EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Фонд за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица

Фонд за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 223/2014 относно Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • С него се създава Фондът за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ФЕПНЛ), който има за цел да допълни националните програми за премахване на бедността и политиките за социално приобщаване в държавите — членки на Европейския съюз (ЕС). ФЕПНЛ произтича от програмата на ЕС за продоволствена помощ.
  • Неговата конкретна цел е да помогне за облекчаване на най-тежките форми на бедност.
  • Той се съсредоточава главно върху предоставяне на основно материално подпомагане и/или храна на най-нуждаещите се лица, заедно със съпътстващи мерки или предоставяне на специална подкрепа за социално приобщаване.
  • Като поема грижи за най-основните потребности на хората, той допълва Европейския социален фонд, който може допълнително да подпомогне социалното приобщаване с оглед интеграцията на пазара на труда.
  • Регламентът е изменян няколко пъти, включително по време на пандемията от COVID-19, когато бюджетът на Фонда беше увеличен, за да се адаптира към нарастващите нужди, и срокът му на действие беше удължен, за да обхване периода до края на 2022 г. След нахлуването на Русия в Украйна, регламентът беше изменен с регламенти за изменение (ЕС) 2022/562 и (ЕС) 2022/613, за да бъде адаптиран към предизвикателствата, пред които са изправени публичните бюджети предвид съществения приток на бежанци от Украйна.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Одобряване на националните програми от Европейската комисия

  • Управлението на Фонда се споделя между Комисията и държавите членки по същия начин като при Европейските структурни и инвестиционни фондове.
  • Националните органи представиха за одобрение от Комисията националните програми за периода 2014—2020 г. Те съдържат цялата информация относно например действията, които дадена държава членка предлага да предприеме, вида на планираната помощ и как тази ще се управлява програмата.
  • Държавите членки могат да избират:
    • какъв вид помощ ще предоставят:
      • храни, основни стоки или комбинация от тези, или
      • подкрепа за социалното приобщаване — напр. дейности за подпомагане на приобщаването на възрастните хора или децата; и
    • как да се снабдят и разпределят тези стоки.

Партньорски организации на национално равнище

За изпълнение на програмата на местно равнище всяка държава членка избира партньорски организации — публични органи или неправителствени организации — с помощта на обективни и прозрачни критерии, които се определят на национално равнище.

Изпълнение

  • Комисията прие актове за изпълнение (вж. „Свързани документи“ по-долу), с които се определят правилата за подаване, изпълнение и мониторинг на програмите, финансирани от ФЕПНЛ. Тези актове за изпълнение имат основно за цел:
    • определяне на условията за използване на системата за управление на фондовете в Европейския съюз — SFC2014, която представлява електронна система за обмен на данни между държавите членки и Комисията за изпълнение на фондовете на ЕС;
    • създаване на компютъризирана система за съхранение на данни за финансовото управление и оценката на програмите, финансирани от ФЕПНЛ;
    • установяване на специфични модели за управлението и плащането на всяка оперативна програма, изпълнявана в рамките на ФЕПНЛ;
    • определяне на честота и формата на докладване на нередности;
    • изготвяне на модели за декларацията за управление, стратегията за одит, одитното становище и годишния доклад за контрол.
  • Освен това Комисията прие делегирани актове, с които се въвеждат, наред с другото, специфични правила за докладване на нередности (Делегиран регламент (ЕС) 2015/1972), въвеждат се подробни минимални изисквания за целите на одита и се определят данните, които да се записват и съхраняват (Делегиран регламент (ЕС) № 532/2014), и се определя съдържанието на годишните и окончателните доклади за изпълнение, включително списъка с общи показатели (Делегиран регламент (ЕС) 1255/2014).

Бюджет

  • Повече от 3,8 милиарда евро са разпределени за ФЕПНЛ за периода 2014—2020 г. (по текущи цени).
  • На държавите членки беше предоставено допълнително финансиране по време на пандемията от COVID-19.
  • Държавите членки трябва да предоставят поне 15 % под формата на национално съфинансиране за своята национална програма, но бяха въведени специални правила за справяне с пандемията от COVID-19 и кризата вследствие на нахлуването на Русия в Украйна, с които на държавите членки беше позволено по изключение да декларират разходи, основани на ставка на съфинансиране от 100 %.

Преразглеждане на Финансовия регламент (Регламента „Омнибус“): първо изменение на регламента

С Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 (вж. резюмето) се изменя Регламент (ЕС) № 223/2014 с цел опростяване на изпълнението на Фонда, по-специално чрез:

  • разширяване на възможността държавите членки да използват опростени варианти на разходите;
  • опростяване на процедурите за изменение на някои елементи на оперативните програми;
  • създаване на предпазни мерки за партньорските организации, в случай че органът, закупуващ храната или други основни стоки, не спази приложимото законодателство.

Пандемията от COVID-19: второ изменение на регламента

  • С Регламент (ЕС) 2020/559 се изменя Регламент (ЕС) № 223/2014, за да се позволи на държавите членки да предприемат мерки в отговор на пандемията от COVID-19, и се въвеждат мерки за гарантиране, че най-нуждаещите се лица могат да продължат да получават помощ по ФЕПНЛ в безопасна среда.
  • Той осигурява на държавите членки достатъчно гъвкавост и ликвидност, за да адаптират своите схеми за подпомагане към ситуацията въз основа на консултации с партньорски организации, включително като:
    • се осигурява по-голяма гъвкавост за държавите членки за закупуване на лични предпазни средства за партньорски организации;
    • се разрешават алтернативни схеми за доставка, напр. чрез ваучери или карти в електронен или друг вид;
    • се разрешава на държавите членки да изменят някои елементи на оперативната програма, без да е необходимо решение на Комисията;
    • се разрешава разходите във връзка с операции за реагиране на пандемията от COVID-19 да бъдат допустими от 1 февруари 2020 г.; и
    • се облекчават някои изисквания за мониторинг, контрол и одит.

