Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Свободно движение на пиротехнически изделия на единния пазар

Свободно движение на пиротехнически изделия на единния пазар

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2013/29/ЕС — правила на ЕС относно пиротехническите изделия

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Директивата изброява категориите на пиротехнически изделия, към които се прилага по вида на употреба.

Фойерверките, произведени от производителя за негова собствена употреба и които са били одобрени за употреба само в държавата — членка на ЕС, в която е установен производителят и които остават в тази държава членка, не са обхванати от директивата.

Тя определя съществени изисквания за безопасност, на които пиротехническите изделия трябва да отговарят, така че да бъдат допуснати до пазара. Те са посочени в приложение I към директивата.

Тя определя процедурите за оценяване на съответствието, в рамките на които се извършва ЕС изследване на типа*. Нотифициран орган изследва техническия проект на дадено изделие и проверява и удостоверява, че този проект отговаря на изискванията на директивата.

Тя определя минимална възрастова граница и други ограничения за достъпа до пиротехнически изделия.

  • Фойерверки. категория F1: 12 години; категория F2: 16 години; категория F3: 18 години.
  • Сценични технически изделия. Категория T1: 18 години.
  • Други пиротехнически изделия. Категория P1: 18 години.
  • Някои пиротехнически изделия могат да се предоставят само на лица със специализирани познания, например фойерверки категория F4 (фойерверки за професионална употреба), които представляват висока степен на опасност.

Държавите членки могат да увеличат възрастовите граници и могат допълнително да ограничат наличността на някои пиротехнически изделия за широката общественост с оглед на обществения ред, безопасността, здравето и сигурността и защитата на околната среда.

Всички фирми и организации във веригата на доставка и дистрибуция трябва да гарантират, че пускат на пазара само онези пиротехнически изделия, които отговарят на изискванията на настоящата директива. Директивата определя задълженията на всяка страна в тази верига.

Производителите трябва да посочат името си, регистрираното търговско наименование или регистрираната търговска марка и пощенския адрес, на който може да се осъществи връзка с тях относно пиротехническо изделие, или когато не е възможно, върху опаковката или в документ, придружаващ всяко изделие. Данните за осъществяване на връзка трябва да бъдат на език, лесно разбираем както за крайните потребители, така и за органите за надзор на пазара.

Инструкциите и информацията за безопасността трябва да са дадени на език, който може да бъде лесно разбираем от потребителите и други крайни потребители в държавата членка, в която изделието е пуснато на пазара.

Етикетирането се представя на официалния език(ци) на държавата членка, в която е налично пиротехническото изделие. Това етикетиране трябва да съдържа поне минималната информация, изисквана от директивата.

За целите на надзора на пазара производителите трябва да изготвят ЕС декларация за съответствие за всеки продукт в съответствие с модела в приложение III към директивата. Тя утвърждава, че продуктът отговаря на съществените изисквания за безопасност. Като изготвя декларацията за съответствие на ЕС, производителят носи юридическа отговорност за съответствието на пиротехническото изделие с изискванията на директивата.

Производителите трябва да гарантират, че на етикетът е поставен регистрационен номер, даден от нотифицирания орган, който провежда оценяването на съответствието.

Вносителите трябва да гарантират, че пускат на пазара само продукти, които са в съответствие с тази директива. Те трябва да гарантират, че:

  • подходящата процедура за оценяване на съответствието ще бъде проведена от производителя;
  • пиротехническото изделие носи маркировката за съответствие СЕ;
  • етикетирането отговаря на изискванията;
  • документацията, изготвена от производителя, е достъпна за съответните органи при поискване.

Както производителите, така и вносителите трябва да поддържат регистър с регистрационните номера на изделията, които предоставят на пазара. Директива за изпълнение 2014/58/ЕС въвежда система за проследяване на пиротехнически изделия.

