Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008XX0124(01)

    Нотификации по член 37 от Регламент (ЕО) № 562/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006 г. за създаване на Кодекс на Общността за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници) — Санкции в съответствие с вътрешното право за незаконно преминаване на външните граници извън контролно-пропускателните пунктове и извън определеното работно време – член 4, параграф 3

    OB C 18, 24.1.2008, p. 1–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    24.1.2008   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 18/1


    Нотификации по член 37 от Регламент (ЕО) № 562/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006 г. за създаване на Кодекс на Общността за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници)

    Санкции в съответствие с вътрешното право за незаконно преминаване на външните граници извън контролно-пропускателните пунктове и извън определеното работно време — член 4, параграф 3

    (2008/C 18/01)

    БЕЛГИЯ

    Тези санкции са предвидени в член 3 от Закона от 25 април 2007 г. за изменение на Закона от 15 декември 1980 г. относно достъпа до територията, пребиваването, установяването и връщането на чужденците. Законът е публикуван в Moniteur Belge от 10 май 2007 г. и въвежда нов член 4а в закона от 15 декември 1980 г.

    Тези изменения все още не са влезли в сила. Член 48 от горепосочения закон предвижда те да влязат в сила на датата, която трябва да бъде определена от краля, и най-късно на първия ден от тринадесетия месец, следващ месеца, в който законът е публикуван в Moniteur Belge.

    „Член 4а

    § 1   На външните граници по смисъла на международните конвенции, свързани с преминаването на външните граници на Белгия, или по смисъла на европейската нормативна уредба, влизането и напускането на кралството трябва да се осъществяват през оторизиран пропускателен пункт през определеното работно време, посочено от тези пропускателни пунктове.

    § 2.   Чуждестранното лице е длъжно да представи пътните си документи при поискване както при влизане, така и при напускане на кралството.

    § 3.   Министърът или упълномощеното от него лице може да наложи административна глоба в размер на 200 евро на чуждестранно лице, което не изпълни задължението, предвидено в § 1.

    Ако нарушението на задължението, посочено в § 1, се дължи на небрежност на превозвача, той носи солидарна отговорност с чуждестранното лице за плащането на наложената глоба.

    Решението за налагане на административната глоба подлежи на незабавно изпълнение без оглед на евентуалното му обжалване.

    Юридическото лице носи гражданска отговорност за плащането на административната глоба, наложена на неговите управители, членовете на ръководството му и неговия изпълнителен персонал, неговите служители или представители.

    Административната глоба може да бъде платена чрез депозиране на дължимата сума в Caisse des Dépôts et Consignations.

    § 4.   Чуждестранното лице или превозвачът, който оспорва решението на министъра или на упълномощеното от него лице, подава жалба пред Първоинстанционния съд в срок от един месец, считано от момента на уведомяването за решението.

    Ако Първоинстанционният съд заяви, че жалбата е допустима и основателна, платената или депозирана сума се възстановява.

    Първоинстанционният съд трябва да се произнесе в срок от един месец, считано от момента на внасяне на жалбата по първа алинея.

    Текстът на първа алинея се използва в решението за налагане на административната глоба.

    § 5.   Ако чуждестранното лице или превозвачът не плати глобата, решението на компетентния служител или решението със сила на присъдено нещо на Първоинстанционния съд се довежда до знанието на Аdministration du Cadastre, de l'Enregistrement et des Domaines с оглед на събирането на сумата на административната глоба.

    § 6.   Ако чуждестранното лице, превозвачът или негов представител е депозирал сумата на административната глоба в Caisse des Dépôts et Consignations и ако не е обжалвал пред Първоинстанционния съд в горепосочения срок, депозираната сума се задържа в полза на държавата.“

    БЪЛГАРИЯ

    Съгласно чл. 279, ал. 1 от Наказателния кодекс „Който влезе или излезе през границата на страната без разрешение на надлежните органи на властта или макар с разрешение, но не през определените за това места, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба от сто до триста лева“.

    Рецидивът е утежняващо обстоятелство. Ако деянието (по ал. 1) е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода от една до шест години и глоба от сто до триста лева.

    ЧЕШКА РЕПУБЛИКА

    Чешката република включи в своето законодателство санкции за незаконно преминаване на външни граници извън контролно-пропускателните пунктове и извън определеното работно време. Тези наказания са изброени в § 157 от Закон № 326/1999 Coll. относно престоя на чужденци на територията на Чешката република.

    § 157

    (1)   Чужденецът извършва нарушение, ако той/тя:

    a)

    премине през границата на място, различно от контролно-пропускателните пунктове;

    б)

    злоупотреби с пътен документ (§ 108), който е бил издаден на друг чужденец, или пътен документ, който е бил издаден по силата на специално правно разпореждане (разпоредби, 21);

    в)

    избегне контрол на документите за престой или гранична проверка;

    н)

    премине през държавна граница на контролно-пропускателен пункт в часове, различни от определеното работно време в противоречие със самата цел на контролно-пропускателния пункт.

