Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Споразумение с Република Корея

Споразумение с Република Корея

 

РЕЗЮМЕ НА:

Споразумение между Европейската общност и Република Корея относно сътрудничество и административна взаимопомощ в митническата област

Решение 97/291/EО относно сключване на Споразумение за сътрудничество и взаимопомощ в митническата област между Европейската общност и Република Корея

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СПОРАЗУМЕНИЕТО И РЕШЕНИЕТО?

Съгласно споразумението страните се договарят да си оказват взаимопомощ, за да гарантират, че митническото законодателство* се прилага правилно.

С решението се одобрява споразумението с Южна Корея от името на Европейската общност (вече ЕС).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Споразумението предвижда сътрудничество в области, вариращи от изследователска, развойна и експериментална дейност за нови митнически процедури до опростяване, хармонизиране и компютъризиране на тези процедури.

Също така страните си помагат взаимно за предотвратяването и разследването на нарушения на митническото законодателство.

Митническо сътрудничество

Страните се договарят да си сътрудничат:

  • в областите на изследователска, развойна и експериментална дейност за нови митнически процедури;
  • в обучението и размяната на служители;
  • за опростяване, хармонизиране и компютъризиране на митническите процедури;
  • за обмен на професионални, научни и технически данни във връзка с митническото законодателство;
  • за обмен на информация за дейности за техническо подпомагане, предприети съвместно с други държави.

Административна взаимопомощ

Споразумението предвижда 2 вида помощ:

  • спонтанна помощ: страните си оказват взаимопомощ по собствена инициатива, ако преценят, че това е необходимо за правилното прилагане на митническото законодателство;
  • помощ при искане: запитаният орган* трябва да предостави на запитващия орган* цялата съответна информация, която може да му позволи да следи дали митническото законодателство се прилага правилно. Информацията може да се отнася до нарушения на митническото законодателство и незаконни процедури за износ и внос между двете страни. Специален надзор може да бъде поискан във всички подозрителни случаи. Такъв надзор може да се прилага за всяко физическо или юридическо лице, място, движение на стоки или транспортно средство, което е или може да бъде свързано или използвано за извършване на нарушения на митническото законодателство.

Формални аспекти и изключения от помощта

Исканията за помощ трябва да бъдат:

  • направени в писмена форма, с изключение на спешни случаи, когато могат да бъдат отправени устни искания, които впоследствие да бъдат потвърдени в писмена форма;
  • придружени от цялата информация, необходима за изпълнението им, в това число името на запитващия орган, исканата мярка, цел и мотив на искането, законодателството, отнасящо се за случая, и физическите или юридическите лица, които се разследват.

Запитаният орган:

  • предоставя сведенията, с които вече разполага, и провежда подходящи разследвания;
  • може да откаже да предостави помощ, ако с оказването ѝ е вероятно да се навреди на суверенитета, обществения ред, сигурността или друг важен интерес на някоя от страните.

Също така искането за предоставяне на помощ може да бъде отказано, когато то:

  • предполага нарушение на промишлена, търговска или професионална тайна; или
  • изисква прилагането на данъчни разпоредби или валутен режим, различни от митническото законодателство.

Споразумението:

  • съдържа клаузи за поверителност във връзка с предоставената информация. Осигурява се високо ниво на защита на личните данни;
  • позволява създаването на Съвместен комитет за митническо сътрудничество, който да гарантира правилното функциониране на споразумението и проучва всички въпроси, възникващи от неговото прилагане.

ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

Споразумението влезе в сила на 1 май 1997 г.

Клаузите в споразумението относно административната взаимопомощ бяха заменени от Протокола относно административната взаимопомощ по митническите въпроси към Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Република Корея.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Митническо законодателство: включва всички закони, приети от ЕС или от Република Корея, които управляват вноса, износа, транзита на стоки и тяхното поставяне под всякакви други митнически режими, включително забранителните, ограничителните и контролните мерки.
Запитан орган: компетентният митнически орган, който получава искане за помощ.
Запитващ орган: компетентният митнически орган, който отправя искане за помощ.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Споразумение между Европейската общност и Република Корея относно сътрудничество и административна взаимопомощ в митническата област (ОВ L 121, 13.5.1997 г., стр. 14—18)

Решение 97/291/ЕО на Съвета от 26 април 1997 година относно сключване на Споразумение за сътрудничество и взаимопомощ в митническата област между Европейската общност и Република Корея (ОВ L 121, 13.5.1997 г., стр. 13)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Протокол относно административната взаимопомощ по митническите въпроси (OВ L 127, 14.5.2011 г., стр. 1415—1417)

Решение (ЕС) 2015/2169 на Съвета от 1 октомври 2015 година за сключване на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Република Корея, от друга страна (OВ L 307, 25.11.2015 г., стр. 2—4)

Информация относно влизането в сила на Споразумението между Европейската общност и Република Корея за сътрудничество и административна взаимопомощ по митнически въпроси (ОВ L 121, 13.5.1997 г., стр. 19)

последно актуализация 22.01.2019

Top