Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Механизъм за възстановяване и устойчивост за Европейския съюз

Механизъм за възстановяване и устойчивост за Европейския съюз

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (EС) 2021/241 за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

С регламента се създава Механизъм за възстановяване и устойчивост (RRF) за Европейския съюз (ЕС) и се определят целите на механизма и критериите за получаване на финансиране.

След инвазията на Русия в Украйна, през май 2022 г. Европейската комисия представи своя план REPowerEU, който цели да направи ЕС независим от руските изкопаеми горива. Регламент за изменение (ЕС) 2023/435 дава възможност на държавите — членки на ЕС да въведат глави от REPowerEU в своите планове за възстановяване и устойчивост, за да се ускори преходът на ЕС към чиста енергия.

С допълнителен регламент за изменение, Регламент (ЕС) 2024/795, с който се създава инициативата „Платформа за стратегически технологии за Европа“ (STEP), се дава възможност на държавите членки да въведат в своите планове за възстановяване и устойчивост мерки в подкрепа на инвестиционни операции, които допринасят за целите на STEP.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

RRF има за цел да насърчи икономическото, социалното и териториалното сближаване на ЕС чрез:

Финансирането по линия на RRF се предлага за мерки, които отговарят на принципа за „ненанасяне на значителни вреди“, т.е. не вредят на околната среда и не включват периодични разходи, в следните шест области на политиката:

  • екологичен преход,
  • цифрова трансформация,
  • интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж,
  • социално и териториално сближаване,
  • здравеопазване, икономическа, социална и институционална устойчивост,
  • политики за следващото поколение, като например образование и умения.

Могат да се предоставят някои временни изключения по отношение на главите от REPowerEU за мерки, които са в отговор на непосредствените проблеми на енергийната сигурност на ЕС, свеждат до минимум потенциалните екологични щети и не застрашават целите на ЕС в областта на климата.

Бюджетът на RRF, който е в размер на 648 милиарда евро (по цени за 2022 г.):

  • се състои от безвъзмездни средства в размер на 357 милиарда евро;
  • се състои от заеми в размер на 291 милиарда евро;
  • не замества, освен в надлежно обосновани случаи, периодични национални бюджетни разходи;
  • допълва финансовата подкрепа по други програми на ЕС;
  • отговаря на принципа на допълняемост* при финансиране от ЕС.

С изменението на Регламента за RRF, за да се включи REPowerEU, на държавите членки бяха предоставени допълнителни безвъзмездни средства по схемата за търговия с емисии (СТЕ) и резерва за приспособяване към Брексит (BAR). Следователно безвъзмездните средства в размер на 357 милиарда евро сега са разделени на 338 милиарда евро първоначални безвъзмездни средства по RRF, 17,3 милиарда евро безвъзмездни средства по СТЕ и 1,6 милиарда евро безвъзмездни средства по BAR. Освен това държавите членки могат да поискат подкрепа за заем до август 2023 г. От общия наличен пакет от 385 милиарда евро до края на 2023 г. са поети задължения за близо 291 милиарда евро. Тези две промени (повече безвъзмездни средства, достъпни чрез СТЕ и BAR, и поискани заеми в по-малък размер, отколкото е налично по общия пакет) доведоха до общ пакет по RRF в размер на 648 милиарда евро до края на 2023 г. Споменатата по-горе сума от 723 милиарда евро представлява максималният размер на безвъзмездните средства по RRF (338 милиарда евро) и заеми по RRF (385 милиарда евро) в съответствие с Регламента за RRF.

С изменението на Регламент (ЕС) 2024/795 се създава инициативата STEP, която има за цел да се укрепят суверенитетът и сигурността на ЕС, да се ускорят екологичният и цифровият му преход, да повиши конкурентоспособността му и да се намалят стратегическите му зависимости в три стратегически промишлени области: цифрови и дълбоки технологични иновации, чисти и ресурсно ефективни технологии и биотехнологии. Регламентът за изменение позволява да се използват ресурси от съществуващи програми на ЕС, като RRF, без да е необходимо да се създават нови фондове. Новите правила позволяват на държавите членки да включат в своя план за възстановяване и устойчивост, като прогнозни разходи, размера на паричната вноска за целите на направлението „Държави членки“. Такъв е изключително случаят с мерките в подкрепа на инвестиционните операции, които допринасят за целите на STEP. Държавите членки могат да изберат да разпределят до 10 % от националните си средства за инструменти, свързани със STEP, в рамките на InvestEU (вж. резюмето).

За да се възползват от подкрепата по линия на Механизма, държавите членки са подготвили и представили национални планове за възстановяване и устойчивост, очертаващи реформите и инвестициите, които ще приложат от началото на пандемията през февруари 2020 г. до 31 декември 2026 г., с ясни ключови етапи и цели. Държавите членки могат да получат финансиране до предварително договорена максимална сума. По плановете трябваше да се разпределят най-малко 37 % от бюджета за мерки за климата и 20 % за мерки за цифровизация. Плановете трябваше да са съобразени и с:

Държавите членки могат също така да преразгледат плановете си въз основа на наличните правни основания, посочени в Регламента за RRF, включително способността си да докажат, че поради обективни обстоятелства не могат да бъдат постигнати определени ключови етапи и цели.

