Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024DC0327

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА за прилагането на Регламент (ЕО) № 862/2007 относно статистиката на Общността за миграцията и международната закрила

    COM/2024/327 final

    Брюксел, 30.7.2024

    COM(2024) 327 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

    за прилагането на Регламент (ЕО) № 862/2007 относно статистиката на Общността за миграцията и международната закрила




    1.Въведение

    С Регламент (ЕО) № 862/2007 ( 1 ) („Регламента“) се установяват общи правила за изготвяне на европейска статистика за миграцията и международната закрила в ЕС. Съгласно член 3 те обхващат статистиката за международната миграция, включително миграционните потоци, броя на мигрантите, както и придобиването на гражданство. В съответствие с членове 4—7 те обхващат и статистиката в областта на убежището и управляваната миграция, която включва:

    ·молби за предоставяне на убежище, включително от непридружени ненавършили пълнолетие лица, първоинстанционни решения и решения, постановени при обжалване, с които се предоставят или отнемат различни форми на международна закрила, и презаселени лица в ЕС;

    ·статистически данни за държавите членки, прилагащи Регламента „Дъблин III“ ( 2 );

    ·граждани на трети държави, на които е отказано влизане на територията на държава членка на външната граница или за които е установено, че са незаконно пребиваващи съгласно националното право;

    ·разрешения за пребиваване, издадени на граждани на трети държави, срок на валидност и основания за издаване на разрешението; както и

    ·граждани на трети държави, адресати на заповед за напускане на територията на държавата членка, или които са регистрирани като напускащи след издаването на такава заповед.

    Това е петият доклад на Комисията за прилагането на Регламента съгласно член 12 и след докладите от 2012 г. ( 3 ), 2015 г. ( 4 ), 2018 г. ( 5 ) и 2021 г. ( 6 ). В него се предоставя информация за напредъка, постигнат по прилагането на Регламента от 2021 г. насам, и се представят следващите стъпки за по-нататъшно подобряване на качеството на тези статистически данни.

    2.Основни развития от 2021 г. насам

    След непрекъснатите подобрения, довели до доклада за 2018 г., общата наличност и качество на данните се стабилизираха на високо ниво, както е документирано в доклада за 2021 г. Няколко допълнителни технически подобрения от 2021 г. насам спомогнаха да се запази високата значимост на статистическите резултати, както и да се увеличи ефикасността при валидиране и обработка на данните. По време на пандемията от COVID-19 държавите членки и Евростат направиха необходимото, за да може предаването на данни и публикациите да отговарят на предвидения график.

    На 4 март 2022 г. Съветът въведе временна закрила за хората, бягащи от Украйна вследствие на агресивната война на Русия срещу Украйна ( 7 ). Въпреки че правните разпоредби на Регламента предвиждаха събирането на тримесечни данни за предоставянето на временна закрила, необходимостта от допълнителни, по-чести и навременни статистически данни в тази област се превърна в приоритет. Това доведе до доброволно събиране на месечни статистически данни за предоставянето на временна закрила, както и за броя на лицата, на които е предоставен статут на временна закрила, от всички държави от ЕС и ЕАСТ.

    Поради бързо променящото се естество на социалните и демографските явления, включително миграцията, обаче възникнаха нови потребности от по-навременни и по-подробни редовни европейски статистически данни.

    През 2020 г. Регламентът беше изменен ( 8 ), за да се актуализира статистиката в областта на убежището и управляваната миграция съгласно членове 4—7 по отношение на нови променливи, по-подробни разбивки и по-често събиране на данни за референтните периоди от 2021 г. нататък. Евростат наблюдава редовно напредъка по необходимите адаптации в националните системи за изготвяне на данните в засегнатите държави членки. В съответствие с член 11а от Регламента Комисията предостави временни дерогации ( 9 ) на 16 държави членки, като максималният срок на действие беше определен за 31 декември 2023 г. До края на 2023 г. 11 държави започнаха да подават данни в съответствие с исканията преди изтичането на дерогациите им. Бяха установени проблеми, свързани с неспазването на сроковете след края на периода на дерогация, които се проследяват на двустранна основа. Съгласно изискванията на член 9б от Регламента Комисията предоставя финансови вноски от общия бюджет на Съюза в подкрепа на необходимите действия за развитие или изпълнение в държавите членки. Съответните инструменти са безвъзмездни средства, предоставени от Евростат, и подкрепа по новия фонд „Убежище, миграция и интеграция“ ( 10 ).

