Choisissez les fonctionnalités expérimentales que vous souhaitez essayer

Ce document est extrait du site web EUR-Lex

Преносни мрежи за природен газ

Преносни мрежи за природен газ

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 715/2009 относно условията за достъп до газопреносни мрежи за природен газ

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

С него се определят правила за достъп до:

  • мрежите за пренос* на природен газ;
  • съоръженията за съхранение на газ; и
  • съоръженията за втечнен природен газ.

Целта на тези правила е да се предотвратят пречките пред конкуренцията на пазара в Европейския съюз (ЕС) за природен газ и да се осигури неговото безпроблемно функциониране.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

С регламента се установяват:

  • начинът на определяне на тарифите (единствено за достъп до мрежите),
  • услугите, които ще се предлагат,
  • разпределението на капацитет на операторите на преносната система (ОПС)*,
  • изисквания за прозрачност (като правила за публикуване на начина, по който ОПС или съответните национални органи образуват тарифите си и техните структури), и
  • балансиране* такси за дисбаланс на пазара.

Сертифициране на операторите на преносни системи

Националните регулаторни органи трябва да уведомят Европейската комисия за решенията, свързани със сертифицирането на ОПС. Комисията разполага с два месеца, за да представи становището си на органа, който след това приема окончателното решение относно сертифицирането на ОПС. Това решение, както и становището на Комисията, са публикувани.

Сертифициране на операторите на системи за съхранение

Регламент за изменение (EС) 2022/1032 изисква от органите на държавите — членки на ЕС да сертифицират всички оператори на подземни газови хранилища. Целта е да се избегнат потенциалните рискове от външно влияние върху критичните инфраструктури за съхранение, които биха могли да застрашат сигурността на енергийните доставки на ЕС и други основни интереси в областта на сигурността. Всеки оператор, който не получи това сертифициране, ще трябва да се откаже от собствеността или контрола върху съоръженията за съхранение на газ в рамките на ЕС.

Създаване на Европейска мрежа на операторите на преносни системи за газ

ОПС за газ трябваше да подадат до Комисията и до Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия (ACER) проекта на устава за Европейска мрежа на операторите на преносни системи (ЕМОПС за газ), списък на членовете и проекта на процедурния правилник до 3 март 2011 г.

Мрежови кодекси

Комисията трябва да се консултира с ACER и ЕМОПС за газ, за да изготви годишен списък на приоритетите за разработване на набор от правила, известни като мрежови кодекси. Тези кодекси се разработват въз основа на необвързващи насоки, които ACER представя на Комисията. Кодексите се отнасят по-специално до:

  • правилата за разпределението на капацитета и управлението на претоварването*,
  • правилата за оперативна съвместимост между ОПС,
  • правилата за балансиране,
  • прозрачността на правилата,
  • хармонизираните тарифни структури за пренос.

Задачи на ЕМОПС за газ

ЕМОПС за газ отговаря за приемането на:

  • инструменти за съвместна експлоатация на мрежата,
  • 10-годишен план за развитие на мрежата,
  • препоръки относно координацията на техническото сътрудничество между ОПС от ЕС,
  • годишна работна програма,
  • годишен доклад,
  • годишна лятна и зимна прогноза за доставките.

Разходи и тарифи

Регулаторните органи определят тарифите или методологиите за тяхното изчисляване. Държавите членки могат да вземат решения относно тарифите, като например договорености за организиране на търгове.

Услуги за достъп на трети страни

  • ОПС трябва да предлагат своите услуги по недискриминационен начин на всички ползватели на мрежата. Подробни правила за разпределението са установени в Мрежовия кодекс относно механизма за разпределение на капацитет.
  • Операторите на съоръженията за втечнен природен газ и на съоръженията за съхранение трябва също да предлагат своите услуги по недискриминационен начин и да осигурят тяхната съвместимост с използването на взаимосвързани газопреносни мрежи. Държавите членки могат да решат дали достъпът за съхранение да бъде регулиран или договарян.

Управление на претоварването

  • Всички участници на пазара трябва да имат достъп до максимален капацитет на мрежата, както и до съоръжения за съхранение и съоръжения за втечнен природен газ.
  • ОПС трябва да прилагат и публикуват прозрачни процедури за управление на претоварването, които гарантират, че трансграничният обмен на газ е на недискриминационна основа.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 3 март 2011 г. Той отмени Регламент (EО) № 1775/2005, считано от 3 март 2011 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Пренос. Транспортиране на газ от производствените зони до крайните потребители чрез подземни тръбопроводи.
Оператор на преносна система (ОПС). Организация, която транспортира енергия, като например природен газ, на национално или регионално ниво чрез използване на фиксирана инфраструктура.
Балансиране. Уеднаквяване на количествата газ, които са получени и доставени в дадено дружество или са изтеглени от него. Балансирането може да се извършва ежедневно, месечно или сезонно, като по принцип се начисляват санкции за прекомерен дисбаланс.
Управление на претоварването. Претоварване възниква, когато преносната система не е достатъчна, за да осигури пренос на желана мощност съгласно изискванията на пазара. Управлението на претоварването гарантира използването на наличната мощност без нарушаване на ограниченията на системата.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 715/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 година относно условията за достъп до газопреносни мрежи за природен газ и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1775/2005 (ОВ L 211, 14.8.2009 г., стр. 36—54).

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 715/2009 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2022/1032 на Европейския парламент и на Съвета от 29 юни 2022 година за изменение на регламенти (ЕС) 2017/1938 и (ЕО) № 715/2009 във връзка със съхранението на газ (ОВ L 173, 30.6.2022 г., стр. 17—33).

Регламент (ЕС) 2017/459 на Комисията от 16 март 2017 година за установяване на Мрежов кодекс относно механизмите за разпределяне на капацитет в газопреносни системи и за отмяна на Регламент (ЕС) № 984/2013 (ОВ L 72, 17.3.2017 g., стр. 1—28).

Регламент (ЕС) 2017/460 на Комисията от 16 март 2017 година за установяване на Мрежов кодекс относно хармонизирани структури на тарифите за пренос на газ (ОВ L 72, 17.3.2017 г., стр. 29—56).

Регламент (ЕС) 2015/703 на Комисията от 30 април 2015 година за установяване на мрежов кодекс относно правила за оперативната съвместимост и обмена на данни (ОВ L 113, 1.5.2015 г., стр. 13—26).

Регламент (ЕС) № 312/2014 на Комисията от 26 март 2014 година за установяване на Мрежов кодекс за балансиране на газопреносните мрежи (ОВ L 91, 27.3.2014 г., стр. 15—35).

последно актуализация 31.10.2022

Haut