Директивата изисква от държавите членки да гарантират, че производителите, вносителите, дистрибуторите, търговците на дребно и др. могат да пускат на пазара пиротехнически изделия само при условие, че са съхранявани правилно и се употребяват по предназначение, така че да не излагат здравето и безопасността на риск.

Държавите членки трябва да въведат правила за санкциите, които да се прилагат, когато страните не спазват изискванията на директивата. Тези правила може да включват наказателни санкции за сериозни нарушения.

От 1 януари 2024 г. с Решение за изпълнение (ЕС) 2023/1096 се изисква държавите членки да събират за всяка календарна година най-малко следните данни за произшествията на тяхна територия свързани с употребата на пиротехнически изделия от категории F1 до F4, и да ги предават на Европейската комисия до 1 октомври на следващата календарна година:

  • общия брой произшествия с наранявания или общия брой наранявания, свързани с използването на пиротехнически изделия;
  • броя на нараняванията, разделен по възрастови групи на пострадалите;
  • броя на нараняванията по вид (китка или ръка; лице или глава; очи; слух; други);
  • брой наранявания по степен на сериозност (наранявания, изискващи хоспитализация; смъртни случаи, други).

Когато не са в състояние да съберат горепосочените данни, държавите членки могат да съберат данни от представителни извадки и да ги екстраполират.

Освен това те следва да събират следните данни, когато са налични:

  • вида на пиротехническото изделие, причинило произшествието;
  • дали произшествието е причинено от неправилна употреба, злонамерена употреба или неправилно функциониране на изделието;
  • дали изделието е било предоставено на пазара незаконно;
  • всяка друга информация, която държавата членка счита за важна за анализа на данните за произшествията.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ ПРАВИЛАТА?

Директива 2013/29/EС преразгледа и замени Директива 2007/23/ЕО и нейните последващи изменения. Повечето от новите правила, съдържащи се в Директива 2013/29/ЕС, се прилагат от 1 юли 2015 г., докато правилата относно новите изисквания за безопасност за най-опасните категории пиротехнически изделия (категории P1, P2, T2 и F4) се прилагат от 4 юли 2013 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Пиротехнически изделия. Изделията, съдържащи взривни вещества или взривна смес от вещества, предназначени да произвеждат топлина, светлина, звук, газ или дим или комбинация от тези ефекти. Примерите включват фойерверки, сценични пиротехнически изделия, средства за запалване и въздушни възглавници на превозни средства.
ЕС изследване на типа. То е тази част от процедурата за оценяване на съответствието, при която нотифициран орган изследва техническия проект на пиротехническото изделие и проверява и удостоверява, че техническият проект на пиротехническото изделие отговаря на изискванията на Директива 2013/29/ЕС, приложими към него.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2013/29/EС на Европейския парламент и на Съвета от 12 юни 2013 година за хармонизиране на законодателствата на държавите членки за предоставяне на пазара на пиротехнически изделия (преработен текст) (ОВ L 178, 28.6.2013 г., стр. 27—65).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение за изпълнение (ЕС) 2023/1096 на Комисията от 2 юни 2023 година за определяне на правила за прилагането на Директива 2013/29/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на редовното събиране и актуализиране на данните за злополуките, свързани с употребата на пиротехнически изделия (ОВ L 146, 6.6.2023 г., стр. 24—26).

Съобщение на Комисията в рамките на прилагането на Директива 2013/29/ЕС на Европейския парламент и на Съвета за хармонизиране на законодателствата на държавите членки за предоставяне на пазара на пиротехнически изделия (Публикуване заглавията и номерата на хармонизираните стандарти, попадащи в обсега на законодателството на Съюза за хармонизация) (ОВ C 149, 12.5.2017 г., стр. 1—5).

Директива за изпълнение 2014/58/ЕС на Комисията от 16 април 2014 година относно създаването, съгласно Директива 2007/23/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, на система за проследяване на пиротехнически изделия (ОВ L 115, 17.4.2014 г., стр. 28—31).

последно актуализация 26.04.2024

Top