Хуманитарна помощ и гражданска защита на ЕС — годишен доклад за 2016 г.
РЕЗЮМЕ НА:
Годишен доклад (COM(2017) 662 final) относно политиките на Европейския съюз в областта на хуманитарната помощ и тяхното изпълнение през 2016 г.
КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДОКЛАДА?
Докладът представя основните действия на ЕС по отношение на хуманитарната помощ и гражданската защита, реализирани през 2016 г. с цел:
- да се предостави помощ за облекчаване на хуманитарните кризи по света;
- да се насърчи сътрудничеството между органите на ЕС за гражданска защита в реакцията им в случай на природни и причинени от човека бедствия в ЕС и извън него.
Докладът е изготвен от Европейската комисия в съответствие с Регламент (EО) № 1257/96, в който се изисква изготвянето на годишен доклад относно основните дейности на ЕС, свързани с хуманитарна помощ, и резултатите от политиката през предходната година, включващ обобщение на финансираните операции.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
През 2016 г. броят на хуманитарните кризи се увеличи, както и сложността и критичността им:
- наблюдавани са над 50 въоръжени конфликти в целия свят;
- през 2016 г. над 95 милиона души в 40 държави са имали нужда от хуманитарна помощ;
- почти 65 милиона души (половината от които деца) са били насилствено разселени — повече от когато и да било преди.
Действия
- Бежанската криза в Сирия: голяма част от бюджета на ЕС за хуманитарна помощ (454 милиона евро) беше използвана за подпомагане на бежанци в държавите, засегнати най-сериозно от кризата в Сирия (по-специално Йордания и Ливан), както и на населението вътре в Сирия, нуждаещо се от хуманитарна помощ.
- Механизъм за бежанците в Турция: механизмът, който беше създаден през 2016 г., подпомага близо 3 милиона бежанци:
- сумата от 1,4 милиарда евро от Механизма за 2016 г. и 2017 г., предназначена за хуманитарни нужди, е съсредоточена върху подкрепата главно за бежанци извън бежанските лагери, които съставляват мнозинството от бежанците и най-уязвимата група.
- Африка: помощта от ЕС е с особен акцент върху сложните извънредни ситуации в Сахел и Африканския рог, както и в региона на езерото Чад, където продоволствените кризи се припокриваха с определен брой продължителни конфликти:
- 747 милиона евро бяха разпределени за кризи в Африка на юг от Сахара. Най-големите разпределени средства заминаха за Судан и Южен Судан (192 милиона евро) и за Африканския рог (203 милиона евро), както и за Западна Африка (140 милиона евро),
- както в Африканския рог, така и в Сахел основен елемент от стратегията на Комисията беше да се гарантират тесни връзки с помощта на ЕС за развитие, с оглед оказване на подкрепа за устойчивостта на засегнатите общности.
- Ирак, широкия регион на Близкия изток и Северна Африка: ЕС предостави:
- помощ на жертвите на конфликта в Ирак (159 милиона) и подпомогна международните усилия за застъпничество в тяхна полза. Освен това ЕС помогна за разполагането и координацията на помощта в натура от държавите от ЕС чрез механизма на ЕС за гражданска защита в контекста на конфликта около Мосул;
- значителна подкрепа за хуманитарните операции в Йемен (70 милиона евро), а също и за Палестина (25 милиона евро);
- продължаваща подкрепа за удовлетворяване на потребностите от хуманитарна помощ на бежанците сахрави, както и за засегнатото от конфликти население в Либия.
- Украйна: ЕС е един от най-големите хуманитарни донори (28,4 милиона евро), като осигуряваше храна, подслон, здравни услуги и психологическа подкрепа на най-уязвимите хора, засегнати от конфликта в източната част на Украйна.
Отговор на природни бедствия
Да се отговори бързо и ефективно на природните бедствия бе основен приоритет за Комисията и през 2016 г. Това касае както хуманитарната помощ, предоставяна чрез партньорски организации, така и тази по линия на Механизма на ЕС за гражданска защита.
- Комисията отпусна 298 милиона евро спешна хуманитарна помощ за хората, засегнати от явлението „Ел Ниньо“.
- ЕС предостави финансиране за подпомагане на жертвите на тропическия циклон „Уинстън“ във Фиджи и сушата в Папуа Нова Гвинея, както и за подпомагане на засегнатите от земетресението, което разтърси Еквадор през 2016 г.
Други въпроси
- Образование при извънредни обстоятелства — Комисията насочи над 4 % от първоначалния бюджет за хуманитарна помощ към програми за образование при хуманитарни кризи.
- Взаимовръзка между хуманитарните действия и развитието:
- службите на ЕС работиха в тясно сътрудничество с Хаити относно действията в отговор на урагана „Матю“ и в Нигерия за разрешаване на сложната криза там,
- по отношение на принудителното разселване службите на Комисията работиха в сътрудничество с Европейската служба за външна дейност в подкрепа на операции на място, целящи реализирането на цялостен, ориентиран към развитието подход.
- Забравени кризи — поне 15 % от първоначалния бюджет за хуманитарна помощ като цяло се отделят за жертвите на „забравените кризи“. Това включва хуманитарна подкрепа за бежанците сахрави в Алжир, вътрешно разселените лица в Мианмар и Судан, засегнатото от конфликти население в Пакистан, както и за бежанците в Дарфур в Чад.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация вж.:
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета — Годишен доклад относно политиките на Европейския съюз в областта на хуманитарната помощ и тяхното изпълнение през 2016 г. (COM(2017) 662 final, 13.11.2017 г.)
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Съобщение на Комисията до Съвета, Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Достоен начин на живот: от зависимост от помощи към самостоятелност — Принудителното разселване и развитието (COM(2016) 234 final, 26.4.2016 г.)
Решение на Комисията от 24 ноември 2015 година относно координацията на действията на Съюза и на държавите членки посредством механизъм за координация — Механизма за Турция в полза на бежанците (ОВ C 407, 8.12.2015 г., стр. 8—13)
Последващите изменения на решението са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
Решение № 1313/2013/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година относно Механизъм за гражданска защита на Съюза (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 924—947)
Регламент (ЕО) № 1257/96 на Съвета от 20 юни 1996 година относно хуманитарната помощ (ОВ L 163, 2.7.1996 г., стр. 1—6)
Вж. консолидираната версия.
последно актуализация 12.06.2018