Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Научно и технологично сътрудничество между ЕС и Алжир

Научно и технологично сътрудничество между ЕС и Алжир

 

РЕЗЮМЕ НА:

Споразумение между Европейския съюз (ЕС) и Алжир за научно и технологично сътрудничество

Решение 2012/184/ЕС — подписване от името на ЕС и временно прилагане на споразумението за научно и технологично сътрудничество между ЕС и Алжир.

Решение 2012/645/EС — сключване на споразумението за научно и технологично сътрудничество между ЕС и Алжир

Протокол към Евро-средиземноморското споразумение за асоцииране между ЕС и Алжир относно Рамково споразумение между ЕС и Алжир за общите принципи на участие на Алжир в програмите на ЕС

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СПОРАЗУМЕНИЕТО, РЕШЕНИЯТА И ПРОТОКОЛА?

  • Със споразумението се създава официална рамка и общи правила за сътрудничество между Европейската общност, понастоящем Европейския съюз (ЕС), и Алжир, с цел насърчаване, развитие и улесняване на дейностите в областта на науката и технологиите в области от общ интерес.
  • С Решение2012/184/EС Съветът на Европейския съюз подписа споразумението от името на ЕС.
  • С Решение 2012/645/ЕС Съветът одобри сключването на споразумението от името на ЕС.
  • С оглед на подкрепата на Съвета за подхода на Европейската комисия да даде възможност на държавите партньори по европейската политика за съседство да участват в агенциите и програмите на ЕС въз основа на своите качества и когато това е разрешено от съответните правни основания, протоколът определя конкретни условия, включително финансовия принос и процедурите за докладване и оценка, приложими за участието на Алжир във всяка конкретна програма на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Дейностите, извършвани в рамките на споразумението, се основават на следните принципи:

  • насърчаване на основана върху знанията икономика;
  • взаимна полза;
  • реципрочен достъп до дейностите по научноизследователските програми и до технологичните разработки на всяка страна;
  • навременен обмен на информация;
  • обмен и защита на правата върху интелектуалната собственост;
  • участие и финансиране, съобразени със законодателствата на страните.

Сътрудничество

  • Правни субекти*, установени в Алжир, могат да участват в непреки дейности на сътрудничество по Рамковата програма на ЕС за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности в съответствие с условията, определени в приложения I и II към споразумението.
  • Правни субекти, установени в държави — членки на ЕС, могат да участват в алжирски изследователски програми и проекти, обхващащи подобни области като тези на рамковите програми при същите условия, посочени в приложения I и II.

Дейности

Съвместните дейности индикативно могат да включват:

  • редовни обсъждания на насоките и приоритетите за научноизследователските политики и планиране в Алжир и ЕС;
  • обсъждания на сътрудничеството, развитието и перспективите;
  • своевременно предоставяне на информация относно изпълнението на съответните научноизследователски програми и проекти;
  • съвместни срещи;
  • посещения и обмен на научни сътрудници, инженери и техници, включително за обучение;
  • обмен и съвместно ползване на оборудване, материали и услуги за изпитвания;
  • контакти между ръководителите на програми или проекти от Алжир и ЕС;
  • участие на експерти в семинари, симпозиуми и работни срещи;
  • обмен на информация относно практиките, законите, подзаконовите актове и програмите, отнасящи се до сътрудничеството в рамките на настоящото споразумение,
  • обучение по научни изследвания и технологично развитие;
  • други дейности, за които може да се вземе решение от Съвместния комитет за научно и технологично сътрудничество в съответствие с това споразумение.

ЕС и Алжир се споразумяват да предоставят възможност за свободно движение и пребиваване на научните работници на съответните си територии, както и за движение на стоки, предназначени за използване в тези дейности, съгласно приложимото им законодателство.

Съгласно протокола Алжир трябва да участва финансово в общия бюджет на ЕС, съответстващ на конкретните програми, в които участва. В меморандум за разбирателство между Комисията и алжирските органи се определят конкретните условия, по-специално финансовите вноски и процедурите за докладване и оценка, по отношение на участието на Алжир във всяка програма.

Алжир участва в инициативата „Партньорство за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион“ (PRIMA), създадена с Решение (ЕС) 2017/1324 (вж. резюмето). Идеята зад PRIMA е да се обединят знанията и финансовите ресурси на ЕС и участващите държави да изградят капацитет за научни изследвания и иновации, да развиват познания и съвместни иновативни решения за системите за водоснабдяване и селскостопанските и продоволствените системи в Средиземноморския регион. ЕС ще предостави за PRIMA до 220 милиона евро от рамковата програма „Хоризонт 2020“.

ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

Споразумението влезе в сила на 11 юни 2013 г. за неопределен период. То може да се прекрати по всяко време от всяка от страните с 6-месечен срок на предизвестие.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • Алжир е една от държавите, обхваната от Европейската политиката на съседство.
  • През 2005 г. влезе в сила Евро-средиземноморското споразумение за асоцииране между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и Алжир, от друга страна.

За допълнителна информация вж.:

  • Алжир и ЕС (Европейска служба за външна дейност)
  • Европейска политика за съседство — Алжир (Европейска комисия).

За повече информация относно сътрудничеството с Алжир в областта на научноиздледователската и развойна дейност вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Правните субекти. Всяко физическо или юридическо лице, създадено съгласно националното право на мястото му на установяване, съгласно правото на ЕС или международното право, което има юридическа правосубектност и има право на права и подлежи на задължения от всякакъв вид от свое име.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Споразумение между Европейския съюз и Алжирската демократична народна република за научно и технологично сътрудничество (ОВ L 99, 5.4.2012 г., стр. 2—8).

Решение 2012/184/EС на Съвета от 19 декември 2011 година за подписването от името на Съюза и за временното прилагане на Споразумението между Европейския съюз и Алжирската демократична народна република за научно и технологично сътрудничество (ОВ L 99, 5.4.2012 г., стр. 1).

Решение 2012/645/EС на Съвета от 10 октомври 2012 година за сключване на Споразумение между Европейския съюз и Алжирската демократична народна република за научно и технологично сътрудничество (OВ L 287, 18.10.2012 г., стр. 3).

Протокол към Евро-средиземноморското споразумение за асоцииране между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и Алжирската демократична народна република, от друга страна, относно Рамково споразумение между Европейския съюз и Алжирската демократична народна република за общите принципи на участие на Алжирската демократична народна република в програми на Съюза (ОВ L 148, 13.6.2015 г., стр. 3—6).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение (EС) 2017/1324 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2017 година относно участието на Съюза в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA), осъществявано съвместно от няколко държави членки (OВ L 185, 18.7.2017 г., стр. 1—15).

Евро-средиземноморско споразумение за асоцииране между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и Народна демократична република Алжир, от друга страна. Приложения. Протоколи. Заключителен акт. Декларации (ОВ L 265, 10.10.2005 г., стр. 2—228).

последно актуализация 07.06.2024

Top