, когато това е уместно, с цел предоставяне на консултации и отправяне на препоръки до съвместното предприятие „Чисто небе“ по управленски, финансови и технически въпроси.

Член 6

Управителен съвет

1.   Управителният съвет е ръководният орган на съвместното предприятие „Чисто небе“.

Състав

Управителният съвет се състои от посочени представители на следните страни:

а)

Европейската общност, представлявана от Комисията;

б)

Ръководителите на ИТДС;

в)

един асоцииран член за всяка ИТДС, както е посочено в член 8, параграф 4, буква е) от настоящия устав.

Вземане на решения

Всеки член на управителния съвет има един глас.

Управителният съвет взема решения с мнозинство от две трети от всички допустими гласове. Допустимите гласове включват тези на членове, които не присъстват на заседанието.

Съгласието на всички засегнати ръководители на ИТДС се изисква, за да се изменят бюджетните разпределения за ИТДС, както и в техните рамки.

Председателство

а)

Управителният съвет назначава измежду своите представители председател и заместник-председател. Представителят на Комисията не може да бъде избиран на тези длъжности.

б)

Председателят и заместник-председателят на управителния съвет се избират за срок от една година и могат да бъдат преизбрани за още една допълнителна година.

Заседания

Управителният съвет заседава най-малко два пъти годишно.

Извънредни заседания се свикват по искане на председателя на управителния съвет, на Комисията или на изпълнителния директор.

Заседанията обикновено се провеждат в седалището на съвместното предприятие „Чисто небе“.

Освен ако не бъде решено друго, изпълнителният директор участва в заседанията.

Председателят на групата на представителите на държавите има право да присъства на заседанията на управителния съвет като наблюдател.

Функции и задачи

Управителният съвет отговаря по-специално за:

а)

определяне или промяна на стратегическата ориентация;

б)

сключване, прекратяване и/или изменение на договори;

в)

приемане на финансовите правила на съвместното предприятие „Чисто небе“ в съответствие с член 6 от настоящия регламент;

г)

приемане на бюджета и на годишните счетоводни отчети на съвместното предприятие „Чисто небе“;

д)

приемане на изменения в бюджетните разпределения за ИТДС;

е)

приемане на годишните работни програми на ИТДС;

ж)

одобрение на годишни доклади от ръководителите на ИТДС и от изпълнителния директор и извършване на преглед на напредъка в научноизследователската дейност;

з)

действия срещу неизправни ръководители на ИТДС и асоциирани членове и/или договаряне на условията за спогодба в спорове между съвместното предприятие „Чисто небе“ и негови членове;

и)

уреждане на спорове в рамките на ИТДС като трета инстанция;

й)

уреждане на спорове между ИТДС като втора инстанция;

к)

допускане на нови ръководители на ИТДС и асоциирани членове, както и определяне на минималните им ангажименти;

л)

процедури за подбор чрез покани за предложения/участие в търг;

м)

прехвърляне на членски права;

н)

преглед като втора инстанция и повторно разглеждане на оспорени решения за подбор на партньорите;

о)

приемане на изменения в основните продукти;

п)

назначаване, удължаване на мандата или отстраняване на изпълнителния директор;

р)

одобряване на предложенията на изпълнителния директор за промени щатната структура на дирекцията;

с)

уточняване на задачите и задълженията на изпълнителния директор, посочени в член 7, параграф 4;

т)

одобряване на стратегията на съвместното предприятие „Чисто небе“ за комуникация и разпространение;

у)

одобряване на принципите за обществено консултиране и диалог;

ф)

насърчаване на политика на разнообразие на човешките ресурси и равенство между половете;

х)

разработване на стратегия във връзка с външните отношения в международен план;

ц)

правила относно апортните вноски;

ч)

приемане на практическите разпоредби за прилагане на Регламент (ЕО) № 1049/2001, посочени в член 14, параграф 2 от настоящия регламент.

7.   Общността има право на вето върху всички решения, свързани с използването на финансовата ѝ вноска, решения относно прекратяването и ликвидацията на съвместното предприятие, приемане на значителни изменения в бюджетните разпределения за и в рамките на ИТДС и решения, свързани с букви а), б), в), з), к)—о), п), ц) и ч). За „значително“ изменение на бюджета се счита всяко изменение от порядъка на 10 % от бюджета на засегнатата ИТДС (или на Системата за технологично оценяване).

Правилник

Управителният съвет приема свой подробен процедурен правилник.

Член 7

Изпълнителен директор

1.   Изпълнителният директор отговаря за текущото управление на съвместното предприятие „Чисто небе“ и е негов законен представител. Той се отчита пред Управителния съвет.

