Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Дълбоко замразени храни

Дълбоко замразени храни

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 89/108/ЕИО относно дълбоко замразените храни за човешка консумация

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

В нея се определят правила за целия ЕС, уреждащи дълбокото замразяване, опаковането, етикетирането и инспекцията на дълбоко замразени храни.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Процес на замразяване

  • Дълбоко замразените храни са тези, подложени на процес на „дълбоко замразяване“, при който температурната зона на максимална кристализация се разделя възможно най-бързо и след това продуктът се задържа (след термична стабилизация) при температура – 18° C или по-ниска.
  • Дълбокото замразяване трябва да се осъществява бързо, като се използва подходящо техническо оборудване, на суровини с добро, истинско и продаваемо качество. Като криогенна среда (т.е. при много ниски температури) могат да се използват само въздух, азот и въглероден диоксид, отговарящи на специфични критерии за чистота. Европейската комисия определя критериите за чистота.
  • Допускат се отклонения от температурата – 18° C за дълбоко замразени храни по време на транспортиране и местно разпространение, както и във витрини за продажба на дребно. Тези толеранси няма да надвишават 3° C.

Опаковане на продуктите

  • Дълбоко замразените храни трябва да бъдат в предварителна опаковка, която ги предпазва от външно замърсяване и изсушаване.
  • Етикетирането на дълбоко замразените храни трябва да включва търговското наименование, индикацията „дълбоко замразяване“ и идентификацията на партидата. Другата задължителна информация се различава в зависимост от планирания потребител на съответния продукт.
    • Крайни потребители, ресторанти, болници, столови: датата на минимална трайност, периодът, през който продуктът може да се съхранява от купувача, температурата на съхранение и необходимото оборудване за съхранение.
    • Други: нетното количество и самоличността на производителя, опаковчика или продавача.

Официални проверки

Държавите от ЕС трябва да гарантират, че оборудването, използвано за дълбоко замразени храни, отговаря на директивата и трябва да извършват на случаен принцип официални проверки на температурата на продуктите.

Комисията има правомощия да приема подробни правила за вземане на проби и за мониторинг на температурата във видовете транспорт, складиране и съхранение.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 10 януари 1989 г. и трябваше да стане закон в държавите от ЕС до 10 юли 1990 г., приложим за търговията с продукти, които отговарят на тази директива. Държавите от ЕС трябваше да забранят търговията с продукти, които не отговарят на настоящата директива, до 10 януари 1991 г.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 89/108/ЕИО на Съвета от 21 декември 1988 година за сближаване на законодателствата на държавите-членки относно дълбоко замразените храни за човешка консумация (OВ L 40, 11.2.1989 г., стр. 34—37)

Последващите изменения на Директива 89/108/EИО са включени в първоначалния акт. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 37/2005 на Комисията от 12 януари 2005 година относно мониторинга на температурата в транспортните средства и съоръженията за складиране и съхраняване на бързозамразени храни, предназначени за консумация от човека (OВ L 10, 13.1.2005 г., стр. 18—19)

Директива 92/2/ЕИО на Комисията от 13 януари 1992 година за определяне на процедура за вземане на проби и за единен метод на Общността за анализ при официалния контрол на температурата на бързо замразени храни, предназначени за консумация от човека (OВ L 34, 11.2.1992 г., стр. 30—33)

последно актуализация 28.08.2019

Top