    (2)   Може да бъде наложена глоба в размер до 10 000 чешки крони за нарушенията, посочени в подраздел 1, от буква а) до буква д); може да бъде наложена глоба в размер до 5 000 чешки крони за нарушенията, посочени в подраздел 1, от буква е) до буква н); и може да бъде наложена глоба в размер до 3 000 чешки крони за нарушенията, посочени в подраздел 1, от буква о) до буква ц).

    ДАНИЯ

    В раздел 38, параграф 3 от Закона за чужденците влизането и напускането на държава, която не е страна по Шенгенското споразумение може по принцип да се извърши единствено на определените за преминаване на границата контролно-пропускателни пунктове в рамките на работното им време.

    Съгласно раздел 59, параграф 1, точка 1 всеки чужденец, който влиза без да премине през паспортен контрол или извън работното време на контролно-пропускателните пунктове, се наказва с глоба или лишаване от свобода за срок до 6 месеца.

    ГЕРМАНИЯ

    Член 98, параграф 3, точка 2 във връзка с член 13, параграф 1 и член 98, параграф 5 от Закона за пребиваване на чужди граждани:

    Член 98 — глоби

    (1)   Всяко лице, извършило поради небрежност нарушение на разпоредбите по член 95, параграф 1, точка 1 или 2 или по член 95, параграф 2, точка 1, буква б), подлежи на глоба.

    (2)   Подлежи на глоба всяко лице, което

    1.

    не представя удостоверение за самоличност в нарушение на член 4, параграф 5, първо изречение,

    2.

    не се подчинява на полицейския контрол на граничния трафик в нарушение на член 13, параграф 1, второ изречение, или

    3.

    не представя или не представя навреме, не връчва или не връчва навреме, не предоставя или не предоставя навреме в нарушение на член 48, параграф 1 или член 48, параграф 3, първо изречение посочените там удостоверения или документи.

    (3)   Подлежи на глоба всяко лице, което предумишлено или поради небрежност:

    1.

    извърши нарушение на клауза, която подлежи на изпълнение по член 12, параграф 2, второ изречение или член 12, параграф 4, или на клауза за териториално ограничение по член 54а, параграф 2 или член 61, параграф 1, първо изречение,

    2.

    в нарушение на член 13, параграф 1 влиза или излиза от федерална територия извън определения за целта граничен контролно-пропускателен пункт или извън установеното работно време на последния, или не носи със себе си паспорт или заместващ го документ,

    3.

    действа в нарушение на нареждане, което подлежи на изпълнение по член 46, параграф 1, член 54а, параграф 1, второ изречение, член 54а, параграф 3 или член 61, параграф 1, второ изречение,

    3a.

    не се регистрира, не се регистрира съгласно изискванията или се регистрира извън установения срок в нарушение на член 54а, параграф 1, първо изречение,

    4.

    не предоставя в нарушение на член 80, параграф 4 едно от посочените там заявления, или

    5.

    действа в нарушение на подзаконов акт съгласно член 99, параграф 1, точка 7 или 10, доколкото тя се отнася до нарушение, свързано с налагането на този вид глоба.

    (4)   В случаите, предвидени в параграф 2, точка 2 и параграф 3, точка 2, може да бъде наказан и опитът за нарушение.

    (5)   В случаите, предвидени в параграф 2, точка 2, нарушителят подлежи на глоба в максимален размер до 5 000 евро, в случаите, предвидени в параграф 1, параграф 2, точки 1 и 3 и в параграф 3, точка 2, той подлежи на глоба в максимален размер до 3 000 евро, а в останалите случаи — на глоба в максимален размер до 1 000 евро.

    (6)   Настоящите разпоредби не засягат прилагането на член 31, параграф 1 от Конвенцията относно статута на бежанците.

    Член 13 — преминаване на границата

    (1)   Влизането на федерална територия и излизането от нея са позволени само на разрешените за това гранични контролно-пропускателни пунктове и в рамките на установеното работно време, освен ако не са позволени изключения на основание други правни норми или международни споразумения. Чуждите граждани са задължени при влизане и излизане на федерална територия да носят със себе си признат и валиден паспорт или заместващ го документ съгласно член 3, параграф 1 и да се подложат на полицейския контрол на трансграничния трафик.

    (2)   Чуждият гражданин се счита за влязъл във федерална територия на даден разрешен граничен контролно-пропускателен пункт едва когато е преминал границата и самия пункт. Ако службите, натоварени с полицейския контрол на трансграничния трафик, разрешат на чужд гражданин да премине гранично-пропускателния пункт за определен срок и на временно основание, преди да е взето решението за отказ за влизане (член 15 от настоящия закон, членове 18 и 18а от Закона за предоставяне на убежище) или при извършването на подготвителни, превантивни или изпълнителни мерки, или при изпълнението на това решение, не става дума за влизане по смисъла на първото изречение, при условие че тези служби могат да контролират пребиваването на чуждия гражданин. В другите случаи чуждият гражданин се счита за влязъл на федерална територия, когато е преминал границата.