    Освен това Комисията (Евростат) проведе пилотни проучвания, както се изисква в член 9а от Регламента, за да провери осъществимостта на нови събирания на данни или разбивки. Тя оценява резултатите в тясно сътрудничество със специална работна група за пилотните проучвания на новата статистика относно убежището и управляваната миграция. В зависимост от тези резултати Комисията може да обмисли изготвянето на актове за изпълнение, с които да се въведе правно задължение за предаване на такава статистика на Комисията (Евростат). Първият доклад за напредъка на пилотните проучвания е публикуван през 2022 г. ( 11 ).

    Освен това през 2021 г. Комисията постави началото на инициатива за преработване на правната рамка за статистиката за населението и жилищния фонд. В този контекст при оценка на действащата правна рамка, включително статистиката за международната миграция съгласно член 3 от Регламента, бяха установени няколко съществени пропуска. Поради това Комисията предложи нова интегрирана правна рамка, за която законодателната процедура е в ход (вж. раздел  4 ).

    3.Качество на изготвената статистика 

    С оглед на прилагането на Регламента Евростат продължава да работи в тясно сътрудничество с всички съответни национални органи. Националните статистически институти са основните доставчици на статистически данни за миграционните потоци, придобиването на гражданство и населението. Статистическите данни в областта на убежището и управляваната миграция обикновено се предоставят пряко от министерствата на вътрешните работи, имиграционните служби или полицейските органи.

    С цел оценяване на качеството на входящите данни Евростат събира изчерпателни метаданни и информация за качеството на данните от държавите членки. Получените национални доклади за метаданните служат за извършване на проверки на качеството, оценка и допълнителни подобрения ( 12 ). Те помагат на ползвателите да тълкуват и използват статистиката правилно. В следващите раздели са разгледани различните измерения на качеството.

    3.1.Значимост

    Статистиката за миграцията и международната закрила се използва за политиките на ЕС в областта на миграцията, вътрешните работи, заетостта, социалните въпроси, правосъдието, външните отношения и правата на човека. Комисията разчита на данните за изготвяне на редовни доклади, предложения за политики и доклади за изпълнение, изисквани съгласно законодателството на ЕС, както и за извършване на анализ на политиките.

    През септември 2020 г. Комисията предложи Пакта за миграцията и убежището ( 13 ). Пакетът, приет през 2024 г., включва Регламент (ЕС) № 2024/1351 относно управлението на убежището и миграцията ( 14 ), в който се изисква от Комисията да публикува Европейски годишен доклад относно управлението на убежището и миграцията, съдържащ оценка на положението с убежището, приемането и миграцията през предходния 12-месечен период. Този доклад трябва да се основава на съответните данни и информация, предоставени от държавите членки и различни европейски органи и агенции, включително статистиката съгласно Регламента.

    Статистиката съгласно Регламента се използва и за определяне на бюджетните средства към държавите членки по някои фондове на ЕС в рамките на многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г. Средствата за национално финансиране по линия на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ и Инструмента за управлението на границите и визовата политика ( 15 ) се разчита на последните годишни статистически данни съгласно Регламента. Тези статистически данни също така допринасят за доказателствата, необходими за съсредоточаване върху стратегическите приоритети във външното измерение на политиките на ЕС в областта на миграцията, включително при вземането на решения за разпределението на средствата ( 16 ).

    Статистиката за миграцията и международната закрила се използва и от агенциите на ЕС, свързани с миграцията, като Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Frontex) и Агенцията на ЕС в областта на убежището, с които Евростат работи в тясно сътрудничество по отношение на събирането на данни и статистическата методология.

    Примери за подходящи публикации са Докладът относно въздействието на демографските промени от 2023 г. ( 17 ), Докладът за застаряването на населението от 2024 г. ( 18 ), както и публикациите на Центъра за знания в областта на миграцията и демографията ( 19 ) на Комисията, като Демографския атлас ( 20 ) и Атласа на миграцията ( 21 ), и на Европейската мрежа за миграцията ( 22 ), като Годишния доклад за миграцията и убежището от 2022 г. ( 23 ). Евростат е с водещ принос по отношение на статистическите данни за тези публикации.

    Освен това сред редовните ползватели на статистическите данни са национални администрации, международни организации, научни работници и групи от гражданското общество, които работят по широк кръг от теми. Тези теми включват интегрирането на имигрантите, разработването и наблюдението на националните процедури за убежище и имиграция, както и прогнозите за населението и работната сила.

