This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Mutual information mechanism for national asylum and immigration measures
Механизъм за взаимно информиране по отношение на мерките в областта на предоставянето на убежище и имиграцията
Механизъм за взаимно информиране по отношение на мерките в областта на предоставянето на убежище и имиграцията
Целта му е да подобри споделянето на информация между държавите от ЕС по отношение на мерките в областта на предоставянето на убежище и имиграцията.
То определя процедура за официална информация между държавите от ЕС и Европейската комисия, с цел подобряването на координирането на политиките в областта на имиграцията и предоставянето на убежище между държавите от ЕС.
Споделяне и предаване на информация
Механизмът за взаимно информиране (МВИ) позволява споделянето на информация между Комисията и държавите от ЕС по отношение на националното право в сферата на предоставянето на убежище и имиграцията.
От държавите от ЕС се изисква да предават информация относно мерките, които възнамеряват да предприемат или които наскоро са предприели:
Тази информация трябва да бъде предавана възможно най-скоро и най-късно, когато е обществено достъпна.
От държавите от ЕС се изисква да съобщават на Комисията и на другите държави от ЕС само мерките, които е най-вероятно да окажат значително въздействие:
Развитие и управление на мрежата
Комисията е отговорна за развитието и координирането на мрежата. Чрез изграждането на мрежата се цели да се използва съществуващата техническа платформа на трансевропейската телематична мрежа за обмен на информация между органите на държавите от ЕС (известна като CIRCA). Мрежата позволява на Комисията и държавите от ЕС да изискват от една или повече държави допълнителна информация относно докладваните мерки.
Всяка определена национална мярка, съобщена по този начин, може да доведе до обмен на становища между експертите от държавата от ЕС и Комисията.
В допълнение, към тези технически дискусии, всяка година Комисията трябва да подготвя доклад, обобщаващ най-подходящата информация, предадена от държавите от ЕС. Този доклад се предава на Европейския парламент и на Съвета за използване като основа за министерски дискусии в областта на политиката относно предоставянето на национално убежище и имиграцията.
Оценка
През 2009 г. Комисията публикува един доклад, в който оценява оперативността на механизма за взаимно информиране. Между април 2007 г. и 30 септември 2009 г. само 16 държави от ЕС са предали информация посредством механизма за взаимно информиране относно едва 45 мерки. Не са правени съобщения относно окончателни решения на висшите съдилища или трибунали.
Форматът, във който бях направени съобщенията не беше хомогенен, като не винаги формулярът за докладване беше приложен към решението.
Понякога само заглавието беше предоставяно на английски език, а текстът беше на оригиналния език, което доведе до проблеми в разбирането. Имаше също така разлики в съдържанието на подадените формуляри за докладване: някои бяха слабо разбираеми, докато други предоставяха само насочващо описание без означаване на характера на мярката.
В доклада се заключаваше, че механизмът за взаимно информиране не е изпълнил своите цели, тъй като количеството подадена информация е било незначително. При все това, тъй като той е в действие от сравнително кратък период от време, Комисията счита, че е рано да предлага изменения на решението.
Механизмът за взаимно информиране относно мерките в областта на националното убежище и имиграцията не е активиран нито от Комисията, нито от държавите от ЕС, нито дори по време на двете години на голям приток на мигранти към Европа през 2015 и 2016 г. Вместо това, държавите от ЕС (председателствата на Европейския съюз) изглежда предпочитат да използват механизмът за кризисно информиране на ЕС за обмен на данни относно миграционните потоци. Тази молба за информация след това постепенно беше поета от съответните агенции на Европейския съюз, EASO и FRONTEX, които днес предоставят по-голямата част от данните за миграцията, необходими за съвременния миграционен поток. Допълнителната информация относно важното развитие в сферата на миграцията в държавите от ЕС редовно се актуализира чрез информационните бюлетини на Европейската миграционна мрежа, които се издават редовно на всяко тримесечие.
Независимо от това, не може да се изключи, че механизмът за взаимно информиране може да се докаже полезен за обмена на информация между държавите от ЕС и Европейската комисия за бъдещата миграция и поради това неговото съществуване е оправдано.
Прилага се от 3 ноември 2006 г.
Националните мерки в областта на имиграцията и предоставянето на убежище е вероятно да окажат въздействие в другите държави от ЕС. Това се дължи на:
За допълнителна информация, вж.:
Решение 2006/688/ЕО на Съвета от 5 октомври 2006 година за създаване на механизъм за взаимно информиране по отношение на мерките на държавите-членки в областта на предоставянето на убежище и имиграцията (ОВ L 283, 14.10.2006 г., стр. 40—43)
Доклад на Комисията съгласно член 4 и член 5 от Решението на Съвета от 5 октомври 2006 г. за създаване на механизъм за взаимно информиране по отношение на мерките на държавите-членки в областта на предоставянето на убежище и имиграцията (COM(2009) 687 окончателен, 17.12.2009 г.)
последно актуализация 22.11.2018