    ЕСТОНИЯ

    Незаконното преминаване на държавна граница или на временна гранична линия на Република Естония се наказва съгласно член 258 от Наказателния кодекс (публикуван в Riigi Teataja (Държавен вестник) I 2001, 61, 364; 2007, 2, 7).

    Наказателен кодекс

    § 258. Незаконно преминаване на държавна граница или на временна гранична линия на Република Естония

    (1)   Ако бъде извършено незаконно преминаване на държавна граница или на временна гранична линия на Република Естония:

    1)

    при незачитане на знак за спиране или заповед от страна на граничар;

    2)

    групово;

    3)

    с транспортно средство на място, което не е предвидено за преминаване;

    4)

    и при вече наложено наказание на нарушителя за същото деяние то се наказва с налагане на глоба или с лишаване от свобода за срок до една година.

    (2)   Ако същото деяние е извършено:

    1)

    с употребата на сила, или

    2)

    като бъде причинено сериозно увреждане на здравето;

    то се наказва с лишаване от свобода за срок от 4 до 12 години.

    За нарушаване на граничния режим, както и за незаконно преминаване на държавна граница или на временна гранична линия на Република Естония, се налагат санкциите, посочени в член 17, параграфи 1 и 2 от Закона за държавните граници (публикуван в Riigi Teataja (Държавен вестник) I 1994, 54, 902; 2006, 26, 191):

    § 17. Нарушаване на граничния режим

    Нарушаването на граничния режим се наказва с глоба в размер до 200 единици.

    § 17. Незаконно преминаване на държавна граница или на временна гранична линия на Република Естония

    Незаконното преминаване на държавна граница или на временна гранична линия на Република Естония се наказва с глоба в размер до 200 единици.

    ГЪРЦИЯ

    В член 83 от Закон 3386/2005 се предвижда налагане на санкции за незаконно преминаване на границите. Гражданите на трети държави, които влизат или се опитват да влязат на територията на Гърция, без да спазват законовите формалности, се наказват с лишаване от свобода за най-малко три месеца и глоба в размер на 1 500 евро.

    ИСПАНИЯ

    Испанският закон регламентира такива ситуации и предвижда подходящи санкции в следните текстове.

    1)   Чужди граждани, задържани при опит да влязат в страната незаконно извън контролно-пропускателните пунктове и извън определеното работно време

    При такива ситуации член 58 от Основен закон 14/2003 от 20 ноември 2003 г. за изменение на Основен закон 4/2000 от 11 януари 2000 г. относно правата и свободите на чуждите граждани в Испания и тяхната интеграция в обществото, изменен с Основен закон 8/2000 от 22 декември 2000 г., предоставя законова рамка за извеждане извън територията, като това е наказанието, което се прилага за ситуации, при които чуждите граждани се опитват да влязат в страната по незаконен път по смисъла на член 157 1 (В) от Кралски декрет 2393/2004, т.е. чужди граждани, задържани на или в близост до границата.

    Извеждането извън територията на чужди граждани се състои във връщане на съответните лица в държавата на произход или в държавата, от която са пристигнали, като се използва административна процедура, която е различна и по-бърза от тази, която се използва при депортиране.

    2)   Чужди граждани, които са влезли незаконно в страната и са били задържани на територията на Испания

    Съгласно член 53 от Основен закон 14/2003 това нарушение се наказва с депортиране от територията на Испания по силата на член 57 от същия закон.

    ФРАНЦИЯ

    Френското законодателство относно тези санкции е предвидено в членове L. 621-1, L.621-2 и R. 621-1 от Кодекса за влизане и престой на чужденци и правото на убежище (CEDESA (Code de l'entrée et du séjour des étrangers et du droit d'asile), който по принцип се отнася до граждани на трети държави, които не отговарят на условията за влизане и престой на територията на Франция.

    В тези членове се предвижда наказание с лишаване от свобода за срок от една година и глоба в размер на 3 750 евро. Освен това осъденият чужденец може да бъде обект на забрана за влизане на територията за максимален срок от една година.

    ИТАЛИЯ

    Законът от 24 юли 1930 г. № 1278, член 1 наказва всеки, който излиза от страната извън контролно-пропускателните пунктове, за да избегне проверките, като налага една и съща „санкция“, дори ако лицето притежава паспорт или подобен документ.

    Член 24 от Закон № 1185/67, който регламентира издаването на паспорти, предвижда административни санкции за всеки, който напуска националната територия без валиден паспорт или подобен документ (нелегално експатриране).

    В този член се посочват също така две утежняващи обстоятелства:

    експатриране без валидни документи, ако паспортът е бил отказан или иззет;

    експатриране без валидни документи, ако лицето не отговаря на условията за експатриране, което се наказва със задържане или административна санкция.