Пандемията от COVID-19: трето изменение на регламента

С Регламент за изменение (EС) 2021/177 се позволява на държавите членки да използват допълнителни средства, предоставени за възстановяване след COVID-19 по инициативата REACT-EU през 2021 г. и 2022 г.

За да се гарантира, че държавите членки разполагат с достатъчно финансови средства за бързо прилагане на мерките за подпомагане на най-нуждаещите се, те могат да се възползват от ставка на съфинансиране до 100 % за тези допълнителни средства. Това облекчава тежестта върху публичните бюджети на държавите членки и предоставя известно облекчение на организациите, изпълняващи мерки в отговор на извънредната ситуация във връзка с COVID-19, като дава възможност за приемственост на предоставянето на тяхната помощ.

Действия по линия на сближаването за бежанците в Европа: четвърто изменение на регламента

С Регламент за изменение (ЕС) 2022/562 се въвеждат правила, които позволяват на държавите членки по-лесно да използват ФЕПНЛ в отговор на кризата, дължаща се на нахлуването на Русия в Украйна, и да подпомагат нарастващия брой нуждаещи се от помощ лица. По-специално с този регламент:

  • се разширява възможността държавите членки да се възползват от временна ставка на съфинансиране от 100 % за отчетната година, започваща на 1 юли 2021 г. и завършваща на 30 юни 2022 г.;
  • се разрешават разходи във връзка с операции за справяне с притока на бежанци в резултат на военната агресия на Руската федерация срещу Украйна от 24 февруари 2022 г.;
  • се позволява на държавите членки да изменят някои елементи на оперативната програма, без да е необходимо решение на Комисията, когато изменението е необходимо, за да се отговори на тази криза.

Увеличаване на предварителното финансиране със средства по линия на REACT-EU като допълнение към Действията по линия на сближаването за бежанците в Европа: пето изменение на регламента

С Регламент за изменение (ЕС) 2022/613 се предвижда изплащането на допълнително предварително финансиране по REACT-EU за оперативните програми, подпомагани от ФЕПНЛ, за които бяха осигурени допълнителни средства от REACT-EU, за да се предвиди допълнително финансиране за държавите членки за справяне с кризата, дължаща се на нахлуването на Русия в Украйна.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 1 януари 2014 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 223/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 година относно Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (OВ L 72, 12.3.2014 г., стр. 1—41).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 223/2014 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/594 на Комисията от 18 април 2016 година за установяване на образец на структурираното проучване на крайните получатели по оперативни програми за храни и/или основно материално подпомагане по линия на Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица, в съответствие с Регламент (ЕС) № 223/2014 на Европейския парламент и на Съвета (OВ L 103, 19.4.2016 г., стр. 13—21).

Делегиран регламент (ЕС) 2015/1972 на Комисията от 8 юли 2015 година за допълване на Регламент (ЕС) № 223/2014 на Европейския парламент и на Съвета със специфични разпоредби относно докладването на нередности по отношение на Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (OВ L 293, 10.11.2015 г., стр. 11—14).

Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/1976 на Комисията от 8 юли 2015 година за определяне на честотата и формата на докладването на нередности във връзка с Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица, в съответствие с Регламент (ЕС) № 223/2014 на Европейския парламент и на Съвета (OВ L 293, 10.11.2015 г., стр. 26—28).

Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/1386 на Комисията от 12 август 2015 година за определяне на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕС) № 223/2014 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на образците за декларацията за управлението, одитната стратегия, одитното становище и годишния контролен доклад (OВ L 214, 13.8.2015 г., стр. 9—23).

Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/341 на Комисията от 20 февруари 2015 година за определяне на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕС) № 223/2014 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на образците за предоставяне на определена информация на Комисията (OВ L 60, 4.3.2015 г., стр. 1—30).

Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/212 на Комисията от 11 февруари 2015 година за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 223/2014 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на техническите спецификации на системата за записване и съхранение на данни за всяка операция, необходими за мониторинга, оценката, финансовото управление, проверката и одита, включително данни за отделните участници в операциите, съфинансирани от ОП II (OВ L 36, 12.2.2015 г., стр. 1—3).

Делегиран регламент (ЕС) № 1255/2014 на Комисията от 17 юли 2014 година за допълване на Регламент (ЕС) № 223/2014 на Европейския парламент и на Съвета относно Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица чрез определяне на съдържанието на годишните доклади и окончателните доклади за изпълнението, включително списъка на общите показатели (OВ L 337, 25.11.2014 г., стр. 46—50).

Вж. консолидираната версия.

Делегиран регламент (ЕС) № 532/2014 на Комисията от 13 март 2014 година за допълнение на Регламент (ЕС) № 223/2014 на Европейския парламент и на Съвета относно Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (OВ L 148, 20.5.2014 г., стр. 54—69).

Регламент за изпълнение (ЕС) № 463/2014 на Комисията от 5 май 2014 година за определяне на условията и реда, приложими към електронната система за обмен на данни между държавите членки и Комисията, в съответствие с Регламент (ЕС) № 223/2014 на Европейския парламент и на Съвета относно Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ОВ L 134, 7.5.2014 г., стр. 32—36).

последно актуализация 13.05.2022

Top