EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE2707

Становище на Европейски икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно стратегията на ЕС за борба с организираната престъпност за периода 2021—2025 г.“ (COM(2021) 170 final)

EESC 2021/02707

OB C 517, 22.12.2021, p. 91–96 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.12.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 517/91


Становище на Европейски икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно стратегията на ЕС за борба с организираната престъпност за периода 2021—2025 г.“

(COM(2021) 170 final)

(2021/C 517/14)

Докладчик:

Rafał Bogusław JANKOWSKI

Искане за консултация

Европейска комисия, 31.5.2021 г.

Правно основание

член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

Секция „Заетост, социални въпроси и гражданство“

Приемане от секцията

7.9.2021 г.

Приемане на пленарна сесия

22.9.2021 г.

Пленарна сесия №

563

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

226/0/4

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК приветства предложението на Европейската комисия относно стратегията на ЕС за борба с организираната престъпност за периода 2021—2025 г. В стратегията се определят приоритетите, действията и целите, които трябва да бъдат постигнати през следващите пет години. Текстът е още по-важен, тъй като представлява първата стратегия относно организираната престъпност след влизането в сила на Договора от Лисабон, в която се определят конкретни средносрочни и дългосрочни задачи, които трябва да бъдат изпълнени при пълно зачитане на основните права.

1.2.

ЕИСК отбелязва, че стратегията се основава главно на укрепването на съществуващите инструменти в подкрепа на трансграничното сътрудничество, по-специално международното сътрудничество, борбата с високо приоритетните престъпления, противодействието на финансирането на престъпни дейности и методите за проникване в икономиката, включително чрез корупция, както и борбата с използването на нови технологии от престъпниците.

1.3.

ЕИСК смята, че ЕС и държавите членки би трябвало да бъдат имат капацитет да предвиждат дейностите на престъпните организации, за да бъдат с един ход пред тях, като се съсредоточат върху наблюдението, проникването в застрашени среди, събирането и анализирането на данни, както и върху превантивните стъпки. Във връзка с това трябва да се акцентира най-вече върху развиването на модерни и широкообхватни форми на международно сътрудничество, разширяването на функционалния капацитет на използваните системи и бази данни, сътрудничеството с организациите на гражданското общество, както и инвестирането в нови технологични инструменти.

1.4.

ЕИСК приветства идеята за по-нататъшно развитие на дейностите като част от цикъла на политиката на ЕС EMPACT (Европейска мултидисциплинарна платформа за борба с криминални заплахи). ЕИСК счита за напълно обосновано обявяването на увеличаването на финансирането за тази инициатива, както и подкрепата за развитието на сътрудничеството с трети държави в това отношение.

1.5.

ЕИСК е убеден, че би трябвало да се обърне специално внимание и на:

помощта и подкрепата, предоставяни от Европол и EMCCDA (Европейски център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите) при анализа на риска от престъпления, свързани с наркотици;

разработването и подобряването на функционирането на съществуващите системи, като например Шенгенската информационна система (ШИС), рамката от Прюм, резервационните данни на пътниците (PNR данни) и Системата за предварителна информация за пътниците (API);

значението на развитието и подобряването на мрежите за сътрудничество и международните действия за ефективна борба с организираните престъпни групи, като например платформа за съвместни екипи за разследване (СЕР) и т.нар. обекти от особен интерес (ООИ).

1.6.

ЕИСК би искал да подчертае, че приветства отпускането на допълнителни средства в подкрепа на държавите членки за авангардни кибернетични решения с цел придобиване на цифрова информация, запазване на електронни доказателства и предоставяне на специфично техническо оборудване и софтуер за активно използване при трансгранични операции и разследвания.

1.7.

ЕИСК отчита, че укрепването на мерките по отношение на отнемането на незаконно придобито имущество и за борба срещу изпирането на пари, както и насърчаването на финансовите разследвания с цел премахване на печалбите, генерирани от организираната престъпност, и предотвратяване на нейното проникване в законната икономика и обществото са от решаващо значение в борбата с организираната престъпност (1).