    КИПЪР

    Законът за чужденците и имиграцията (L.178 (I)/2004), Cap. 105, раздел 19 (2) предвижда, че всеки имигрант, който влиза в Република Кипър незаконно, е виновен за нарушение и се наказва с лишаване от свобода за срок, който не надхвърля три години, или с глоба, която не надхвърля пет хиляди лири, или и двете наказания лишаване от свобода и глоба, освен ако лицето не докаже:

    а)

    че е влязло в републиката по законен ред преди влизането в сила на закона,

    б)

    че е влязло в републиката по въздух и че не е лице, на което е било забранено да имигрира, и че е имало намерението да се представи пред най-близката служба по имиграция,

    в)

    че притежава разрешително, предоставено по силата на настоящия закон или на разпоредби, създадени съгласно него или друг закон, с което му се разрешава да остане на територията на републиката, или

    г)

    че въпреки че разрешителното му е с изтекъл срок или е било анулирано лицето не е имало възможност да напусне републиката.

    ЛАТВИЯ

    В член 194 от Кодекса за административните нарушения на Република Латвия се предвижда, че при нарушаване на държавната граница, граничната зона, граничната територия, граничния контрол или режима за гранично-пропускателния пункт, се прави уведомление или се налага глоба в размер до 150 латвийски лата (LVL), или се прилага административно задържане в срок до 15 дни.

    За преднамерено незаконно преминаване на държавна граница се налага глоба в размер от 50 до 250 латвийски лата (LVL).

    В член 284 от Наказателния кодекс на Република Латвия се посочва, че за лице, което преднамерено извършва незаконно преминаване на държавната граница, ако нарушението се е повторило в период от една година, наложеното наказание е лишаване от свобода за срок, който не надвишава три години, или задържане под стража, или глоба, която не надвишава шейсет пъти минималната месечна заплата.

    ЛИТВА

    Санкциите за незаконно преминаване в зависимост от сериозността на нарушението варират между 250 LTL и 500 LTL или лишаване от свобода за срок до 2 години.

    Ако незаконното преминаване на държавната граница е свързано с контрабанда на хора, тогава в зависимост от сериозността на нарушението санкциите могат да бъдат лишаване от свобода за срок до 10 години.

    Извадка от Кодекса за административни нарушения на Република Литва

    Член 205, параграф 2. Незаконно преминаване на държавна граница поради небрежност

    Налага се глоба от 250 до 500 литовски литаса за незаконно преминаване на границата поради небрежност.

    Извадки от Наказателния кодекс

    Член 291. Незаконно преминаване на държавна граница

    1.   Лице, което е преминало държавна граница незаконно, се наказва с глоба, арест или лишаване от свобода за срок до 2 години.

    2.   Чужденец, който е влязъл в Република Литва незаконно, с цел да поиска убежище, следва да бъде освободен от наказателната отговорност, посочена в параграф 1 от настоящия член.

    3.   Чужденец, който е извършил деяние, предвидено в параграф 1 от настоящия член, с цел да влезе незаконно в трета държава от територията на Република Литва, следва да бъде освободен от наказателната отговорност, посочена в параграф 1 от настоящия член, ако вследствие на постановена заповед лицето е преместено от Република Литва към държавата, откъдето е преминало незаконно държавната граница на Република Литва, или към държавата, чийто гражданин е лицето.

    Член 292. Незаконна контрабанда на хора през държавна граница

    1.   Лице, което превозва незаконно чужденец без постоянно местожителство в Република Литва през държавната граница на Република Литва или превозва или приютява чужденец, който е преминал незаконно държавната граница на Република Литва, на територията на Република Литва, се наказва с глоба, арест или лишаване от свобода за срок до 6 години.

    2.   Може да бъде наложено наказание лишаване от свобода за срок до 8 години на лице, което е извършило деянието, посочено в параграф 1 от настоящия член, при наличие на подмолни мотиви или ако деянието е застрашило нечий живот.

    3.   Налага се наказание лишаване от свобода за срок от 4 до 10 години за организирането на деянията, посочени в параграф 1 от настоящия член.

    4.   Правният субект носи отговорност за деянията, посочени в настоящия член.

    ЛЮКСЕМБУРГ

    Поради това, че единствената външна граница на Люксембург е летището, Люксембург не предвижда санкции в този смисъл.

    УНГАРИЯ

    Лицата, които влизат на националната територия незаконно, извършват административно нарушение.

    Експулсиране и забрана за влизане и престой или отделна забрана за влизане и престой могат да бъдат наложени като административна санкция в рамките на полицейска процедура срещу чужденец, който е нарушил или се е опитал да наруши правилата за влизане и напускане.