    3.2.Точност

    Държавите членки постоянно поддържат или подобряват статистическата точност на високо ниво. Конкретни проблеми с точността остават по отношение на данните за международна миграция. Те са свързани както с недостатъчен обхват (когато лицата не се регистрират по местопребиваването си), така и със свръхобхват (когато лицата не прекратяват регистрацията си, тъй като често няма задължение или стимул за това). За допълнително подобряване на точността в тази област някои държави членки обменят данни и използват техники за оценка и допълнителни административни източници на данни. Свободното движение в рамките на ЕС и въпросите, свързани със защитата на личните данни, ограничават по-нататъшните подобрения на качеството на статистическите данни, по-специално за движението в рамките на ЕС.

    3.3.Актуалност и навременност

    В зависимост от типа на данните крайният срок за предоставянето им на Евростат е между 2 и 12 месеца след референтната дата или края на референтния период. Автоматизираните процедури за извличане на данни на национално равнище и редовното наблюдение от страна на Евростат имат за цел да осигуряват навременност в предоставянето на данни. Крайните срокове за предаване на данни като цяло се спазват с предимно постоянни или леко подобряващи се тенденции от 2021 г. Други неповтарящи се проблеми остават редки, като например изолирани нарушения, дължащи се на липса на персонал или на сривове в компютърната система. Пандемията от COVID-19 не оказа влияние върху изпълнението на календара за публикуване.

    3.4.Достъпност

    Статистическите данни и метаданните са свободно достъпни на интернет страницата на Евростат под темата Миграция и убежище ( 24 ). Освен това тези статистически данни се съдържат в редовно актуализирани статии Статистиката в достъпна форма ( 25 ), както и в сборници, като Ключови данни за Европа ( 26 ).

    Статистическите данни, изготвени съгласно Регламента, остават сред най-често използваните за справки европейски статистически данни. От 2021 г. насам тематичните раздели със статистически данни за миграцията и убежището ( 27 ) заемат челни позиции по популярност на уебсайта на Евростат, което показва висок интерес от страна на ползвателите. На интернет страницата „Статистиката в достъпна форма“ статията за миграцията и статистиката за мигрантите ( 28 ) е една от най-посещаваните статии. Евростат редовно изготвя публикации относно убежището и управляваната миграция, включително популярна статия за годишните статистически данни за убежищата, която привлече значително внимание ( 29 ). Статистиката може също така да се види в каналите на Евростат в социалните медии. През 2023 г. беше публикуван набор от нови показатели за международната миграция, както и за убежището и управляваната миграция. През 2024 г. бяха публикувани нова интерактивна публикация Миграция и убежище в Европа ( 30 ) и ново информационно табло Интеграция и приобщаване на мигрантите ( 31 ).

    3.5.Съгласуваност и съпоставимост

    Методическите насоки и насоките за съставяне на данни са въведени отдавна и се подобряват редовно за цялата статистика съгласно Регламента. Те помагат на държавите членки да осигурят съпоставимост в съответствие със законодателството на ЕС и с международните препоръки.

    Статистиката за международната миграция продължава да бъде добре съгласувана със статистиката, обхваната от Регламент (ЕС) № 1260/2013 ( 32 ). За да се осигури съпоставимост, Евростат проверява дали получените данни са съгласувани вътрешно и във времето и дали са съпоставими между регионите и държавите. По отношение на съпоставимостта между държавите Регламентът установява хармонизирани определения за данните за миграционните потоци. Проблемите с прилагането на конкретни определения за статистиката за миграционните потоци и придобиването на гражданство са измежду най-трудните за разрешаване. След доклада от 2021 г. данните, предадени за статистиката за международната миграция и придобиването на гражданство, като цяло остават съвместими в голяма степен с Регламента.

    Статистиката в областта на убежището и управляваната миграция обикновено има добро равнище на съответствие с определенията в Регламента. Някои специфични проблеми продължават да съществуват в няколко държави членки, но най-вече на ниво разбивка на подкатегории.