Изпълнителният директор изпълнява своите задачи напълно независимо.

По отношение на персонала изпълнителният директор упражнява правомощията, посочени в член 7, параграф 2 от настоящия регламент.

2.   При изпълнението на своите задачи изпълнителният директор е подпомаган от персонала на дирекцията. Персоналът на дирекцията осъществява всички необходими помощни функции.

Изпълнителният директор на съвместното предприятие избира и назначава персонала на дирекцията.

Назначаване на изпълнителния директор

а)

Изпълнителният директор се назначава от управителният съвет за срок от три години, след покана за изразяване на интерес, публикувана в Официален вестник на Европейския съюз и в други периодични издания или електронни страници. След оценка на работата на изпълнителния директор, управителният съвет може веднъж да удължи мандата му за период, не по-дълъг от четири години.

б)

Изпълнителният директор може да бъде освободен от длъжност от управителния съвет.

Функции и задачи на изпълнителния директор

Изпълнителният директор, по-специално:

а)

докладва на управителния съвет;

б)

координира и проследява дейностите на ИТДС (посредством заседания за координиране на ИТДС), изготвя технически и финансови доклади;

в)

упражнява надзор над дейностите във връзка с интеграция и интерфейс и при необходимост свиква и председателства заседания за преразглеждане;

г)

председателства ръководния комитет на Системата за технологично оценяване и участва в качеството на активен наблюдател в комитетите на ИТДС;

д)

наблюдава напредъка на ИТДС за постигане на целите в областта на околната среда въз основа на оценките на Системата за технологично оценяване;

е)

наблюдава участието на МСП за гарантиране на изпълнението на целевите равнища на участие;

ж)

прилага процедури по покани за предложения и покани за участие в търг, които се основават на съдържанието, определено от ръководния комитет на ИТДС;

з)

прилага процедура по преглед като първа инстанция в случаи на оспорени решения за подбор на партньори.

и)

уреждане на спорове в рамките на ИТДС като втора инстанция;

й)

уреждане на спорове между ИТДС като първа инстанция;

к)

ежегодно проверява финансовите вноски на ръководителите на ИТДС, на асоциираните членове, проверява разходите спрямо плановете и извършва преглед на финансовите вноски;

л)

изготвя годишни бюджети и ги изпълнява, а така също представлява съвместното предприятие „Чисто небе“ при годишната бюджетна процедура по освобождаване от отговорност;

м)

представя технически и финансови доклади на управителния съвет и на Комисията;

н)

изготвя, заедно с председателя на управителния съвет, дневния ред на заседанията на управителния съвет;

о)

присъства на заседанията на групата на представителите на държавите и на „ACARE“ заедно с Комисията и докладва за състоянието на дейностите на „Чисто небе“, включително по въпроси, свързани с МСП;

п)

ръководи комуникационните дейности и връзките с обществеността на съвместното предприятие „Чисто небе“, включително организирането на мероприятия за представяне и разпространение на информация;

р)

организира диалога с потребители и съответни групи по интереси;

с)

упражнява надзор върху процедурата по оценка и подбор при поканите за предложения;

т)

представя доклади за резултатите от поканите за предложения и поканите за участие в търг.

Член 8

Ръководни комитети на ИТДС

Учредяване

Управителният съвет учредява ръководен комитет на ИТДС за всяка една от шестте ИТДС. Създават се следните ИТДС:

а)

„Въздухоплавателни средства с „интелигентни“ фиксирани криле“

б)

„Зелени“ регионални въздухоплавателни средства“

в)

„Зелени“ роторни въздухоплавателни средства“

г)

„Системи за „зелени“ операции“

д)

„Зелен“ и устойчив двигател“

е)

„Екодизайн“

Създава се независима Система за технологично оценяване за целия срок на действие на „Чисто небе“. Нейните задачи са:

а)

да извършва оценка на въздействието върху околната среда на технологичните резултати, произтичащи от отделните ИТДС;

б)

да предоставя препоръки на ИТДС за оптимизиране на резултатите на дейностите на „Чисто небе“ в областта на околната среда;

в)

да информира редовно, посредством изпълнителния директор, Комисията и групата на представителите на държавите за въздействието върху околната среда на технологичните резултати от ИТДС;

Управителният съвет взема решения относно състава и създаването на ръководен комитет на Системата за технологично оценяване.