    Освен това може да бъде наложена глоба от максимум 100 000 HUF от страна на органа, който налага административни наказания, на чужденец, който преминава държавната граница на Република Унгария без разрешение или по незаконен начин. В допълнение престоят на експулсиран чужденец на територията на Унгария без разрешение се счита за правонарушение, което според Наказателния кодекс се наказва с лишаване от свобода за срок до една година.

    Посочено законодателство:

    Закон XXXIX от 2001 г. относно влизането и престоя на чужденци (наричан по-долу: ESF), раздел 32, подраздел 2, буква a);

    Закон IV от 1978 г. относно Наказателния кодекс (наричан по-долу: CrC), раздел 214;

    Правителствено постановление № 218/1999 относно административните нарушения, раздел 22, подраздел 1.

    Лицата, които участват, помагат/улесняват незаконното влизане/напускане, извършват престъпно деяние.

    Улесняването на незаконно преминаване на границата е престъпление и се наказва с лишаване от свобода за срок до 3 години.

    Ако лицето, което улеснява, извършва деянието с цел натрупване на печалба или за да улесни преминаването на повече от едно лице, наказанието е лишаване от свобода за срок до 5 години.

    Ако лицето, което улеснява, се отнася нехуманно или ако то е въоръжено или ако предоставя помощ за незаконно преминаване на граница под формата на търговска дейност, наказанието е лишаване от свобода за срок от 2 до 8 години.

    Подготовката за улесняване на незаконно преминаване на граница също е престъпление, което се наказва с лишаване от свобода за срок до 2 години.

    Експулсиране за целите на полицията се налага за чужденец, който организира и улеснява незаконното влизане или напускане (преминаване на границата) или престоя на лица или групи, или се занимава с контрабанда на хора, освен това експулсирането за целите на полицията може да бъде наложено за чужденец, чието влизане и престой нарушават или заплашват обществената сигурност.

    Посочено законодателство:

    CrC раздел 218, контрабанда на хора.

    МАЛТА

    Подходящо е да се отбележи, че в член 5, параграф 1 от Закона за имиграцията (Cap. 217) се посочва, че:

    „На всяко лице, освен тези, които имат право на влизане или на влизане и престой, или на движение, или на преминаване според предходните части, може да бъде отказано разрешение за влизане и ако лицето се приземи или е в Малта без разрешение от страна на главния служител по имиграцията, то е нелегален имигрант.“

    Освен това в член 32 от Закона за имиграцията се посочва:

    „Всяко лице, което нарушава разпоредби от настоящия закон, вследствие на което не е установено нарушение съгласно който и да е член от настоящия закон, е считано за виновно за нарушаване и следва да носи отговорност въз основа на съдебно решение на съда за изплащане на глоба, която не надвишава 5 000 малтийски лири, или подлежи на лишаване от свобода за срок, който не надхвърля 2 години, или се наказва с глоба и с лишаване от свобода, ако не е наложено по-голямо наказание за такова деяние по силата на друг закон.“

    НИДЕРЛАНДИЯ

    В раздел 108, параграф 1 от Закона за чужденците във връзка с раздел 46, параграф 2 се посочва, че нарушенията или деянията, които нарушават изискването, се наказват с лишаване от свобода за срок от максимум шест месеца или парична глоба от категория 2. Размерът на паричните глоби от категория 4 е максимум 16 750 евро.

    Изискването за преминаване на границата на контролно-пропускателните пунктове е посочено в член 4.4 от Декрета за чужденците [Vreemdelingenbesluit].

    Раздел 108, параграфи 1, 2 и 3, Закон за чужденците от 2000 г.

    1.

    Нарушаването на условие, посочено във или по силата на раздели 5.1, 5.2, 46.2 (преамбюл и буква б), и действията, които са в противоречие с раздел 56.1, и действията, които са в противоречие със задължение, наложено със или по силата на раздели 6.1, 54, 55, 57.1, 58.1 или 65.3, се наказва с лишаване от свобода за срок от максимум шест месеца или с парична глоба от категория 2.

    2.

    Нарушаването на условие, наложено със или по силата на раздел 4.1 или 4.2, се наказва с лишаване от свобода за срок от максимум шест месеца или с парична глоба от категория 4.

    3.

    Престъпленията, посочени в параграфи 1 и 2 се считат за нарушения.

    АВСТРИЯ

    Без да се засягат изключенията, предвидени в параграф 2, или задълженията за предоставяне на международна закрила, член 4, параграф 3 от Кодекса за шенгенските граници изисква държавите-членки да предвидят санкции в съответствие с националното им законодателство във връзка с незаконното преминаване на външни граници на контролно-пропускателните пунктове и извън определеното работно време. Тези санкции трябва да бъдат ефективни, съразмерни и възпиращи.

    § 120 от Федералния австрийски закон за разполагане на полицейски части за борба с имиграцията, издаването на документи за чужденци и на документи за влизане (Закон за полицията за чужденците 2005 г. — FPG), Федерален австрийски държавен вестник I No. 100/2005

    Незаконен престой

    (1)   Всеки чужд гражданин, който

    1.