    Що се отнася до определението за демографска основа, Регламентът позволява държавите членки да определят мигрантите като обичайно пребиваващи или, по подразбиране, законни или регистрирани пребиваващи. С Регламент (ЕС) № 1260/2013 от държавите членки се изисква да гарантират, че данните за населението съгласно член 3 от него са съгласувани с изискваните данни за мигрантите по член 3, параграф 1, буква в) от Регламента, тъй като специалистите по статистика и демография използват систематично и заедно тези данни за мигрантите. Това осигурява напълно съгласуван набор от данни на национално равнище за сметка на намалената съпоставимост между държавите. Освен това международните миграционни потоци се основават на хармонизирано понятие за пребиваване с продължителност най-малко 12 месеца. В резултат на това тези потоци невинаги съответстват на промените в гореспоменатите данни. Тези въпроси са от решаващо значение, когато по-обширната хармонизация в демографската статистика като цяло — обхващаща преброяването, демографията и международната миграция — се разглежда по-подробно на равнището на ЕС (вж. раздел  4 ).

    В случаите, когато е възможно съпоставяне на международно равнище, като цяло се наблюдава висока степен на съгласуваност между данните, събрани и публикувани на други места от национални и международни организации. Евростат си сътрудничи тясно с Агенцията на ЕС в областта на убежището и Frontex за осигуряване на съгласуваност на методиката и статистическите данни с прилаганите методики и данните, събирани от тези агенции.

    Евростат си сътрудничи и на международно равнище за насърчаване на статистическата съгласуваност. Евростат участва в експертната група на ООН за статистика по отношение на бежанците и вътрешно разселените лица ( 33 ) и е член на нейния Управителен комитет. Евростат допринася за работата на групата с методологически и писмен принос за различни нейни изходни данни, но и в административно и финансово отношение. Работата на групата доведе до одобряването от ООН на Международни препоръки относно статистиката на случаите на лица без гражданство ( 34 ) през 2023 г. В тези препоръки, заедно с предишните препоръки относно статистиката за бежанците и вътрешно разселените лица, са определени общите стандарти за изготвяне на статистически данни за принудителното разселване. Те призовават например за попълване на пропуските и за осигуряване на подходящи стандарти относно статистическите данни за насилствено разселените деца, непридружените непълнолетни лица и хората с увреждания.

    От 2020 г. Евростат е член на Консултативния съвет на Международния алианс за данни за мигриращите деца ( 35 ) — междусекторна глобална инициатива, съфинансирана от ЕС, която има за цел да подобри данните и статистиката и да подпомогне разработването на основани на доказателства политики за деца мигранти и разселени деца. Евростат допринася за работата на групата в области като укрепването на националните системи за данни и капацитета за защита на децата мигранти и насилствено разселените деца, насърчаването и установяването на методи за специфични данни за децата и подобряването на видимостта, наличността, достъпността и използваемостта на данните. Евростат е член и на новата работна група на Икономическата комисия за Европа на ООН за измерване на емиграцията ( 36 ) от 2023 г. насам.

    4.Текуща работа за посрещане на настоящи и развиващи се нужди в областта на политиката

    4.1.Пилотни проучвания във връзка с нови статистически данни в областта на убежището и управляваната миграция

    В член 9а от Регламента се изисква от Комисията (Евростат) да провежда пилотни проучвания. Те трябва да се извършват доброволно от държавите членки, за да се проучи възможността за събиране или разбивка на нови специфични данни, включително наличността на подходящи източници на данни и техниките за изготвяне, статистическото качество и съпоставимостта, както и разходите и тежестта във връзка с това.

    През 2021 г. Евростат създаде работна група за пилотни проучвания. До 2023 г. тази работна група е обсъждала и одобрявала предложените от Евростат насоки и образци за съответните пилотни събирания на данни.

    След два етапа на събиране на данни до октомври 2023 г. от поканените 31 държави (27 държави членки и 4 държави от ЕАСТ) само между 2 и 9 държави са предоставили данни в зависимост от областта и набора от данни. Следователно участието до този момент е изключително слабо и не гарантира представителност на равнището на ЕС, както се изисква в член 9а за всяко регулаторно действие.

    В резултат на това Евростат предложи форма на приоритизиране, която има за цел да увеличи участието, като вниманието се насочи към най-обещаващите набори от данни от гледна точка на осъществимостта и значимостта за политиката. В съответствие с този коригиран подход, Евростат започна нов кръг от пилотни събирания на данни през април 2024 г. с краен срок за предаване 31 август 2024 г. Ако бъде постигната представителност на пилотното проучване, ще бъде оценена осъществимостта на евентуално редовно събиране на данни.

