EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Условия за икономическа конвергенция за присъединяване към еврото - доклад за конвергенцията за 2014 г.

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Условия за икономическа конвергенция за присъединяване към еврото - доклад за конвергенцията за 2014 г.

РЕЗЮМЕ НА:

Доклад за конвергенцията, 2014 г. - COM(2014) 326 final

ОБОБЩЕНИЕ

Комисията докладва пред Европейския парламент и Съвета за напредъка, постигнат от държавите в ЕС, които все още не членуват в еврозоната (т.е. които се възползват от „дерогация“), във връзка с изпълнението от тяхна страна на условията за приемане на единната валута. Докладът стига до заключението, че Литва изпълнява тези условия.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ДОКЛАДА ЗА КОНВЕРГЕНЦИЯТА ЗА 2014 Г.?

В него се оценява готовността на 8 държави от ЕС - България, Чешката република, Хърватия, Литва, Унгария, Полша, Румъния и Швеция - да приемат еврото. Докладът на Комисията бе изготвен успоредно с доклада на Европейската централна банка (ЕЦБ) за конвергенцията, като част от редовния двугодишен цикъл на оценка.

Всички държави от ЕС, с изключение на Обединеното кралство и Дания, са поели ангажимент по силата на Договора да приемат еврото, след като изпълнят необходимите условия. Към момента на доклада 18 държави от ЕС вече принадлежат към еврозоната. Остават 8 държави, които са обект на оценка.

С помощта на критериите за конвергенция докладът разглежда степента, до която тези 8 държави са постигнали високо равнище на устойчива конвергенция. Тези критерии се отнасят до:

ценовата стабилност*;

състоянието на публичните финанси*;

стабилността на валутния курс*;

конвергенцията на дългосрочните лихвени проценти*.

В хода на оценката се вземат предвид и допълнителни фактори (напр. платежния баланс и интеграцията на пазарите). Те определят дали конвергенцията на дадена държава е устойчива и дали членството ѝ в еврозоната ще протече безпроблемно.

В доклада се оценява и степента, до която законодателството по паричните въпроси в тези държави от ЕС е в съзвучие с разпоредбите на Договорите на ЕС за икономически и паричен съюз.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

В доклада за конвергенцията за 2014 г. се стига до следните заключения:

Литва изпълнява всички условия за приемане на еврото. Нейната икономика е достигнала висока степен на устойчива конвергенция с тази на еврозоната и законодателството ѝ в областта на паричните въпроси е напълно съвместимо със законодателството на ЕС. По тази причина Комисията предлага Съветът на Европейския съюз да вземе решение, с което Литва да приеме еврото от 1 януари 2015 г.

Другите 7 държави от ЕС, а именно България, Чешката република, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция, не отговарят на всички критерии за приемане на еврото. Тяхното положение ще бъде прегледано след две години.

Съответствие на осемте държави с критериите за конвергенция

Инфлация: Средният темп на инфлация в Литва през 12-месечния период на прегледа (свършващ до април 2014 г.) бе 0,6 %, което е значително под референтната стойност от 1,7 %, и се очаква да остане такъв и през следващите месеци. Всички разглеждани държави, с изключение на Румъния, отговарят на критерия за ценова стабилност.

Публични финанси: Литва не е предмет на процедура при прекомерен дефицит (ППД). България, Унгария, Румъния и Швеция също отговарят на този критерий. Чешката република е на път да го изпълни, ако, както е предложено от Комисията, Съветът реши да прекрати ППД срещу нея. Хърватия и Полша все още са в процедура при прекомерен дефицит и следователно не отговарят на този критерий.

Стабилност на валутния курс: само Литва участва в европейския механизъм на валутните курсове (ERM II). През двегодишния референтен период литасът (валутата на Литва) не бе подложен на напрежение и нямаше отклонения от централния курс на ERM II. Нито една от другите държави понастоящем не изпълнява този критерий, тъй като не участват в ERM II.

Дългосрочни лихвени проценти: през едногодишния период, завършващ през април 2014 г., дългосрочният лихвен процент в Литва остана на 3,6 %, което е доста по-ниско от референтната стойност от 6,2 %. Другите държави също изпълниха този критерий.

Трябва да се отбележи, че след приемането на доклада за конвергенцията Литва стана член на еврозоната на 1 януари 2015 г., с което броят на участващите държави достигна 19.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

По силата на член 140, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз, докладите за конвергенцията се издават от Европейската комисия и Европейската централна банка на всеки 2 години или по-често, ако страна заяви желание да се присъедини към него. Тези доклади формират основата за решението дали дадена държава може да се присъедини към еврото.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Ценова стабилност: държавата трябва да покаже устойчива степен на ценова стабилност и среден процент на инфлация, които да са наблюдавани за период от една година преди прегледа на резултатите, които не трябва да превишават с повече от 1,5 процентни пункта тези на 3-те държави от ЕС с най-добри резултати по отношение на ценовата стабилност.

* Състояние на публичните финанси: по отношение на държавата не трябва да има решение на Съвета за наличие на прекомерен бюджетен дефицит.

* Стабилност на валутния курс: държавата трябва да спазва нормалните граници на отклонение, предвидени в механизма на обменните курсове, без голямо напрежение най-малко през последните две години преди прегледа на резултатите.

* Конвергенция на дългосрочните лихвени проценти: държавата трябва да има дългосрочен номинален лихвен процент, който не превишава с повече от 2 процентни пункта този на 3-те държави от ЕС с най-добри резултати по отношение на ценовата стабилност.

АКТ

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета: Доклад за конвергенцията, 2014 г. (изготвен по силата на член 140, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз) (COM(2014) 326 final от 4 юни 2014 г.)

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Европейска централна банка: Доклад за конвергенцията за 2014 г.

Решение 2014/509/EС на Съвета от 23 юли 2014 година относно приемането на еврото от Литва на 1 януари 2015 г. (OВ L 228, 31.7.2014 г., стр. 29-32)

Регламент (ЕС) № 827/2014на Съвета от 23 юли 2014 година за изменение на Регламент (ЕО) № 974/98 по отношение на въвеждането на еврото в Литва (ОВ L 228, 31.7.2014 г., стр. 3-4)

Регламент (ЕС) № 851/2014на Съвета от 23 юли 2014 година за изменение на Регламент (ЕО) № 2866/98 по отношение на валутния курс към еврото за Литва (ОВ L 233, 6.8.2014 г., стр. 21)

последно актуализация 06.10.2015

Top