    влиза на територията на Федерална република Австрия незаконно или

    2.

    пребивава на територията на Федерална република Австрия незаконно,

    извършва административно нарушение и е предмет на финансова глоба в максимален размер от 2 180 евро или, в случай че не я заплати, на лишаване от свобода за максимален срок от три седмици. Мястото на влизане или последното известно място на пребиваване се счита за място на извършване на нарушението; когато лицето е влязло с превозни средства на обществения транспорт, това е най-близкото място на пристигане, на което е възможно според разписанието на транспортното предприятие лицето да слезе от превозното средство.

    (2)   Всеки, който извърши нарушение на предвиденото в (1), въпреки че той/тя вече е бил/а окончателно и обвързващо наказван/а за подобно нарушение, се наказва с глоба с максимален размер от 4 360 евро или, в случай че лицето не я заплати, на лишаване от свобода за срок от максимум шест седмици.

    (3)   Не съществува административно нарушение според предвиденото в (1) (2),

    1.

    ако лицето е могло да напусне страната единствено за друга държава, към която депортирането е недопустимо съгласно § 50;

    2.

    ако на чужденеца е било предоставено отлагане на депортирането;

    3.

    в случай на пребиваване на гражданин на трета държава, който не притежава виза и се ползва от права съгласно законодателството на ЕО относно свободното движение; или

    4.

    когато той/тя е лишен/а от свобода.

    (4)   Санкцията в съответствие с (1) (2) изключва такава по отношение на административното нарушение, извършено в съответствие с (1) (1) по същото време.

    (5)   Не съществува административно нарушение в съответствие с (1), ако чужденецът е поискал международна закрила и ако той/тя е получил/а право на убежище или субсидиарна закрила в Австрия. Процедурата за административно наказание се прекратява, докато процедурата за даване на убежище е в ход.

    § 16 от Федералния австрийски закон, регламентиращ провеждането на паспортен контрол при преминаване на граница (Закон за граничния контрол — GrekoG), Федерален австрийски държавен вестник 1996/435 във варианта на Федерален австрийски държавен вестник 2004/151:

    Наказателноправни разпоредби

    (1)   Всяко лице, което

    1.

    премества, закрива или променя някои от знаците, предвидени в § 5, без разрешение или

    2.

    преминава границата в нарушение на спецификацията, посочена в § 10 или

    3.

    когато е подложено на граничен контрол, избягва или

    4.

    има намерение или е преминало граница, която подлежи на граничен контрол, като не спазва пътищата, предвидени за преминаване на границата или

    5.

    въпреки напомняне отказва да предостави информация за това, как е преминало или има намерение да премине границата, или предоставя невярна информация или

    6.

    въпреки че е било помолено да се въздържи, не спазва разпоредбата, установена в съответствие с § 11(2)(3), като вследствие на това носи отговорност за нарушаване на граничния контрол или за закъснение на превозно средство, което се движи по график,

    ако деянието не отговаря на условията за наличие на наказателноправно нарушение, което е в компетенциите на съда или е предмет на друга правна спецификация на наказание с подобна или по-голяма тежест, е виновно за административно нарушение и подлежи на наказание от страна на регионалните административни органи или на федералните полицейски органи, действащи на място, под формата на глоба в размер до 2 180 евро или на лишаване от свобода за срок до шест седмици. С изключение на случаите по точки 5 и 6 нарушителят подлежи на санкция.

    (2)   (1) (5) не се прилага, ако страната, която е задължена да предостави информация, откаже да предостави такава или предостави невярна информация, тъй като в противен случай той/тя се излага на обвинение в наказуемо нарушение.

    ПОЛША

    В Полша такива санкции са въведени и обяснени в член 264 от полския Наказателен кодекс. Това са наказания, които се отнасят за лица, които са преминали незаконно полската граница.

    Такива лица могат да бъдат наказани по три различни начина: глоба, ограничаване на свободата или лишаване от свобода за срок до 2 години.

    Ако лицето преминава полската граница незаконно, като използва насилствени средства, заплаха, чрез измама или в сътрудничество с други лица, то се наказва с лишаване от свобода до 3 години.

    Ако лицето организира незаконно преминаване на граница, то се наказва с лишаване от свобода от 6 месеца до 8 години.

    ПОРТУГАЛИЯ

    В член 9 от Наредба—закон 244/98 от 8 август 1998 г. се посочва, че „всеки, който влиза или напуска територията на Португалия, следва да направи това на гранично-пропускателните пунктове, определени за тази цел, и в работното им време, без да се засягат разпоредбите за свободното движение на хора, предвидени в Конвенцията за прилагане на Шенгенското споразумение“.

    В член 136, ал. 1 от същата наредба—закон се посочва, че „влизането на чужденци на територията на Португалия в нарушение на член 9 се счита за незаконно“.

    В член 148, ал. 2 се посочва, че „нарушаването на разпоредбите на член 9 се наказва с глоба в размер от 200 до 400 евро“.