Състав

Всеки ръководен комитет на ИТДС се състои от:

а)

председател — висш представител на ръководителя(ите) на ИТДС;

б)

представители на всеки асоцииран член в рамките на ИТДС и на други участващи ръководители на ИТДС;

в)

изпълнителния директор и служител, отговарящ за ИТДС;

г)

представител на Комисията, по целесъобразност/по искане на изпълнителния директор на съвместното предприятие „Чисто небе“, в качеството на наблюдател;

д)

други ръководители на ИТДС, заинтересовани от резултатите на ИТДС, след покана.

Заседания

Всеки ръководен комитет на ИТДС заседава поне веднъж на всяко тримесечие.

Извънредни заседания се свикват по искане на председателя на съответния ръководен комитет на ИТДС или на изпълнителния директор.

Отговорности

Всеки ръководен комитет на ИТДС отговаря за:

а)

ръководството и наблюдението на техническите функции на своята ИТДС и за вземане на решения от името на съвместното предприятие „Чисто небе“ относно всички технически въпроси, които се специфични за съответната ИТДС;

б)

изготвяне на подробна годишна работна програма на ИТДС;

в)

определяне на съдържанието на поканите за предложения;

г)

подбор на външни партньори със съдействието на независими експерти;

д)

определяне на съдържанието на покана за участие в търг заедно със съответните заинтересовани членове;

е)

определяне на реда за участието на асоциирани членове в управителния съвет; решението по този въпрос се взема единствено от асоциираните членове, ръководителите на ИТДС нямат право на глас;

ж)

уреждане на спорове в рамките на ИТДС;

з)

изменения на бюджетните разпределения в рамките на ИТДС, при спазване на член 6, параграф 3.

Гласуване

Всеки ръководен комитет на ИТДС взема решения с обикновено мнозинство, като гласовете се претеглят в съответствие с финансовия ангажимент в ИТДС на всеки член на ръководния комитет. Ръководителите на ИТДС имат право на вето върху всяка резолюция на ръководния комитет на ИТДС, който ръководят.

Правилник

Всеки ръководен комитет на ИТДС приема свой процедурен правилник, основан на общ за всички ИТДС модел, включително подробни разпоредби, уреждащи упражняването на правата и задълженията на ръководителите на ИТДС, включително правото на вето.

Член 9

Общ форум

1.   Общият форум е консултативен орган на съвместното предприятие „Чисто небе“.

Общият форум се състои от по един представител на:

а)

всеки член на съвместното предприятие „Чисто небе“;

б)

всеки партньор.

Заседания

Общият форум заседава най-малко веднъж годишно.

Извънредни заседания се свикват по искане на не по-малко от 30 % от членовете на Общия форум.

Заседанията обикновено се провеждат в Брюксел.

Роля

Общият форум:

а)

се уведомява относно актуалното състояние на съвместното предприятие „Чисто небе“;

б)

се уведомява относно годишния бюджет и получава годишни доклади и отчети;

в)

отправя препоръки и повдига въпроси, с мнозинство от две трети от гласовете, от техническо, управленско и финансово естество пред управителния съвет и изпълнителния директор.

Правилник

Общият форум приема свой процедурен правилник.

Член 10

Група на представителите на държавите

Състав

Групата на представителите на държавите се състои от един представител на всяка държава-членка и на всяка друга държава, асоциирана към Рамковата програма. Групата избира председател измежду членовете си.

Роля и задачи

Групата на представителите на държавите изпълнява консултативни функции в съвместното предприятие. Тя по-специално извършва преглед на информация и представя становища по следните теми:

а)

напредъка при изпълнението на програмата на съвместното предприятие „Чисто небе“;

б)

съобразяване и изпълнение на целите;

в)

актуализиране на стратегическата ориентация;

г)

връзки със съвместната научноизследователска дейност по рамковата програма

д)

планиране и резултати от покани за предложения и за участие в търг;

е)

участие на МСП;

ж)

нови кандидати за членство, приемане и промени в членския състав.

Също така тя предоставя на съвместното предприятие сведения относно:

а)

състоянието на и взаимодействията между дейностите на съвместното предприятие и съответните научноизследователски програми и определяне на възможни области на сътрудничество;

б)

конкретните мерки, предприемани на национално ниво във връзка с мероприятията за разпространение на информация, тематични технически семинари и комуникационни дейности.

Групата на представителите на държавите може да отправя по своя инициатива препоръки към съвместното предприятие „Чисто небе“ по въпроси от техническо, управленско и финансово естество, по-специално когато те засягат национални интереси. Съвместното предприятие „Чисто небе“ информира групата на представителите на националните държави относно действията, предприети във връзка с тези препоръки.