    4.2.Оценка на настоящата статистическа рамка, включително международната миграция

    През 2021 г. Комисията извърши цялостна оценка на настоящата рамка на европейската статистика за населението и жилищния фонд ( 37 ). Тя включва статистиката за международната миграция съгласно член 3 от Регламента и цялата статистика съгласно регламенти (ЕО) № 763/2008 ( 38 ) и (ЕС) № 1260/2013. Обхватът на оценката беше много по-широк от редовното наблюдение, описано в раздел  3 , тъй като мненията на всички съответни групи заинтересовани страни бяха събрани в рамките на систематична консултация със заинтересованите страни ( 39 ). Целта беше да се оцени дали са постигнати първоначалните цели на настоящата рамка и да се установят съществени пропуски.

    С оценката се установи, че благодарение на настоящата рамка са постигнати значителни общи подобрения в сравнение с първоначалните проблеми и нужди, пред които статистическата общност е била изправена преди влизането ѝ в сила. По-специално настоящата рамка значително увеличи добавената стойност от ЕС, като подобри — за наборите от данни, които станаха задължителни — няколко измерения на статистическото качество на равнището на ЕС, включително пълнота, съгласуваност и актуалност. Освен това настоящото законодателство отговаря на всички съответни нужди на политиките и институциите на равнището на ЕС, които са били известни към момента на разработването му (2005—2013 г.). Това подобри ефективността, ефикасността и съгласуваността на изготвянето на статистически данни спрямо предишното положение, при което се разчиташе единствено на доброволното събиране на данни. Консултацията със заинтересованите страни потвърди тези подобрения. Независимо от това с оценката се установиха и четири съществени пропуска в настоящата рамка.

    Пропуск 1: Съгласуваност, съпоставимост, пълнота

    Въпреки че в Регламента са установени общи определения за основни статистически понятия, при определението на населението се запазва гъвкавостта. Понастоящем държавите членки прилагат три различни понятия (обичайно пребиваване, регистрирано пребиваване, законно пребиваване), разрешени от Регламента, като понякога използват различни понятия за отделни набори от данни (вж. раздел  3.5 ). Този основен проблем е причина за липсата на съпоставимост и съгласуваност на данните от различните държави членки, което намалява добавената стойност от ЕС. Освен това статистическите данни, които продължават да са доброволни, често са непълни на равнището на ЕС поради липса на данни от няколко държави членки. Това намалява значително общата ефективност на разходите, тъй като по-голямата част от държавите членки изразходват ресурси за изготвянето им, но не се постига пълна картина за ЕС.

    Пропуск 2: Актуалност и честота

    Член 3 от Регламента обхваща само годишната статистика за международната миграция, като наборите от данни трябва да се предоставят 12 месеца след края на референтния период. Въпреки че общата актуалност се е подобрила в рамките на Регламента в сравнение с предишните напълно доброволни събирания на данни, най-вече поради преодоляването на прекомерните закъснения от страна на много малко държави членки, нивото ѝ остава под очакванията на ползвателите. Данните, предоставяни съгласно Регламента, са по-малко актуални от подобни национални публикации в повечето държави членки. Съгласно Регламента законовите срокове и периодичността на статистическите данни не могат да бъдат подобрени, например за да се обхване статистиката за международната миграция в рамките на една година. Следователно ще е необходима друга обикновена законодателна процедура за подобряване на сроковете или периодичността, подобно на изменението от 2020 г., с което в член 7 беше въведено изискване за предоставяне на тримесечни статистически данни относно връщанията.

    Пропуск 3: Подробности за обществено значими теми и групи

    Регламентът е съсредоточен върху нуждите от данни за приоритетите на политиката по времето, когато е бил разработен. С течение на времето приоритетите се променят и наличните статистически данни за международната миграция вече не обхващат адекватно значимите за политиката характеристики и теми. Пропуските, потвърдени по време на консултациите със заинтересованите страни, са свързани с характеристиките на имигрантите. Липсва и географско ниво на детайлност, включително за миграционните потоци на регионално равнище.

    Пропуск 4: Липса на гъвкавост на правната уредба

    Към горепосочените недостатъци се прибавя и фактът, че съществуващото законодателство не е достатъчно гъвкаво, за да се адаптира към новите и възникващите нужди от статистика. Новите източници на данни в държавите членки и на равнището на ЕС (по-специално административни данни, включително системи за оперативна съвместимост и частни данни) предлагат потенциални подобрения по отношение на разходите и актуалността, но настоящото законодателство не позволява тези промени да бъдат възприети. Следователно откакто е приета, правната рамка не е в състояние да се адаптира към никакви промени, свързани с политиката, поради което бързо губи своята значимост.