    РУМЪНИЯ

    В член 70, ал. 1 от GEO № 105/2001 относно румънските държавни граници се посочва, че:

    „Влизането или излизането от страната чрез незаконно преминаване на държавната граница представлява престъпление и се наказва със затвор от 3 месеца до 2 години.

    Ако горепосоченото деяние е било извършено с цел избягване на наказание, деянието се наказва със затвор от 6 месеца до 3 години. Опитът за извършване на предвидените престъпления също е наказуем.“

    СЛОВЕНИЯ

    Влизането в Република Словения се счита за незаконно, ако чужденците:

    влизат в страната, въпреки че им е бил отказан достъп;

    избягват граничен контрол;

    при влизане използват пътен или друг документ на друго лице, фалшифициран или променен по друг начин документ, който се изисква за влизане, или ако са предоставили невярна информация на органите за граничен контрол (член 11 Ztuj).

    Чужденци, които са извършили нарушение, като са влезли на територията на Република Словения незаконно (член 98 Ztuj) се наказват с глоба в размер от 20 000 до 100 000 словенски толара (съответно 83,46 и 417,29 евро).

    Физически лица, които извършват нарушение, като преминават държавната граница извън гранично-пропускателен пункт или в нарушение на предназначението на гранично-пропускателния пункт, извън работното време или извън зоната на гранично-пропускателния пункт (член 43, параграф 1, трето тире от Закона за контрола на държавните граници Ur. l. RS № 20/2004), се наказват с глоба в размер на минимум 100 000 словенски толара (417,29 евро).

    Подпомагане на чужденци при незаконно влизане, преминаване или престой

    Лицата, които предоставят възможност или помагат на чужденец да влезе, да пребивава или да премине през територията на Република Словения, може да не нарушават разпоредбите от закона, с който се предвиждат условията за влизане, пребиваване или преминаване на чужденци през територията на Република Словения (членове 13а и 13б Ztuj).

    Лицата, които предоставят възможност или помагат или се опитват да предоставят възможност или да помогнат на чужденци да влязат, да преминат или да пребивават на територията на Република Словения в нарушение на предходния параграф, се наказват с глоба в размер между 100 000 и 240 000 словенски толара (съответно 417,20 и 1 001,5 евро).

    Юридическите лица, които извършват нарушение според горепосоченото, се наказват с глоба в размер от 500 000 до 1 000 000 словенски толара (съответно 2 086,46 и 4 172,93 евро) и отговорното лице на правния субект се наказва с глоба в размер от 150 000 до 300 000 словенски толара (съответно 625,94 и 1 251,88 евро).

    СЛОВАКИЯ

    По силата на раздел 76 от Закон № 48/2002 Coll. относно престоя на чужденци незаконното преминаване на държавната граница се счита за нарушение, за което може да бъде наложена глоба в размер до 50 000 словашки крони (раздел 76, параграф 2). Всеки чужденец, който е влязъл на територията на Словашката република без разрешение, ще бъде експулсиран по административна процедура от полицейски отдел и ще му бъде отказано повторно влизане за период до пет години, като минималният срок е една година (раздел 57, параграф 1 от Закона за престой на чужденци).

    На 1 януари 2006 г. влезе в сила Закон № 300/2005 Coll. (Наказателен кодекс); в раздел 354 от този закон (преминаване на държавни граници с използване на насилие) се посочва, че „лице, което преминава държавна граница, като използва насилие или заплаха за използване на такова, се наказва с лишаване от свобода за срок между три и осем години“.

    В раздел 357 от Наказателния кодекс се посочва, че „лице, което влиза на територията на Словашката република посредством въздушен транспорт в нарушение на разпоредбите, които регулират международните полети, се наказва с лишаване от свобода за срок от шест месеца до три години“.

    В раздел 355 от Наказателния кодекс се предвижда наказание за лицата, които извършват трафик на хора:

    Всеки, който организира незаконно преминаване на държавна граница, се наказва с лишаване от свобода за срок от една до пет години (раздел 355, параграф 1);

    Всеки, който организира незаконно преминаване на държавна граница с намерението да постигне финансова или друга материална печалба или всеки, който съставя, набавя, предоставя или притежава фалшифициран пътен документ или документ за самоличност за целите на незаконно преминаване на държавна граница, се наказва с лишаване от свобода за срок между три и осем години (раздел 355, параграф 2);

    Деянията, за които наложеното в съответствие с горепосочените закони наказание може да бъде увеличено (до двайсет години лишаване от свобода), са посочени в раздел 355, параграфи 3—5.

