Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Борба с организираната престъпност

Борба с организираната престъпност

Политиката на Европейския съюз (ЕС) има за цел да се бори с организираната престъпност. Докато оперативни дейности, като преследване на престъпници, остават отговорност на държавите — членки на ЕС, целта на ЕС е да подпомага борбата с организираната престъпност по-ефективно.

Действието на ЕС се основава на различни инструменти, като например събирането на надеждна статистика за престъпленията и изграждането на мрежи за обмен на информация и най-добри практики. ЕС се подпомага от своите специализирани агенции, като Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие, Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането и Агенцията на Европейския съюз за обучение в областта на правоприлагането.

През април 2021 г. Европейската комисия представи стратегията на ЕС за борба с организираната престъпност. Тя се фокусира върху:

  • насърчаването на правоприлагането и съдебното сътрудничество;
  • засилването на ефективните разследвания за разбиване на структурите на организираната престъпност и приоритетните престъпления;
  • премахването на печалбите, получени от престъпна дейност (подход „следвай парите“);
  • осигуряването на съвременен отговор на технологичните разработки.

Фондът „Вътрешна сигурност“ за периода 2021—2027 г. надгражда своя предшественик и го адаптира към новото развитие, като например необходимостта от засилване на борбата срещу тероризма, тежката организирана престъпност и киберпрестъпността. Програмата ще подкрепя мерките за:

  • подобряване на споделянето на информация;
  • засилване на трансграничното сътрудничество, включително съвместни операции за борба с тероризма и организираната престъпност;
  • укрепване на възможностите за предотвратяване и борба с престъпността.

ВЖ. СЪЩО

Top