1.8.

ЕИСК отбелязва, че организираната престъпност може да окаже силно въздействие върху местните общности, обществените и общинските услуги, защитата на уязвимите групи, средата за местните стопански дейности, особено за МСП, както и в областта на дейностите за неутралност по отношение на климата. ЕИСК препоръчва да се засили ролята в борбата с организираната престъпност в широк смисъл, и по-специално в превенцията, на: НПО, организации на гражданското общество, академичните среди, младежки организации, институции за обществен контрол и лица, подаващи сигнали за нередности.

1.9.

ЕИСК насърчава държавите членки да провеждат обществени кампании срещу организираната престъпност, така че гражданите да получават необходимата информация за това как действат организираните престъпни групи и как да се предпазват от тях. Сътрудничеството с Европейската мрежа за превенция на престъпността е отлично допълнение на този вид дейности. Всяка държава членка следва да положи всички усилия за създаване на ясна, сигурна и гарантираща анонимност информационна система за събития и явления, които могат да бъдат свързани с организираната престъпност.

1.10.

ЕИСК би искал да подчертае, че един от най-важните аспекти на борбата с организираната престъпност е адаптирането на правоприлагащите и съдебните органи към цифровата ера, включително достъпът до цифрови следи и доказателства.

1.11.

За да се увеличи достъпът на гражданското общество до информация, ЕИСК предлага да се създаде механизъм за (средносрочна и окончателна оценка) преглед на изпълнението на стратегията на ЕС за борба с организираната престъпност за периода 2021—2025 г. въз основа на информацията, предоставена от Европейската комисия.

1.12.

ЕИСК отбелязва, че за ефективното предотвратяване и ефективната борба с организираните престъпни групи и за гарантирането на безопасността и сигурността като един от най-важните приоритети за гражданите на Европейския съюз правоприлагащите органи трябва да имат достъп до необходимата информация при пълно зачитане на основните права. При обработването на данни не следва да има опасения по отношение на защитата на неприкосновеността на личния живот и основните права. Обработването на лични данни вече е много строго регулирано и актуалното и хармонизирано законодателство ще даде възможност за по-ефективно разглеждане на въпросите, свързани със защитата на данните.

1.13.

ЕИСК приветства и подкрепя инициативата за развитие на сътрудничеството с трети държави, по-специално:

започване на преговори за споразумения за сътрудничество между Евроюст и трети държави;

ускоряване на преговорите за сътрудничество между Европол и трети държави;

засилване, съвместно с Европейската служба за външна дейност, на международното сътрудничество с трети държави и международни организации.

2.   Предложение на Комисията

2.1.

Предложението на Европейската комисия относно стратегията на ЕС за борба с организираната престъпност за периода 2021—2025 г. се стреми към цялостно решаване на сложния и широкобхватен въпрос за организираната престъпност. В стратегията се определят приоритетите, действията и целите, които трябва да бъдат постигнати през следващите пет години. Текстът е още по-важен, тъй като представлява първата стратегия относно организираната престъпност след влизането в сила на Договора от Лисабон, в която се определят конкретни средносрочни и дългосрочни задачи, които трябва да бъдат изпълнени при пълно зачитане на основните права.

2.2.

Европейската комисия посочва, че организираната престъпност е основна заплаха за сигурността на хората в целия ЕС. В целия ЕС има все по-голям брой организирани престъпни групи, които генерират огромни печалби и ги използват за разширяване на собствените си дейности, както и за проникване в законната икономика.

2.3.