3.   Групата на представителите на държавите заседава най-малко два пъти годишно, като заседанията се свикват от съвместното предприятие. Извънредните заседания могат да бъдат свиквани за решаване на конкретни въпроси от основно значение за дейностите на съвместното предприятие „Чисто небе“. Тези заседания се свикват от съвместното предприятие по негова инициатива или по искане на групата на представителите на държавите.

Изпълнителният директор и председателят на управителния съвет и/или техни представители присъстват на заседанията.

Групата на представителите на държавите приема свой процедурен правилник.

Член 11

Функция за вътрешен одит

За функциите, поверени на вътрешния одитор на Комисията с член 185, параграф 3 на Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002, отговаря управителният съвет, който предвижда необходимите разпоредби, като отчита размера и обхвата на дейностите на съвместното предприятие „Чисто небе“.

Член 12

Източници на финансиране

1.   Всички средства на съвместното предприятие „Чисто небе“ се отпускат за целите на съвместното предприятие „Чисто небе“.

2.   Средствата на съвместното предприятие „Чисто небе“ се състоят от финансовите вноски от неговите членове и техните свързани предприятия. Свързано предприятие се определя като правно образувание, което:

а)

е пряко или непряко притежавано или контролирано от, или което притежава и контролира, или което е собственост или се контролира от същия субект като съответния ръководител на ИТДС или асоцииран член; и

б)

е учредено и установено в държава-членка на Общността или държава, асоциирана към Седмата рамкова програма, и е подчинено на нейното право; и

в)

участва в дейностите на съответния ръководител на ИТДС или асоцииран член на ИТДС в работната програма на „Чисто небе“.

3.   Текущите разходи на съвместното предприятие „Чисто небе“ се поделят поравно между, от една страна, Общността, която внася сума, покриваща 50 % от общите разходи, и от друга страна — от останалите членове, които внасят останалите 50 % като парична вноски. Текущите разходи на съвместното предприятие „Чисто небе“ не надвишават 3 % от общата парична вноска и от апортните вноски на членовете и партньорите, посочени в член 13. Ако част от вноската на Общността не бъде използвана, тя може да се предостави на разположение за научноизследователските дейности, посочени в член 13.

4.   Всички средства се вписват в годишния бюджет.

5.   Годишната финансова вноска на Общността в съвместното предприятие „Чисто небе“ зависи от проверката на дейностите, осъществявани от другите членове.

6.   В случай че някой член на съвместното предприятие „Чисто небе“ или някои участващи свързани предприятия не изпълнят ангажиментите си относно своята договорена вноска, управителният съвет решава:

в случая на неизправен член, дали останалите членове следва да изключат неизправния член или дали следва да бъдат предприети всякакви други мерки до изпълнението на неговото задължение; или

в случая на неизправно участващо свързано предприятие, дали останалите членове следва да изключат неизправното свързано предприятие или дали следва да бъдат предприети всякакви други мерки до изпълнението на неговото задължение.

7.   Съвместното предприятие „Чисто небе“ е собственик на всички материални активи, които са създадени от него или са му прехвърлени. ИТДС и всички други материални и нематериални резултати от програмата за научни изследвания и развитие „Чисто небе“ са собственост на членовете и/или партньорите, които ги създават.

Член 13

Вноски за дейностите, извършвани в рамките на съвместното предприятие „Чисто небе“

1.   За подпомагане на дейностите, които ще се развиват в рамките на съвместното предприятие „Чисто небе“, другите членове на съвместното предприятие „Чисто небе“ предоставят средства, равни на вноската на Общността. Това включва тяхната вноска за покриване на текущите разходи на съвместното предприятие „Чисто небе“.

2.   Вноската на Общността се разпределя, както следва:

а)

сумите до 400 милиона EUR да се разпределят между ръководителите на ИТДС, а сумите до 200 милиона EUR — на асоциираните членове (2). Ръководителите на ИТДС и асоциираните членове ще участват със средства, съответстващи най-малко на вноската на Общността.

б)

сума от поне 200 милиона EUR ще бъде разпределена между партньорите, избрани чрез покани за предложения на състезателна основа. Специално внимание се обръща на осигуряването на подходящо участие на МСП. Финансовата вноска на Общността е съобразена с горните граници за финансиране на общите допустими разходи, определени от правилника за участие в Седмата рамкова програма.

Когато поканите за предложения останат без отговор или средствата не бъдат разпределени, членовете изпълняват съответните задачи сами.

За да отговарят на критериите за финансиране от Общността, разходите за извършване на научноизследователски дейности не включват данък добавена стойност.