RRF се основава на постигнатите резултати. Това означава, че Комисията изплаща сумите на всяка държава членка само когато тя е постигнала договорените ключови етапи и цели за завършване на реформите и инвестициите, включени в нейния план. Когато са постигнати такива договорени ключови етапи и цели, правителствата изискват плащане на тази основа (до два пъти годишно).

Комисията:

  • оценява плановете на държавите членки според тяхната целесъобразност, ефективност, ефикасност и съгласуваност;
  • ако предложи Съветът да одобри национален план, тя определя ключовите етапи и целите, които дадена държава членка трябва да изпълни в своите реформи и инвестиционни проекти, както и финансовото участие по RRF;
  • може да отхвърли или приеме изменения на плановете;
  • да предаде националните планове на Европейския парламент и на Съвета без ненужно забавяне;
  • наблюдава изпълнението на механизма и измерва постигнатите постижения;
  • оценява исканията за плащане от държавите членки, за да провери дали ключовите етапи и целите са постигнати, и ако е така, тя изплаща съответните средства на държавите членки, или може да реши (частично) да спре плащането, докато държавата членка не изпълни правилно съответния ключов етап или цел;
  • установява набор от показатели за възстановяване и устойчивост;
  • подава годишни доклади до Парламента и до Съвета.

Държавите членки:

  • трябва да предотвратят, разкрият и коригират всяка една измама, корупция или конфликт на интереси при използването на средства от ЕС;
  • докладват два пъти годишно в рамките на европейския семестър за постигнатия напредък по техните планове.

Съответната парламентарна комисия може на всеки 2 месеца да отправя покана към Комисията за обсъждане на напредъка в рамките на Механизма.

Комисията представи следните доклади до Европейския парламент и Съвета:

Показатели за възстановяване и устойчивост

През декември 2021 г. Комисията стартира показатели за възстановяване и устойчивост — публична онлайн платформа, която има за цел да покаже напредъка, постигнат в изпълнението на RRF като цяло, както и на отделните национални планове за възстановяване и устойчивост.

Делегирани актове

Делегиран регламент (ЕС) 2021/2105 допълва Регламент (ЕС) 2021/241, като определя методология за отчитане на социалните разходи. Тази методология, която включва социалните разходи за децата и младежите и за равенството между половете по механизма, се основава на прогнозните разходи, предвидени в одобрените планове за възстановяване и устойчивост.

Делегиран регламент (ЕС) 2021/2106 допълва Регламент (ЕС) 2021/241, като определя общите показатели и подробните елементи на набора от показатели за възстановяване и устойчивост.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

  • Регламент (ЕС) 2021/241 се прилага от 19 февруари 2021 г.
  • Регламент за изменение (ЕС) 2023/435 се прилага от 01 март 2023 г.
  • Регламент за изменение (ЕС) 2024/795 се прилага от 01 март 2024 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • RRF е централният елемент на стимулационния пакет NextGenerationEU на ЕС. Това позволява на Комисията да събира средства за подпомагане на възстановяването на непосредствените икономически и социални щети, причинени от пандемията на COVID-19.
  • Той е тясно свързан с приоритетите на Комисията за осигуряване на устойчиво и приобщаващо възстановяване, което насърчава екологичния и цифровия преход.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Принцип на допълняемост. Един от основните принципи на структурните и инвестиционните фондове на ЕС. Съгласно този принцип вноските от структурните и инвестиционните фондове на ЕС не трябва да заменят публични или еквивалентни структурни разходи на държава членка в съответните региони.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 година за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост (OВ L 57, 18.2.2021 г., стр. 17—75).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2021/241 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2021/523 на Европейския парламент и на Съвета от 24 март 2021 година за създаване на програмата InvestEU и за изменение на Регламент (ЕС) 2015/1017 (ОВ L 107, 26.3.2021 г., стр. 30—89).

Вж. консолидираната версия.

Делегиран регламент (ЕС) 2021/2105 на Комисията от 28 септември 2021 година за допълване на Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост чрез определяне на методика за отчитане на социалните разходи (ОВ L 429, 1.12.2021 г., стр. 79—82).

Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета от 14 декември 2020 година за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване с цел подкрепа на възстановяването след кризата с COVID-19 (OВ L 433I, 22.12.2020 г., стр. 23—27).

Регламент (ЕС,Евратом) 2020/2092 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2020 година относно общ режим на обвързаност с условия за защита на бюджета на Съюза (OВ L 433I, 22.12.2020 г., стр. 1—10).

Вж. консолидираната версия.

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Европейският зелен пакт (COM(2019) 640 final, 11.12.2019 г.).

Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 година за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1—222).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (EС) 2018/1999 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 година относно управлението на Енергийния съюз и на действията в областта на климата, за изменение на регламенти (ЕО) № 663/2009 и (ЕО) № 715/2009 на Европейския парламент и на Съвета, директиви 94/22/ЕО, 98/70/ЕО, 2009/31/ЕО, 2009/73/ЕО, 2010/31/ЕС, 2012/27/ЕС и 2013/30/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, директиви 2009/119/ЕО и (ЕС) 2015/652 на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕС) № 525/2013 на Европейския парламент и на Съвета (OВ L 328, 21.12.2018 г., стр. 1—77).

Вж. консолидираната версия.

Директива 2003/87/EO на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 година за установяване на схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Общността и за изменение на Директива 96/61/ЕО на Съвета (ОВ L 275, 25.10.2003 г., стр. 32—46).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 30.04.2024

Top