Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Европейска сметна палата (ЕСП)

Европейска сметна палата (ЕСП)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Член 287 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС)

Процедурен правилник на Сметната палата на Европейския съюз

КАКВИ СА ЦЕЛИТЕ НА ЧЛЕН 287 ОТ ДФЕС И НА ПРОЦЕДУРНИЯ ПРАВИЛНИК?

Европейската сметна палата (ЕСП) е външният одитор на ЕС. В това си качество ЕСП предупреждава за рискове, осигурява увереност, посочва слабости и добри практики и предлага насоки на създателите на политики и законодателите за това как да подобрят управлението на политиките и програмите на ЕС. ЕСП действа като независим пазител на финансовите интереси на гражданите на ЕС.

С член 287 от Договора за функционирането на Европейския съюз се определя ролята на Сметната палата.

ЕСП изготвя свой собствен процедурен правилник, който след това трябва да бъде одобрен от Съвета. С него се уреждат вътрешните процедури на ЕСП. Правилникът обхващат аспекти като:

  • организацията на Сметната палата (назначения, мандат, задължения на Сметната палата, избор на председател);
  • процедури за работа (заседания на Сметната палата и на съставите; процеса на вземане на решения от Сметната палата, съставите и комитетите; одити и изготвяне на доклади, становища, констатации и декларации за достоверност).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Състав и структура

  • Сметната палата е колегиален орган, т.е. нейните членове носят обща отговорност за взетите решения и предприетите действия. Тя има 27 членове — по един от всяка държава — членка на ЕС. Членовете се назначават за срок от 6 години (може да се подновява). За да бъдат назначени, членовете трябва да принадлежат или да са принадлежали към орган за външен одит в своята собствена държава членка или да се специално квалифицирани за тази длъжност. Членовете на ЕСП трябва да спазват кодекс за поведение, с който се уреждат тяхната независимост, безпристрастност, професионална почтеност, ангажираност, колегиалност, поверителност, отговорност и задължения след напускане на службата.
  • Членовете избират помежду си председател за срок от 3 години (може да се подновява). Задълженията на председателя включват:
    • свикване и председателстване на заседанията на Сметната палата;
    • следене за изпълнението на решенията на Сметната палата;
    • следене за нормалното функциониране на отделите, включително протокол и посещения, комуникация, правни въпроси и вътрешен одит, както и за доброто управление на различните дейности на Сметната палата;
    • назначаване на служител, който да представлява Сметната палата във всички съдебни производства;
    • представляване на Сметната палата във външните ѝ отношения и с другите институции на ЕС.
  • Сметната палата има генерален секретар, който отговаря за ежедневното управление на секретариата на Сметната палата, както и за администрацията, финансите и помощните услуги, човешките ресурси, информационните технологии и преводите.
  • Сметната палата се състои от състави и комитети.
    • Съставите приемат становища, специални доклади и специфични годишни доклади. Освен това те изготвят годишните доклади относно бюджета на ЕС, които след това се приемат от Сметната палата.
    • Комитетите (например Административният комитет и Одитният комитет) се занимават с административни въпроси и решения по въпроси, свързани с комуникацията и стратегията.

Задачи на Сметната палата

  • ЕСП е независимият външен одитор на Европейския съюз. Нейните доклади и становища са важен елемент от веригата за отчетност на ЕС. Те се използват, за да се търси отговорност на тези, които изпълняват политиките и програмите на ЕС: Комисията, другите институции и органи на ЕС и администрациите в държавите членки.
  • ЕСП предупреждава за рискове, осигурява увереност, посочва слабости и добри практики и предлага насоки на създателите на политики и законодателите за това как да подобрят управлението на политиките и програмите на ЕС с оглед постигането на икономическа ефективност.

Одити

Те:

  • се извършват въз основа на документи и при необходимост на място в другите институции на ЕС;
  • се извършват в помещенията на всяка организация, която управлява приходи или разходи от името на ЕС;
  • се извършват в държавите членки и в държави по целия свят, включително в помещенията на всяко физическо или юридическо лице, което получава плащания от бюджета на ЕС.

В своята роля на външен одитор на ЕС Сметната палата си сътрудничи с националните органи и с институциите на ЕС. Освен това може да изисква от институциите и органите на ЕС, от организациите, получаващи плащания от бюджета на ЕС, или от национални одитни институции всяка информация, необходима за успешното изпълнение на нейните задачи.

Бюджет и работни програми

  • За да остане начело на развитията в областта на одита на публичния сектор, ЕСП планира предварително своето стратегическо развитие и приоритети по отношение на одитите. Тя определя своите основни цели в многогодишни стратегии.
  • Всяка година Сметната палата приема работна програма, в която се посочват нейните приоритети по отношение на одитните задачи. Програмата се публикува и представя на Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент от председателя на Сметната палата.

Годишна процедура по освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета

  • Сметната палата няма правораздавателни правомощия и следователно няма правомощия да налага санкции. След приключването на всяка финансова година тя изготвя годишен доклад, който се публикува в Официален вестник на Европейския съюз. Този доклад се отнася до управлението от страна на компетентните институции на бюджета на ЕС и на средствата от Европейския фонд за развитие. Този доклад е основна част от процеса на вземане на решения на Европейския парламент по отношение на освобождаването от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета на Комисията.
  • Освен това Сметната палата предоставя на Съвета и на Парламента декларация за достоверност по отношение на надеждността на отчетите, с която се удостоверява, че бюджетът е бил изразходен добре в съответствие с правилата и разпоредбите. Освен това Сметната палата може по всяко време да представя констатации, по-специално под формата на специални доклади, по специфични въпроси или да преглежда доклади и да представя становища, когато тя има законово задължение за това, по искане на една от другите институции на ЕС или по своя собствена инициатива.
  • Решението за приемане на годишния доклад се взема от Сметната палата по време на официално заседание, с мнозинство от нейните членове. Нейните заседания не са публични, освен ако не реши друго. Освен това според конкретния случай тя може да взема решения чрез писмена процедура.
  • ЕСП докладва за нередности при използването на фондовете на ЕС и съобщава всички случаи на подозрения за измама, открити по време на нейните одити, на Европейската служба за борба с измамите (OLAF) или на Европейската прокуратура (EPPO).

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ПРОЦЕДУРНИЯТ ПРАВИЛНИК?

Той се прилага от 1 юни 2010 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Сметната палата, чието седалище е в Люксембург, е създадена през 1977 г. и тя е пълноправна институция на ЕС от 1992 г.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част шеста — Институционални и финансови разпоредби — Дял I — Институционални разпоредби — Глава 1 — Институции — Раздел 7 — Сметна палата — Член 287 (предишен член 248 от ДЕО) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 170—171)

Процедурен правилник на Сметната палата на Европейския съюз (ОВ L 103, 23.4.2010 г., стр. 1—6)

Вж. консолидираната версия.

СВЪРЗАН ДОКУМЕНТ

Кодекс за поведение на настоящите и бившите членове на Европейската сметна палата (ОВ L 128, 2.5.2022 г., стр. 102—113)

последно актуализация 02.05.2022

Top