3.   Предварителното разпределение на вноската на Общността между различните научноизследователски дейности се извършва по следния начин (3):

а)

24 % за ИТДС „Интелигентни“ фиксирани крилe“,

б)

11 % за ИТДС „Зелени“ регионални въздухоплавателни средства“,

в)

10 % за ИТДС „Зелени“ роторни въздухоплавателни средства“,

г)

27 % за ИТДС „Устойчиви и „зелени“ двигатели“,

д)

19 % за ИТДС „Системи за „зелени“ операции“,

е)

7 % за ИТДС „Екодизайн“,

ж)

2 % за Системата за технологично оценяване.

Ще бъде установено подробно разпределение на отпуснатите средства между различните работни пакети и членовете на съвместното предприятие „Чисто небе“. Подробното разпределение ще бъде прието от управителния съвет. Тази процедура ще бъде извършена под надзора на Комисията и в съответствие с принципа за еднакво третиране на членовете.

4.   С цел изпълнение на програмата „Чисто небе“ съвместното предприятие „Чисто небе“ може да отпусне безвъзмездни средства на своите членове и, в съответствие с открити критерии, приети от управителния съвет — на партньори и други образувания за изпълнението на техните научноизследователски дейности.

5.   Възможни са апортни вноски, освен по отношение на текущите разходи на съвместното предприятие „Чисто небе“. Те подлежат на оценка на тяхната стойност и пригодност за осъществяване на дейностите на съвместното предприятие „Чисто небе“ и на приемане от управителния съвет. Процедурата по оценяване на апортните вноски се определя и се приема от управителния съвет. Тя се основава на следните принципи:

а)

общият подход е основан на принципите на Седмата рамкова програма, където апортните вноски в проектите се оценяват при последващия преглед;

б)

прилагат се финансовите правила на съвместното предприятие „Чисто небе“;

в)

извършват се проверки от независим одитор.

6.   Вноските на другите членове се регистрират от съвместното предприятие „Чисто небе“.

Член 14

Поети финансови задължения

Поетите финансови задължения на съвместното предприятие „Чисто небе“ няма да превишават размера на финансовите средства, с които то разполага или които са заделени за неговия бюджет.

Член 15

Финансови приходи

Освен когато съвместното предприятие „Чисто небе“ е в процес на прекратяване съгласно член 25, надвишаващите разходите приходи не се изплащат на членовете на съвместното предприятие „Чисто небе“.

Член 16

Финансова година

Финансовата година съвпада с календарната година.

Член 17

Финансово изпълнение

Изпълнителният директор отговаря за изпълнението на бюджета на съвместното предприятие „Чисто небе“.

Член 18

Финансово отчитане

1.   Всяка година изпълнителният директор внася в управителния съвет предварителен проект на годишен план за бюджета, който съдържа предварителна прогноза за годишните разходи за следващите две години и включва щатното разписание на служителите. В рамките на тази прогноза предварителните оценки за приходите и разходите за първата от тези две финансови години се съставят подробно до степента, необходима за вътрешната бюджетна процедура за всеки член по отношение на финансовата му вноска в съвместното предприятие „Чисто небе“. Изпълнителният директор предоставя на управителния съвет всякаква допълнителна информация, необходима за тази цел.

2.   Членовете на управителния съвет съобщават на изпълнителния директор своите становища по предварителния проект за годишния план на бюджета, и по-специално по предварителните разчети на приходите и разходите през следващата година.

3.   Като взема под внимание становищата на членовете на управителния съвет, изпълнителният директор изготвя проект за годишен план на бюджета за следващата година и го внася в управителния съвет за одобрение.

4.   Годишният план за бюджета и годишният план за изпълнението за определена година се приемат от управителния съвет на съвместното предприятие „Чисто небе“ до края на предходната година.

5.   В срок от два месеца след приключването на всяка финансова година годишният финансов отчет и счетоводният баланс за предходната година се внасят от изпълнителния директор в управителния съвет за одобрение. Годишният финансов отчет и счетоводният баланс за предходната година се предоставят на Сметната палата и на Комисията.

Член 19

Планиране и отчитане

1.   Годишният отчет отразява напредъка, постигнат от съвместното предприятие „Чисто небе“ през всяка календарна година, по-специално по отношение на годишния план за изпълнението за съответната година. Годишният отчет се представя от изпълнителния директор заедно с годишния финансов отчет и счетоводния баланс. Този годишен отчет включва участието на МСП в научноизследователски и развойни дейности на съвместното предприятие „Чисто небе“.