    4.3.Модернизиране на статистиката за международната миграция като част от преработването на европейската демографска статистика

    В оценката бяха установени няколко законодателни причини за съществените пропуски, описани в раздел  4.2 , и бяха посочени административните излишъци по отношение на спазването, прилагането и наблюдението, тъй като действащото законодателство е разпръснато в три правни акта. Въз основа на последваща оценка на въздействието ( 40 ), Комисията предложи нов рамков регламент относно европейската статистика за населението и жилищния фонд, в който се разглеждат законодателните причини за горепосочените пропуски, като същевременно се цели консолидиране на отделните актове в един регламент ( 41 ).

    Предложението съдържа амбициозни елементи за укрепване на общата съгласуваност и връзките между всички социални статистики на ЕС, основаващи се на лица и домакинства, включително съгласно Регламент (ЕС) 2019/1700 ( 42 ). То подпомага прилагането на хармонизирано определение на населението, основано на надеждни статистически понятия за оценка, и дава възможност за достъп до налични източници на данни, които ще подобрят процесите на изготвяне и общото качество на социалната статистика. Предложението също така привежда демографската статистика и статистиката за международната миграция в по-голяма степен в съответствие със статистиката в областта на убежището и управляваната миграция съгласно членове 4—7 от Регламента ( 43 ). По време на изготвянето на настоящия доклад обикновената законодателна процедура по предложението беше в ход ( 44 ).

    5.Заключения и следващи стъпки

    Благодарение на постоянните съвместни усилия на Европейската статистическа система ( 45 ) Регламентът се прилага добре. Това води до редовното публикуване на висококачествена европейска статистика за миграцията и международната закрила, която е необходима на институциите на ЕС и на създателите на политики на всички равнища. Спазването на законодателството и качеството на статистическите данни се наблюдават редовно и, както и в предишния доклад от 2021 г., не са налице сериозни проблеми по отношение на спазването му.

    Въпреки това при оценката на настоящата рамка за демографската статистика бяха установени четири съществени пропуска: липса на хармонизиране на определението за население; недостатъчна актуалност и честота на статистическите данни; липса на детайлност за съответните групи и теми; и липса на гъвкавост за адаптиране към променящите се нужди или нови източници на данни. Ето защо Комисията предложи единен нов рамков регламент за европейската демографска статистика, чрез който да се консолидира правната рамка и да се отстранят тези пропуски.

    Предприемат се следните действия:

    1.завършване на изпълнението на преразглеждането за 2020 г. чрез приключване на периода на дерогации, приключване на пилотните проучвания, изисквани съгласно член 9а от Регламента, и оценка на резултатите в сътрудничество с държавите членки с оглед на евентуални нови задължителни статистически данни съгласно членове 4—7;

    2.продължаване на обикновената законодателна процедура (бележка под линия 44) относно нова интегрирана правна рамка за европейската демографска статистика, която да включва и разширява статистиката за миграционните потоци, мигрантите и придобиването на гражданство съгласно член 3.

    (1) ()    Регламент (ЕО) № 862/2007 на Европейския парламент и на Съвета относно статистиката на Общността за миграцията и международната закрила ( ОВ L 199, 31.7.2007 г., стр. 23 ).
    (2) ()    Регламент (ЕС) № 604/2013 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство ( ОВ L 180, 29.6.2013 г., стp. 31 ).
    (3) ()     COM(2012) 528
    (4) ()     COM(2015) 374
    (5) ()     COM(2018) 594
    (6) ()     COM(2021) 489
    (7) ()    Решение за изпълнение (ЕС) 2022/382 на Съвета за установяване на съществуването на масово навлизане на разселени лица от Украйна по смисъла на член 5 от Директива 2001/55/ЕО и за въвеждане на временна закрила ( ОВ L 71, 4.3.2022 г., стр. 1 ).
    (8) ()    Регламент (ЕС) 2020/851 на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 862/2007 ( ОВ L 198, 22.6.2020 г., стр. 1 ).
    (9) ()    Решение за изпълнение (ЕС) 2021/431 на Комисията за предоставяне на дерогации на някои държави членки от Регламент (ЕО) № 862/2007 ( ОВ L 86, 12.3.2021 г., стр. 5 ).
    (10)

    ()    Регламент (ЕС) 2021/1147 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ ( ОВ L 251, 15.7.2021 г., стр. 1 ).