Приоритетите, определени от Европейската комисия, изтъкват необходимостта от укрепване на действията на равнище ЕС в подкрепа на държавите членки в борбата срещу организираната престъпност чрез:

подобряване на правоприлагането и съдебното сътрудничество;

разбиване на структурите на организираната престъпност и борба с престъпленията с висок приоритет;

спиране на печалбите, генерирани от организираната престъпност, и предотвратяване на проникването ѝ в законната икономика и обществото;

привеждане на правоприлагащите органи и съдебната система в съответствие с цифровата ера.

2.4.

Важни са всички инициативи, позволяващи да се идентифицират и ускорят действия в контекста на оперативното, извъноперативното и свързаното с обучението сътрудничество, точно както и онези (различни, разнообразни) инициативи, които доказват, че в настоящата ситуация и предвид разнородните заплахи от страна на организираната и тежката престъпност, няма друг път и възможност освен пътя на сътрудничеството, съвместните действия, обмена на добри практики с международни партньори, подобряването на функционирането на съществуващите системи и инвестирането в разработването на нови технологии.

3.   Общи и конкретни бележки

3.1.

Тежката и организирана транснационална престъпност е една от най-големите глобални заплахи за развитието на съвременните общества. Организираните престъпни групи са силно мобилни и в повечето случаи действат в международен мащаб и следователно не могат да бъдат ефективно преодолени, ако държавите действат самостоятелно. Трансграничният характер на организираната престъпност изисква тясно сътрудничество между службите, институциите и техните чуждестранни партньори в рамките на Европейския съюз и международните агенции. Затова ЕИСК счита, че стратегията на Комисията е навременна и много важна.

3.2.

Днешните заплахи пораждат необходимостта не само да се създадат нови области на сътрудничество, съчетаващи компетентностите на различните участници в областта на сигурността, и да се укрепят механизмите за противодействие и борба с престъпността, но и да се използват други инструменти и технологии. Поради това ЕИСК смята, че е необходимо тясно сътрудничество между държавите членки в тази област, както и координация и възможност за използване на оперативната подкрепа на Европол.

3.3.

ЕИСК смята, че е от решаващо значение по-нататъшното доразвиване на плана за действие за борба с организираните престъпни групи и обекти с висока целева стойност, които представляват най-голяма заплаха, като се използват оперативни работни групи, международни проекти и регионални инициативи. Както така наречените обекти от особен интерес, така и оперативните работни групи би трябвало да се разглеждат като пример за практическа и реална подкрепа за държавите — членки на ЕС.

3.4.

Престъпната дейност, която се наблюдава понастоящем в киберпространството, се извършва само с помощта на напреднали технологии за извършване на традиционни престъпления като незаконен трафик на огнестрелни оръжия и боеприпаси, вещества, използвани за производството на взривни вещества, наркотици, и нови синтетични наркотици. Най-голямата пречка пред ефективното разкриване на този вид престъпления несъмнено е използването на анонимизирани инструменти за престъпни дейности. Използваната от извършителите на престъпления криптирана комуникация посредством различни приложения и устройства за изпращане на съобщения онлайн, е сериозен проблем в процеса на разкриване.

3.5.

Липсата на достъп на правоприлагащите органи до криптираните съобщения, използвани от организираните престъпни групи, следва да се счита за една от най-големите слабости, тъй като липсата на достъп до информация на практика възпира предприемането на навременни действия. Поради това ЕИСК смята, че новият инструмент на Европол за декриптиране, лансиран от Европейската комисия, който ще допринесе за справянето с тези предизвикателства, следва да се счита за изключително практичен и необходим. Необходима е обаче допълнителна работа в тази област с оглед на бързото развитие на новите технологии.

3.6.