2.   Годишният план за изпълнението определя плана за изпълнение на всички дейности на съвместното предприятие „Чисто небе“ за дадена година, включително планираните покани за предложения и дейностите, които следва да бъдат реализирани чрез покани за участие в търг. Годишният план за изпълнението се представя от изпълнителния директор в управителния съвет, заедно с годишния план за бюджета. След като бъде одобрен от управителния съвет, годишният план за изпълнението се публикува.

3.   Годишната работна програма описва обхвата и бюджета на поканите за представяне на предложения, необходими за изпълнението на научноизследователската програма за съответната година.

Член 20

Договори за услуги и доставки

Съвместното предприятие „Чисто небе“ организира всички процедури и механизми, които са подходящи за изпълнението, надзора и контрола над договори за услуги и доставки, сключени с цел да се осигури дейността на съвместното предприятие „Чисто небе“, при необходимост.

Член 21

Отговорност на членовете, застраховане

1.   Членовете не носят отговорност за задълженията на съвместното предприятие „Чисто небе“.

2.   Съвместното предприятие „Чисто небе“ сключва и поддържа подходяща застраховка.

Член 22

Конфликт на интереси

Съвместното предприятие „Чисто небе“ избягва всякакъв конфликт на интереси при изпълнението на своите дейности.

Членовете, които участват в определяща дейност, която е предмет на покана за предложения или на покана за участие в търг, не могат да участват при осъществяването на неговата дейност.

Член 23

Политика по отношение на интелектуалната собственост

1.   Политиката по отношение на интелектуалната собственост (ИС) на съвместното предприятие „Чисто небе“ намира отражение в споразуменията за безвъзмездни средства, сключвани от съвместното предприятие „Чисто небе“.

2.   Нейната цел е да насърчава създаването на знание и неговото използване, постигането на справедливо разпределение на права, възнаграждаване на иновацията и постигане на широко участие на частни и публични образувания, отговарящи на покани за предложения, в зависимост от подписването на споразумение за безвъзмездни средства със съвместното предприятие „Чисто небе“.

3.   Политиката на ИС се ръководи от принципа, че всяко правно образувание, сключило споразумение за безвъзмездни средства със съвместното предприятие „Чисто небе“, остава собственик на:

а)

информацията, която е собственост на участниците, преди тяхното присъединяване към споразумение за безвъзмездни средства, както и авторски права или друг вид права върху интелектуална собственост по отношение на тази информация, за която е било депозирано заявление преди тяхното присъединяване към споразумение за безвъзмездни средства и която е нужна за осъществяването на проекта или за използването на новите знания на проекта (наричана по-долу „предходни знания“);

б)

резултатите, включително информация, независимо от това дали те могат или не могат да бъдат защитени, които са създадени от съответния проект; такива резултати включват авторски права, права върху дизайн, патенти или подобни форми на защита (наричани по-долу „нови знания“). Съвместно разработените нови знания са съсобственост на всички участници, които са ги разработили, ако не може да се установи техният принос. Освен ако не е уговорено друго, всеки съсобственик има право да използва такива съвместно разработени нови знания безплатно в своята стопанска дейност и за бъдещи научни изследвания.

Създателите на нови знания предприемат подходящи действия да ги защитят, по-специално като депозират патентна заявка. Когато такива действия не са предприети от изобретателя или от другите участници в ИТДС със съгласието на изобретателя, самото съвместно предприятие чрез ръководния комитет на съответната ИТДС може да кандидатства за защита.

4.   Условията за права на достъп и договорите за използване между правни образувания, които са сключили споразумение за безвъзмездни средства със съвместното предприятие „Чисто небе“, се определят в това споразумение по отношение на предходните знания и новите знания за целите на завършване на проектите, за новите знания — за използване за научноизследователски цели, и за предходните знания, необходими за използване на нови знания за научноизследователски цели.

5.   В зависимост от поемането на подходящи задължения за поверителност, правните образувания, сключили споразумение за безвъзмездни средства със съвместното предприятие „Чисто небе“, разкриват информацията относно нови знания и разпространяват новите знания съобразно условията, определени в споразумението за безвъзмездни средства.

Член 24

Изменения на устава

1.   Всеки член на съвместното предприятие „Чисто небе“ може да внесе предложение за изменение на настоящия устав в управителния съвет.

2.   Предложенията, посочени в параграф 1, одобрени от управителния съвет, се представят под формата на проект за изменения до Комисията, която ги приема, ако е уместно.

3.   Въпреки това всички изменения, които засягат основни елементи от настоящия устав, и по-специално измененията на членове 3, 4, 6, 7, 12, 13, 21, 24 и 25, се приемат в съответствие с член 172 от Договора.