    ФИНЛАНДИЯ

    В Наказателния кодекс на Финландия (39/1889) и в неговите изменения в раздел 7 Нарушения на границата (563/1998) се посочва:

    (1)   Лице, което:

    (1)

    премине или направи опит да премине границата на Финландия без валиден паспорт или друг пътен документ, или по друг начин освен през законна точка на заминаване или до законна точка на пристигане, или в нарушение на законова забрана,

    (2)

    нарушава разпоредбите за преминаване на границата, или

    (3)

    пребивава, се придвижва или предприема забранени действия в граничната зона без разрешение според посоченото в Закона за граничните зони (403/1947)

    се наказва за нарушаване на границата с глоба или с лишаване от свобода за максимален срок от една година.

    (2)   Чужденец, на когато е било отказано разрешение за влизане или който е бил депортиран в резултат на деянието, посочено в подраздел 1, или чужденец, който е поискал убежище или е кандидатствал за разрешително за престой като бежанец във Финландия, не се наказва за нарушаване на границата. Чужденец, който е извършил деянието, посочено в подраздел 1, поради това, че той/тя е бил/а обект на трафик на хора, посочен в глава 25(3) или 25(3а), не се наказва за нарушаване на границата. (650/2004).

    Раздел 7а — Дребно нарушение на границата (756/2000)

    (1)   Ако нарушението на границата, предвид краткия срок на незаконния престой или придвижване, същността на забраненото деяние или други обстоятелства, свързани с нарушението, е дребно, когато то се оценява като цяло, нарушителят се наказва с глоба за дребно нарушение на границата.

    (2)   Разпоредбите в раздел 7(2) се прилагат също така за деянията, посочени в параграф 1.

    ШВЕЦИЯ

    Наказанията са определени в глава 20, § 4 от Закона за чужденците.

    § 4. Чужденец, който преминава умишлено външна граница по смисъла на Шенгенското споразумение по незаконен начин, се наказва с глоба или с лишаване от свобода за не повече от една година.

    ИСЛАНДИЯ

    В член 57 от Закон за чужденците № 96/2002 се посочва обща наказателноправна разпоредба.

    Съгласно параграф 1 глоби или лишаване от свобода за срок до шест месеца се присъждат, ако, inter alia, лицето умишлено или по небрежност е нарушило разпоредбите на закона или други правила, забрана, заповед или условие, посочени в съответствие със закона. Санкциите за незаконно преминаване на външни граници на места, различни от гранично-пропускателните пунктове, или в часове, различни от определеното работно време, се основават на тази разпоредба. Тези санкции, както и други такива, са ефективни и възпиращи, както и съразмерни.

    НОРВЕГИЯ

    В Норвегия този въпрос се урежда от Закона за имиграцията (Закон № 64 относно влизането на чужди граждани в Кралство Норвегия и техния престой в кралството от 24 юни 1988 г.), раздел 47, първи параграф, буква а), срв. раздел 23, втори параграф, и Закона за границите (Закон № 2 относно установяването на поредица от мерки за маркиране и наблюдение на границата от 14 юли 1950 г., раздел 4, срв. раздел 3, първи параграф, точка 3, срв. Наредба № 4 от 7 ноември 1950 г., раздел 4, буква в).

    Първият параграф от раздел 47 от Закона за имиграцията, отнасящ се до Наказания, гласи:

    „Подлежат на глоба или наказание лишаване от свобода до 6 месеца, или и двете, лица, които

    а)

    умишлено или поради небрежност нарушат настоящия закон или наредби, забрани, нареждания или условия, приети в съответствие с него (…)“.

    Вторият параграф от раздел 23 от Закона за имиграцията, отнасящ се до Преминаване на границата и граничен контрол, гласи:

    „Влизането и напускането се извършват на одобрени гранично-пропускателни пунктове, освен ако не е предвидено друго (…)“.

    Наказания според Закона за границите

    Раздел 4 от Закона за границите урежда наказанията. В него се посочва, че:

    „Лица, които умишлено или поради небрежност нарушат или сътрудничат за нарушаването на разпоредби, произтичащи от този закон, подлежат на глоба или лишаване от свобода до 3 месеца, освен ако не се прилага по-строга разпоредба. Опитът се наказва като извършено нарушение.

    В случай на рецидив или когато са налице няколко закона, както се споменава в първия параграф, или когато съществуват утежняващи вината обстоятелства, наказанието е глоба или лишаване от свобода за период, ненадвишаващ една година.“

    В раздел 3, първи параграф, точка 3 от Закона за границите се посочва, че:

    „Кралят може да издава разпоредби относно забрани за част от или за цялата граница срещу:

    (…)

    3.

    Пресичане на границата по суша, море или въздух без разрешение от съответните органи (…)“

    В Наредба № 4, регулираща различни въпроси, свързани с границите, от 7 ноември 1950 г., издадена в съответствие с раздел 4, буква в) от гореспоменатия закон, се посочва:

    „На или близо до границата между Норвегия и Съветския съюз (Русия) се забранява:

    (…)

    б)

    пресичането на границата по суша, море или въздух без разрешение на началника на Норвежките гранични власти за норвежко–съветската (руската) граница (…)“.


    Top