Друг аспект на борбата с киберпрестъпността е „тъмната мрежа“, зоната на интернет мрежата, до която се получава достъп чрез мрежата ToR, като ефективно се гарантира анонимност на престъпниците, използващи уебсайтове за анонимна продажба — нелегални търговски услуги, при които се извършват престъпни дейности, включващи трафик на оръжие, наркотици, откраднати данни за кредитни карти и малуер, или се предлагат платени убийци. Плащането за транзакции се извършва чрез виртуални валути, които като инструмент за анонимно прехвърляне на средства, получени от престъпна дейност в киберпространството (напр. биткойн), могат да се използват и за изпиране на пари от престъпна дейност. Правоприлагащите органи не разполагат с подходящите правни инструменти, за да изискват от доставчиците на услуги да предоставят криптографски ключове, позволяващи достъп до съдържанието на съобщенията, безплатно предаване на данни за целите на текущи производства или регистриране на данни на ползвателя и IP адреси, свързани с обаждания и текстови съобщения (SMS).

3.7.

ЕИСК настоятелно призовава институциите на ЕС да подобрят правната рамка, за да подкрепят и укрепят капацитета на специализираните институции в държавите членки за ефективна борба с тези заплахи. Обявеното от Комисията намерение да разработи, с помощта на Съвместния изследователски център, инструмент за наблюдение с цел събиране на информация за незаконни дейности, осъществявани в „тъмната мрежа“, следва да се счита за изключително амбициозно. Същевременно разработването на такъв инструмент може да се разглежда като преломен момент в борбата с организираната престъпност в киберпространството.

3.8.

Практиката и досегашният опит на правоприлагащите органи показват увеличаване на риска от използване на криптовалути за престъпни дейности, включително: изпиране на пари и измами, по-специално чрез ИКТ мрежите, при плащане на суми във връзка с атаки със софтуер за изнудване. Също толкова важна и предвидима заплаха е възможността престъпниците да използват криптовалути с цел премахване на риска правоприлагащите органи да конфискуват незаконно придобито имущество. ЕИСК препоръчва по-нататъшни стъпки за разработване на регламент за мониторинг и контрол на финансовите операции, които използват тези видове инструменти.

3.9.

ЕИСК смята, че техническата сфера би трябвало да бъде горещо приветствана като друга област на подкрепа за държавите членки. Наличието на авангардна инфраструктура ще повиши ефективността на действията и ще намали значително финансовата тежест за отделните институции (повишавайки ефективността на средствата, изразходвани на национално равнище). Всъщност предизвикателството пред държавите членки е да актуализират оборудването и софтуера на инструментите за ефективна борба с киберпрестъпността, което създава значителна финансова тежест за отделните институции в условията на бързо променящия се пазар и неговото развитие. Поради това ЕИСК препоръчва Комисията и държавите членки да направят по-добра оценка на нуждите на институциите и да заделят достатъчно ресурси, за да им се даде възможност да действат ефективно срещу тези заплахи.

3.10.

ЕИСК подкрепя и определя като много важно намерението на Европейската комисия да предложи законодателство за подобряване на защитата на децата от сексуално насилие, включително като изисква съответните доставчици на онлайн услуги да откриват материали, за които е известно, че показват сексуално насилие над деца, и да докладват за тези материали на публичните органи (2).

3.11.

Наборът от инструменти на ЕС за борба с фалшифицирането на продукти, в който се определят принципите за съвместни действия, сътрудничество и обмен на данни между правоприлагащите органи, носителите на права и посредниците, придобива ново значение, по-специално в контекста на фалшифицирането на медицински и санитарни продукти по време на пандемията от COVID-19. Организираната престъпност участва в производството и доставката на фалшифицирани предпазни средства, комплекти за тестове и лекарствени продукти. Тъй като ЕИСК счита, че сътрудничеството и обменът на данни са ключов елемент, той подкрепя по-нататъшното развитие на този инструмент.

3.12.

ЕИСК, като глас на европейското гражданско общество, смята, че действията в областта на опазването на околната среда и културните ценности изискват подходяща подкрепа, включително изграждане на експертен капацитет и структурно сътрудничество.

3.13.

ЕИСК смята, че важно държавите членки да използват възможностите на Оперативната мрежа за борба с изпирането на пари (неформална международна мрежа от правоприлагащи звена за борба с изпирането на пари) и мрежата КАРИН (CARIN), неформална мрежа от правоприлагащи и съдебни специалисти в областта на проследяването, замразяването, изземването и конфискацията на активи.