Член 25

Ликвидация и прекратяване

1.   В края на периода, предвиден в член 1, параграф 1 от настоящия регламент, или след изменението му съгласно член 11, параграф 2 от настоящия регламент, съвместното предприятие „Чисто небе“ се прекратява.

2.   За целите на производството по прекратяване на съвместното предприятие „Чисто небе“ управителният съвет назначава един или повече ликвидатори, които изпълняват решенията на управителния съвет.

3.   Когато съвместното предприятие „Чисто небе“ се прекратява, то връща на приемащата държава цялото материално оборудване, което му е било предоставено от приемащата държава в съответствие със споразумението за установяване на седалището.

4.   След връщане на цялото материално оборудване съгласно параграф 3 се използват всички допълнителни активи за покриване на задълженията на съвместното предприятие „Чисто небе“ и на разходите във връзка с неговото прекратяване. Всеки излишък се разпределя между членовете към момента на прекратяването пропорционално на тяхната реална вноска в съвместното предприятие „Чисто небе“. Всеки излишък от средства, заделен за Общността, се връща в бюджета на Комисията.

5.   Оставащите активи се разпределят между членовете към момента на прекратяването пропорционално на тяхната реална вноска в съвместното предприятие „Чисто небе“.

6.   Създава се ad hoc процедура за осигуряване на подходящо управление на всяко споразумение за безвъзмездни средства и на всеки договор за услуги и доставки, чийто срок е по-дълъг от срока на съвместното предприятие „Чисто небе“.


(1)  ОВ L 64, 2.3.2007 г., стр. 1.

(2)  Това разпределение на сумите е в съответствие с обичайната практика в областта на проектите за НИРД в областта на аеронавтиката, където най-големият дял от работата и инвестиционния риск се носи от основните интегриращи участници.

(3)  Това разпределение бе получено чрез прилагането на възходящ подход, при който бюджетните изисквания на отделните ИТДС и на Системата за технологично оценяване бяха съотнесени към техните технически цели.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Учредители на съвместното предприятие „Чисто небе“  (1)

A.   РЪКОВОДИТЕЛИ НА ИТДС:

AgustaWestland

Airbus

Свързани предприятия: Airbus France SAS, Airbus Deutschland GmbH, Airbus Espana SL, Airbus UK Limited

Alenia

Свързани предприятия: Alenia Aermacchi SpA, Alenia SIA SpA

Dassault Aviation

EADS-CASA

Eurocopter

Свързани предприятия: Eurocopter Deutschland GmbH

Fraunhofer Gesellschaft

Liebherr

Свързани предприятия: Liebherr-Aerospace Toulouse S.A.S., Liebherr-Elektronik GmbH

Thales

Свързани предприятия: Thales ATM, Thales Systèmes Aéroportés, Thales Avionics Electrical System, Thales Communication, Thales Air Systems Division UK

Rolls-Royce

Филиали: Rolls-Royce Deutschland GmbH

SAAB

Safran

Свързани предприятия: Snecma, Turbomeca, Hispano Suiza, Aircelle, Techspace Aero, Snecma Propulsion Solide, Microturbo, Technofan, Sofrance, Messier Dowty, Messier Bugatti, Labinal, Sagem Sécurité Défense, Snecma Services, SMA

Б.   АСОЦИИРАНИ ЧЛЕНОВЕ

Членство в „Чисто небе“ — учредители

Организация

Държава

Група(и)

Функция

Вид

Fiber Optic Sensors & Sensing Syst.

Белгия

IGOR

 

МСП

KU Leuven

Белгия

IGOR

 

ВУЗ

LMS International

Белгия

IGOR

 

Пром.

Micromega Dynamics

Белгия

IGOR

 

МСП

ReFiber ApS

Дания

RUAG

 

МСП

Dassault Aviation

Франция

 

ИТДС ръководител

Пром.

EADS-CCR

Франция

 

 

НИЦ

InterAC

Франция

IGOR

 

МСП

ONERA

Франция

 

 

НИЦ

Safran

Франция

 

ИТДС ръководител

Пром.

Thales avionics

Франция

 

ИТДС ръководител

Пром.

Zodiac-ECE/IN

Франция

 

 

Пром.

Airbus

Франция/Германия

 

ИТДС ръководител

Пром.

EADS IW

Франция/Германия

 

 

Пром.

Eurocopter

Франция/Германия

 

ИТДС ръководител

Пром.

Akustik Technolgie Göttingen

Германия

IGOR

 

МСП

DIEHL Aerospace

Германия

 

 

Пром.

