EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Механизми за разрешаването на спорове във връзка с данъчното облагане

Механизми за разрешаването на спорове във връзка с данъчното облагане

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива (ЕС) 2017/1852 — система за разрешаване на спорове във връзка с данъчното облагане в ЕС

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Тя има за цел да подобри системата за разрешаване на спорове относно данъчните спогодби между държавите от ЕС, като по този начин се предоставят по-голяма сигурност и по-навременни решения както на гражданите, така и на предприятията.

Тя засяга по-специално спорове относно двойното и многократното данъчно облагане — при които 2 или повече държави претендират за правото да облагат същия доход или печалба.

Тя се основава на конвенцията от 1990 г. относно премахването на двойното данъчно облагане, която е ограничена до спорове относно трансферното ценообразуване и разпределянето на печалбите на постоянните предприятия (също известна като Арбитражната конвенция на Съюза — UAC).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват

Директивата се прилага към всички данъкоплатци, подлежащи на облагане с данъци върху доходите и капитала, обхванати от двустранните данъчни споразумения и от Арбитражната конвенция на Съюза.

Процедура по уреждане

Процедура за взаимно споразумение

Като първа стъпка, ищецът подава жалба до данъчните органи на засегнатите държави от ЕС. Органите следва да се опитат да постигнат взаимно споразумение относно жалбата в рамките на 2 години, след като жалбата е приета от данъчния орган.

Процедура по арбитраж на спорове

Определя се консултативна комисия за разрешаване на спор, когато:

  • дадена жалба е отхвърлена от една от засегнатите държави от ЕС:

Консултативна комисия може да бъде поискана от ищеца, ако една от държавите от ЕС свързани със спора, отхвърли жалбата. Консултативната комисия трябва да приеме решение относно допустимостта и приемането на жалбата в рамките на 6 месеца от отхвърлянето на жалбата, което е обвързващо за засегнатите държави.

  • дадена жалба не е разрешена в рамките на 2 години след нейното приемане:

Консултативна комисия трябва да бъде определена, ако данъчните органи от засегнатите в спора държави от ЕС не успеят да постигнат споразумение по премахване на двойното данъчно облагане в рамките на 2 години след приемането на жалбата. Консултативната комисия трябва да предостави своето становище как да се разреши спора не по-късно от 6 месеца, след като е била определена от засегнатите държави.

Засегнатите държави могат да се споразумеят да изготвят алтернативна комисия за разрешаване на спорове вместо консултативна комисия, която може да се различава по състав и форма от консултативната комисия. Въпросните държави имат правото да вземат решение, което не следва становището на консултативната комисия или, ако е подходящо, на алтернативната комисия за решаване на спорове. Въпреки това, ако те не постигнат споразумение как да уредят спора, те се обвързват с това становище.

Доклад

Европейската комисия трябва да оцени прилагането на директивата и да докладва на Съвета до 30 юни 2024 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Директивата се прилага от 3 ноември 2017 г. Тя трябва да бъде въведена в законодателството на държавите от ЕС до 30 юни 2019 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Трансграничното двойно данъчно облагане се прилага, когато едно предприятие е таксувано от 2 различни държави върху едни и същи доходи или капитал. То е сериозна пречка при бизнеса през граници, която води до икономически сътресения и оказва отрицателно въздействие върху трансграничните инвестиции.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива (ЕС) 2017/1852 на Съвета от 10 октомври 2017 година относно механизми за разрешаване на спорове във връзка с данъчното облагане в Европейския съюз (ОВ L 265, 14.10.2017 г., стр. 1—14)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Конвенция 90/436/ЕИО за премахване на двойното данъчно облагане във връзка с корекцията на печалби на свързани предприятия — Заключителен акт— Съвместни декларации — Едностранни декларации (ОВ L 225, 20.8.1990 г., стр. 10—24)

Последващите изменения на Конвенцията са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 06.02.2018

Top