3.14.

ЕИСК подкрепя предложението на Комисията за разработването на система за обучение в областта на киберпрестъпността и препоръчва по-специално създаването на система за сертифициране/акредитация на експерти по електронни разследвания, което представлява много практическо измерение в борбата срещу престъпленията в кибернетичното пространство.

3.15.

Тежката и организирана престъпност е една от най-големите глобални заплахи за развитието на съвременните общества. Борбата с организираната престъпност никога не е била толкова голямо предизвикателство, както днес. Методите на действие на престъпниците стават все по-усъвършенствани, специализирани, прикрити и замаскирани под различни форми на други дейности. Поради това ЕИСК подкрепя факта, че всички инициативи за идентифициране и засилване на действията в контекста на оперативното, извъноперативното и свързаното с обучението сътрудничество са важни, както и онези, които показват, че в настоящата геополитическа ситуация и предвид разнородните заплахи от страна на организираната и тежката престъпност, няма друг път и възможност освен пътя на сътрудничеството, съвместните действия и обмена на добри практики на международната сцена.

3.16.

Борбата с финансирането на престъпни дейности и отнемането и конфискацията на имущество са от съществено значение за разкриването на престъпни дейности, както и за разбиването на престъпни структури, нарушаването на „кодекса на мълчанието“ и възпирането на нови престъпни дейности. Това предотвратява и проникването в законната икономика и обществото. При все това въпреки развитието на правната рамка в тази област и разширяването на тактиките, прилагани от правоприлагащите органи, само 1 % от имуществото, придобито от престъпна дейност, се конфискува. ЕИСК счита, че предизвикателствата, свързани с борбата срещу трафика на наркотици в „тъмната мрежа“, са преди всичко бързо променящият се пазар (много краткият „живот“ на съответните пазари) и сложната система за идентифициране на плащанията в криптовалути. Липсата на широки познания сред служителите на правоприлагащите органи относно киберпрестъпността, включително наркопрестъпността в интернет/„тъмната мрежа“ е слабост, която може да бъде отстранена, ако предложенията на Комисията бъдат изпълнени.

3.17.

ЕИСК предлага да се обмислят мерки за предотвратяване на престъпността чрез повишаване на обществената осведоменост. Това би могло да включва обществени кампании за повишаване на осведомеността на гражданите относно новите заплахи, сферите на дейност на организираната престъпност и нейния начин на действие, тъй като обществата и гражданите често не разпознават дейностите на организираните престъпни групи като престъпни дейности.

Създаването на система, с помощта на която гражданите на ЕС да могат лесно да подават информация на правоприлагащите органи (анонимизиране на сигналите) при откриване на потенциални признаци за престъпни дейности, би могло да окаже значително въздействие както върху чувството за сигурност, така и върху ефективността на борбата с организираната престъпност.

3.18.

Навсякъде по света правоприлагащите и полицейските служби най-често реагират на вече извършени престъпления и в повечето случаи не са в състояние да предотвратят извършването на престъпление. ЕИСК смята, че идеалният подход би бил реакция и предотвратяване на престъпната дейност, но всички трябва да са наясно, че изпреварването на престъпните групи е изключително трудно. Престъпниците използват лесно новите технологии, нямат бюджетни ограничения, не са възпирани от закони или политическа коректност и поставят печалбата над човешкия живот. Престъпниците се приспособяват извънредно бързо към новите условия, създават нови начини на работа и навлизат в сфери, в които не са оперирали до този момент. За пример може да послужи пандемията от COVID-19.

3.19.