DLR

Германия

 

 

НИЦ

EADS-CRC

Германия

 

 

НИЦ

Fraunhofer GhF

Германия

 

ИТДС ръководител

НИЦ

HADEG Recycling GmbH

Германия

RUAG

 

МСП

Liebherr Aerospace

Германия

 

ИТДС ръководител

Пром.

MTU Aero Engines

Германия

 

 

Пром.

TU Hamburg-Harburg

Германия

RUAG

 

ВУЗ

HAI

Гърция

 

 

Пром.

IAI

Израел

 

 

Пром.

AEROSOFT

Италия

 

 

МСП

Alenia Aeronautica

Италия

 

ИТДС ръководител

Пром.

Avio S.p.A.

Италия

 

 

Пром.

CIRA

Италия

CIRA

 

НИЦ

CNR

Италия

Airgreen

 

НИЦ

CSM

Италия

Airgreen

 

НИЦ

DEMA

Италия

CIRA

 

МСП

FOXBIT

Италия

Airgreen

 

МСП

Galileo Avionica

Италия

 

 

Пром.

IMAST

Италия

Airgreen

 

НИЦ

PIAGGIO

Италия

Airgreen

 

Пром.

Politech. Torino

Италия

Airgreen

 

ВУЗ

POLO DELLE S.& T. NAPOLI

Италия

Airgreen

 

ВУЗ

SELEX S.I.

Италия

 

 

Пром.

SICAMB

Италия

Airgreen

 

МСП

Univ. Bologna/Forlì

Италия

Airgreen

 

ВУЗ

Univ. Piemonte

Италия

Airgreen

 

ВУЗ

Univ. Pisa

Италия

Airgreen

 

ВУЗ

Univ. Torino

Италия

Airgreen

 

ВУЗ

ATR

Италия/Франция

 

 

Пром.

Agusta Westland

Италия/Обединеното кралство

 

ИТДС ръководител

Пром.

ELSIS

Литва

CIRA

 

МСП

University of Malta

Малта

GSAF

 

ВУЗ

ADSE

Нидерландия

 

 

МСП

Aeronamic

Нидерландия

GSAF

 

МСП

Airborne Composite

Нидерландия

IGOR

 

МСП

Axxiflex

Нидерландия

 

 

МСП

CCM

Нидерландия

GSAF

 

Пром.

DNW

Нидерландия

IGOR

 

НИЦ

Eurocarbon

Нидерландия

IGOR

 

Пром.

HAN University

Нидерландия

IGOR

 

ВУЗ

MicroFlown Technologies

Нидерландия

IGOR, NL

 

МСП

NLR

Нидерландия

IGOR, NL, GSAF

 

НИЦ

Sergem

Нидерландия

 

 

МСП

STORK aerospace

Нидерландия

NL

 

Пром.

Ten Cate Advances Composites

Нидерландия

IGOR

 

Пром.

TNO

Нидерландия

NL

 

НЦ

TU Delft

Нидерландия

IGOR, NL, GSAF

 

ВУЗ

ВУЗ. Twente

Нидерландия

IGOR, NL

 

ВУЗ

PZL-Świdnik

Полша

 

 

Пром.

INCAS

Румъния

CIRA

 

НИЦ

Aerostar

Румъния

CIRA

 

Пром.

Avioane Craiova

Румъния

CIRA

 

Пром.

STRAERO

Румъния

CIRA

 

НИЦ

ANOTEC

Испания

IGOR

 

МСП

EADS Casa

Испания

 

ИТДС ръководител

Пром.

ITP

Испания

 

 

Пром.

Saab

Швеция

 

ИТДС ръководител

Пром.

Volvo Aero Corporation

Швеция

 

 

Пром.

EPFL Ecole Polytechnique Lausanne

Швейцария

RUAG

 

ВУЗ

ETH Zurich

Швейцария

RUAG

 

ВУЗ

Huntsman Advanced Materials

Швейцария

RUAG

 

Пром.

Icotec AG

Швейцария

RUAG

 

МСП

RUAG Aerospace

Швейцария

RUAG

 

Пром.

University Applied Sciences NW Switzerland

Швейцария

RUAG

 

ВУЗ

Advanced Composites Group (ACG)

Обединеното кралство

RUAG

 

МСП

Nottingham University

Обединеното кралство

 

 

ВУЗ

QinetiQ

Обединеното кралство

 

 

НИЦ

Rolls-Royce

Обединеното кралство

 

ИТДС ръководител

Пром.

University of Cranfield

Обединеното кралство

GSAF

 

ВУЗ


(1)  В допълнение към Общността и в съответствие с член 3, параграф 1 от устава.


Top