    (11) ()     SWD(2022) 198
    (12) () https://ec.europa.eu/eurostat/cache/metadata/en : demo_pop_esms.htm ; migr_immi_esms.htm ; migr_acqn_esms.htm ; migr_asytp_esms.htm ; migr_asyapp_esms.htm ; migr_asydec_esms.htm ; migr_dub_esms.htm ; migr_eil_esms.htm ; migr_res_esms.htm (само на английски език).
    (13) ()     Пакт за миграцията и убежището — Европейска комисия (europa.eu)
    (14) ()    Регламент (ЕС) 2024/1351 на Европейския парламент и на Съвета относно управлението на убежището и миграцията ( ОВ L, 2024/1351, 22.5.2024 г. ).
    (15)

    ()    Регламент (ЕС) 2021/1148 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Инструмент за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика като част от Фонда за интегрирано управление на границите ( ОВ L 251, 15.7.2021 г., стр. 48 ) .

    (16) ()    Регламент (ЕС) 2021/947 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — Глобална Европа ( ОВ L 209, 14.6.2021 г., стр. 1 ).
    (17) ()     https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/new-push-european-democracy/impact-demographic-change-europe_bg
    (18) ()     https://economy-finance.ec.europa.eu/publications/2024-ageing-report-underlying-assumptions-and-projection-methodologies_bg
    (19) ()     https://knowledge4policy.ec.europa.eu/organisation/kcmd-knowledge-centre-migration-demography_bg
    (20) ()     https://knowledge4policy.ec.europa.eu/atlas-demography_bg
    (21) ()     https://migration-demography-tools.jrc.ec.europa.eu/atlas-migration
    (22)

    ()     https://home-affairs.ec.europa.eu/networks/european-migration-network-emn_bg

    (23) ()     https://home-affairs.ec.europa.eu/networks/european-migration-network-emn/emn-publications/emn-annual-reports_bg  
    (24) ()     https://ec.europa.eu/eurostat/web/migration-asylum   ( английски, френски и немски език).
    (25) ()     https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Migration_and_asylum (само на английски език).
    (26) ()     https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-key-figures/w/ks-ei-23-001   ( английски, френски и немски език).
    (27) ()     https://ec.europa.eu/eurostat/web/migration-asylum
    (28) ()     http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Migration_and_migrant_population_statistics
    (29) ()     https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?oldid=599145
    (30) ()     Евростат, Migration and asylum in Europe — 2023 edition (Миграция и убежище в Европа — издание от 2023 г.) — Евростат (europa.eu), 2023 г.
    (31) ()     Информационно табло за интеграцията и приобщаването на мигрантите (europa.eu)
    (32) ()    Регламент (ЕС) № 1260/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно европейската демографска статистика ( ОВ L 330, 10.12.2013 г., стр. 39 ).
    (33) ()     https://egrisstats.org/ (само на английски език).
    (34) ()     Международни препоръки относно статистиката на случаите на лица без гражданство (IROSS) (egrisstats.org) (само на английски език).
    (35) ()     Международен алианс за данни за мигриращите деца (IDAC) — ДАННИ НА UNICEF
    (36) ()     https://unece.org/sites/default/files/2023-11/08_TF%20on%20measuring%20emigration_ToR_approved.pdf  
    (37) ()     SWD(2023) 13
    (38) ()    Регламент (ЕО) № 763/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно преброяването на населението и жилищния фонд (текст от значение за ЕИП) ( ОВ L 218, 13.8.2008 г., стр. 14 ).
    (39) ()     SWD(2023) 15
    (40) ()     SWD(2023) 11
    (41) ()     COM(2023) 31
    (42) ()    Регламент (ЕС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки ( ОВ L 261I, 14.10.2019 г., стр. 1 ).
    (43) ()    За да се осигури съгласуваност, предложението има за цел да включи всички статистически теми, свързани с обичайно пребиваващото население (включително мигрантите, международните миграционни потоци и придобиването на гражданство, които понастоящем са обхванати от член 3 от Регламента), в новата рамка. Обратно, статистическите данни за административните и съдебните процедури, свързани с убежището и управляваната миграция, ще останат в Регламента.
    (44) ()     Процедура 2023/0008/COD
    (45) ()     https://ec.europa.eu/eurostat/web/european-statistical-system  
    Top