Всяка година в рамките на EMPACT се изготвят оперативни планове за действие, които отговарят на най-новите тенденции в престъпността на европейско и световно равнище. Важно е да се отбележи, че планът за действие отразява проблемите на държавите от Европейския съюз и на сътрудничещите трети държави като Исландия, Норвегия и Швейцария. Тяхната работа дава възможност не само да се установи проблемът на ранен етап, но и да се разработи подходяща работна методология. Необходимо е също така да се оказва финансова подкрепа за оперативната дейност за борба с организираната престъпност.

3.20.

ЕИСК би искал да подчертае значението на новите инструменти за борба с организираната престъпност, като например: а) ШИС, рамката от Прюм, резервационните данни на пътниците (PNR данни) и Системата за предварителна информация за пътниците (API); б) платформата за съвместни екипи за разследване (СЕР) за подобряване на комуникацията и обмена на информация и — в същия контекст — укрепване на сътрудничеството на Евроюст с трети държави; и в) т. нар. обекти от особен интерес (ООИ), като се използват работни групи, международни проекти и регионални инициативи — за развиването на мрежи за сътрудничество и международни действия за ефективна борба с организирани престъпни групи.

3.21.

Различията в законодателството или практиката между държавите членки често се посочват като причина за слабото или липсващо международно сътрудничество. Затова инициативата за създаване на кодекс на ЕС за полицейско сътрудничество заслужава още повече да бъде приветствана. В това отношение несъмнено от полза ще бъде вече започнатото от Европейската комисия външно проучване за извършване на оценка на Рамковото решение на Съвета от 2008 г. относно борбата с организираната престъпност.

3.22.

Важна роля в насърчаването на местното измерение в съчетание с административен подход за борба с организираната престъпност има метода, чрез който местните власти, в сътрудничество с правоприлагащите органи и гражданското общество, използват административни инструменти за предотвратяване на проникването на организираната престъпност в законните предприятия и административната инфраструктура.

3.23.

Проблемът на борбата с организираната престъпност, подробно обсъден в стратегията на Европейската комисия за периода 2021—2025 г., е постоянно променящо се престъпно явление, което навлиза под различни форми във всички сфери на нашия живот и в политическата и социалната сфера. Организираната престъпност използва най-новите постижения в цифровата ера и продължава традиционно да се подхранва от бедността, най-ниските инстинкти, като поставя в зависимост отчаяните хора и ги принуждава чрез страх да извършват престъпни дейности. ЕИСК осъзнава, че това изисква съвместни действия от страна на ЕС и държавите членки и разбиране на необходимостта да се изпреварват престъпните организации, като се определят нови тенденции в престъпните групи, които действат независимо от политическите и административните граници.

3.24.

Неотдавна ЕИСК разгледа борбата с тероризма във връзка с борбата с организираната престъпност в свои становища и информационен доклад. ЕИСК ще продължи да наблюдава, от името на гражданското общество, следващите стъпки, предприети срещу организираните престъпни групи, като отбелязва със задоволство, че предложенията на Комисията към Съвета и Европейския парламент за включване в тези общи усилия на Европейската служба за външна дейност, Евроюст и Европол в преговорите с трети държави в това отношение (3).

3.25.

ЕИСК подчертава, че организациите на гражданското общество, независимите институции за мониторинг и лицата, сигнализиращи за нередности, би трябвало да бъдат консултирани и включени, при пълна защита, в механизма за борба с организираната престъпност, за да се защитят ефективно гражданите, европейската икономика и местните общности и да се гарантират принципите на правовата държава и основните права.

Брюксел, 22 септември 2021 година.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Christa SCHWENG


(1)  ОВ C 429, 11.12.2020 г, стр. 6.

(2)  ОВ C 374, 16.9.2021 г, стр. 58.

(3)  SOC/673 Укрепване на мандата на Европол (ОВ C 341, 24.8.2021 г., стр. 66) SOC/675 Оценка на Директивата относно борбата с тероризма, SOC/676 Програма на ЕС за борба с тероризма (ОВ C 341, 24.8.2021 г., стр. 71).


Top