Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Хуманитарна помощ и гражданска защита на ЕС — годишен доклад за 2016 г.

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Хуманитарна помощ и гражданска защита на ЕС — годишен доклад за 2016 г.

 

РЕЗЮМЕ НА:

Годишен доклад (COM(2017) 662 final) относно политиките на Европейския съюз в областта на хуманитарната помощ и тяхното изпълнение през 2016 г.

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДОКЛАДА?

Докладът представя основните действия на ЕС по отношение на хуманитарната помощ и гражданската защита, реализирани през 2016 г. с цел:

  • да се предостави помощ за облекчаване на хуманитарните кризи по света;
  • да се насърчи сътрудничеството между органите на ЕС за гражданска защита в реакцията им в случай на природни и причинени от човека бедствия в ЕС и извън него.

Докладът е изготвен от Европейската комисия в съответствие с Регламент (EО) № 1257/96, в който се изисква изготвянето на годишен доклад относно основните дейности на ЕС, свързани с хуманитарна помощ, и резултатите от политиката през предходната година, включващ обобщение на финансираните операции.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

През 2016 г. броят на хуманитарните кризи се увеличи, както и сложността и критичността им:

  • наблюдавани са над 50 въоръжени конфликти в целия свят;
  • през 2016 г. над 95 милиона души в 40 държави са имали нужда от хуманитарна помощ;
  • почти 65 милиона души (половината от които деца) са били насилствено разселени — повече от когато и да било преди.

Действия

  • Бежанската криза в Сирия: голяма част от бюджета на ЕС за хуманитарна помощ (454 милиона евро) беше използвана за подпомагане на бежанци в държавите, засегнати най-сериозно от кризата в Сирия (по-специално Йордания и Ливан), както и на населението вътре в Сирия, нуждаещо се от хуманитарна помощ.
  • Механизъм за бежанците в Турция: механизмът, който беше създаден през 2016 г., подпомага близо 3 милиона бежанци:
    • сумата от 1,4 милиарда евро от Механизма за 2016 г. и 2017 г., предназначена за хуманитарни нужди, е съсредоточена върху подкрепата главно за бежанци извън бежанските лагери, които съставляват мнозинството от бежанците и най-уязвимата група.
  • Африка: помощта от ЕС е с особен акцент върху сложните извънредни ситуации в Сахел и Африканския рог, както и в региона на езерото Чад, където продоволствените кризи се припокриваха с определен брой продължителни конфликти:
    • 747 милиона евро бяха разпределени за кризи в Африка на юг от Сахара. Най-големите разпределени средства заминаха за Судан и Южен Судан (192 милиона евро) и за Африканския рог (203 милиона евро), както и за Западна Африка (140 милиона евро),
    • както в Африканския рог, така и в Сахел основен елемент от стратегията на Комисията беше да се гарантират тесни връзки с помощта на ЕС за развитие, с оглед оказване на подкрепа за устойчивостта на засегнатите общности.
  • Ирак, широкия регион на Близкия изток и Северна Африка: ЕС предостави:
    • помощ на жертвите на конфликта в Ирак (159 милиона) и подпомогна международните усилия за застъпничество в тяхна полза. Освен това ЕС помогна за разполагането и координацията на помощта в натура от държавите от ЕС чрез механизма на ЕС за гражданска защита в контекста на конфликта около Мосул;
    • значителна подкрепа за хуманитарните операции в Йемен (70 милиона евро), а също и за Палестина (25 милиона евро);
    • продължаваща подкрепа за удовлетворяване на потребностите от хуманитарна помощ на бежанците сахрави, както и за засегнатото от конфликти население в Либия.
  • Украйна: ЕС е един от най-големите хуманитарни донори (28,4 милиона евро), като осигуряваше храна, подслон, здравни услуги и психологическа подкрепа на най-уязвимите хора, засегнати от конфликта в източната част на Украйна.

Отговор на природни бедствия

Да се отговори бързо и ефективно на природните бедствия бе основен приоритет за Комисията и през 2016 г. Това касае както хуманитарната помощ, предоставяна чрез партньорски организации, така и тази по линия на Механизма на ЕС за гражданска защита.

  • Комисията отпусна 298 милиона евро спешна хуманитарна помощ за хората, засегнати от явлението „Ел Ниньо“.
  • ЕС предостави финансиране за подпомагане на жертвите на тропическия циклон „Уинстън“ във Фиджи и сушата в Папуа Нова Гвинея, както и за подпомагане на засегнатите от земетресението, което разтърси Еквадор през 2016 г.

Други въпроси

  • Образование при извънредни обстоятелства — Комисията насочи над 4 % от първоначалния бюджет за хуманитарна помощ към програми за образование при хуманитарни кризи.
  • Взаимовръзка между хуманитарните действия и развитието:
    • службите на ЕС работиха в тясно сътрудничество с Хаити относно действията в отговор на урагана „Матю“ и в Нигерия за разрешаване на сложната криза там,
    • по отношение на принудителното разселване службите на Комисията работиха в сътрудничество с Европейската служба за външна дейност в подкрепа на операции на място, целящи реализирането на цялостен, ориентиран към развитието подход.
  • Забравени кризи — поне 15 % от първоначалния бюджет за хуманитарна помощ като цяло се отделят за жертвите на „забравените кризи“. Това включва хуманитарна подкрепа за бежанците сахрави в Алжир, вътрешно разселените лица в Мианмар и Судан, засегнатото от конфликти население в Пакистан, както и за бежанците в Дарфур в Чад.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета — Годишен доклад относно политиките на Европейския съюз в областта на хуманитарната помощ и тяхното изпълнение през 2016 г. (COM(2017) 662 final, 13.11.2017 г.)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Комисията до Съвета, Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Достоен начин на живот: от зависимост от помощи към самостоятелност — Принудителното разселване и развитието (COM(2016) 234 final, 26.4.2016 г.)

Решение на Комисията от 24 ноември 2015 година относно координацията на действията на Съюза и на държавите членки посредством механизъм за координация — Механизма за Турция в полза на бежанците (ОВ C 407, 8.12.2015 г., стр. 8—13)

Последващите изменения на решението са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Решение № 1313/2013/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година относно Механизъм за гражданска защита на Съюза (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 924—947)

Регламент (ЕО) № 1257/96 на Съвета от 20 юни 1996 година относно хуманитарната помощ (ОВ L 163, 2.7.1996 г., стр. 1—6)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 12.06.2018

Top